IBIS SHAG DE DUITSCH-FRANSCHE VERHOUDINGEN DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN IN ZICHT Dobbel man n lekker ..man! VRIJDAG 13 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland EEN CATEGORISCH NEEN De vraag, welke richting of men te Lon den zal inslaan, houdt thans algemeen de aandacht bezig, omdat, moge er al geen sprake van oorlog of vrede zijn, toch de rust in ons werelddeel voor een goed deel van de oplossing van het Locamo-probleern kan afhangen. Het standpunt der beide oppo santen. Frankrijk en Duitschland is genoeg zaam bekend, dan dat wij dit hier opnieuw uiteen zouden moeten zetten. Beiden wil len, zoo betuigen zij, vriendschap en vreed zame toenadering, doch als een scheids boom tusschen hen ligt dit Locarno-ver- drag, of wat daarvan nog rest, en dreigt te verhinderen, dat zij inderdaad in een geest van verzoening elkander de hand kunnen re» ken. Over de beëindiging van deze Locarno- afspraken wordt in de wereld verschillend gedacht Oföchoon Italië zich officieel zoo weinig mogelijk in openhartige uitspraken vast legt blijkt wel uit de uitingen dei- fascistische pers, dat ook zij het lang niet eens is met de juridische opvattingen, welke in Parijs worden voorgestaan, en legt zij er den nadruk op, dat Groot-Brittannië en Frankrijk, tijdens hun lang-uitgespan- nen onderhandelingen naar aanleiding van liét Abessijnsche conflict, waarbij Parijs zich nog eons opnieuw met veiligheids-, waarborgen tegen Duitschland heeft trach ten te omgeven, de facto reeds la-ng de positie der Ixicarno-machten gecompromit teerd hebben. Schuld is een leelijk ding, en het is zel den gelukt, een geschil uit de wereld te ruimen, zoo beide partijen erop stonden, het gelijk aan hun zijde te hebben. Het ware voor de rust in de wereld te hopen, dat- men bij de huidige onderhandelingen den zuiver formeelen kant der kwestie aan wat minder scherpe ontleding onderwierp, en ertoe overging, na te speuren, op welke manier de beide partijen tot elkander kon den worden gebracht. Met andere woorden, dat men de positieve kanten van Hitler's voorstellen onder de loupe nam, om hierin een basis te vinden voor een nieuwe vei ligheidsorganisatie. Zoowel in de rede, die de Duitscho Führer gisteren te Karlsruhe gehouden heeft, als in de officieele uiteenzetting van den politieken toestand, die de Rijksregee- ring door middel van het Duitsche nieuws bureau heeft doen publiceeren, treft men punten aan. die een nadere beschouwing waard zouden wezen. Te Karlsruhe heeft Hitier, wellicht met meer klem dan ooit te voren, opnieuw betoogd dat het Derde Rijk geen uitdaging van welke West-Europee- sche mogendheid ook heeft bedoeld, dat het er veel eer op uit is, op een basis van rechtsgelijkheid te komen tot afspraken met zijn buren, die tot wederzljdsche ge ruststelling en beveiliging kunnen leiden. De officieele verklaring der regeering, door het bovengenoemde persbureau gepubli ceerd, tracht eveneens aan te toonen. dat er ook practisch van bedreiging van Frank lijk geen sprake is: tegenovvr de negentien bataljons, die thans het Rijnland bezet hou den, heeft Frankrijk, gezamenlijk met zijn bondgenooten. een veiligheidswacht, die van tevoren iedere Duitsche agressie vol komen uitsluit. Gelijk men elders kan lezen heeft Eden. voor den aanvang der Londensche Locarno- ibesprekingen, een poging gedaan, om een „symbolische" ontruiming van het Rijnland tot stand te brengen, en eveneens zou er op aan zijn gestuurd, van Berlijn de toe zegging te verkrijgen, dal het in de Rijn- zóne niet tot het aanleggen van versterkin gen zou overgaan. Afgescheiden van de kwestie van recht of onrecht is er Frank rijk blijkhaar alles aan gelegen, zijn mili taire overwicht aan zijn Oostgrens te hand liaven, daar heel zijn beveiligingssysteem, zooals dat in zijn verdragen en bondge nootschappen tot uiting komt, op de moge lijkheid berust, bij een eventueel nieuw ge wapend conflict door een snel toeslaan den strijd op Dultsch territoir te brengen. Een grens, dip aan beide zijden militair herme tisch gesloten is, en de oorlogsverschrik king derhalve op het territoir van rijn mi litaire vrienden zou brengen, moet hier mede worden voorkomen Men weet. wat de Rijksregeering door middel van haar gezant te Londen daarop geantwoord heeft. Zij verklaarde zich be reid, haar militairen niet dichter bij de Belgisch-Fransche grens te brengen, mits België en Frankrijk overeenkomstige maat regelen troffen, doch zij wenschte haar sou- vereine rechten in het Rijnland onder geen beding weder in debat te zien gebracht Haar repliek behelst derhalve een catego risch Neen! De overgebleven Locarno- mogendheden kunnen thans concludeeren, wat hun verder te doen staat Ernstig auto-ongeluk bij Leuven Vier dooden Te Winxele bij den IJzeren Berg. dat ge legen fs langs den wee van Brussel naar Leuven, is een auto. bestuurd door een te St Joris VVinghe wonenenden kippenslachter langs een langs den weg staanden boom te pietier gereden. De wagen sloeg over den kop. De vier In zittenden werden uit het voertuig geslin gerd. Zij zijn allen aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Dertig millioen man garant voor Frankrijks veiligheid In het Rijngebied liggen slechts 19 Duitsche bataljons Duitsche regeering streeft naar wezenlijke pacificatie Naar aanleiding van de verschillen- de berichten in de pers en van de uit latingen van buitenlandsche staats lieden ten aanzien van de herbezet ting door Duitschland van het gede militariseerde Rijnland; heeft do Duitec.he regeering officieel het vol gende memorandum gepubliceerd: Vóór bet Locarno-pact had Frankrijk reeds militaire verdragen afgesloten, welke In ge val van een oorlog met Duitschland in wer king zouden treden, met België, Tsiecho- Slo\vakij8 en Polen. Duitschland accepteerde deze zonder moer. aangezien verzekerd werd dat het zuiver defensieve verdragen waren en Duitschland zelf geen agressieve bedoe lingen had Sedert het sluiten van den vrede heeft concentreord. Sterke vestingen zijn aange legd en alle militaire autoriteiten van alle landen zijn het erover eens. dat een aanval hierop naar menschelijke berekening op niets moet uitloopen. Duitschland heeft hiervan niets gezegd, aangezien het geen agressieve bedoelingen had Frankrijk heeft thans een verbond afge sloten met Soviet-Rusland. Het in werking trecfen van dit verdrag is evenwel niet meer afhankelijk gesteld van een beslissing van den volkenbond, doch alleen van eigen in zicht. Bovendien is dit verbond van belang, aangezien Sovjet-Rusland niet alleen theo retisch, doch daadwerkelijk de wereld-revo lutie eischt. Reeds vóór dit verdrag had Frank rijk als garanten voor rijn onaantast baarheid in moederland en koloniën ongeveer 100 millioen menschen, bo vendien Engeland, België, Polen en Tsjecho-Slowakije, terwijl door het verdrag van Engeland ook nog Italië garant was. Behalve deze, in de geschiedenis nog nooit geziene garantie, meende Frank rijk toch nog zich den steun te moeten verzekeren van het groote Sovjet- Russische rijk met 175 millioen inwo ners. Ten aanzien hiervan Wordt erop ge wezen, dat Duitschland nooit ook maar de geringste aanleiding heeft ge geven, waaruit Frankrijk een bedrei ging heeft kunnen voelen. Meende Frankrijk evenwel toch nog een nieuwe garantie te moeten verkrijgen, dan had het toch eerst de machten van het Locarno-pact moeten waarschuwen om te pogen deze nieuwe garantie in het Locarno- pact te doen opnemen, of toch minstens hiermede in overeenstemming te brengen. Eerst werd het Fransch-Russisch verbond tegengesproken, doch thans is dit definitief bekend gemaakt, zoodat nu de volgende si tuatie is geschapen: Frankrijk heeft ter be scherming van zijn onafhankelijkheid het grootste vestingen-net aan de Duitsche grens, dat ooit heeft, bestaan, en de garantie van de strijdmachten van Engeland, Jtalië, België, Polen, Tsjecho-Slowakije en Sovjet- Rusland, en bovendien nog het Fransche leger zelf. De totale sterkte van deze legers is in vredestijd 3 mil- lioen man, in oorlogstijd 30 mil lioen man. Buiten dit alles achtte Frankrijk nog de gedemilitariseerde Rijnzone noodzakelijk voor zijn veiligheid en wil de 19 bataillons van het Duitsche leger, welke hier zijn ge legerd, voorstellen als een bedreiging van het door de halve wereld gegarandeerde Frankrijk. Bovendien heeft Duitschland nog een grootmoedig aanlKKi gedaan tot bevestiging van den vréde in Europa. Dit aanbod heeft te meer beteeken is, nu het is gedaan door een Duitsche regeering, welke het vertrou wen van het geheele volk heeft. De groot ste geschiedkundige beteekenis van dit aan bod is nog, dat het 't eerste verdrag is sedert het verdrag van Versailles, dat zonder dwang wordt gesloten en geen discriminee ring van eenigen slaat behelst. Duitschland had zich ook verre kunnen houden vaji elke Europeesche same-mvcr- king. De Duitsche regeering heeft evenwel be sloten, niet een weg in te slaan, welke slechts voeren zal tot een verdere vernieling van Europa en heeft t.hans een groot con structief plan opgesteld. Duitschland wepscht niets liever dan met Frankrijk en de andere Euro peesche mogendheden oprecht te on derhandelen tot realiseering van dit HITLER BETUIGT ZIJN VREDESWIL „Wij beschouwen den oorlog als iets verschrikkelijks. „Ik bied vrede aan voor 25 jaren" Te Karlsruhe heeft Rijkskanselier en Führer Adolf Hitler gisteren een groote rede gehouden, waarin hij een toelichting gaf op de jongste internatio nale gebeurtenissen, en de verklaring aflegde, dat hij een synthese wilde tot stand brengen tusschen de volkeren van het blanke ras. Hij zeide daarbij o. m.: „Geen enkel volk wil ik zijn rechten ontnemen, maar ik zal evenmin toelaten, dat Duitschland van zijn rechten wordt beroofd." De Rijkskanselier verklaarde verder: „Wij beschouwen den oorlog als iets ver schrikkelijks; de anderen zien er iets schoons in"; en hij voegde hieraan toe, dat hii zich in de toekomst wilde wijden aan eon vreedzame taak, n.l. het bouwen van scholen en stadions, het verfraaien van steden en dorpen. .,Ik wil niet", aldus vervolgde Hitier zifn rede, „dat het Duitsche volk slaaf wordt lk handel als de verdediger van de onaf hankelijkheid van mijn volk" Zinspelend op het Locarno-pact, verklaar de de Führer, dat het Duitsche volk vroe ger een pact heeft onderteekend, dat het zware lasten oplegde. Een aantal inwoners bijna gelijk aan dat van België onderging er de gevolgen van Frankrijk heeft allianties met Polen, Bel gië en Tsjecho-Slowakije. Duitschland is echter niet voornemens, Polen. België, Tsjecho-Slowakije of Frankrijk aan te val len. Doch Rusland Is onze nabuur geworden, door bemiddeling van een derden staat. Ik zie het werk van het bolsjewisme in andere landen en ik wil niet, dat mijn volk voor den Russischen invloed zijn grens opent. Het-Duitsche volk ia het meest vredeHe vende van de wereld. Het wil slechts in vrede werken. Op de sovjet-unie zinspelend, voegde Hitier hier nog aan toe: „Als bet commu nisme in Duitschland zou komen, zou ik eerst dood moeten zijn". Ik heb de volledige souveroi- niteit over een Duitsch gebied hersteld. Ik doe geen afstand van de souvereiniteit over veer tien en een half millioen men- i, t u Hitier schen zonder een compensatie. Niets zal ons daarvan doen af- z'i en. Ik heb een grootschen oproep tot de vol ken gericht tot reorganisatie van de we reld. Ik zou willen, dat de rest van de wereld even grootsche gedachten had als wij. Ik bied vrede aan voor den tijd van vijf on twintig jaar, d.w\z. voor een kwart eeuw. Zulks reikt verder dan mijn generatie. Er zal in Duitschland niet altijd een man gevonden worden, die zeven en zestig mil lioen menschen achter zich heeft. Myn aanbod is eenmaal gedaan, het zal geen tweemaal gedaan worden. Ik bezweer het Duitsche volk, mij te hel pen bij de verdediging van mijn besluit, zijn kracht met de mijne te vereenigen en. evenals ik het steeds gesteund heb, zijn geloof aan het mijne te paren. Dan zal Duitschland zegevieren over alle beproevingen, die de Almachtige God daar over zendt Misschien zullen ook onze naburen dan den weg gevonden hebben, die naar ons leidt Wellicht zal eenmaal het uur slaan, waarop wij elkander de hand zullen reiken over den Rijn, om voor den vrede te wer ken. Dit is ons aller vurige wensch. Wij doen onzen plicht Duitschland steunt niet op één man, maar op het volk." GOEBBELS OPENT PROPAGANDA-OFFENSIEF In Berlijn alleen 230 „uitverkochte" zalen] (Van onzen Duitsch en correspondent). Hoe is het mogelijk zoo hoort men van allen kant vragen dat er in een land, waar het parlementarisme radicaal is uitgeroeid, nog verkiezingen worden uitgeschreven? Heeft zulk een „Volksabstimmung" in een nationaal-socialistischen staat werkelijk nog reden van bestaan? Wij doen het beet, ter beantwoording van deze netelige vraag eerst even naar Italic te kijken, waar hat fascisme wel degelijk ook het belang en de beteekenis van verkiezin gen is blijven erkennen tijdens het bewind van Mussolini. En het merkwaardige hierbij is, dat de belangstelling voor zoon volks stemming juist in Italië en thans ook in Duitschland haast nog sterker is dan in de staten, waar het parlementair systeem een veelheid van groepen en partijen met zich meebrengt, welke vaak niet meer in over eenstemming genoemd kan worden met het totaal aanta' kiesgerechtige inwoners! Berlijn en van hieruit heel Duitschland staat op het oogenhlik geheel en al m het teeken van de verkiezingen, welke op 29 Maart zijn vastgelegd. Zelfs de politie schijnt het belang hiervan in te zien, want zij heeft haar propagandistisch bedoelde „l'o- lizeiwoche" ten tweeden male, ditmaal tot ongeveer 20 April, uitgesteld. De zalen, welke overal tot dit doel gehuurd waren, zijn thans aan de N.S.D.A.P. voor politieke bijeenkom sten ter beschikking gesteld. En dat is het merkwaardige: deze zalen, 230 op één avond, zijn tot op de laatste plaats bezet met menschen, die met groote belangstelling komen luisteren naar dingen, die ze nu al vier jaar lang en ook reeds voordien hebben vernomen. Telkens weer vraagt men zichzelf af: waar ligt de oorzaak van het enorme verschil tusschen tien, twaalf jaar ge leder en thans? Hoe heeft men in de Wilhelmstrasse dit persoonlijk contact tusschen overheid en onderdanen weten gedaan te krijgen? Hoe houdt men contact? Het antwoord ls niet zoo moeilijk als het lijkt. Het Du'tsche volk ls altijd toonaange vend geweest op het gebied yaa organisea- Goebbelt ren. Na den oorlog had men er wellicht niet meer den lust of den moed toe en dit tekort aan energie heeft zich aan het toenmalig bewind op -pverbiddelijke wijze gewroken. Men behoeft slechts aan het heengaan van mannen als Rraun en Severing te herinne ren, om zulks te beseffen. De tegenwoordige regeering heeft uit dit tekort aan ondernemingsgeest munt weten te «laan. Door de enorme tegenstelling weet men de publieke belangstelling te wekken. Sleehts één enkel voorbeeld ter verduidelijking. Op hooger bevel brengen alle dagbla den thans oen enorm groote kiek van de Deutschland-Halle. waar dr. Goeb- bels de verkiezingscampagne begon en op dezelfde pagina ziet men een paar foto's uit den tijd van het parle mentair bewind, toen er in Duitsch land nog 37 partijen bestonden. Opge broken straten, vechtlustige communis ten, omver geworpen trams en auto's, politie met den gummiknuppel in de hand moeien het verschil doen voelen, dat er tusschen den toenmallgen en den tegenwoordigen tijd bestaat. En dit verschil is inderdaad zoo 'rappant, dal het op de groote massa niet zonder uilwerking blijft. Hier komt dan nog bij. dat deze verkle zingen tegen veler verwachtingen zijn ujtge schreven. Vooral in het buitenland maar ook zoo hier en daar in Duitschland ge loofde men, dat Hitier en het tegenwoordig bewind zich niet onnoodig aan het gevaar van een eventueelen nederlaag zouden bloot stellen. Het effect van de Rijnlandbezetting ep de weerklank van Hitiers redevoering in de Kroll-opera hebben bewezen, dat deze „Führer" -Ie psyche van zijn volk beter kent dan alle twijfelaars. Al zullen er ook dui zenden zijn, die met de binnenlandsche po litiek ik denk aan het jodenvraagstuk en de kerkelijke kwestie, lang niet in elk op zicht tevreden zijn wanneer het om de eer van volk en vaderland gaat, dan is plot seling Iedere rechtgeaarde Duitscher weer een fanatiek patriot. Hetgeen volkomen be grijpelijk ls, want zouden wij op zulk een oogenblik anders denken of handelen, zoo- dra het om onze nationale belangen gaat? De propaganda is weer intens! Een goed begin is het halve werk. De be langstelling voor de redevoering van dr. Goebbels, welke in het stampvolle Sport- palast ten tweeden male op denzelfden avond is gehouden, belooft veel goeds voor de eerstvolgende veertien dagen van interne spanning. Ook thans is de jeugd weer toon aangevend. Duizenden jongens en meisjes, „Arbeitsfronf, „Frauenschaften", S.A. en S.S. en zelfs de grasgroene Hitler-jeugd is van den vroegen morgen tot den laten avond onderweg, om pamfletten te verspreiden, welke de belangstelling van de gansche be volking voor deze „Volksabstimmung" moe ten aanwakkeren. Zoo tracht men he<t gedaan te krijgen, dat al deze stemgerechtigde mannen en vrouwen thaqs hun jal uitbrengen op de voorstellen, welke Hitler in den rijksdag heeft gedaan. Pakkende leuzen dienen in de zalen en in alle volkswijken van de wereld stad, om de zaak kracht bij te zetten: Duitschlands garnizoenen zijn garni zoenen van den vrede! De Führer gaf Duitschland de vrijheid! Uw eer: trouw aan den Führer. Uw dank: ja aan den Führer! Men kan hier wellicht wat wantrouwend zün en van „Massen psychose" spreken, maar uit de feiten blijkt vooralsnog, dat er tus schen den Führer en z"n volk een contact bestaat, dat sterker en duurzamer ls, dan velen willen gelooven. Dit vertrouwen gaat zelfs zoover, dat men aan belangrijke feiten onverschillig voorbij gaat. Ook hier slechts één typeerend voor beeld: anderhalf jaar geleden bedroeg het aantal werkloozen nog slechts 1,75 millioen en naar dr- Goebbels zelf vertelde thans is het weer tot 2,5 millioen gestegen. Van sejzoehwerkloozen kan men ditmaal nauwelijks spreken, want van een harden winter was in Duitschland althans geen sprake Maar in deze stemming van opti misme heeft het weinig doel, over bepaalde tekorten te spreken, want zulke kritiek zou hij zooveel politieke „hoogspanning" allicht als „Deutschfeindlichkeit" kunnen worden uitgelegdl Berlijn, 12 Maart- 193ft, plan en derhalve heeft het de remili- tariseering van het eigen gebied vol trokken in een vorm, welke symbolisch kan worden genoemd. Ook is het be reid, voor den tijd, gedurende welken de onderhandelingen duren, te verkla ren, hierin geen wijziging te brengen. Evenwel zal Dnitscbland onder geen voorwaarde afstand doen van zijn sonvereine rechten, in de ovortnlging, dat hierdoor de toekomstige pacificatie van Europa weer gebaseerd wordt op een discrimineering, welke latente ontevredenheid zpn meebrengen. De Duitsche regeering streeft naar een wezenlijke pacificatie van Europa en wel volgens het karakter van een rechtsorde, welke gebaseerd is op de vrije besluiten van gelijkgerechtigde volken en staten. Slechts wat zoo tot stand komt kan, voor zoover het Duitschland betreft, met eere wor den gehandhaafd. Zou dit niet de toestemming van de andere regeering verkrijgen, dan zal Duitschland zijn voorstellen weer intrekken en bouwen op de trouw, offermoed en offerzin van het Duitsche volk, verder levend in eervolle af zondering. „GERMAANSCHE DEMOCRATIE!" Goering spreekt te. Koningsbergen Rijksminister Goering heeft in het Schlageter Haus te Koningsbergen een rede voering uitgesproken met het oog op de a.s. volksstemming. Goering zeide o.m.: Het is het kenmerk van onze Germaansche democratie, zooals deze wordt opgevat door onze beweging, dat bij belangrijke beslissingen het Duitsche volk zelf zijn standpunt moet bepalen. Do Führer wil rekenschap afleggen, omdat hij wil, dat het volk zich zal uitspreken over hetgeen hij heeft gedaan. Vergeet niet dat uw leider thans tegenover de volken der wereld staat. Hij moet onder handelen over uw vrijheid, over uw geluk- Hitler kon. zooals Zaterdag, een bevrij dende beslissing nemen, omdat hij weet. dat hij dat mag doen, omdat de Duitsche weermacht sterk genoeg is om een inval in Duitschland te verhoeden. Goering Militaire wandelingen naar Berlijn bestaan niet meer. noch te land noch In de lucht. Daarom zou ik plechtig tegen, over de wereld willen verklaren: Al heeft Adolf Hitler gewapend, al heeft hij het bevel gegeven met alle kracht de wape. ning ten uitvoer te leggen, toch heeft hij ons steeds opnieuw gezegd, dat zulks niet geschiedde om aan te vallen; zij ls er niot om aan te vallen, zij ls er niet om anderen kwaad te doen, zij is er niot tot stand gebracht om te dreigen, doch om ons te beschermen. De geheele wereld weet wel, dat Hitier het eerlijk meent. Als de Franschon het doen voorkomen alsof wij hun een beleedi- ging hebben aangedaan, dan is dat niet juist. Wij hebben slechts een einde gemaakt aan de laatste onzekerheid. 7 Maart werd en geweldige stap ge- Er kome wat wil. als één man zal Duitschland staan en zijn plicht doen tot den laatsten ademtocht. Het is toch geen beleediging. Indien men zijn eigen provincies herstelt. Wij nebben de wereld vrede aangeboden. Vrede moet even wel aan twee zijden worden gemaakt. Wij hebben bet onze gedaan. Thans is het aan anderen het hunne te doen. Wij kunnen en willen hen niet be ïnvloeden. Wij willen in alle rust en «tand- vastigheid de toekomst afwachten. Wij Duit- schers hebben het goede gewild en het goe. de zal vruchten afwerpen. Ons lot is het herstel van de Duitsche eer en van de Duit. sche vrijheid. Wat de toekomst ook moge brengen, of Duitschland leeft in eere of Duitschland sterft in eere. ROEMEENSCHE MELAATSCHEN DEM0NSTR2EREN Zij wilden beter voedsel hebben Meer den honderd Reemeensche melaat- schen hebben dezer dagen het stadje Isacea bezocht, om te protesteeren tegen de slechte kwaliteit van het voedsel, dat hun verstrekt werd. Ia het stadje ontstond een paniek. De melaatschen gir.gen het gemeentehuis bin den, waarbij rif geen tegenstand ontmoetten daar de ambtenaren in allerijl vluchtten. De bewoners sloten zich op in hun hulzen en barrikadeerden deuren en vensters, ter wijl een deel der demonstranten door de straten trok, de aloude woorden „Onrein! Onrein!" roepende. Ten slotte traden de polltie-autoriteiten, een behoorlijken afstand bewarende, met een delegatie der molaatschen In onderhan deling. Zij moesten beloven, dat beter voed sel ter beschikking der lijders zou worden gesteld. De bntoogers ontruimden daarop het stadje, waarna de gebouwen, waar zij zioh hadden opgehouden, werden ontsmet. Men zal zich herinneren, dat Roemeensche melaatschen reeds eerder tot dergelijke demonstraties hun toevlucht hebben ge zocht. EEN GRIEKSCH KABINET GEVORMD In Griekenland is thans een kabinet ge vormd. o.l.v. Demerdzls, die zich tevens met de portefeuille van buitenlandsche za ken heeft belast, terwijl Metara? de por tefeuille van oorlog zal beheeren. Morgen zal de nieuwe regeering den eed afleggen, om zich volgende week pan de Kanaer voor te stellen. ROOKT IBIS EN GEIN ANDERE SHAG DE OORLOG IN OOST-AFRIKA DE VOORBEREIDINGEN BLIJVEN AANHOUDEN Stefani seint uit het Italiaansche hoofd kwartier in Oost-Afrika, dat door de Hui liaansclie luchtstrijdkrachten talrijke stra tegische verkenningsvluchten worden uit gevoerd. De voorbereiding van een nieuw Ita- liaansch offensief aan het Noordelijk front wordt actief voortgezet, achter het froct zoowel als in de voorposten. De vlakte vaai Selaclaca is een onmetelijke stad van ten ten geworden, waartusschen mannen, last dieren. auto's en voertuigen dooreen krioelen. De troepen, die zich aldus Stefani weinig aantrekken van wat in Europa ge beurt. toonen het vurige verlangen, op to rukken om in het hart van Ethiopië to komen. De aanleg van wegen in de laatstelijk door de Italianen bezette streken, geschiedt met groote snelheid. De vl-achtauto's kunnen reeds 20 K.M. voorbij den Amba Aladji komen. Vóórts worden tal van rijwegen aangelegd naar de doorwaadbare plaatsen van de Takkaze, waar de troepen voortgaan hun positie te consolideeren. waarbij zij de heuvels langs de rivier bezetten en do intendancedienstea ontwikkelen. Nog geen regens De technische verbeteringen, aangebracht aan de haven van Maseaoea, hebben het verkeer uitermate vergemakkelijkt Het weer blijft gunstig voor de Italiaan sche activiteit De kleine regen-periode is momenteel nog niet begonnen en overigens zijn alle maatregelen genomen om dit on gemak het hoofd te bieden. Tot het einde van Juni zal het expeditie corps praclisch niet door den regen wor den gehinderd. Inmiddels zal bet geheele front op zoodanige wijze worden ingericht, dat do militaire activiteit gemakkelijk zal kunnen voortgaan, hoe hevig de regens ook mogen zün. Gouden medalle voor dapperheid Voor de tweede keer tijdens de Oost-Afri- kaansche campagne is aan een Italiaan de gouden medaille voor militaire dapperheid, uitgereikt Ditmaal werd hij posthuum uitgereikt aan vlieger-kolonel Oliveti, die tijdens een brand aan boord van een bombardements vliegtuig. ondanks het aandringen van zija bemanning, als laatste het toestel wilde ver laten. doch daardoor niet meer de gelegen heid had, zich met zijn parachute te redden en in de vlammen omkwam, terwijl de overige drie inzittenden zich in veiligheid konden stellen. De eerste gouden medaille is uitgereikt aan den sergeant-vlieger-werktuigkundige Birago, Het Fransch-Russische Pact Door Fransche Senaat aanvaard De Fransche Senaat heoft gisteren het wetsontwerp houdende ratificatie van het verdrag met Rusland, dat door de Kamer reeds met een groote meerderheid was aangenomen, met 233 tegen 52 stemmen goedgekeurd. Bij de opening van de zitting deelde Henry Bérenger, voorzitter van de commissie van. buitenlandsche zaken, mede, dat hij op dracht had ontvangen, om zich tegen iedere motie irneake een verdaging der debatten te verzetten. Een schrapping van dit ontwerp van de dagorde, zeide Bérenger, zou de ernstigste gevolgen hebben. Wij moeten nu eer» besluit nemen- Nu Duitschland het verdrag van Locarno verscheurd hpeft, mag de Fransche senaat tJet wijken voor de pressie van een buitén- landaohe mogendiheid en ervan afzien, de discussies over het betreffende ontwerp te houden op den datum, diien hij zelf daar voor hoeft vastgesteld. Have, die een motie tot verdaging had Ingediend, trok deze hierop in, doch ver klaarde niettemin, dat hij tegenstander bleef van het pact. Door de regeering was de vertrouwens kwestie gesteld. Zij behield ten slotte een meerderheid van 131 stemmen. De politie te Tokio heeft acht Japansche tolken en taalleeraren die In dienst der Sovjet-ambassade stonden, gearresteerd, daar zij geheime rapporten over den jong- sten opstand en ov^r de troepenbewegingen aan de Sovjet-autoriteiten zouden hebben verkocht of op andere wijze overgedragen. Verder zijn nog drie Japanners gearres teerd, die den Sovj-t-autoriteiten handlan- gersdiensten zouden hebben bewezen. Alle gearresteerden zouden van links-radicale richting zijn. Zij zullen zich voor het ge recht te verantwoorden hebben wegens het verraden van militaire geheimen en het in gevaar brengen van de openbare veiligheid De Russische ambassade heeft tegep des: arrestaties tevergeefs geprotesteerd»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2