DINSDAG 17 MAART 1936 J TWEEDE BLAD PAG. 5 Nederland'8 nieuwste kruiser, ,JJe Ruyteris vrijwel gereedvoor het leggen van de laatste hand aan het schip, voordat dit zeer waar' schijnlijk in het begin der volgends maand zijn proefvaart zal houden, w het naar een der dokken van Wüton—Fijenoord gesleept, waar da kruiser werd gebouwd. Aan den jachtrit, welke door de Utrechtsche jackbvereeniging in de omgeving van IJselstein werd georganiseerdnam een groot aantal jager» deeU Harderwijk verlaagt de belasting Met 10 pet De begrooting van Harderwijk werd op zulk een prachtige wijze eluitend gemaakt, meldt men ons, dat de be lasting met 10 pCt .verlaagd kon worden. „"t Volle profijt" te Enschedé San uitgebreide expositie in voorbereiding Als definitieve openingsdatum voor de te houden tentoonstelling „Het Volle Profijt" te Enschedé, is thans vastgesteld Woensdag 26 Augustus. De tentoonsteling sluit op Woensdag 2 September. Gedurende acht volle dagen en acht volle avonden zal ,'t Volle Profijt" iederen dag zijn eigen beeld en iederen dag zijn nieuwe aantrekkelijkihe, hebben. Er zullen geen z.g. slappe tusschendagen eijn, maar de opzet garandeert een aaneen gesloten, levendig en boeiend volbedrijf, zulks geheel ten gerieve van publiek en deelnemende exposanten. De speciale bedrijfsgroepen van „T Volle Profijt" zijn: landbouw, tuinbouw, handel, nijverheid, kunstzijde- industrie en verkeers wezen. Vuilverwerking door de Gemeente Cassatieberoep behandeld De Hooge Raad behandelde een casatie- heroep van B. en W. der gemeente Breda, die door de rechtbank aldaar ieder zijn ver oordeeld tot f 0.50 boete subs. 1 dag hech tenis wegens overtreding van de Hinderwet, nl. het hebben van een inrichting tot het Verwerken van vuil zonder dat Gedep. Staten daarvoor vergunning hebben verleend. Mr. S. van Oveen te Den Haag, die de cassatie-middelen toelichtte, betoogde, dat men hier geenszins te doen heeft met een ,^nrichting" volgens artikel 2 der Hinder wet. Het vuil wordt eenvoudig neergelegd, opdat de natuur het hare doet Van „verwerking" van vuil is dus oven- min sprake Voorts betoogde pleiter, dat B. en W. niet kunnen worden aangemerkt als .hoofd eener onderneming". De conclusie van het 031. werd bepaald od 30 Maart De reorganisatie van Soesterberg Een klein gedeelte gaat tijdelijk over naar Schiphol Met betrekking tot de onderhandelingen, welke, gelijk wij eenigen tijd geleden heb ben gemeld, gevoerd zijn tusschen de des betreffende instanties over vestiging van een deel der militaire luohtvaartafdeeling op één der luchtvaartterreinen, vernemen wij thans van bevoegde zijde, adt er 'n oplos sing zal worden gevonden in dezen zin, dat er 'n klein gedeelte van de Mil. luchtvaart- afdeeling van Soesterberg zal worden over gebracht naar Schiphol, welke oplossing overigens uit den aard der zaak een tijde lijk karakter zal dragen, aangezien reke ning moet worden gehouden met de ver dere uitbreiding, welke, naar kan worden aangenomen, naar het civiele luchtvaart l.erkeer in de toekomst nog zal ondergaan. DE VOEDING VAN DE ZIEKE WERKLOOZEN Academisch proefschrift van Dr. S. A. ten Bokkel Huinink, te Schiedam Hedenmiddag promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de geneeskunde Salomon Anne ten Bok kel Huinink, die sinds 1933 controlee rend geneesheer der gemeente Schiedam is, op een proefschrift over „De voeding van de gezonde en zieke werkloozen". De titel wijst al aan, dat 'dit proefschrift verre van een academisch vraagpunt te be handelen, resul taat is van een studie, die zich geheel op de he den daagsche toe standen kon ba seeren. In zijn inlei ding spreekt de nieuwe doctor dan ook den wensch uit: „dat dit proef schrift iets mag bijdragen tot liet juist begrip van bepaalde verhou dingen van het Dr S. A. ten Bokkel werkloozengezin Huinink en dat dit werk de hygiënische belangen van hern, de door werkloosheid ge troffen zijn, zal dienen". Een uitgebreide studie over de met zijn onderwerp samenhangende vak-lectuur, maar tevens een diepgaand persoonlijk on derzoek te Schiedam ligt aan deze actueele dissertatie ten grondslag. Zij is In vier hoofdstukken ingedeeld en heeft aan het slot enkele tabellen met oen on derschrift alsmede een samenvatting van al les wat besproken is. In die samenvatting zegt de schrijver, dat de volksvoeding de laatste tientallen jaren verbeterd was en, mede dank zij die verbe terde volksvoeding, ook de volksgezondheid was verbeterd. Onderzoekingen in binnen- en buitenland door den schrijver zelf te Schiedam ver richt gaven de conclusie, dat de platte- landswerkloozen wat hun voedjng aangaat, er beter aan toe schijnen te zijn dan de stads werkloozen. Tegen het onderzoek door het Staatstoe zicht op do volkstrezondheid naar de voe dingstoestand der kinderen op vele scholen worden aan do hand van de bespreking van het begrip „ondervoeding" enkele bezwaren gemaakt Auteurs van artikelen in niet-geneeskun- dige bladen over „ondervoeding" blijken het er over 't algemeen over eens te zijn, dat er een achteruitgang van de volksvoeding, in het bijzonder onder de werkloozen valt waar te nemen. De invloed van deze minder goe de voeding op de volksgezondheid is nog niet duidelijk vast te stellen. Bij zijn budget-onderzoek te Schiedam waarbij hij berekende welk voedsel den werkloozen ter beschikking stond en door GEZONDE EN het wegen van de leden der werklooze ge zinnen bepaalde dr. ten Bokkel Huinink. wat deze menschen aan voedsel behoefden. Hij vond te Schiedam een „manwaarde" van 25569 calorieën, uit 81,5 g. eiwit, 371 g. kool hydraten en 76.7 vet verkregen. Dit is de tot nu toe laagste manwaarde, die ooit in Holland vastgesteld werd. Ook tijdens den wereldoorlog bleek de manwaarde, volgens verschillende onderzoekingen hooger te zijn. Volgens alle den schrijver bekende physio logen is de door hem gevonden manwaarde te laag, maar er staan aan het organisme twee wegen open cmi toch in stofwisselings- evenwicht te geraken, n.l. vermagering en verlaging van het basaal metabolisme (..Ve le werkloozen zijn door de crisis vermagerd en daardoor hebben zij minder voedsel noo- dig. Uit mijn onderzoek blijkt dan ook, dat de meeste menschen met een geringe hoe veelheid voedsel toch in evenwicht zijn. De natuur is dikwijls vernuftiger dan de men schen"). Direct nadeellge gevolgen op den ge zondheidstoestand van hen, die een der gelijke voeding krijgen, kon schr. niet dikwijls vaststellen, wel veronderstelde hij op goede gronden een verminderden weerstand b.v. tegenover infectieziekten. Schr. bepleit wat het van gemeentewe ge verstrekken van versterkende midde len betreft een meer landelijk overeen stemmende regeling van de indicaties, volgens welke deze middelen verstrekt worden, terwijl hij beproeft, aan de hand van het bespreken der verschillende ziekten, enkele algemeen geldende indicaties op te stellen. Bij deze beschouwingen komt ook de groep der „zwakke menschen" ter sprake, waarin wij vele vrouwen uit werkloozengezinnen vinden, terwijl bij het bespreken der maag- patienten opvalt, dat vele manlijke werkloo zen hiertoe behooren. Op het groote belang van het geven van versterkende middelen wordt door den schr herhaaldelijk gewezen, terwijl ook verschil lende ziekten, waarbij z.i. geen versterkon- de middelen gegeven behoeven te worden, besproken wórden. Het geven van versterkende middelen door de diaconieën en particulieren wordt ook behandeld. Vooral op het platteland aldus dr. ten Bokkel Huinink geeft de Kerk naar ver houding veel uit voor het verstrekken van versterkende middelen. Het is echter noodig, dat alhoewel particulieren, de particuliere vereenigingen en diaconieën vrij zijn te ge ven waar zij het noodig oordeelen, toch eenig overleg met de officiééle diensten ge pleegd wordt Op dit punt ontbreekt dikwijls de noodigo samenwerking, die slechts door persoonlijk contact verkregen kan worden en dit maakt, dat sommige menschen hier van ten koste van andoren pro fi tee ren. In het vierde hoofdstuk, waarin de schr. over het voorkomen van vitaminen in do voeding der werkloozen spreekt blijkt, dat vooral een tekort van vitamine A maar bo venal een tekort van vitamine D. te vreezen is. De wijzen, waarop men de voeding der werkloozen zou kunnen verbeteren worden als volgt door den schr. saamgevat le. door vermenging van de „goedkoope margarine" met natuurboter. 2e; door het beschikbaar stellen van goed koope margarine aan de kleine werkloozen gezinnen. 3a door het geven van melk 'aan de school kinderen. 4e. door verlaging der huishuren. 5e. blijkt de hulp van particulieren en die van het Crisis-Cimité absoluut noodig. 6e. moet aan de vrouwen uit het werkloo zengezin geleerd worden het geld econo misch te besteden. 7a wijst de schr. op het groote belang van den steun in natura en 8a od het belang van een goede regeling van het verstrekken van versterkende mid- dien aan zieke werkloozen. De Dieseltractie Met ingang van den nieuwen zomerdienst der Spoorwegen op 15 Mei a.s. zal 4/5 van het aantal in de reisgids als Dieseltrcin aangegeven treinen inderdaad Dieseltractie hebben. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw jhr mr J. F. Lewe van NiJen- stein te Amsterdam. Toegekend ls de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medallle, ln brons, aan J. de Boer Aalsmeer; Idem aan J. Vervaart te Oudenbosch; mej. S. Plukhooy te Dordrecht; idem in zilver aan G. C. van der Laan te Am sterdam; idem aan J. Rey te Amsterdam; idem in brons aan E Weert te Winschoten. CONSULAATWEZEN De heer A. J. A laten als consul REGELING VAN HET ZIEKENFONDSWEZEN Wetsontwerp in voorbereiding Toepassing van het beginsel des vrije artsenkeuze Minister Slingeuberg is voornemens het is reeds eenige malen gemeld een wetsontwerp tot regeling van het zieken fondswezen in te dienen Naar de „Tel." mededeelt, zal hierin het beginsel der vrije artsenkeuze zijn neergelegd. Ieder te goeder naam en faam bekend staand huisarts en specialist, die binnen het verzekeringsgebied van het fonds ge vestigd is, kan zich aan een fonds ver binden. Verder zullen 'de normen, waaraan een ziekenfonds moet voldoen, nauwkeurig wor den geregeld; de omvang van de genees kundige verzorging, de rechtc% en verplich tingen van de verzekerden, geneesheeren, apothekers, tandartsen en vroedvrouwen, het zal alles in de statuien der fondsen moeten worden opgenomen. Ook omtrent liet financieel beheer zullen statutaire regelingen moeten worden getroffen. Het nieuwe ontwerp zal bij de bestuurs samenstelling der fondsen uitgaan van de pariteit, de helft der fondsbesturen zal uit fondsleden, de andere helft zal uit deelne mers moeten bestaan Ook wordt er een plaatselijke inkomen- grens vastgesteld, waaraan de personen moeten voldoen om tot de ziekenfondsen te worden toegelaten, zoodat het beginsel van de weistandsgrens, waarvoor de medici zoo vele jaren hebben gestreden, op gelukkige wijze verwezenlijking vindt. Het toezicht op de ziekenfondsen is ratio neel geregeld. Er worden commissies van toezicht ingesteld met daarboven een cen- tralen raad van het ziekenfondswezen, ter voorlichting van de regeering. Beroepskwesties zijn aldus geregeld, dat zij, voor zoover zij vallen onder de Tuchtwet 1928 tot de competentie zullen behoorpn van het Tuchtcollege, en voor zoover ze betrek king hebben op zuivere ziekenfondsaange legenheden tot de competentie van den centralen raad voor het ziekenfondswezen. De Utrechtsche Jaarbeurs De stemming ter beurze is hoopvol De XXXIVste Nederlandsche Jaarbeurs, welke zich ook gisteren in een zeer druk bezoek mócht verheugen, werd gisteren be zocht door Z.Exc. Jhr. Ir. O. C.A. van L i d t h de J e u d e, Minister van Water staat, vergezeld van Dr. Ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat, benevens door een tiental Neder landsche diplomatieke en consulaire amb tenaren. De stemming ter beurze is ln de afge- loopen week van uit een zaken-oogpunt zeer hoopvol geweest Men was over het alge meen over de zaken tevreden en meende ook ter beurze een opleving in de zaken wereld te hebben kunnen constateeren. De eerste dag der tweede week heeft eveneens T'ns"g 'ryezet. ROFFELRIJMEN. EEN GUNST, VAN GOD Jong Holland snakt naar werk! Je ziet het op de straten Je ziet het in de stad, je ziet het op het land. Jong Holland snakt naar werk! Je ziet het op de platen: Ze grijpt je naar het hart die uitgestoken hand Jong Holland snakt naar werk Jong Holland heeft zvjn Lumpen. Waar arbeidsvuur en -vreugd de wanhoopssfeer verdrijft. Aan ons is 't om het geld snel uit de grond te stampen Waardoor dit heerlijk werk, die zegenleven blijft. Jong Holland snakt naar werk! Geeft gij hun kans, mijn vrinden! Geeft gij uw geld, uw kracht, uw liefde, uw gebed! Het is een kleine kunst een ton bijeen te vinden Als ieder Christenmensch zijn rug er onder zet! Jong Holland snakt naar werk! Je ziet het voor je oogen! Zoo ooit, dan klemt hiér, nu, 't gebod der liefde sterk. Het is een gunst van God dat wij iets geven mógen, Dat wij iets mogen dóén: Jong Holland snakt naar werk! LEO LENS. (Nadruk verboden Ondernemersovereenkomst kalkzandsteenindustrie De Minister van Handel maakt bekend, dat hij aan de vaste commissie van ien Economischen Raad heeft verzocht hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur, als ne- doeld in art. 2 van de wet op het alg bin. dend en onverbindend verklaren van ondor- nemersovereenkomsten ten aanzien van een door de Vereeniging van Ned. Kalk/.nnd- steenf.abrikanten ter algemeen bindendver. klaring voorgedragen ondernemers-overeen komst. Chr. Marine Vereeniging Afscheid van den heer Herweyer Uit het laatste nummer van het Chr. Marineblad blijkt, dat men in den Hel der op hartelijke wijze afscheid heeft geno men van den heer J. Henveyer, die zoo vele jaren de organisatie van Chr. Marineperso neel diende. De afd. Den Helder bood een mooi boekwerk aan; het Hoofdbestuur een fraaio zakbijbel met opdracht, benevens een baro meter. De vertrekkende dankte hartelijk voor zooveel vriendschap en waardeering. Tijdens den strijd op de Kaag tusschen een Regenboog van den heer Heinen en de Nor- man Godfried" (de eerste boot van de nieuwe Draak-klas Een af deeling Italiaansche zwarthemden wordt voor het vertrek naar 't oorlogsveld in het binnenland van Abessinië ioor generaal Graziam (in wit uniform) te Mogadiscio geïnspecteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5