n GEESELING MAANDAG 23 MAART 1936 DERDE BLAD PAG. 9 CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN De Nationale vakgroep van Handelsreizigers en agenten bijeen Zaterdag vergaderde te Utrecht de Natio nale Vakgroep van Handelsreizigers en Agenten in de Ned. Vereen, van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden. Voor deze vergadering bestond groote be langstelling; mede ook in verband met het feit, dat dit de eersle was na de vorig jaar tot stand gekomen wijziging van de statuten. De voorzitter de heer P. Corée van Zwol le opende de vergadering met een hartelijk woord \an welkom na Schriftlezing en ge bed. In zijn openingswoord wees spr. op de werkzaamheden van de vakgroep in het af- geloopen jaar dat niet zonder beteeken ie is ge\veest. Het aantal vakgroenen is gestegen van veertien tot. zestien. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan om in deze zware tijden standvastig te staan cn beginselvast te zijn. Het jaarverslag van den heer H. J. V e r- m e u 1 e n meldde een winst van 8 leden. De propagandistische activiteit is eenigs- zins verslapt. Het verslag maakt voorts mel ding van het feit dat de Vakgroep in 1937 dertig jaar zal bestaan. Het blad „De Chr. Handelsreiziger" ver scheen regelmatig Bestuursverkiezing In bet bestuur werden herkozen de hcc- ren P. Corée (Zwolle) voorzitter; H. J. Ver meulen (Amsterdam) secretaris; en K. Post (Zaandam) nieuw lid. Het financieel verslag werd goedgekeurd alsmede de begrootingen voor 1936 en 1937. Des middags hield Dr. C, Beekenkamp een inleiding over "t onderwerp: „Ordening". Heferaat dr. Beekenkamp Men streeft naar nieuwe rechtsverhoudin gen in het bedrijfsleven. Tegenover de meening dergenen, die hier bij alle heil verwachten van een direct op treden van den staat, zooals in het fascisme en nat.-socialisme, of onder t' sovjet-bewind dient gewezon op de mogelijkheid, dat de verschillende partijen in het productieproces elkander vrijwillig vinden en dat daaraan dan door do overheid een sanctie wordt ge geven. Het socialisme ten onzent grijpt de ver nieuwde belangstelling voor „ordening" aan om zij het geleidelijk toch te sturen in de richting van socialisatie. Verschillende publicaties, met name het „Plan van de Arbeid" toonen dat aan. Het is van belang, dat de christelijk-sociale actie op dit verschil in bedoeling (bij gelijkheid van uitdrukking) bedacht is. Verwerpend dus alles, wat leiden kan tot socialisatie, willen wij welbewust aansturen op een veranderde mentaliteit in het bedrijfs leven, die den bodem toebereidt voor de door werking en de toepassing van de Bedrijfs- radenweL De tijd van staatsonthouding is voorbij. De overheid dient stimuleerend en regu- leerend in te grijpen. Bij het verleenon van publiekrechtelijke bevoegdheden aan de uit de maatschappij opgekomen organen, behou- dc de centrale overheid uiteindelijk zeggen schap, teneinde het algemeen belang te be schermen tegen verkeerd begrepen groeps egoïsme. Men moet de belangstelling voor en de be- teekejiis van ordening niet overschatten. Een panacee tegen de crisis is het stellig niet Een middel óm de werkloosheid togen te gaan evenmin. Alleen zien wij er in een poging om de maatschappij zóó te doen zijn, dat zij meer in overeenstemming worde gebracht met den eisch der sociale gerechtigheid. Op deze toespraak volgde een geanimeerde bespreking waarna de \ergadering gesloten werd met dankgebed. De export van tuinbouwproducten Nam in de afgeloopen maand wal toe Er is in de maand Februari een wat gun stiger wending gekomen in den export van onze tuinbouwproducten, zoowel do waarde als de hoeveelheid is in de afgeloopen maand gestegen. Dit heeft plaats gehad, ondanks het feit, dat de export naar Duitschland nog vrij sterk is teruggeloopen. Daarentegen is de export naar Engeland hoel wat gunstiger goweest, waaraan de misoogst in dat land niet vreemd zal zijn geweest. De export naar Duitschland bedroeg in Februari f250.000 tegen f361.000 in dezelfde maand van bet vorig .jaar. Hoezeer de ex port naar Duitschland verminderde wordt bewezen door bet feit, dat in Februari 1932 nog voor een waardo van i 651.000 werd uitr gevoerd. Daarentegen verdubbelde bijna de export naar Engeland. Zij bedroeg in 1934 f 382.000 én thans in Februari f673.000. Onze totale tuinbouwexport beliep een be drag van f 1.185.000 tegen f 1.013.000 in de zelfde maand van het vorig jaar. In 1932 evenwel, bedroeg de. exportwaarde nog f2.212.000 zoodat in drie jaar met ruim de helft de tuinbouwexport achteruit ging. INNING VAN ONBETWISTE GELDVORDERINGEN Nadeelen overtreffen de voordeelen Blijkens bet voorloopig verslag van de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht uit de Tweede Kamer óver het wetsontwerp, houdende maatrege len tot vergemakkelijking van inning van onbetwiste geldvorderingen, is de commissie van oordeel, dat de nadee len verbonden aan-het stelsel van het wetsontwerp de voordeelen overtreffen en dat de daaraan verbonden, voordee len op eenvoudiger wijze ook bij be houd van höt bestaande systeem kun nen worden verkregen. De Commissie meent o.m., dat de finan cieele gevolgen van het wetsontwerp voor den Staat niet onderschat moeten worden. Aan zegel- en registratierechten zal de Staat, naar zij meent, ten minste een be drag van 100.000,per jaar aan inkomsten derven. Voorts zal ook de opbrengst der griffierechten door het vervallen van grossen afnemen, althans voor zoover liet de vorstekzaken betreft, aangenomen, dat hei aanlal daarvan gelijk blijft. Daar staat, tegenover, dat wellicht het aantal zaken zal toenemen. Geschiedt dti, dan neemt echter ook de hoeveelheid arbeid, die op de grif fies verricht moet worden, toe. Wat dc financieel© gevolgen van het wets ontwerp betreft, zullen niet alleen de in komsten van den Staat afnemen, terzelfder tijd zullen de uitgaven naar de overtuiging der commissie stijgen. Zij meent, dat. aan uitbreiding van griffiepersoneel niet te ont komen zat zijn, indien de ontworpen proce dure regel wordt. Andere regeling aanbevolen De Commissie geeft in overweging een bepaling in de wet op te nemen, welke bet den rerlit.er mogelijk maakt, het onbetwiste gedeelte eener vordering onder zekere waar borgen dadelijk toe "te wijzen en voorts de verschillende tarieven van gerechtskosten voor vorderingen, welke tot de competentie van den kantonrechter behooren, althans voor een gedeelte van die vorderingen (bijv. die beneden 100), zoover te verlagen, als met het oog op den financieelen toestand, zoowel van het Rijk als van de deurwaar ders, verantwoord is. Mocht een regeling als deze tot stand ko men, dan zou het aanbeveling verdienen, daaraan tevens te verbinden een betere rege ling van 'iu?t gemachtigden-salaris in kan- tangerechtszaken. Bevordering der voetverzorging Uitslag ran examens Het Nederlandsch Genootschap der voet verzorging heeft een 10-tal candidaten uit verschillende deelen van ons land, o.a. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Tilburg, 's-Hertogenbosch, Roermond en Alkmaar, te Amsterdam geëxamineerd voor Chi ropodist De geslaagden zijn: de dames: N. van Niel, T. T. Mensinga, S. de Vries, N. H. Hilker— Evers, J. van Embden, M. A. van Spong, L. van Embden, A. J. Thijsenvan Erp, H. Winkelman, H. P. Th. Penniks, M. SmitVicrbach (met lof), M. Boks— Coppens, E. N. Marinus, E. J. Gabel, E. H. A. Maters, J. de Jong, A. Schuyl en de heeren: N. Mosman, C. N. van der Vlies, Joh. G. Verkroost, Ant. Th. Vos, G. A. Blom, G. Doórnbeek, A. J. Donk, G. H. de Bruys, J. Bongers Jr., L. A. Zegveld, W. C. J. Weerman, Benjamin Weeger, Otto Baaycr, H. P. J. Tolboom, G. Arends, A. C. Admiraal, A. Zeegers. GEREF. VEREEN. VOOR DRANKBESTRIJDING Jaarvergadering van dén Z.-Holl. Bond te 's-Gravenkage De heer Baas over „Evangelisatie en Drankbestrijding" In de Zaterdag te 's-Gravenhage voort gezette 15e algemeen© vergadering van den Prov. Bond van Afd. van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding in Zuid-Holland, volgde op het jaarverslag van den seen, den heer A. v. Roon Jr. van Rotterdam, een levendige discussie waaraan verschil lende afgevaardigden deelnamen. Tot bestuurslid werd gekozen in de vac. ontstaan door het bedanken van den heer F. Reitsma te den Haag, Ds. C. M. V. <L Loo, Geref. predikant te Rijnsburg. Namens het district Zuid-Holland dor Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. en namens het Haagsch Centraal Drankweer-Comité werd de vergadering vriendelijk toegesproken door den heer Joh. A. Zwarts van den Haag. Na afhandeling van de agenda trad als referent op de heer N. Baas, straat prediker van de Geref. Kerk van Am sterdam, die sprak over „Evangelisatie en drankbestrijding". Het Christendom is in den volstrekten zin des woords missionair. Het is de God delijke interventie in den hellegang van een opstandige wereld. Deze zending strekt zich uit tot de menschheid in haar organi sche verbanden. Elk christen behoort een missionaris te zijn. Geen enkel levensgebied is aan deze zending onttrokken. Alle chris telijke actie, hoewel werkend op verschil lend terrein is aan elkaar verwant en prin cipieel van gelijkschijnenden arbeid op niet-christelijken basis onderscheiden. De bewarende kracht van het Christendom is niet gelegen in zijn afgeslotenheid van de wereld, maar in zijn zich stellen onder de tucht der wet en de leiding des H. Geestes, anders gezegd, in de onvoorwaardelijke overgave aan zijn doel. Evangelisatie en dankbestrijding zijn niet alleen principieel verwant, maar ontmoe ten elkaar ook op het terrein van het con crete volksleven. De Evangelisatie heeft daar een geestelijk-zedelijke, de drank bestrijding een zedelijk-geestelijke taak. Beider object zijn maar niet de ontaarden en gedegenereerden, doch gansch het volk. De evangelisatie zoekt dat volk in zijn geestelijk-kerkelijk leven, de drankbestrij ding in zijn zedelijk maatschappelijk leven. Organisatorisch moeten Evangelisatie en drankbestrijding gescheiden blij'ven; de Evangelissatie is kerkelijk-intern. de drank bestrijding is kerkeiijk-extern. Punten van aanraking tussclïen evangelisatie en drank bestrijding moeten gezocht worden: a. in de personen, die in deze takken van arbeid dienen; b. in de objecten, die zij bearbei den; c. in de methode, die zij volgen. Wat de methode betreft, kan de drankbestrijding van de cvangelisatio leereD, hoe de weg tot het volk aller eerst gaat door het geschreven, gespro ken en-gezongen woord. Inzonderheid bij brandpunten van volksleven, als kermissen, e. d., moet de drankbestrij ding missionaire kracht ontwikkelen. Daarnaast heeft zij aan de enkelen te arbeiden door huisbezoek en vrijwillig patronaat Haar vergaderingen mogen niet slechts een organisatorisch en be warend karakter dragen, maar moeten ook een missionairen inslag hebben. Geen enkele christelijke actie heeft het recht, zich tot eigen kring te beperken. Om deze taak te kunnen vervullen, is een rijkgeschakeerd afdeelingsleven noodig. Voor de groote steden verdient het aanbe veling, het afdeelingswrk in een bepaald stadsdeel to concentreoren. De kracht van 'den christelijken arbeid, dus ook van de drankbestrijding, schuilt in den aanval des geloofs. Er is teveel bivakchristendom; er zijn te weinig frontsoldaten. Aan de discussie over dit onderwerp men deel de heeren F. Reitsma van den Haag, E. v. Nieuwenhuizcn van Schevénin gen, J. Korendijk van Delfshaven, A. v Roon Jr. van Rotterdam en W. C. F. Scheps van' den Haag. De heer Baas diende hierna van repliek. De vergadering sprak uit dat de tractaten der vereeniging alsook al haar uitgaven meer moeten worden ingekleed zoowel wat tekst als uitvoering betreft overeenkomstig de behoeften van dezen tijd. Aan het einde van de vergadering richtte de heer M. Goote van Rijswijk (Z.H.), be stuurslid van den bond, een woord van ge- lukwensch tot den voorzitter, den heer W. C. F. Scheps, die vanaf de oprichting de bond als voorzitter heeft gediend, onder aanbieding van een stoffelijk blijk van erkentelijkheid, waarvoor deze met een enkel woord dankte. Na het staande zingen van Ps. 72 II, sloot de heer Baas de drukbezochte ver gadering met dankzegging. Wat de huishoudelijke Werkzaamheden betreft, kunnen we nog mededeelen, dat tot bestuurslid is gekozen. Ds. v. der Loo, Geref. predikant te Rijnsburg. Het verslag van den secretaris, A. van Roon Jr, van Rotterdam, gaf aanleiding tot een geanimeerde discus sie over het werk der afdcelingen. De ver gadering werd toegesproken door den heer Joh. A. Zwarts, van Den Haag, namens het district Zuid-Holland der Nat. Chr. Onth. Vereen, en namens het Haagsch Centraal Drankweer Comité. Aan het einde der ver gadering sprak het bestuurslid de heer M. Groote, van Rijswijk, den voorzitter, die sedert de oprichting van den Bond ais zoo danig fungeert, hartelijk toe onder aanbie ding van een stoffelijk blijk van belangstel ling. De geanimeerde vergadering werd door den heer N. Baas, van Amsterdam, met gebed gesloten. De Belgische regeering heeft op een dertigtal onbewaakte ovenvegen een waarschuwingsinstallatie aan laten brengen, welke de nadering van den trein aankondigt, doordat 'n belsignaal begint te werken, terwijl bovendien een flikkerlicht verschijnt. Pro Rege Zuid-Holland Jaarvergadering Provinciaal Verband Ds. T. J. Hagen over: „Altijd maar weer Pro Rege" Zaterdagmiddag heeft onder leiding van den heer E. Jansen, het Provin ciaal Verband Zuid-Holland van de Nat. Vereeniging Pro-Rege zijn jaarver gadering gehouden in het. Tehuis voor Militairen in de Heemskerkstraat 12, te 's-Gravenhage. Aanwezig waren 10 afdeelingen, be nevens afgevaardigden van diverse vereenigingen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. van Rooijen, gewaagde van veel arbeid en vooruitgang. Er mochten eenige niéuwe afdeelingen worden begroet. De be stuursverkiezing had tot resultaat, dat ge kozen werden: de heeren Lenderiuk (aflr.). De Zeeuw (Naaldwijk), v. Tilburg (Wad- dinxveen) en Verschoor ('s-Gravenzahde). Als voorzitter werd gekozen de tweede voor zitter de heer E. Jansen. Na de pauze sprak de voorzitter van het hoofdbestuur, ds. T. J. Hagen, van Delft, over het onderwerp „Altijd maar weer Pro-Rege" Spreker is verheugd, dat het in Zuid- Hollancl weer goed gaat, en het bestuur schouder aan schouder staande hard werkt voor liet zoo mooie Pro Rege-werk. Toen spr. in 1916 en 1917 als leger-predikant in de He Divisie arbeidde, merkte hij twee fouten op. De tehuis-arbeid ging wel gestadig voort cn door de tehuis-ouders werd hard gewerkt tot het welzijn van den Christen-soldaat., terwijl de N.C.O.O.V. zich ook het lot van deze militairen aantrok, maar het grootste gedeelte van onze Christen-militairen stelde zioh verdekt op. Ook was de fout ingeslo pen, dat rq£n van het standpunt uitging: de kazerne en het oorlogsschip is voor de we reld. Dit leidde ertoe, dat Pro-Rege werd ge boren. Het Pro-Rege-ideaal was en is nog, de kazerne-bewoners, welke van Christelijke huize zijn en zich daar verdekt opstellen, te bewerken om voor hun Christen-zijn uit te komen en zich niet te schamen om ook in de kazerne te bidden en te danken. Het Pro- Rcge-doel is, de Banier van Koning Jezus te planten ook in de kazerne en op het schip. Het is daarom ook een taak voor de burger- afdeelingen, om de a.s. militairen in te lichten en te wijzen op hun Christenplicht. Zij moeten worden opgegeven aan de mili taire afdeelingen opdat deze de jonge man nen dadelijk kunnen opvangen. Pro-Rege moet zijn een vereeniging van alle Chris ten-belijders voor alle rangen en kerken, waarin deze samen moeten arbeiden, om de Banier des Konings te planten. Het is noo dig, dat in alle plaatsen des lands afdeelin gen worden opgericht. Pro-Rege moet niet doen aan politiek, maar als Pro-Regianen moeten we de Banier en het Wilhelmus leg gen aan de voeten van den Koning en moe ten we iets willen doen voor den Koning der Koningen. Op deze mooie rede volgde een vruchtbare bespreking, waarna deze zeer goed geslaagde vergadering, door ds. Hagen met dankgebed werd gesloten. ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBOND werkloozenkas. Gij voelt U slechts een half mensch en meestal juist op Zondag. Als gevolg daarvan staat Ge 's Zondagsmorgens laat op, zonder lust de voor dien ontspannings dag gemaakte plannen te volvoeren. Ge hangt lusteloos van de eene stoel in de andere. Gy voelt U slap en landerig. Ge vindt dat Ge er veel ouder uitziet dan Ge zyt. En Gy beseft niet, dat Gy dit aUes te wytec hebt aan Uw eigen zorgeloosheid. Volg de M.S.S.-gewoonte U dat algeheele drukkpnde, nUppa gevoel van moeheid en lusteloosheid bezorgen. Volg de M.S.S.-gewoonte, "Maak Schoon Schip" door op geregelde tijden, eiken Vrijdag en eiken Zaterdag vóór het naar bed gaan de M-S.S.-Cachets te nemen, die géén prikke lende en dus schadelijke uitwerking op Uw ingewanden hebben, maar die geleidelijk en onmerkbaar de vergiftigende afval-stof- fen verwijderen, die Uw gestel bezwaren. Ge zult dan geheel en al opfrisschen en Ge zult van een half mensch een heel mensch worden en van Uw Zondag weer genieten. '«1 genaamd i Laxee Arijgbaar bij alia apothi de kokertje* en drogisten en wel in blauwt ol in da nieuwe blauwe vierkante Komiqm. ue samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms geen voorraad mocht hebben, vraag hom dan xe even voor U ta willen bestellen. Ze kosten per IZ.xtuk» 60 cent.. hum DINSDAG 24 MAART HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gram.pL 10.00 Morgenwijding. 10.30 Jetty Cantors orkest. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Omroeporkest. 2.15 Viool-recital. 3.00 Kniples. 4.00 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Bijbelvertelliiig. 6.00 Omroeporkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianorecital, 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 11.00 Berichten. HILVERSUM II 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pL 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Melodisten. 5.50 KRO-orkest. 6.40, 7.00 Esperanto. 7.15 Piano-recital en Gram.pL 7.50 Berichten. 8.00 Lijdensme ditatie. 9.00 KRO-Symphonie-orkest. 10.00 Muzik. causerie. 10.15 Vervolg orkestcon cert. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.2011.50 Orgelspel. 12.20 Sextet. 1.202.20 BBC-Welsch orkest. 3.103.55 Sextet. 4.20 Lezing. 4.40 Piano kwintet. 6.50 Vocaal concert. 8.20 Cello recital. 8.50 Variété-programma. 10.45 Het Bridgewaterkwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.3512.35 Operette uitzending. KEULEN 456 M. 11.20 Populair concert. 1.35 Kwintetconcert. 5.20 Populair concert. 6.20 Gram.pL 7.309.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.50 Om roeporkest. 5.20 Zigeunermuziek. 6.50 en 7.20 Gram.pL 8.20 Symphonieconcert en zang. 9.40 Hoorspel. 10.05 Vervolg concert. 484 M.: 12.50 Licht orkest. 5.20 Omroep orkest. 7.05 en 8.20 Gram.pL 9.35 Zigeu nermuziek. De F.I.K.A-coIlecte te Amsterdam Reeds meer dan 13.000,bijeen De Vrijdag en Zaterdag te Amsterdam gehouden collecte voor de F.I.K.A (Federa tie van Instellingen op het gebied van Kin derbescherming te Amsterdam) heeft resp. opgebracht 2743,42 en 10.117,95. Met de giften van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana is thans ruim 13.000 bijeen. NEDERLAND EXPRESS De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale boottrein met passa giers en post, in aansluiting op het motor schip „Marnix van St. Aldegonde" Dinsdag morgen 24 Maart om 10.20 uur van Genua zal vertrekken. Aankomst Woensdagmor gen 25 Maart 6.18 uur te Zevenaar, 7.11 uur te Arnhem, 8.00 uur Utrecht C.S., 8.58 uur Den Haag S.S., 9.00 Amsterdam W.P., 9.19 uur Amsterdam C.S. en 9.33 uur Rotterdam Maas. Met ingang van 1 April 1936 is een dis trict der arbeidsbemiddeling Roosendaal ingesteld. Tot dit district behooren de ge meenten Binteloord, Fijnaart, Heijningen, Hoeven, Klundert, Oudenbosch, Oud- en Nieuw-Gastel, Roosendaal c.a., Rucphen, Standdaarbuyten, Willemstad, Wouw en Zevenbergen. Als districtsarbeidsbeurs is aangewezen de gemeentelijke arbeidsbeurs te Roosen daal. CRISISPUBLICATIE Snijvergunning Bloembollen Het is aan bloembollenkwe.ek.ers in gemengd bedrijf verboden, bol- hloemen te telen zonder een door de Neder- landsche Sicrtceltcentrale verleende ver gunning. Onder bolbloemen wordt verstaan: Bloemen van hyacinthen, tulpen en nar cissen, die worden gekweekt op den kouden grond. Ter verkrijging van deze vergunning moet de betrokkene aan de Nederlandsclio Sierteeltcentrale opgeven: le. de door hem in het kweek jaar 19.33 met deze producten van de bloementeelt bekweekte oppervlakte; 2e. de preciese omschrijving en ligging van het perceel, waarop de betrokkene in het kweekjaar 1936 de teelt van deze ge wassen uitoefent Ingevolge de wettelijke bepalingen, moet het snijden van bolbloemen geschieden op de onderstaande wijze: a. bij hyacinthen moet een gedeelte van de hol worden medegesnedeh; b. bij tulpen moet de plant in den grond worden afgesneden; c. bij narcissen moet de plant in den grond met lof worden afgesneden. Invoer van veevoeder Behalve het in artikel 8 onder b sub 1 van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I bedoelde bedrag van —.50 per 100 kg vee voeder, zijn de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld: Inklaring:v. Inklaringv. 23 Mrt af t/m 1 Mei aft/ra 30 April 1936 31 Aug. 1936 1.20 1.30 voor soyaschroot —.60 1.15 voor soyakoekén .65 1.20 voor grondnootkoeken —.60 —.70 voor grond nootschilfers 1.40 ÜS 1.30 1.20 voor NecL Oost-Indi sche cocoskoeken —.85 voor palmpitkoeken... !?0 —.50 voor tot andere soor- ten veevoeder ver werkte oliehoudende zaden, pitten en no ten h —-50 Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlapdsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbin ding te stellen. (26 door D. K E IJ G E R HOOFSTUK XXI Een heerlijke tijd volgde. Eiken dag verrukkelijk weder. Tijdelijk van militairen overlast bevrijd kende Herbert zijn rust niet. Vooral de avonden zag hij met stil verlangen tegemoet. Dan volgde een uurtje, waarin hij met zijn menschen over den Heere Jezus spreken mocht en opmerkte, hoe zij steeds meer vooruitgingen in kennis van God en den Heiland. Ook in Herber* brak de geestelijke verandering, die in hem voltrokken werd, zich meer en meer baan. In zijn omgang met anderen was hij heel anders geworden en veel toegankelijker dan vroeger. Zeker, zijn zondelast drukte hem zwaar en graag had hij zijn leven willen overdoen, maar destemeer dankte hij God, die hem den weg tot den Troon der genade geleerd had. Hij wist, Wie als offer gediend had, om hem van zijn zonden te verlossen en zalig te maken. Hoe gaarne wilde hij dien trouwen Zieleherdcr in alles volgen op den weg, door Hem aangewezen en steeds aan God vragen hem den weg te wijzen in moeilijke omstandig heden. Moeilijke omstandigheden waren er te over. Het was Herbert onbegrijpelijk, hoe hij vroeger steeds zoo snel gereed was om een beslissing in een zaak te nemen; thans onderwierp hij letterlijk alles, tot het eenvoudigste toe, aan Gods raad en riep de voort durende leiding van den Heiligen Geest in. Veel leed droeg hij er over iederen dag opnieuw tot de erkentenis te moeten komen toch weder van het pad te zijn afgeweken. Soms kon hij zich moedeloos afvragen of zijn bekeering geen hersenschim was. Maar neen, dat kon niet, daarvoor had hij zijn Jezus toch te lief! Iloe dankbaar was hij te bemerken, dat ook de harten van zijn personeel meer en meer naar den Heiland trokken. Vooral de kok, de eenige met wien Herbert een eenigszins loopend gesprek kon voeren, gaf treffende blijken van die liefde. Eens kwam hij bij Herbert om hem iets te vragen over een boekje, dat hij van de Zendelingen gekregen had en waarin hij trouw 's avonds met boy en koelie las. De koelie, de eenige, die zich verbeeldde do kunst van lezen een beetje te verstaan, verhief zich niet weinig op dien voorlezerspost, dien hij met niemand wou ruilen. Bemerkend dat de kok er behoefte aan had vertrouwelijk met zijn meester te praten, noodigde deze hem uit zijn hart uit te storten. Om het - hem gemakkelijk te maken begon Herbert met hem te vragen of het gaan naar de Missie hem nog steeds aan trok en of hij er wel aan dacht, dat hij den „Grand Chef' (Groote Chef is God) alles vragen mocht en of hij niet vergat dit 's avonds te doen. „O non, Monsieur", kwam het antwoord er vlug uit; „moi altijd s.v.p." En om zijn bedoeling duidelijk te maken, vouwde hij dc handen en sloot de oogen. „En wat vraag je zoo al, kok?" Daar moesten natuurlijk zijn boekjes bij te pas komen. Die boekjes vormen een merkwaardig groote attractie door hun velerhande prentjes. Op prenteboeken zijn Chineezen, groot en klein, voornaam of laag van stand, verzot 's Zondags had hij weer een paar nieuwe boekjes gekregen, die hij met de andere zorgvuldig bewaarde. Het merkwaardige was, dat de kok, die nooit lezen geleerd had, die boekjes lezen kon. Natuurlijk kon hij dit voornamelijk doordat hem verteld werd wat die prentjes voorstelden, maar het bewees toch ook hoeveel belang hij er in stelde, anders zou hij ze wel spoedig weer vergeten hebben. Bovendien hielp het lezen van den koelie hoe gebrekkig ook, mede. Met trots wees de kok Herbert verschillende Chineesche karakterteekens aan, die bij de plaatjes behoorden en die hij reeds uit" het hoofd kende. Klaarblijkelijk gaf hij de hoop niet op nog eens te"*kunnen lezen. Aan de hand van boekjes en prentjes begon hij aan Herbert uit te leggen hoe hij bij zijn gebed te werk ging. Gelukkig, dat Herbert aan zijn brabbel- Fransch gewoon was, anders zou hij er weinig van begrepen hebben. De kok dan begon met te verhalen, dat hij altijd bad aan „Lui Ton Fils'' (hij bedoelt hier Jezus en zegt letterlijk „Hij Jouw Zoon"). Daarna ging hij vooi't: „want al is „Lui Ton Papa" (letterlijk vertaald „Hij Jouw Vader" is God) de Premier, (de eerste Persoon in de Dricënlieid), „Lui Ton Fils" houdt de wacht aan de deur en geeft aan bedelaar^, dit komen vragen. Want, Monsieur, wij daar allemaal komen als „Yao Tchefan" (bedelaars) en als je dan goed bedelt, dan „Lui Ton Fils" een stuk uit Zijn vleesch geven. De kok maakte bij dit gezegde een beweging, als sneed hij een stuk vleesch uit zijn lichaam. „En dan geeft Hij ook van Zijn bloed te drinken, Monsieur", en werkelijk maakte de kok een beweging alsof hij zich in den aim sneed on er het bloed liet uitloopen. Het bleek intusschen aan Herbert toch wel, dat 's mans begrip van Christus' waarde ook dieper ging, want de kok wees met zijn wijsvinger ter hoogte van zijn borst „Kijk, Monsieur", zei hij „moi dedans bon. tout bon (is het hier binnen goed dan heelemaal goed), en wij maar altijd prier (bidden), dat hoort Lui Ton Fils zoo graag." Even flitste het Herbert door het brein, hoe weinig vooruit; zicht de toekomst aan dien kok eigenlijk bood. Immers als hij*. Herbert. China verliet, dan hét eek en de oit voor den kok, naar den mensch gesproken, armoede. In Herberts dienst vond hij voedsel en dak voor zich en zijn familie. Een ander vak verstond hij niet Trouwens, al had hij het wel verstaan, dan zou hij er nog weinig aan gehad hebben, want die ongelukkige troebelen in China veroorzaakten overal gebrek aan werk. Velen werden daarom noodgedwongen soldaat, om later in struikroover te veranderen. „God behoede mijn armen kok er voor, dat hij dien weg opgedreven wordt", zuchtte Herbort. En wel had hij reden tot zuchten, want de toestand, die een poosje opgeklaard scheen, werd donkerder dan ooit Een nieuwe lawine \an krijgsvolk was over de stad neergevallen en de bevolking werd vreeselijk geterroriseerd. Vooral op den spoor weg had men het gemunt. Om dien in handen te krijgen was reeds menigmaal om het bezit der stad gevochten. De vijand had vernomen dat de aanvoerder der troepen, die binnen do stad lagen, een maarschalk van een dag dage lijks krijgsraad hield, telkens in een ander gebouw, misschien wel in kazematten. Op goed geluk strooide daarom de viand overal bommen rond. Misschien troffen die hommen wel op het juiste oogenblik het gebouw, waarbinnen de krijgsraad gehouden werd, oordeelde men. Het zou wel een wonder geweest zijn, indien drt ooit geschied was, maar wel werd er veel schade aan de gebouwen der onschuldige inwoners toegebracht, terwiil hun loven telkens ernstig in gevaar kwam. De bommenwerpen'j was de ergste bezoeking; zij maakte de bevolking nerveus en belette het zaken drijveu. De winkels bleven gesloten. Troepjes, deel uitmakende van de bezetting, gingen er 's nachts op uit om verkenningstochten te maken. Van één dier tochteu was men teruggekomen met een negental gevangenen, die nog denzelfden nacht aan een verhoor onderworpen en allen ter dood veroordeeld werden. De executie zou den volgenden dag op een groot veld plaats vinden, en de bevolking werd gedwon gen als toeschouwers aanwezig te zijn om er den schrik van te krijgen 0p eenigerlei wijze den vijand hulp te verleenen Dit was herhaaldelijk voorgekomen, omdat de bevolking van meening was dat de troepen, die buiten de stad huisden, wel licht meedoogender zouden optreden als zij in het bezit der stad kwamen, dan degenen, die er thans heerschten en een waren hongersnood veroorzaakten. Overigens bestempelden de lege* benden binnen cn buiten de stad elkander met den naLn „roovers. L (Word: vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9