DIENSTREIZEN EN ZONDAGSVIERING Met de ambulance naar Abessynië DONDERDAG 12 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 In Indië is de strijd voor Zondagsrust zwaar Men weet, hoe in Indiè vaak geklaagd wordt over Zondagsarbeid. In vele maat schappelijke posities is een regelmatige vrije Zondag onbekend. Toezichthoudend personeel op de plantages heeft een enkele keer in de zooveel, weken wel eens een vrije Zondag, maar dat is dan per gratie. Velen vinden een wekelijksche rustdag overbodig en godsdienstige overtuigingen zijn de moeite van het aanhooren niet waard. Hoezeer zou hot aan de moeilijke actie voor heiliging van de Zondag ten goede komen, wanneer de hooge overheid het voorbeeld gaf. Helaas, moesten we de rigo week melding maken van een stem uit de Bataklanden. waar de Christenbevol king het ten zeerste betreurt, dat de Gou verneur-Generaal zijn dienstreis zoodanig liet samenstellen, dat op Zondag 22 Maart een vrij omvangrijk program, juist in deze streek en voor een groot deel gedurende do kerkdiensten, zal afgewerkt worden. Hier maakt de G.-G. een dubbele fout Ten eerste ontheiligt hij zelf de Zondag en komt hij met zijn eigen Christelijke levens beschouwing in strijd; in do tweede plaats krenkt hij de overtuiging van de bevolking ln deze streek, zooals even waardig als vrijmoedig door het Christenblad B e n- d e r a K i t a werd aangetoond. Onwillekeurig denkt men hierbij aan hel besliste optreden van wijlen Idenburg ten aanzien van deze zaak; toen zou zoo iets niet voorgekomen zijn. De dragers van hel overheidsgezag kunnen in dit opzicht nicrf- mer te nauwgezet zijn; ook in verband met de groote invloed, welke van hun voor beeld uitgaat Én het is wel merkwaardig dat ook an dere Indische bladen, die het op zich zelf niet zoo erg vinden, toch onverbloemd afr keuren, dat juist in deze gekerstende streek de Zondagsrust gestoord wordt door offi cieel bezoek. „Ora de Waarheid te zeggen, zoo schreef de Ochteadpost te Batavia van 3 Maart 1.1., h<-cft het ook ons getrofien dat op L-andvoogdelijke reizen oe Zondagsrust niet meer geëerbiedigd worden kan." De redactie geeft toe, dat het wel eens moeilijk is op dienstreizen altijd de Zondag te ontzien, „maar juist in een gekerstende streek als het gebied der Rijnsche Zending, houde men rekening met hetgeen onder do bevolking historisch gegroeid is." Want, zegt het blad, van kerkelijk stand punt gezien, lijken de Bataklanden eep typisch Hollandsch landschap met spitse kerktorentjes: Wij zouden geen streek in Indië weten te noemen (of het moest de Minahassa zijn en Ambon) -waar zoo trouw telr kerke wordt gegaan en wij zouden- het jammer vinden, wanneer het bezoek van den hoogste in den lande aanleiding zou zijn tot vérstoring van. de gebruikelijke Zondagsviering.- De redactie hoopt met De Baner, die zich ook niet onbetuigd liet, dat de G.-G. alsnog zijn reisplan zoodanig wijzigen zal, dat het kerkbezoek niet verstoord wordt. Dit is wel het minste, dat men vragen mag. Als Jhr. de Jonge in de geest van minister Colijn wil handelen en diens oor deel op prijs stelt, dan geeft hij de Zondag een geheel aparte plaats in het program; bevordering der Zondagsrust moet een ver tegenwoordiger van een Christelijke over lieid zooveel waard zijn, dat zelfs een onderkoning er voor over heeft om een Zondag te vertoeven in een afgelegen „negorij" en door te brengen in een niet al te comfortabel controleurshuis of passan- grahan. Dit buigen voor de majesteit van Gods Wet zal de majesteit van het gezag geen schade doen. Wij wezen er op, dat Juist de G.-G. bo hoort te denken aan de macht van het voorbeeld. Dit beseft men wel zeer duide lijk, als men het verslag leest van een receptie aan boord van H. M.'s kruisor „Sumatra". Tot deze receptie, zoo vernemen wij uit het Bat Nieuwsblad van 2 Maart I.L had de èscadercommandant al wat hoog en voornaam is te Batavia genoodigd. Maar... ze had plaats op Zondag morgen 1 Maart en daarmee was uitgemaakt, dat het Chris telijk volksdeel de invitatie ter zijde moest leggen. Volgens genoemd Nieuwsblad voeren 's morgens om half tien de sloepen met de gasten af en korte tijd daarna werden ze hoogst gastvrij aan boord van de „Suma ira" ontvangen. Al spoedig was de vrpolijke stemming er in en noodigde lichte balmuziek tot dan sen uit Onder de vele aanwezigen merkte men op dén vice-president van den Raad van Indië dr. Meijer Ranneft, de departements hoofden en verscheiden hooge militaire en marine-autoriteiten o. w. generaal Bakker, en zijn hoofdofficieren, vrijwel alle leden van het consulaire corps, terwijl de hooge handels- en scheepvaartwerefd eveneens goed vertegenwoordigd was. Van de gelegenheid oiu afscheid te ne men van den vcrtrekkenden vlootvoogd. •admiraal Van Duim en zijn echtge noote werd druk gebruik gemaakt en toen deze vertrokken was „namen de gasten slechts met tegenzin afscheid van hun prettige gastheeren". De Zondagmorgen was goed besteed. Laat ons hopen, dat de vlootvoogden, zoo de vertrekkende als de nieuwe functiona- niet gemerkt hebben, dat een deel der genoodigden (waarschijnlijk een klein per centage) het samenkomen in eenvoudige kerkgebouwen om voor Gods aangezicht te verschijnen hooger eero en vreugde achten dan een receptie van aardsche grooten! Doch wanneer zullen hoogwaardigheids bekleders te land en ter zee eens leeren •erstaan, dat zij het recht missen om voor prctmakerij het personeel, dat onder hun bevelep staat, de Zondag te ontrooven? Wannéér zullen zij verstaan, dat het Zondag 1 Maart op Harer Majcsteils kruiser „Sumatra" niet toeging, zooals Haar Majesteit het gaarne zou willen? Ligt hier, behalve voor de Christelijke pers ook geen taak voor de Regeering? BINNENLAND Beveiliging van onze grens De bewapening der kazematten Naar „Mavors" meldt, is het de bedoeling de kazematten uit te nisten met een kanon van 5 c.M., dat een panstergranaat verschiet van een gewicht van 1.75 K.G., die op on geveer 1300 meter nog een pantserplaat van 50 m.M. kan doorboren. Dit zeer moderne anti-vechtwagengeschut, dat reeds rekening houdt met de steeds voortschrijdende pantser techniek en dat dank zij zijn semi-automa- tisch sluitstuk een vuursnelheid van 25 scho ten per minuut kan bereiken, is meer be stemd om in vaste opstelling ter bescher-; ming van speciale objecten te worden ge bruikt. Steun aan kleine boeren Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Sluis heeft de volgende vragen gesteld tot den Minister van Landbouw: Is het bekend, dat veel kleine boeren niet voor de steunuitkeering in aanmerking kuil den komen, omdat zij, doordat hun reclame nog niet is ingediend of behandeld, niet kunnen overleggen een bewijs van niet aan geslagen zijn in de Rijksinkomstenbelasting 19351936? Is het bekend, dat, doordat het aan de boeren verstrekte invulformulier de datum van 1 Maart vermeldde, deze boeren zijn gaan meenen, dat thans de karig op een steunverleening voor hen definitief is afge sneden? de Minister bereid te bevorderen, dat, indien nog gurrstig op bezwaarschriffen wordt beschikt, daarna in te dienen steun- aanvragen alsnog in behandeling zullen worden genomen? Provinciale Almanak voor Zuid-Holland Een oude bekende weer verschenen Met erkentelijkheid maken wij melding van de ontvangst van de 43ste jaargang (1936) van de „Provinciale Almanak voor Zuid Holland" welke uitgegeven wordt bil de N.V. N. Samsom te Alphen aan den Rijn. Men kan gerust zeggen, dat deze oude ver trouwde gids, die nu reeds bijkans een halve eeuw het levenslicht aanschouwt, zichzelf onmisbaar heeft gemaakt Wij maken er zoo al niet dagelijks dan toch herhaalde lijk met nimmer falend succes gebruik van. Zoo zal het allen wel vergaan, die uit hooi de van hun beroep of functie telkenmale over de gegevens, die deze almanak ver strekt. de beschikking moeten hebben. Ais steeds ziet de uitgave er keurig ver zorgd uit Ze werd verzorgd door den heer H. A. Remeyn, hoofdcommies ter Provin ciale Griffie van Zuid-Holland. We twijfelen geen oogenblik of alle Gemeente-, Water schaps-. Polder- en andere besturen zullen van, deze Provinciale Almanak telkens op- w dankbaar gebruik maken. Belangrijke Boekenveiling Te Kampen wordt door de Algemeene Boekhandel G. Bos op 23, 24, 2-5 en 26 Maar.t a.s. een boekverkooping gehouden. O.a. zal publiek worden verkocht een gedeelte van bibliotheek van prof. G. Wisse te Apel doorn, benevens de bibliotheken van wijlen ds. P. E. van Schaik, pred. te Emmercomj pascuum en ds. Tonkens, pred. te Epë eö andere biblotheken. waarbij een groote par tij nieuwe boeken, alsmede boekenkasten en schrijfmachines. Duizenden boeken, waarbij zeer zeldzame werken, komen in veiling. De publieke verkoop zal plaats hebben ten overstaan van notaris T. van Willigen. Laai Vrijdag en Zaterdag Uw M.S.S.-dagen zijn! 's Morgens zflt Ge laat! Ge kleedt U haas tig aan, jaagt Uw ontbijt door de keel en denkt slechts aan één ding: Uw trein, tram of bus te halen, die U op tfjd naar Uw werk zal brengen! Dit Jachten, dat eiken Maandagmorgen weer op- begint, mat U af. put Uw maar mist zijn ongunstlgen invl - Uw Ingewanden, die langza~— - ook n op >ellUk gaan werken, waardoor van dag tot dag vergiftigende afvalstoffen zich In Uw Ingewanden vastzetten, terwijl ook andere organen hun af scheidingstaak trager vervullen. En hoe verder Ge in de week komt, hoe loomer, hoe vermoeider en ht - worden. Het zijn die s maken, onzuiverder e i hoe lusteloozer Ge voelt Zondag een verloren dag wordt, omdat Ge U te moe. te mat en te landerig voelt om Uw plannen te volvoeren. Tenzij— Ge óók de fcLS.S.-gew<x>nte volgt! Wat dat ls Neem VrUdag en Zaterdag voor het naar bed gaan één of twéé M-S.S.-cachets, welke bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel ópfrisschen. Uw Ingewanden zuiveren van de vergiftigende afvalstoffen, op Uw lever, op Uw bloed een gunstigen invloed hebben. Door zoo'n reinigend M.S.S.-ertJe zal tusschen Zaterdag en Zondag Uw gestel als door "n wonder verbeterd zijn. Ge voelt U, als Ge Zondagsmorgens ontwaakt, een ander mensch. Vroolijk en opgewekt en vol i>UJe levenslust kunt Ge al Uw Zondags-plannen ten uitvoer brengen. Zulk een heerlijken, door niets verstoorden dag van rust en ontspanning, al naar Uw eigen op vattingen. kunt Ge U verzekeren door elke week de M.S.S.-gewoonle n volgen! M.S.S.-caehets (ook wel genaamd Gaxeer- Akkertjes) rijn verkrijgbaar bö alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of ln de nieuwe blauwe vlerkante kokertjes. De samenstelling is echter van belde gebeel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willeD bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar Nat. Chr. Officierenvereenïging Weekend op Woudschoten Op 9, 10 en 11 Mei a.s. houdt de Nat. Chr t officieren-vereen, een weekend op Woud- schoten te Zeist. Op 10 Mei hoopt prof. dr J. Severijn in de kapel een wijdingssamen- komst te leiden. Door de heeren dr. nir. .1. S Barbas en B. Geleynae worden onderwer pen behandeld. Ds H. Colijn en de eere-voorzitter Jhr. W. Roéll hopen aanwezig; te zijn. Handboek over Zuid-Amerika Van de fa. Kuyper, van Dam en Smeer te 'Rotterdam, hoofdagente van Royal Mail Lines Ltd en de Pacific Steam Navigation Cy., ontvingen wij een zeer practisch hand boek over Zuid-Amerika, getiteld „The South American Handbook 1936". In dit boek van 650 bladz. treffen wij in b'eknópten vórm talrijke gegevens aan over de Zuid- en Midden-Amerikaansche Staten, alsmede over Suriname, Curacao, Cuba en Mexico. -Een fraaie kaart van deze landen is ingevoegd. Als gids voor den handelsman, reeder en ieder die met deze landen heeft te maken, -is het een ideaal jaarboek. Bijzonderheden worden er in verwerkt over de natuurlijke gesteldheid van ieder land, landbouw- en boschproducten, bevolking, beschrijvingen van UIT OOST-INDIE DE GOUVERN.-GEN. NAAR SUMATRA Feestelijk vertrek uit de haven van Tandjong Priok Tal van schepen gepavoiseerd TANDJONG PRIOK. 11 Maart. (Aneta). Hedenmorgen te kwart voor negen arriveerde met zonnig weer het gezelschap van den Gouverneur-Ge neraal, zijn familie en zijn gevolg bij de „Both", welke aan de KP.M.-kade lag; overal woeien vlaggen, zoodat de kade een feestelüken aanblik vertoon de. De in de haven liggende schepen waren gepavoiseerd. De scheepvaart, voor zoover de uitgaande schepen betrof, was een uur lang stilgelegd, totdat de „Both" was vertrokken. Op de kade werd Z. E. verwelkomd door een uit geleide-commissie onder leiding van Dr. Meyer Ranneft, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, die met ingang van heden het dagelijksch beleid van zaken op zich zal nemen. Na ongeveer een half uur zich te hebben opgehouden nam de Commissie van Uitge leide met hen die zich daarbij hadden aan gesloten afscheid van den Gouverneur-Gene raal en het gezelschap, waarop, onder de to nen van het Wilhelmus, de „Both" de reis aanvaardde. Alle schepen brachten den groet en de „Kent", bet vfaggeschip van het Brit- sche Chineesche eskader, welke oorlogsbo dem ongeveer 800 meter uit de kust lag, los te het gebruikelijke aantal saluutschoten, waarna de „Flores". welke reeds buitengaats was gestoomd, met saluutschoten volgde. Hierna vertrokken ook de andere schepen uit Priok. Vertrek van den heer Van Aken De economische toestand van Atjeh Politieke toestand rustig en ordelijk MED AN, 11 Maart. (Aneta). De heer Van Aken, oud-Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden en benoemd tot lid van den Raad van Ned.-Indië, die hedenmiddag uit Belawan naar Java vertrok, verklaarde in een interview dat de economische toestand van Atjeh gunstig is; hij legde den nadruk op de noodzaak van economische samenwer king met Noord-Sumatra, waarbij Ta- panoeli en Atjeh de toekomstige voor raadschuren voor rijst en vee voor het cultuurgebied van Sumatra behooren te zijn. De onderhandelingen met den Overwal (Straits Settlements) over den vee-export uit Atjeh, zijn heropend. De. heer Van Aken meent, dat de kansen yoor een geregelden uitvoer van vee naar Penang in de toekomst gunstig zjjn. Hij verklaarde voorts, dat de contingenteering een prijsverhooging van sommige artikelen tengevolge heeft gehad, terwijl ten aanzien van den impörthandej kan worden gezegd dat „de kleintjes worden doodgedrukt", hetgeen nooit de bedoeling steden, muntstelsels, maten en gewichten, scheepvaart- en lüchtvaartverbindingen, aanbevelenswaardige routes voor toeristen enz. De typografische verzorging is keurig. ROFFELRIJMEN RECEPTIE De Handel houdt receptie In 't Jaarbeursbeurspaleis! Daar blaast er de Volharding Een splinternieuwe wijs, Daar drentelen de denkers En durvers doorelkaar, Laar staan de nieuwe blijken Van oude ijver klaar. Daar kampen taaie strijders Met onbegrepen moed, Daar fonkelen de oogen En klopt het koopmansbloed. Daar is geen meter ruimte Voor wankelmoedigheid, Daar is het vol van leven Van nijvre nijverheid. De Handel houdt receptie De Handel geeft zijn feest Van nieuwe perspectieven En frissche koopmansgeest! Hier is geen plaats voor wanhoop, Hier ziet het open oog, Blijmoedigfier en vroolijk Vooruit! en naar omhoog! (Nadruk verboden.) LEO LEF) van de contingenteering is geweest, zoodat noodzakelijk een oplossing gevonden moet worden voor een meer soepele werking van het contingenteeringsapparaat. De situatie ten aanzien van deze kwestie is vooral in Atjeh moeilijk, daar de Inheem- sche en Chineesche handelaren thans prac tisch ztin uitgeschakeld, evenals de kleinere Europeesche importeurs, doordat de groote importlichamen uit Deli, die belangrijke toe wijzingen krijgen, thans veel in het gebied van Atjeh van de hand doen. Ten aanzien van den politieken toe stand verklaarde de heer Van Aken, dat Atjèh thans rustig en ordelijk is, doch een vermindering van de troe penmacht voorloopig ongewenscht ge acht moet worden geacht, daar zulks allicht een verkeerden indruk zou wekken bjj sommige raddraaiers. Atjeh blijft nu eenmaal een uitzon derlijk gewest, al moet gestreefd wor den naar het gebruikmaken van de in telligentie en de kracht der bevolking voor de economisatie, waarmede thans reeds goede resultaten worden bereikt. MEDAN,11 Maart (Aneta). Inzake deni aanslag op een korporaal van een op pa trouille zijnde brigade, verneemt de „Dell Courant" thans nog uit Sigli, dat een In- heemsch korporaal die deel uitmaakte van de achterhoede van een door de alang alang! patrouilleereüde - brigade marechaussee, plot seling werd opgeschrikt door een slag met een scherp voorwerp in den nek, waardoor hij licht werd gewond. De militairen losten verschillende schoten en zetten een achter volging in van den Atjeher, die échter in een kampong wist te ontkomen. Een Atjehsch kind verklaarde dat de vluchteling Doelah genaamd was. Bedoelde persoon werd later gearresteerd, doch wist een goed alibi te bewijzen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. WE DINEEREN BIJ DEN NEGUS Een onverwacht transport met gewonden Dn eerste bombardementen De eerste dagen, dat we in Dessie werkzaam waren, hadden een kalm ver loop. Iedere morgen houdt dr Lampe polikliniek. De bevolking stelt dat zeer op prijs en maakt er druk gebruik van. Zondag 2 Februari ontvingen we allen een schrijven van Z.M. den Negus van Abessinië, om 's avonds met hem te dineeren. Om zeven uur zouden we met de hofauto's worden gehaald. Het werd een drukke dag, doordat we veel bezoek kregen, vooral van Europee- sche zijde. Om zes uur kleedden we ons in tuniek en precies een uur later stonden we allen gereed om naar den Negus te gaan. Ongeveer kwart over zeven arriveerden de hofauto's, twee groote luxe Fordwagens en vertrokken we in de richting van Dessie. Autowegen waren er echter niet te bespeu ren. Bovendien was het aartsdonker, zoodat het met recht een geheimzinnige tocht werd. De chauffeurs trachtten er van te maken, wat er van te maken was, hetgeen tot resul taat had, dat er nog al eens gedraaid en achteruitgereden werd. Af en toe moest de weg met een lantaarn \vorden verlicht en werden we flink door elkander geschud. Gelukkig beeft dit op onze eetlust geen funeste invloed gehad! Onze kennismaking mei den Negus Tenslotte waren alle moeilijkheden over wonnen en stopten we voor het gebouw van het voormalige Italiaansche consulaat, waar de Negus ons zou ontvangen. Door den secretaris van den Negus en eenige leden van de generale staf werden we opgewacht Er werd alleen in het Amharisch gespro ken, zoodat wij zelf geen woord behoefden te zeggen. Hierna werden we naar een uiterst een voudig kamertje gebracht, waar dr Winckel ons aan den Negus voorstelde. Zijn leven dige oogen namen ieder van ons van top tot teen op, waarbij we niet aan de indruk konden ontkomen, dat hij dwars door ons heenzag. Er werd in het Franscb geconverseerd. De Negus was echter over het geheel ge nomen zeer zwijgzaam. Nadat ons een bittertje gepresenteerd was dat zelfs een verstokte geheelonthouder ali dr Lampe niet dorst te weigeren, werden we in een groote zaal geleid waar de tafels keurig gedekt stonden. Met ons zaten nog aan een jong Duitsch journalist, de heer Zahü, apotheker uit Addis-Abeba en voorts de eerste Abessijn, die in Amerika medicij' nen had gestudeerd én hierin zijn doctoraal had behaald. Eea kok, die zijn vak verstaat! Het eten was voortreffelijk klaargemaakt Het bleek, dat de Negus over een kok bé schikt, die uitnemend zijn vak verstaat E»4 werden verschillende Europeesche gerech ten opgediend. Tot onze verbazing versche nen er op een gegeven oogenblik zelfs aard: appelen op tafel. We konden onze oogen haast niet gelooven! We hebben er ons dan ook flink aan te goed gedaan, want we waren de laatste tijd niet verwend. Tot be sluit kregen we een stuk ingera met Watt betgeen voortreffelijk smaakte. We kwamen alweer tot de conclusie, dat er hemelsbreed verschil kan bestaan tusschen ingera en ingera, evenals tusschen Watt (pepersaus) en Watt Verder werd er champagne, thalla (wijn van gerst) en andere dranken ge schonken, die wel aftrek hadden. Tijdens de maaltijd was de Negus bijzon der zwijgzaam, hetgeen voor dr Winckel en ir de Vries, die naast hem zaten, min of meer pijnlijk was. Na het diner werd in het ontvangkamertje nog een kop koffie ge dronken onder het genot van een goede sjgaar. Thans gelukte het aan dr Winckel een '.Tij vlotte "conversatie met den Negus gaande te houden. Het was vrij laat toen We huiswaarts keerden. Nog laat aan het werk Toen we vlak bij ons kamp gekomen waren, ontdekten we plotseling vijf stil staande auto's van de Engelsche ambulance. De Engelsche transportofficier, die de lei ding had, vertelde, dat hij op zoek naar ons kamp was, om er 22 gewonden heen te bren gen van het bombardement van Waldia. Nu werd het met recht pas goed aanpak ken! We verwisselden met de grootste spoed van costuum en namen onze patiënten in ontvangst. Verschillenden van hen waren er zeer ernstig aan toe. Van sommigen w£ reeds één of meerdere ledematen geampu teerd. Anderen hadden de meest afgrijse lijke verwondingen. Daarbij waren ze zeer vervuild en was bijna elke wond geïnfec teerd. De eerste dagen verrichtten we ons werk dan ook in een bijna ondraaglijke stank We gingen die Zondag ver na mid dernacht ter ruste. De volgende morgen was het al weer vroeg dag. We hadden onze handen vol aan het verbinden der gewon den en het reinigen van de wonden. De Negus op bezoek Dinsdagmorgen kwam de Negus op be zoek. Hij arriveerde omstreeks tien uur en werd door dr Winckel en ir de Vries op gewacht Z.M. bezichtigde alles met de grootste belangstelling. Intusschen beleger den wij hem met onze foto-apparaten, het geen hem de opmerking deed maken, dat de Hollanders wel even goede amateurs als doktoren zouden zijn. Het is maar goed. dat de Negus niet de resultaten van onze lief hebberijen te zien kreeg, want dan zou het hem wel eens hebben kunnen tegenvallen' Het bezoek duurde niet lang Niettemin gaf de Negus over de inrichting zijn groote voldoening te kennen. Als blijk van zijn waardeering ontving onze ambulance een geschenk, nl. een schaal met appelen, waar mede we zeer ingenomen waren, want fruit is hier een ongekende weelde. Tegenslagen Tot nu toe was ons alles vrijwel mce- geloopen. De tegenslag bleef echter niet uit Dr. Veeneklaas voelde zich 's Woens dagsmorgens niet prettig en bleek dy senterie te hebben. Op advies van Dr. van Schelven moest hij eenigen tijd rust nemen. Dr. Winckel voelde zich ook al niet erg lekker en kreeg een malaria-aanval Alsof dat nog niet voldoende was. ont stond er ook infectie aan zijn rechter been. zoodat hij gedwongen was het - bed te houden- Een kapper U in Abessinië niet al tijd bij de hand; daarom knippen de leden der Ne- derlandsche A m* bulance elkanders haar maar, in- zulks noodig is. Donderdag 6 Februari werd er weer een geschenk van den Negus ons kamp binnen gebracht of liever binnen gejaagd, n.L een groote os, die zijn begeleiders nogal eenige moeite veroorzaakte. Blijkbaar voelde hij er niets voor om zijn leven voor het vaderland te geven, teneinde dat van de gewonden er mee te rekken. Omdat het den volgenden dag vastendag was, heeft de os nog twee dagen van zijn leven mogen genieten, doch toen het offer moeten brengen. Sensatie De Vrijdag bracht ons heel wat sensatie. Plotseling kwam er een Italiaansch vlieg tuig in zicht Het vloog geruimen tijd over Dessie en vereerde ook ons kamp met een bezoek. Er werden schoten gelost, doch deze troffen geen doel. 's Avonds overleed één van onze ernstigste patiënten. De man is thans verlost van dit aardsche lijden. Zijn verwondingen waren vreeselijk. Schier over het geheele lichaam was hij gekwetst Inmiddels kregen we uit de omgeving er nog verschillende gewonden van verouder den aard bii, zoodat ons hospitaal al heel wat rncnschen herbergde. Zaterdag was voor ons een blijde dag. Eindelijk arriveerde Dr. Belmonte per Roo- de Kruis-vlicgtuig uit Addis-Abeba. Harte lijk werd hij verwelkomd en om de post be stormd, die helaas in Addis was achter ge bleven, daar het vliegtuig te zwaar belast was en niet kon starten, waarna de koffer van Dr Belmonte. waarin onze mal! uit Holland zich bevond er uit was gezet. Voor ons allen was dit een groote teleurstelling, doch het meest wel voor Dr Lampe en Dr v. d. Does, die over enkele- dagen naar Kworam zouden vertrekken teneinde daar een voor post van het basishospitaal te vormen. Om dat de geheele bagage van Dr Belmonte nog per auto uit Addis moest arriveeren, werd met vereende krachten in de eettent een verblijf voor hem In orde gebracht en dank zij deze zorgen, voelde hij zich weldra thuis Bommen op Dessio 's Zondagsmorgens om negen uur werden wij opgeschrikt door vier schoten, die te kennen gaven dat er vliegtuigen in aan tocht waren Al spoedig zagen wij drie groote driemotoritre vliegtuigen verschijnen Het lot van andere ambulances kennend, zochten wij dadelijk een geschikte gelegen heid voor dekking op en wachtten hier de dingen af, die komen zouden. Plotseling zagen wij de eerste bom vallen, die óp ca. SÖ0 M. van ons kamp dicht bij een toekoel tot explosie kwam. Wij hebben echter niet de indruk gekregen dat hij voor- ons bestemd was. Dat we ons niet erg rus tig gevoelden, valt te begrijpen. Een paar Kilometer buiten Dessie was een dorpje dat geducht onder handen werd genomen. Het geheele bombardement duurde ongeveer een half uur. Nadat het weer rustig was geworden, werden naar twee richtingen ex pedities uitgezonden, teneinde zoo mogolijK de getroffenen naar ons hospitaal te ver-» voeren. Ik bleef in het kamp achter teneinde eenige dingen in gereedheid te brengen, zoo dat we de patiënten zouden kunnen opne men. De uitwerking van het bombardement bleek gelukkig meegevallen te zijn. In Des. sle zelf waren twee dooden en voorts enkela gewonden, die reeds in het Amerikaansche hospitaal waren oppenomen. In de richting buiten Dessie waren enkele gewonden, waaronder een meisje vaD negen jaar zeer ernstig Een bomscherf had een gedeelte van de schedel verbrijzeld, waardoor het hersenweefsel naar buiten stulpte. Spelen de had haar de scherf getroffen. Later is zij overleden. Haar zusje werd eveneens ge wond, doch niet van ernstipen aard. De opgenomen patiënten eischen veel van onze zorg. Verschillende zijn aan do bete rende hand. terwijl bij anderen de wonden maar niet willen genezen. Enkelen moeten nog door operatief ingrijpen behandeld wor den. Wij zijn thans ingericht voor zestig na tiën ten. Dinsdag 11 Februari zijn Dr. v. d. Does en Dr. Lampe vertrokken naar Kworam. We hopen dat ze daar veel werk zullen kunnen verrichten teneinde het lot van gewonden en zieken te verlichten. Vooral in dat opzicht Is hier veel werk te doen, omdat alles nog uiterst primitief is en het transport der pa- tienten ontzettende moeilijkheden met zich brengt Vooral nu het geregeld regent en da wegen in modderpoelen worden omgezet Woensdag 12 Februari deed weer een vlieg tuig de gemoederen opschrikken. Hel be paalde zich echter alleen tot het maken van verkenningsvluchten zoodat dit bezoek ge lukkig zonder ongevallen afliep. P. v. d. HONING (Nadruk verboden) V#

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5