Duitschlands schuld uitgesproken Duitschlands nieuwe weermacht HOE „LOCARNO" TOT STAND KWAM DONDERDAG 19 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. VOLKENBONDSRAAD EN LOCARNO-VRAAGSTUK Gunstige gelegenheid voor nieuw accoord!" aldus Eden Gistermiddag is de Volkenbondsraad op nieuw te Londen bijeengekomen. De Duit sche delegatie, onder leiding van ambassa deur Von Ribbentrop, was nog niet aanwezig, aangezien deze eerst na het aen- vangsuur te Londen kon arriveeren. In deze zitting heeft de Britsche minister Van buiten landsche zaken o.m. verklaard: „Het is onweerlegbaar, dat er oen schending is gepleegd van het verdrag van Versailles. Volgens deze opvatting zou deze schending ter kennis moeten worden gebracht van de Volkenbondsmogendheden. Verder herinnerde spreker eraan, dat te Locarno een verdrag was in het leven ge roepen, ten e>erste voor de handhaving van den vrede en ten tweede voor het tot stand brengen van het internationale vertrouwen, dat noodzakelijk is voor de vestiging van de Veiligheid in West-Europa. De opbouw van de veiligheid en het ver trouwen is op ernstige wijze verzwakt. Hoe moet dit thans wederom, worden opge bouwd? Laten wij reeds dadelijk dit fundamen teels feit erkennen: Het hier gestelde probleem interesseert niet alleen enkele mogendheden, het interesseert al diege nen, die belang hebben bij de handha ving van de internationale verplichtin gen en bij de heerschappij van de wet in de betrekkingen tusschen de volkeren. In het vervolg van zijn redevoering zeide Eden o.a. nog het volgende: Na de geconsta teerde eenzijdige actie van Duitschland, kan het internationaal vertrouwen slechts her steld worden, indien elke staat, die hiertoe bereid is, aan dit doeleinde zijn medwerkmg verleent. De huidige toestand omvat twee elementen, waaruit men leering kan trekken. 1. Dat de verdragsschending, hoe evi dent zij ook is, geen onmiddellijke be- dreiging voor vijandelijkheden mee brengt en nied resulteerde in een onmid dellijke actie, zooals voorzien in het ver drag van Locarno. 2. Dat de toestand, hoe ernstig deze ook is, een gunstige gelegenheid biedt om door onderhandelingen een accoord te bereiken. Ik stem volkomen ln, aldus'Eden, met 1e "Verklaring van den Belgischen Premier, van Zeeland, dat ondanks wat er gebeurd is, men in de toekomst verdragen noodig heeft, en dat pogingen moeten worden aangewend, om het internationale leven op te bouwen en te herstellen. De raad heeft het recht en de plicht den toestand van alle zijden te beschouwen en zich te laten leiden door het Volken- bondspact Het is van essentieel belang, al dus besloot Eden zijn rede, dat niet slechts de vrede gehandhaafd blijft, maar dat da geest van den oorlog voor de toekomst wordt uitgebannen. GrandI aan het woord De Italiaansche gedelegeerde Gr audi gaf als zijn meening te kennen, dat één der oorzaken die hebben bijgedragen tot de ver zwakking van de eenheid der Locarno- statem gelegen is in de te Genève genomen besluiten aangaande de Italiaansch-Abes- eijnsche kwestie. Het Locarno-pact werd gebouwd op het beginsel van solidariteit der Westelijke sta ten. Het valt te betreuren, dat deze grond slag is ondermijnd. Tegen Italië werden sancties toegepast, toen men Italië noodig had als een waarborg voor de veiligheid in Europa- Er bestaat in Europa een gemeenschap pelijk vredesvraagstuk. In de vergaderingen Van den Volkenbond is vaak herhaald, dat cle vrede ondeelbaar is. Dan moeten echter ook de methoden can dezen vrede te bewaren ondeelbaar zijn, andere wordt Europa een vesting. Het is mogelijk, dat wij aan een keerpunt !n de geschiedenis van Europa zijn geko men. Het werk van Europa's opbouw moet berusten op het begrip van eikaars weder- zijdsche behoeften en op het wederkeerig respect der levensbehoeften voor onze vol ken, alsmede op een meer eensgezinde op vatting van de rechten, belangen en plichten onzer beschaving. Vertegenwoordigers kleinere staten Vervolgens kwam de Poolsche minister van bui ten landsche zaken, Beek, aan het woord, die de bezetting van het Rijnland een feit noemde, dat de raad moet constateeren. De Spaansche gedelegeerde Barcia veroor- ckelde de schending van het pact van Lo carno uit juridisch oogpunt De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken, Titoelescoe, verklaarde, dat de Kleine Staten zonder aarzeling voor de Fransch-Belgische resolutie zal stemmen. De Deensche gedelegeerde, Munch, noem de de bezetting van het Rijnland een duide lijke schending der verdragsbepalingen. .Vervolgens werd de zitting verdaagd. keurd door de Britsche regeering, waarna het antwoord aan de overige Locarno-mo gendheden zal worden bekend gemaakt. De Britsche ministers Eden, Halifax, Mac Donald en Neville Chamberlain hebben onmiddellijk na afloop der conferentie een samenspreking gehouden. In Britsche kringen is men van meening dat belangrijke voortgang is gemaakt, doch dat er ook thans nog zeer voel te doen over blijftl De Turksch-Russische vriendschap Verdrag voor 10 jaar verlengd Naar aanleiding van de verlenging van het Turksch-Russisch vriendschapsverdrag is te Ankara een banket aangericht, zoomede een receptie in het ministerie van buiten- landsche zaken. De plaatsvervanger van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken wees in zijn redevoering op de successen van het Turksch-Russisch bondgenootschap voor don vrede in het Nabije Oosten en verklaarde, dat met het oog hierop het verdrag voor den tijd van tien jaren werd verlengd. De Sovjet-Russische ambassadeur Kara- chan zeide o.m.: Niemand weet, wanneer oorlog zal uitbarsten. De oorlog hangt af van dengene. die er aan denkt om zich te onttrekken aan veelvuldige moeilijkheden die langs den weg van geweld zich pro beert tc bevrijden van zijn zorgen en angst. De vrede is ondeelbaar. Indien men met toe te juichen openhartigheid tegen zijn on deelbaarheid spreekt en hem slechts in een gedeelte der wereld wil waarborgen, doch niet elders, weet ieder van wieii de oorlog uitgaat. Niemand kan de hoop hebben, dat de euwe oorlog, wel gelocalïseerd zal worden en dat hij er zelf van verschoond zal blijven. Een Duitsch protest Tegen deze onhebbelijke rede, die zoo dui delijk insinueert, dat Duitschland een oorlog zou willen ontketenen, heeft de Rijksregee- ring bij de Turksche regeering protest aan- DE OORLOG IN OOST-AFRIKA GRAZIANI OPENT NIEUW WEGENNET Ras Desta nog in Sidamo Stefani seint, dat generaal Graziaru het Somalifront heeft geïnspecteerd en ia>u bet geheel van aangelegde wegen, waaraan 30.000 arbeiders hebben gewerkt, heeft la- gewijd. De belangrijkste dezer ingewijde wegen is die, welke Mogadiscio met Goirahei zal verbinden via het dorp Duea Abruzzes. Langs al deze wegen rollen reeds eind», looze vrachtwagens, die levensmiddelen, en munitie naar hot front vervoeren. Ras Desta vecht nog Te Addis Abeba wordt formeel or.t- kend, dat ras Desta, die na den slag ten N. van Dolo in Januari gedwongen was te;ug te trekken, zich op het oogenblik in de Abessijnsche hoofdstad in gevangenschap bevindt. Er wordt, aan toegevoegd, dat res Desta zich nog steeds in Sidamo bevindt waar hij de versterkingstroepen aan het zuidelijk front aanvoert. Voorts wordt nog gemeld, dat de Ita lianen ln Ogaden een groote bedrijvig heid ontwikkelen en dat Italiaansche vliegtuigen Daggaboer hebben gebom bardeerd, zonder evenwel schade aan te richten. Geen wchtstreeksche onderhandelingen. In een communiqué van de regeering van Abessinië wordt ontkend, dat directe on derhandelingen zijn geopend met Italië dat. „uitgeput door den oorlog en financieel geruïneerd, buitpn het kader van den Vol kenbond, terstond een eind zou willen ma ken aan de vijandelijkheden, daamiede haar verplichtingen schendende tegenover de Commissie van Dertien". De commissie van dertien Besloten is. dat de Commissie van Dertten (d. w. z de Volkenbondsraad zonder Italië! ter bestudeering van het Italiaansche en bet Abesslnische antwoord op de vredesoproe- ping, die in het begin der maand is verz >n den hedenmiddag te Londen een zitting zal houden. In Helsingfors heerecht een uitgebreide griepepidemie. Zonder overdrijving kan ge zegd worden, dat de helft der bevolking riek ligt. De meeste scholen zijn gesloten; de ziekenhuizen zijn overvol en kunnen geen nieuwe patiënten meer opnemen. Het bedrijfsleven heeft zeer onder de epi demie te lijden. De banken hebben bijna de helft harer loketten moeten sluiten we gens gebrek aan arbeidskrachten. De tram rijdt zonder bijwagens, daar honderden conducteurs ziek zijn. Intusschen zijn de meeste griepgevallen van lichten aarcL- VLEKTYPHUS WOEDT IN ROEMENIE In verschillende deelen van Roemenië Woedt een vlektyphus-epidejnie, die eeti ontstellenden omvang heeft aangenomen. De epidemie is bijzonder hevig in Bessara bië, waar zij reeds talrijke slachtoffers heeft geëischt. Te Chisin'au zijn twee doktoren én drie ziekenverplegers als slachtoffer van hun plicht gevallen. De autoriteiten nemen uit gebreide maatregelen tegen de gevreesde ziekte. .ALLES WEMELT WEER VAN UNIFORMEN Hitiers drie jaren (Van onzen Dultschon correspondent) Nu Adolf Hitler het militair bewind als „oberster Bafehlshaber" in handen heeft, ziel men hem bij iedere offirieele gelegenheid toch niet anders verschijnen dan als een doodgewone S.A.-man. Als eenig sieraad draagt hij het IJzeren Kruis, dat hem tij den den oorjog. als korporaal is toegekend. Zoo zag.n wij hem op den Heldengedenkdeg naast den grijzen huzarengeneraal von Mackensen Unter den Linden naar het ge- denkteeken voor den gcsneuveldeu front soldaat wandelen en het is ongetwijfeld deze „Selbstlosigkeit", welke de tienduizenden, welke in Stuttgart, München en Frankfort a.d. Main naar hem luisterden, tot een geest drift opzweept, welke aan razernij doet denken. „In drie jaar tijds heb ik gedaan, wat binnen mijn vermogen lag". Uit de span ning, welke de herbezetting van het Rijnland met zich meebracht, kan men afleiden, dat dit meer was dan ds voormalige vijanden hebben venvacht, en gewensebt. Als de kroon op het driejarig be wind der tegenwoordige regeering be schouwt men het herstel der Duitsche weermacht op 16 Maart 1935. Voor het Duitsche volk is toen pas de „Glcich- berechtigung" tot een voldongen feit geworden. Bijgestaan door Von Blom berg, von Fritsch, Goering en Raeder, zijn leger, vloot en luchtvaart ge groeid tot een weermacht, welke het voortbestaan van het tegenwoordig bewind voor onbeperkten tijd garan deert. Hot officierscorps bestaat voor een be langrijk deel uit ervaren vroegere fronts soldaten on sedert het invoeren van de al- genieenc dienstplicht ziet men onder de vrij willigere tallooze mannen van 25 tot 40 jaar, die als „Feldwebel" de opleiding der roere ten maar wat graag weer voor hun rekening neincn. Voor den vreemdeling, die naar Duitsch land komt, is het niet gemakkelijk, zich een juist beeld vnn de tegenwoordige weermacht Ie vormen. Overal ziet hij jonge menschen in verschillende uniform: de stramme jon gens van den arbeidsdienst, de vroeger zoo vechtlustige S.A.-mannen, aan wier macht en invloed 3 Januari 1935, tijdens een streng geheim gehouden samenkomst bij Kroll voor goed een eind gemaakt schijnt te zijn, de zwart-geuniformeerde S.S. en de tallooze Hitler-knapen. die zich al in hun prille jeugd op den lateren dienst voor volk en vader land onder Baldur von Schirach voorberei den. Daar komt dan nog de veldpolitie en de sellupo bij en het is waarlijk geen won der, dat men voor zooveel militair aandoend vertoon cenigszins terugschrikt! Wordt men bovendien nog gewaar, dat de niet zeer beminde S.S. onder leiding staat van Himmier, die tevens de Geheime Staats politie commandeert dan is het begrü pelijk, dat men zoo nu en dan over militaire dictatuur hoort praten. Toch wil het ons juist toeschijnen, wam neer men onderscheid maakt tusschen de eigenlijke weermacht en alle; militair doende organisaties. Rijksweérminister von Blomberg en opperbevelhebber von Fritsch doen namelijk precies hetzelfde. Zij hebben er zich tegen gekeerd, dat de gemotoriseer de S.S. plotseling een veldgrijze uniform heeft aangetrokken, want volgens hun mee ning mogen al deze organisaties slechts een sportieve voorbereiding zijn voor den late ren dienst bij de weermacht. Zoo gaat men in het nationaal-socialistl sche Duitschland den weg, die onder Hitiers leiding weer tot eer en aanzien moet lei den. OVERSTROOMINGEN TEISTEREN VER. STATEN Huizenden personen door den vloed verrast Er zijn reeds talrijke dooden Heftige sneeuwstormen, gevolgd door dooi en wolkbreuken, hebben lot gevolg gehad, dat groote deelen van Pennsylvanië,-Maryland en het noord westen van den staat New-York zijn overstroomd. Er zijn groote vernielin gen aangericht. De stad Johnstown in Pennsylvanië, gele gen aan de samenvloeiing van Conemaugh en Stoney Creek, staat geheel onder water. Het water steeg in de straten weldra tot 2V& meter, zoodat de bewoners naar de hoo- ger gelegeu verdiepingen moesten vluchten. Het water steeg van uur tot uur en er be stond gevaar, dat de beide dammen, die stroomopwaarts van de stad zijn gelegen, zouden bezwijken. In de zakenwijken werdén duizenden per sonen door den vloed verrast Zij konden Tiun woningen niet meer bereiken en moes: ten den nacht op de kantoren doorbrengen. Tot dusverre staat het vast dat tien perso nen om bet leven zijn gekomen. De verbin dingen zijn" overigens alle verbroken. Te Cumberland in den staat Maryland be reikte het water een hoogte van 3y2 meter; de straten veranderden ln wilde stroomen. De gouverneur heeft de nationale garde en het Roode Kruis ontboden om hulp te ver- leenen. Nader wordt gemeld, dat te Rossiter in Pennsylvanië vijf personen om het leven zijn gekomen, nadat een dam was bezweken Honderden bewoners van de stad Bedford, waar het water binnendrong, zijn gevlucht De toestand in geheel Pennsylvanië I» buitengewoon ernstig. Johnstown is volko men geïsoleerd. Deze stad is reeds in 1899 door een overstrooming geteisterd, waarbij 2000 menschen om het leven kwamen. Het wordt een ramp! De overstroomingen in de Oostelijke staten langs de kust, die het gevolg zijn van wolkbreuken en dooi, nemeD den omvang van een ramp aan. Te Johnstown is het water in de straten tot drie meter gestegen. Geheele dor pen zijn door den vloed verwoest. Het aantal dooden stijgt snel. In den staat Maine wordt de schade ge schat op meer dan tien millioen dollar. Te Wheeling in - West-Virginië is het water doorgedrongen tot in de staalfabrieken de mijnen, zoodat duizenden mijnwerkers meer dan tienduizend andere arbeiders hun werk in den steek moesten laten. De stad Cumberland in Maryland is ont ruimd, daar het-water hier-tot vier meter sfecg. Het reddingswerk Wordt hier vrijwel onmogelijk gemaakt door het geweid van de watermassa. Bij Ashville in Noordcarolina ligt het verkeer geheel stil. In verschillende stéden hetyben de leerlingen den nacht in de scholen mpeten doorbrengen. De schade in de staten New-Hampshire, Vermont, New-York en Maryland is aan- Het heeft tien jaar lang zijn taak van verbroedering gediend De klok bleef stilstaan als een symbolisch gebaar Zoo men verzoening in Europa tot stand wil brengen, dan. moet men het doen in de streek, waar verscheiden malen het bloed gevloeid heeft door de botsing van twee groote beschayingsvolken: in de Rijnstreek. Dit woorcT van Painlevé, in 1925 Frank- rijks premier, plaatst ons midden in het Europa van de eerste jaren na den wereld oorlog. Het was een werelddeel, dat harts tochtelijk naar rust verlangde, dat in een serie van internationale besprekingen tel- kens opnieuw was teleurgesteld, en dat nu, sedert den aanvang van het jaar, opnieuw begon te hopen op ëen Fransch-Duitsche toenadering. Deze tijd 'was tevens de periode van staatslieden van het formaat van oen Stresemann en een Briand, wier geheele na-oorlogsche carrière zich richtte op het opruimen van die onzichtbare slag velden van wantrouwen en vrees, die nog ongerept lagen in den menschelijken geest. Zoo kwam men dan, na heel wat voor bereidende arbeid van zoeken en tasten, ten DE BESPREKINGEN DER LOCARNO-MOGENDHEDEN OVEREENSTEMMING OP DRIE PUNTEN Gisteravond om tien uur zijn te Londen 'de vertegenwoordigers der Locarno-mogend- heden opnieuw bijeengekomen voor het •houden van een bespreking, welke tot he dennacht twee uur heeft geduurd. Naar Reuter verneemt zou gedurende deze zitting overeenstemming zijn bereikt ovgr de volgende drie punten: 1. Er zal een beroep worden gedaan op het Permanente Hof van Interna tionale Justitie ln Den Haag om een beslissing te nemen nopens het Pransch-Sovjet Russisch pact; 2. Alléén een Duitsche zone zal gedemilitariseerd zijn, waarover een internationale troepenmacht toezicht zal houden; 3. Er zal een overeenkomst tot stand moeten komen voor de regeling der practische samenwerking tus schen de generale staven van Frank en Groot Brittannil Deze drie punten moeten worden goedge- Het conferentie-paleis, te Locarnot ln. zijn fraaie slotte in Tessino bijeen, de Italiaansch- sprekende streek van Zwitserland, en trof aanvang October 1935 in het zoo rustiek gelegen Locarno, aan de oevers van bet Lago Maggiore, een aantal internationale vertegenwoordigers elkander, om tot een dubbel vergelijk te komen, dat eenerzijds de grenzen van Frankrijk en België zou eerbiedigen, en de demilitarisatie van de Rijnzóne zou bevestigen, en anderzijds uit een aantal arbitrage-verdragen zou bestaan, zoowel tusschen de reeds genoemde landen en Duitschland als tusschen Duitschland en zijn naburen Polen en Tsjechoslowakije. De besprekingen hadden aanvankelijk geen vlot verloop; heel wat onderhandelin gen buiten de meer officieele sfeer der ver gaderzaal moesten plaats vinden, zelfs boottochten waaraan de verdedigers der tegenovergestelde landen deelnamen, eer men het over de ideeën, die later als „Locamo" zouden worden aangeduid, en over hun technische formuleering eens was. Ten slotte, toen het tegen de laatste zit ting ging, verscheen ook Mussolini ten tafereele, nadat eerst een reeks van In drukwekkende veiligheidsmaatregelen on- dernomen was, om het leven van' den dic tator met de noodige voorzorgen te omrin gen. Het was de eerste maal, sedert hij in Italië het bewind in handen had genomen, van groen en palmen dat de Duce zijn vaderland voor internatio nale besprekingen verliet, en sindsdien heeft zich dit ook niet meer herhaald Blijkbaar gevoelde hij zich beter thuis in de sfeer vau oud Rome, die hij daar om zich heen heeft weten te scheppen, dan in de internationale woeiing van conferentie oorden, waar zwermen verslaggevers en persfotografen aan belegeringsziekte schij nen te lijden. Nadat de laatste spreker het laatste woord, Locarno betreffende, had geuit, toevallig was dit de Duce, en sprak deze in zijn peroratie over een nieuw vredestijd perk, dat Europa thans binnentrad, maakte zich van de aanwezigen, die onder Austen Chamberlain's beproefde leiding eindelijk eens een diplomatiek resultaat van beteekenis hadden kunnen tot stand brengen, groote geestdrift meester. Een luid applaus weerklonk, dat zelfs door drong tot waar buiten de menigte op den afloop der conferentie wachtte. Met een gejuich, dat tot een ware ovatie werd, be groette zij deze belofte van een nieuwen tijd, die te eener zijde veiligheid voor West Europa in het vooruitzicht stelde, onder waarborg van Groot-Brittannië en Italië, te anderer zijde een belofte inhield, al was deze nog niet streng geformuleerd, dat de bezetting van het Duitsche Rijngebied van korter duur zou worden, dan waarin het verdrag van Versailles had voorzien, ter wijl bovendien de volksstemming over het lot van het Saarland zou worden bespoe digd. Zooals men weet bracht de conferentie te Locarno, die van 5 tot 16 October 1925 had geduurd, alleen de principieele overeen stemming tusschen de confereerende ma gëndheden: Frankrijk, Duitschland, België. Polen, Tsjechoslowakije, Groot-Brittannië en Italië," De eigenlijke onderteekening gréep eerst plaats op 1 December van dat jaar, en wel in de Gouden Zaal van het Londensche Foreign Office. Sir Austen Chamberlain, Scialoja, Luther, Stresemann Benesj en de Pool Skrzvnski vonden elkan der daar opnieuw, in tegenwoordigheid van Baldwin, die toen evenals thans Britsch premier was. Het zetten der onderscheiden handteeke- ningen was een korte plechtigheid, nauw- lijks dien naam waard. Briand nam niet eens de moeite, met een bijzondere penhou der zijn handteekening neer te schrijven, zooals andere gevolmachtigden deden. Hij trok met een simpel gebaar zijn beproefde vulpenhouder te voorschijn en zette zijn naam. Ruim tien jaren heeft Locarno zijn taak van verbroedering gediend; het bracht wel geen volledige pacificatie, doch legde al thans een basis van vertrouwen. In de ver gaderzaal te Locarno bleef de klok op half Het interieurwaar het Locarno-verdrao lot stand, kwam, en de klok, die sindsdien meer geloopen heeft. acht, het sluitingssuur der laatste bijeen komst, stil staan, als een symbolisch ge baar. Niemand heeft toen kunnen vermoe den, dat op 7 Maart 1936, nadat Europa politiek en economisch zoovele lotsverande ringen had ondergaan, die met deze stil staande klok in flagrante strijd waren. Hitier daartegenover z ij n „symbolische" geste van hernieuwde Rijnbezetting zou stellen. De vraag, die thans aller aandacht bezig houdt is deze: brengt de Londensche be- spreking opnieuw eer. basis voor West- Europeesche samenwerking, een evenwicht tusschen rechtspraak en wapenen, die voor de naaste toekomst althans minder bezorgd zal kunnen doen zijn?, Guur weer ?/CRÊME een weldaad >r Uw huid stig, dat het geheele hulppersoneel van het Roode Kruis is gemobiliseerd, 't geen sedert de groote overstroomingen van 1927 niet het geval is geweest. Het water blijft stijgen met een snelheid van 5 centimeter per uur. Hulp brigades zijn uitgezonden naar de bedreig de punten van de Canadecsche grens tot in Noord-Caiolina, waar de rivieren even eens wassen. Honderden bewoners zijn geïso leerd. Het water bereikt Pittsburgh De overstroomingen hebben thans ook Pittsburgh, de groote staalslad bereikt. De watermassa's zijn doorgedrongen in de be roemde wijk, die „De vergulde Driehoek" wordt genoemd, met het gevolg, dat 700.000 personen geïsoleerd zijn. Het peil van de Alleghany is met 27 voet gestegen. De ver warring is nog grooter geworden door de omstandigheid, dat verscheidene branden zijn uitgebroken. Hitier te Koningsbergen Te Koningsbergen heeft Ilitler een- rede gehouden, waarin hij o. m. zeide: Men wil geen „hoera-patriottische onbe zonnenheden", maar men wil slechts berei ken, dat andere volken kennis nemen van de werkelijkheid, waarin zich het Duitsche Volk bevindt. De beteekenis van den Vol kenbond had moeten zijn met verstandige methoden de tegenstellingen onder de vol ken uit den weg te ruimen. Maar een bond van naties, waarvan de volken in verschil lende klassen zijn ingedeeld, is onrnogeliik. Er bestaat óf slechts gelijk recht óf onder drukking met haat en vrees. De haat moet evenwel plaats maken voor verstand. Hitter verklaarde niet anders te hebben gehandeld dan hij kon en zich slechts ver antwoordelijk te gevoelen jegens het Duit sche volk. Een nationaal Syrisch leger Volgens berichten uit Damascus zijn do Syrische nationalisten ijverig in de weer met hot vormen van een zoogenaamd natio naal leger, waarvoor zich reeds 10.000 vrij willigers hebben gemeld. Deze mannen ver plichten zich tot gehoorzaamheid aan de bevelen van de nationalistische leiders. H«'t leger wordt onderverdeeld in vijf regimen ten; de opperbevelhebber is verantwoording schuldig aan den generalen staf. De Fransche hooge commissaris D e Martel heeft vóór zijn vertrek naar Frankrijk toegezegd, dat hij van den presi dent der republiek de onderteekening der amnestiedecreten voor de drie leiders van den opstand van 1926 zal trachten te ver krijgen. Het betreft hier emir Sjakib Arslan, Eljabri en dr. Sjabandeer, die indertijd verbannen zijn. De noodlanding op den Sau-alp Passagiers en bemanning van het ver keersvliegtuig Rome—Weenen, dat dezer dagen op den Sau-alp een noodlanding heeft gemaakt, zijn thans te Eberstein in Karinthië aangekomen. Ln tegenstelling met vorige berichten zijn toch enkelen hunner gewond. Een koop man uit Rome had een hersenschudding opgeloopen, terwijl hij kwetsuren aan het hoofd had. Ook de radio-telegrafist, de piloot en de werktuigkundige zijn gewond. Alleen de tweede passagier was ongedeeld. De geredden vertelden, dat zij een ver- schrikkelijken nacht hebben doorgebracht. Aan boord van den Engelschen torpedo jager „Westcott" is tijdens een oefentocht door nog niet bekende oorzaak een ontplof fing ontstaan. Een lid van de bemanning werd gedood, S anderen werden zwaar ge wond. De torpedojager heeft Gibraltar aange daan, teneinde de gewonden, waaronder zich een officier bevindt, en het stoffelijk overschot van den gedooden matroos aan land te brengen. De verwondingen der getroffenen zijn hoofdzakelijk brandwonden. In een boodschap aan het Congres vraagt president Roosevelt een crediet van 1500 millioen dollar voor de uitvoering van groote werken, teneinde de werkloozen in het op 1 Juli a.s. aanvangende belasting jaar le hulp te komen. In deze boodschap zegt Roosevelt o. m.: De werkloosheid neemt af, maar hetgeen bereikt is, is niet voldoende. Indien de te werkstellingen in voldoende mate toe nemen zal voor het dienstjaar 1937 geen aanvullend crediet noodig zijn. Er zijn thans ongeveer 5.300 000 gezinnen en individueele personen, die hulp noodig hebben. 3.800.000 dezer gezinnen en afzon derlijke personen zijn opgenomen in het groote werkprogram en de overige 1.500 000 komen voor op de lijsten der plaatselijke steunacties. Kort Nieuws Het stoffelijk overschot van Venizelos zal ter aarde worden besteld op het schier eiland Akrotiri, op Kreta, In de streek van Gorki (Rusl.) heeft de plattelandsbevolking zeer te lijden on der de aanvallen van troepen hongerige wolven, die zelfs op klaarlichten dag de dorpen binnendringen. In een der dorpen zijn vijftien bewoners door honderden dor ondieren aangevallen en gedood. Het gerecht, volgens hetwelk de F.n- ïlsche vloot in de Middellandsche Zee zou worden verplaatst naar Cyprus wordt tegengesproken. De vloot zal naar Malta teregkenren, zoodra hel Italiaansch \l.es- sijnsche geschil geregeld zal zijn. In do Japansche stad Kurume is een marinevliegtuig in een der straten neerge stort. De beide inzittenden kwamen om het leven. Een spelend kind werd onder do neerstortende overblijfselen verpletterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2