Jltrutur gnhscife GTuurattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het Hotelplan voor Nederland GRATIS TOT 1 APRIL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkriigbaa* Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 17 MAART 1936 15e Jaargang 0K)terttntitprtj?tn: Van 1 tot 5 regelsI.171/» Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeellngen van J—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend C.IO NO. 5732 TWEE-ERLEI OFFER? Het Regeeringsbesluit inzake de op schorting van liet groote verlof voor infan teristen en wielrijders van de winterploeg vraagt een offer van de militairen, die plotseling een onaangename boodschap kregen. De redelijkheid van het besluit wordt echter vrijwel algemeen toegegeven. Zelfs de roode pers schreef, dat het „op een oogenblik van groote internationale span ning, met name juist in West-Europa, een onaanvaardbare toestand zou zijn", wan neer er gedurende eenige weken geen of geen geoefende militairen beschikbaar zou- den zijn. Voor het „blijvend gedeelte" is dat wel onaangenaam, maar het is nog niets, ver geleken bij de offers, welke in de oorlogs jaren gebracht, moesten worden. Voor de werkloozen is het heelemaal geen ramp en voor de anderen mogen we hopen, dat men tegenwoordig met het geven van ontslag aan hen, die het vaderland dienen, wat Voorzichtiger zal geworden zijn. Hoe het zij, een offer wordt van velen gevraagd. Sommige leden der Tweede Kamer zijn van meening, dat ook van de Volksverte genwoordiging een offer is gevergd. Dn Minister-president heeft het Regeerings besluit rechtstreeks per radio aan het volk cn heel de wereld meegedeeld en niet eerst aan de Volksvertegenwoordiging. Da.t was inconstitutioneel en tastte de rechten der Staten-Generaal aan; zoo werd betoogd. Zelfs kon men lezen, dat hieruit weer eens bleek, hoe weinig respect Dr. Colijn voor het parlement heeft. Toen wij, heet van de naald, een korte commentaar op de radio-rede schreven, rees bij ons wel even de vraag of de Grondwet de Regeering niet verplicht achteraf mach tiging aan de Staten-Generaal te vragen voor het langer in diensthouden der mili ciens. Maar geen seconde kwam bij ons de gedachte op, dat de Tweede Kamer zich gekrenkt zou gevoelen, omdat niet eerst in haar midden de mededeeling was gedaan. Wel wezen wij bij voorbaat op de gunstige invloed, welke deze methode van bericht geving, gevoegd bij de manier van spreken, op ons volk en de wereld moest oefenen. Dat ernstig onderzocht wordt, of de wijze van doen staatkundig in orde is, verdient aanbeveling. De Grondwet behoort in hooge cere te blijven. Maar wat het prestige der Kamer betreft, moet men niet al te klein- zeerig zijn. Het algemeen belang gaat bo ven gevoeligheid van de Staten-Generaal. 't Lijkt ons eenvoudigweg overdreven, dat de Regeering geen enkele mededeeling over bestuursmaatregelen zou mogen doen dan via de Staten-Generaal. Deze hebben het recht van controle, maar behoeven van alles niet de primeur te hebben. Hier beslist enkel het algemeen belang. En men stelle zich slechts even voor, welk een ongerustheid het zou verwekt hebben, wanneer de Regeering de beide Kamers der Staten-Generaal in vereenigde zitting bij eengeroepen had tot het aanhooren van een Regeeringsmededeeling. Binnen en buiten de grenzen van ons land waren de gevol gen niet te overzien geweest. Bovendien, in dat geval had de Minister president niet op zoo vaderlijk-gemoedelijke toon kunnen spreken, als hij deed; nu kon op hetzelfde oogenblik en voor ieder ver staanbaar. de mededeeling gedaan èn tot kalmte worden aangemaand. Dat is ons meer waard, dan de vraag langs welke weg het besluit gepubliceerd moest worden. Een vraag van zuiver prak tisch beleid, waarbij de rechten der Staten- Generaal niet in 't geding waren. Hier was van een offer geen sprake. Hoogstens van eksteroogen. Maar dat zijn ongelijksoortige grootheden. OVERBODIGE MEDEDEE- LINGEN. In opdracht van den algemeen leider der N.SJ3. heeft de rechtskundige raads man der N.S.B. aan den Minister van Justitie meegedeeld, dat het schaamtelooze pamflet over Dr. Colijn op last van den algemeen leider der N.S.B. is verspreid. Dit is een overbodige mededeeling. Op wiens last zou het anders geschied zijn? Er is toch maar één, die orders geeft in de N.S.B.? De roode pers schrijft nuï Dat in Februari 1933 niet legen de „Notenkraker" werd opgetreden en thans wel tegen de N.S.B., is een gevolg van het feit. dat pas in deze dagen een wets wijziging vervolging mogelijk maakt. Mussert heeft hieraan klaarblijkelijk niet gedacht Overigens is het pamflet niet, zooals men schijnt te meenen, tegen de regeering, maar tegen ons gericht Dat laatste is ook een overbodige mede deeling; doch ze is niet in elk opzicht juist, al klopt ze volkomen op de uitleg van de N.S.B., die met het pamflet het ware karakter van de S.D.A.P. wilde aan- toonen. Laat dit motief juist zijn, er kwam ook bij de aanval op de Regeering: „De N o- tenkraker werd niet verboden, maar onze waardige en rechtschapen critiek wèl" Het pamflet was dus wel degelijk tegen de Regeering gericht, die op de hand van de S.D.A.P. zou zijn. Echter merkt de roode pers terecht op, dat de Regeering in 1933 niet kón optre den, omdat zij zich aan de wet houdt. Dat schijnt voor de N.S.B. echter bijzaak te zijn. De overval op de Nederlandsche Ambulance Geen bevestiging Omtrent den overval, die volgens Stefani zou hebben plaats gehad op de Nederlandsche Roode-Kruis-„eenheid", welke staat onder leiding van dr. Van Schelven, was ook gisterenavond nog geen enkel bericht ontvangen, dat de mededeeling van Stefani bevestigde. DE „BEKFLUIT" GEHANTEERD? Nauwlijks hadden we enkele citaten uit het jongste nummer van het Maandblad Zuid-Afrika voor opname afgegeven, of een meelevend lezer uit Assen zond ons twee nummers van de Prov. Drentsche en Asser C r t., liet kwasi-neutrale dagblad voor die streek. Op twee artikelen in de nummers van 11 en 12 Maart werd onze aandacht geves tigd; ze verschenen onder de titel „Zuid- Afrika" en zijn afkomstig van een V.P.B.- correspondent in Potchefstroom. Gelet op de initialen (Ver.-Persbureau) zullen do artikelen ook in andere kranten verschenen zijn en daarom te meer vestigen wij er even de aandacht op. De korte conclusie der twee artikelen is deze: „Zelfs droog brood in Holland is beter dan mieliepap in Zuid-Afrika". Wat een Nederlander daar zal moeten beginnen, weet de correspondent niet; er zijn reeds duizende werkloozen. Dit geldt voor allen, ook voor ambachts menschen en ingenieurs; meer in 't bizon der wordt gesproken over de droeve erva ringen, welke onderwijzers op doen. In be hoorlijke. dorpen of steden hebben zij geen kans; zij moeten de wildernis in, waar de „wilde waarachtigs", de onbeschaafde boe ren wonen die noodgedwongen 'n krot als schoolgebouw beschikbaar stellen; van den onderwijzer alles durven vragen hij is aller factotum en moet fungeeren als pre dikant, koster, voorzanger, huilebalk bij begrafenissen en muzikant bij boerendan sen van deze nomaden enz. en hem ove rigens het gezelschap gunnen van vliegen, muskieten en booze geesten, welke hij moet bezweren en verdrijven. Waarschijnlijk wordt zijn bekwaamheid als duivelbezweer der verhoogd door de gcëischte vaardigheid om een mondharmonica te bespelen (een bekfluit noemt men dat ding) en daarmee ondragelijk lawaai te maken. Hij zou echter als anti-Christ de woestijn ingestuurd worden, wanneer hij vertelde, dat de aarde rond is en niet op pilaren rust Meer behoeven we o. i. niet uit deze ar tikelen naar voren te brengen. Dat het met het vinden van werk in Zuid-Afrika niet zóó hopeloos gesteld is als deze correspondent vertelt, kunnen we na tuurlijk niet op grond van eigen ervaring betoogen; maar dat hier de toestand te donker gekleurd is, concludeeren wij utt berichten van de velen, die in de laatste maanden de groote stap waagden en uit de mededeelingen in Zuid-Afrikaansche bla den, welke van donker èn licht spreken. De wijze echter, waarop de schrijver over de onbeschaafde en bijgeloovige boeren spreekt, doet ons de vraag stellen: hebt gij wel eens een Boer gezien? Dat de beschaving der Boeren een andere is dan die van een „held op de dansvloer der Haagsche salons", nemen we onmiddel lijk aan; maar de afbrekende critiek van den schijver geeft ons aanleiding te vragen: Heeft hij zelf misschien de „bekfluit" ge hanteerd? We zijn benieuwd naar het oordeel van ernstige critici, die Zuid-Afrika kennen. Landstorm Commissie Gouda Een landdag in Juli Gewestelijke Landstormcommissie „Gouda" is voornemens een Landdag te or- ganiseeren in de eerste helft van Juli. Deze Landdag zal gehouden worden te Gouda. Van zeer vele zijden werd bereids mede werking toegezegd. Nadere bijzonderheden zullen t.z.t. worden bekend gemaakt. Als nieuwe leden zijn tot de Gewestelijke Landstormcommissie „Gouda" toegetreden Mr. E. P. Verkerk, burgemeester van Bos koop en Dr. A. S. Kater, arts te Boskoop. Een drukfout Welke hinder veroorzaakte En Art. 1 lid 4 van de Dienstplichtwet zegt: Waar in dezen niet wordt gesoroken van het roepen of het komen in werkelij- ken dienst, wordt daaronder ten aanzien van ben, die zich reeds in wente'ijken dienst bevinden, verstaan het houden of blijven in werkelijken dienst. Dit was onjuist. De eerste zin moet luiden: Waar in deze wet wordt gesproken. De drukfout deed dus precies het omge keerde lezen van wat het artikel bedoelt. Daarom herstellen we deze .Fehler" even. Het merkwaardige is. dat ook andere bladen dezelfde fout hadden. Dr Van Schelven United Press seint uit Addis Abeba, dat men. indien het bericht van den overval waar zou blijken, het daar voor mogelijk houdt, dat de daad dan gepleegd is door plunderend krijgs volk van Ras Moeloegoeëta. Burgemeester van Ambt-Hardenberg Op zijn verzoek eervol ontslag verleend Bij Kon. besluit van 13 Maart j.L Is den heer H. H. Weitkamp op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester van Ambt-Har- denberg. BOOTTREIN-MARSEDLLE De firma Ruys Co, Hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt dat de Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting gevend op het 20 dezer van Marseille vertrekkend ms. „Dèmpo", den 19den dezer om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.27 van Rotterdam DP. om 17.25 van Roosendaal zal vertrekken. De Rijksmiddelen STIJGENDE OPBRENGST VAN DE DIRECTE BELASTINGEN De z.g.n. „Overige Middelen" stellen teleur Achterstand van 6,7 millioen bij de raming Over de eerste 2 maanden van 1936 Öok de tweede maand van het nieuwe jaar is, voor wat het verloop van de Rijksmiddelen betreft, teleurstellend ga- weesL De „overige" middelen" brachten op f 27.4 millioen tegen ff 29.2 millioen het vorig jaar en f 30,9 millioen als 1/12 der raming. De opbrengst over twee maanden van 1936 is thans met f 55.2 millioen, ruim f f 6,7 millioen onder de raming gebleven. Bij de z.g.n. „directe belastingen" (de kohierbelastingen) is het beeld florisan- ter. Op uit Februari l.L was n.L voor f 36,7 millioen op het kohier gebracht tegen f 28,6 millioen op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Voor de „Overige Middelen" is het beeld echter niet zóó somber als een maand ge leden. Was er toen teruggang over vrijwel de geheele linie te bespeuren, thans be perkt doze zich voornamelijk tot de op brengst van diverse accijnsen en enkele be lastingen, die immer een zeer grillig verloop hebben. Meerdere middelen konden zich handhaven tegenover vorig jaar. of iets ver beteren. De accijnsen staan nog in het teeken van de narigheid. De gedaalde koopkracht van de bevolking is oorzaak, dat hej. met de opbrengst van deze middelen nog maar vlotten wil. Ditmaal gaven alleen de slachtaccijns en de gedistilleerdaccijns een verbetering te zien to.v. het vorige jaar. Eerstgenoemde heffing steeg van f 415.928.— tot f 482.662.—. de andere van f 2.104.068 tot f 2.122.605. De vooruitgang is dus voor wat de gedistilleerdaccijns betreft miniem, tegen over de raming slaat zij zelfs in een belang rijke teruggang om, nL van ruim 2 ton. De andere accijnzen brengen het er zonder Sitzondering slecht af. De accijns op 6uiker ep terug van f 4.6 millioen tot f 4.18 mil lioen, de accijns op tabak van f 2.7 millioen tot f 2.49 millioen, de accijns op zout van f 1S8.163 tot f 155.555, de wijnaccijns van f 63.309 tot f 37.840, de bieraccijns van f 493.505 tot f 459240. De opbrengst van de omzetbelasting kon zich zoowel tegenover Februari 1935 als tegenover 1-/12 van de raming voor 1936 met f 5.021.000 ruimschoots hand haven- De couponbelasting leverde f 820.000 tegen f 475.000 vorig jaar op, Samenwerking 'tusschen Ninto en Horecaf Bevordering van het vreemde- lingenverkeer in ons land De buitenlandsche toerist mijdt Neder land, omdat het den roep heeft van een duur-land. De gave gulden schrikt hem af en hij verkiest andere landen met gedeva lueerde munt boven het onze om zijn va- cantie door te brengen. Zoo staan wij te genover het feit, dat gedurende de laatste jaren het vreemdelingenbezoek sterk ver minderd is, zeer tot schade van onze hotels, restaurants en café's. Het „Ninto-plan", het hotelplan voor Ne derland, is een ernstige poging van de op richters van het „Nederlandscli Instituut voor Toerisme" en „Horecaf' om den vreem deling weer in grooten getale naar ons land te trekken. Het zal vechten tegen de ver keerde opvattingen, welke in het buiten-, land omtrent onze prijzen bestaan. Tusschen Ninto en Horecaf is thans vol ledige overeenstemming omtrent de uitwer king van het Nederlandsche hotelplan be reikt De medewerking van Horecaf en de offers, welke zijn leden gebracht hebben, zijn wederom een bewijs, dat de Nederland sche hotelhouders geen gelegenheid willen verzuimen om verbeterirg in hun zoo zwaar getroffen bedrijven te bereiken. De aantrekkelijkheid van het plan De groote aantrekkelijkheid van het ho telplan voor den vreemdeling is gelegen in het feit, dat hij voortaan vrij nauwkeurig zal kunnen uitrekenen, hoeveel het verblijf in Nederland hem zal kosten. Immers hij kan in zijn land voor een Depaalden prijs een bonboekje koopen, dat hem recht geeft op een zevendaagse!) verblijf in Nederland sche hotels. Dank zij de medewerking van de Ned. Spoorwegen bevindt zich in zijn bonboekje een achtdaagsch spoorwegabon nement tegen zeer gereduceerden prijs in een door hem verlangde klas. Aan den an deren kant verleenen de hotels den toerist de faciliteit om hem tegen pensionprijs onderdak te brengen en te voeden bij een verblijf van slechts enkele dagen. De Ninto- toerist geniet n.l. het reqht om zijn zeven- daagsoh verblijf over drie verschillende ho tels te verleelen. Ten slotte moest de toerist nog in staat gesteld worden om ook gedu rende zijn verplicht driedaagsch verblijf in een bepaald hotel excursies te kunnen maken, zonder dat hij zich genoodzaakt zou zien in een gelegenheid buiten zijn hotel voor zijn lunch of diner extra te betalen. Hierin wordt voorzien door diner- en lunrh- bons, welke hem het recht geven om per dag een van die beide maaltijden in een willekeurig hotel of restaurant in een an dere gemeente te nuttigen. Alle hotels en restaurants, welke zich bij het Nïnto-Horecaf-plan aansluiten, worden verdeeld in categorieën naar gelang den prijs waarvoor zij den Ninto-toerist pension of maaltijden willen verschaffen. De bonboekjes worden in met die catego rieën overeenkomstige prijsklassen beschik baar gesteld; zoodat voor iedere beurs een billijk zevendaagsch verblijf in Nederland te vinden is. Het bezit van zoo'n boekje garandeert den reiziger, dat hij op een uit stekende service in onze hotels en restau rants kan rekenen. Fooien in hotels en restaurants be hoeft hij niet meer te geven, want deze zijn in den arrangementsprijs inbegre pen. In zijn hotel kan hij zich laten in lichten omtrent allerlei uitstapjes, waarvoor hij eveneens reductie zal ge nieten. Zoo zal geheel Nederland bin nen zijn bereik liggen. Zeven dagen lang kan de Ninto-gast vrij door ons mooie land zwerven voor een tevoren bepaalden prijs. Reclame in het buitenland Ninto zal het maken van reclame in hel buitenland voor bet Nederlandsche Hotel plan ten sppedigste ter hand nemen. De or ganisatie van de Pullman Club wordt vooi deze werkzaamheden ingeschakeld. De reis bureaus in diverse landen zullen worden ingeschakeld. Een Parijzenaar zal thans 8 dagen in ons land kunnen vertoeven voor 770 francs, iemand uit Bazel voor 145 Zwit- sersche francs, en een bewoner van Londen voor 10. Het voornaamste Is, dat de buitenlander die Nederland wil bezoeken thans nauw keurig de kosten daarvan kan berekenen zonder dat vele extra's zijn berekening doen falen. En daarin ligt de groote kracht van het plan. Bovengemelde voorbeelden zijn gebaseerd op een verblijf in tweede klas hotels. Uit het laatste voorbeeld blijkt bovendien, dat Ninto erin geslaagd is met verschillende Scheepvaartmaatschappijen omtrent gere duceerde vervoerkosten tot overeenstem ming te komen. Thans is het wachten op de res'-Itaten. De dividend en tantièmebelasting gaf 8 ton: het dubbele van vorig jaar. Het zeer ongun stige Januari-cijfer wordt hiermede „wegge werkt", want over de beide eerste maanden van 1936 is de opbrengst weer gelijk aan vorig jaar. De invoerrechten bleven f 1 millioen bij 3 raming ten achter. Niettemin overschre den zij de opbrengst van vorig jaar met 3 ton, zoodat zij de f 6 millioen passeerden. De cijfers van onze handelsbalans zijn al een dag of wat geleden gepubliceerd. Het behoeft, voor dengene, die ze raadpleegde, geen verwondering te wekken dat de op brengst van het statiestiekrecht steeg van f 123.552 tot f 128 921. Harde klappen vielen er bij de zegel-, registratie- en successierechten. In o- taal bedroeg de teruggang niet mindei dan f 1,9 millioen, waarvan de successie rechten niet minder dan f 1,4 millioen voor hun rekening nemen. Overigens behoeft men nog niet bij de pakken neer te gaan zitten. De cijfers ver- loopen over het, geheel genomen vaak zeer grillig en het kan best gebeuren dat we in de loop van dit jaar de schade nog inhalen. De loodsgelden blijven de raming over schrijden. Februari gaf f 45.429 (raming f 41.667). Vorig jaar was de opbrengst f 248.671, dooh naar men weet is dit cijfer niet meer voor vergelijking vatbaar nadat in November 1.1. de loodsgelden werden ver laagd. De kohierbelastingen Over de kohierbelastingen kunnen we dit maal kort zijn, na hetgeen we hierover de vorige maand schreven. Immers werken thans nog dezelfde factoren, die toen van invloed waren op de maandcijfers. \/mv de inkomstenbelasting was uit. Febr. f 23.35 millioen op het kohier gebracht (v.j. f 18.78 millioen); voor de vermogensbelasting f 5.7 millioen (v.j. 5.25 millioen); voor de verde digingsbelasting f 2.74 millioen (v.j. f2.85 mil lioen); voor de grondbelasting f 4.54 millioen (v.j. f 1.72 millioen) en voor de belasting van de doode hand f 366.341 (v.j. f 40.671). De ontvangsten van het verkeersfonds zijn dalende. In Februari van dit jaar was de opbrengst f 2.600.250 tegen f 2.826.827 in dezelfde periode van 1935. Nieuw collectief contract in het bouwbedrijf Overeenstemming bereikt Naar ons ter oore komt is overeen stemming bereikt tusschen de besturen van de werkgevers- en werknemers organisaties in de bouwbedrijven over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst. Deze nieuwe overeenkomst zal aan c leden ter goedkeuring worden voorgelegd en indien ze wordt aangenomen, gelden tot 1 Maart 1937. Naar alle waarschijnlijkheid zal het nieuwe contract op Maandag 16 April ingaan. Een belangrijke wijziging betreft de loons verlaging .die voor den Haag, Amsterdam Haarlem drie cent per uur zal bedragen. Rotterdam, dat in de hoofdklasse was ge plaatst, waartegen de werkgevers steeds be zwaren hebben geopperd, zal thans in eer z.g tusschenklasse worden ondergebracht, waarin de loonen zullen varieeren van 6 56 cent per uur, hetgeen neerkomt cp een loonsverlaging van gemiddeld 5 cent per uur. De verlaging is overigens voor diverse plaat sen in ons land zeer verschillend. Dordrecht b.v. daalt 2 cent, evenals Leiden en Gronin gen. Utrecht en Schiedam dalen 2 3 cent per uur. Sommige plaatsen zullen in klassen worden verlaagd. Ook zijn er enkele gemeenten, als b.v. Middelburg en Vlissingen waar geep loonsverlaging zal plaats vinden. Boerderij „Zonneweelde" door vuur vernield Groote brand te Arnbem De bekende boerderij „Zonneweelde" te Arnhem van den heer A. J. A. van Maanen, gelegen nabij de Velperweg, is gistermorgen geheel afgebrand. De brand, welke om streeks half zeven ontdekt werd, nam direct een groote omvang aan. De inwoners kon den zich bijtijds in veiligheid stellen. Ook was er nog gelegenheid om het vee naar buiten te drijven. van Jccn Jmw&uuix, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Op de Sau-Alp heeft een vérkeersvlieqtulg van de lijn WeenenRome een noodlanding gemaakt. Het staat nog niet vast of Duitschland al dam. niet op de Locamo-besprekingcn Iq Londen vertegenwoordigd zal zijn. Met de bedoeling het vreemdelingenbe* zoek aan ons land te bevorderen is een hotelplan opgemaaJct. De stand der Rijksmiddelen wijst aan dal de opbrengst van de directe belastingen be* langrijk steeg, die van de indirecte daalde. Octrooibnreau Bartels behandelt octrooi- zaken, deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen BezvU denhout 63. Den Haag, Telef. 7*0011—72001*. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse verscheen had aanvankelijk met gebrek aan water te kampen. Dit moest over grooten afstand worden aangevoerd, waarmede veel tijd verloren ging. Te omstreeks negen uur hedenmorgen stonden nog slechts eenige muren overeind. Deze werden door de brandweer omver gehaald. Vermoedelijk is de oorzaak van de brand te zoeken bij de centrale verwarming, die in de vroegte was aangestoken. De boerderij was op beurs polis verzekerd* De wet op de uitverkoopen Eerste zaak voor den Hoogen Raad De Hooge Raad heeft gister behandeld dö eerste zaak, bij dat college aanhangig ge maakt, betreffende de wet op de uitverkoo pen en opruimingen. De firma Gerzon heeft in een UtrechtscÜ blad een advertentie geplaatst, waarin stond: „Coupons Gerzon". De Utrechtsche Kantonrechter zag daarin* aangezien de Kamer van Koophandel geen vergunning had verleend, een overtreding van de wet en veroordeelde de firma tot f 5 boete. De firma ging van deze uitspraak in cassatie. Mr. S. v. Oven. een cassatie-middel toe lichtend, wees erop, dat er, wil de wet kun nen worden toegepast, sprake moet zijn van „bijzondere omstandigheden". Deze omstan digheden staan immers buiten de regelmati ge loop van het bedrijf. Wat hier gebeurd is is in 't geheel niet onregelmatigs. Ieder be drijf heeft zijn bepaalde fluctuaties. Het pu bliek krijgt hier allerminst den indruk van uitverkoop wegens bijzondere omstandighe den, brand, verplaatsing c.d. Conclusie 0:M. 30 Maart. IJzeren spant omlaag geschoten Eén doode, één zwaar gewonde Gistermiddag is op het terrein van de Bataafsche Petroleum Mij. aan de Vonde lingenplaat te Pernis een ernstig onge luk gebeurd, waarbij een arbeider is ge dood en een ander arbeider zwaar is ge wond. Omstreeks half vier waren op het terrein arbeiders van de N.V. Swarttouw'3 Constructiewerken te Schiedam bezig een twintig meter lange ijzeren spant wegend 1000 kilo met hulp van hijschblokken op te hijschen. Door nog niet opgehelderde oorzaak Ia de spant omlaag gestort De voorman M, P. Aalsma uit Schiedam en de arbeider H. van Tol, wonende Frans Bekkerstraat te Rotterdam, werden door het stuk ijzer getroffen. Aalsma was op slag dood. Van Tol brak een knieschijf en kreeg een hoofdwonde. Hij is in het Diaconessenziekenhuis te Rot terdam ter verpleging opgenomen. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de traaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1