LAATSTE NIEUWS DE HARING-EXPORT DIENT OPGEVOERD MAANDAG 16 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 Jluldigintj Br. Persant Snoep te Leiderdorp. Foto tijdens de receptie in het Baadhuis. uit. dat allen, die langs het monument wil len gaan een oogenblik van stille hulde zul len wijden aan haar, die God ons heeft co- geven als een plichtsgetrouw moeder van onze Koningin, als een lieve grootmoeder voor de prinses. Zij was bedeeld met zeld zame gaven van vorstand en hart en /.ai zeker haar lichtend spoor in ons midden achterlaten. Toespaak burgemeester v. Gerrevlnk Het is voor den burgemeester altijd een verblijdend verschijnsel, wanneer er in een gemeente een opgewekt openbaar meeleven beerscht, vooral wanneer het betreft de na gedachtenis ter eere van haar, die een lieve, eenvoudige vrouw was. Misschien is Oegst- geest een der eerste gemeenten, die het ini tiatief genomen heeft tot oprichting van een monument. Hij aanvaardt namens de ge meen1'e gaarne dit monument en brengt de comissie ad hoe hartelijk dank voor haar bemoeiingen in deze en ook aan de burgers, die financieele medewerking hebben ver leend. Vervolgens worden verschillend© kransen rondom het monument neergelegd: door de Oranjevereon., door de Commissie voor het monument, door de afdeelimg van de N.S.B., door de padvinders, en werden door Triumf de volksliederen gespeeld. Hiermede was deze eenvoudige maar in drukwekkende plechtigheid geschied. zijn verbonden, verwachtte spr. tooh, dat de betere verhouding tusschen Regeering en bet bedrijf ook voor ons een redelijke oplos sing dezer condities zal geven. Spreker behandelde nu de vraag: „Hoe is het surplus 193b ontstaan?'' Voor de cul turen der Hyacinthen, Tulpen en Narcissen zijn deze beperkingen radicaal doorgevoerd en wel op zulk een wijze, dat hiervoor in den tuinbouw geen voorbeeld is tc noemen. Volgens schatting zullen de ingenomen vrije surplus-bollen van Hyacinthen, late Tulpen en Narcissen, door het surplus-fonds betaald kunnen worden met 85 pCt. der minimum prijzen, waarvoor zooals bekend, de kwee kers een korting op hun levering-nota's toe staan tot 15 pCt der minimum-prijzen. Het surplus vroege tulpen is echter ruim 3 maal grooter dan waarvoor het fonds in staat is te betalen. Is echter het Bloembollen-bedrijf of zijn de genomen maatregelen hiervoor verantwoor delijk te stellen? Spr. meent van neen! Dit werd door Spr. uiteengezet De genoemde f 3,000,000 aan verkochte en geproduceerde bloembollen zijn aan waarde geminiseerd tot beneden nul en dit heeft veroorzaakt het zeer groote surplus, speciaal vroege tul pen, hetwelk bovendien ingenomen moest worden en daardoor nog belangrijke kosten met zich bracht, dit alles ten Laste van het bedrijf. Spr. wil geen verwijt richten aan de Regeering. Misschien was er een moge lijkheid geweest op bijzondere condities meer voor de export onzer bloembollen te bereiken Dit is echter niet met zekerheid te zeggen. Wel echter staat vast, dat indien de export had plaats gehad, zooals de ver koop in het buitenland reeds was geschied, zeer weinig bloembollen als surplus hadden behoeven te worden ingenomen en dat ook de kortingen ad 15 pCt. met een belangrijk percentage had kunnen worden gemini seerd. Het gevolg nu, dat de 15 pCt. korting •van de vroege tulpen ruog geen 1/3 van het benoodlgde bedrag voor fondsvorming geeft, om het surplus van dit artikel met 85 pCt der minimumprijzen te kunnen betalen. Stond vroeger het bloembollenbedrijf bij de Regeering in het verkeerde boekje, thans is de Regeering kunnen komen tot de ver melde gunstige beslissing en hierdoor is in de toekomst het waarschijnlijk mogelijk ook voor het Bloembollenbedrijf meer te berei ken. De gepubliceerde reserveering van lever bare bollen oogst-1936 zijn vastgesteld om ook bij een bijzonder of extra goed gewas 't surplusfonds toch in do gelegenheid te stel Ien het vrije surplus te kunnen betalen met 85 pCt der minimumprijzen Alle bollen zullen daartegenover geduren de het geheele handelsseizoen ter beschik king van den handel gesteld blijven. Uitslui tend indien het noodig mocht blijken, zal tioar deze maatregel aan een eventueel te groot zwevend surplus een betere bestem ming kannen worden gegeven. Spr. is er voor om de voorschriften der be drijfsregeling te doen handhaven, vooral wat betreft de voorschriften der minimum-prij zen. Het zal goed zijn te voorkomen, dat de bedrijfsmaatregelen, vooral wat betreft het handhaven der minimum-prijzen niet te veel in handen wordt gesteld van den handel. De billijkheid vordert, dat de regeling der korting op de kweekersnotas zóó gesteld wordt, dat het doel zooveel mogelijk wordt bereikt, nl. dat de geheele korting uitslui tend voor het surplus-fonds ook werklijk in het surplusfonds wordt gestort. Spreker mag zeggen inzage, te hebben ge- bad van den grooten nood in het Bloembol lenbedrijf en durft te zeggen niet te heb ben voorgestaan: het recht van de sterkste. Naar sprekers meening wordt bij te veel aangelegenheden een aanval gedaan op het Landbouwcrisisfonds of de Regeertngsfinan- riën. Spr. is daar voorstander van alleen in Uiterete noodzaak. Misschien niet alle vakgenoot-en zullen zoo Sterk volledige betaling voorstaan. Wel zij, die het bandhaven der voorschriften voor staan. Deze wenschen te voorkomen, dat de reëelo bollenkweeker de dupe wordt door een geminiseerde uitbetaling. Spr. kwam nu tot het tweede gedeelte zijner rede, ni. „De wettelijke bedrijfs regeling.". De heer Lefeber betoogde, dat de sanee ring in het algemeen bedrijfsleven gewor den is een noodzakelijk strijdmiddel voor het economische bestaan. Wanneer wij niet geheel doordrongen wa ren van den ernst van den toestand door de internationale verhoudingen, waarmede de belangen van ons bloembollenbedrijf als exportbedrijf ten nauwste verbonden zijn, zouden wij zeker gehoor geven aan het p©- luld der anti-saneerders. Spr. bestreed thans echter hei lokkend geluid der anti saneerders. Gelukkig worden onze bloembollen als ruw product op de wereldmarkt nog tame lijk geduld. Dt export heeft zich in 1935 per aantal K. G. vrijwel kunnen handhaven. Ook de verkoopprijzen waren voor het bui tenland tamelijk goed te noemen. Door de jtoonofaire ontwrichting zijn echter de finan cieele resultaten voor onze bedrijven verre yan rooskleurig. De valuta speelt hierin een groote roL Spr. wees er op, dat Regeeringssleun ons bedrijf niet rendeerond kan maken. De steun kal hoogstens kunnoa dienen als een nood maatregel. Do buitenlandsche culturen blijven voor ons een gevaar, om reden deze ons een niet rechte concurrentie aandoen. Het zal ons als reëelo concurrentie daartege tover eerste vereischte zijn, hooge eischen to blij ven stellen aan onze export-kwaliteit, welke kwaliteit vanaf het begin dor saneeri ig is opgevoerd. Oók door de uitvoermaten hoo- cror te stellen. Dat wij door dumping tegen óver de buitenlandsche cultuur iets goeds zouden bereiken, is met do momeutoele protectie wel te dwaas om ovor to spreken. To.'gejuicht werd de houding van Amerika, tlut zijn grenzen voor narcissen niet longer gesloten houdt en gunstiger bepalingen stel de voor den invoer van tulpen en andere gewassen. Laten wij echter ons niet vleien met de hoop, dat de internationale handel in de naaste toekomst weer een algeheele vrijhandel zal zijn. Na de noodzakelijkheid der maatregelen te hebben aangetoond zeide spr., dat het een eerste vereischte is, dat deze maatregelen goed genomen worden en dan goede controle gewenscht is. De heer Lefeber zeide verder, dat wij niet mogen meenen dat het goede van de vakge- nooten kwam en het kwade van de ambte naren. Spr. wenschte wel, dat de vakgenoo- ten ook de vooraanstaanden vaak, ambte naars plichtsgevoel hadden in het nakomen van de door hen zelf gewenschte voor schriften. De saneering kunnen wij nog niet missen, doch deze zal eenvoudiger moeten gaan wer ken en zooveel mogelijk door het vak in eicen handen worden beheerd. Hierop ving de heer J. W. A. Lefeber zijn rede aan over liet onderwerp „Welke pers pectieven geeft de loonbijslagregeling in de bloembol lenstreek". Er zijn verschillende bewijzen voorhan den dat in 1935 trots slechte bedrijfsuitkom- s-ten toch meer is gewerkt, dank zij de bij slagregellng. Maar deze regeling zal een ne gatief resultaat opleveren als 't riiet op tijd wordt betaald. De slechte bedrijfstoestand is bij u allen ■oldoende bekend, zoodat het onnoodig is daar verder op in te gaan. Trots deze slechte bedrijfsuitkomsten is in den loop van 1935 en ook "nu nog een zeer groot 1 -drag inge vorderd van achterstallige roeheffing, dat weer een zeer beiangrijk bedrag aan liquide middelen aan 't bloembollenbedrijf onttrekt, waardoor de toch reeds zeer moedjjke toe stand voor vele bedrijven nog zwaarder wordt, vooral wat betreft het contant uit te keeren loon. Spr. wenschte hier daarom met de meeste nadruk op te wijzen, dat alleen een zeer vlugge terugbetaling van het meer vertoon de geld, zoo spoedig mogelijk moet terug vloeien, anders kan de bijslagregeling niet goed functioneeren. Een maand na iedere termijn moet volgens spr. daarom zijn afge rekend. Vele bedrijfsleiders voelen gelukkig nog het leed van hun werkloöZe arbeiders en zijn daarom bereid het duurdere handwerk te laten verrichten, als de overheid dan maar zorg draagt, dat het duurdere werk door loonbijslag wordt mogelijk gemaakt en op tijd betaald wordt. OEGSTGEEST ONTHULLING KONINGIN EMMA-MONUMENT Zaterdagmiddag had onder groote belang stelling op het Louise de Colignyplein alhier de plechtige onthulling plaats van het mo nument ter eere van de nagedachtenis van Koningin Emma. Rondom het monument waren verschillen de corporaties geschaard, n.l. de Oegstgees- ter Padvinders (de Satrya's), het Oegst- geester Jeugdgilde, de Oegstgeester Oranje- vereen., de Burgenvacht en de muziek ver. „Triumf". Voorts merkten we onder de aan wezigen op den burgemeester van Oegst- geest, benevens verschillende leden van den Raad. Rede Prof. Blok De voorzitter van het Comité ad hoe, Prof. Dr. H. P. Blok, bestijgt nu het spreekge stoelte en herinnert aan de droeve mare van het overlijden van H. M. Koningin Emma, die gedurende 55 jaar zich geheel aan Ne derland en de Nederlanders had gegeven. Geen moeite was haar ooit te veel, geen po ging bleef onaangewend om toegang t.e krij gen tot de harten harer onderdanen. Geluk kig is het volk te prijzen dart een staats- hoofd had, dat de tijdruimte van twee eeuwen, die ons scheiden van het eerste optreden van het geliefde Oranjehuis wist vorsten en volken ligt, hoop ik mede te te overbruggen. Voorts herinnert spreker aan de 8-jarige periode van haar regent schap en aan de woorden, waarmede haar moeilijke taak aanvaardde: „vertrou wende op Hem, in wiens hand het lot van werken aan alles, waarin een klein land groot kan zijn". En die taak vervulde zij met meer dan wettelijke verplichting, ja met zulk een hartelijke liefde, dat zij metter daad het symbolisch en werkelijk hoofd van den Staat was. Bij de troonsbestijging van H. M. Ko ningin Wilhelmina trad zij oogcnschijnlijk op den achtergrond, maar niet in de harten der Nederlanders, bij wie zij zich een plaats had veroverd en een liefde had verworven, die tot over de grenzen van leven en dood reikt Als Landsvrouwe heeft zij de lijn voortgezet, door Willem de Zwijger begon nen. En deze kostbare erfenis is door ori/e Koningin aanvaard. De slag, die ons volk trof door haar dood, werd dan ook gevoeld als een eigen verlies. Bij de begrafenis heeft dan ook heel Nederland als één man een stille hulde gebracht aan haar nage dachtenis. Dit was ook de bedoeling van het plaatselijk Comité bij de stichting van du monument Hij draagt het plechtig over aan het ge meentebestuur van Oegstgepsh spreekt den dank van het Comité uit voor de medewer king van B. en W., aan den opzichter Riet veld, aan de muziekveren. Triumf voor de medewerking bij de onthulling, aan den ar chitect v. d. Laan, de aannemer de Roov eu .de tuinman v. d. Schricr. die voor de plan tenen ton rage heeft gezorgd. Voorts ver boekt hij mevr. v. Gerrevink de daad der onthulling te volvoeren. Onder de tonen van het Wilhelmus wor- den de omhulsels weggenomen en vertoont 7jich aan onze oogen een goed gelijkend reli erf-portret in brons van de beminde vorstin. ToesPraak Mevr, v. Gerrevink Mevr. S, Gerrevink spreekt den wenscJi RlJNSBURr. JAARVERGADERING De Geref. Meisjesvereenigingen hopen D.V. haar jaarvergadering te houden Woensdag 's avonds half acht in de kerk Rapen burg. KEURING De keuring van dienstplichtigen van de lichting 19:37 zal plaats hebben op Maan dag 18 Mei, des namiddags om 2 uur en Dinsdag 19 Mei as., des voormiddags om 9 uur. telkens te Leiden in bet St. Elisa beths Gasthuis, Oude V WERKLOOZEN Door de steeds drukker wordende zaaroheden in bet land- en tuinbouwbedrijf neemt het aantal werkloozen sterk af. Wa- er dezen winter ruim 200. nu zijn nog ingeschreven 133 personen bij den corres pondent, waarvan echter nog werkloos 101. „PRO REGE" Door de afd. Rijnsburg der Nat. Vereen'- ging „Pro Rege" hoopt D.V. Donderdag 19 Maart, 's avonds 7 uur, in de Geref. Kerk het Rapenburg op te treden Ds. L. D. T. Post, van Den Haag, met het onderwerp: ..Pro Rege contra het moderne heiden dom". OUDERAVOND De Chr. Knapen vereeniging hoopt een ver gadering voor ouders en liuisgenooten van leden te houden ter herdenking mede van het 10-jarig bestaan, waarom dit jaar de vergadering ook een feestelijk karakter zal dragen. Ze wordt gehouden a.s. Woensdag, avonds 8 uur, in de zaal achter „Avond rust". PREDIKBEURT Ned. Herv. Kerk- Donderdag 2.30 uur Ds van Noort van NoordwijkerhouL VALKENBURG JAARVERO. COöP. BOERENLEENBANK De Coöp. Roerenleenbank alhier hield haar jaarlijksche ledenvergadering in de Gemeen te/.aal. De heer G. Zandbergen, direc teur der Bank, opende de vergadering. De notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Darnp werd door den beer J. Haantjes, plaatsvervangend kassier, een verslag over het afgeloopen jaar gegeven. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het aantal leden der Bank bleek onveranderd n.l. 91. Op 31 Dec. was het aantal spaarders 265 itegen het vorige jaar 270). die bij de Bank een tegoed hadden van f 69.195,31 Het aantal voorschotnemers verminderde met 3 en nam toe met 2, zoodat er thans 25 zijn die bij de Bank een schuld l.ebhen an f 19.434,17. Het aantal loopende rekeninghouders bleef 42. die per 31 Dec. een schuld van f 63.233,80 en oen tegoed van f 4813,67 bij de Bank hadden. Op 31 Dec. had de Bank bij Centrale Bank tc Utrecht een schuld van f 1153.71. De winst over het afgeloopen ;aar bedroeg f 685.94. Er werd besloten om drae bij de reserve to voegen, zoodat doze stijgt tot f 8832,SO1/» De rekenings luit dit jaar .net .en totaal in ontvang, en uitgaven van f 61 337,- De balans geeft een totaal aan bezittingen en schulden van f 83.995,58. uitbetalingen der Crisis-Zuivel-Cen- trale en der Crisis-Rundvee-Centrale hen ben nog steeds over de Bank plaats. Aan het einde van zijn verslag wijst de kassier op de slechte economische toestaa- >n van tegenwoordig. Men moet daarbij echter niet de moert ver liezen. Vooral voor deze tijd is liet spreek woord: „Moed verloren, al verloren' van toepassing. Hij spreekt den wensch uit, (Lat allen de geestkracht mogen bezitten om aai de vaak zoo benarde omstandigheden lus. hoofd tc kunnen bieden en dart spoedig be tere tijden voor land- en tuinbouwers nio- gen aanbreken. De rekening en balans waren nagezien door de hoeren C. de Vries Azn., L. Bloemendaal en A. Oosterlee. De heer C de Vries bracht hierover ver. slag uit en deelde mede dat alles in orde was bevonden. Daarop werden rekening cii balans goedgkeurd. Bij de verkiezing van bestuursleden, leden .an Raad van toezicht en hun plaatsvervan gers werden de heeren C Barnhoorn, Nic. v. d. Nagel, J. P. v. de Zwart en J. Bregman, allen aftredend, herkozen. Na de rondvraag, die weinig opleverde, werd de vergadering gesloten. WOUBRUGGE „TIMOTHEüS" De Jongelingsvereen. „Timotheüs" hield in de Geref. Kerk haar jaarvergadering. Na dat de heer J. van Reenen, die de leiding voor deze avond op zich had genomen, een openingswoord had gesproken, werden de verslagen uitgebracht, waarin een goede toon kon worden beluisterd. Door de leden werden inleidingen gehouden, waarop een vlotte bespreking volgde en het verdere van de avond werd gevuld met voordrachten, stukjes proza en tableaux. Verschillende af gevaardigden brachten de geluk wenschen van hun vereeniging over. ONDER DEN INVLOED Door de politie werd de veekoopman S. uit Nieuwkoop, die dronken een rijwiel be stuurde en daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht, ter ontnuchtering in bewaring gesteld. REEDERS VERGADEREN In de Zaterdag gehouden Jaarlij ksche vergadering van de Reedersvereeni- ging heeft de voorzitter een rede uitge sproken, waarin hij allereerst opmerkte, dat 1935 evenals de vorige jaren voor de haringvisscherij niet voorspoedig is geweest. Na vervolgens in enkele trekken de betee- kenis voor onze economie van de haring te hebben geschetst, zeide spr., dat voor een product als 't onderhavige, altijd weer nieu we afzetgebieden moe te n kunnen worden gevonden. Haring immers is een volksvoed- sel in de waarste zin van het woord. Dit is voor spr. een reden om de toekomst optimistisch te bezien. Contingeirfeering voldeed niet Komende tot de regeeringsmaatregelen, zeide spr., verheugd te 7-ijn, dat aan het systeem van contingenteering een eind is gemaakt Want hoe goed bedoeld.de natuur laat zich niet berekenen. Moet er per sé be perkt worden, dan dient volgens spr. reke ning gehouden te worden met de aard van het bedrijf en behoort slechts achteraf beperking te worden toegepast Als voorbeeld diene het op een bepaalde datum stopzetten der visscherij. Echter zijn aan dit stelsel ook bezwaren verbonden, daar verschillende reederijen gedurende de maand December de Kanaalvisscherij uit oefenen. Engeland een voorbeeld Het probleem der beperking ligt vi Engelschman als gevolg van de verschillen de wijze van uitoefening van het bedrijf veel minder gecompliceerd. Hij kaakt, gelijk bekend, aan de wal van dag tot dag, en daarom kan men daar te lande naar gelang van de oogenblikkelijke behoeften tijdens 't verloop der teelt op korte termijn beperken de maatregelen Invoeren. Acht men op een bepaald moment de aanvoer te groot, zoo kan men eenvoudig de vloot geheel of ge deeltelijk bv. voor een week stilleggen. In dit opzicht heeft onze ernstigste concurrent de Engelschman bijv., technisch een groote voorsprong op ons. Maar juist daarom moet het probleem hier te lande met te grooter voorzichtigheid worden behandeld. Voor spr. staat het vast, dat de Engelschman in 1935 bij de door hem gevolgde gedragslijn op stuk van de aanvoer. vergeleken bii 1934 is de totale Britsche aanvoer met 277.920 Sehotsche tonnen is 351.057 kantjes, toege nomen. terwij! onze aanvoer een verminde ring van 152.587 toonde bewust ziin voor deel heeft gedaan met de hier te lande gel dende contingenteering. Wij moeten esporteeren Daarna wees spr. er op, dat wij te alle tijde op de export blijven aangewezen. Ei wordt hier te lande wel haring geconsu meerd. doch van een verbruik als in Rus land en Polen bv., waar diverse gerechten er meer bereid worden, is in Nederland nooit sprake geweest, Vergelijkende ultvoerdjfere In 1913 vertegenwoordigde de haring- export op de Nederlandsche handelsbalans naar waarde een bedrag van f 10.870.743. In 1925: f 11.654.899, in 1930: f12116.639. Dan komt in 1932 de groote inzinking tot f6.173.503. In 1915 luidde't bedrag f 4.094.192. Voor Engeland zijn deze cijfers: 1913: Pond St. 5.331.042; 1925: Pond SL 4.251.894; 1930: Pond St. 4.150.325; 1932: Pond Steeling 2.442.733; 1935: Pond SL 1.550.000. Hiermede alleen is reeds aangetoond, dat de haring als export-artikel zijn groote be- teekenis bezit en daarom dient de politiek der Rogeering op het element „export" te zijn afgestemd. De zorg voor den export het ligt wei voor de hand in een land van een econo mische structuur als het onze is onze Regeering in haar beleid, meer in 't bijzon der in het kader harer landbouwcrisispoli- tiek niet onbekend. Deze politiek berust, als spr. het goed ziet, op de navolgende drie beginselen: a. bet verschaffen van een bestaansmoge lijkheid aan den landbouw in oen crisistijd door correctie der prijzen van de lanJVnnv- producten, waar deze beneden ons kosten pfit liggen, b de aanpassing aan de veranderde om standigheden door wijziging van de 'Ditidiutie-richting, en c. het streven tot handhaving van 'de.n export. Wat de toekomst der Regeeringspoli- tiek betreft, meent spr., dat deze met meerdere gerustheid kan worden tege moet gezien, mede omdat het Centraal Instituut ter bevordering van het nor male handelsverkeer tusschen Neder land en andere landen zich de visch in volle belangstelling heeft aangetrokken. Spr. is overtuigd, dat langs dezen weg der handelspolitiek met vereende krachten bij een verdere vergrootlng aan de zijde der betrokken autoriteiten hunner belangstel ling voor dit belangrijke Nederlandsche product, in het belang van het behoud van dit bedrijf nog vele nuttige dingen tot stand kunnen worden gebracht Lol voor minister de Graeff Ter inleiding van zijn slotwoord wilde spr. zeer in 't kort herinneren aan de verrassende tijding, welke velen uwer 'n November j.l. van de zijde van den Minister van Buitenlandsche Zaken bereikte, dat kon worden overgegaan tot de uitbetalir van de twee nog resteerende termijnen der Duitsche schadevergoeding. Deze geste oer Duitsche Regeering is uiteraard met groote instemming begroet. Dat de betreffende gelden, in dezen kring uitgekeerd, op even zoovele gloeiende platen zijn neergekomen, is wel aan te nemen. Den Minister van Buitenlandsche Zaken wide spr. van deze piaats namens de gezamenlijke betrokken bertrijfvoerenden niet de hulde onthouden, welke hem, naar spr. uit persoonlijke erva ring beseft, oprecht toekomt. Ministerieel bezoek aan de Jaarbeurs De minister van waterstaat Jhr. Ir. O. C. van Lidth de Jeude heeft hedenmiddag vergezeld van den hoofd-ingenieur van rijks waterstaat benevens directeur van de wegen- verbetering, Dr. Ir. L. R. Wentholt een be zoek aan de Jaarbeurs gebracht. Gemengde rechtbank in Egypte Mr. Struycken benoemd De Egyptische regeering heeft bij besluit van 27 Februari jl. benoemd tot rechter in de gemengde rechtbank te Mansourah Mr. A. J. N. M. Struycken advocaat en pro cureur te Dep Haag, zulks ter vervulling van de vacature in de gemengde rechtbank in Egypte ontstaan door het overlijden op 1 November jl. van Jhr. Mr. H. W. van Aseb an Wiick. Toestand in Deli Optimistische stemming breekt zich baan AT AVI A, 16 Maart (Aneta). Met de „Op ten Noort" arriveerde de secretaris-penning meester van de Vereeniging voor Assisten ten in Deli. de beer de Ruyter, die hier be sprekingen komt voeren in verband met bet vooi-stel voor de nieuwe plantersregeünr dat bij den Volksraad is ingediend. De heer De Ruyter verklaarde, ten aan en van «Jen huldigen toestand in Deli, ii •ii interview, dat over de geheele linie een optimistische stemming valt waar te nemen. In de rubber wordt reeds exploitatie-wijisi gemaakt De Sumatra-tihee maakt nog altijd goede prijzen. Voor de Sumatra-tabak is een nieuw verschiet geopend na de uitspraak van het Hooggerechtshof in de V. S. In de tabak zijn het vorig jaar weer voor de ste maal tantièmes uitgekeerd. De oiiepal- men-cultuur wekt goede verwachtingen, te Belawan zijn nieuwe groote tanks gebouwd. De opleving heeft ook eenige invloed op de personeelsvoorziening; hier en daar heeft reeds aanvulling van Inlandsch personeel niet 30 a 40 man plaats gehad. In het vorig jaar zijn de salarissen op vele ondernemin gen weer iets naar boven gegaan. Tenslotte deelde de heer Dé Ruyter het een en ander mede over de nieuwe verlofs regelingen, welke in het ontwerp-planters- regeling zijn belichaamd, en waartegen in Deli zeer ernstige bezwaren bestaan. De Gouverneur-Generaal te Padang Een défilé van de Inlandsche Hoofden Minangkabau als centrum van staatkundige ontwikkeling PADANG, 16 Maart (Aneta). De Gouver neur-Gen er-aal bracht op 14 Maart j.l. een bezoek aan het nieuwe raadhuis waar de Gouv.-Gen. als eerste de nieuwe raadzaal betrad. De burgemeester sprak Zijne Exc. toe, en heette den Landvoogd namens den Gemeenteraad eerbiedig welkom. Z.E. de Gouverneur-Generaal antwoordde dat hij naar Sumatra is gekomen om den indruk te vermijden dat de Buitengewesten in deze moeilijke tijden niet zijn volle aan dacht zouden hebben. De groote verbeterin gen te Padang, ook op het gebied van ver keer. zijn in het oogvallend. Over de kwestie van de keuzo der hoofdplaats voor Sumatra kan Z.E. geen verklaring afleggen en evenmin in dis cussie treden. De zaak is' thans opnieuw in onderzoek. Voor zich persoonlijk spre kend. merkte de Landvoogd op dat men te groote waarde -hecht aan het zijn van hoofdplaats en hij vraagt zich af of men te dien aanzien niet schijn voo£ wezen neemt. Het is een publiek geheim, zoo ging Z.E. voort, dat Minangkabau binnen betrekkelijk korten tijd de eerste zelfstandige gemeen schap zal zijn, waarvan Padang dan de hoofdplaats is. Dit feit kan deze plaats op voeren tot een centrum van staatkundige ontwikkeling. Is dat niet een mooier taak en toekomst dan het bezit van in schijn een hoofdplaats te zijn? Z. E. zal de wenschen van Padang en het aanbod van het Gouver- neméntskantoor door den Raad in overwe ging laten nemen en zijn adviseurs daarvan in kennis stellen. Hierna werd eon rondgang gemaakt door het Raadhuis. Daarna bracht het gezelschap een bezoek aan de cementfabriek Indaroeng aan het hospitaal voor ooglijders, aan de kliniek voor kraamvrouwen en aan het R.K. Weeshuis voor meisjes. Na den rondrit kwamen de Inheomsche hoofden uit de be- nedenlanden ten huize van den Resident hun hulde betuigen, waarbij Z. E. werd toege sproken door het oud-lid van den Volksraad, Joebahar, en door den Radjah van Inda Alani. Hierna defileerden de Inheomsche hoofden voor Z. Exc. In den middag maakte het ge zelschap een auto-tocht naar den Boenghocs baai, welke begunstigd werd door goed wejar. Zondagmorgen bezocht de G. G. en zijn gezelschap de kerkdienst in de Protcstant- 6che kerk. Hedenmorgen acht uur is het gezelschan van Padang vertrokken naar Foit-dc-Kock do Socbang-pas, Solok en het Singkarak- meer. Te kwart over twaalf kwam het gezelschap te Fort-de-Kock aan. Volkenbondsraad In geheime ritting bijeen De zitting van de Volkenbondsraad, die op half vier hedenmiddag is bepaald zal, naar Reuter verneemt, geheim zijn en naar men erwacht van langen duur. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de raad andaag in openbare zitting bijeen zal ko men. Het denkbeeld om hedenmorgen een geheime zitting te houden heeft men laten •aren. In Volkenbondskringen is men van mee ning dat indien het Duitsche antwoord slechts in een geheime zitting wordt bespro ken, dit zij.n oorzaak vindt in den aard van dit antwoord. De dag der Duitsche weermacht Alle Duitsche garnizoenen vieren heden de eerste verjaardag van het herstel van de militaire dienstplicht in Duitschland. Van alle gebouwen der weermacht waait de oorlogsvlag. In de hoofdstad^is in de kazernes het groote reveil geblazen dat op een meer dan honderdjarige traditie terug kan zien. Overal op straat worden de door do stad strekende soldaten luide door de bevolking toegejuicht. Hitler heeft een dagorder tot de weermacht gericht, waarin hij o.m. verklaart: Een waarachtige door de eeuwen heen be proefde soldatengeest kan in tijden van natio nale nood wel onderdrukt doch nooit over wonnen worden. Duitschland handhaaft zijn standpunt Hedenmorgen, volgens Reuter, handhaaf de Duitschland nog zijn standpunt dat een gelijktijdige bespreking van het Locarnocon- flict en de Duitsche voorstellen het meest redelijke zou zijn, dat gedaan zou kunnen worden. Evenwel, indien dit niet uitvoerbaar mocht worden geacht zou Duitschland er zich niei tegen verzetten dat deze twee kwestie af zondeirlijk of na elkaar worden behandeld of besproken. De correspondent van Reuter heeft van een hoogen functionaris van het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn de mededeeling ontvangen dat het Duitsche woord „alsbald" dat in het jong ste antwoord van Hitler van essentieel be lang was wil zeggen „te zijner tijd", (en temps utile) en niet „tegelijkertijd" (simu- lacsément) of onmiddellijk (immédiatemenï) De Duitsche verkiezingen Bond van Polen neemt er niet aan deel WARSCHAU. 16 Maart. De Gazeta Polska meldt uit Berlijn dat de Bond van Polen in Duitschland bij het Duitsche ministerie van binncnlandsche zaken inlichtingen heeft ingewonnen t. a. v. het opstellen van can- didatcnlijstcn voor de Rijksdagverkiezingcn op 29 Maart a.s. Het ministerie heeft geantwoord, dat geen andere candidaten worden gesteld dan die welke voorkomen op de eenige nat.-soeialistische lijst Naar aanleiding van dit antwoord acht de Bond deelneming der Polen aan de ver kiezingen overbodig. Prof. Scott Haldane t LONDEN, 16 Maart. De bekende geleerde Prof. John Scott Haldane is gisteren op 76- jarigen leeftijd aan de gevolgen van een longontsteking overleden. KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Bunschoten D. Henstra te Dokkurn en S. v. d. Molen te Rotterdain- Centrum. HERST. EV. LUTH. KERK Ingezonden Stukken. (Buiten veraatwuordeigkheld van de Kedac'.ie) De sobere, doch niettemin plechtige ont hulling van bovengenoemd monument is helaas door eon groep leden de N.S.B. mis bruikt om daaraan een fascistische demon stratie te verbinden. Met ons waren dan ook vele toeschouw verontwaardigd dat bij deze gelegenheid jxrtilieke propaganda werd gevoerd. Tal van, waarlijk oranjegezinde, Neder landers hebben het lijdelijk moeten aanzien op welk een on-Nederlandsche en brutale wijze de N.S.B. dP aandacht voor zich heeft opgeëischt Onbegrijpelijk is het. ons dat het Emma-Comité ons deze onkiesche vertooniiij niet heeft kunnen besparen. Eenige genoodigden. HANDELSBERICHTEN AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN TARWE. No.'l Manitoba No. 2 Harde winter No. 2 Rood e winter MAIS. No. 2 Mixed West ROGGE. No. 1 MEEL-Sprlnge ltar KOFFIE. De termUim dend, had daarna een •sloot prijshoudend. Rio no. 7 loco Santos no. 4 loco Rlo contract. Maart Mei Santos no, ooatraat: 129% 11544 82— i prijshoudend. op poolverko< maaiden s'egen. Slot Middling Upland SUIKER. Slot was prijshoudend Mei CHICAGO, 14 MAART TARWE. Do markt opende traag en i e. h ger. daalde op eenigea regenval in het ZW..- berichten over overbought-marktpositie en sympathie met Winnipeg en aloo: 99 vj Sloi mi>i HAVER. Slot nauwelijks prijshoudend. ROGGE. Slot -nauwelijks prijshoudend. Met 56 67 tl Juli 55)4 5s*i PROVTRTEN. De termönmarwt «loot nauwe- Hike prijshoudend. Reusol. rnma W Steam loco 10.02% 10.07'i Maart 10.55 10.62'i Yark-ns: 160-2S0 pd. in.;5 10.25 240-336 pd. 9.75 9.83 WINNIPEG. 14 MAART TARWE. De termQ.imarkt stceij op telegram wen en verspreide oxportvraag, daalde op plaat selUke verkoopen en sloot tra«P. Mei Juli ROGGE per M^I Juli HAVER per Mei Jdlt GERST per Mei Juli LIJNZAAD por Mei Juli 85 T4 4 5% 46%

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7