Jlteaure Cfiitsdn* (Cffitrant 1 ml. Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Dagelijks verschijnend Zonder aanzien des persoons iiim.tRenn - MOTOROILS - Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zendi"?5.50 Alles bij vooruitbetaling Losa- nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 NO. 5733 WOENSDAG 18 MAART 1936 Postgiro 58936 Abbtrtrntieprijjen: Van 1 tot 5 regels1-17 Elke regel meer0.22'/> Ingezonden Mededeelingeti van 1-5 regels2.30 F.'ke regel meerf 0.45 Voor Tiet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 15e Jaargang Wij komen nog eens terug op het vieze pamflet, hetwelk dezer dagen verspreid werd en blijkbaar nog hiel en daar uitgedeeld wordt door de N. S.B. In talryke gemeenten is proces verbaal opgemaakt tegen de colpor teurs met dit ding. Een groot getal lezers zond ons exemplaren, waarbij het altijd ging om de vraag: mag dit maar zoo? Ook betuigden velen ons hun dank, omdat wij in den laatsten tijd wat meer aan dacht besteden aan de N.S.B.-strijd- methode, en ook aan de herrie, welke zich daar in eigen kring afspeelt. Dit alles is zeer nuttig, zegt men ons, omdat op deze wijze veler oogen ge opend worden. Toch was er nog oen enkele het was inderdaad een enkele die meent, dat er een tijd geweest is, dat de rechterpartjjen in het kielzog van de S.D.A.P. voeren. En dat de N.S.B. de S.D.A.P. op haar nummer heeft gezet. De beweging van Mussert ver breidt dit praatje natuurlijk ook druk genoeg. Hier en daar slaat dit in, bleek ons. Het lijkt ons goed, daarom maar eens weer een stukje historie te geven. Ons vriendelijk verzoek aan de lezers is, om dit artikel nu goed te bewaren. Wij leven zoo geweldig snel. De mees ten herinneren zich de omstandighe den, waarin de Zeven-Provinciën-tra- gedie zich afspeelde, nauwelijks meer. Het bespaart menigeen het schrijven van een brief aan onze redactie. Wat aangaat de valsche voorstelling, alsof de „Notenkraker", waarvan de bekende bloedplaat wordt nagedrukt, vervaardigd zou zijn op een drukkerij, waarvan Mr. Diepenhorst commissaris is, verwijzen wij naar ons nummer van 23 Januari j.l. Helaas hebben wij geen exemplaren van dit nummer meer in ons bezit. Er was zóóveel vraag naar dit ophelderend artikel, dat wij er schoon door zijn. Dit leugencomplex kan thans wel ter zijde worden gelegd. Begin 1933 werd een oproerige stem ming geconstateerd op de Nederland- sche Marine in de wateren van ons Indië. Op de Zeven Provinciën brak rebellie uit. Deze oproerige stemming was wekenlang aangewakkerd gewor den in de sociaal-democratische pers hier te lande, terwijl de moderne Mariniersbond welke op het standpunt van de klassestijd stond, niet naast de Regeering plaats nam, doch volhardde in een gevaarlijke dubbelzinnige hou ding. Tot kookhitte gebracht, ging de bemanning der Zeven Provinciën, voor een groot deel, er toe over het oorlogs schip te rooven en koos er zee mee op 5 Februari vanuit de haven Oele-leh. Men herinnert zich nog wel de revo lutionaire tocht van dit schip, welke eindigde met het drama aan de Zuid- Westkust van Sumatra. Van stonden aan nam de S.D.A.P. hier haar halfslachtige houding aan, waarbij de voorzitter Jan Oudegeest, het Kamerlid Cramer, Mr. Punch in de Voorwaarts thans rustig beheer der van de V.A.R.A. en vele ande ren speciaal op den voorgrond traden. De Minister van Defensie, Dr. Deckers, verbood op 7 Februari de bladen van de Arbeiderspers voor leger en vloot. Dit verwekte een ge weldig verzet van de zijde van de sociaal-democraten. Op de Regeering en de gezagsgetrouwe partijen werd wekenlang storm geloopen, en natuur lijk vooral de rechtsche partijen moes ten het ontgelden. Nu komt het punt, waarop het thans aankomt. Dr. H. Colijn, toen geen Minister, verklaarde 6 Februari in een interview„intusschen doet het er weinig toe hoe het alles is ge beurd. De hoofdzaak is, dat er een klaar geval van muiterij is en dat men die muiters moet onderdrukken, zoo noodig door het schip met een torpedo naar den bodem van den Oce aan te zenden. Maar zoo ver zal het, dunkt mij, wel niet komen, daar de muiters wel eieren voor hun geld zul len kiezen". Fel kozen de sociaal-democraten daarna vooral partij tegen Dr. Colijn met pen en teekenstift, en niet minder met het woord in de direct daarop ge volgde verkiezingscampagne ten be hoeve van een nieuwe samenstelling der Tweede Kamer. De plaat, welke Dr. Colijn voorstelt met van bloed druipende handen, en welke tot ergernis van duizenden in den lande, thans door de N.S.B. herdrukt en verspreid, bovenal in den nacht, wat overeen komt met den aard van zulk luguber ding, kwam voor in de Notenkraker van 18 Febr. 1933. Men vraagt vaak, waarom toen die plaat niet in beslag is genomen. Wij hebben hiernaar geïnformeerd ter plaatse, waar men er van af kan we ten. Men meende geen voldoende steun te vinden in de toenmalige wetgeving. De persvrijheid was hier te lande zoo groot, als wellicht nergens elders. Inmiddels ging de verkiezingsstrijd voort, waarin de S.D.A.P. Dr. Colijn bestreed, omdat deze zienderoogen door groote groepen der bevolking werd aangewezen als the coming man in deze tijden van geestelijke en maatschappelijke onrust. De uitslag bevestigde deze verwachting en 21 Mei 1933 trad Dr. Colijn op als Ka binetsformateur. Men lette, na deze korte historie beschrijving gevolgd te hebben, erop, hoe het program van Dr. Colijn inzake gezagsherstelling in ons land tot uit voer is gebracht. Leger en vloot wer den onder de krachtige leiding van Dr. Deckers weer volkomen betrouwbare instrumenten. De ongelimiteerde pers vrijheid werd wat aan banden gelegd, zoodat het verspreiden van schanda lige prenten, als waarover het in dit artikel gaat, niet ongestraft meer kan plaats hebben, terwijl de Regeering het vraagstuk van de persvrijheid-bijna zonder-grenzen ook aan de orde heeft gesteld bij de Commissie voor de Grondwetsherziening. De S.D.A.P. is nog steeds bezig om haar zwenking zonder verlies van den legertros te doen plaats hebben en zoo nu en dan wordt daar zelfs het Wilhelmus gezongen. Hoe wij hier tegenover staan, is in dit artikel niet aan de orde. Wel willen wij zeggen, dat onze waakzaamheid, ook dezen kant uit, in geen enkel opzicht mag verslappen. Men ziet nu wel in, dat wanneer thans de heer Mussert of iemand an ders uit zijn omgeving opdracht geeft persvuil, hetgeen begin 1983 nog ont snapte aan den wettelijken greep, te verspreiden, dit gelukkig op dit oogen- blik aanleiding is tot het opmaken van proces-verbaal. Er is dus geen sprake van, dat de N.S.B. harder zou worden aangepakt dan de S.D.A.P., gelijk onze nationaal- socialisten zoo gaarne rondstrooien, en hetwelk zij thans ook weer doen. De S.D.A.P.-ers zullen echter heden ten dage het gevaar, om met den straf rechter in aanraking te komen, niet zoo licht loopen, wjjl zij zich oefenen in voorzichtigheid. Alzoo is het ook slechts grootspraak, wanneer de N.S.B. rondbazuint, alsof strenger optreden te danken zou z\jn aan haar actie. Dit strenger optreden is slechts een gevolg van het feit, dat het Ministerie-Coltjn er volkomen in is geslaagd, het gezag in Nederland weer hoog te stellen. Gedurende het gansche jaar 1933, dus ook in de periode, toen Colijn en Deckers schoon schip maakten bij le ger en vloot, had de N.S.B. nog in geen enkel opzicht belangrijke invloed op bepaalde bevolkingsgroepen in ons land. Het orgaan Volk en Vaderland dateert van 1 Januari 1933, en de heer Mussert was in dè meest felle periode van „De Zeven Provinciën' nog een ijverig werkend ingenieur der provincie Utrecht. Zijn orgaan was toen nog netjes, vergeleken bij een jaar later, toen hij zelf was gevallen onder het ambtenaarsverbod, en daarmede tegelijk blijkbaar elke rem inzake hoog staande vulling van zijn blad werd los gemaakt. Wy hopen en venvachten wel, dat thans geen enkele ernstige lezer, nadat hij rustig kennis heeft genomen van wat wij hier schreven, zich zal laten vangen door redenaties van N.S.B.- zijde. Al leven wij snel, de periode vanaf 1933 kan nog gemakkelijk ge noeg geregistreerd worden. De N.S.B. streeft ernaar zijn volge lingen terug te voeren tot een cultuur- trap, welke wij dachten in ons land ge passeerd te zijn. Gelukkig dringt dat steeds meer door, ook tot onze jongeren, waarvan sommigen zich een tijd lang gevleid hebben met de ge dachte, dat het gezag veilig zou zijn bij den heer Mussert en de zijnen. Het gezagzoowel als de gezonde volksinvloed, kunnen slechts veilig ge steld worden in de schaduw van het belijdende en het belevende Christen dom. Er is dan geen aanzien des per soons, doch gelijke rechtspleging ten opzichte van een ieder. DE WERKKAMPEN OPEN IN 1936! De minister-president voor de microfoon Ook Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine zal spreken Actueele flitsen uit het kampleven De perscommissie van de Centraio- voor Werkloozenzorg schrijft ons: „De toekomst van een volk", zoo schrijft Dr. H. Colijn, Minister-President, in het laat ste nummer van „Raad en Daad", „wordt, van den menschelijken kant gezien, bepaald door de waarde van hen, die thans de jeugd uitmaken. Een jeugd, die het vertrouwen in zichzelf verliest, die zelfs een schemering van hoop zou moeten missen, levert straks een volk, dat niet meer in staat zal zijn zijn plaats te,midden der natiën te hand haven. Daarom alleen reeds verdienen de pogingen om de werklooze jeugd de helpen de hand tc b:eden. om haar voor wanhoop te behoeden, ons aller belangstelling en... ieders steun". Op 23 Maart a.s. organiseert de Centrale voor werkloozenzorg, een radio-avond. Een groot gedeelte van 't programma wordt ge vuld met actueele flitsen uit het kampleven. Daardoor krijgt men een beeld, hoe het toe gaat in de de jeugdkampen: men hoort de jongens in het kamp weer zingen uit volle borst, men maakt een bonte avond mee, men luistert een gesprek af tusschen enkele jongens en hoort den kampcommandant zijn joneens toespreken wanneer de kamp periode afgeloopen is en zij weer móeten te- gkeeren naar de maatschappij Er is-meer. De Ministers Dr. H. Colijn, en Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine werden bereid gevonden een korte toespraak te houden ten bate van het werk voor „Jong Holland". Verder zal spreken de voorzitter der „Centrale", de heer W. J. Hem mes, terwijl de secretaris, de heer J. Schio- per. enkele mededeelingen zal doen in ver band met de groote financieele actie in de eek van 30 Maart t/m. 4 April. Een ieder, die sympathiseert met den ar beid der Centrale voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad van Ne- derlandsche Kerken voor practisch Christen dom, stemme Maandagavond a.s. 8 uur n.m af op golflengte 301 M. Ieder, die meent, dat dit werk óók in voortgang moet hebben en aan 4000 jongeren gelegenheid moet worden geboden de vreug de van 8 weken normalen arbeid te sma ken, offere zijn gave in de collecteweek óf storte een bedrag op de postrekening van de „Centrale" te Utrecht giro 234919. SOCIALISTISCH VOLKSGEBOUW TE AMSTERDAM De Federatie Amsterdam van de S.D-A.P. te Amsterdam met een aantal andere socialisti sche organisaties hebben tot B. en W. het ver zoek gericht het IJj. aviljoen aan de overzijde van het IJ, by de Tolhuispont, aan hen te ver huren. Het IJ-paviljoen, zeggen B. en W. in het be treffende voorstel aan den Jtaad, staat sedert kan maar de beste zijn „TWfcNTOL" Vei koop voor Holland NIEUWE LANDSADVOCAAT Jhr. Mr. G. van der Does benoemd Tot opvolger vail Mr. J. H. Tcldcrs Met ingang van 1 April 1936 is aan Mr. J. H. T e 1 d e r s, landsadvocaat te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking, met dankbetuiging voor de vele en be langrijke diensten door hem aan den lande bewezen en is, met ingang van denzelfden datum als zoodanig be noemd jhr. mr. G. W. van der Does, thans plaatsvervangend lands advocaat. De nieuwbenoemde landsadvocaat, jhr. mr. G. W. van der Does, is in 1894 te Arn hem geboren. Na het gymnasium te hebben afgeloopen. werd jhr. van der Does cornet bij de veldartillerie en vervolgens (het was in middels mobilisatie geworden) reserve-twee derluitenant en reserve-eerste-luitenant bij genoemd wapen. Hij heeft gestudeerd, voor een deel door studieverlof daartoe in staat gesteld. Volgens de traditie van zijn geslacht bezocht hij de universiteit te Leiden, waar hij het candidaatsexamen en het doctoraal examen in de rechten beide cum laude afleg de. Na zijn doctoraal examen is jhr. Van der Does gedurende anderhalf jaar werkzaam geweest als juridisch ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Amsterdam. Hij is gepromo veerd op een proefschrift over de bedrijfs organisatie in het drukkersbedrijf. In het begin van 1921 kwam jhr. Van der Does op het kantoor van den landsadvocaat, mr. J. H. Telders. Het jaar daarna werd hij het najaar van 1932 leeg. Daarom is het Col lege in principe bereid aan het verzoek der ge noemde organisaties te voldoen tegen een huurprijs van f 2000.— per jaar met de ver plichting voor de aanvragers om het gebouw voor het doel te restaureeren. DE NEDERLANDSCHE CONJUNCTUUR IN 1935 DE TOESTAND BLEEF VRIJ ONGUNSTIG Langzame daling van het kostenpeil Grootere bedrijvigheid bij slechts enkele fabrieken Blijkens mededeeltng van het Centraal Bureau voor de Statistiek, treedt uit de resultaten van het onderzoek naar den al- gemeenen bedrijfstoestand en den stand der arbeidsmarkt in 1935 duidelijk naar voren, dat, al vielen er, vooral in de tweede helft van het jaar, enkele symptomen van ge deeltelijke en meerendeels zwakke verbete ring waar te nemen de omstandigheden over het algemeen toch weinig of niet be vorderlijk waren om het nu reeds geruimen tijd-geteisterde bedrijfsleven tot opbloei te doen komen. Vergelijkt men de bedrijvig heid in dit en het vorige jaar, dan is er voor een. aantal fabrieken weliswaar geen achteruitgang, maar evenmin vooruitgang te constateeren. De scheepsbouw wist, aldus het over zicht, in 1935 verschillende niet onbelang rijke (w.o. eenige buitenlandsche) orders te verwerven,- welke een dreigenden nagenoeg algemeenen stilstand hielpen voorkomen, maar de voldoening hierover wordt sterk getemperd door de veel te wenschen over latende prijzen, terwijl ook in het oog is te houden, dat de aanneming van een deel dezer orders slechts mogelijk is geweest door steun van overheidswege. Tekort aan orders in de machinefabricage Gaf bij de machinefabricage de stand der bedrijvigheid niet steeds en voor alle ondernemingen evenzeer reden tot kla gen, toch bleef over het geheel slapte al door meer regel dan uitzondering. Ofschoon wat de constructiewerkplaatsen betreft or ders voor den bruggenbouw in verschillen de ondernemingen aan vrij wat handen werk hebben ge^iven, toch vertoonde deze bedrijfstak, ais geheel genomen, in 1935 steeds duidelijke teekenen van een tekort aan orders. In het hoogovenbedrijf stond de ruwijzerproductie sinds April op een eenigszins verlaagd peil. Hiertegenover was in de tin fabrieken de produc tie 16% pet grooter dan in 1934. In het grootbedrijf der gloeilampen-èn radio-industrie is de personeel- sterkte in 1935 afgenomen van rond 15.000 tot rond 12.900 man. Zorgelijk was de toestand over het geheel in de katognindustrieal waren er ten slotte teekenen van verbetering, deels ook hij 1934 vergeleken. Was in het eerste halfjaar veeleer nog een tendenz tot achter uitgang vastte stéllen, daarna en voorname lijk in de laatste maanden, ontstond in_ ver schillende spinnerijen en weverijen min of meer opleving van de vraag ten gevolge waarvan een grooter deel der capaciteit kon worden benut. De wolindustrie kenmerkte zich door een nog al sterk wisselende bedrijvig heid. Zoo was te Tilburg aanvankelijk over wegend voldoende werk, waarna een tijd lang slapte overheerschte; hierop herstelde de toestand zich in het derde kwartaal en ontstond na een stoking drukte, welke tot eind November aanhield, doch toen weder voor inkrimping plaats maakte. Hoewel de werkgelegenheid iji de con fectiefabrieken overwegend onbevre digend en gedurende een deel van het jaar in doorsnee beter was dan in 1934, werkte toch steeds een aantal fabrieken, zoowel van heeren- als dameskleeding, korten of lange- ren tijd met min of meer ingekrompen be drijf Uit de over de laatste maanden ont vangen rapporten bleek, dat na de tevoren geconstateerde over het geheel bevredigende bedrijvigheid, gedeeltelijk riapte ontstond, anderdeels bleef er nog vrijwel voldpendt werk o.m. door bevredigende voorjaars orders. In de diamantindustrie was de werkgelegenheid nog zeer onbevredigend. Voor de typografische v a k k bracht 1935 zich toespitsende moeilijkheden. Onder invloed van den werkhonger heeft de onderlinge concurrentie steeds scherpere vormen aangenomen. In do cijfers, aange vende het aantal werkloosheidsdagen in procenten, weerspiegelde zich tegen 't eind van het jaar (seizoeninvloed) slechts een geringe opleving. De vermindering van de activiteit in het bouwbedrijf vergeleken bij 1934, welke temeer een ongxinstige factor is wegens den terugslag, welken verscheidene met deze branche nauw samenh'angende fabrieken van ondervinden, treedt o.a. naar voren zoowel uit het aantal woningen, waarvan de bouw in dit jaar begon (pi.m. 38.200 tegen 47 800 in 1934) als het aantal woningen op het eind van elke maand in uitvoering, dat geregeld kleiner was dan verleden jaar (eind Dcc. gedaald tot pl.m. 15.100 tegen pl.m. 22 900 een Jaar tevoren). compagnon en plaatsvervangend landsadvo caat. Jhr. Van der Does is lid van het bestuur der Juristenvereeniging, voorzitter van het Medisch Tuchtcollege, hoofdredacteur van het Advocatenblad en voorzitter der commis sie van advies, bedoeld in het Crisis-Orga- nisatiebesluit, voor welke laatste functie hij thans bedanken zal. De nieuwbenuoemde landsadvocaat heeft praeadviezen geschreven voor de Juristen vereeniging over den wenschelijksten vorm van rechterlijke organisatie en voor de Ad- vocatenvereeniging over de rechtsverhouding tusschen advocaat en cliënt Vroeger is jhr. Van der Does werkzaam geweest als redacteur van het dagblad „De Nederlander", van welke courant hij vast medewerker gebleven is. Nu hij tot lands advocaat is benoemd zal hij zijn arbeid aan genoemd blad beëindigen. Jhr. Van der Does heeft een boekje ge schreven over den inhoud van onze nationale gedachte, dat bij Leopold verschenen is. RADIO-OMROEP- STORINGEN De commissie Schönfeld met haar rapport gereed Van de drie bronnen van radiosto ringen, de atmosfeer, de andere zen- ders en de zich in de omgeving van het ontvangende toestel bevindende electrische toestellen en inrichtingen, kan de laalste, in de pnactijk veelal de meest hinderlijke, in verscheidene ge vallen betrekkelijk gemakkelijk worden opgeheven. De in zijn ontvangst gehinderde luis teraar heeft echter tot dusverre geen -wettelijke middelen in de hand om zich tegen deze storingen te weren. Teneinde middelen te beramen, om in deze leemte te voorzien, is door den minister van Waterstaat een Commissie inzake Radio-omroepstoringen ingesteld, welke op 30 September 1931 is geinstalleerd. Deze iom- missie is thans, na vier jaren arbeid, met haar voorstellen gereed gekomen. Daar het uitstralen van hoogfrequente- energie door de radio-ontvangtoestellen zelc de z.g. Mexicaansche hond reeds in het Radio-reglement 1930 strafbaar is gesteld viel deze storingsbron buiten het door de Commissie beschouwde gebied. Waar de Commissie het storingsvraagstuk beschouwt als een conflict tusschen tw°e partijen, de gebruikers van electrische toe stellen en inrichtingen eenerzijds en :1e luisteraars anderzijds, meent zij, dat de op lossing van het storingsvraagstuk gevon den moet worden door het nemen vin maatregelen door beide belanghebbenden en zullen aan het ontvangtoestel van den klagr. wil deze recht van spreken hebben, zekere eischen van storingsongevoeligheid moeten worden gesteld. Bijzondere voor zieningen als een afgeschermde invoering der antenne zullen echter om daaraan ver bonden hooge kosten van voorziening en de niet vaststaande afdoendheid van clit middel, niet worden geëischt. Een Permanente adviescommissie De Commissie heeft getracht de te tref fen maatregelen zoodanig te formuleeren, dat deze gemakkelijk kunnen worden aan gevuld en gewijzigd, weshalve zij instelling van een permanente adviescommissie, wel ke desgevraagd en uit eigen beweging voor stellen aan de Regeering zal doen, aanbe veelt. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen VANDAAG VERTREKT EEN DUITSCHE DELEGATIE NAAR LONDEN OM DEEL TE NEMEN AAN DE BESPREKINGEN VAN DEN VOLKENBONDSRAAD Het gerucht gaat dat de Neqvj thans zelf aan het hoofd van Abessijnsche krijgers den Itallaanschen opmar sch zal trachten te keeren. De Eerste Kamer Leeft de begrooting van Onderwijs aangenomen. De goudvoorraad van de Nederland- sche Bank is in de afgeloopen week met ruim 16 millioen gestegen. De commissie-Schönfeld, betreffende on* derzoek naar de radio-storingen, is met haat rapport gereed gekomen. Merkwaardige kerkbouw te Lacombe II. Verschenen is het jaarverslag der JV.V. Kon. Papierfabrieken Van Gelder en Zonen te Amsterdam. De Nederlandsche conjunctuur in 1935. STICHTING ZONNEWEELDE VAN ST0LKLAAN 3 TEL 55H85 's-GRAVENHAGE CHRISTELIJK TEHUIS heeft nog eenige kamers voor echtparen en alleenstaanden uit den besch. stand. Riante villa, schitt gelegen In de Srhev. Boschjea, onmidd. bij kerk en tram, goede deskundige verzorg, met volledige vrijheid - Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij de Directrice Zr DE JAGER Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over do omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang I. Apparaten, die regelmatig storen en ge makkelijk ontstoord kunenn worden. Voor deze toestellen (electrische huishoudelijke toestellen) wordt voorgesteld dat zij, na een bepaalden datum, alleen ontstoord in den handel zullen mogen worden gebracht II. Apparaten, welke niet per se be hoeven te storen, doch in bepaalde ge vallen storing kunnen veroorzaken en zon der groote kosten ontstoord kunnen worden. Voorgesteld wordt, deze gevallen inciden teel te behandelen en den betrokken amb tenaar te doen bèoordcelen of bepaalde voorschriften voor de öntstoring moeten wor den gegeven dan wel een verbod van het gebruik van bedoelde apparaten op be paalde uren moet worden voorgeschreven. Het is de bedoeling daarbij beroep op den minister open te laten. Wat de kosten van ontstoring, ook van de onder de eerste ca tegorie vallende, doch vóór den vastge- stelden datum in gebruik genomen appa raten betreft, is het voorstel om deze over den houder en de(n) luisteraar(s) te vcr- deelen volgens een door den betrokken amb tenaar te treffen regeling. III. Electrische installaties, welke slechts met groote moeite en kosten storingvrij te maken zijn (electrische tractie, hoogspan ningslijnen. groote geneeskundige installa ties enz.) Hier zal, stelt de Commissie voor. na bestudeering van elk bijzonder geval, door den minister, na het hooren van de Commissie van Advies, een beslissing wor den genomen. De Commissie stelt tenslotte voor, dat de Storingsdienst zal worden toevertrouwd aan het Staatsbedrijf der P. T. T. als zijnde een onpartijdig lichaam dat bo vendien op dit gebied reeds eenige erva ring heeft. Uit practische overwegingen worden daarbij eenige beperkende bepalin gen aangegeven, n.l. dat een klacht in bet algemeen slechts in behandeling zal worden genomen, indien deze wordt ingediend door ten minste drie houders van aan de eischen voldoende ontvangtoestellen; dat alleen klachten over de ontvangst van Nederland- sche zenders voor onderzoek in aanmer king zullen komen dat een verhouding van 40 decibels of minder tusschen nuttig signaal en stoorgeluid als hinderlijke storing zal worden beschouwd en dat, indien de klacht geheel en al ongegrond blijkt, de klagers de kosten van het onderzoek zullen moeten betalen. Het rapport van genoemde commissie zal, zoodra de zeer bewerkelijke bijlagen gereed zijn, voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld. C. P. Jongeneel t Een verlies voor Bleskensgraai Te Bleskensgraaf is op 61-jari- gen leeftijd vrij onverwachts overleden de heer G P. Jongeneel, in leven lid van den Gemeenteraad daar ter plaatse. De heer Jongeneel heeft godurenöe een reeks van vele jaren te Bleskensgraaf in het A. R. partij-leven een vooraanstaande plaats ingenomen. Zijn liefde voor de A. R. begin selen stak de overledene nimmer ondec stoelen of banken. In de A. R. Kiesvereni ging bekleedde hij de functie van Penning meester. Als lid van den Gemeenteraad heeft hij gedurende lange jaren vruchtbare arbeid mogen verrichten. Doch niet alleen op politiek gebied, ook op maatschappelijk terrein heeft de overle dene zich in velerlei opzicht verdienstelijk gemaakt Sinds 1911 was de heer Johgeneel onafgebroken lid van het bestuur der N. V. Zuivelfabriek „De Graafstroom" Voorts was hij bestuurslid van de Coöperatieve Boeren leenbank Molenaarsgraaf e. o. en van da Onderling Brandwaarborg Maatschappij Mo lenaarsgraaf e o. De gemeente Bleskensgraaf verliest in den heer Jongeneel een man, die zich onder scheidde door trouwe plichtsbetrachting. Voor de belangen van deze gemeente stond hij steeds op de bres. Hevige botsing tusschen tram en trailer De tram verwoest Te Utrecht heeft op den hoek vak de Maliebaan en de Nachtegaalstraat een zeer hevige botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto met oplegger en een mo torwagen van lijn 2. De tram kwam dos nachts van rechts do Nachtegaalstraat uit, waar het uitzicht zeer beperkt is door een vooruitstekende schutting. Hierdoor heeft de chauffeur van de trailer, welke een vracht van 9 ton aan boter bevatte, op weg van Groningen naar Gouda, de tram eerst op het oogenblik gezien dat hij, ondanks de door ooggetuigen bevestigde geringe snel! beid, te dicht de rails was genaderd om oen botsing te kunnen ontgaan. De tram groep de trailer in den oplegger. Merkwaar.)der wijze bekwam de-ze weinig schade, terwijl de chauffeur ongedeerd bleef. De tram daar entegen liep uit de rails en kwam haaks over de sporen te staan. Het voorhal con werd geheel afgerukt en kwam op straat terecht. Wat er van de traih wagon overbleef »vrrd deerlijk ontzet. De bestuurder van de tram werd niet ernstig door de allerwege rond vliegende glasscherven gewond, tervül de inzittenden met den schrik vrijkwamen. BRAND TE HELMOND Te Helmond ontstond brand in het café ..De Stad Helmond". De brand, welke op zolder was ontstaan, breidde zich in korten tijd snel uit en tastte liet geheele hoven- huis aan. De bewoners moesten in allerijl het pand verlaten. De inventaris van liet bovenhuis ging geheel verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1