sier-- •/5J!0 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw SCHOONMAAKTIJD GRATIS TOT 1 APRIL Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5734 DONDERDAG 19 MAART 1936 15e Jaarganq gCrtjertentttprijjtn. Van I tot 5 regels1.17'fr Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2^0 Elke regel meer 0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau V. wordt berekend0.10 DWARSKIJKERS? In een artikel in het Weekblad voor Ge meentebelangen wordt gehandeld over de positie der kweekelingen met akte en ge wezen op de bezwaren, die het aanstellen dezer functionarissen met zich brengt, nu een groot gedeelte van het onderwijzend personeel op wachtgeld wordt gesteld en door kweekelingen met akte vervangen. Men kan de noodzaak van bezuinigin gen ook op onderwijsgebied erkennen en toch van oordeel zijn, dat hier iets schrijnt. Men kan de overtuiging aanhangen, dat het ontslag aan zoovele actieve onderwijs krachten pijnlijk aandoet, en nochtans den kweekelingen een goed hart toedragen. Dit alles is mogelijk, zonder dat men zich daarbij evenwel behoeft te laten leiden door de zonderlinge conclusie, waartoe de schrij ver van het zooeven aangehaalde artikel „Wat ziet men nu gebeuren?" vraagt „Ouders, ontevreden over de verslech tering van het onderwijs voor hun kin deren, die door de concentratie van het lager onderwijs in overvolle klassen worden onderwezen, krijgen een stem in het kapittel aangaande de organisatie van het lager onderwijs eener openbare lagere school, waar kweekelingen een of meer afgevloeide onderwijzers vervan gen. Zoo nu en dan leest men in de pers dat op initiatief van een oudercommis- sie de belanghebbende ouders buiten het gemeentebestuur om bedragen bij elkaar brengen voor een vergoeding aan een kweekeling, die door 't hoofd der school met goedvinden der ouders met het ge ven van onderwijs in een bepaalde klasse is belast." Met een dergelijke beschouwing bewijst men noch het openbaar onderwijs, noch den ouders een dienst. Deze voorstelling van zaken stempelt de belangstellende ouders tot dwarskijkers, die zich van elke bemoeiing met de school hebben te onthouden en in geen geval daarbij eenige zeggingschap mogen uit oefenen. Wie een dergelijke opvatting huldigt moet wel onbekend zijn met het feit, dat juist de warme belangstelling en het harto lijk meeleven der ouders zooveel tot den bloei \an het Christelijk onderwijs hebben bijgedragen. En hij vergeet, dat voor de openbare school alleen dan nog: een toekomst is weg gelegd, wanneer men zich van de mede werking der ouders verzekeren kan. WAT EEN RAMP ZOU ZIJN Hoezeer de schrijver in het Weekblad voor Gemeentebelangen den juisten kijk mist op de verhouding tusschen school en ouders, moge blijken uit nog een andere Uitspraak, waarbij hij zegt: „Voor het openbaar lager onderwijs zou het een ramp zijn, indien de mee ning bij de belanghebbende oudere ging post vatten, dat de „regeering" in haar „aanhoudende zorg" voor het onderwijs tekort schoot." In meer dan één opzicht is deze uitlating Weinig gelukkig. In de eerste plaats hierom wijl zij vermoedelijk onbedoeld de suggestie wekt als zou de regeering in haar zorg voor het openbaar onderwijs in gebreke zijn, een .stelling, die kwalijk kan wor den gehandhaafd. Wanneer de Regeering zich in dezen tijd genoopt ziet ook op onderwijsgebied bezui nigingen toe te passen, vervult zij te dien aanzien een taak, waarvoor zij zich over de geheele linie ziet geplaatst. De Regeering mag bij haar versoberings^ streven het onderwijs niet „veilig stellen" en zij kan haar bezuinigingsarbeid op dit terrdin verrichten zonder dat haar „aan houdende zorg" in gebreke komt. „Aanhoudende zorg" moet niet worden verward met „geen oogenblik onderbroken bezorgdheid". En de vader, die zijn zoon bij een baas in de leer doet, ontheft zich daarmee niet van zijn vaderlijke zorg! Daarom wordt de Regeering in haar zorg voor het openbaar onderwijs niet uitge schakeld, wanneer zij ruimte laat voor dt belangstelling en de zelfwerkzaamheid der ouders. De ware zorg is niet zelfzuchtig, r. verblijdt zich wanneer krachten van ande ren worden aangewend ten bate en tot ver heffing van het voorwerp der liefde. „Voor het openbaar onderwijs zou het een ramp zijn", indien het inzicht van den artikelschrijver gemeen goed werd. „Voor het openbaar onderwijs zou het eon ramp zijn"indien de Regeering de openbare school van haar steun beroofde en haar buiten de liefde en zorg van haar vrienden liet verkillen. De Technische Hoogeschool Een gedeelte door de „Hembrug" gehuurd Naar wij vernemen is een w de leegstaande gebouwen der Technische Hoogeschool. staande aan de Julianalaan, verhuurd aan de artillerie-inrichtingen „Hembrug" te Hembrug. D°ze inrichting heeft daar dezer dagen een Messingpers- installatie doen plaatsen, alsmede een aan tal motoren, ter vervaardiging van grana ten. De rest der leegstaande gebouwen heeft nog geen bestemming gevonden en het kan wel uitgesloten worden geacht, dat zij ooit weer in dienst van de Technische Hooge school zullen worden ingericht. VORSTELIJK BEZOEK BIJ DE K XVIII De Koningin zeer voldaan H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana hebben gistermorgen in gezelschap van de Groothertogin van Oldenburg, in het Capitol Theater ie Den Haag in een speciale voorstelling de film van de K XVIII aanschouwd. Het was voor de eerste maal dat H. M. een bioscoop bezocht en voor de eerste maal dat zij de vertooning van een Nederlandsche geluidsfilm heeft bijgewoond. De film van de K XVIII was uitgekozen om met de filmkunst kennis te maken. Precies 11 uur verscheen de auto met den Koninklijken standaard voor het Capitol Theater, waar reeds tevoren het gevolg van H. M. was gearriveerd. H.M. werd o.a. begroet door den heer B. D. Ochse, directeur van de N. V. Polygoon. Haarlem, in wiens opdracht de film werd ^aardigd, zoomede de heer M. S. Wyte- ma, de oudste officier aan boord van ,1c K XVIII, die de opnamen vervaardigde. Bei den werden aan H. M. voorgesteld. In de smaakvol met Perzische tapijten en planten gearrangeerde loge werden aan oe vorstelijke bezoekers bloemen aangeboden De heer Ochse dankte H. M. voor de hoogc onderscheiding, die hem juist dezen mor gen verleend was. Voor de filmvertooning een aan vang nam, liet H. M. zich door den heer Wytema inlichten omtrent de wijze, waarop het hem mogelijk was naast zijn omvangrijke werkzaamhe den als oudste officier aan boord van de K XVIII de filmopnamen te ver vaardigen. Daarna nam de voorstelling een aanvang. Vol aandacht volgden H. M. en Haar vor stelijke gasten de voorstelling en nadat dc laatste tonen van het Wilhelmus door de zaal hadden geklonk enapplaudisseerde H.M en complimenteerde den heer Wytema met de prachtige fotografie en de interessante opnamen. Het bleek dat II. M. op de hoogte van het feit, dat de film in geheel Nederland vertoond wordt en overal volle zalen trekt Deze Koninklijke belangstelling Dor den heer Wytema zeer zeker de grootste voldoening voor het werk, dat hij heeft mogen vervaardigen. H. M. was over de voorstelling ten zeerste voldaan. Nadat Zij den directeur bedankt had voor de prach tige gelegenheid, die hij geboden had om de film zoo rustig te kunnen zien, wendde Zij zich tot den heer Ochse en informeerde zeer belangstellend naar de Filmfabriek Polygoon te Haarlem en hoe de vertoonin gen verder in bet land verliepen. De heer Ochse deelde H. M» mede, dat de film thans gelijktijdig in tien bioscopen in Nederland vertoond wordt, dat begin Mei de vertooningen in Indië zullen aanvangen, waarvoor zeer groote belangstelling bestaat en dat in den herfst de film vertoond zal worden in de hoofdsteden van Europa zoodat het buitenland opnieuw thans van het witte doek af, de verrichtin gen van Hr. Ms. onderzeeboot K XVIII zal kunnen aanschouwen. Daarna namen de vorstelijke bezoekers af scheid. Toen H. M. het Capitol Theater uit kwam, stonden duizendpn in dikke rijen en juichten de Kon. Familie hartelijk toe. VERLENGING VAN DIENSTPLICHT Een beroep op de Nederlandsche werkgevers Het Hoofdbestuur der Kon. Nat Ver. tot steun aan Miliciens schrijft ons: Met het oog op den internationalen toe stand heeft de Nederlandsche regeering besloten ongeveer 4000 dienstplichtigen, die op 14 Maart j.L naar huis zouden zijn ge gaan, voorloopig in dienst te houden. Men heeft kunnen vernemen, dat zulks noodzakelijk werd geacht omdat er anders de eerste maanden een gemis aan geoefen de infanteristen en wielrijders in werke- lijken dienst zou bestaan. Om dit „vacuum" op te heften, heeft de Regeering den bo- venomschreven voorzorgsmaatregel geno men. Op allen, die niet voor deze taak zijn aangewezen, rust een moreele plicht tegen over hen, die momenteel de bedoelde on- gewenschte leegte moeten overbruggen. De Kon. Nat. Vereeniging tot Steun aan Mi li ciens (Stamil) doet daarom langs dezen weg een beroep op aller medewerking om te voorkomen, dat de dienstplichtigen van thans straks werkloozen worden. Vooral doet zij een krachtig beroep op Nederlandsche werkgevers, bij wie een of meer groot-verlofgangers deze week in dienst zouden zijn teruggekeerd, een zoo danige oplossing te vinden, dat deze jonge lieden eerlang toch de hun toegedachte plaatsen nog zullen kunnen innemen. In dat vooruitzicht zullen de miliciens, die zoo, onverwacht hun diensttijd hebben zien verlengd, stellig met blijmoedigheid het supplementaire offer brengen, hetwelk thans de Staat, ter wille van ons aller vei ligheid, van hen verlangt! Teylers tweede Genootschap De winnaar van de prijsvraag 1935 Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap (het genootschap van beoefenaren der we tenschappen) hadden voor het jaar 193S uitgeschreven een prijsvraag, waarbij ver langd werd een verhandeling over de wis selwerking tusschen atoomkernen en elee tronen. Van de ingekomen antwoorden is er een met de gouden medaille bekroond en de schrijver bleek te zijn dr. H B. G. Casi- mir, assistent voor de theoretische natuur, kunde, te Leiden. Hedenmiddag is te Haarlem de prijs aan den gelukkigen winnaar uitgereikt.. DE .AMBULANCE IN ABESSINIE Een telegram van Dr. Winckel Bezorgdheid voor Dr. van Schelven bevat geen grond Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt mede van Dr. Winckel telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat de beide vooruitgescho ven onderdeeien der ambulance, in verband met de omstandigheden, op Dessié worden teruggetrokken, en dat voor bezorgdheid ten aanzien van Dr. Van Schelven geen grond bestaat. In aansluiting op dit communiqué komt is nog het volgende ter oore: Dadelijk na het bekend worden in ons land van het Stefani-telegram, waarin melding gemaakt werd van een overval van Abes-r sijnsche troepen op de voortuitgeschoven pos ten onzer ambulance, heeft het hoofdbestuur het Nederlandsche Roode Kruis den lei der der ambulance, Dr. Winckel, telegrafisch n inlichtingen verzocht. Het antwoord, dat hierop Is ontvangen, geeft geen volledige verklaring van het ge- oeurde, doch bevestigt wel, dat de vooruit geschoven eenheden teruggetrokken worden dat concentratie in Dessié noodzakelijk is geworden. Ook wat de verwondingen van Dr. Van Schelven betreft, waarvan het Stefani-tele gram melding maakt, kon niets nader 1 den medegedeeld, dan dat er geen reden bezorgdheid ten zijnen aanzien bestond. Hopelijk zullen de dagrapporten van' Winckel een en ander uitvoeriger melden. GAI.A-DAG OP DE JAARBEURS Tal van autoriteiten op bezoek Ook Minister Colljn kwam ter beurze De Jaarbeurs is de laatste dag door tal van officieele personen bezocht Zoo werden achtereenvolgens opgemerkt de oud-regee- ringscommissaris, de heer P. K. J. Herin- g a. de leden van den Middenstandsraad het college van B. en W. der gemeente Utrecht, de oud-Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht dr. H. Th. 's Jacob, de oud burgemeester van Utrecht, thans Commis saris der Kon mgin in Groningen dr. J. F. Fockema Andrea e. Een gezelschap hoogleeraren en studenten van de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg maakte een rondgang over de beurs. De Amerikaansche gezant kwam een bezoek brengen en gistermiddag verscheen de minis ter-president dr. II. Co lijn, vergezeld van zijn echtgenoote en zijn particulier secretaris. Minister Colijn werd van het station afge haald door den secretaris-generaal den heer W. Graadt van Roggen, en den heer W. Terpstra. ingenieur van de Jaarbeurs Bij den rondgang was ook de heer Roelofsen, lid van den Raad van Beheer der Jaarbeurs, tegenwoordig. Het bezoek, dat lang duurde was slechts kort tevoren aan het Jaarbeurs- bestuur bekend geworden door middel een telegram. Onder de Jaarbeurs-bezoekers was de tijding, dat de minister-president ter beurze aanwezig was, spoedig bekend. Contingenteering van den koffie-invoer De Sts.crt. van gisteravond bevat een K. B., waarbij, met ingang van heden, gedu rende het tijdvak van 3 maanden, aanvan gende 19 Maart 1936 en eindigende 18 Juni 1936, de invoer uit ieder land verboden is van: a. ongebrande koffie (Ned.-Indische. Bra zil iaansche en andere Amerikaansche, Afri- kaansche en alle andere soorten); b. afval van ongebrande koffie (w.o. veegsel); c. gebrande koffie; telkens voor zoover deze mrer bedraagt dan 100 ten honderd van het bruto-gewicht, hetwelk gemiddeld per 3 maanden in het jaar 1935 uit dat land is ingevoerd. De minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart is bevoegd boven deze contin genten bijzondere contingenten vast te stel len voor den invoer uit nader door hem aar te wijzen landen. Het verbod van invoer zal niet gelden: a. voor goederen, welke ingevolge een der art 15, 16. 17 of 22 der Tariefwet 193-4, no. 381, met geheele of gedeeltelijke vrijstelling van invoerrecht worden ingevoerd: b. voor goederen, welke niet aan invoer recht zijn onderworpen en welke worden in gevoerd met vrijstelling van het statistiek- recht ingevolge art. 3, letter a. b, e, d. e, g, i of k van de Wet op 't Statistiekrecht 1932: Staatsblad no. 231. Steun aan Indische koffiecultuur Van officieele zijde deelt men ons mede. dat het hier een tijdelijke maatregel geldt, welke verband houdt met de "plannen tot steunverleening aan de Indische koffiecul tuur, welke thans met Mr. G.' H. C. Hart, directeur van Economische Zaken, tijdens zijn verblijf in Nederland worden besproken. Het is niet uitgesloten, dat deze contin genteering aanvankelijk eenig ongprief voor den handel met zich zal brengen; dit zal echter van zeer korten duur zijn. terwijl verwacht kan worden, dat de contingentee ring zelve binnen betrekkelijk korten tjjet kan worden opgeheven. De Dieseltractie Verdere uitbreiding Van de zijde der Ned. Spoorwegen deelt men ons mede, dat ingaande 23 Maart a.s. de Dieselelecf.rische Tractie weer zal worden uitgebreid van 175.000 tot 200.000 'teinstelkilometer per maand AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers Incl. ontbijt f 4.en f 4-50 met badkamer vanaf f 5 De Stadt-Schanke Leidscheplein 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gaogea I 6 gangen I d'oéuw^varie 75 c. I L— I 1.25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- HOTEL CENTRAAL LEIDSCHEBOSCHJE ADAM J LOGIES MET OMTB'JT E350 W Ej GRATIS ZWEMMEN DE NEDERLANDSCHE EXPORTHANDEL Jaarvergadering van de vereeniging te Amsterdam Waar de exporthandel bij gebaat zou zijn Hedenmiddag werd te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Ver eeniging tot bevordering van den Ne- derlandschen Exporthandel. De heer E. H. Kok, voorzitter van de Vereeniging, wees in zijn .openingswoord op ■de handelsbelemmeringen, die zich in al- leriei vorm nog voortdurend opstapelen. Een stabilisatie der verhoudingen is nog allerminst verkregen. De reflex der onbevredigende situatie vinden wij terug in de cijfers onzer han delsbeweging; het totaalcijfer van onze uit voer daalde opnieuw eu wel van 712 mil lioen in 1934 tot 675 millioen in 1935. On der invloed der gespannen internationale verhoudingen en de vrees, dat het Abes- sijnsche conflict niet gelocaliseerd zóu blij ven. viel in het laatste kwartaal eenige op leving in zaken te constateeren. Het nieuwe iaar heeft aan deze opleving weder een einde gemaakt Spr. is er van overtuigd, dat de Regee ring doet wat in haar vermogen is om >lp situatie te verbeteren of te verzachten. Het moeilijk het iedereen naar den zin te maken. De mogelijkheid het zgn. politieke risico bij den export onder te brengen bij den staat, heeft naar spr. meent een sterke sti mulans aan den uitvoerhandel gegeven. Wij zijn, aldus spr., de Regeering hiervoor erkentelijk en mepnen dat deze vorm van indirekte stimuleering onzer afzetten, de meest effectieve is, daar het particulier initiatief onaangetast blijft en ook niet geschraagd behoeft to worden door de Overheid. De exporthandel zou echter in sterke mate gebaat zijn, indien het „transferrisico" alleen verzekerbaar was, daar nu tal van zaken niet tot stand kunnen komen, wijl de exporteur de risico verbonden aan een eventueel deviezen uitvoerverbod niet kan dragen. Ten slotte bepleitte spr. een goede han delsvoorlichting uit het buitenland van Staatswege. In het jaarverslag van den secretaris, den heer dr. 'Max de Vries, loopende van 26 Sept. 1934 den stichtingsdatum der vereeniging tot 31 Dec. 1935, wordt het stichten van een permanent voorlich tingsbureau voor exporteurs bepleit. Mr. W. M. J. van Lutterveld sprak hierna over „Brazil iaansche Indrukken". De heer J. N i k e r k, secretaris der Ned- Poolsche Kamer van Koophandel, sprak voorts over ..De Handelsbetrekkingen tus schen Nederland en Polen" en Mr. E. H. von Baumhauer, gedelegeerd be stuurslid der Ned. Amerik. Kamer van Koophandel, over: „Het nieuwe handels verdrag met de V.S. en de exportmoge lijk heden". Naar aanleiding van het bericht betref fende de veiling van landgoederen van wij len Prins Hendrik in Mecklenburg, verne men wij nog, dat deze goederen zijn inge bracht in een stichting, welke door samen werking van verschillende groepen tot sland is gekomen en welke tot doel heeft de op leiding van jonge menschen tot landbouw kundigen. Ook het Duitsche Rijk is, even als Sir Henry Deterding, in het bestuur de zer stichting vertegenwoordigd. Behoudens goedkering van enkele offi cieele instanties van het Duitsche Rijk, is de koop definitief gesloten. MARIENDAAL TE OOSTERBEEK Naar wij vernemen zal eerlang tot verkoop van 't landgoed „Mariöndaal" te Oosterbeck worden overgegaan, 't zij in zijn geheel of in gedeelten. GEEN STADHUISKWESTIE TE AMSTERDAM Zorg voor het stadsschoon In de gistermiddag gehouden zitting van den Amsterdamschen Gemeenteraad was bij de ingekomen stukken een adres van een groep architecten met verzoek, voor den bouw van het nieuwe Raadhuis een prijs vraag onder Nederlandsche architecten, uit te schrijven. Dit adres gaf aanleiding tot eenige discus sie, waarbij eenige Raadsleden de vrees uit ten door B. en W. in dit opzicht voor een voldongen feit te worden geplaatst. De bur gemeester. Dr. W. de Vlugt, heeft den Raad intusschen verzekerd, dat dit niet het geval zal zijn. Voorts heeft de Raad eenige uren gespro- dc toepassing van de Monumenten verordening. Krachtens deze verordening is een z.g. Monumentenlijst opgemaakt, waarop voorko men de namen van gebouwen, waarvan het belang in verband ir.et aesthetische betoeke- nis vaststaat Het criterium hieromtrent ligt in de beoordeeling van de vraag of men te doen heeft met gebouwen van bijzondere cultureele waarde uit een oogpunt van ge schiedenis, kunst en schoonheid. Zulke ge bouwen telt Amsterdam er veel. De voor den eeredienst gesloten Ronde Luthersche Kerk is er een van. Niettegenstaande het betrok ken Kerkbestuur dit gebouw wilde verkoo- pen, heeft de Raad vroeger al beslist dat de Kerk met den kopergroenen koepel niet mag worden gesloopt. Een dergelijke zaak werd gister ook be handeld, toen de discussie liep over twee huizen van de bekende firma J. C. Boldoot aan den Singel. Een Raadscommissie had de bezwaren tegen de plaatsing van 32 gebou wen op de Monumentenlijst onderzocht, 30 ongegrond verklaard en de bezwaren tegen de beide Boldoot-gebouwen erkend. De discussie, waaraan werd deelgenomen door de heeren Dingemans (r.k.), Woltjer (a.r.), Jansma (v.b.). Gulden (s.d.), Mok (s.d.) en wethouder de Miranda (s.d.), liep voornamelijk over de vraag of het aesthe- tisch belang voor het stadsschoon en hev economisch nadeel voor de eigenaars der be trokken gebouwen tegenover elkander recht vaardig konden worden afgenomen, oen vaardig konden worden afgewogen. Ten slot te heeft de Raad met 30 tegen 9 stemmen besloten het advies der commissie inzake de huizen van Boldoot niet te volgen. De beide gebouwen blijven dus op de Monumentenlijst staan evenals de 30 andere, waarover weinig •verd gesproken. Heffing op B-bloem De importeurs verwachten binnenkort een verlaging Naar het „Hbl." verneemt, koestert men in importeurskringen venvachtin gen, dat de heffing op B-bloem (waarin geen 35 pet. inlandsche tarwe behoeft te zijn vermalen) binne>nkort zal worden verlaagd. Zooals bekend is, heeft Nederland in het per 1 Februari van kracht geworden han delsverdrag met de V. S. de verplichting op zich genomen, ten minste een hoeveelheid van 30 millioen kilo Amerikaansche bloem te zullen importeeren. In 1935 werd nog slechts 9 millioen geïmporteerd uit de V. S. hoewel er véél meer ongemengde bloem in Nederland mocht worden geplaatst (5 pet van hun omzet voor de bakkers, enz.). De oorzaak, daarvan was, d.at de heffing te hoog was, n.l. f 7 per 100 kg., waardoor de importeurs redelijkerwijze niet konden eon- curreeren met 't product, dat de inlandsche fabrikanten maalden van onvermengde bui- tenlandscbe tarwe. Toen het Amerikaansche handelsverdrag in werking trad, werd de heffing dan ook per 3 Februari verlaagd van f 7 tot f 6.25, teneinde den bij verdrag verplichten import van 30.000 tons mogelijk te maken. Op dezen weg is mem thans nog verder gegaan. In de eerste plaats is vorige week een commissie ingesteld, bestaande uit twee importeurs, twee meelfabrikanten en den directeur der Meelcentrale als voorzitter; deze commissie zal een nieuwe berekening maken van de vooral vóór 3 Februari steeds onbillijk hoog gehouden heffing, wel- ke bijna een prohibitief karakter had, tot nadeel der importeurs en ten faveure der fabrikanten (zonder dat daardoor de werk gelegenheid werd beïnvloed). In de tweede plaats is om den invoer der verplichte 30.000 tons inderdaad moge lijk te maken bovendien een productie- contingenteering ook van B-bloem door de fabrikanten op zich genomen, op verzoek der Centrale. De verwachtingen in importeurskringen wat betreft verdere heffingsverlaging met één of twee kwartjes per 100 kilo ingevoer de bloem zijn op het hierboven vermelde gebaseerd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Locarno-mog endheden hebben tot vannacht twee uur vergaderd en tenslot te op een drietal punten overeenstemming bereikt. De Volkenbondsraad heeft gister een open* bare zitting gehoudenwaarin is uilgeipro ken. dat Duitschland de verdragen van Ver» sailles en Locarno heeft geschonden. Ras Desta zou in Sidamo nog steeds met het bevel der Abessijnsche troepen belast zijn. Een telegram van Dr. Winckel over de Nederlandsche Ambulance in Abes- synië meldt dat voor eenige vrees geen. grond bestaat. r Schot De Karteeringsvlieger Vonk vertelt III. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de Begrooting van Waterstaat voort» gezet. is PALTHE TIJD SPECIALE INRICHTING VOOR CHEMISCH REINIGEN, VERVEN EN MOT-ECHT MAKEN VAN GORDIJNEN EN TAPIJTEN De concurrentie tusschen Rotterdam en Antwerpen De Brusselsche „Soir" bevat bet bericht, dat de Nederlandsche minister van handel heeft verklaard, dat hij jtetroffen is geweest door de steeds toenemende verplaatsing van het handelsverkeer van Rotterdam naar Antwerpen en dat de Nederlandsche regee ring er ernstig over denkt dit met het ver- leenen van scheepvaart premies tegen te gaan. Wij moeten in dit verband opmerken, zegt het blad. dat in Januari jL het handels verkeer van Rotterdam 50 pet hooger was dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Ook Februari was gunstig met 1.610.000 ton tegen 1. 285.000 ton in Febr. 193a. Van Belgische zijde zou men aan de „Soir" in verband hiermede heb ben verklaard, dat reeds alle noodige schikkingen werden getroffen om de Belgische belangen tegen de voorge nomen Nederlandsche concurrentie op afdoende wijze te verdedigen. GEN. MATOOR TIT. J. C. H. VERSCHOOR f In den ouderdom van 72 jaar is te Breda overleden de generaal-majoor tit. J. C. H. Verschoor. De begrafenis zal plaats vin den a.s. Zaterdag om half 2 op de Prot, Begraafplaats te Ginneken. EEN HONDERDJARIG NOTARIAAT Dc heer W. F. J. Fischer had het voor recht den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar benoemd werd als notaris te Ede. Opgemerkt wordt, dat nu repds 11S jaren dit notariaat wordt waargenomen door een der leden der familie Fischer, ni. van 1818 tot 186S door wijlen den lieer J. C A. Fischer, van 1S6S tot 1911 door diens zoon wijlen den heer W. F. J. Fischer en van 1911 tot heden door den tegenwoordigen functionaris. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan 9 DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1