Duitschland zal aan Londensche besprekingen deelnemen Duitschland en van Locarno het verdrag 1>E IN DE PUP MAANDAG 16 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland Op voet van volle rechtsgelijkheid Hitiers voorstellen moeten echter ter tafel verschijnen In do geheime zitting van den Volken bondsraad, welke Zaterdag te Londen heeft plaats gehad, heeft de Britsehe minister van buitenlandsehe zaken. Eden. uiteen gezet, dat naar de meening der Britsehe regeerinp de verdragen van Versailles en van Locarno door do herbezetting van het Rijnland van Duitsche zijde op duidelijke en onbetwistbare wijze waren geschonden. De Fransche minister van buitenlandsehe zaken. Flandin, wees er in zijn toespraak op, dat bij deze aan gel eg-en heid niet alleen Fransche rechten en belangen op het spel stonden. Het gaat er om, zoo verklaarde de spr.. of de praktijk van het voldongen feit. of de eenzijdige opzegging van vrijelijk aange gane verplichtingen tot een systeem zullen worden in Europa, of verdragen beschouwd sullen worden als ieder oogenblik te veran deren. en of een regeering \andaag kan an- nulceren. wat zij gisteren onderteekende. Is zulk een methode vereenigbaar met de col lectieve veiligheid, moedigt zij aan, om nieu we internationale overeenkomsten te slui ten? Zoo zijn de feiten en ik verzoek den raad Duitschland9 overtreding van art. 43 van het verdrag van Versailles te constaleeren en de onderteekenaars van het pact van Locarno hiervan te verwittigen. Vervolgens nam de Belgische premier Van Zeeland het woord, die het vraag stuk. van Belgische zijde belichtte, waarna de zitting tot hedenmiddag half vier werd verdaagd. Duitschland ook uitgenoodigd In de geheime zitting van den Volken- bondsraad is besloten ook Duitschland tot de zitting uit te noodigen. tiet Duitsche antwoord op deze uitnoodi- glng is Zondagavond in de Britsehe hoofd stad ontvangen. In dit antwoord wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeering bereid is, aan de Raadszitting deel te nemen, mits Duitschland dezelfde rechten geniet als da andere vertegenwoordigde landen, en zoo men de voorstellen van Hitier daar wil beschouwen als één geheel, en deze als zoodanig direct in behandeling zal nemen. De tekst van het antwoord De tekst van het gisteren op het Foreign Office ontvangen antwoord van Berlijn luidt als volgt: ,Jk bevestig beleefd de ont vangst van uw telegram van 1U Maart, waarin u mij mededeelt, dat de Raad van den Volkenbond de Duitsche regeering uitnoodigt deel te nemen aan de behandeling van de kwestie, wélke door de Bel gische en de Fransche regeering aan den Raad is voorgelegd. De Duitsche regeering is in be ginsel bereid de uitnoodiging van den Raad aan te vemen. Zij geuit daarbij uit van de voorwo.arde, dat haar vertegenwoordiger bij de be raadslaging en besluiten van den Raad dezelfde rechten zal hebben als de vertegenwoordigers der mo gendheden, die zitting in den Raad hebben. Ik zou u zeer dankbaar zijn, indien u mij dit wilde beves tigen. Bovendien moet de Duitsche re geering op 't volgende pnncipieele feit wijzen: haar optreden, dat aanleiding heeft gegeven tot het beroep op den Raad door de Bel gische en de Fransche regeering, is niet beperkt tot het herstel der Duitsche souvereiniteit in de Rijn land-zóne, doch is verbonden met uitgebreide concrete voorstellen voor een nieuwe verzekering van den vrede in Europa. De Duitsche rege&ring beschouwt haar politieke actie als een eenheid welker onderdeelen niet van ellcaar gescheiden mogen worden. Om die reden kan zij aan de besprekingen van den Raad uitsluitend deel nemen, indien zij de zekerheid krijgt, dat de in aanmerking ko mende mogendheden bereid zijn dadelijk tot bespreking van de Duitsche voorstellen over te gaan. Met dal doel zal de Duitsche regeering zich met de koninklijke Britsehe regeering in verbinding stellen, onder welker voorzitter schap de mogendhedenwelke bij het Rijn-pact van Locarno zijn betrokken, te Londen ter confe rentie zijn bijeengekomen. De Rijksminister van Buitenland sehe Zaken: w.g. Freiherr VON NEURATH Opnieuw geheime zitting Minister Eden is gisteren met zijn juridi sche en technische adviseurs vrijwel den geheelen dag op het Foreign Office in actie geweest. Na ontvangst van het Duitsch ant woord heeft men daarvan mededeeling aan de leden van den Volkenbondsraad gedaan, die besloten hebben heden in een geheime zitting daarover van gedachten te wisselen. Flandin kort aangebonden! De Fransche minister van buitenlandsehe zaken, Flandin, heeft tegenover de pers olgende zeer scherpe verklaring afge legd: „De Duitsche regeering schijnt voor 't deelnemen aan de Raadszittingen als voorwaarde te stellen, dat wij ons bij voorbaat zullen verplichten de onder handelingen over Hitlers voorstellen te openen. Ik ben niet naar Londen gekomen, om te onderhandelen, doch om de eenzij dige en ongemotiveerde verdragsschen ding der Duitsche regecring te doen constaleeren. Wanneer men ons hier zou dwingen te gaan onderhandelen, zou ik Londen en den Volkenbondsraad oogenblikke- lijk verlaten". De Britsehe delegatie beeft zich over een en ander minder beslist uitgelaten. Men stelde zich op het standpunt, dat aan Duitsfh'.and index-daad volkomen rechtsge lijkheid moet worden gewaarborgd. Stelt de Duitsche regceriug het. onderhandelen over Hitlers voorstellen echter als een conditio „Duitschland heeft het mo- reele recht aan zijn zijde" aldus Generaal Snijders In een schrijven aan den „Limb. Koerier" i geeft generaal C J. Snijders uiting aan de meening. dat alhoewel het door Duitschland ingenomen standpunt ten op zichte van het Locarno-verdrag en de bier- uit voortgevloeide handelingen naar de Ict- ----- - ter der verdragen juridisch aanvechtbaar sine qua non voor het deelnemen aan de zijQ Dultschland het morceJe recht aan beraadslagingen van den Raad, zonder dat eenige concessie wordt gedaan, dan betee- kent dit. dat Hitier verlangt, dat de Fran sche en Belgische delegaties op haar besluit terugkomen. De Fi-ansche en Belgische mi nisters van Buitenlandsehe Zaken hebben immers besloten niet over Hitiers voorstel len te onderhandelen, voordat de Duitsche regeering ten minste een gedeelte dor troe pen uit 't Rijnland heeft teruggetrokken en de troepenmacht aldaar tot eon werkelijk „symbolische" bezetting zou hebben terug gebracht. WIJ ZIJN TOT ELKE BEREID... r MAAR OP VOET VAN GELIJKHEID Aldus Hitier te München Op de Theresienwiese te München heeft Zaterdagavond de Duitsche Rijks kanselier en Führer Adolf Hitler voor een massa van 30.000 menschen een rede gehouden, waarin hij opnieuw getuigenis heeft afgelegd van zijn wil tot vrede, en zijn aanbod tot het stich ten van een nieuw-Locarno heeft her- ha aid. Voor de derde maal, zoo begon H i 11 e r zijn verkiezingsrede, zie ik mij gedwongen een beroep te doen op bet Duitsche volk, om getuigenis af te leggen door middel van verkiezingen. Het Duitsche volk wil geen oorlog voeren om territoriale correcties aan te brengen of om de bevolking te vermeer deren. Daarvoor bestaan natuurlijker me thodes. Het geboortecijfer in Duitschland neemt toe. De koloniale kwestie laten we over aan het gezonde verstand, in de hoop, dat dit ten slotte zal spreken en het den volken zal duidelijk maken, dat men ui8t tegen het verstand in kan handelen. Het Duitsche volk gaat er echter niet mee accoord, dat het als moreel min derwaardig wordt beschouwd. Wij zijn een groote mogendheid en we willen als zoodanig worden behandeld. Een an dere behandeling zullen we ons nim mer laten welgevallen. Wij zijn tot elke verzoening bereid, maar op voorwaarde dat we als gelijken worden behandeld. Het Duitsche volk wil nifet altijd voor internationale gerechtshoven worden gedaagd, zeker niet als het recht dui delijk aan onzen kant staat. Het Locarno-verdrag, dat reeds bestond toen wij aan de macht kwamen, zoo vervolg de Hitler, was ook een eenzijdig verdrag, dat ons vaderland belastte met een ondra gelijke hypoteek. Immers in dit verdrag werd bepaald, dat in Duitsch gebied met 14.7 millioen inwoners het dubbele zie lental van België's bevolking Duitsch land in militair opzicht geen souvereiniteit bezat, dat het een open poort moest blijven, ofschoon het een der belangrijkste gebieden van Duitschland is. Niettemin verklaarde ik, toen wij de macht hadden overgenomen, dat wij ter wille van den vrede het verdrag zouden handhaven, zoolang ook de anderen zich er aan zouden houden, naar letter en naar geest. Het Fransch-Russisch pact Verleden jaar echter begon Frankrijk zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie nauwer aan te halen en geleidelijk kwamen de eer ste berichten binnen, dat een Fransch-Rus- sische alliantie was gesloten. Deze berich ten werden tot het laatst toe door Parijs tegengesproken, doch ten slotte moest men de juistheid er van erkennen. Frankrijk en de Sovjet-Unie bleken een verdrag te hebben gesloten, dat bepaalt, dat als een der beide landen wordt aange vallen, het andere land verplicht is te hulp te schieten. De vaststelling wie de aanval ler is, wordt evenwel niet langer aan den Raad overgelaten, doch de vraag wordt bij voorbaat door deze beide landen zelf beslist. Wel is waar wordt bepaald, dat zij zulk een beslissing niet behoeven te nemen, als zij zich daardoor aan andere sancties zou den blootstellen. Het is duidelijk, dat dit verdrag indruischt tegen de duidelijke be woordingen van het verdrag van Locarno. Ik moet er rekening mede houden, dat als ooit een conflict in het Oosten zou uit- VERZOENING breken en Frankrijk zou beslissen, dat Duitschland de aanvaller is, waarbij dan ook Tsjechoslowakije den Russen te hulp zou komen, er niemand zal zijn, die tegen hen sancties zal durven afkondigen. Als Duitschlands verantwoordelijke leider en staatsman ben ik verplicht, niet naar arti kelen te zien, doch de werkelijkheid in het oog te houden en rekening te houden met de toekomst. Het open gat in het Westen kan ik niet langer gedoogen. Ik hen verantwoordelijk voor de toekomst en ik kan niet de beslis sing overlaten aan neutrale naties, welke die verantwoordelijkheid niet dragen. (Langdurig applaus.) Frankrijk hebben wij steeds weer de hand gereikt Ik heb mijn jongste besluit niet genomen, zonder nogmaals de hand tot een groote Europeesche verzoening te reiken. Toen ik besliste, dat het Locarno- pact was vernietigd, heb ik deze constatee ring verbonden met het voorstel in zake een nieuwe constractieve oplossing van Europa en van de Europeesche toekomst éh zoodoende van den Europeeschen vrede. Als Europa gezond wil worden, dan moet op een geheel nieuwen gi-ondslag worden gebouwd. Dan moet het vertrouwen weder- keeren en dat kan slechts geschieden, als de volkeren volkomen gelijkgerechtigd zijn en elkaar volkomen gelijkgerechtigd de hand reiken. Daartoe zijn wij bereid. Wij willen het Fransche volk de hand reiken. Wij willen niet eeuwig dezen waanzinnigen strijd verder voeren, doch evenmin willen wij, dat Duitschland als mindenvaardig wordt beschouwd. In eigen land willen wij de baas zijn en niemand anders. Wij men gen ons niet in de zaken van andere vol ken, maar wij willen ook niet, dat men zich in onze zaken mengt. De Duitsche rijks kanselier tijdens zijn redevoering te Karlsruhe, waarin hij nog maals uiting gaf aan zijn verlan gen naar een goede verstand houding met Frankrijk, Versterking der Japansche defensie Afgescheiden van het program tot ver betering der oorlogsmaterialen, belichaamd in de begrooting 1936-37. overweegt volgens de Nitsji Nitsji het Japansche leger zesjaarsprogram op te stellen „ter aanvul ling van de nationale verdediging" tot een geraamd totaal bedrag van 200 millioen yen en aanvangende met t belastingjaar 1937-38. De Nitsji Nitsji voegt hieraan nog toe, dat dit zesjaarsprogram inhoudt: ten eerste verbetering van de vuurwapenen van infan terie en artillerie, ten tweede mechanisatie der troepen, ten derde zeer uitgebreide ver grooting der uitrusting der luchtverdediging en ..taatscontrole over de industrie, die lich te metalen vervaardigt, ten vierde mechani seering van het oorlogsapparaat, ten vijfde reorganisatie naar boven van de Japansche militaire krachten in vervolg op de hervor ming van het militaire systeem. De New-Yorksche staking beëindigd De New Yorksche wolkenkrabbers zijn weer bewoonbaar geworden. De staking van het dienstpersoneel is bijgelegd en de sta kers hebben het werk onmiddellijk hervat. Burgemeester La Guardia deelt mede, dat tusschen de vertegenwoordigers der huiseigenaren en der werknemers een over eenkomst van drie jaar is gesloten, waarin wordt bepaald, dat alle stakers weer wor den aangesteld en dat diegenen, die zich aan sabotage hebben schuldig gemaakt voor een arbiter zullen moeten verschijnen. Ook de loouen en werktijden zullen aan arbitra ge worden onderworpen, terwijl voor het eerste jaar de loonen zullen worden vast gesteld. Het Zuidfransche dorp Batie des Fonts, gelegen in de nabijheid van Gap, dat door een ruodderlawine wordt bedreigd, is door de bewoners ontniimd. Alleen een oud echtpaar jxeeft geweigerd het dorp te verla ten De enorme mod dermassa beweegt zich langzaam voort i nde richting van Batie Aan den rand va nhet dorp gelegen huisjes rijn reeds ingestort. Weiden en velden vor men één groot moddermeer en men vreest, dat weldra het geheele dorp van den aard bodem verdwenen zal zijn. EEN NEGER GELYNCHT Uit Macon in den staat Geogia (Ver. St.) wordt een nieuw geval gemeld van lynch- justitie ten opzichte van een neger. Op den weg tusschen Macon en Columbus hebben ongeveer 40 gemaskerde en gewa pende mannen een gevangenentra-nsport- auto overvallen. In de auto bevond zich een 32-jarige neger, die er van werd beschuldigd twee blanke vrouwen en een negerin te heb ben overvallen. De gemaskerde mannen hielden de auto aan en maakten zich meester van den ge vangene. Later werd het lijk van den neger gevonden met een strop om den hals en ern stige schotwonden. Het lijk was in een moeras geworpen. zijn zijde heeft. Het Tractaat van Versailles, aldus de oud opperbevelhebber, was geen vrije overeen komst tusschen twee gelijkgerechtigde en verantwoordelijke partijen, doch een, op leugenachtige gronden gemotiveerde dwang maatregel, door de overwinnaars den mach- teloozen tegenstander opgelegd en waarop diens onderteekening met bedreigingen erd afgeperst Dit Tractaat is. wat de hierin topgezegde beperking der bewapeningen betreft, door Frankrijk nimmer nagekomen. De aan Duitschland krachtens het Locarno-verdrag toekomende rechtsgelijkheid is nimmer ten volle verleend. Daarentegen is Frankrijk voortgegaan met het sluiten van militaire verdragen, die alle tegen Duitschland gericht en strijdig zijn met het karakter en de beginselen van den Volkenbond. Bij dit alles doet thans het Fransch-Russisch Verdrag de deur dicht. Dit verdrag toch is in vele opzichten niet an ders dan een herhaling van het Fransch- Russisch Verdrag van 1892, dat zulk een beruchte rol heeft vervuld bij de voorberei ding tot en het uitbreken van den wereld oorlog. Het gaf, vooral na 1911, aanleiding tot geregeld overleg en zeer nauwe samen werking tusschen de Generale Staven der beide verbonden landen, waafldoor de ver houding tusschen hen zich ontwikkelde tot een innig militair bondgenootschap, dat ge heel op de voorbereiding tot den gemeen- schappelijken oorlog tegen Duitschland wa3 gericht, welk laatste Rijk zoodoende te zijner tijd tot een tweefrontenoorlog zou worden gedwongen. In het tijdperk van hooge spanning en dreigend oorlogsgevaar, dat voortvloeide uit den moord op het Oostenrijk-IIongaarsche broonprinsenpaar te Se.rajevo en het, tenge volge hiervan op 23 Juli 1914 door laatstge noemde monarchie aan de Servische regce- ring beteckende ultimatum, kwam de nood lottige invloed van het Fransch-Russlschc Verdrag tot uiting. Reeds dadelijk op 2-1 Juli ontving de Russische regeering, welke voor Servië opkwam, de verzekering, dat, zij ten volle op Frankrijks steun kon rekenen i dit land bereid was zijn bondgenoot- happehjke verplichtingen na te komen. Deze verklaring, in de eerstvolgende da rn nog eens herhaald, sterkte Rusland in zijn eischen tegenover Oostenrijk-IIougarije en deszelfs bondgenoot Duitschland. Geen mkele maal maande de Fransche Regeering baren bondgenoot Rusland tot matiging en voorzichtigheid. De Russische oorlogspartij, aldus aangemoedigd, kreeg de overhand en clrecf de algemeene mobilisatie van Rusland tegen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije door, wat onverbiddelijk tot den oorlog moest leiden. Zoo werd het toenmalige Rus- sisrh-Fransch Verdrag een factor tot stij ving van den oorlögswil en tot handhaving van onverzettelijke standpunten, welke een vredelievende oplossing van het conflict in den weg stonden. Zoo zal ook het huidige pact tusschen Frankrijk en Rusland kunnen leiden SENIOR Of OUNIOR MAAR £ch"fe "Priesche -l-Jeeren-^aai *10-15 - 20 -Q5 cfc per Va ons Generaal Snijders noodlottige verscherping van toekomstige politieke conflicten. Daarom kan het geen verwondering wekken, dat Hitler zich op het stand punt stelt, dat het Locarno-verdrag, het welk immers juist bedoelde de veilig heid en beperking van oorlogsgevaar te - bevorderen, door Frankrijk bij het slui ten van het FranschRussisch Verdrag is geschonden en dus feitelijk niet meer bestaat Zulks te meer, omdat Frankrijk door dit verdi-ag verplichtingen jegens Rusland aanvaardt, welke ver uitgaan boven zijn verplichtingen ais lid van den Volkenbond en bovendien krachtens dit verdrag zich het recht zou toeken nen in geval van oorlog buiten den Volkenbond om te beslissen, wie als de aanvaller behoort te worden geken merkt. Moge nog eenmaal de tijd aanbreken, zoo eindigt generaal Snijders zijn beschouwing, waarin dq Europeesche diplomatie zal doen blijken te begrijpen en te willen betrachten dat vrede en veiligheid slechts kunnen op bloeien en gedijen, wanneer de machtigen onderling blijk geven van wederzijdsch ver trouwen en van den ernstigen en oprechtejl wij het recht te doen zegevieren boven macht en geweld. CDA Pare| van de f% AdBUS\ Het geheele OrA ARDENNEN V/A^iilU jaar geopend DIRECT. MR. MOENS DE OORLOG IN OOST-AFRIKA DE ITALIAANSCHE OPMARSCH DUURT VOORT Wenscht de Negus een protectoraat? Volgens berichten uit Addis Abeba is de vroegere Abessijnsche zaakgelastigde te Rome, Af e work, naar Genève ver trokken met een belangrijke geheime zending. Te Rome doen geruchten de ronde, dat er thans spoedig onderhandelingen zul len worden geopend. In bevoegde kringen verzekert mem dat Ras Kassa pogingen tot toenadering heeft gedaan, en daarbij zich candidaat heeft gesteld voor de opvolging van den Negus, als voorwaarde voor de opening der onderhandelingen. Badoglio heeft daarop geantwoord met de vernietiging van de strijdkrachten van Ras Kassa. Thans, zoo zegt men, heeft de Negus, die een algeheele nederlaag wil vermij den. gevraagd om het herstel der Abes, sijnsche eenheid in ruil voor een Itali- aansch protectoraat. Nadere bijzonderheden ontbreken en men weet niet, hoe de Italianen en de Abessijners contact met elkaar zoeken. De Negus heeft onderwijl inlichtingen ingewonnen over de juridische en ma- terieele positie van een staatshoofd on der een buitenlandsch protectoraat. Wat er nog aan Abessijnsche troepen rest De „Giornale d' Italia" betoogt In een hoofdartikel, dat men met de huidige ope raties in Abessinië in een phase is gekomen, die zoo al niet beslissend, tocb met versneld tempo de definitieve afrekening naderbij brengt. Het blad geeft een overzicht over de vermoedelijke Abessijnsche troepensterk te. Deze troepen zouden na den nederlaag der bij de laatste veldslagen overwonnen Abessijnsche legeraanvoerders, als volgt verdeeld kunnen worden: In het Noorden, links van den Setit, be vinden zich 35.000 gewapende manschap pen. 40.000 bevinden rich in Dessie in de omgeving van den Negus tezamen met de keizerlijke garde. In het Zuiden bevindt zich het leger vai» Ras Nassiboe, geflankeerd door generaal Wehib Pasja, die met 35.000 man den sector van Harrar bezet houdt Bovendien staan m het Zuiden de troepen der Aroessi, onge veer 15.000 man. Ten Zuiden van Harrar liggen de troepen van de Bale, Cambetta en Wolamo, onge veer 20.000 man. Aan een zijrivier van de Webbe Sjebeli liggen ongeveer 10.000 man die in Oostelijk Sidamo zouden zijn overge bleven van de legerkorpsen van Ras Desta Bovendien moeit men nog rekening houden met de, schaarscbe, reserves rondom Addis A beha. Volgens de „Giornale d' Italia" gaat he-i dus in totaal om een leger van 235 000 man dat echter niet op één lijn gesteld kan wor- den met de op oorlogssterkte uitgerust* Abessijnsche legers die reeds in het Noor den en het Zuiden verslagen zijn. Tegen .deze zwakke strijdkrachten zullen de Itall- |aansche troepen nu oprukken. De eerstvol- Het blad legt er dan opnieuw den nadruk dat de oplossing van het Italiaansch- Abessijnsche conflict in de verdere gewa pende ontwikkeling van het geschil gezocht en gevonden zal kunnen worden. De Italiaansche opmarsch Sfefani verneemt over den laatsten op- marsch der Italianen aan heit Noordelijk front de volgende bijzonderheden: De opgerukte troepen waren samenge steld uit Erythreesche afdeelingen en troe pen ongeregelde soldaten in de zones Gasc en Tessonei, geëncadreerd door patrouilles, die de flanken dekten tegen verrassende Abessijnsche aanvallen, welke gemakkelijk konden worden verwacht op grond van het beboschte terrein. Aldus konden de troepen gemakkelijk den Setit overtrekken, opmarcheeren langs den Zuidwaarts loo penden karavaanweg, die van den kleinen Italiaansehen post Eleghin leidt naar Nog- gara en een nieuwe, uitgestrekte streek be zetten. Aflossing van troepen Naar gemeld wordt is de eerste helft van de Italiaansche lichting 1915 onder de wa penen geroepen ter vervanging van de eerste helft der lichting 1914 Er komt d'us geen wijziging in het contingent, dat ouder de wapenen is. Dc beide Mussolini's gedecoreerd Maarschalk Badoglio telegrafeerde den Duce: „Heden heb ik de zilveren medaille ver leend aan uw beide zoons, die gedurende 110 uren gevechtsvluchten bewijzen van dap perheid hebben geleverd. Ik wilde dit on middellijk aan Uwe Excellentie mcedeelen. De medaille werd op het slagveld verleend". Nieuwe luchtaanvallen Stefani seint, dat de Italiaansche lucht strijdkrachten de streek rondom Quoram hebben gebombardeerd, daar vernomen wa3, dat een groote afdeeline vijanden zich in het woud verborgen hield. Inderdaad slaagden de vliegers er in. met brandbommen den vijand uit het bosch te verdrijven. Zij achtervolgden hen en be stookten hen met mitrailleurvuur, waarme de zij hun zware verliezen toebrachten. Abessijnen in den aanval? In Addis Abeba gaat het gerucht, dai ui het gebied van den Amba Alagi gevechten gaande zijn, welke door de Abessijnen Zijn aangevangen- De Abessijnen zouden verscheidene vij- anden hebben gedood en een aantal tanks hebben buitgemaakt. Parijs krijgt nieuwe verlichting! „Witte steenkool" uit den Jura De Fransche hoofdstad za!, om haar éere-. titel vau lichtstad te kunnen behouden*, spoedig niet meer afhankelijk zijn van de in de voorsteden gelegen electrische centra les, doch haar electriciteit verkrijgen door de „witte steenkool", de groote hydro-elec- trische installaties in den Jura en aan den Rijn, waar bij Kenibs een reusachtigo cen trale is gebouwd. Do stroom moet over zeer grooten afstand met een spanning van 220.000 volts door een ondergrondschen kabel worden 'geleid, die door een oliebad loopt, om verlies van span ning te voorkomen. Voor den wissolstroora van 70.000 K.W. zijn ook geweldige trans formatoren noodig. De kabel loopt onder den grond door tot Saint Denis, waar hij aangesloten wordt op het in Parijs aan wezige kabelnet De oude Parijsche centra les zullen slechts worden gebruikt,ter aan vulling. Dertien dagen stuurloos op zee Honger-avonfuur van Russische visschcrs Vrceselijke beproevingen hebben Russische visschers, die met den trailer „Kavasaki* waren uitgevaren, op de Witte Zee doorstaan Tijdens een hevigen storm was het roer weggeslagen, waardoor het scheepje een speelbal der golven werd. Dertien dagen lang zwierf het stuurloos rond, de kapitein maakte uit wanhoop een einde aan zijn le ven, na een week was al het voedsel opge bruikt en vijf dagen heeft de bemanning honger geleden, voordat zij per toeval door de „Severianine" werd ontdekt, die de man nen in veiligheid bracht. Kort Nieuws Aan boord van het Grieksche stoomschln „Styllani", dat een groote lading benzine en petroleum vervoerde en van Suez naar Massoea was vertrokken, is in de Roode Zee brand uitgebroken. Naar vernomen wordt, is de bemanning' door het Italiaansche schip „Fusijama" ge red. - Lindbergh moet het voornemen hehbëiv het voorjaar en den zornor in Italië te ko men doorbrengen. Lindbergh zou zijn intrek nemen in de villa Imperiale Alassie. In het 300 K.M. ten zuidwesten van Buenos Aires gelegen gebied heeft een zware wervelstorm groote verwoestingen aange richt; Het meest getroffen is het plaatsje Chillar in de nabijheid van de stad Aziil. Daar de telegrafische en telefonische ver bindingen verbroken zijn. zijn nog geen bij zonderheden over het ongeluk bekend. Men vermoedt echter, dat de materieele schadö zeer groot is en dat er verscheidene dooden gevallen zijn. Hel leven kom» onj onaangenaam. zelfs ondragelijk voor Slechfs één wensch bezielt ons de pijnen kwijt Instanline te raken Instantine vervult snel en zekei dezen wensch zonder de minste schadelijke nevenwerkingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2