KERK EN ZENDING EEN DAG IN HET GOOISCHE WERKKAMP VRIJDAG 20 MAART 1936 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Enschedé (vac. OldemarQ J. Eikema te Schagen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. A. R a a m s, van Kloetinge, die het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Feljenoord (Rotterdam) heeft aangenomen, is voorne mens Zondag 14 Juni a.s. zijn intrede te doen. GEREF. KERKEN IN H.V. Op de Dinsdag j-L te Amsterdam gehouden vergadering der Geref. Kerken in H.V. is o.m. een nieuwe Kerkenordening vastgesteld, een nieuw ontwerp-huwelijksformulier goed gekeurd en de opheffing der kerk Amster dam-West medegedeeld. Ds J. C. AALDERS Gaat over naar de Ned. Herv. Kerk Ds J. C. Aaiders, predikant irij de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Enschedé hoeft zijn predikambt in die kerken neer geleed en gaat over tol de Ned. Herv. Kerk. Ds Aalders werd 25 Sopt. 1881 geboren en ds een zoon van wijlen Ds G. J. D. AaJders, die in 1926 overleed. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en weni iin 1906 candidaat, om 10 Febr. 190? het predikambt te aan vaarden bij de Geref. Kerk van 's-Graven- moer. In 1909 vertrok liij naar Beetgum (Fr.), om in 1918 predikant te worden te Ba- tavna. In 192-1 kwam hij met verlof naar Holland en vestigde zich metterwoon te 's-Gravenihage, otm eemge maanden hulp diensten te verkenen aan de kerk van Lei den. Nadat hij besloten had niet naai- In dié terug tp keeren, stelde hij zich. beroepbaar en de Geref. Kerken en nam een beroep siaar Schoonhoven aan, aan welke kerk hij «zich in 1925 verhond. Zich niet kunnende vereenkren met de hesluiten van de bekende •Synode van Assen, verbrak hij k» 1926 op het onverwachtst het verband met de Geref. Kerken cn ging met Dr J. G. Geel kerken mee. Hij werd beroepbaar verklaard dn d'c' Geref. Kerken in H.V. en nam het beroep naar de kerk va® Amsterdam-Cen trum aan. waaraan lüj zich 27 Maart ver bond. In 1931 nam hij het beroep öan naar de kerk van Enschedé.. Hij bekleedde voor zijn kerkengroep tal van deputaatschappen cn was o.m. voorzitter van de ZiendSngs- deputalcn cn ook werkzaam als kerikvisi- tator. NUNSPEET In „De Wekker" lezen wij: „Op een buitengewone vergadering der Classis Apeldoorn, Dinsdag 17 Maart gehou den, is behandeld de instructie Harderwijk inzake de uitgetreden meerderheid van den Kerkeraad der gemeente Nunspeet met den predikant Ds. J. Tijmes. „Uit de bespreking is duidelijk gebleken, dat niet persoonlijke aangelegenheden oorzaak tot dezen stap waren, doch de be zwaren tegen het Synode-besluit der Gere formeerde Kerken in den jare 1905. „Na breede bespreking inzonderheid met het oog op de betwiste punten van de Leer der Gereformeerde Kerken in Nederland, is met algemeene stemmen genoemde Kerke raad met zijn predikant opgenomen in het verband der Christelijke Gereformeerde Kerk in Nederland." M-r GEZANG EN IN DE GEREF. KERKEN Ds. J. H. Telkamp schrijft in de Utrecht- eche (Geref.) Kerkbode over het gebruik van den door de jongste synode dezer kerktn met een aantal nieuwe uitgebreiden gezangenbun del achter de psalmen. Ds. Telkamp verklaart dat zoowel hij als de andere predikanten er niet voor zijn, om .,nu maar meer gezangen te gaan zingen". „In de eerste plaats niet, omdat de synode van Middelburg nadrukkelijk uitge sproken heeft, dat die gezangen voornamelijk dienen gebruikt te worden op de feestdagen; een veelvuldig gebruik is dus in strijd met de bedoeling van de synode die ze invoerde. En in de tweede plaats dient men den schijn te ver mijden, alsof uien geen rekening zou willen houden met de leden, die weinig of niets voor deze gezangen voelen. Het is natuurlijk icte anders om, zonder meer voor bezwaarden uit den weg te gaan en ze ongebruikt te laten. Er is geen enkel ding in het kerkelijk leven, of er zijn wel bezwaren. Maar Christenplicht is, om toch met de gevoeligheid van deze broeders en zusters te rekenen. Zelf gevoel ik er dan ook niets voor, om er een druk gebruik van te ma ken. En naar ik hoor, nemen thans al onze predikanten hetzelfde standpunt in". Kerk en Staat in Duitschland Ds. Nlemöllcr voorzitter van den Raad der BeRjdcniskerk Reuter meldt uit Berlijn, dat ds. NiemQller is benoemd tot voorzitter van den raad va. de Belijdeniskerk. De vroegere voorzitter van den Broeder- raad, ds. Karl Koch, wordt opgevolgd door ds. Müller. DE OVERGANGEN IN OOSTENRIJK De statistische gegevens der Evangelische kerken in Oostenrijk over 1935 wijzen uit, dat de overgangsbeweging in 1935 niet meer zoo sterk was als in 1934. Maar toch kwamen uit Roomsch-Katholieke kringen in 1935 no 5325 personen tot de Evangelische kerken over en uit de onkerkelijke kringen 3155 per sonen, samen alzoo 8480 personen, een getal dat aldus het gemiddelde van vele vroegere jaarlijksche toetredingen belangrijk over treft. Het gezamenlijk aantal zielen der Oos- tenrijksche Evangelische kerken bedraagt ruim 300.000. EVANGELISATIE TE NIEUW-VENNEP Naar wij vernemen, zal aan het plan van de Evangelisatie-commissie bij de Geref. Kerk te Nieuw-Vemnep, tot het bouwen van een Evangelisatielokaal aan den Benne- broekerweg, spoedig uitvoering worden ge geven. De daartoe vereischte vergunning is reeds aangevraagd. PAASCHBOODSCHAP Evenals voor de Kerstdagen heeft de Haagsche uitgever J. N. Voorhoeve ook voor de Paaschdagen een keurig uitgevoerd boekje doen verschijnen, waarin dc Haag sche predikant Ds. A K. Straatsma op de hem eigene, dat is: altijd in de persoon lijke, hart-treffende toon, de heerlijkhein en de kracht der Opstanding teekent tegen den donkeren achtergrond van het Kruis. De schrijver doet dit onder het opschrift: „Wedergeboren tot een levende hoop" en naar aanleiding van 1 Petr. 1 3. Zoowel voor hen, die in den Evangelisatiearbeid „troostrijke woorden" willen uitreiken, als voor hen, dio bij het doen van openbare be lijdenis een kleine, maar waardevolle her innering willen aanbieden, is deze Paasclx- boodschap bijzonder geschikt. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen mevr. de wed. C. C. H.* geb. R. Scli., overleden te Nijmegen, heeft aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar 1000 gelegateerd. „REFAJAH" Op dit Chr. Maandblad voor ziekenverple ging willen wij nog eens de aandacht vesti gen. Aan periodieken op dit terrein is de Christelijke samenleving allesbehalve rijk. En het heeft aan een breeden kring van belangstellenden telkens wat aan te bieden. Zoo vinden we in de op één na laatste afle vering van den 35en jaargang een voortge zette beschouwing over de behandeling van kanker; over geestelijke volksgezondheid; over eerste hulp bij gasvergiftiging; over dg medische diensten in de Tropen. Prof. Vis- scher geeft maandelijks een meditatie. En eindelijk: Refajah is het eenige blad, dat op de hoogte houdt van het leven onzer Chr. FhiL instellingen, ook van him personeel. NOBELPRIJS VOOR ALBERT SCHWEITZER? Vanuit Weenen is het voorstel gedaan, dat de beroemde oerwouddokter de zendeling arts dr. Albert Schweitzer voor den Nobel- vredesprijs in aanmerking zal komen. Het voorstel zegt, dat de vrede meer door daden als deze pionier verricht wordt opgebouwd, dan door organisaties en discussies. Paschen nadert Indien U Paaschboodschappen wilt versprei den zult U ze spoedig moeten bestellen. „Paschen prediktvan ds P. Prins en „Paaschboodschap" van ds D. Ringnalda kosten slechts 3.25 per 1000. Bij 5000 a 3.-. Bij 10.000 a 2.75. Bij 10.000 bovendien grat is bedrukt met de adressen der kerken etc. Vraagt monsters en inlicht voor speciale wenschen. N.V. W. D. MEINEMA, Delft OPVOEDING EN Jacob Martin Severinum Heuckeroth werd in 1853 te Amsterdam geboren. In zijn vroeg ste jeugd bespeelde hij reeds verschillende instrumenten: hobo, clarinet, fagot en viool. Reeds op zesjarigen leeftijd trad hij als solist op. Op 15-jarigen leeftijd kwam hij als eerste violist in het Parkorkest, waarvan Willem Stumpff directeur was. Later promoveerde Heuckeroth tot plaatsvervangend dirigent en tweede solo-violist- concertmeester. Na vol tooiing van zijn compositie- en theoretische studiën kwamen vele composities en bewer kingen van zijn hand voor groot strijorkest en harmonie-orkest tot uitvoering. In 1888 werd de overledene benoemd "tot twee muziekfeesten, in 1901 en in 1903 in Gelre's hoofdstad gegeven. Op dit laatste feest werd voor het eerst in Nederland een werk van Gustav Mahler uitgevoerd, t.w. de Derde Sym- phonie, door in totaal 664 medewer kenden. De roep van de voortreffelijk heid dezer uitvoering ging tot ver over de landsgrenzen. Dr. Willem Mengelberg bood Martin Heuckeroth het assistentschap aan het Coi\ certgebouw te Amsterdam n, bij het Koor der Maatschappij tot Bevordering van de Toon- Geen malsch oordeel Het denkbeeld om weerzin tegen het mar garine-verbruik te wekken door het product „rose" te kleuren, vond steun bij de heeren v. d Heuvel en Van Houten, die deswege ongetwijfeld een goede aanteekening van Landbouw en Maatschappij zullen krijgen, oordeelt de Kameroverzichtschrijver vair de roode pers en hij laat daarop volgen: De heer Van Houten, die bij voorkeur denkbeelden propageert, waarvan bekend is, dat zij in bepaalde groepen aanhang genieten iets scherper uitgedrukt zou men kunnen zeggen, dat hij een hinder lijke voorkeur betoont voor de afgedra gen politieke plunje van anderen voel de, dat de bom verkeerd was gesprongen en stotterde nog wat, dat hij don werk- loozen juist goede margarine wilde geven terwijl de meer draagkrachtigen dan heti rose product zouden krijgen, maar dit deed niets af aan de indruk, dat hij dit maal iets te handig had willen zijn. Dit oordeel schijnt niet ten eenenmale orn juist. Wij dei ui bij voorbeeld aan ontwa pening. j De oudere generatie In een Oproerige Krabbel prijst A.B.K. de I rechtschapenheid en groote bekwaamheid van den ouden, cenvoudigcn senator, Jhr< Mr. Sasso van IJsselt, geboren 20 April 1852, die dezer dagen zijn zestigjarig doctors* jubileum vierde en hij voegt daaraan toe: Niet alleen oude herinnering geeft oma dit in de pen. Oók dat hoogst-merkwaar* digc tijdsverschijnsel, dat men cr vau-i daag-den-dag niet aan ontkomt, de so- I liedste steunpunten van de samenleving te zoeken bij do oudero generatie. Of schoon ons ervan bewust, dat dit oordeel als het pleit van een oudere voor eigen huis zal worden gewraakt, zijn wij niet te ra in zeker van onze zaak op dit punt-, Pal op je stuk staan is vandaag de cersta cisch van liet oogenblik, en voorwaar, hefc zijn de oudste knieën niet die nu d«j meeste neiging om te knikken vertoonen. De jeugd naar voren halen, de jeugd ecu beurt en een kans geven, prachtig. Maar vooral een beetje zuinig op dc ouderen, Want, bij de omgekeerde bril van der» diamanten doctor, zij zijn nog do slecht- sten nietl VAN ONZE ADVERTEERDERS De voordeelen van licht behangselpapier Tentoonstelling: „Licht en Kleur" bij Rath en Doodehecfver Een der weinige Industrieën, die in dezen tijd een enormen vooruitgang hebben ge maakt, is wel de Nederlandsche Behangsel- papierindustrie. De nieuw gebouwde fabriek in Amsterdam aan de Duivendrechtsche Kade heeft door haar volmaakt technische inrichting zulk een ingrijpende invloed ge had op den kostprijs van het artikel, dat wij op een tentoonstelling bij Rath en Doode- heefver te Amsterdam een keur der mooiste behangsels zagen tegen prijzen, die iedereetj zich kan permitteeren. Voor menschen, dia de tentoonstelling niet bezoeken kunnen, is ook gezorgd. Staalboeken, z.g. Zonneschijn- boeken met het R&D merk verwerkt in cirkel, liggen bij iederen bonafiden behanger schilder ter inzage. Het is een zeer juist appeal tot de Neder landsche Huisvrouwen om het nu eens met een licht behang te probeeren. De tentoon stelling „Licht en Kleur" en de staalboeken bewijzen, dat lichte behangsels ideaal zijn voor een gezellige woning. Een licht behang licht de heele kamer op, doet meubels en schilderijen veel beter tot hun recht komen. En een licht behang hoeft lang niet kleurarm te zijn. Wij zagen op de tentoonstelling en in de R D albums een keur van zonnig-Üohte en toch stemmig gekleurde behangsels! We staan er eigenlijk niet genoeg bij stil, hoe kleuren een zeer groote rol spelen in ons leven. Indien, alles kleur loos ware, indien onze kleeren en alle voorwerpen rondom ons van éénzelfde mistig grijs waren, hoe saai en dor zou dan deze wereld zijn. Eenvoudig on denkbaar! De mensch heeft kleuren noodig voor afwisseling, voor onder scheid der dingen. Het zijn de kleuren, die vreugde geven aan ons bestaan. Door tal van wetenschappelijke onderzoe kers is komen vast te staan, dat kleuren in werken op het gevoel van den beschouwer. Trouwens, hiervoor behoeft niet eens een beroep op de wetenschap gedaan te worden, want ieder mensch weet zijn ontvankelijk heid voor kleuren. Als we ons oordeel uit spreken bijvoorbeeld over een schilderij, dan gebruiken we ook termen als, rustig en druk, opwekkend, deftig, kalmeerend enz. En ieder herinnert zich nog wel uit zijn jeugd, hoe bepaalde kamers, bepaalde landschapsbeel den, sommige kleuren en patronen van een behang in onze slaapkamer ons prettig of on aangenaam aandeden. Hoe we 's morgens o£ in de avondschemering of bij een lichte on gesteldheid naar het behang hebben gekeken en teekening en kleuren hebben gevolgd. Hieruit blijkt dus, hoezeer de omgeving reeds de stemming van het kind beïnvloedt, hoeveel te meer geldt dit dan voor den vol wassen mensch. Hoe gelukkig is het dan, dat de huidine behangselpapier-techniek het ons mogelijk maakt, voor weinig geld een kleurrijke doel matige wandbekleeding te kiezen. De prijs is tegenwoordig zelfs zóó laag, dat we ons vaker een nieuw behang kunnen permitteeren ep zeker niet hoeven te wachten tot het totaal verschoten is! Als men op de tentoonstelling bij R D die veelheid van mooie, zonnige lichte laaggeprijsde behangsels gezien heeft, of bij doorbladering van de R D-staalboe- ken, die elke behanger heeft, dan vindt men. het onbegrijpelijk, dat zoovele menschen jaar in, jaar uit nog met hetzelfde ouderwetsche onirissche behang blijven zitten. Dank zij de verbeterde techniek, die in de moderne fabriek van Rath Doodeheefver thans toegepast wordt, kunnen alle Neder landers zonder financieel bezwaar licht en kleur in hun woning brengen. Het is een in geroeste volkomen verkeerde meening, dat een donker behang alleen deftig staat! De schrijver van dit artikel heeft zelf een licht kleurig behang in zijn woonkamer en kan ten volle beamen, dat dit veel en veel gezel liger is dan een donkere wandbedekking! De kamer is in de eerste plaats veel lichter en heeft een prettiger, vroolijker sfeer, ook des avonds bij kunstverlichting. Meubels, bloe men, schilderijen, gordijnen en tapijten komen veel mooier uit. Zonder twijfel zullen de bekende Neder landsche behangselpapier-fabrikanten Rath Doodeheefver met hun tentoonstelling: „Licht en Kleur" groot succes hebben, want dit streven propageert zichzelf. Tenslotte blijft het de fabriek gelijk, of zij donkere of lichte behangsels maakt, doch lichte behang sels brengen zon in de kamer en geven den bewoner meer vreugde. Ieder kan van de tentoonstelling „Licht en Kleur" kennis nemen door inzage van de R&D staalboeken bij z'n behanger, groot formaat staalboeken, die het voordeel heb ben, de behangsels op volle breedte te toonen. Een bewijs van het toenemend behangsel papier-verbruik in ons land is wel het feit, dat de productie der R&D fabriek verge leken met enkele jaren geleden verdrievou digd moest worden. Op hel Arasterdamschc vliegveld arriveerde de nieuwste creatie van Fokker, hel jachtvliegtuig D 21, bestuurd door den heer Meinccke, die met het nieuwe toestel demonstraties gafk ERNSTIGE AANKLACHT Ds. P. van Dyk, Geref. predikant te Zaandam, klaagt in het Noord-HoHandscli Kerkblad over den aard van vele feestelijk heden bij Christelijke vergaderingen. „Humor is goed", aldus ds. Van Dijk, „en een gezonden lach op een geestigen zet, een geestig boek, ik zou niet weten, waarom die zou zijn te wraken. Maar er worden op Christelijke vergaderingen stukken opge voerd, films vertoond, zelfs wordt er soms een soort muziek gespeeld, waarbij men wer kelijk niet nauw in zijn ingewanden behoeft te wezen om zich af te vragen, zijn we in onze Christelijke kringen niet ook in die mate pueriel, kinderachtig geworden, bene den onze waardigheid gedaald, dat het hoog tijd wordt een ernstig Halt! en een waarschu wend Terugl te laten hooren? Er zijn andere ■Rekenen, die op achteruitgang wijzen. Laten deze voorloopig genoeg zijn. Scheiding tus- schen geloof en bekeering kunnen we nu eenmaal niet maken. Maar als we uit de vruchten den boom moeten leeren kennen, ik vrees, dat het voor de wereld langzaam aan wel moeilijk zal worden, om tusschen hun bosch en ons boschje een groot onder scheid in boomsoort te zien". KERKORGEL Het kerkorgel In het Kerkgebouw der Herv. Evangel, op G.G. te Oudshooni wordt gerestaureerd. Het werk wordt uitge voerd door de firma A. S. J. Dekker te Goes. WERELDZONDAGSSCHOOLCONFERENUE Van 612 Juli as. wordt te Oslo onder beschermheerschap van koning Haakon de 12e Wereld-Zondagsschoolconferentie gehou- den. Het thema der conferentie is: Christus, de hoop der wereld. JIET GEBED GERECHTELIJK VERVOLGD Op een aanklacht der jong-communisten te Kostroma in Rusland, werd een moeder die haar 10-jarigen zoon, welke tot „de roode pioniers", de Russische kinderorganisatie, be hoort, had leeren bidden, door het gerecht tot 3 maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. Het vonnis spreekt uit, dat kinderen die tot de roode pioniers behooren door hun ouders op geenerlei wijze tot het verrichten van „ritueele handelingen" mogen 'worden genoopt» cieele gelijkstelling en de grondwettelijk ge waarborgde vrijheid van het onderwijs, moet aangedrongen worden op wijziging in de organieke wet, waardoor: a. de voorwaarden, waaronder de stichting van bijzondere scholen mo gelijk is, verzwaard worden; b. een werkelijke gelijkstelling, en daardoor een ware schoolivrede, worde verkregen." De jaarvergadering wordt dit jaar op 7 en 8 November gehouden, te Rotterdam. Examens ONDERWIJS ONDERWIJSBENOEMINGEN Renkum. Chr. Nat. School. Tot hoofd: de heer J. G. Jonker, hoofd der Chr. Nat. School te Vriezeruveen. Winschoten. Maranathaschool. Tot hoofd: de heer J. M. Bosch te Deventer. Genemuiden. Chr. School. Tot onder wijzer: de heer L. J. Kueter, tijdel. werkz. aan de Kon. Wilhelh. school te Huizen. Hooge Zwaluwe. School C.V.O. Tot onderwijzeres: Mej. H. Schriel wachtg. te Rotterdam. Dr A. C. W. ROODVOETS f Te Utrecht is op 37-jarigen leeftijd over- ledten Dr A C. W. Roodvoets, leeraar in de scheikunde aan het Nederlandsoh Lyceum aam d)e Willemstraat te 's-Gravenhage. BEROEPSKEUZE De Chr. Psychol. Centrale voor school en beroep heeft blijkens haar jaarverslag te kampen met de moeilijkheid, dat de organi saties van de school en het beroep zich niet in voldoende mate interesseeren voor haar arbeid. In de hoofdstad des lands is de eenige goed functionneerende advies-commissie ge vestigd. Deze heeft in 1934 640 jongens en meisjes laten onderzoeken, waarvan 286 psycho-technisch. Door bemiddeling van de plaatsings-afdeeling vonden vele jon gens en meisjes een geschikten \V e r k k r i n g. Men zou zoo denken: dit feit alleen moest toch reeds de doelmatigheid der Centrale zoodanig in 't licht stellen, dat zij allerwege steunpunten kreeg. Integendeel; wij lezen van verschillende steden: „nog niet verder gekomen", „slapende", „mislukt contact", „groote moeilijkheden", e.d. De psycho-technische cursussen kweekscholen werden voortgezet. Het is een verslag in mineur. Maar of de C.P.C. de eenige partij is, die schade lijdt, wagen we te betwijfelen. VOLKSONDERWIJS De Ver. „Volksonderwijs" belegt een bui tengewone algem. vergadering op Zaterdag 16 Mei te Utrecht, waar de conclusies der Bevredigingscommissie zullen besproken worden. De derde conclusie luidt: „Handhavende het beginsel van dc finan- Indisch recht: cand.ex., de heer F. H. Ermera. Utrecht. Gesl.Rechtswetenschap: doet ex.. dc heer Dr W. Schuurmans Stekhoven. dam. Handelshoogcechool. Gesl.: Handelswetenschap: cand.ex., de heeren Tan TJins Wie en J. W. Bartel. Macliinfoten. Den Haag. Theor. ged. tïipl. B dc heeren S. H. de Goede. Amsterdam: R- v. d. Brug, Groningen. Prakt ged. dlpl. B de heeren J. Stoutenbeek, Hillegom; K. Kroon. Rotterdam Apothekersassistent. Amsterdam. Gesl. de imes M- C. v. d. Berg, Bussum; J. R. Jansot^ osenedé. Utrecht. Gesl. de dames L. E. Waller, Zeist: M. B. H. v. d. Graaf, Oss; E. Roeberts, Utrecht en D. Abbenes. Den Helder: W. A Abrami teróara: A Allmendinger. A. Breedveld en J. Brouwer de Konjng, Rotterdam; Th. A. Daa- men. Amsterdam; J. N. Duinkor, Den Holder: F. Dunnebier Rotterdam; 3. Feenstba, West- Tenschelling; M. C. de Gorter. Rotterdam; D. "roeneweg. Den Haag; K. W. F. Groothof f; Amsterdam; H. v. Harten en D. Jongste. Rot terdam; A. Kettner. Amsterdam, J. iouter, Heinenoord (Z.-H.); J. J. van Jlourik. Over- scbie: L. J. Post Hülogersberg; P. W. Ree. Haarlem; A P. van Schoonhoven van Beurden, Zoutelande: J. H. Sonnenberg. Deventer: F. G. Spanning, VUssingen: G. Vermeulen. Gico- sendam; L. Zevenbergen. Rotterdam; certificaat radiotelefonist de heeren C. L. A dien Hamer en H. Karssies Rotterdam; H. J. G. V. Verwaal Jen, Schiedam; S. van Keulen, Rotterdam: G. Groen. IJmuidonPh. Zwart, J. Dekker. J. Visser, P. Wijker. J. Zwaan, J. Glas. W. van Pel. P. Glos en G. J. Heilig, allen Egmond KUNST Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen Het gouden jubileum In aansluiting op het bericht in ons blad van 10 Jan. jj. betreffende het 13 en 14 April a.s. te 's-Gravenhage te vieren gouden jubileum van bovengenoemden bond, kan thans worden medegedeeld, dat aan den mor gen van den Tweeden Paaschdag in de Kloos terkerk een wijdingsuur zal worden gehou den, dat om 11 uur aanvangt en waarin zi voorgaan Ds. A. K. Straatsma, Ned. Her- predikant ter plaatse. De Chr. Zangvereeni- ging „Advendo" zal in dezen dienst enkele liederen zingen. Om 3 uur 's middags zal het hoofdbestuur recipieeren in „Pulchri Studio", Om 8 uur 's avonds vangt in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de uitvoe-i ring aan van Handels Oratorium „Der Mes sias", die zal worden verzorgd door de Kon. Zangver. .Excelsior" en de Chr. Oratorium-» vereeniging „Oefening en Stichting" en w aan medewerking verleent het Residentie orkest, het geheel onder leiding van Anton H. Tierie. Als solisten treden op To. v. d. Sluis, Suze Luger, Louis van Tulder en Wil lem RavellL De generale repetitie van dit concert, die ook voor het publiek toegankelijk is, wordt gehouden op Zaterdag 11 April a.s. 's avonds om half acht, eveneens in K. en W. De 50e jaarvergadering van den Bond wordt Dinsdagmorgen 14 April gehouden. Daarna wordt de Bond officieel door het ge meentebestuur ontvangen in het nieuwe Ge meente-museum. In de middaguren wordt een gemeenschappelijke autotocht gehouden door de omgeving van de Residentie, waarna de Bonds feesten in Pulchri Studio worden gesloten. Ter gelegenheid van het gouden jubileum geeft de bond een Gedenkboek, een feest bundel met zes liederen van hedendaagschc Ned. componisten, een feestgids en een feest nummer van het Bondsorgaan „De Lofstem" uit. MARTIN HEUCKEROTH f De nestor van de Nederlandsche dirigenten Gisteravond om tien uur is de be kende musicus en componist Martin Heuckeroth op 82-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. DE WEEK VAN OFFER VOOR DE WERKLOOZE JEUGD Een ton is noodig Op 'n stralende lentedag hebben wij gisteren een bezoek gebracht aan het werkkamp „Gooiland" te Bussum. Het is er één van de 7, welhaast 8 kam pen, die ingericht zijn voor de werk- looze Pvot.-Christclijke jeugd. Om dit. voortreffelijke christelijk-sociale werk wederom onder de aandacht te bren gen van het Nederlandsche volk was een persconferentie in het schoonc Gooi belegd. Een korte historische toelichting is onmis baar om do beteekenis van dezen mooien arbeid in het juiste Licht te stellen. De Baad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom heeft het initiatief er toe genomen. Ongeveer een jaar geleden is onder de bezielende leuze „Jong Holland snakt naar werk" een beroep gedaan op de offervaardigheid onzer landgenooten. ten einde voor him doel dit werk mogelijk te maken. Men achtte een bedrag van f 50.090 onmisbaar als gave van Christelijk Neder land, en ziedaar, ook toen werden stoute verwachtingen overtroffen, want f 73.000 kwam binnen. De Centrale voor Werkloozcuzorg die het werk aanpakte met hulp van alle be langrijke kerkengroepen, de gchcelo Christe lijke jeugdbeweging en bet Chr. Nat Vak verbond kon nu in plaats van 3 werk kampen zeven beste werkgelegenheden in richten: in Ede, Rockanje, Bussum, Om men, Oudemirdum (F.), Roden (Dr.) en Rumpen (L.). Het achtste kamp is in aan bouw te Chaam, bij Ginnekeu, voor de jonge Zeeuwen en Brabanders. De ontvangst. Ons nu bepalende tot het werkkamp Gooi land. wij werden hier gisteren hartelijk ont vangen door den voorzitter van de Centrale, den heer W. J. Hemmes, van Utrecht; voorts door den gedelegeerde in dit kamp voor de Centrale, den heer Am. Ingwer- sen, van Amsterdam, wiens typische g moedigheid prettig vertolkt wordt door den populairen bijnaam „Oome Nol". Tevens wa ren aanwezig de energieke kampleider, de heer G. J. Visser en diens hulpvaardige echtgenoote. Na een gezellige bespreking in de serre van de groote convcrsatiezaal trokken wij er al spoedig op uit om de jongelui aan hel werk tc zien. Het zijn er ongeveer 100, die komen uit de provincies Utrecht, Zuid- en Noordholland. Momenteel waren er meer jongens van het platteland, ge zonde boys van 17 tot 25 jaar, die bezig zijn aan de verfraaiing van een deel van het uitgestrekte gebied, toebc- hoorende aan de Stichting het Gooi- sche Natuurreservaat. Zij graven greppels, die een lengte van 10 K.M. beslaan. Het uitgegraven zand wordt benut om de heide hier en daar te egalisecren: kuilen worden gevuld en voorzien van plaggen en op den Tafelberg onder Blancum is op deze manier een parkeerterrein gemaakt met hou ten omheining. Automobilisten zijn nL wel kom op de heide, maar het bestuur van de genoemde Stichting ziet liever niet dat zij maar overal de heide oprijden en deze daar door beschadigen. Derhalve vormen de ge graven en met heideplaggen bedekte grep pels een natuurlijke bescherming van het zoo aantrekkelijke Gooische heide-landschap. Voor dit onder deskundige leiding en met veel animo verrichte werk was voorheen geen geld beschikbaar. Nu kan het, dank zij de hulp van Regeering cn particulieren wèl. En het is inderdaad een arbeid van alge meen nut. Een 40-urige arbeidsweek Do jonge mannen verblijven in groepen lel kens gedurende acht weken, zij werken 10 uur per week, ontvangen f 2 zakgeld, gratis kost en inwoning benevens werkklecding en schoenen. Dank zij een speciale oproep van mevrouw Ingwersen ook sokken. Dan wordt nog elke week eeu tegemoetkoming gegeven voor het gebruiken van de fiets, want van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen zijn de jonge menschen thuis. De avonden worden gezellig, leerzaam en met geestelijken zegen doorgebracht. Behalve het werk op de hei zijn er nog andere karweitjes op te knappen. Zoo was bij ons bezoek een zelf gemaakte waschgele- genheid nagenoeg voltooid. Van de Spoorwe gen is hout betrokken en onder de joviale kampleiding was het practische waschge- bouw gereed gekomen. Even verder lag het hout klaar voor een tweede zaal waar cur sussen kunnen worden gegeven. Men was met dit werk ook al begonnen. Nog meer practische arbeid is in uitzicht De Vereeniging van Vrienden van het Gooi sche Natuurreservaat heeft groote kudden schapen aangekocht, waut men wil de Gooi sche hei weer hiermee bevolken als in de jaren toen Mauve zijn doeken schilderde De urbeidsploegen uit het kamp zullen schaapskooienen herdersstulpen timmeren; f 1000 heeft de zooeven genoemde vereeni ging er voor beschikbaar gesteld. In do keuken Na het bezoek aan de werkobjecten in liet kamp teruggekeerd, traden wij de keuken binnen. Bruine booncn met aardappelen en spek zouden dien namiddag l/gen zessen op tafel komen. Of cr eetlust is? De kok ver telde ons dat hij gerekend had op 110 kilo •aardappelen, 30 kilo bruine boonen en hij liet ons een hoog opgetaste schaal met door regen spek zien. Middelerwijl luidde de etensbel. Aau de overzijde in de conver satie-, tevens eetzaal stonden dc smakelijk aangekleede boterhammen voor de honge rige heidewerkers gereed. Eiken dag wc den 1400 boterhammen besmeerd en... ge consumeerd. Geen wonder, dat dc jongelui in de acht weken, die elke ploeg in 't kamp vertoeft, behoorlijk in gewicht aankomen. Eenzelfde eenvoudige en degelijke koffie tafel stond voor de bezoekeis gereed in de bibliotheek. De geanimeerde maaltijd werd onderbroken door een paar zangnummers, verdienstelijk uitgevoerd door het mannen koor. waarvan ieder lid is. Bij het afscheid deed de géheele kampbe volking ons uitgeleide met daverende toe juichingen. Een ton noodig Dit weric. waarvan we opnieuw zulk een bijzonder aan gen amen indruk ontvingen, moet worden voortgezet Want het is een voorzien in grooten nood, in nijpende zor gen: een bewaren van de worklooze jeugd voor inzinking; 't bcteekent deze jonge men schen geestelijk od te beuren, voor wan hoop te behoeden. Wil dc Centrale voor Werkloozenzorg ook in 1936 haar werk voortzetten, dan moet er veel geld komen van particulieren naast de •belangrijke financiecle hulp van Regeerings- wege. 1300 jongeren zijn reeds geholpen, in dit jaar moet aan 4000 hunner arbeid en arbeidsvreugde, ontspanning en ontwikke ling. geestelijke verzorging gegeven kunnen worden. Hiervoor is rond f 100.000 noodig. Deze ton meent de Centrale met vrij moedigheid van het Qiristenvolk te mogen en te moeten vragen. Circa 300 plaatselijke comité's zijn er voor aan het werk, de Ministers Colijn en Slote- maker de Bruine zullen door de radio een opwekkend woord spreken. In de weck van 30 Maart tot 4 April e.k. brenge daarom ieder zijn offer voor de werklooze jeugd. eerste luitenant-kapelmeester van het tijde lijk muziekkorps der dienstdoende Schutterij te 's-Hertogenbosch. welk orkest hij tot een harmonie-orkest van alom bekende ver maardheid maakte. In 1893 volgde de benoeming van Heucke roth tot directeur van de Arnhemsche Orkest vereeniging. Welhaast alle later bekend ge worden Nederlandsche componisten werden hier dooi" hem naar voren gebracht. Onder zijn leiding werd Arnhems Mannenkoor op gericht. Hij zette de kroon op zijn werk door kunst en bij de Maatschappij Caecilia Het Stedelijk Orkest te Pui-merend stond tallooze jaren ondqr zijn leiding, evenals de Amsterdamsche Studenten Fanfare „De Diet- sche Blaezers". Op zijn tachtigsten verjaardag, op 17 April 1933, viel den meester een hartelijke huldi ging ten deel. UIT DE PERS

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10