Hl IE L M Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents DE UITSPRAAK VAN DEN VOLKENBONDSRAAD Dobbelmann lekker... man! DE DUITSCHE RIJKSDAGVERKIEZINGEN VRIJDAG 20 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland WAT THANS? De zitting van den volkenbondsraad te Londen heeft geen nieuws gebracht; de pro cedure is verloopen op precies dezelfde ma nier, als algemeen werd voorzien. Do Duit sche gedelegeerde Von Ribbentrop heeft de argumenten voor het beëindigen van het Locarno-verdrag nog eens herhaald, die Hitier na zijn groote rijksdagrede reeds in onderscheiden toonaarden had laten hoor en, en vervolgens hebben alle raadsleden, die aan de stemming deelnamen, eendrachtig yerklaard, dat Duitschland inderdaad aan verdragschending schuldig is. De consequen tie van deze uitspraak is niet anders, dan dat de beide garantstaten, Groot-Brittannië en Italië, thans officieel gehouden zijn, aan Frankrijk en België desgcwenscht bijstand te verleenen. Dit alles zou op dezelfde wijze hébben plaats gehad, ook al was er geen Duitsch gedelegeerde daarbij tegenwoordig geweest, hetwelk niet wegneemt, dat Von Ribbentrops aanwezigheid er althans iets toe kan bij dragen, in het verder verloop der affaire het wederzijdsch elkaar begrijpen wat in de hand te werken. Veel belangrijker Is, wat er in de confe rentie der vier overgebleven Locarno-staten 1 heeft plaats gehad. Ons bereikten hierover twee lezingen, en wel een Britsche en een Fransche. Volgens de Britsche voorstelling van zaken zouden de Locarno-mogendheden het erover eens geworden zijn, het Fransch- Russische verdrag aan de toetsing van het Permanent Hof te Den Haag te onderwerpen, teneinde de bevestiging ervan te verkrijgen, dat Frankrijk met deze verbintenis niet zelf Locarno te na gekomen is. De eisoh, dat Duitschland middelerwijl zijn Rijnbezetting zou ongedaan maken, en dat internationale troepen daarvoor in de plaats de zone zou den bezetten, zou men hebben laten vallen, vermoedelijk omdat hij al te utopistisch is om ook maar een schijn van kans op in williging te erlangen. De Britsche regeering zou daarvoor aan Frankrijk en België de verzekering van bijstand hebben gegeven in geval eener Duitsche agressie. Tenslotte zou dan aan Fransche zijde de Verwachting bestaan, dat Berlijn geneigd zou wezen, den ouden toestand aan den Rijn te herstellen, in geval de uitspraak van het Permanent Hof Berlijn in het ongelijk zou 6tellen. De Fransche lezing van het bereikte ac- coord ziet er heel wat minder gunstig uit. Duitschland zou bij voorbaat moeten belo- yen, zich aan de Haagsche rechtsuitspraak te willen onderwerpen; er zou tijdelijk inter nationaal toezicht in de grenszone komen, en na het vervullen van al deze stipulaties zou men dan er wel toe willen overgaan, om eens met het Derde Rijk te praten over de Voorstellen van Hitier voor een nieuw weste lijk veiligheidspact. Is deze Fransche lezing juist, dan is de breuk tusschen Berlijn en Parijs zoo groot als ooit tevoreo, en behoeft men zich voorshands voor het tot elkander komen van deze antagonisten niet meer de minste illusie te vormen. Blijkbaar ziet men te Londen den toestand met meer optimisme in, en hoopt men er nog immer op, na de formeele veroordeeling yan Duitschland tot besprekingen te gera ken, die de voorwaarden voor een nieuwe re geling van den toestand zouden kunnen scheppen. Zooveel is wel duidelijk, dat op Duitsch land geenerlei represaille maatregelen zul len worden toegepast Men zal niet opnieuw met sanctievoorstellen komen aandragen, en .van een oorlog is in het geheel geen kwestie. Dit heeft reeds vanaf den aanvang van het conflict wel vast gestaan. In steê van heter onderling begrip dreigt echter een toestand van nieuwe verwijdering, zoo Duitschlands houding Groot-Brittannië er toe zou forceeren, zijn militairen steun aan Frankrijk en België voor geval van een oor log in de toekomst nader te omschrijven. Zulk een intieme bespreking tusschen de ge nerale staven van Brussel, Parijs en Londen zou te Berlijn het onaangename gevoel ver sterken, dat men zoowel naar west als oost ingemuurd zit. Want Rusland laat niet na, tegenover Frankrijk bereidheid te toonen tot oorlog tegen Duitschland, zoo gauw daartoe maar de schim van een excuus zou te vinden zijn. Mochten de internationale verhoudingen Sn dezen zin evolueeren, dan blijft van Hit- Iers vredesplan in zeven punten niet veel meer over dan een goede wensch, en vindt hij ongebroken voor zich een front, dat hem eiken nieuwen stap in de richting van her wonnen aanzien zal onmogelijk maken. De eenige winst voor Duitschland ligt dan in de versterking van zijn Rijngrens door for- tenbouw om op deze manier althans eeniger- mate voor het verplaatsen van een toekom- stigen oorlog naar eigen territoir bevoiligd to zijn. V00RL00PIG ACCOORD TUSSCHEN DE LOCARNO-STATEN Betrokken regeeringen thans in beraad Ook Von Ribbentrop is op de hoogte De Locarno-staten hebben het volgen de communiqué gepubliceerd: „Wij hebben ijverig gestreeld en ge tracht een a cc oord te bereiken tusschen de vier mogendheden. Zeer groote en zeer bevredigende vorderingen zijn ge maakt De toestand is thans als volgt: De vier delegaties, t.w. van Enge land, België, Frankrijk en Italië, hebben een tekst uitgewerkt, die thans in den vorm gebracht wordt, zooals hij aan de respectieve regeeringen zal worden voorgelegd. Bedoelde regeeringen behouden in- tnsschen volledige vrijheid van beoor deeling dienaangaande". Het ontwerp-accoord, waaromtrent tus schen de Locarno-mogendheden met uitzon dering van Duitschland, overeenstemming is bereikt, wijkt, naar men meent te weten, in eenige punten af van het oorspronkelijk gepubliceerde. De overeenkomst bestaat thans hoofdzake lijk uit een clausule, waarin verklaard wordt, dat een beroep zal worden gedaan op het Hof van Internationale Justitie te Den Haag, betreffende de vereenigbaarheid of onvereenigbaarheid van het verdrag van Locarno met het Fransch-Russisch pact, waarbij de beslissing van het Haagsche Hof voor alle partijen bindend moet zijn. De Britsche regeering geeft aan Frankrijk en België bovendien de verzekering van haar steun bij een eventueele agressie. De clausules betreffende de instelling van een internationale politiemacht in de Fransch-Duitsche grenszóne en be treffende den Franschen eisch tot ont ruiming van de gedemilitariseerde zóne door de Duitsche troepen, zijn, naar men meent te weten, uit de ontwerp overeenkomst weggelaten. Ofschoon zij er in hebben toegestemd af te zien van. hun eisch tot terugtrekking der Duitsche troepen uit de gedemilitairiseerde zóne, hopen de Franschen, dat, indien het vonnis van het Haagsche Hof in hun voor deel uitvalt, Duitschland zich zal verbinden DE OVERSTROOMINGEN JN DE VER. STATEN 200.000 personen dakloos De overstroomingsramp in de Vereen. Staten neemt een steeds grooter omvang aan. In de stad Washington zijn 15.000 werkloozen gerequireerd, die ter bescher ming van de regeeringsbureaux een zes meter hoogen dijk opwerpen. Het Witte Huis ligt op een afstand van slechts 400 M. van den dijk. Gedeelten van heit mi nisterie van handel, van arbeid en van marine worden eveneens bedreigd. In totaal worden thans veertien staten 'door de hoogwaterca'astrofe geteisterd. De gebieden, welke het ergst getroffen worden, zijn het dal van de Ohio, het dal ^an de Suqüehanna in centraal-Pennsylva- nië en het stroomgebied van de Connecticut- Xivier. L President Roosevelt yerklaarde, dat de den status quo ante te herstellen. De ontwerp-overeenkomst, welke zeer lang is, stelt ook, naar Reuter meldt, de bijeen roeping voor van een internationale confe rentie. waarop de volgende punten zullen worden besproken: I. De Duitsche vredesvoorstellen met inbegrip van de Centraal-Europeesche problemen. II. De ontwapening. III. De economische problemen. Eveneens wordt voorgesteld, het geheilig de karakter der verdragen nog eens op nieuw door den Volkenbondsraad te doen bevestigen. Tenslotte wordt voorgesteld den Volken bondsraad kennis te doen nemen van de verschillende voorstellen, vervat in de ont werp-overeenkomst van de Locarno-mogend heden. De voorstellen zijn reeds medegedeeld aan den Duitschen vertegenwoordiger Von Rib bentrop. Een andere lezing Volgens Havas zou slechts 'dan een be roep worden gedaan op het Hof van Int. Jus titie te Den Haag, betreffende de onvereenig baarheid van het Fransch-Russisch verdrag met het Locarnopact, welke door Hitler is afgekondigd, indien Duitschland zich ver plicht het eventueele vonnis van het Hof to. eerbiedigen. Tot het vonnis van het Hof bekend is, zou Duitschland zich bovendien moeten ver plichten zijn troepen tot op 20 kilometer van de Fransche grens terug te trekken. De oontróle in deze zóne zou worden uitge oefend door een contingent internationale troepen. In de rest van de vroegere gedemilitari seerde zóne zou het rijk zijn effectieven moeten verminderen, zijn oorlogsmateriaal beperken en zich onthouden van het aan leggen van versterkingswerken. Indien Duitschland dit plan aanvaardt, zouden tusschen dit land en de vier Locar no-mogendheden onderhandelingen kunnen worden geopend, teneinde de veiligheid te herstellen. Indien daarentegen Duitschland zou wei geren, zou de Volkenbondsraad Duitschland veroordeelen wegens kwade trouw en zou den de vier mogendheden, welke trouw zijn gebleven aan het Locarno-pact, pressie- maatregelen tegen Duitschland onder de oogen hebben te zien. De verbintenissen inzake wederzij dsch en bijstand tegen den aanvaller zijn reeds aan gegaan en zullen worden gepreciseerd door technische overeenkomsten inzake defen sieve samenwerking te land, ter zee en in de lucht. Tenslotte zou deze diplomatieke actie het resultaat kunnen hebben de bijeenroeping door den Volkenbond van een groote, inter nationale conferentie, waarop o.a zouden worden uitgenoodigd de Vereenigde Staten Japan en Duitschland. Deze conferentie zou voornamelijk ten doel hebben, een einde te maken aan de politieke, economische en financieele crisis, waaronder het Europee- sche continent lijdt en welke de wereldeco nomie aantast. Parijs en Londen geven Kat Zoowel de Fransche als de Britsche kabinetten hebben, naar wij vernemen, het te Londen tusschen de Locarno-sta ten tot stand gekomen accoord inmid dels goedgekeurd. Nu tennist hij weer „Twee jaren geleden kreeg ik pijn in mijn oeten, die steeds erger werd. Ik probeerde electrische stroomen, massage, hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raadde men mij aan een proef met Kruschen Salts te npmen. De verbetering trad als het ware onmiddel lijk in, toch verdwenen de pijnen en zwel lingen in mijn voeten slechts celeidelijk. Na zes maanden verbaasde ik mijn vrienden, doordat ik weer lange wandelingen kou maken. Nu speel ik al weer tennis. Ik ben nog jong en U zult zich kunnen indenken wat het voor mij betcekcnd zou hebben, voor altijd kreupel te moeten zijn. Ik zal er sleeds dankbaar voor blijven, dat men mij raadde Kruschen Salts te nemen". C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit gevaarlijke urinezuur onts'aat door afvalproducten, die zich door onvol doend werkende afvoerorganen in het lichaam hebben opgehoopt Kruschen Salts spoort, deze afvoerorganen aan tot krach tiger werking, waardoor afvalstoffen zullen worden verwijderd. Met de oorzaak zal ook de pijn verdwijnen. Maar dit niet alleen, ook de geheele gezondheidstoestand zal verbete ren. Lusteloosheid en vermoeidheid zullen plaats maken voor energie en uithoudings vermogen en men zai zich jaren jonger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten A f 0.9Q en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flësch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt- (Adv.) Met algemeene stemmei. Duitschland schuldig verklaard Gistermiddag heelt in de zitting van den Volkenbondsraad de stemming plaats gehad over de Fransch-Belgische ontwerp-resolutie, waarin geconstateerd wordt dat Duitschland door de hermili- tarisatie van het Rijnland de verdragen van Versailles en Locarno geschonden heeft. Deze resolntie werd met algemeene stemmen aanvaard. De afgevaardigde van Chili onthield zich van stemmen, de vertegenwoor diger van Ecuador was afwezig. Van Ribbentrop, die tegen stemde, doch wiens stem niet meetelde, even min als de stemmen van Frankrijk en België, verklaarde nogmaals, dat Duitschland deze resolutie afwijst. Hij zeide daarbij: „Ik heb den in druk. dat, wanneer de ernstige en vol ledige verklaring die ik heb afgelegd over het standpunt van Duitschland vollediger bestudeerd was door de leden van den Raad, zij daardoor tot een andere beslissing zouden zijn gekomen. De Duitsche regeering en het Duitsche Volk hebben de diepe overtuiging dat de resolutie van den Raad niet zal worden gehandhaafd in het oordeel der historie." Over het verloop der volkenbondsraads zitting, waarin Duitschland gevonnist werd, worden nog de volgende bijzonderheden vermeld: De vergadering begon om 15 uur 40 en kon reeds om 16 uur 10 gesloten worden. Bruce, de voorzitter, opende de zitting met het verzoek, enkele oogenblikken het praesidium van den raad te mogen neer leggen, teneinde uiting te geven a.an de op vattingen der Australische regeering. „Ik heb met de grootste aandacht", zoo iide hij, „geluisterd naar de uiteenzettin gen van den Duitschen gedelegeerde. Deze redevoering heeft echter geen wijzi ging gebracht in mijn opvattingen ten op zichte van mijn verplichting, onmiddellijk over te gaan tot stemming over de Fransch- Belgische resolutie. De raad heeft den plicht te beslissen, of hij hier staat een schending van het pact van Locarno, dat deel uitmaakt van het algemeen veilig heidssysteem. De grondslag van een vreedzame samen leving is de eerbied voor de verdragen." Bruce bracht vervolgens hulde aan de overstroomingen onmetelijke schade in elf staten hebben berokkend en dat 200.01X1 per. sonen dakloos zijn geworden, terwijl ge vreesd wordt, dat de komende 2-1 uur dit cijfer nog zal stijgen. kalmte en de gematigdheid, waarvan de Fransche en Belgische staatslieden in hun verklaringen hadden blijk gegeven. Spr. er kende intusschen ook den zeer kalmen toon, waarin v. Ribbentrop zijn rede gehouden had en sprak de hoop uit, dat, jen zoodanige sfeer van bezadigdheid, onontbeerlijke samenwerking van alle raads-mogendheden zich zal kunnen doen gelden." Na deze verklaring hervatte Bruce het voorzitterschap. Het vonnis tegen Duitsch land was daarop spoedig geveld. Deze Vol kenbondsuitspraak beteekent, gelijk men weet, dat de Locarn o-garanten thans offi cieel verplicht zijn tot onmiddellijke hulp m Frankrijk en België. Von Ribbentrop nam vervolgens het woord om te verklaren, dat Duitsch land weigert deze raadsbeslissing te aan aarden. Hij voegde aan deze verklaring en protest toe en de beschuldiging, dat Frankrijk aansprakelijk is voor de opze; ging van het Locarao-verdrag. Toen vroeg ook F1 a n d i n het woord: „Ik zou na de uitspraak van den raad, ver dere verklaringen achterwege gelaten heb ben," aldus de Fransche minister, indien niet de vertegenwoordiger van Duitschland gemeend had, nog te moeten intervenieeren Ik wil daarom hier opmerken, dat onder volken, die zich voegen naar de internatio nale wetten, niemand het recht heeft, zich zelf recht te verschaffen. Voor het overige hernieuw ik hier plechtig het Fransche voorstel, om het geschil, dat de Duitsche regeering hier andermaal tot uiting brengt, voor te leggen aan het Haagsche Hof." Hierop nam de raadszitting een einde. Bruce deelde mee, dat de raad nog een bijzondere zitting zal houden, teneinde te beraadslagen over de toekomstige methode van actie van den raad en eventueel den datum van volgende zittingen vast te stel len. De stemming te Berlijn Het vonnis van den volkenbondsraad heeft in Duitsche politieke kringen geen reactie verwekt. Men stelt zich tevreden met te wijzen op het protest door von Ribbentrop uitgebracht en gelooft a priori niet, dat het vonnis van den raad een bezwaar beteekent voor Duitschlands eventueelen terugkeer naar den volkenbond. Kort Nieuws In Polanco (Spanje) hebben de radicalen een kerk van groote historische waarde in brand gestoken; het gebouw is verwoest. Bij een schietpartij tusschen politieke tegenstanders te Villa Zopeque zijn drie personen gewond, terwijl een vierde gedood werd. De rapporteur voor de legerbegrooting van den Franschen senaat heeft een reso lutie ingediend, waarbij de regeering wordt opgewekt een wetsontwerp in te dienen aangaande de verplichte militaire opleiding van de jeugd. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA VAN DE FRONTEN KOMT WEINIG NIEUWS Maarschalk Badoglio telegrafeert: „Niets bijzonders te melden van het Eritrea-front, noch van het Somali- front. Een onzer bombardementsvlieg tuigen uit Eritrea werd door luchtdoel geschut van het Zwitsersche fabrikaat Oerlikon getroffen, doch het kon naar onze linies terugkeeren, ofschoon alle leden der bemanning, op één na, ge wond waren." De operaties in het Noorden De operaties, die aldus meldt Stefan! gedurende de laatste tien dagen hebben plaats gehad in het gebied tusschen de Cheva en de Samre, hebben den Italianen het volledige bezit van Saloe en Avergal- les verschaft. Deze operaties hebben bovendien de gun stige gezindheid der inheemsche bevolking jegens de Italinansche troepen bewezen. De bezetting werd overal zonder verzet aan vaard en kon in enkele dagen voltooid worden. Vier-en-twintig uur na de aan komst der soldaten hebben de bewoners dezer vruchtbare streken den landbouw- arbeid hervat De gunstige terreinomstandigheden in Saloe en Avergalles vergemakkelijken den wegenaanleg. Een nieuwe weg, aangelegd tusschen het dal en dén. pas van den Amba Alatsji, maakt de duur van de reis tus schen deze beide punten, die vroeger 5 uur bedroeg, drie uur korter. Voorts wordt gemeld, dat verschillende der valleien in Tembien zeer vruchtbaar zijn. Er groeien talrijke nuttige gewassen, o. a. katoen, zij het in wilden staat Van het Zuidelijk front De bedrijvigheid der luchtstrijdkrachten blijft onophoudelijk voortduren langs he" geheele Somali-front In den Oostelijken sector bewaken d' Italiaansche vliegers de troepen van Ras Nassiboe, die pogingen in het werk stellen zich te concentreeren langs de lijn Dega- medoBadoeDanan. Andere toestellen doen aanvallen op Abessijnsche convooien. o. a. bij de putten van Bi reu it waar zij den vijand zware verliezen hebben toege bracht en hem op de vlucht hebben gedre ven. Weer een ander eskader heeft eer Abessijnsche afdeeling. die El Fud en Doe- koem bezette aan de oevers van de Docata, gemitrailleerd en uiteengejaagd. Paniek in Addis Abeba GEMENGD NIEUWS Felle boerderijbrand te Lith (N.-Br.) Te Lith (N.-Br.) ontdekte men 's avonds nstreeks 6 uur, da ter rook opsteeg uit een landbouwschuur van den landbouwer L. van Amstel in den Achterhoek. Het bomv bleek reeds in lichterlaaie te sta ad, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Do i lammen grepen snel om zich heen en het duurde niet lang of ook het achterhuis van de belendende boerderij werd door het iruur aangetast. De bewoners stelden, geholpen door de buren, alle pogingen in het werk om het vee uit de brandende stallen te drijven. Dit mocht slechts ten deele gelukken. Een stam boekstier, zes runderen, 28 varkens en eenige honderden kippen kwamen in het vuur om. Intusschen was de dorpsbrandweer met een oudenvetsche handspuit op het terrein van den brand verschenen. Zij kon bijna niets uitrichten ten gevolge van gebrek aan water. Men moest dus lijdelijk toezien, dat de vlammen oversloegen naar het woon huis. dat met de schuur en stal weldra io een vuurzee was veranderd. Omstreeks toen uur was het geheele com plex in een puinhoop herschapen. Behalve het huisraad, de landbouwmachines, en de werktuigen, zijn nog 25.000 kg. hooi en 20.000 kg. stroo, benevens een groote partij koren een prooi der vlammen geworden. Aan de gunstige windrichting is te danken, dat de belendende perceelen behouden zijn geble ven. De oorzaak van den brand moet ge zocht worden in kortsluiting. De schade, welke op ongeveer ƒ25.000 wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt. Gistermorgen vernam men te Addis Abeba, dat er een Italiaansch vliegtuig van het noorden op weg was naar de Abessijn sche hoofdstad. Dit bericht veroorzaakte een lichte pa niek, maar de gemoederen waren weldra weder gekalmeerd. Abessijnsch protest te Genève Abessinië heeft aan den secretaris-gene raal van den volkenbond een mededeeling doen toekomen nopens het bombardement van de Ethiopische ambulance te Quoram door Italiaansche vliegtuigen. „De regeering te Addis Abeba protesteert nadrukkelijk tegen dezen aanval, welke op 17 Maart plaats vond, en waarhij het vlieg tuig van het Ethiopische Roodo Kruis totaal -vernietigd werd, ofschoon den vijand tijdig de aanwezigheid van dit Roode Kruis vliegtuig te Quoram door Ethiopië was ge signaleerd. De aanval wordt dan ook door den ver tegenwoordiger van het internationale Roode Kruis-comité als een opzettelijk ven grijp tegen de Roode Kruis-conventie ge- karak teriseerd." Controle op tarwe-voorraden Alle Italiaansche tarwevoorraden zijn bevel uit Rome ter beschikking der provin ciale autoriteiten gesteld. Deze zullen toe zicht op den verkoop houden, teneinde prijsopdrijving en hamsteren te voorkomen. Het Japansche departement van oorlog deelt mede, dat 1330 van de 1360 soldaten, die betrokken zijn geweest bij de revolte en die door een krijgsraad van officieren zijn verhoord, vrijgesproken zijn. Zij hebben bevel gekregen zich weer op hun posten aan te melden. De bekende Britsche politicus W i n. ston Churchill, die eind Maart naai de sovjet-Unie gaat, zal op doorreis daar heen een bezoek brengen aan Warschau. In de nabijheid van Cairo is een goe derentrein in botsing gekomen met een vrachtauto, waarop zich 45 arbeiders be vonden. Elf arbeiders zijn gedood, dertig gewond, terwijl drie personen vermist wor den. ROOKT IBIS EN GEEN ANDERE SHAG KOSTBAAR SCHILDERIJ GESTOLEN Uit de woning van den heer J. Praetorius aan het Nimroapaxk tel Hilversum is, terwijl de dienstbode, dae alleenthuis was, zich even had verwijderd, een kostbaar schilderij gestolen. Het is een werk var David Tcnicrs dien Oude, een leerling van Rubens, die leefde van 15S2 tot 1649. Het schilderij stelt een jager voor met een grooten hoed, waarop een veer. Over de vraag, hoe de diefstal is ge pleegd, tast men nog in het duister. BRANDSTICHTING Te A n n e n (Dr.) is de boerenarbeider J. K. gearresteerd, verdacht van brandstich ting bij zijn patroon, wiens boerderij in vlammen opging. K. bekende dien brand uit wraak te hebben gesticht. ALGEMEENE „JA". STEMMERIJ VERWACHT De demagoog Goebbels is op pad! (Van onzen Duitschen correspondent) Anderhalve week is het geleden, dat Hit- Ier volkomen onverwacht den Rijksdag ont bond en nieuwe verkiezingen proclameerde. En nog anderhalve week zal het duren, tot een kleine veertig millioen Duitsche mannen en vrouwen optrekken naar de urnen, om daar hun ja of hun neen te deponeeren. Intusschen weet nog steeds geen mensch, op wien hij bij deze „verkiezingen" zijn stem zal uitbrengen. De geheele propaganda van het oogenblik is gericht op een daverend ja! voor den Führer. De Führer kan echter als Rijkskanselier geen zitting hebben in den Rijksdag. Wie echter de vierhonderd afge vaardigden zullen zijn, waaruit de volgende Rijksdag wordt samengesteld, is een even groot raadsel als de naam van den Chi- noeschen generaal, die den volgenden bur geroorlog ontketent. Hetgeen den aanstaanden 29sten Maart in Duitschland gaat gebeuren, kan men eigenlijk niet slechter aanduiden dan met 't woord „verkiezingen". Zeer zeker is Hitier de eerste geweest, die van Rijks dagverkiezingen heeft gesproken en dr. Goebbels' enorm propaganda-apparaat werkt thans ook onder het motto van den „Wahlkampf". Dit neemt evenwel niet weg, dat de verkiezing van vierhon derd Rijksdagafgevaardigden een louter incidenteel karakter krijgt in het kader van de eenige groote gebeurtenis, welke Duitschland wacht, namelijk een over weldigende betuiging van trouw aan den Führer door een zoo groot mogelijk deel van het Duitsche volk en zijn één stemmige verklaring, dat het de herbe zetting van het land aan den Rijn on voorwaardelijk goedkeurt. De verkiezingen slechts een plebisciet! De verkiezingen van 29 Maart zijn in we zen 'n doodgewoon plebisciet, zooals de natio naal-socialistische regeering er reeds eerder liet houden, om de publieke meening te raadplegen over haar politiek beleid. Oorspronkelijk zou het Duitsche volk mid dels dit plebisciet moeten antwoorden op de vraag, of het ermee in stemt, dat Duitsch land een pact van non-agressie sluit met Frankrijk, dat Duitschland afstand doet van Elzas-Lotharingen, dat Duitschland berust in het voortbestaan van den Poolschen cor ridor, dat Duitschland zijn hand toesteekt aan Litauen in verband met de Memelkwes tie, dat Duitschland Oostenrijks onafhanke lijkheid erkent, dat Duitschland terugkeert naar Genève. Reeds in „Mein Kampf" echter heeft Hit- Ier geschreven, dat men nooit een volksmas sa kan warm maken voor een moeilijk com plex van ernstige problemen. Op de volks psyche inwerken kan men alleen met korte, kernachtige leuzen. Dr. Goebbels had hetzelf de geschreven kunnen hebben en zijn „Volks- aufklarung und Propaganda" droeg nooit een ander stempel Men gaf hem precies twee-en-twintig dagen tijd, om Duitschland rijp te ma ken voor het plebisciet Dat was kort dag en in elk geval te weinig, om een kleine zeventig millioen Duitschers een cursus te laten doormaken in de Inter nationale politiek, waarvan zij, ook al lezen zij nog zoo ijverig kranten, in den regel erg slecht op de hoogte zijn. Hij schrapte dus al de geweldige vraagstuk ken, waarover de stemgerechtigden dit maal den stal van hun ja of hun neen eigenlijk moesten breken, en zocht uit de gecompliceerde materie van Hit Iers rede voor den Rijksdag datgene, wat di rect is voorbestemd om indruk te maken op de volksverbeelding. En hij vond, wat hij zocht in de herbezetting van de Rijn-zone, Hoe de suggestie werkt In de bioscopen draaien films van de Duitsche troepen, die met tanks, pantser auto's en geschut de Rijnbruggen overtrek ken en Keulen en Mainz, Koblenz en Saar- brücken bezetten. Op de reclamezuilen ge ven enorme groene en roode, gele en blauwe plakkaten een balans van drie jaren nat. socialistisch bevind. Op de passiefzijde staat met een paar dikke strepen er doorheen on der het. opschrift „Frtiher" een opsomming van al hetgene, dat de tegenwoordige macht hebbers gaarne aan de regeeringèn uit het Weimarsche tijdperk verwijten. Op de ac- tiefzijde vindt men onder het opschrift „Heu- te" alles, wat Hit Ier aan het Duitsche volk gegeven heeft. Dit lijstje ziet er, ronduit ge zegd, tamelijk agressief uil De gröotè auto wegen, de werkverschaffing, de arbeidsdienst en nog veel meer gaan eenvoudig schuil on der superlatieven betreffende het nieuwe le ger, de in eere herstelde marine, het nieuw verworven luchtwapen, kanonnen, tanks en ander oorlogstuig. Iu officieele redevoerin gen worden de toehoorders tot dolle ovaties opgezweept met oratorische frasen over de heroverde eer van Duitschland en het Duit sche volk, welke eer uitsluitend bestaat in de „Wehrfroiheit" en de bezetting van heel het Duitsche land door Duitsche troepen. Dit alles heeft in één enkele week kunnen leiden tot den paradoxalen toe stand, dat men in het buitenland tot over zijn ooren in het werk zit met de berekening der consequenties van Hitiers roemruchte zeven voorstellen, terwijl men in Duitscland zelf die zeven voor stellen practisch reeds vergeten heeft en zich hevig boos maakt over diplomaten, van wie men allang niet meer begrijpt, dat zij zich met veel meer en veel grootere vraagstukken bezig houden dan die zes-en-dertig-duizend koppige „Wacht am Rhein". Dat er een plebisciet in de lucht hing, was bekend. In het algemeen evenwel rekende men er op, ook in regeeringskringen, dat dit plebisciet zou gaan over de vrij eenvoudige vraag: keurt gij de politiek der Rijksregee- ring inzake het koloniale vraagstuk goed? Een dergelijk „Volksent-scheid" ware nogal goedkoop geweest Duitschland is evenals elke andere niet-koloniale mogendheid ge neigd, om zich gouden bergen te beloven van een stukje grond aan gene zijde van den oceaan. Men zou het Duitsche volk vrijwel met evenveel succes ja en neen kunnen laten zeggen op de vraag: Wenscht gij salarisver- hooging of niet? Wanneer men de kwestie van dit standpunt beschouwt, dan is het be sluit der Duitsche regeering. om in dezen moeilijken tijd van crisis, welke ook in de kringen van overtuigde nat. socialisten veel en groote teleurstelling heeft gebracht, het Duitsche volk te raadplegen, een moedig b" sluit te noemen. Dr. Goebbels' propaganda heeft echter de zaak ontegenzeggelijk in een scheef daglicht gesteld. Zijn streven is er niet op gericht, om een parlementaire meer derheid van vijftig-plus-één voor het vra genlijstje der regeering te venverven. Hij wil een zooveel mogelijk algemeene ja- stemmerij, welke de Duitschers moet sterken in de overtuiging, dat zij als één man schouder aan schouder staan onder de roode hakenkruisbahier, en welke tevens het buitenland ervan moet over tuigen, dat 't Duitsche volk in algeheele overgave en blind vertrouwen zijn Füh rer volgt, overal waar deze het voorgaat. De machthebbers van het Derde Rijk vra gen het Duitsche volk niet, of het de volgen de week Zondag zijn vertrouwen wil uitspre ken in hun beleid. Zij vechten niet voor een meerderheid van stemmen, zij stellen niet hun positie In de waagschaal van de volks gunst. Zij weten, dat zij de meerderheid zul len krijgen. Zij weten, dat hun positie Maan dag 30 Maar» ongeschokt zal zijn. Alles, wat zij doen is er alleen maar op gericht, om het percentage neen-stemmen kleiner te doen zijn dan den vorigen keer. En op die ma nier komt men al te gemakkelijk en al te dikwijls tot methoden, waaraan geen andere naam gegeven kan worden dan dien heel leelijken van demagog

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2