JMrotw fritedjr srnrant 1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Het vaste lasten-ontwerp en de Gemeenten ^ïm.tRcnn - N0T0R01LS - UIT OOST-INDIE ASPIRIN GRATIS TOT 1 APRIL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar BureauBreestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5739 WOENSDAG 25 MAART 1936 15e Jaargang atrtjertentiepriptn: Van I tot 5 regels 1.17 Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 Het mag niet al te zeer bevreemden,' dat er verband wordt gelegd tusschen eenerzijds het ontwerp van wet, hou dende bijzondere maatregelen ter ver krijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren en anderzijds de gemeenten. Bij de indiening van het oorspronke lijke wetsontwerp, dat den datum draagt van 5 Juli 1935, constateerde de Regeering in haar memorie van toe lichting: „In het bijzonder op het stuk der overheidslasten heeft het hier en daar moeten voorkomen, dat in ver band met den toestand van de publieke financiën de lasten zelfs moesten wor den verzwaard. Het vraagstuk der vaste lasten is daarom mede een vraag stuk van beperking der overheids uitgaven". Een vraagstuk van beperking der overheidsuitgaven. Niet het minst van de uitgaven der gemeentelijke overheid. En dan wel in het bijzonder van die gemeenten, waar men onder den druk der crisiszorgen de uitgaven geleidelijk zag aanzwellen en steeds dichter tot de grenzen der belastingcapaciteit nader de. Kwam men ten slotte zóó ver, dat men niet in staat was de begrooting sluitend te maken, dan wendde men zich tot de Regeering teneinde finan- cieele hulp uit 's Rijks kas te bekomen. En in den regel was het resultaat van zulk een aanvrage, dat deze geldelijke bijstand niet werd verleend alvorens nóg weer extra-lasten op de burgerij werden gelegd. En waar de verschillen de mogelijkheden voor heffing van per- sorieele lasten vrijwel waren uitgeput, was dan in den regel het eind van het lied, dat alsnog een precariobelasting, een straatbelasting, een rioleerings- belasting, een bouwterreinbelasting of soortgelijke heffing werd ingevoerd of verzwaard. Oplegging of verzwaring van vaste lasten dus. Voor wie oppervlakkig ziet, hebben deze heffingen inderdaad veel voor. Zijn eenmaal de directe belastingen tot het uiterste opgevoerd zoodanig, dat van nog hoogere heffing weinig uitkomst meer mag.worden verwacht, dan schijnt het aanlokkelijk zich te werpen op zakelijke lasten: deze objec ten hebben immers reëele waarde en zij kunnen aan de heffing niet worden onttrokken. Men bedenkt daarbij ech ter niet steeds voldoende, dat de zake lijke lasten eveneens door personen moeten worden voldaan. En wat vooral meermalen wordt veronachtzaamd is dit, dat de zakelijke belasting geen rekening houdt met de draagkracht der belastingplichtigen en daardoor in tal van gevallen zeer onevenredig drukt. In ivelk opzicht de Regeering het oorspronkelijke ontwerp ook moge heb ben gewijzigd en van inzicht moge zijn veranderd, haar overtuiging omtrent de ernstige positie, waarin velen door den druk der vaste lasten verkeeren, is ongeschokt gebleven. „Uit de alge meen gedeelde opvatting", aldus de memorie van antwoord, „dat de vaste lasten op de exploitatie van onroerende goederen te zwaar drukken, vloeit logisch voort, dat deze lasten in ver houding tot de lasten, ivelke naar an dere maatstaven worden geheven, on evenredig zwaar zijn. Een verschuiving kan dus slechts strekken om de juiste verhouding tusschen de onderscheidene heffingen meer te benaderen". Verschuiving is dus het wachtwoord, in het bijzonder voor de gemeente besturen. Deze verschuiving biedt niet zoo heel veel hoofdbrekens daar, waar de grenzen van heffing der verschil lende belastingen nog niet zijn bereikt. Wellicht is daar verlichting van vaste lasten mogelijk door elders bezuinigin gen aan te brengen. En mocht volledige compensatie in den weg van besparing niet te vinden zijn, dan is wellicht eenige verhooging der directe belastin gen mogelijk zonder dat dit tot onmid dellijk gevolg behoeft te hebben, dat men de grenzen der belastingheffin; nadert. Anders staat het met gemeenten, die deze grens reeds bereikten. Hier kan vermindering der vaste lasten niet door besparingen worden opgevangen, om dat de begrooting onder den druk der crisis reeds naar alle kanten uitgebeend werd. Practisch zou hier dus van ver- laging der vaste lasten geen sprake kunnen zijn, tenzijde Regeerinj de belastinggrens, in de Gemeentewet getrokken, verlegt. Deze bevoegdheid zal echter niet gemakkelijk kunnen worden verleend, gezien het feit, dat de Regeering de aangenomen grenzen sinds geruimen tijd als het uiterste beschouwde. Toch heeft de Regeering deze eenige mogelijkheid aanvaard. Niet omdat de bestaande lasten ruimte genoeg laten, maar omdat zij zóó zeer er van over tuigd is, dat de vaste lasten oneven redig zwaar drukken, dat zij deze ver schuiving verkiest boven handhaving van den bestaanden toestand. De gemeentebesturen zullen dan nu, teneinde de vaste lasten te kunnen ver- de bevoegdheid ontvangen om 10 opcenten op de gemeentefondsbelas ting meer te heffen dan thans mogelijk is. Deze opcenten zullen echter uitslui tend „mogen" dienen om vermindering van vaste lasten te verkrijgen. „Mogen" of „moeten"? Het komt ons voor, dat in meerdere gevallen „moe ten" zal behooren te worden gelezen. Tot deze gevolgtrekking komt men, wanneer men let op den inhoud van artikel 6 van het gewijzigde ontwerp, krachtens hetwelk met ingang van 1937 alle daargenoemde verordeningen be treffende zakelijke heffingen komen te vervallen met uitzondering van diè, welke uitdrukkelijk door de Kroon worden aangewezen. Deze redactie van artikel 6 is zonder twijfel te verkiezen boven die van het oorspronkelijke ontwerp, omdat zij voorkomt, dat bepaalde verordeningen vervallen en opnieuw ongewijzigd wor den vastgesteldDat de Regeering deze mogelijkheid van gemeentelijke werk verschaffing wegnam, stemt tot voldoe ning. Zij zou trouwens kwalijk passen in een tijd waarin, ter bevordering van vereenvoudiging in de administratie, de Regeering zelve een commissie- Kooiman in het leven riep. Intusschen kan de strekking van het wetsartikel geen andere zijn d£ dat de Regeering, die zich voorbehoudt aan te wijzen welke belastingverorde ningen niet vervallen, daardoor in han den heeft welke verordeningen vervallen, zoodat zij over een krachtig middel beschikt om de beoogde ver schuiving in de belastingheffing en daarmee verlaging der vaste lasten te bewerken. De bevoegdheden, die het gewijzigde wetsontwerp aan de Kroon toekent, zijn inderdaad niet gering. Het eerder genoemde artikel 6 verleent de Regee ring tweeërlei recht. In de eerste plaats om de gemeenten aan te wijzen, wier verordeningen tot heffing van diverse zakelijke lasten vervallen, in de tweede plaats om te bepalen welke verordenin gen niet vervallen. Bovendien verleent artikel 10 aan de Kroon de bevoegd heid de gemeenten aan te wijzen en de huurprijzen, waarvoor de bepalingen inzake huurverlaging van toepassin; zijn. Nu echter de woningen, van ge meentewege geëxploiteerd, buiten het gebied vallen, dat de bepalingen van het ontwerp bestrijken, meenen we dit punt van de huurverlaging buiten het bestek van dit artikel te moeten laten, al willen we wel te kennen geven dat, wanneer men eenmaal het principe der Regeering van individueele huurver laging aanvaardt, de algemeene aan wijzingen kwalijk anders dan bjj Koninklijk besluit kunnen geschieden. Weegt men ten slotte de mérites van het ontwerp voor de gemeenten af, dan valt te constateeren, dat eenerzijds verlichting van lasten doel is, doch dat anderzijds velen hun lasten zullen zien verzwaard. Alleen de overweging, dat de vaste lasten over het algemeen than; onevenredig zwaar drukken, zal er toe kunnen leiden, dat men schoorvoetend de voorgestelde lastenverschuiving, die voor menigeen lastenvermeerdering be- teekent, aanvaardt. UIT HET SOCIALE LEVEN HET NIEUWE CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE Door den Alg. Ned. Typografen bond aanvaard Gisteravond is te Utrecht na langdu rige besprekingen c oor den Alg. Ned. Typografenbond de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie aanvaard met 136 tegen 54 stemmen. Na zeer drukke discussie werd ook het boekbinderscontract met ongeveer dezelfde stemverhouding aangenomen. Door dit nieuwe contract gaan de Ioo- nen der gezellen handzetters en druk kers met 4 cent per uur naar beneden; die der gezellen machin©zetters met 5 cent per uur. De eerste twee uren over werk worden van 25 op 15 pet. gebracht. Ten aanzien van de typografen is nog be paald, dat het overwerk later door ver zuim zal worden gecompenseerd wanneer de werkgever daar prijs op stelt en aan be- paalde voorwaarden voldoet. De Alg. Ned. Typografenbond houdt nog een referendum onder de leden, waarvan de iitslag uiterlijk einde dezer maand bekend vordt. Regeling voor baconexport Overeenkomst getroffen In een gehouden vergadering van de Veehouderij-Centrale met de zouters is een overeenkomst getroffen omtrent de met 1 April a.s. ingaande baconexport. Hierbij is afgeweken van het oorspron kelijk plan om een individueele inschrij ving te houden. De baconzouters hebben het quantum onderling verdeeld, waarbij een extratoewijzing is gedaan aan de Coö peratie baconzouterijen in Noord-Brabant. De vergoeding is bepaald op t 2.80 per 100 kg. geslacht. De zouters krijgen do vrijheid ook de binnenlaudsche markt te grossie- De vervroegde pensionneering spoorwegpersoneel De r.k. Bond aanvaardt de vervroeging De r.k. Bond van spoor- en tramwegpei soneel „St. Raphaël" aanvaardde de ver vroegde pensionneering van het spoorweg personeel, waaromtrent tusschen de direc tie der Ned. Spoorwegen en den personeel- raad overeenstemming is verkregen. Loondaling sigarenindustrie De regeering wil overgaan tot breideling der mechanisatie in de sigarenindustrie, ook opdat, zoo heet het, „een verdere prijsaan passing en een druk op het relatief weinig gedaalde loon in dit beschutte bedrijf blijven bestaan". Men schijnt aan het Departement van Eco nomische Zaken al zeer slecht met de zaken op de hoogte zijn; meent de Chr. Tabak ewerker, in verteU dan: Onze loonen zijn geregeld naar de ver koopsprijs. Het gevojg is: hoe grooter het aantal lager geprijsde sigaren, hoe gerin ger het loon. Nu moei eerst nog worden opgemerkt, dat voorheen het laagste loon naar een 6 cents sigaar werd berekend op 12.per duizend, later naar een 5 cents op 11.50 per duizend, doch dat er van December af nog twee klassen naar be neden aan toegevoegd zijn en genoemde loonen nog met 25 cent zijn verlaagd. De. lagere klassen zijn de 4 cents, loon 10.75 en de 3 cents, loon 10.25. In aanmerking genomen, dat het alge meene loon in 1920 op 16 per duizend is bepaald ën het loon voor 3 cents sigaren thans 10.25 is, kan er toch wezenlijk wel van lager loon gesproken worden en i; dat heusch niet „relatief weinig". Het ge noemde loon geeft immers reeds een ver schil van 36 pet. te zien. Door deze loonregeling ontvangt mer dus automatisch een lager loon als men sigaren van lagere prijs moet maken. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland DEVENTER Het collectief contract in dè bouwbedrijven Gister heeft de Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond bij meerderheid van stemmen beslo ten, het collectief contract in de bouwbe drijven voor een jaar te aanvaarden. Maan dag beeft de Chr. Bond een zelfde besluit genomen. Zaterdag a.s. zal de R.-K. Bond een besluit nemen. De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel hoopt Woensdag 20 Mei zijn Slsle algemeene vergadering te houden in gebouw „Amicitia", Westeinde te Den Haag. 's Morgens van half tien tot kwart over 10 wordt een bidstond geleid door Dr K. Dijk. 's Morgens 11 uur hoopt de Bondsvoor zitter een openingsrede te houden. Na huis houdelijke werkzaamheden volgt behande ling der voorstellen betreffende de organi satie, het instellen van een bedrijfscommis- sie, personeel bij.de A. T. O., toekennen van vrij vervoer, regeling kindertoeslag, Zon dagsrust, pensioenen, enz. Door de samenwerkende bonden in de kle dingindustrie te Amsterdam is in opdracht van de vergadering met de personeelen de vereen, van Groot-Werkgevers in het Win kel- en Magazijnbedryf medegedeeld, dat de voorgestelde loonsverlaging niet kan worden aanvaard. Den werkgevers is verzocht deze loonsverlaging terug te nemen. Mocht dat niet het geval zijn. dan, aldus de schrijvende bonden „mogen wij u niet verzwijgen, dat zeer ernstige moeilijkheden in den loop van deze week hiervan het gevolg zullen zijn. De Bonden zien zich dan genoodzaakt met ingang van a.s. Donderdag bepaalde maat regelen te nemen". Schending van een fraai stuk natuur Eerste Kamerlid Polak stelt vragen Het Eerste Kamerlid Polak heeft vragen gesteld aan den Minister van Financiën in verband met het feit, dat het Domeinbestuur gedeelten van het Duin tusschen Vlissingen en Zoutelande als bouwterrein verkoopt, terwijl reeds vele huizen op het duin zijn ge bouwd. Op deze wijze wordt een kostbaar nationaal bezit vervreemd en een bijzonder fraai stuk natuur voor altijd geschonden en bedorven. De heer Polak vraagt of er van staatswege voor zorg kan worden gedragen, dat aan deze schennis en verwoesting paal en perk wordt gesteld. Niet strijdig met de Wet Men meldt ons uit den Haag: De kantonrechter, mr Ferguson heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den heer H. J. V., directeur van de firma Vroom en Dreesmann. wien overtreding van de wet op de uitverkoo- pen was ten laste gelegd. Het betreft de aankondigingen, welke de firma in de avondbladen van Donderdag pleegt te plaatsen voor voordeelige aanbie dingen, welke Vrijdags gedaaq worden, het zg. verkoopen van verschillende artikelen tegen „Vrijdags-prijzen". De ambtenaar van het O.M., mr Van der Kun, heeft veertien dagen geleden tot ont slag van rechtsvervolging geconcludeerd, omdat volgens hem het strafbare element an „bijzondere omstandigheden" in de wet gesteld, hier ontbreekt De kantonrechter overwoog in zijn vonnis o.mdat door de aankondiging wel de in druk wordt gewekt van een tijdelijke voor deelige aanbieding, welke zich in de winkel nering kan voordoen; dat bij de behandeling evenwel ge bleken is. dat deze voordeelige aanbie ding niet in verband staat met een of andere bijzondere omstandigheid, omdat sinds jaren op eiken Vrijdag eenige van de ^bederen, waarin de firma han delt, tpgen gereduceerde prijzen worden aangeboden en de goederen op de di verse Vrijdagen verschillen; dat tevens de wijze van aankondiging niet den indeuk wekt, dat de aanbieding ver band houdt met bijzondere omstandigheden •n dat reeds de kop van de aankondiging ,.Vrijdagprijzen" wijst op een zekere regel maat in deze reclame. Conform het requi sitoir van het O.M. heeft de kantonrechter den heer V. ontslagen van alle rechtsvervol ging. Sumatra's Oostkust Waarde van den uitvoer gestegen BATAVIA. 24 Maart (Aneta). Het Cen traal Kantoor voor de Statistiek publi ceert de volgende cijfers betreffende den in- en uitvoer van Sumatra's Oostkust, al les bruto: Invoer: Over Februari 1936 25.400 tons ter waarde van f2.500.000 tegen in Februari 1935 23.200 tons ler waarde van f2.500.000. Over de maanden Januari en Februari 1936 45.000 tons ter waarde van f 4.900.000 tegen over in de overeenkomstige periode van 1935 46.000 tons ter waarde van f 4.500.000. Uitvoer: Over de maand Februari 1936 100.600 tons ter waarde van f 11.300.000 tegenover iu Februari 1935 109.200 ter waarde van f 9.600.000. Over de maanden Januari en Februari 1936 216.200 tons ter waarde van f22.600.000 tegenover in de overeenkomstige periode van 1935 231.500 tons ter waarde van f 19.700.000. Een bedenkelijk symptoom Voor „blocvorming'1 bestaat niet de geringste aanleiding Het „N. v. d. D." noemt het feit, dat on der de onderteekenaars van de door het College van Gedelegeerden behandelde mo ties slechts één Europeesch lid is (en zulks nog slechts ten aanzien van één der beide voorstellen) een bedenkelijk symptoom. Behalve door den heer Verboom, die de eerste motie meeteekende. zijn deze moties alleen onderteekend door Inheemsche le den; van gematigd tot extreem, nl. de hee- ren Soerohadikoesomo, Soeangkoepon, Mo hammad Noor, Ratu Langi en Prawoto. Dit is te betreuren. Er is voor een soort „bloc-vorming", waarin men speciaal de Inlandsche leden van elke richting ziet sa mengaan, niet de geringste aan leiding. Sterker; dit soort demonstraties is eerder schadelijk dan voordeelig on getwijfeld leiden zij tot de verzwakking van de zaak, welke men voorstaat. Zoodra men de verhouding tusschen Ne derland en Indië waarover zich vrijwel een communis opinio ging vormen. al dus trekt in politieke sfeer, veroor zaakt men een vertroebeling, welke op den duur slecht9 schadelijk kan zijn voor het algemeen belang van Indië Laat ons hopen, dat dit niet voortduurt, juist Indië hphoort op dit punt niet ver deeldheid. noe veel minder een radicale groepeering te toonen, maar eensge zindheid. De Javanen-kolonisatie" in Zuid-Sumatra Woeste gron'den worden opengelegd Dr. A. J. C. Krafft, leeraar aan de Mosvia te Magelang, schrijft in het „Nieuws van den Dag" over het openleggen van nieuwe terreinen voor de Javanen-kolonisatie in de Lampongs. „Een grootsch werk staat thans te ge beuren op Sumatra. Hoeveel is er niet geschreven over drooglegging van de Wieringermeer? Hier bij Soekadana wordt thans een ter rein blootgelegd, dat V/o maal zoo groot is als dat vruchtbare stuk grond, dat wij op de Zuiderzee pas hebben veroverd. In drie jaar tijds hoopt men hier 40.000 menschen te helpen aan een goede woning, een groot erf en een bouw sawah of ladang. Hier wordt nuttig werk verricht met tweeërlei doel: la Wordt Java ontlast van een deel (al is dit een zeer klein deel) van zijn bevolking; 2o. woeste gronden worden open gelegd en weinig bevolkte streken worden tot ontwikkeling gebracht, In de kolonisatie Soekadana bestaan reeds In het Zuid-Westen 18 kleine desa's, waar van Trimoerdjo de voornaamste is. In deze desa's wonen reeds 5000 Javanen. Tri moerdjo is de zetel van den assistent- wedano. die met de leiding is belast van de kolonisatie. Deze Inlandsche bestuurs ambtenaar is de gewezen assistent-wedano van Gedongtataan. De keuze van het Gou vernement achten we een zeer gelukkige. Deze leider heeft al goede ervaring opge daan in Gedongtataan en heeft zich flink ingewerkt in de problemen der kolonisatie Hij heeft in enkele jaren tijds het vertrou wen der bevolking gewonnen. Zeer verstan dig van hem was het 160 flinke tani's mee te nemen naar zijn tegenwoordige stand plaats". BATAVIA, 24 Maart (Aneta). De ontwerp- ordonnantie voor den invoer van sanitair aardewerk 1936 werd, na een korte dis cussie, met 12 stemmen voor en 4 stemmen tegen aangenomen. De heeren Soeangkoepon, Prawoto, Soe- tardjo en Ratu Langie stemden tegen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladert Duitschland heeft in een voorloopig antwoord de voorstellen der Locarno- mogendheden afgewezen, doch behoudt zich het recht voor, op 31 Maart posi tieve tegenvoorstellen te doen. De zitting van den Volkenbondsraad is voor onbepaalden tijd verdaagd. In Abessinië hebben de Italianen met gif* gas gewerkt; twee EuropeescWe doctoren werden daarbij gewond. Uit nadere berichten blijkt dat Dr. van Schelven toch licht gewond is. Inzake de "korting op de Indische pen* sioenen zou een proces tegen de Staat irt voorbereiding zijn. De weekstaat van de Nederlandsche Banli toont een toename van de goudvoorraad van ruim acht millioen gulden. Vrijdom van invoerrecht wordt in Enge* land vanaf 26 Maart a.s. verleend op aardt appelen. Auto- en motor-ongelukken Men meldt ons uit Vianen: De laatste dagen hebben hier eenige aan rijdingen plaats gehad. Bij Beutz-Berg kwam een motorrijder, rijdende met zeer slecht licht. Hij greep een van de twee zich rechts op den weg bevindende wandelaars. De heer A. J. den Hartog, bakker alhier, werd tegen den grond geslagen, terwijl ook de motor rijder kwam te vallen. Deze werd bewuste loos opgenomen en op advies van Dr. Bonk naar zijn woning vervoerd. Hij bleek een hersenschudding, neusbeenfractuur en been breuk te hebben opgeloopen. De heer Den Hartog bekwam een beenwond en kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. Het motorrijwiel is in beslag genomen. Een an der ongeluk in de bocht bij Beutz-Berg liep vrij goed af. Een wielrijder werd hier door een passeerende auto aangereden. De aan- geredene was er met den schrik en eenige ontvellingen afgekomen. Ook hier verleende Dr. Bonk de eerste hulp. Eenige oogenblik- ken daarna slipte een motorrijtuig in de bocht bij de Burg. Jhr. Hoeufftlaan. Dr. Bonk vervoerde met zijn auto de gewonde motorist naar zijn woning, alwaar bleek dat deze ernstig in het gelaat was gewond. Lal er kon hij met een auto van garage Reeder naar zijn woning te Oud-Alblas worden vervoerd. Te Rucphen (N.Br.) is bet vier-jarige zoontje van C K. spelenderwijs onder een motorfiets geraakt. Met ernstige verwondin gen, en een zware hersenschudding is het kind naar het Elisabet's Gasthuis te Etten gebracht. Te Zaandam is bij de Stationstraat de ruim 40-jarige gemeente arbeider Turk door een uit de richting Amsterdam komende auto aangereden. Ernstig gewond en met een zware hersenschudding is de man opgeuo- men en naar het ziekenhuis vervoerd. DOODELIJKE VAL Zondagavond had de ongeveer 55-jarige koopman Z. te Sluis het ongeluk in zijn woning van de trap te vallen. Thans is hij aan zijn verwondingen overleden. VERRASSEND Uitfluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes ver»! 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. i 10 ctd Tweejarig kind levend verbrand Men meldt ons uit Ouderkerk a. d« IJssel: Op een dag op het einde der vorige week zat een bijna twee-jarig dochtertje van den heer J. de Haan, wonende op een woon- schuit liggend in de buurtschap „De Molen plaats", alhier op den grond te spelen in de nabijheid van de kachel, waarop een pan met water stond te koken. Daar het eb in rivier werd, begon de schuit aan den grond te komen, en in een hellende stand te geraken. Hierdoor gleed plotseling de pan van de kachel en het op de vloer spelende kind kreeg de inhoud over het onderlijf. Deerlijk met brandwonden overdekt, achtte de ontboden geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis te Gouda noodzakelijk. Maan dagavond is de arme kleine aldaar aan de bekomen brandwonden overleden. De brandende pijp in de zak Oude man levend verbrand Te N i e imv e s c h a n s (Gr.) geraakte een 84-jarige man in brand, doordat hij een nog brandende tabakspijp in zijn zak ge stoken had. De oude man is in het acade misch ziekenhuis te Groningen aan de be komen wonden overleden. Bosch- en heidebranden Te Westerbork (Dr.) heeft in de ge- meentebosschen een felle brand gewoed, waardoor ongeveer zes H.A. dennen en la- riksbosch werden vernield. De brand zou weer aan onvoorzichtigheid te wijten zijn, doordat de eigenaar van een naburig stuk heide dit afbrandde en verzuimde de noo- dige maatregelen te nemen om het vuur te beletten naar de vlakbij gelegen bosschen over te slaan. Te Apeldoorn heeft aan den Nagel- poelweg een heidebrandje gewoed, waarhij een oppervlakte van eenige honderden vierk. meters heide met struiken verwoest is. Bij het ontstaan van dezen brand is vermoedelijk kwaadwilligheid in het spel. CIRCUSWAGEN IN VLAMMEN Te Assen is door kortsluiting brand uit gebroken in een circuswagen, waardoor ver scheidene machinerieën door het vuur ver nield werden. Doordat men den wagen een heel eind van de tenten verwijderde, be stond er geen gevaar, dat vonken zouden overslaan. Te Heithuysen (L.) zijn op twee plaatsen boschbranden uitgebroken. Rui:n 1Y* H.A. dennenbosch werden door het vuur vernield. Vermoedelijk is hier kwaad willigheid in het spel. Te Herke n- bosch brak brand uit in de bosschen nabij wachtpost 4. Hier gingen 20 H.A. dennen en heide verloren. Door krachtig aanpakken van de arbeiders aan de werk verschaffing werd uitbreiding voorkomen. Oorzaak onbekend. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné' s op te geven aan DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1