Duitschlands voorloopig antwoord ZWAARDEMAKER WOENSDAG 25 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EEN GEMATIGD ANTWOORD Hetgeen wel reeds van tevoren scheen vast te. staan is thans een feit geworden. Duitschland heeft op de „voorstellen" van de te Londen vergaderde Locarno-mogend- heden een duidelijk en beslist neen doen hooren, en daarmede ervan blijkgegev niet meer van zijn hernomen rechten stand te willen doen, zelfs niet op een „symbolische" manier. Gelijk te Londen ge hoopt werd en ook door minister Eden werd uitgesproken, is echter dit Duitsche. antwoord uitgevallen in een zeer gematig den geest en heeft het een rustig beschou wenden toon, die de mogelijkheid tot onder handelingen en een toekomstig vergelijk niet reeds bij voorbaat uitsluit. Over het betoog zelf, ivant daarop komt feitelijk de door Von Ribbentrop overhan digde nota neer, is overigens weinig nieuws te vertellen. Allereerst wordt nog eens een uiteenzetting gegeven van de bedoeling, welke te Berlijn heeft voorgezeten met de herbezetting van de Rijnzöne. Nadat ge constateerd is, dat deze herbezetting zoo wel politiek als juridisch was voorbereid door hetgeen Frankrijk op het gebied van nieuwe verdragsluitingen had ondernomen, wordt er nog eens volle nadruk op gelegd, dat het zenden van Duitsche troepen moet worden gezien in één verband met Hitiers vredesaanbod. De Duitsche these luidt, dat zulk een aanbod van de Rijksregeering een voudig niet mogelijk geweest zou zijn, al thans geen redelijke kans van slagen zou hebben ghad, zoo Duitschland niet eerst zelf zijn rechtsgelijkheid had hernomen. Duurzame, betrouwbare overeenkomsten zijn nu eenmaal alleen mogelijk tusschen gelijkwaardige partijen; zij kunnen niet onder druk ontstaan. Hiermede is tevens gezegd, dat wat aan geduid wordt als de geest van Versailles nu eindelijk eens, en definitief, moet wor den uitgebannen. Het is niet langer duld baar, dat de volken worden onderverdeeld in dicteerende en onderworpene. Moet Duitschland dus, krachtens zijn zelfbestemmingsrecht en zijn juridische gelijkwaardigheid de Londensche voorstel len als geheel afwijzen, omdat deze geba seerd zijn op ongelijke rechtsgronden, het Duitsche antwoord legt er tevens den na druk op, dat het Duitsche volk den ernsti- gen wensch heeft, een bijdrage te leveren tot den Europeeschen vrede. Zoodra de binncnlandsche verkiezingen achter den rug zijn hoopt Berlijn met positieve tegen voorstellen te Londen te komen. Beluistert men in de laatste woorden als een echo van Edens woorden, het moet de zen staatsman thans duidelijker dan ooit worden, dat zijn concessies aan het Fran- sche standpunt niets goeds hebben uitge werkt Reeds nu blijkt, welk een lapwerk de zoogenaamde Londensche vooretellen in feite zijn. Ook de openbare meening in En geland gaat zich meer en meer in dezen zin uitlaten, en toont haar ontevredenheid. Want de "Fransche diplomaten hebben in- tusschen de gelegenheid, zich onverzoen lijker dan ooit te toonen. Immers, zij heb ben Groot-Brittannië's belofte van verkre gen bijstand tegen een Duitschen aanval voor den tijd, dat door een nieuw verdrag de situatie tusschen de voormalige Locamo- onderteekenaars niet is opgeklaard. Frankrijk leeft zeventien jaren na dato nog steeds in overwinnaars-stemming, al mengt zich daaronder spijtigheid, omdat men het afbrokkelen van de in 1919 be haalde voordeel en niet kan tegengaan. Men weet in Parijs niet anders te doen dan zich stap voor stap verzetten tegen wat men daar aanvoelt als „concessies" aan Duitsch land. Deze zelfde concessies worden echter aan den overkant van het Rijn als rechten aangevoeld en bij gelegenheid hernomen. Zoolang deze oorlogsrestanten in den Franschen geest niet geheel en al zijn uit- gewischt en men blijft verkeeren in een psychose, die wapening tegen Duitschland dwir/end maakt, is er voor opklaring in West-Europa nog weinig te vernachten. Italië en het Locarno-accoord De Italiaansche regeering heeft den Locar- ïio-mogendlieden Frankrijk, België en En geland doen weten, dat zij aan het te Lon den opgestelde Locarno-accoord zooals dat in het Britsche witboek is neergelegd, niet eer haar goedkeuring zal kunnen hechten dan wanneer de sancties tegen Italië zullen zijn opgeheven. De Volkenbondsraadszitting yerdaagd In verband met het voorloopig antwoord op de z.g.n. „Locarno-vooretellen" van de Duitsche regeering, en met het oog op de nieuwe voorstellen, welke Berlijn op 31 klaart hoopt te doen, is de zitting van de Volkeiibondsraad voorloopig voor onbepaal de termijn verdaagd. Slechts rechtsgelijkheid kan basis vormen voor besprekingen Diepgaande tegenvoor stellen aangekondigd Gisteravond heeft de Duitsche am bassadeur Von Ribben tr op aan den Britschen minister van buiten- landsche zaken Eden het voorloopig antwoord overhandigd op het docu ment der Locarno-mogendlieden. Daarin wordt geconstateerd, dat de Duitsche regeering genoodzaakt is, dit ontwerp-verdrag af te wijzen op al die punten, welke de eer en de rechtsge lijkheid der Duitsche natie betreffen. Zij behoudt zich evenwel voor, na beëindiging der verkiezingscampagne, en wel op Dinsdag 31 Maart, haar diepgaand standpunt met haar posi tieve voorstellen ter beschikking der Britsche regeering te stellen. In haar antwoord geeft de Duitsche re- geering allereerst nog eens een uiteenzet ting van de grondslagen en den gedachten- gang, waaruit de innerlijke noodzakelijk heid van haar houding kan blijken. De Duitsche rijksregeering heeft, aldus de nota, in de overtuiging, dat door het Fransch-Russische militaire bondgenoot schap de juridische en politieke voorwaar den voor het Rijnpact van Locarno zijn op geheven. harerzijds besloten, de volle sou- vereiniteit over het geheele Duitsche rijks gebied eindelijk weder te herstellen. Zij heeft jechter de Duitsche troepen in dit gebied van het Duitsche rijk niet laten binnenmai'cheeren, om daarmede een daad in haar eigen belang te verrichten, doch zij heeft zich tot deze daad genoodzaakt ge zien, om daarmede voor Duitschland de voorwaarden te scheppen, waaronder het tot een nieuw accoord inzake een duidelijke en redelijke organiseering van den Euro peeschen vrede kan toetreden. Deze voorwaarde zal te allen tijde slechts gevonden kunnen worden in een volkomen rechts, gelijkheid der tot een dergel ij k gemeenschappelijk optreden be sluitende landen. Derhalve moet deze Duitsche daad, waar door ten slotte de volle souvereiniteit van het Duitsche rijk in zijn eigen gebied wordt hersteld, niet gescheiden worden van de door de Duitsche regeering aan de andere volken voorgèstelde accoorden tot alge- meene waarborging van den Europeeschen vrede. Wanneer de andere staten en regeeringen bereid zouden zijn, ook hunnerzijds te zoo ken naar den weg, welke naar een derge lijke nieuwe waarborging van den Euro peeschen vrede leidt, dan kunnen zij ech ter niet de elementaire grondslagen en voorwaarden van een dergelijke op de tóe komst gerichte ontwikkeling van te voren van de hand wijzen. Want hierover dient klaarheid te bestaan; duurzame accoorden tusschen de Europeesche volkeren, met het doel een werkelijke waarborging van den vrede, kunnen slechts gesloten worden ln een atmosfeer van begrijpend erkennen en rekening houdend met de natuurlijke ge lijke levens- en politieke rechten vau alle daarbij betrokken volkeren. Wanneer bij hot scheppen van een nieu we orde in Europa begonnen wordt met de oude methode van een door haat ingegeven onderverdeeling der volkeren in meer en minder gerechtigde, in onteerdc en eervolle of zelfs in dicteerende en onderworpene, moet dit, omdat men onder de oude en ver derfelijk gebleken voorwaarden is begon nen, tot hetzelfde resultaat leiden, d.w.z. de nieuwe regeling zal niet beter zijn dan de oude. Het zou voor de verdere ontwikkeling in Europa nuttig zijn, wanneer men aan alle zijden zou willen begrijpen, dat verdragen en dictaten in bet leven der volkeren een juridisch verschillende waardeering ont vangen. Het dictaat zal wel voor den overwinnaar een rechtsaanspraak schijnen in te houden, maar door den overwonnene steeds be schouwd worder als een tegen het recht in geschiede usurpatie en dienovereenkomstig worden beoordeeld. Verdragen, die door gelijkgerechtig den uit vrijen wil en uit vrije overtui ging gesloten worden, kunnen er aan spraak op maken, van beide verdrags partijen denzelfden en duurzamen hei ligen eerbied te ondervinden. Duitschland heeft met het herstel der souvereiniteit in zijn rijksgebied eerst de voorwaarde tot stand gebracht, om dergelijke werkelijke verdragen te kun nen afsluiten. Tot dit doel en onder deze voorwaarde heeft de Duitsche re geering van haar kant de bekende voorstellen gedaan, waaraan zij ook thans nog vasthoudt. Het voorstel betreffende een ontwerpver drag, waarvan de Duitsche regeering door den Britschen minister Eden in kennis werd gesteld, mist echter iedere voorwaar de voor de organisatie met succes van een werkelijken, duurzamen vrede, aangezien het allereerst opgebouwd wordt op een voor een groote natie ondragelijke discriminatie en op een wederom reeds van tevoren gepoogde constateering van niet-rechtsgelijkheid van Duitschland met de andere staten. Wanneer de Duitsche regeering haar toe stemming zou geven tot dit voorstel, dan zou zij deelnemen aan de schuld voor' alle daaruit noodzakelijkerwijze voortvloeiende, innerlijke, voortdurende afwijzing van tie onder dergelijke voorwaarden het Duitsche volk opgedrongen deemoedigende onder werping. Dit zal de Duitsche rijksregeering echter niet doen. Want, het is volgens alle histo rische ervaring onmogelijk op 'n zondanige basis een werkelijken en duurzamen, want uit vrijen wil en in gelijkgerechtigdheid van alle kanten gesloten en daarmede gerespec- leerden vrede te vestigen. De Duitsche rijksregeering moet derhalve al die bepalingen van het voorstel der Locarno-mogendlieden af wijzen, welke in staat zijn. de eer der natie wederom te diffamecren, of de rechtsgelijkheid in twijfel te trekken, resp. op te heffen. De Duitsche regeering en het Duitsche volk hebben den diepen, erustigen wensch na herstel van de volledige onafhankelijk heid en de souvereiniteit van het rijk een groote bijdrage te leveren aan den Euro peeschen vrede. Wij zijn er verder van overtuigd, dat alle pogingen om door eco nomische conferenties een verbetering tot stand te brengen van den socialen toestand der volkeren in Europa zoo lang vergeefsch zullen zijn. als het niet gelukt, den Euro peeschen volkeren zoowel als hun politieke en economische leiding het gevoel te geven van een onvoorwaardelijke en voortdurende veiligheid. Deze veiligheid kan echter slechts liggen in een voor langen tijd ge garandeerde vastheid van den vrede. De Duitsche regeering verheelt zich niet. dat de wereld op dezen vrede a's een van de zekerste bases voor een weer toenemen de welvaart der volkeren meer prijs steil dan op welke in economische conferenties door onderhandelingen tot stand te bren gen hulp, ondersteuning of bevrijding van lasten ook. Op grond van deze overtuiging, heeft de Duitsche regeering haar voorstellen voor gelegd ter internationale bespreking. Wan neer zij derhalve gedwongen is het haar voorgelegde voorstel voor een ontwerp-' drag der Locarnomogendheden af te wijzen op al die punten, welke de eer en de rechts gelijkheid van de Duitsche natie betreffen, gelooft zij echter ook, op grond van de er kenning van haar mede-verantwoordelijk heid voor het lot der Europeesche volkeren, gevolg te moeten geven aan de voorstellen van de koninklijke Britsche regeering, van haar kant door de indiening van mogelijke nieuwe vooretellen bij te dragen tot een oplossing van de Europeesche kwestie. De Duitsche regeering zou derhalve ook in dit document niet willen uitweiden in bijzonderheden over de door haar af te wij zen punten, maar zij zou zich willen voor behouden om dit, haar afwijzend stand punt in verband te brengen met een nieuw, diepgaand voorstel voor de overwinning van de Europeesche crisis, dat zij besloten heeft uit te werken. Zij zal dit voorste! aan de koninklijke Britsche regeering overhan digen met den oprechten wensch, dat het deze regeering dan misschien moge geluk ken daarin een basis te vinden voor het inleiden van die onderhandelingen, welke den Europeeschen volkeren den vrede en hun economisch en sociafe leven een nieu we bevruchting moeten geven. Op grond hiervan moet de Duitsche regeering de koninklijke Britsche re geering mededeelen, dat zij deze week van de laatste voorbereiding van haar verkiezingen zuiver technisch niet meer in staat is een zoo omvangrijk en zoo zeer te overwegen werk gereed te krij gen. Zij acht het bovendien noodzake lijk den ambassadeur von Ribbentrop ter mondelinge opheldering van eenige belangrijke problemen op Dinsdag 24 Maait nogmaals naar Londen te zen den. De Duitsche regeering zal dan Dins dag 31 Maart haar diepgaand stand punt met haar positieve voorstellen ter beschikking stellen van de koninklijke Britsche regeering. DUITSCHLAND WIL ZIJN EIGEN VRIJHEID EN VREDE Meester in eigen huis In Berlijn heeft Rijkskanselier Adolf Hitler gisteravond voor een ontzaglijke mensohenmenigle een nieuwe verkiezings rede gehouden. De Führer zeide daarin o.m., dat hij het vaste vertrouwen had, dat Duitschland We derom zijn eereplaats zou innemen temidden in de andere volken. Dat Duitschland vak was, is erg, maar dat men in het bui tenland met die zwakheid als met een vast staande factor rekening hield, is nog veel erger. Hieraan is nu echter een einde ge komen. In Duitschland heerscht thans geen twee dracht, geen verraad meer, maar Duitsch land wil ook geen andere volken onderwer pen, wil geen andere volken tot Dutischers maken. Hitier zeide er zelfs niet den minsten prijs op te stellen, wanneer anderen de Duitsche democratie zouden willen trachten na te bootsen. Duitschland wil met de anderen in vrede leven, maar deze vredelievendheid moet men niet gelijk achten met karakterloosheid. Duitschland zal in geen geval capitulee- ren voor de privileges van anderen. Wanneer anderen, aldus riep Hitier uit, zich vastklampen aan letters en pa ragrafen, dan klamp ik mij vast aan de eeuwige moraal. Voor anderen mo gen paragrafen bestaan, voor mij be staat het eeuwig levensrecht. Duitschland zal de eer aer natie niet prijsgeven. Men moet thans een oude periode af- sluiten. Men moet thans luisteren naar Mussolini zelf was naar het station te Rome gekomen om de Oostenrijlische en Hongaar- sche staatslieden voor de Romeinsche conferentie te verwelkomen. Van l. naar r. Kenya de Honaaarsclie minister van buitenlandsche zaken; von Berg er-Waldenegg, zijn Oosten- 'rijltsche collega; Mussolini en bondskgjiieliei Schuscjinigg, PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het welk tevens verstopping GENEEST f Recept van Prol. Dr. med. MUCH. een hooger verstand en plaats inruimen aan een hoogere gerechtigheid. Wan neer men vraagt, wat eer is, ant woord ik daarop: eer is leven, fatsoen lijk leven. Als individu, zoo zeide Hitier, heb ik principes, waar ik geen afstand van doe. Mijn eer is niet minder dan die van een ander, mijn belangen zijn niet geringer dan die van een ander en ik heb ook geen andere plichten dan een ander. Als politicus denk ik niet anders. Ook volkeren kunnen niet leven zonder princl pes, welke men als particulier niet zou kunnen laten varen. Duitschland wil anderen volken niet hun vrijheid en vrede ontnemen, maar Duitsch land wil zijn eigen vrijheid en vrede hebben. Onze generatie is ineengestort, onze gene ratie moet ook weer opstaan. Wanneer de Europeesche vrede niet op een ander nivau gevestigd kan worden, zal de lijd aanbreken dat die vrede niet meer kan bestaan. Het ii geen vrede, welke alleen op paragrafen steunt, en, zoo riep Hitier uit, ik geloof niet, dat er een volk is in Europa, dat zijn nabuurvolk wil onderdrukken en vernede ren. Dat kunnen alleen politici willen, die het eeuwig leven der volkeren niet be grijpen. Het geheele Duitsche vilk is .vast besloten de discriminatie, die men thans van Duitschland eischt, van de hand te wijzen. Niet één man is daar tegen in opstand gekomen, neen, het ge heele volk staat daartegen op. Het doel van Duitschland is zeer dui delijk. Het wil meester in eigen huis zijn. Het wil zich niet mengen in de hinnen- landsohe aangelegenheden van andere vol keren, maar duldt ook niet, dat- anderen op grond van paragrafen zic-h in de binnen- landschë aangelegenhcd envan Duitschland mengen. Hitier kondigde in dit verband aan, dat hij wat Duitschland werkelijk wil, de vol gende week Dinsdag nog duidelijker zou herhalen. Dan wil hij de wereld toonen, wat ■el mogelijk is, wat onmogelijk is en wat Duitschland nooit zal aanvaarden. Ten slotte riep Hitier zijn toehoorders op op 29 Maart over hem recht te spreken. De Locarno-besprekingen Frankrijk blijft onverzettelijk In bevoegde kringen te Parijs wordt be vestigd, dat de Fransche regeering vast is besloten de bespreking te weigeren van eventueele Dutische tegenvoorstellen, voort vloeiende uit besprekingen der Duitsche staatslieden, hetzij te Londen, hetzij te Ber lijn, met vertegenwoordigers van Engeland Men herinnert eraan, dat Sarraut en Flan ITALIE'S MODERNE LUCHTVLOOT Beheerscht heel de Middell. Zee Geen enkel punt valt buiten de controle In de Italiaansche Kamer beeft ge neraal V a 11 e geconstateerd, dat geen enkel punt van de Middellandsche Zee buiten de controle van het Ita liaansche luchtwapen valt. Overwogen wordt, door een wet den verplichten dienst bij dit wapen in te voeren. Wat de ravitailleering van benzine betreft werd medegedeeld, dat sedert 1 Maart iedere invoering daarvan is geschorst, aangezien de voorraden vol ledig zijn! Het aantal vliegtuigeskaders, zeide de g€ neraal verder, is bijna verdubbeld en achttien nieuwe vliegerschoïen zijn geïnstalleerd. De totale aantallen piloten in de jaren 1933 en 1935 staan tot elkaar als 1 10. Groote inspanning wordt aangewend, om het materiaal te verbeteren. Hierbij heeft de sanctiepolitiek de Italiaan sche vliegtuigindustrie gedwongen, zich zeer sterke mate vrij te maken van den in voer uit het buitenland. Terwijl vroeger 23 procent van het machine-materiaal werd in gevoerd, is men thans teruggeloopen tot 8 procent en dit percentage wil men nog meer omlaag drukken. Eind Mei zullen bombardementsvliegtui gen in dienst gesteld worden, die met ander halve ton bommen ieder punt van de Mid dellandsche Zee zullen kunnen bereiken. Een nieuw soort vliegtuigen, dat de jacht vliegtuigen moet vervangen, is in aanbouw. Deze toestellen hebben zes machinegeweren aan boord en kunnen een buitengewone snel heid bereiken. In strijd met de geruchten over schaarsch- te aan brandstoffen constateerde generaal Valle, dat de benzinevoorraad voor iedere mogelijkheid toereikend is. Aan het slot van zijn redevoering wees de generaal in het bijzonder met erkentelijkheid op de bedrijvigheid van het luchtwapen in Oost-Afrika. In Eritrea zijn vijf en twintig vliegvelden aangelegd, in Somaliland vier en vijftig. Zij zullen na het behalen van de uiteindelijke overwinning blijven voortbestaan, aangezien het slechts met behulp van het luchtwapen mogelijk is, zoo uitgestrekte gebieden te con troleeren. din er na den 7en Maart krachtig den na druk op hebben gelegd, dat Frankrijk niet onder bedreiging zal onderhandelen, en dat voor eenige onderhandeling met Duitsch land, de internatoinale rechtsorde di*nt te zijn hersteld. Zooals Flandüi in de Kamer heeft ver klaard, vormt het accoord van Londen één geheel .waarover niet nog eens kan worden onderhandeld, en moet Duitschland de ver antwoordelijkheid op zich nemen het in zijn geheel te aanvaarden, dan wel te verwer pen. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA De Italianen gebruiken thans gifgassen Uit Quoram zijn te Addis Abeba aange komen de Zweedsche Roode Kruis-aviateur, baron von Rosen en de leider van het inter nationale Roode Kruis in Abessinië, dr Junod. Van beiden waren gelaat en handen bedekt met brandwonden, veroorzaakt door het mosterdgas, dat de Italianen hadden ge bruikt bij bun luchtaanval bij Quoram. Zij schetsten een vertegen u-oord i ge r van de „United Press" de vreeselijke uren, die zij hadden doorgemaakt tijdens den lucht- raid op Quoram. Ook hun vliegtuig was ver woest, hoewel de machine was gecamou fleerd. Do Italiaansche verkenningsvliegtuigen waren namelijk op de hoogte van het feit, dat hun toestel zich in de onmiddellijke omgeving van Quoram bevond. Zij hebben toen een tient-al bommen op de schuilplaats geworpen, waar de machine was verborgen. Bovendien werd het toestel met machine geweren beschoten zonder echter te worden beschadigd. Het vliegtuig werd daarna uit de schuilplaats te voorschijn gehaald, om den Italianen de Roode Kruis-teekens op de vleugels en de fuselage te doen zien. Nadien hebben de Italiaansche vliegtuigen echter nog driemaal boven het toestel van Junod gevlogen en het met machine-geweervuur bestookt. Tusschen de verschillende aanvallen door zijn .Tunod en von Rosen naar hun machine geloopen om de Roode Kruis teekens nog duidelijker te doen uitkomen. Desniettegenstaande hebben de Italianen opnieuw het vuur op het toestel geopend en het tenslotte van slechts twintig meter hoog te geheel venield, zoodat het in vlammen opging. Vervolgens deed Von Rosen nog mededee- lingen van de afschuwelijke wonden, die de inboorlingen tengevolge van 't gebruik van mosterdgas hebben opgeloopen. In de omgeving van Quoram heeft men dikke vuil gele mosterdgaswolken als een gordijn zien neerdalen. De opstand in Godjam In Addis Abeba wordt het verhaal verteld dat Italiaansche vliegtuigen over Godjam zouden zijn gevlogen en met parachutes vier mitrailleurs benevens 4000 patronen zouden hebben uitgeworpen, bestemd voor 't leger van dedjazmatsj Kwessesse, dat tegen de Abessijnsche regeering in opstand zou zijn. De wapenen zijn echter onder de regeerings troepen terecht gekomen. De vredesbesprekingen Wolde Mariam is gister te Londen door De Madariaga en Avenol ontvangen. Het onderhoud was van korten duur. De verte genwoordigers van den Volkenbond stelden Wolde Mariam den tekst der resolutie der commissie van dertien ter band en onder hielden zich met hem over de mogelijkheid van onderhandelingen tot staking der vijan delijkheden. In Abessijnsche kringen krijgt men den indruk, dat het voorbarig is over vredes voorwaarden te praten, zoolang de tegen stand van Abessinië niet is gebroken. KERSEN Huishoudjam Vraagt ook eens: Bessen - Aardbeien Citroen - Frambozen - „Drievrucht"Jam De „Queen Mary tweemaal aan den grond Geen schade aangericht Naar thans bekend geworden is, heeft da „Queen Mary" in de eerste kwartmijl van haar reis tweemaal den grond geraakt. De eerste maal kreeg do wind vat op den romp, waardoor het schip naar stuurboord zwaaide en de boeg terecht kwam in de modder aan den noordelijken rivieroever en het achterschip aan den zuidelijken oever den grond raakte. Het duurde 20 minuten voor de sleep, booten liet schip weder in diep water had den gebracht. Vijf minuten later deed de wind gehol pen door het getij, de boot naar stuurboord zwaaien en voor den tweeden keer stootte de boeg op den grond. Naar echter gemeld wordt, is geen schade aangericht Om. 14.03 uur is de Oceaanstpomer te Gree nock aangekomen. Het Clyde-traject, ongeveer veertien mijl, werd afgelegd in drie uur en vijf en dertig minuten. Een verstekelingen-record Meer dan 100 op cén schip! Bij aankomst van het Deenschö stoom schip „Clara Jobson" te Singapore vermeld den de passagierslijsten, dat er 667 passa giers aan boord moesten zijn. De immigra tie-ambtenaren, die het schip doorzochten -en de passagiers telden, kwamen echter tot dö ontdekking, dat er 804 passagiers aan boord waren, van wie niet minder dan 137 de reis als verstekeling hadden meegemaakt! Iedere denkbare schuilplaats was door deze menschen gebruikt. Zij hadden zich verscholen onder de slaapbanken, achter kisten en machines, tusschen de lading en in leege tanks. Verschillende leden der bemanning zullen zich thans te verantwoorden hebben wegens medeplichtigheid bij dit bedrog in het groot, Bij de operaties in het Tembien- gebied in Abessy- nië waren de landsche troepen der Italianen uit gerust met radio stations, welke be diend werden door ter zake kundige inland- sche soldaten. Kort Nieuws Volgens de jongste berekening bedraagt de door de overstroomingen in 13 Ameri- kaansche staten aangerichte schade 507 millioen dollar. Zonder onderdak zijn 429.000 menschen. het aantal dooden bedraagt 171. Ongeveer een half millioen arbeiders vinden werk bij het herstel der schade. De waterstand van de Ohio is nog steeds niet gedaald. Maandag zijn uitgestrekte dee- len van Kentucky in de nabijheid van Louisville overstroomd. Tengevolge van het instorten van het dak eener in in aanbouw zijnde jutespin- nerij in Nepal zouden 200 lnheemsche ar beiders zijn gedood en tal van anderen ge wond. In het zuiden van Missouri zijn ver schillende plaatsen door een cycloon geteis terd. Talrijke huizen zijn ingestort; twee personen werden gedood, zes zwaar ge wond. De schade is buitengewoon groot In Midden-Oklahoma is ernstige schade aangericht door een zandstorm. Op ver schillende plaatsen moesten de scholen sloten worden. Gistermiddag hebben Madariaga en Avenot. de secretaris-generaal van den Vol kenbond .een conferentie gehad met Gran- di, den Italiaanschen ambassadeur te Lon den. UIT DE PERS Emigratie, ook naar Z.-Afrika De geweldige werkloosheid schuift ook het vraagstuk der emigratie weer naar vo ren. Daarover sprak ook Dr. Kortenhorst (R.K.) in de Tweede Kamer: Wat betreft do emigratie, ben ik bet niet met den minister eens, dat er geen pebieJen zijn. waarheen wij, ook nu. van. daag. nog zeer groote hoeveelheden van onze menschen zouden kunnen afzetten Ik noem Zuid-Afrika en Zuid-Brazilië speciaal het district Roland in grootte on geveer do helft van Nederland, zeer vruchtbaar vrijwel malaria vrij gelegen op een hoogvlakte van 509—1000 M Daar gijn uitgestrekte gebieden, die voor emi- gratie aanlokkelijk zijn. De Duitschers hebben daar een kolonie gevestigd van één millioen menschen, die zeer bloeit. Mijn vraag was* laat de Regeering nu reeds het terrein exploiteeren, zoodat tegen de tijd. dat wij gaan koloniseeren, alles goed voorbereid is en wij een vast plan hebben. Ik zou de regeering willen vragen dat vaste plan nu voor te berei den. Ik eisch niet, dat die kolonisatie morgen haar beslag zal krijgen, maar om dit goed te doen, moet men tijdig zijn maatregelen nemen. Vriendelijkheid is maar alles Wij hebben het gewaagd Iets te schrijven over de R.K. Kamerfractie en het wetsont werp „Vaste lasten". Dit bezorgde ons de volgende vriendelijke bejegening van de T ij d. die van ons zegt: Dit blad behoort tot het stelletje bla den. dat c!e legende blijft fokken van .het forceeren van een conflict met de Re geering" door de booswillige RK frac tie. Deze bladen hebben de legende noo- dig voor den politieken nimbus van Dr. Colijn Dat hij verleden zomer deze Frac tie heeft uitgedaagd: jullie zet nu de ondermijnende arbeid tegen de Regi-ering stop en geeft me volle vertrouwen of is een historisch feit, liefst door de legende kweekers vermeden. Maar het gaat dan nu over de vraag, of Mr Aalberse de gelegenheid zal „aan grijpen om andermaal een conflict met de Regeering te forceeren" Reeds uit de fijne formuleering ziet men dat de scherpsli'pers van de vorige zomer weer bezig zijn. Men denke zich eens in, wat er tegen ons zou losbranden, indien wij schreven over ,het stelletje R.K. bladen, die elkaar op Jijna elk punt van praktische politiek be kampen, doch 't Kabinet-Colijn als koste lijke wrijfpaal beschouwen en hoe duidelijk blijkt, dat de scherpslijpers van de vorige zomer weer aan de gang zijn Wij schrijven zulks natuurlijk niet want we zonder menig R K blad onrechi aan doen; maarer Inon-n daar zonderlinge kostgangers rond De Haaesche Briefsrhrij- ver 'nd e T ij d weet er van mee te praten. En de R.K. ministers ook. als z®;dcTijd lezen. Doch misschien zijn ze wijzer dan wij. Ook de traditie kan iemand parten spelen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2