Munten,, ut ren DT= INDE PIJP MAANDAG 23 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND „Vrede sluiten, geen gestes maken!" Hitlers rede te Breslau Voor een menigte van 40.000 personen heeft Rijkskanselier Adolf Hitler, die ver gezeld was van ambassadeur Von Ribben- trop, gister in Breslau een verkiezingsrede uitgesproken, waarin hij er allereerst op wees. dat het ernstige dagen zijn, die Europa op het oogenblik doormaakt. Zooals ik tot dusverre heb gedaan, aldus H i 11 e r, ga ik ook voort met eerlijk te han delen, zonder een compromis te aanvaarden. Wat de buitenlandsche democratieën be treft, verklaarde hy, dat er geen regiem be staat, zóó georganiseerd als het Duitsche. Gezegd kan worden, dat mijn poging Duitschland en zijn huishouding te redden, geslaagd is. Het is mogelijk, dat niet alles volmaakt is geweest, maar ik kan leering trekken uit de feiten en vrees niet verant woordelijkheden op mij te nemen zonder mij te verschuilen achter meerderheden. De vrijheid en de eer van Duitschland kunnen geen enkel nadeel met zich mede brengen voor een ander volk. Wij willen de anderen niet doen ondergaan, wat wij zelf ondergaan hebben". „Gedurende drie jaren hebben wij getracht te doen verdwijnen, wat onverdragelijk was en wat wij niet meer zullen' verdragen Nieuwe betrekkingen moeten tusschen de volkeren tot stand gebracht worden, op zoo danige wijze, dat zij niet voortgaan elkander wederkeerig het leven onmogelijk te maken. Men moet logisch handelen en jegens elkan der de noodige achting hebben. Is het het scheppen van een nieuwe orde van zaken, wanneer men een volk bedreigt, omdat het zijn eigen souve- reiniteit opeischt? Wij zullen voor der gelijke opvattingen niet capituleeren. I Wij gelooven, dat een van de meest elementaire grondslagen der betrekkin gen tusschen de volkeren is elk te la- ten leven, zooals hij dat wiL Duitsch- land bedreigt niemand en stelt geen 1 anderen eisch dan zijn souvereiniteit y erkend te zien. Dat is niet de meening j van een man, die Adolf Hitler heet, dat is de meening van het geheele volk". Hitier besloot zijn rede om. met de vol gende woorden: „Ik wil geen gestes, ik wil 25 jaar vrede in Europa. De andere volken willen ook, dat de staatslieden vrede sluiten en geen gestes maken. De buitenlandsche staatslieden kunnen hun volken vragen of zij deze opvatting dee- len, of zij wenschen, dat de militaire bondge nootschappen versterkt worden, dan wel of zij niet liever willen, dat de zinnelooze oor log tusschen de volken ten einde komt. Wat mij betreft, ik heb de vraag aan bet Duitsche volk gesteld, dat thans zijn ant woord moet geven Ik verdedig de rechten van mijn volk om een beteren vrede te verkrijgen dan die van het verleden. Ik roep dit uit voor de geheele wereld, en gij, Duitsch volk, schaart u ach ter mij!" Oostenrijkers candidaat yoor den Rijksdag? Uit Berlijn ontvangen inlichtingen, vol gens welke verscheiden uit Oostenrijk ge- emigreerde naiionaal-socialisten op de offi- cieele candidatenlijsten voor de Rijksdag verkiezingen zijn geplaatst, trekken te JVeenen de aandacht. Juridisch schijnt de eventueele verkie zing voor den Rijksdag geen motief op te leveren voor een protest van Oostenrijksche zijde, daar al deze emigranten waarschijn lijk reeds van hun Oostenrijksche nationa liteit zijn vervallen verklaard, maar het politieke aspect van dergelijke verkiezingen en de terugslag er van zullen niet nalaten bij de nationaal-socialisten in Oostenrijk een zekere opwinding te verwekken, even als zulks het geval zal zijn bij de groepen yan het Vaderlandsche Front, die zich bo yendien nog afvragen, welke kiesdistricten 'deze vroegere Oostenrijkers in den Rijksdag zullen moeten vertegenwoordigen, DE A.S. RIJKSDAGVERKIEZINGEN Het Duitsche Staatsblad publiceert een cfficieele lijst met 1035 Rijksdag-candidaten der Nationaal-Socialistische partij, die geko zen zullen worden volgens de verhouding kV an een afgevaardigde per 60.000 stemmen. De ministers Schacht, von Neurath, Gürt- ïier. von Rübenach en Schwerin von Kro- 6ich komen niet op de lijst voor, evenmin minister von Blomberg, ingevolge de mili taire wet, die aan leden van het Duitsche leger elke politieke actie verbiedt. De op 7 Maart j.l. ontbonden Rijksdag, die op 29 Maart a_s. opnieuw zal worden samen gesteld. bestond uit 661 afgevaardigden, die op 12 November 1933 waren gekozen, MILITAIRE LUCHTVAARTDAG TE BERLIJN h* Gisteren heeft op het vliegveld Staaken le Berlijn, in tegenwoordigheid van den gene raal der vliegers G o e r i n g en van een aan tal militaire attaché's, de eerste groote Duit sche militaire luchtvaartdag plaats gehad. Behalve de officieele persoon lij kh eden woon de een menigte van omstreeks 200.000 per sonen deze demonstraties bij, waaraan veer tig vliegmachines deelnamen. Er werden luchtgevechten uitgevoerd, o.m. tusschen twee escadrilles jachtvliegtuigen. SABOTAGE OP BRITSCH OORLOGSSCHIP Naar de Engelsche bladen melden heeft zich opnieuw een geval van vermoedelijke sabotage aan boord van een Britsch oorlogs. schip voorgedaan. Het betreft hier den nieu wen torpedojager „Griffm", die na gemaakte proeftocht te Devonport is binnengeloopen. Het onderzoek zou hebben uitgewezen, dat stukken metaal op verschillende plaatsen in de machine-installatie zijn geworpen, zonder nochtans ernstige schade aan te riohten. RUSLAND SLAAT NIEUWE MUNT Het Volkscommissariaat van Financiën 'der Sovjet-Unie heeft besloten binnenkort nieuwe muntstukken in omloop te brengen, welke in 1935 zijn geslagen. Het bedrag der nieuwe muntstukken Svordt niet opgegeven. Het schijnt, dat men niet van plan is de oude geldstukken aan de circulatie te ont trekken. De achterzijde der nieuwe munten zal niet meer de leuze „Proletariërs aller lan- kien, vereenigt U!" dragen, DE OORLOG IN OOST-AFR1KA Nieuwe bombardementen ABESSIJNSCHE VREDES- STAP TE PARIJS De Abessinische regeering heeft haar gezant te Parijs telegrafisch verzocht, bij de Fransche regeering te infor- meeren naar het standpunt, dat zij in neemt ten opzichte van een eventuee- le stopzetting der vijandelijkheden. Een onder bevel van Kelly staande afdeeling van de Britsche ambulance zou te Sjilga, op 30 k.m. ten Noorden van het Tsana-moer, in het Westen van Gondar, gebombardeerd zijn. Erga Alem gebombardeerd Naar in Addis Abeba wordt meegedeeld, zijn Italiaansche vliegtuigen over Erga Alem in de Sidamo, gevlogen. Zij hebben ver schillende gifgasbommen laten vallen, ten gevolge waarvan talrijke vrouwen en kin deren gedood zouden zijn. I-Iet Noorsche Roode Kruis verzorgt de slachtoffers. Tevens heeft het een krachtig protest tot den Volkenbond gericht, tegen het gebruik van gifgassen. Ook Djidjiga verontrust Negentien Italiaansche vliegtuigen hebben gedurende meer dan één uur de stad Djid jiga hevig gebombardeerd. Het aantal slachtoffers zou vrij hoog zijn. Naar verluidt zouden de Abessijnsche am bulance en verschillende aan Europeanen toebehoorende opslagplaatsen vernield zijn in den loop van dit bombardement. Prinses van Piemont naar 't front De prinses van Piemont, die een diploma voor tropische ziekenverpleging heeft be haald, zal over enkele dagen naar Oost Afrika vertrekken met het hospitaalschip „Cesarea" als medewerkster van het Roode Kruis. De opstand in Godjam Volgens berichten van Italiaansche zijde is de stam der Assai Mara tegen 't centrale gezag van Addis Abeba In opstand geko men. Hierdoor heeft een afdeeling Ahessi- niërs, die het dal van de Awasj volgde, haar opmarsch moeten staken. Tevens wordt vernomen, dat de opstand in de pro vincie Godjam nog steeds niet onderdrukt en eerder nog uitgebreid is- Vooral de jong ste nederlaag van Ras Imroe zou tot een oplaaien van den opstand hebben geleid. De Negus zou uit Dessie vertrokken zijn naar het opstandige gebied, om zijn persoonlijke invloed aan te wenden, ten einde de rebel- sche stamhoofden tot rede te brengen. DE DIPLOMATIEKE CONFERENTIE TE ROME De overeenkomsten, waartoe de Ita- liaansch-Oostenrijksch-Hongaarsche bespre kingen, welke dezer dagen te Rome zijn ge houden, hebben geleid, zouden tweeledig zijn: op politiek en op economisch gebied De protocollen van 1934 zouden zijn be krachtigd- De besprekingen zouden eveneens betrek king hebben gehad op verschillende kwes ties, behalve die, welke den vorm van een eigenlijk accoord hebben aangenomen. Zij zullen waarschijnlijk worden opgesomd in een slotcommuniqué, waarvan de reeds voorbereide tekst bij de redactie nogal moei lijkheden zou opleveren. Deze moeilijkheden zouden voortvloeien uit de hardnekkigheid, waarmede Hongarije erop aandringt, in het communiqué mede- deelingen te vervatten over problemen, waarbij het in het bijzonder belang heeft. Het schijnt, dat bij de besprekingen over een overeenkomst van drie zich twee richtingen hebben afgeteekend, waarbij Hongarije zich voorstander zou verklaren van toenadering tot Duitsch land, terwijl Oostenrijk daarentegen zou aandringen op een voortzetting van do onderhandelingen, zooals deze reeds te Weenen en te Praag zijn begonnen, d.w.z. in een richting, welke de Kleine Entente gunstig gezind zou zijn. Derden ondraagpare wanneer wij geregeld lijden aan hoofdpijn, onverschillig of deze tengevolge van overmatige inspan ning f door een ziekte ontstaat Neemt Instantine, hèt middel uit de moderne geneesmiddelenschat Prijs p«r doosje slechts 50 ets. Instantine stilt en voorkomt pijnenl DE OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN Er zijn 330.000 daklooxen Tweehonder-negen menschen kwamen om het leven Terwijl het eerst den schijn had, dat de overstroom!ngen in Noord-Amerika alweder overwonnen waren, omdat het water begon te dalen, heeft zich opnieuw over de veer tien oostelijke staten als het ware een vloed golf uitgestort, met alle gevaren daaraan voor de bewoonde streken verbonden. Reeds zijn bij deze overstroomingen 209 personen om het leven gekomen, terwijl de menigte dakloozen aange groeid is tot 320.000 en de aan de eigen dommen toegebrachte schade op niet minder geraamd kan worden dan 250 millioen dollars. Zware regenval dreig de nieuwe vernieling te brengen in de reeds overstroomde steden van Nieuw- Engeland en vooral in Hartford, Con- ne< ticut, waar ruim vijftig huizenblok ken door de gezwollen watermassa's der woergalooze overstrooming van de ri vier Connecticut werden getroffen. In het Westen van Pennsylvanië belem merde hevige sneeuwval het reddings werk in dat gebied, terwijl de toestan den in 't Noord-Oosten van Massachus- sets en eenige streken van Maine steeds ernstiger worden. In do beneden-vallei van de Ohio-rivier heeft men voorbereidingen getroffen om tot bet uiterste weerstand te bieden aan 't geweld der wassende wateren. Bij alle ellen de komt thans ook nog de vrees voor ge brek aan drinkwater en voor het om zich heen grijpen van besmettelijk ziekten. Met inspanning van alle krachten wordt intusschen in alle getroffen gebieden, zoo wel van officieele als van particuliere zijdo. het hulp- en reddingswerk voortgezet President Roosevelt heeft 43 millioen dollar ter beschikking gesteld als voor schot op de werken, die zullen moeten worden uitgevoerd tot herstel van de door de overstroomingen geteisterde ge bieden. Men raamt dat 250.000 werkloo- zen op deze wijze in de tien overstroom de staten aan het werk zullen kunnen gaan. In het sanatorium van St Hilaire bij Gre- noble heeft een wilde schietpartij plaats ge had, waarbij vier dooden zijn gevallen. Een lid van bet mannelijk personeel had vergeefs naar de gunst van de dochter van een zijner collega's gedongen. Uit ergernis over de ontvangen afwijzing bedronk hij zich. waarna hij zich voorzag van drie re volvers en vele patronen. Hij drong in verschillende vertrekken bin nen en schoot op ieder, die hem in den weg kwam. Hij doodde het meisje in kwestie een 5-jarig kind en een 18-jarig meisje. Ten- slotte vluchtte hij in een onbewoonde ka mer en zette de schietpartij uit het venster voort De huismeester trachtte den jongeman met zijn jachtgeweer onschadelijk te maken. Nadat ongeveer 100 schoten gewisseld wa ren, drong men de kamer binnen, waar men den waanzinnige gewond vond. Een familielid van zijn geliefde doodde hem met twee revolverschoten. MIJNWERKERSSTAKING IN YORKSHIRE In de mijnen van Yorkshire dreigt een groote staking te zullen uitbreken, waarbij niet minder dan 10.000 mijnwerkers zullen zijn betrokken. De mijnwerkers eischon een verhooging der loonen. De Valera ernstig ongesteld! De president van den Ierscben Vrijstaat De Valera vertrekt morgen naar Zurich, om zich daar onder behandeling van een oogspecialist te stellen. De Valera is lijdende aan een zeer ern stige oogziekte. Er bestaat algemeen bezorgdheid over zijn gezondheidstoestand. DE VERHOUDING TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND De Japansche minister-president Hlrota heeft aan een verslaggever van de .Sunday Chronicle" een interview toegestaan. Volgens het blad heeft Hi rot a iedere mogelijkheid van een gewapend conflict tus schen Japan en de Sovje-Unie van do hand gewezen. Japans ideaal en het doel. dat Ja pan met al zijn krachten nastreeft, is ae vrede. Japan verlangt volledige rechtsgelijk heid, niet meer, doch ook niet minder. Ja pans veiligheid en zijn levensvoorwaarden hangen af van de orde en geregelde toe standen in Mandsjoekwu en verder in geheel Oost-Azië. In internationalen zin wil Japan 'n eo»de buur zijn. Het moet echter opkomen tegen onwettigheden en voortdurend sociale on geregeldheden, die in Oost-Azie de industrie en den handel bedreigen. BANKOVERVALLEN IN SEVILLA Zaterdagmiddag drong een vijftal gewa pende individuen te Sevilla een bank bin nen. Zij wisten het personeel in bedwang te houden en te ontkomen met een buit van 5000 pesetas. Een uur later, om kwart over drie. toen de directeur terugkeerde van het politie bureau, waar hij aangifte had gedaan van den roofoverval, drongen wederom een aan tal personen, ditmaal zes, het bankgebouw binnen en eischten onder bedreiging met revolvers het kasgeld op. Toen de directeur daarop te kennen gaf, dat de bank zoo juist reeds een bezoek had gekregen van eenige bandroovers, antwoordde een der bandieten: „Maak de kas open, wij weten daar niets van, want wij zijn in deze wijk nog niet bekend". De dieven maakten zich hierop meester van den inhoud van de brandkast 6000 pe setas, benevens van de portefeuilles van het geheele personeel. Op het oogenblik. waar op zij de vlucht namen, arriveerde de politie. Men weet nog niet welk resultaat hert In gestelde onderzoek heeft gehad Kort Nieuws i Te Singapore zijn driehonderd officieren en manschappen van de Royal Air Force uit Engeland aangekomen. Men brengt dit feit in verband met plannen, die betrekking zouden hebben op verdubbeling of verdrie voudiging van de luchtstrijdkrachten op dit zoo belangrijke strategische punt Ruim zeventig eenheden ven de oor logsvloot der Vereen Staten hebben deelge nomen aan geheime manoeuvres. Doel was een niet van te voren ontworpen proef te nemen betreffende de snelheid, waarmede .ie kustvlootstrijdkrachten van den Stillen Oceaan gemobiliseerd konden worden voor geval van nood. Met ingang van 20 Maart worden voor toeristen Italiaansche reis-chèques inge steld voor lires tegen verlaagden koers, die tot onbepaalde bedragen zullen verkrijg baar zijn. De staatsvijand nummer I van Trak, de bandietenhoofdman Khalil Khoshowi, is met 17 man van zijn bende na een gevecht met Iraksche en Turksche politiebeambten dood geschoten. Zijn vrouw en 15 andere bandieten wer den gevangen genomen. De bende werd maandenlang achtervolgd, doch kon steeds ontsnappen over de grens tusschen Irak en Turkije. De politie van Riga (Letland! heeft 50 personen gearresteerd, die ervan beschul digd worden een complot tegen de regeerLng te hebben gesmeed. GEMENGD NIEUWS Kind in doodsgevaar Zijn eigen leven gewaagd Terwijl de heer I. Nathans, manufacturier te Groningen, bij een zijner kanten nabij de Koopbakkersdraai te S m i 1 d e (Dr.) binnen was, speelde zijn vierjarig zoontje, dat bij hem was, in de tramrails, toen uit dé rich ting Assen een goederentrein naderde waar van machinist was de heer Honing te Oos- terwolde. die luide signalen gaf. Het ventje besefte echter niet het gevaar waarin het verkeerde en bleef op de plaats waar het was. De machinist die reeds vaart had ver minderd kon de tram niet meer tot stil stand brengen en zeker zou het kind ver pletterd zijn als niet de machinist op het laatste moment van de machine was ge sprongen en het jongetje op gevaar af van zelf overreden te worden voor de machine,, die nog flinken gang had, vandaan had ge haald. Hij werd echter nog door de locomo tief geraakt tengevolge waarvan redder en kind bijna in de Drentsohe Hoofdvaart waren terecht gekomen. De conducteur wiens aandacht door in de nabijheid verkeerende personen werd ge trokken bracht de machine tot stilstand. De moedige redder was geheel overstuur in tegenstelling met het kind, dat zich vau het geval niets aantrok. EEN ONTAARD KIND Een 16-jarige jongen uit de Egelantiers straat te Arasterdam, die zijn vader en moeder bedreigd had met een mes, is door de politie in verzekerde bewaring gestel-L ooi erger te voorkomen. Het jonge mensch was een paar dagen geleden ook al op hel bureau wegeae dronkenschap. ERNSTIGE AANRIJDING ONDER LENT Een doode, een zwaar gewonde Autobestuurder, die doorreed, later gearresteerd In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks twaalf uur, heeft een auto op den Rijksweg ArnhemNijmegen in den Kou denhoek onder Lent, een ernstige aanrijding veroorzaakt, waarbij een persoon op slag ge dood werd en een tweede ernstig gewond. Op den berm van den weg waren op dat tijdstip gezeten de 21-jarige mijnwerker J. M. en zjjn 32-jarige vriend J. K., belden uit Treebeek, die per fiets op weg waren naar Hoogeveen. Zij waren een oogenblik afgestapt om een boterham te nuttigen. Plot seling naderde in razende vaart uit de rich ting Nijmegen een auto, welke een slinge rende beweging maakte en vervolgens over een afstand van honderd meter den berm van den weg op vloog, met het noodlottig ge volg, dat de twee mannen werden gegrepen. J. M. werd op slag gedood, terwijl zijn met gezel J. K. werd opgenomen en ln een sloot terecht kwam. De auto. die het ongeluk had veroorzaakt, is onmiddellijk doorgereden, zonder dat de inzittenden zich om het lot der slachtoffers hebben bekommerd. Het gebeurde werd echter spoedig door omwonenden opgemerkt, die dadelijk de po litie te Eist waarschuwden, welke spoedig aanwezig was. Ook het parket uit Arnhem, onder leiding van Mr. J. E. Th. C. Baron van Speijart van Woerden, begaf zich zoo snel mogelijk naar de plaats van het on geluk. Het lijk is in beslag genomen en overge bracht naar de Algemeene Begraafplaats. De zwaar gewonde K., die o.a. een zware her senschudding had bekomen, is naar het zie kenhuis te Nijmegen vervoerd. De auto te Arnhem opgespoord Zondagmiddag te 12 uur is de ge meentepolitie van Eist erin geslaagd den wagen, waarmede de aanrijding is geschied, op te sporen in een garage te Arnhem, terwijl de twee inzittenden, de heeren U. en M„ afkomstig uit Apeldoorn, konden worden aangehou den. Dit was geen eenvoudig werk, aangezien men niet over gegevens omtrent het voertuig beschikte. Slechts was op de plek van het ongeluk wat groene lak gevonden. Nu wilde het toeval, dat verschillende personen op de veerpont LentNijmegen tegen het midder nachtelijk uur een groene 4 persoons open auto. sportmodel. hadden zien staan, een wa gen, welke men hier meer in de buurt had ontmoet en waarvan men wist, dat hij te Arnhem thuis behoorde. Deze aanwijzing bleek tot het gewenschte resultaat te leiden. De politie trof de auto met een beschadigde rechter koplamp in een garage te Arnhem aan en heeft deze in beslag genomen. Het viel toen ook niet moeilijk de inzittenden van den vagen te vinden. Zij zijn naar Eist overge bracht en daar voor den burgemeester voor geleid. Uit het verhoor is nog niet komen vast te staan, wie van beiden aan het stuur zat aangezien hun verklaringen op dit punt met elkaar in strijd zijn. Zij zeiden voorts niet te hebben bemerkt, dat eenige personen waren aangereden, wèl, dat de auto over een hoopje was heengegaan. De politie heeft den indruk, dat drankmisbruik mede als oorzaak van het ongeluk moet worden aangemerkt. Het onderzoek wordt voortgezet Belde mannen zijn ingesloten in het bureau van politie te Eist en later op vrije voeten ge steld. Nader vernemen wij, dat de 21-jarige myn werker, die het leven verloren heeft, zekere J Mora is, afkomstig uit Treebeek. Het an dere slachtoffer is de 32-jarige J. Klundert. eveneens mijnwerker van beroep en ook af komstig uit Treebeek. Zijn toestand was Zon dagavond, naar omstandigheden, goed. Wederom eeh heidebrand Enkele H.A. bij Venlo verwoest Gistermiddag tegen twee uur is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in een perceel heide- en hakhout, gelegen in de nabijheid van het Retraitehuis „Monresa" te Venlo. Aangewakkerd door den straffen wind, breidde het vuur zich zeer snel uit, zoodat weldra een zeer groote oppervlakte heide, gelegen in de nabijheid van het vliegveld, in brand stond. De brandweer rukte on middellijk uit en tastte het vuur krachtig aan, geholpen door militairen, burgers en politie. De hitte bemoeilijkte het blus- schingswerk zeer. Herhaaldelijk werden de blusschers teruggedreven, omdat de vlam men hen in het gezicht sloegen. Na enkele uren harden arbeid slaagde men er ten slotte in verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Hiermede was het gevaar, dat de dennebosschen in de nabijheid be-' dreigde, afgewend. Enkele hectaren heide en hakhout, in eigendom toebehoorende aan de familie Thywissen te Neuss (Did) zijn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Plotseling overgestoken Oud-burgemeester van Broeksittard door auto gegrepen en gedocd De heer J. H. Kamps, oud-burgemeester van Broeksittard, reed Zaterdagavond om streeks 7 uur op de fiets op den Rijksweg te Sittard en stak plotseling, zonder een teeken te geven, den weg over, met ge volg. dat hij werd aangereden door een in snelle vaait rijdende auto, bestuurd door den heer T. van de Pol uit Amsterdam. De heer Iwmps werd opgenomen met een sche delfraciuur en een beenbreuk. Hij werd naar 'net ziekenhuis overgebracht, waar hu des nachts is overleden. De heer Kamps was 72 jaar oucL Van 1912 tc-t 1933 was hij burgemeester van de get -.ente Broeksit tard. In het laatstgenoemde jaar trad hij af wegens zijn hoogen leeftijd. BRANDEN Te Breedevoort bij Aalten ts de hout loods der firma Veldkamp, geheel gevu'd niet meubelen, af of niet volledig afgewerkt afgebrand. Niets was yensekerd. DIK op DUN MAAR.... Ech4e friesche Weeren-€kaï -10-15 - QO -25 ch per ons Superphosphaat van Christmas Island Eilandje van 11 vierkante mijlen, 700 mijl ten Zuiden van Java Na een reis van 55 dagen rond Kaap De Goede Hoop is te Amsterdam aangekomen het s.s. „Baron Erskine", dat voor de eerste maal een lading phosphaat gaat lossen, welke afkom stig is van het Christmas Island, een eilandje van elf mijl in het vierkant, dat zich 700 mijl ten Zuiden van Java eenzaam uit den Oceaan verheft. De aanlegplaats voor dit eilandje bestaat uit een steiger ter lengte van honderd meter, aan het einde waarvan 43 vadem water staat. De bodemformatie loopt steil af, 10 meter verder bedraagt de diepte reeds 100 vadem en vlak daarachter is zij peilloos. Het eilandje, dat Engclsch bezit is, is rijk aan supcrphosphaatlagen, zoodat er nog heel wqt scheepsreizen gemaakt moe ten worden eer de belangstelling uit com mercieel oogpunt voor dit vlekje op het Oceaanoppervlak verloren zal zijn gegaan. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is een 53-jarige wiel rijder, die, toen hij, uit de Krommertstraat komende, de Jan Evertsenstraa,t wilde in rijden en Inhield voor een naderende tram* aangereden door een van de tegenoverge stelde zijde komende auto. De man werd gegrepen on sloeg tegen den grond Met een hersenschudding en kneuzingen aan de huik is hij in bewusteloozen toestand naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. - Te Mui den meende de 25-jarige fietser H D. uit Weesp den wee te kunnen overste ken ondanks, dat or een auto uit de richting van Diemen naderde. De automobilist R. uit Amsterdam schepte D.. die door den schok op de motorkap terecht kwam en daar bleef liggen. Het ongeluk, dat aan wederzijdsehe roekeloosheid zou zijn te wijten, liep nog be trekkelijk goed af. want D. kon. nadat me dische hulp was verstrekt. Daar zijn woning worden vervoerd. Hij klaagde alleen over pijn in het hoofd. BOSCHBRAND IN LIMBURG Zondagmiddag omstreeks vijf uur is brand ontstaan in de bosschen, gelegen aan den Binnenweg te Blerick-Sevenum, bij de z.g. Zevenwegen. Twee hectaren denneninjsch is door het vuur vernield. De brand is ontstaan door onvoorzichtigheid met brandende rook artikelen. De gemeente Maasbree heeft bij het bosch een wacht geplaatst, teneinde dezen maatregelen te doen nemen, indien het vuur weer mocht opleven. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Te Loosbroek (N.-Br.) is de boerderij agebrand van den landbouwer P. Langen- buyzen. Een gering gedeelte van den inboe del en eenig vee kon worden gered, doch een ponny, een kalf en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Ook de land- bouw inventaris ging verloren. De brandweer kon door den feilen wind, die de vlammen I aanwakkerde, weinig uitrichten. De oorzaak van de brand is onbekend. De boerderij was verzekerd. DE EERSTE AARDBEIEN Vrijdag zijn aan de gioenten- en fruitvei ling te Honselersdijk de eerste aard- j beien van dit seizoen aangevoerd. Voor daze eerstelingen werd 14 cent per stuk betaald, j BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM Te M u i d en wilde de heer L. K. uil Bus- sum per auto do Papelaan oversteken om naar den Zeedijk te rijden. Hij had nipt ge. let op de Gooische tram, die van Amster dam kwam en reed deze- in de flank Hij viel met het hoofd tegen de voorruit en moest naar een ziekenhuis te Amsterdam worden vervoerd. De drie passagiers bleven ongedeerd. De auto werd ernstig gehavp.nd en moest wordtin weggesleept. DOODELIJK AUTO ONGELUK Een zwerver uit B e m me 1. die begin de zer week onder Bergh (Gld.) door een auto was aangereden, is in het ziekenhuis ts 's Heerenberg aan zijn verwondingen over 1 leden. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN..., Een buitenman, die te Arasterdam kennis had gemaakt met een varensgezel en diens vriend, waren gezamenlijk naar ie Tuinstraat getrokken, waar een glaasje werd gedronken. Toen de buitenman weer goed tot bezinning kwam, was hij al zijn geld kwijt. Zijn beide vrienden zijn ioor de politie aangehouden. ZUIGELING DOOR KOKEND WATER GEWOND In een woning in de Oostenburgervoor straat to Amsterdam heeft in een onbe waakt oogenblik een éénjarig kind kans ge zien een ketel kokend water omver te trek ken. Het kindje liep vrij ernstige brand wonden aan gezicht en rug op en werd met een auto van den G.G. en G.D. naar het Onze Lieve Vrouwen-gasthuis vervoerd, het is opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2