KERK EN ZENDING MAANDAG 23 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Waspik (N.Br.), cand. G. Lans Jr. te Huizen (N.H.). Bedankt: Voor Jaarsveld, Stavenisse en Heusden (toez.), cand. G. Lans Jr. te Huizen (NR.). CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Noordeloos, J. Tamminga te Harderwijk. BEROEPBAAR VERKLAARD Dèor het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel is beroepbaar verklaard in de Ned. Herv. Kerk de heer W. H. Beekenkamp, theol. cand. te Leiden. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Ds. P. van S t r i e n, die het beroep van de Geref. Kerk te Groningen, aannam, heeft gisteren afscheid genomen van zijn gemeente te Haarlemmermeer-Oost zijde met een predikatie over 1 Cor. 3 9. Namens den kerkeraad sprak de heer Colijn den scheidenden leeraar toe, en deed dezen toezingen Ps. 121 4. Ook sprak Ds. Ooster- hoff van Hoofddorp namens de classis Haar lem. Ds. H. Dekker, Ned. Herv. predikant te Apeldoorn is voornemens, Zondag avond 26 April afscheid te nemen en Woens dagavond 6 Mei intrede te doen te Amster dam, na op Zondag 3 Mei door Ds. W. M A. Kalkman, van Amsterdam te zijn beves- BEVESTIGING Ds. J. L. G. GREGORY De 400e prediker Ds. P. Visser, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, heeft gister avond in de Nieuwe Kerk aldaar tot zijn ambt ingeleid Ds. J. L. G. Gregory, geko men van Wageningen. Onder de vele aanwezigen was namens het Gemeentebestuur wethouder Jac. Rustige. De bevestiger, die vooraf had gelezen Art. 27 van de Ned. Geloofsbelijdenis, koos voor dit uur Handelingen 10 33. In een inleidend woord herdacht spr. Ds. H. G. W. B r i e dé, die verleden jaar plotse ling door God is opgeroepen en in wiens plaats Ds. Gregory is gekomen als de 400e prediker, die sedert de Alteratie van 1578 de kerk van Amsterdam zal gaan dienen. Tweemaal is op Ds. Gregory een beroep uitgebracht en nu hij aan de tweede roeping heeft gehoor gegeven, verwelkomde spr. hem met het tekstwoord: „Gij hebt wèl ge daan, dat gij hier gekomen zijt". Nu reeds, vóór de intrede, riep spr. den nieuwgekomen leeraar dit woord toe. Het is hier niet, zei spr., een Areopagus, waar men wat nieuws denkt te hooren en daarnaar zal oordeelen. Wij zijn hier samen als de gemeente van Christus, die een nieuwen Evangeliedienaar mag begroeten. Spr. ging na de loopbaan van Ds. Gre gory en vond hierin aanleiding te wijzen op het veelomvattend werk van den stadspredi kant Ds. Gregory zal in de groote Indische buurt naast Ds. v. Hoogenhuyze en den gods dienstonderwijzer Boumeester zijn' arbeids terrein vinden. Niet de aantrekkelijkheid van de groote stad, maar het besef van God te zijn geroepen, heeft Ds. G. doen besluiten herwaarts te komen. In de hierna volgende predikatie schetste spr. de verantwoordelijkheid en de geweldi ge taak van den Evangeliedienaar in dezen tijd en de roeping der gemeente hiertegen over. Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwen leeraar toe Gezang 215 4. EEN GETUIGENIS IN HET ROOMSCHE LAND De Geref. Kerk van V e n 1 o heeft aan haar 25-jarig bestaan op eenigszins onge wone, maar doeltreffende wijze een souvenir verbonden. Haar kerkeraad heeft n.l. een circulaire huis aan huis verspreid, waarin een getuigenis is uitgegaan van enkele fun- damenteele geloofswaarheden zooals de leden dezer Kerken die belijden. Het geschrift digt met den wensch dat de burgers Venlo door de ontvouwing van deze enkele beginselen tot nadenken en persoonlijk on derzoek van de leer van zonde en ellende, van verlossing en zaligheid, en van dank baarheid in een Gode toegewijd leven, opdat zij groeien in de genade en kennis van Heere en Zaligmaker, Jezus Christus, mogen worden gebracht. EMERITEERTNG 65-JARIGE PREDIKANTEN Het voorstel van de Geref. Kerk van Enk- huizen, waarin gevraagd werd, dat de clas sis Enkhuizen de Part. Synode zou verzoe ken, om zich tot de Generale Synode te wenden, een weg te zoeken om te komen tot emeriteering van dienaren des Woords op den leeftijd van 65 jaar, is na bespreking ter classis terug ge no men. EVANGELISATIE IN DE ACHTERBUURTEN DER GROOTE STAD Rede dr W. G. Harreustein Over bovengenoemd onderwerp sprak Vrij dagavond dr W. G. H a r r e n s t e i n, van Santpoort, voor „Fidea Quaerit Intellectum", studentencorps aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. Spr. wees op de heerlijkheid der Evange lisatie achter Jezus aan te gaan en te zien hoe het hart van den zondaar wordt gebro ken en zich tot God keert. De eerste gedachte, waarop spr. volle na druk legde, is deze: Breng de menschen zoo gauw mogelijk in de kerk! Dc Heilige Geest werkt het geloof in de harten door de ver kondiging van het heilig Evangelie. (Heid. Cat, Vr. en Antw. 65). DaArom is het ook verft eerd een object van evangelisatie te behandelen als een couveuze-kind. De tweede gedachte, van groot belang, luidt: Durf van God een wonder te vragen! De derde: Wees je zelf. Geef het evangelie in die persoonlijke vorm, die je eigen is en neem geen zekere allures aan. Het moeilijkste en belangrijkste in het evangelisatiewerk is luisteren met een open hart en de nood, het verdriet, tot je laten komen en door je houding de ander nopen tot de biecht. Na deze inleiding ging spr. vertellen van eigen ervaringen op de eilanden met hun krot- en kelderwoningen. De Evangeliedienaar voelt zich daar als een onnutte dienstknecht, maar staat ver wonderd bij de majesteit van Gods genade. Wie daar bekeerd wordt, wordt een profeet God maakt er holden van. Diepe ernst en kostelijke humor wisselden elkaar regelmatig af en maakten dezen avond tot een onvergetelijke. EFFATHA De jaarlijksche vergadering van „Effatha", Chr. Instituut voor doofstomme kinderen, zal gehouden worden op Woensdag 6 Mei. OFFERS VOOR DE ARMEN De Diaconie van de Geref. Kerk van Am sterdam kan niet over voldoende middelen beschikken. Vandaar dat zij iets nieuws heeft bedacht en op haar initiatief door den Kerkeraad samenkomsten met de ge meente in alle kerkgebouwen worden be legd op Woensdagavond 1 April. De wijk- predikant zal in elk kerkgebouw deze verga dering leiden, twee diakenpn zullen uitvoe rige mededeelingen verstrekken oven allen arbeid der Diaconie en de de gemeenteleden kunnen vragen stellen. Op deze wijze hoopt de Diaconie de gemeente dichter bij haar ar beid te brengen en tot meer offervaardig heid te beweger Kerk en Staat in Duitschland De eenheid opnieuw bedreigd De Belijdenis-Synode van Augsburg en die van Oeynhausen hadden dit gemeen, dat men, de besluiten aangaande eenheid van optrek ken lezende, zich verheugde met bevina. De jongste berichten wijzen uit, dat hier reden voor was; van dat vereende stelling nemen tegen het streven der Rijksregeering zal wei nig of niets terecht komen. Reuter toch meldt uit Berlijn, dat de Luthersche kerken in Beieren, Wur- temberg .Hannover, Saksen en Meck lenburg zich vereenigd hebben onder den naam Luthersche kerk (een an dere vertaling zegt: Evangelische Kerk) van Duitschland en een raad benoemd hebben voor de leiding der geestelijke zaken. Men beschouwt dit als een begin van den strijd in de oppositioneele kerk tussehen den radicalen vleugel onder Ds. Niemöller en de gematigden, die wenschen tot een compromis te komen met den minister voor kerkelijke za ken, Kerrl. Hiermee zou dan de Gereformeerde vleugel der Belijdenisbeweging alleen komen te staan. De opvatting van Dr. Mahrarens Dat men niettemin aan Luthersche zijde slechts een voorzichtig verdrag met de Landskerkcommissies aandurft, bewijst een herderlijke brief van Dr. Mahrarens, den 1 andsbosschop van Hannover, waarin men leest: ,.De staatkundige rechtshulp was noodza kelijk. Naar Luthersche leer kan echter de volmacht voor bevoegdheden die slechts aan een kerkelijke leiding toekomen niet uit een staatsopdracht worden afgeleid, maar alleen door kerkelijke opdracht ontstaan. In de Hannoversche kerk nu representeert de landsbisschop de kerkelijke legitimatie. Door dat de landsbisschop aan de vorming en in stelling van de landskerkcommissie heeft medegewerkt, is aan de landskerkcommissie ook kerkelijke legitimatie voor haar beperkte en tijdelijke taak toegevallen. Dit geschiedde \n het vertrouwen, dat de kerkleiding niet in tegenspraak met Schrift en be lijdenis handelen zal". OPVOEDING EN ONDERWIJS Mr. b. TEN BRUGGEN CATEf Zaterdagmiddag is te Groningen na een sleepende ziekte te zijnen'huize nog vrij plotseling overleden in den ouderdom van ruim 74 jaren Mr. B. ten Bruggen Ca te, oud- secretaris van het College van Curatoren van de Rijksuniversiteit te Groningen. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag as. te 11 uur op de Zuiderbegraafplaats te Groningen. BOND VAN BESTUREN CHR. (M)ULO-SCHOLEN Algemeene vergadering te Utrecht Zaterdag jl. hield de Bond van Besturen van Chr. (M)ulo- Scholen zijn algemeene vergadering in het gebouw voor K. cn W. te Utrecht onder leiding van Ds. J. v. 1) ij k te te Bloem endaaL Na opening op dc gebruikelijke wijze, heet re de- voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom inzonderheid den heer J. Th. R. Schreuder, voorz. van den Bond van Chr. U.L.O. en don heer Neeven uit Brussel. In zijn openingswoord betreurde spr. het feit dat or nog steeds 65 scholen niet zijn aangesloten hij den Bond en deelde spr. o.m. mode dat, het. Bestuur Chr. Mulo scholen te Winterswijk zich wel had aangesloten. De secretaris de heer C. F. Verschoor deed mededeeling van het jaarverslag waar in van de niet toetreding van 65 scholen eveneens melding werd gemaakt. De pers pectieven zijn echter gunstig. Het financieel verslag van dr. v. M e 11 e, vermeldde een voordeclig saldo van f 478.80 waarbij bovendien nog een meevaller van f 503.S0 komt. Ontvangen werd f 1484.99. Bestuursverkiezing Referaat Mr. Th. G. Donner Het ontslag van leerkrachten wegens opheffing der betrekking in verband met de verhoogde leerlingenschaal plaatste aldus spreker de schoolbesturen voor moeilijke beslisingen. Bij het bijzonder onderwijs is te letten op den factor dat de onderwijswetgeving door middel van de subsidievoorwaarden den onderwijzer in zeker opzicht in overeen komstige positie geplaatst heeft als den ambtenaar, zich kenmerkend door twee over eenkomstige trekken: duurzaamheid en specialiscering. Dit geeft den onderwijzer aanspraak op een overeenkomstige regeling zijner rechts positie. De rechtspositie Ten aanzien van de rechtspositie van den ambtenaar in het algemeen valt deze ontwikkeling waar te nemen; le. dat, waar vroeger het administratief ge zag naar vrij goedvinden kon handelen, thans een geheel van regelen in het le ven is geroepen, dat de rechtspositie materieel beheerscht en 2e. dat recht sprekende organen de handhaving van dit materieele recht waarborgen (for- meele controle). De rechtspositie van den onderwijzer is die ontwikkeling nog niet volkomen ge volgd. Met name wat betreft de gronden, waarop ontslag kan worden gegeven, is nog zeer weinig geregeld. Zoowel voor den onderwijzer bij het open baar, als bij het bijzonder onderwijs ligt het. zwaartepunt in de form eel e controle: bij do eerste in het beroep op de administra tive instanties (gedeputeerde staten en de Kroon) en den rechter (Centrale raad van (beroep); hij de laatste in het beroep op de commissies bedoeld in art. 89 der 1. O.-wet 1920. Deze formeelc controle kan thans alleen richtsnoer geven voor het ontslag we gens opheffing der betrekking. De roep om materieele regeling bij de af vloeiing behoort te worden beantwoord. Wel ligt er eenige bekoring voor de schoolbe sturen om naar vrij goedvinden in bet be lang der school te beslissen, maar dit brengt het gevaar mede. dat men zich bij de keuze door subjectieve overwegingen laat leiden, die zelfs kunnen voeren tot. mis bruik van bevoegdheid; gebruik te maken van de gelegenheid om minder gewenschte krachten kwijt te raken. Het economisch belang Deze keuze moet worden bepaald door het economisch belang van den onder wijzer, die zich in zijn levensbehoeften ziet getroffen door een maatregel in het belang van de instandhouding van het onderwijs genomen. Deze afvloeiïngsregelen dienen om dit economisch belang te objectiveeren. Zij worden alleen in zooverre door het onder- wijsbeleng doorbroken, als de instandhou ding van het onderwijs van de school dit vordert. Zoodanige rechtsvorming in eigen kring verdient de voorkeur boven aandrang op wettelijke regeling. Op dit referaat volgde een geanimeerde discussie waaraan deelgenomen werd dooi de heeren v. d. Wild (Rotterdam), Brouwer (Veenendaal), Zweers (Veenendaal), Stadig (Amersfoort) e.a. Sommigen achtten den tijd om de regelin gen in de acte van benoeming vast te leg gen, nog niet gekomen. Referent antwoordde de vragenstellers uit voerig, waarna gepauzeerd werd. Om kwart na twee werd de vergadering heropend en gaf Ds. v. Dijk onmiddellijk het woord aan Prof. dr. J. Waterink die een re feraat hield <>ver het onderwerp: ,De eigen geaardheid van de Chr. Mulo-sohool". Dit werd reeds Zaterdag in ons blad op genomen. BINNENLAND NED. CHR. DROGISTENBOND Jaarvergadering te Utrecht Christelijk Onderwijs voor Schipperskinderen Ook voor het armste schipperskind In Krasnapolsky te Amsterdam is Zater dagmiddag in jaarvergadering bijeen geko men de Nationaal Christelijke Onderwijs- vereeniging. De vergadering 6tond onder leiding v; den voorzitter der Vereeniging, ds. J. Schouten, van Amsterdam, die onder de aanwezigen inzonderheid verwelkomde den eere-voorzitter der vereeniging, den heer L. F. Duyrnaer van Twist, lid van de Twee de Kamer. Toestand der Vereeniging Het verslag van den penningmeester, den heer W. A. de Ridder, van Amsterdam, 1c mede, dat tot een bedrag 39.269,aan steun voor ouders van school gaande schipperskinderen is uitgekeerd in het afgeloopen jaar. Het tekort over 1934 is op 59,na godekt. Nieuwe financieelc zorgen vragen evenwel de ernstige aandacht der Vereniging, want over 1935 beloopt het tekort circa 2800,—. Het financieel verslag met accountants rapport werden goedgekeurd. Aan het verslag van den secretaris, den heer Joh. Boov, van Alphen a. d. Rijn. ontleenen wij, dat de Vereeniging zich ten doel stelt Christelijk onderwijs aan schip perskinderen krachtig te bevorderen. In hoofdzaak verleent zij steun voor het be zoek van schippersscholen met 3-jarigen cursus, zooals de Duyrnaer van Twistschool te Zwartsluis, de Willem Lode wij kschool te Sneek cn de Christelijke school voor schip perskinderen aan de Nozemanstraat te Rot terdam. Het armste schipperskind Over de besluiten der vergadering, die in hoofdzaak interne vereenigings-aangelogen- heden betroffen, kan nog worden medege deeld, dat besloten is zooveel mogelijk te ijveren voor aanvullenden steun voor schip pers. De bedoeling hiervan is ook, het "kind van den arm sten schipper Christelijk onder wijs te doen genieten. Ter vergadering wanen vertegenwoordi gers van alle Christelijke schippersscholen aanwezig. DE BETEEKENIS VAN HET HISTORISCHE Lezing prof. dr. H. A. den Hartog Voor Societas Studiosorum Reformatorum Vrijdagavond sprak Prof. Dr. A. H. de Hartog voor de „V.E.R.A.", de Groning- sche afd. der S.S.R., over het onderwerp „De beteekenis van het historische". Spr. begon met op te merken, dat het woord „mythologie" tegenwoordig ook in de theologische wereld is doorgedrongen in ver band met zin en zijn (Snethlage) of zin en leven (van der Leeuw). Nu wijst dit woord op een beschouwingswijze van het mensche- Prof. Dr ff. A. den Hartog lijk bewustzijn als zoodanig, een beschou wingswijze die mogelijk wel verband houdt met zijnsgesteldheden maar die toch als be schouwingswijze in het bizonder in den men- schelijken bewustzijr.skring besloten ligt. Uit het laatste volgt dat er achter de vraag naar mythologie, historiciteit enz. ten slotte een kennis-theoretisch probleem verborgen is. Daarom achtte Prof. de Hartog het noodig ter oriënteering twee lijnen var kennistheoretische ontwikkeling in de nieu we wijsbegeerte aan te geven, namelijk de lijn Kant-Fichte jongeren Schelling Hegel die de actualiteit als moment in het denken leert begrijpen en de lijn Kant- Schopenhauer lateren Schelling Von Hartmann die de actualiteit als wereldbegin sel bizonder accentueert en die daarom eerst recht oog heeft voor het probleem der istentie, het probleem aangaande de geac tualiseerde werkelijkheid waaruit ook het Dialectisch en realistisch De eerst aangegeven lijn kunnen wij de dialectische noemen (en zij vindt haar oor sprong ten slotte in de Grieksche wereld), de tweede lijn kunnen wij de realistische noemen (zij vindt haar oorsprong hoofdza kelijk in de Christelijke verzekerdheid. Waar (sinds het Neokantisme) het realisme onze dagen weer veld wint (vergl. Nicolai Hartmann Drews, Külpe, Messer e.a.) daar moet ook de theoloog, die principieel en tenschappelijk aangaande het probleem „his toriciteit" wil oordeelen zich propaedeutisch tevens rekenschap van de kennisleer geven. Wij moeten realistisch inkeeren vanuit den menschelijken bewustzijnskring in de God delijke werkzaamheid. Daarbij is merkwaar dig dat Kuypers beschouwing over de men schelijke wetenschap, die het door God voor gedachte benadert treffend overeenkomt met -von Hartmanns stelling, dat het men- schelijk bewustzijn in zijn categorie discur sief nadenkt hetgeen door den Goddeljjken Geest intuïtief is voorgedacht. Hierna toont spr. aan, dat de vraag de beteekenis die men aan het historische toekent, niet kan worden doorgrond zonder nen begrijpt dat hier op den achtergrond realistisch geaccentueerde verhouding wordt aangetroffen. Het pobleem aangaande de beteekenis van het historische heeft dus niet slechts een intellectueel-dialectische maar tevens een ethisch-religieus-realistische zijde. Wie dit doorziet ontdekt, dat de ware theologische houding het historisch feit niet „verdampt" maar „fundeert". De realistisch Christelijke beschouwing aanvaardt de „feiten" als „daden" Gocte en daarom krijgt bij deze beschouwing de „pistis" die inkeert tot Gods werkelijkheid tevens gelijk tegenover een „gnosis" die theologisch of philosofisch bij het mensche- lük bewustzijn zou blijven staan. Onder dit gezichtspunt wordt verder de vraag naar dialectische en realistische theologie en de beteekenis van Jezus Christus' verschijning en:- besproken, waarbij wat het laatste be treft, het niet slechts aankomt op de betee kenis van die verschijning als openbarings moment voor de menschelijke bezinning maar tevens als heiligingsmoment in verband met de menschelijke gezindheid (zondeloosheid, verzoening, verlossing, verheerlijking enz.). Noch religie, noch Christendom, noch i theologie is surrogaat voor philosofie. Dr. G. E. Uhlenbeck, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de theoretische natuurkunde en de theoretische mechanica aan de Rijks universiteit te Utrecht, heeft hedenmid- in de Senaatszaal der Universiteit zyn ambt aanvaard met het uitspreken rede over „Het principe van het behoud der energie". N. C. S. V. I van conferenties heeft de N. C. S. V. in voorbereiding: van 2730 Maart de Conferentie voor het zoeken van een ant woord op de meest elementaire vragen het persoonlijk geloofsleven; van 1820 April de sociale cursus; van 14 Mei de Theologische Conferentie; van 2326 Mei de Studenten-Zendingscommissie. Het kamp te Nunspeet zal van 1318 Juli ge houden worder KONINGIN WILHELMENASCHOOL ROTTERDAM De heer M. Luurman, hoofd der Konin gin Wilhelminaschool te Rotterdam, gaat het onderwijs met pensioen verlaten. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. S c h 1 a- ilch, thans hoofd der Koningin Emma- school, aldaar. ONDER WIJSBENOEMINGEN Giessendam. Kon. Wilhelm. School. Tot onderwijzer: de heer Ph. B ij 1 te Over- VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS Zaterdag 28 Maart a.s. zal de voorjaars- samenkomst gehouden worden van het Pro vinciaal District Groningen der Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland". Er zal een literair onder werp worden behandeld door den heer H. H Broekstra, van Heerenveen, n.l. „Groeiende kracht", van Anton Kooien. AFSCHEID G. C. MICHELL De heer G. C. Michell, directeur van de M. T. S. te Leeuwarden, die tegen April eervol ontslag heeft verkregen, zal op 31 Maart afscheid nemen van bestuur, per soneel en leerlingen. A. H. HOMAN t In 86-jarigen ouderdom is te Ten Boer overleden de heer A. H. Homan, rustend hoofd van de Chr. school aldaar. Op 1 Nov. 1869 werd de heer Homan on derwijzer aan de Chr. School te Bedum en bleef dit tot 1883. Van 18831918 was hij hoofd der Geref. school te Ten Boer, en sedert 1918 was hij rustend. Examens Academ. Examens. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doet. rechtsex.: de heer H. H. J. de Vries te 's-Gravenhage. Leiden. Doet. geschiedenis mej. E. Sohn, doctoraal Romaansche letteren mej. M. Alt- mahn, cum laude. N ij m e g e n. R.K. Universiteit. Cand. klass. taal en letterkunde (met lof) de heer L. G. Westerink, Velp. Apotlifker«n«*li>tont. Amsterdam. Geel.: mej. O. Th. Zwlev Venlo. De Ned. Chr. Drogistenbond kwam dezer dagen te Utrecht in jaarver gadering bijeen. Deze stond onder lei ding van den bondsvoorzitter, den heer G. Boode, van Amersfoort. In gevoelvolle woorden herdacht de voor zitter den heer R. P. Hosenthal, in leven di recteur der N.V. Handelmij- „Nedigepha", wiens plotseling verscheiden ook in dezen kring ontroering had gewekt. Staande werden deze V/oorden aangehoord. In zijn openingsrede wees de voorzitter er op hoe ook het drogistenvak aan den druk der tijden niet ontkomt. Wij moeten ons ech ter ook in der tijden nood vastklemmen aan het Woord van God. dat een licht cd ons id en een lamp voor onzen voet is. De secretaris, de heer A. de Ja ge Utrecht, gaf in het jaarverslag de ste gebeurtenissen uit het afgeloopen eenigingsjaar weer. Het ledental steeg 1935, terwijl er ook een toename van dona teurs te vermelden was. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de financieele toestand den bond gezond is. De kascommissie bracht •slag uit van het gehouden boekonderzoek. Den penningmeester werd onder dank der ergadering decharge verleend. Bij V-Uots werden de door het bestuur voorloopig in geschreven leden definitief aangenomen. De beide aftredende bestuursleden, jie hee ren P. J. Gastelaars Sr., te Dieren en A. d< te Utrecht werden bij acclamatie her- verdere afdoening der huishoudelijke zaken kreeg de secretaris gelegenheid een meer breedere uiteenzetting van de wer king der Federatie van Drogistenbonden. Spr. wees hierbij op de goede sa menwerking met de andere Drogisten organisaties. Met volkomen eerbiedi ging van het principieel standpunt van den bond, worden wegen gezocht en lijnen uitgestippeld, om tot ordening en saneering van het drogistenbedrijf te komen. Ei-kenning en controle werden uitvoerig behandeld. Bij de bespreking die op deze uit eenzetting volgde, kreeg spr. gelegenheid ver schillende vragen te beantwoorden en be varen te weerleggen. Namens de Chr. Middenstandsvereeniging sprak de heer H. S t a p in waardeerende woorden de vergadering toe. Stelt licht, zeide spr., dat de Christelijke Midden standers een groote eenheid moeten vormen, waarin naar beleving van het beginsel wordt gestreefd. De voorzitter sprak een kort slotwoord, waarna de vergadering gesloten werd. Begrafenis generaal-majoor J. G. H. Verschoor Op de Protestantsche begraafplaats te Glnneken is Zaterdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den op 72- jarigen leeftijd te Breda overleden gene raal-majoor J. C H. Verschoor. Op de begraafplaats werden o.m. opge merkt de gep. luit.-generaals Jhr. Grasw ckel en G A. Prins, gep. generaal-majoor Baud, gep. kapitein-luitenant ter zee H. S. Suermondt en kolonel Jhr. D. de Brauw uit Venlo. Met den stoet kwamen mee gep. generaal- majoor H. C. Verschoor, gep. majoor Schras- sert Bert, eerste luitenant der huzaren Steenkamp, de heer G. Warnas, commies aan het dep. van defensie en ir. G. A Zegers. Bij het graf sprak gep. generaal-majoor H. C. Verschoor een woord ten afscheid, waar na een zwager van den overledene, de heer Steenkamp, voor de belangstelling dankte. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Janmayen 767.8. Laagste stand te Valentia en Blacksod 743.0 Stand vanmorgen half twaalf 751.0. WEER VER WACHTING Matige, tijdelijk afnemende Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, aarsohijnlijk eenige regen in het Z., in het N. weinig of geen regen, kouder overdag. ALGEMEEN WEE RH VERZICHT Het hooge drukgebied in het Oosten nam i beteekenis af. Daarentegen ontwikkelde zich een maximum o\er Scandinavië en de Poolzee. Over Lapland blijft de vorst nog matig tot streng. Ook over midd enen Z.- S. Scandinavië vriest, het nog licht De depressie in het W. is verder in onze omgeving doorgedrongen. Over N. en midden Frankrijk en het aangrenzende deel van Duitschland ligt een secundaire, die in het Zuiden zware regen bracht (Marseille 30, Toulouse 10, Rochefort 10 mM-). Aan ce N.-zijde van deze secundaire waaien O. tot Z.O. winden; aan de Zuidzijde Z.W. winden, die wat koeler en vochtiger lucht aauvoe- De barometers over Z. en midden Frankrijk stijgen en het is te voorzien, dat de secundaire ook over ons land haar >nj loed eenigszins zal doen gevoelen. Tijdelijk toenemende bewolking en iets lagere dag temperaturen zijn waarschijnlijk, terwijl in het Zuiden de regenkansen vrij groot zijn. Behalve over Scandinavië zijn de tempe raturen overal flink 'boven normaal. In Duitschland en Centraal Europa is het helder goed weer. De Britsche eilanden heb ben betrokken of zwaar bewolkte lucht niet TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.6 C. 24 MAART Zonsopgang 5.55 uur, zonsondergang- 6.18 nor Maan op van. 5.54 uur, onder nam. 8.48 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERTtEN: 24 MAART Van 's avonds 6.48 uur tot 's morgens 5.23 oor UIT DE A.R. PARTIJ het secretariaat der AJU.A 'Haar- lemmermeerstraat 62, Amsterdam-W.) sinds de vorige opgave bericht ingekomen van de oprichting van nieuwe clubs A speren, Lemmer en Beetgum molen, terwijl de clubs te Langerak en Nieuwpoort opnieuw zijn ingeschrev Deze maand steramen alle clubs voor verkiezing van twee hoofdbestuursleden. De stembiljetten moeten vóór 30 Maart brief bij het secretariaat te Amsterdam zijn ontvangen. P. KAPTEUN f Zondag is te Nieuwerkerk aan d IJ ss el overleden de heer Pieter Kapteijn, De overledene was gedurende meerdere jaren lid van den gemeenteraad, waarvan een groot gedeelte wethouder en loco-burgemees ter. De overledene was mede-oprichter de Coöp. Tuinbouwveiling te Nieuwerkerk a. d. IJssel, waarvan hij tot aan de aanslui ting met dé veiling te Rotterdam, voorzitter was. Als mede-oprichter van de Coöp. Boe renleenbank maakte de overledene jaar deel uit van het bestuur. In het Geref. kerkelijk leven was de heer Kapteijn een der leidende figuren, wiens >T. steeds in a." blyven zal. In het schoolleven was Kapteijn I eveneens een der vooraanstaande strijders, - terwijl de A.-K. kiesvereeniging zijn volle i Opzicnter der Ned. AardaPpelcttitrata belangstelling had. Met den hier Kapte'jn iemand heengegaan die de hem door God geschonken gaven rijkelijk ontplooid heeft. De teleurstellingen zijn hem niet bespaard gebleven, zoodat de heer Kapteijn voor eenige jaren besloot zich uit het openbare leven terug te trekken. De teraardebestelling is bepaald op Donderdag 26 Maart nam. 1.30 uur op de algemeene begraafplaats aldaar. Bij Meyer's Suikerwerk N.V. Koninklijke Fabriek te Amsterdam, is met ingang van heden een staking geproclameerd. De fir- had een loonsverlaging aangekondigd. Besprekingen, gevoerd door den Algem. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Cho colade- en Suikerbewerkingbedrijf, leidden tot voorstellen van de zijde der organisa tie, die weliswaar eenige loonsverlaging in hielden, doch door de firma niet aanvaard 'arden. De organisatie besloot daarop tot afkondiging van de staking voor de circa 10 arbeiders, die in dit bedrijf werkzaam zijn. GEMENGD NIEUWS Doodelijk auto-ongeluk Het fietspad niet veilig Zaterdagmiddag vond nabij „Tivoli", ter hoogte van de bocht in den weg Hulst- Walsoorden, een doodelijk verkeerson geval plaats. De chauffeur L. de W„ uit Hulst, reed met een vrachtauto gteenen tm de richting Walsoorden. Rechts van de auto reed op het fietspad de 8-jarige wielrijdster C. Bogaert uit Hulst Toen een andere vrachtauto, geladen met geperst stroo, in de richting Hulst uit de bocht gereden kwam. raakte de chauffeur van den wagen met steencn, L. de W., eerst de auto met stroo en reed daarna het wiel rij dster-tje aan, dat op slag werd gedood. De au*o met steen°n is voox-loopig in beslag genomen. De doodelijke damp Zaterdagmiddag te kwart voor vijf is op den Muiderstraatweg even voorbij de Mer- wedebrug een kleine bestelauto gebotst tegen een wagen van een wasscherij. De inzitten den kwamen er met lichte kwetsuren af. De oorzaak is vermoedelijk het feit, dat de chauffeur van de bestelauto door ammo, niakdampen onwel is geworden. Toen men de portieren na het ongeluk opende, bleek de atmosfeer in den wagen tengevolge van deze dampen zeer benauwd te rijn. De lading ammoniak, die de bestelauto vervoerde, schijnt het ongeluk te hebben veroorzaakt. De beide wagens werden vrij zwaar be schadigd. Boerderijen in de asch gelegd Te Heerlen is door fot dusver onbeken de oorzaak brand uitgebroken ni een boer derij gelegen aan den Zandweg. De brand breidde zich snel uit, zoodat in" weinig tijd ook het naast de boerderij gelegen perceel vlam vatte. De boerderij, bewoond door de gebroeders H., en het daarnaast staande huis. bewoond door zekere R., brandde uit. Dei >>n runde ren, vier kalveren, twee paarden en onge- vjggi' honderd kippen kwamen in do vlam men om. De schade wordt door verzekering gedekt. Knoeierijen bij het denatureeren UIT HET SOCIALE LEVEN HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE BOUWBEDRIJVEN Do Ned. Aannemersbond en patroons hond voor de bouwbedrijven zal Donderd:ig half elf te Amsterdam in spoedeischendc vergadering bijeenkomen ter behandeling o.m. van oen voorstel tot het aangaan van een nationale collectieve arbeidsovereen komst voor den burgerlijken- en utiliteits bouw, ingaande Maandag 6 April en eindi gende 28 Februari 1937. Rotterdam zal van de hoofdklasse naar de eerste klasse verplaatst worden. Het uurloon zal dan 62 cent bedragen. aangehouden Te Borgen (Limburg) rijn hij de con- trole van de Landbouw Crisis Organisatie knoeierijen op groote schaal ontdekt bij het denature ere u van aardappelen. In verband hiermede is door de marechaussee te Well de opzichter der Noderlandsche Aardappel Centrale *e Bergen, zekere G. B., gear resteerd. Deze heeft een volldige bekentenis afgelegd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort, terwijl nog meer arrestaties ver wacht worden. De inbraken in het Gooi Het politie-onderzoek, ingesteld hi ver. band met de vele inbraken, welke den laat- Bten tijd in 't Gooi, vooral in Laren en Bla- ricum, hebben plaats gehad, heeft tot resul taat gehad, dat de Iluizerpolitie In samen werking met die van Blaricum, te Huizen drie personen heeft gearresteerd, die ver dacht worden van deze inbraken. Het zijn K., V. eni S.. van 20 tot 25 jaar oud. Het drietal ontkent ie's met de inbraken uitstaande te hebl en, doch bleek nogal over veel geld te beschikken. Zij zijn in het poli tiebureau te Blaricum opgesloten. Er wordt een zeer uitbereid onderzoek in gesteld, wtytrhjj te Huizen een huiszoeking heeft plaals gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3