HETWERK VAN DE CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG DONDERDAG 12 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE LOCARNO-BESPREKINGEN TE LONDEN Duitschland ook uitgenoodigd De Locarno-conferentie, welke heden te Londen wordt voortgezet, zal vermoedelijk worden bijgewoond door Grandi, den Itali- aansclien gezant bij het Engelsche hof. In politieke kringen loopt het gerucht, dat ook Hitiers vertrouwensman Yon Ribbentrop binnenkort „om particuliere redenen" naar Engeland zal vertrekken. Intusschen worden reeds voorbereidingen getroffen voor de zitting van den Volken bondsraad van Zaterdag a.s. De gedelegeer den zullen bijeenkomen in het St James l'alace. waar ook de Londensrhe vlootcon- ferentie van 1930 en de Indische Ronde, Tafel Conferentie indertijd bijeengekomen zijn. Vermoedelijk zal Avenol. de secretaris generaal van den Volkenbond, een telegra- lische uitnoodiging tot de Duitsche regee ring richten, om de zitting van den Vol- kenbondsraad bij te wone-n cn haar stand punt uiteen te zetten. Jtalië's houding In politieke kringen te Rome wordt ver klaard. dat Mussolini nog geen beslissing heeft genomen ten opzichte van de hou ding, die Italië zal aannemen betreffende de opzegging door Duitschland \an hot Verdrag van Locarno. Het agentschap Stefani tcekent hierbij (tan: Het is waar, dat Europa de samen werking opeischt van Italië voor de ap- lossing van de verschillende problemen die voortvloeien uit het besluit van Duitschland. maar Italië kan zijn hui dige positie van gesanctionneerd land niet vergeten. Bijgevolg is dit land in een positie, welke in tegenstelling staat met ieder optreden van den Volken bond van sanctionnistischen aard. Aan den anderen kant beweert Italië, op grond van de lankmoedigheid van Groot-Brittannië tegenover Duitschland dat het niet het principe van „meten met twee maten" kan aanvaarden. Het Italiaansche volk wil sancties tegen geen enkel land en het wil ze dus ook niet tegen zichzelve. De „Times" over den toestand De „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat de menschel ij kheid om besprekingen te hebben met een Duitsch vertegenwoordiger ongetwijfeld een der motieven is geweest voor de verplaatsing der besprekingen naar Londen. Een vertegenwoordiger van Duitschland zal gemakkelijker het stand punt zijner regeering te Londen kunnen uiteenzetten dan kunnen deelnemen aan besprekingen te Genève. De beteekenis van de rol, die Engeland zal hebben te spelen, maakte het bovendien gewenscht, dat de Britsche minister-president zoo noodig on middellijk aan de onderhandelingen zou kunnen deelnemen. Volgens het blad heeft Flandin duidelijk verklaard, dat Frankrijk allereerst ophelde ring van de situatie wenscht door middel van een gedachte-nwisseling. Den Volken bondsraad zal geen resolutie worden voor gelegd. Het Britsche standpunt, aldus do „Times" zal Maandag nauwkeurig in het Lagerhuis Worden uiteengezet. Andere persstemmen De „News Chronicle" is van meening, 'dat uit de rede van Sarraut blijkt, dat Frankrijk niet zoo onverzoenlijk is als men tot dusverre heeft gemeend. De verplaat sing der besprekingen naar Londen heeft blijkbaar ten doel, Duitschland het deel nemen aan de onderhandelingen mogelijk te maken. De „Daily Telegraph" acht het van be lang, dat de Britsche regeering reeds haar volledigen steun heeft toegezegd aan Frankrijk en België voor het geval van een inval in die landen. Deze waarborg is een zekerheid tegen elke overijlde actie aan beide zijden der Rijngrenzen. De „Daily Herald" schrijft, dat Frankrijk wel in het oog moet houden, dat Engeland geen verdrag meer wenscht aan to gaan naar den aard der vroegere alliantie. HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR ACCOORD DIENT ALLEEN DE DOELEINDEN VAN LOCARNO Een verklaring van Van Zeeland De Fransche ambassadeur te Brussel, Laroche, heeft minister-president Van Zee land een schrijven overhandigd, dat de Bel gische premier in de Kamer heeft voor gelezen Deze brief komt in de plaats van de mi litaire overeenkomst van 16 September 1920. vervat „in de brieven, welke op 10 en 15 September t920 zijn gewisseld tusschen den minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken van Frankrijk en den Belgischen minister-president De regeoring der Fransche Republiek en die van Z. M. den Koning der Belgen heb ben dez#> militaire overeenkomst op 7 Sep tember 1920 goedgekeurd." De overeenkomst van 1920 bad ten doei, •olgens den inhoud der in 1920 door de beide legeeringen gewisselde brieven, welke te Genève zijn geregistreerd, de garanties voor den vrede en de veiligheid, weiko voortvloeiden uit het Volkenbondspact te versterken. Het verdrag verzekerde de technische oorwaarden voor een militaire samenwer king tusschen Frankrijk en België voor het geval van een niet-uitgelokten aanval van Duitschland. In 1925 kwam het verdrag van Locarno, dat op uitvoeriger en meer gepreciseerde wijze de garanties, welke in 1920 onder oogen waren gezien, verwezenlijkte. Dit verdrag werd gesloten door den pre sident der Republiek cn door de Kamers goedgekeurd verdrag vormt een van de essentleele elementen voor den internationalen status België. verplichtingen, welke er In worden gedefinieerd zijn met het Volkenbondspnct de ecnige, die op het stuk van de garantie den bijstand Frankrijk en België ver binden. Het spreekt vanzelf, dat de belde regee ringen meer dan ooit vastbesloten zijn getrouw aan te blijven. een militair oogpunt bzien bevat het accoord van 1920 tezelfder tijd algemeene ichikkingen betreffende een contact tus schen do staven en bijzondere schikkingen nopens een gemeenschappelijke bezetting •an don linker-Rijnoever. De beide regeeringen, constateerende, dat er in deze overeenkomst enkele punten zijn •erjaard, erkennen, dat het van belang is een enkel element thans te laten gelden, •eten, dat het accoord tusschen beide bestaat en dat zij er thans prijs op stellen het te bevestigen, voor wat b ft de handhaving van ee contact tusschen de staven, ten doel hebbende de uitvoering r verplichtingen, bepaald bij it Rijnpact van Locarno, zoo ede de bestudeering van de chnische voorwaarden voor n eventueele toepassing van genoemde verplichtingen. Het blijft overeengekomen, dat een der gelijk contact geen enkele politieke ver plichting kan medebrengen, noch eenige erplichting voor wat betreft de organisa tie van de landsverdediging van de belang hebbende partijen. Ik heb de eer het voorafgaande in over eenstemming met de Fransche regeering te Duitsch lands aanbod aan Oostenrijk Het gemengde gevoelens ontvangen In officieele Oostenrijksche kringen heeft men de grootste terughoudendheid aan den dag gelegd met betrekking tot het voorstel van rijkskanselier Hitier betreffende het sluiten van een non-agressiepact met Oos tenrijk, zooals Hitler dit heeft geformuleerd in het interview, dat hij aan een Engelschcn journalist heeft verleend. Men heeft een afwachtende houding aan genomen en volgt ipet aandacht het verloop der gebeurtenissen. Eén der middagbladen laat zich aldus over het voorstel van Hitier uit: „Het aanbod van rijkskanselier Hitier om met Oostenrijk een non-agressie pact te slui ten is met voldoening ontvangen. De verwe zenlijking van deze bedoeling zou gelijk zijn aan het doel. dat Oostenrijk zoo onver saagd heeft nagestreefd aan het einde van den lijdensweg, die het leven heeft gekost aan bondskanselier Dollfuss en zooveel an dere Oostenrijksche patriotten Doch zoolang de nationaal-socialistische partij zal doorgaan met in Oostenrijk een tegen de regeering gerichte materieele en moreele activiteit te steunen, blijft, zoo be sluit het blad, het sluiten van een pact met den staat, waarvan de identiteit met de na tionaal-socialistische beweging niet kan worden ontkend, een hersenschim". Geen taptoe te Berlijn Op 16 Maart a.s. zou voor de kanselarij te Berlijn een taptoe worden gehouden ter her denking van den verjaardag van de uitvaar diging van de wet van 16 Maart 1935. waar bij de militaire dienstplicht opnieuw werd ingesteld. In een offlcieuse nota. welke in de ge- heele pors is. verschenen, wordt meegedeeld, dat deze plechtigheid is afgelast In officieuse kringen heeft men geen en kele opheldering omtrent de motieven van deze tegenorder ontvangen. op de schending van verdragen en dat een middel gevonden moet worden om de in ternationale orde te herstellen, terwijl alle denkbare voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen om de gebeurtenissen niet de controle der machthebbers te laten ontsnappen. a Zeeland bewaarde het stilzwijgen over de onderhandelingen, „die ongetwij feld moeilijk en wellicht langdurig zullen en wees er op, dat het streven er in wezen op gericht moet zijn het gevaar van oorlog voor het heden en voor de toe komst. op te heffen. Hij legde er krachtig den nadruk op, dat het absoluut noodzake lijk is, dat de mogendheden eensgezind blijven en vastbesloten om in volledige, onderlinge overeenstemming te handelen. In den aanvang zijner redevoering had an Zeeland verklaard het volkomen eens te zijn met de Fransche regeering over de handhaving van het gedeelte van liet Fransch-Belgische militaire verdrag, dat niet verjaard is, d.w.z. het onderhouden van contact tusschen de generale staven der beide landen. Betooglngen worden uitgesteld De burgemeester van Brussel heeft In ver band met den interna'ionialen toestand de betoogingen, die op 22 Maart en 5 April te Brussel zouden plaats vinden vóór en tegen het Fransch-Belgische militaire verdrag, uit gesteld tot een nader te bepalen datum. Minister-president Van Zeeland heeft in dezelfde termen de overeenkomst namens Belgische regeering bevestigd. Van Ze elands verklaring Minister-president Van Zeeland heeft voorts in de Belgische kamer een belang rijke rede gehouden over de opzegging van het verdrag van Locarno. Hij verklaarde daarin o. cl, dat de op lossing, waarnaar thans gezocht wordt, in geen enkel opzicht een premie mag vormen Volkenbondsdebat in het Hoogerhuis Geen herziening van het statuut In 't Hoogerhuis heeft Lord Mansfield een motie ingediend, waarin hij een herzie ning vraagt van het Volkenbondsstatuut. In afwachting van een herziening zóu Lord Mansfield willen zien, dat Groot Brittannië zijn steun aan don Volkenbond aan zekere voorbehouden zou ondergeschikt maken. Lord Stanhope, de onderstaatssecreta- s van buitenlandsche zaken, verklaarde zich voor de handhaving van den status quo. Spr. herhaalde, dat de politiek van het isolement voor Groot Brittannië onmoge lijk is. Laten wij erkennen, zcide hij. dat ons lid maatschap van den Volkenbond onze risi co's misschien doet toenemen en dat het mo gelijk is, dat wij erdoor in een oorlog of een collectieve actie zouden worden betrokken. Hoe minder evenwel geschiedt op h?t gebied van de collectieve actie, des te minder kan men hbpen een collectieve veiligheid te ver krijgen. De regeering is van meening. dat dit risico waard is geloopen te worden. Lord Stanhope voegde hieraan toe: Wij zouden met onze groote bezittingen een rijke prooi zijn. Deze zaken zijn het voorwerp van de begeerigheid van andere naties. Om ze te beschermen steunt de Britsche regeering den Volkenbond in zijn tegenwoordigen vorm Wij hebben het Covenant geteekend en wij moeten de verplichtingen aanvaarden, waar bij wij geen reserves kunnen maken. De motie werd hierna teruggenomen. Heeft de Britsche Koning trouwplannen? Het Britsche Lagerhuis heeft zich giste- ren een oogenbiik afgevraagd of koning Eduard VIII het voornemen had in het huwelijk té treden. Er is n.l. in het Lager huis een door den koning persoonlijk on- derteekende boodschap ontvangen, waarin deze de vergadering verzoekt niet te verge ten rekening te houden met een dergelijke eventualiteit bij het vaststellen der credia- ten. waarover zij binnenkort ten behoeve van het Koninklijke Huis zal moeten stem men. Na de voorlezing van die boodschap door den minister van financiën werden de af gevaardigden het er over eens hierin niet anders te zien dan een herinnering van den vorst bij een belangrijke stemming, die slechts éénmaal voor den geheelen duur zijner regeering wordt gehouden. Inmiddels is toch het feit alleen, dat de koning het noodig geoordeeld heeft open lijk de aandacht te vestigen op deze kwes tie, druk besproken in de wandelgangen van het parlement. Het lijdt ook geen twijfel, dat de open bare meening er zich nog drukker mee zal bezig houden, aangezien nog steeds de hoop bestaat, dat Eduard VIII geen „ka ning-vrijgezel" zal blijven. De New Yorksche staking breidt zich uit De leider van de vakvereeniging der sta kende huisbedienden heeft opdracht gege ven. de staking uit te breiden tot de dis tricten Brooklyn en Queens. De politie heeft medegedeeld, dat thans 2.347 gebouwen en wolkenkrabbers door de staking getroffen worden, en dat het aan tal stakers 40.000 bedraagt. In den loop van den nacht hebben de wo ningmaatschappijen een accoord van drie jaar aangeboden, alsmede jaarlijksche ar- bi'trjge. doch ter-.e.fder tijd hebben de sta kers met algemeene stemmen tot uitbrei ding der staking besloten. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA IS ER NIEUWE ACTIE OP TIL? Ondanks de beknoptheid van de jong ste legerberichten uit Oost-Afrika. zin speelt de Italiaansche pers op 'n nieuwe offensieve actie der Italianen aan het noordelijk front cn er gaan tevens ge ruchten omtrent een aanstaand offen sief van generaal Graziani aau het Soraali-front Volgens don correspondent van de „Tribuna" in Oost-Afrika. zouden de Italianen de Takkaze hebben overschre den. Graziani zou een groot aantal vrachtauto's hebben ontvangen, noodig om de troepen door de ontzaglijk uitge strekte gebieden van Somaliland te ver voeren. Deze opmarsch waarvan sommigen zeggen, dat hij reeds is begonnen zou niet direct op Harrar gericht zijn. zooals men heeft verondersteld. Arbeiders naar het front Met het s.s. „Nina" zijn gisteravond S00 Italiaansche arbeiders van Genua naarOos:. Afrika vertrokken. Wat Addis Abeba meldt Uit Addis Abeba wordt bericht: De stad Debra Markot in God jam is door de Italiaansche luchtstrijdkrachten, die op nieuw zeer actief zijn, gebombardeerd Acht en der'ig huizen werden in de asch gelegd. Vijf personen werden gedood en eenige an deren gewond, onder wie zich ook een twee tal Engelsche zendelingen zouden bevinden. De stad Irgaalem in de provincie Sidamo is eveneens met bommen bestookt Er wer den 8 dooden en 32 gewonden geteld Aan het Noordelijke front zijn aan 1 eide kanten belangrijke troepenbewegingen aan den gang, vooral in het Oostelijk gebied van Tembien en op den weg van Makallé naar den Amba A lad ji. Men verwacht in Addis Abeba, dat in die streek een der eorstvol. gende dagen wederom een botsing tusschen de tegenstanders zal plaats vinden In ver hand hiermede herinnert men er aan, dat de Negus zijn legerchefs instruct ie heeft ge- a zich te onthouden van iedere aanva's- operatie en alleen gevechten te aanvaarden ingeval van Italiaansche zijde een aanval genleegd wordt. De autoriteiten van Addis Abeba hebben instructie gegeven, dat alle benzinevoorra den der hoofdstad naar buiten gebracht moeten worden, om het brandgevaar hij een bomhnrdement, dat door den bouwtrant der stad bijzonder groot is, te verminderen. Binnenland A an den inqang der wolkenkrab bers te New York staan posters, die de werkwillinen dwinpen den ar beid neer te leq- aen. doch die toch non tijd vit ut en nm een praat Ie te maken met de be- xv oners. Wordt Mannheim een centraal bolwerk? correspondent var. de „Daily Tele graph" in bet Rijnland meldt, dat op he'- oogenbiik plannen voor de verstet kmg van dit gebied worden uitgewerkt. Men verwaent dat Mannheim, het nieuwe militaire hoofd kwartier "voor het Zuiden, de een'rale sterk te zal worden. Een militair vliegveld is daaV reeds aangelegd, aldus de correspondent. Hij deelt verder mede, dat in dit Zuidelijk gedeelte 25.000 manschappen in garnizoen zullen worden gelegd. Vele bataljons zijn nog niet op vuile sterkte; met iederen trein arriveeren officieren en manschappen. De correspondent van het Engelsche hlad verneemt, dat geen militair vliegveld zaï worden aangelegd binnen een afstand van 40 mijl van de Fransche grens. De tanks w de zware artillerie zijn niet, zooals aanvan kelijk overwogen werd. naar Karlsruhe, dat dicht bij de grens ligt. doch naar Mannheim, dat buiten de 40 mijls-zone ligt, gezonden Frankrijks militaire luchtvloot Volgens aanwijzingen, door de leden der luchtvaartcommissie verstrekt, zou Fransche regeering voornemens zijn. aan de kamer een wetsontwerp voor te leggen waardoor het luchtvlooprogram, dat in den loop der laatste jaren werd uitgevoerd, zal •orden gecompleteerd. Het ontwerp zou voorzien in het be schikbaar stellen van credieten ten bedrage van twee en een half milliard, te verdeelen over vier jaar. De credieten voor het loopende be- grootingsjaar zouden ongeveer zes honderd vijftig millioen bedragen voor uitbreiding van de militaire luchtvloot. De nieuwe Japansche politiek Gistermorgen is het nieuwe Japansche kabinet bijeengekomen ter beraadslaging over de te volgen politiek. Het departement van oorlog stelde een program voor van 4 punten, inhoudende ten eerste opheldering van de nationale consti tutie. ten tweede versterking van de natio nale verdediging, ten derde stabilisatie van het nationale leven en ten vierde vernieu wing van de buitenlandsche politiek. De admiraliteit wenscht zuivering van de politiek, aanvulling van de nationale verde diging, formuleering van een nieuwe finan- cieele politiek, vernieuwing en unificatie van de buitenlandsche politiek, administra tieve hervorming en geünificeerde politiek ten opzichte van de industrie, de nationale hulpbronnen, de belasting en de bevolking. In vlootkrir.gen wordt verklaard, dal men thans beschikt over een parlementaire re geering zonder oppositie. De studenten-onlusten in Warschau In verband mot de demonstratie* dor stu- den ten tegen het tarief der collegegelden zijn alle hoogescholen te Warschau, met uitzondering van de academie van kun sten cn de volkshoogesrhool. gesloten. In de straten rondom de technische hoo- geschool. waarin zich 3500 studenten heb ben opgesloten, heeft de politie het voet. gangersverkeer stopgezet, om te verhinde. ren, dat de studenten van levensmiddelen worden voorzien. Straatd^i.ousiraties van andere studen ten. die naai het ministprie van onderwij' wilden optrekken, werden door de polith onmogelijk gemaakt Later op den dag is het tot een vergelijk gekomen. Het ls waarschijnlijk, dat vermin dering der s'udiekosten in overweging zaï worden genomen. Een bezoek aan „De Schaapskooyte Rockanje In 1936 is een ton noodig om door te gaan Jong Holland is in nood: Onmee- doogenloos gaat de crisis voort met haar slachtoffers te maken. Tallooze jonge menschcn zijn zonder werk. soms reeds jaren en jaren, en nog steeds is de toekomst donker en drei gend. Nog steeds is geen verandering te bespeuren. Jonge kerels die bran den van arbcidslust kunnen geen plaatsje, hoe bescheiden ook, vinden op de aibeidsmarkt en worden, zoo ze al een vak leerden, steeds minder geschikt voor hun taak, indien ooit nog weer behoefte aan hun arbeid mocht komen. Een doffe moedeloos heid maakt zich vaak van hen meester, hun geest wordt afgestompt door het jarenlange nietsdoen. Vree- solijk gevolg van de tijd! Gelukkig .dat aan alle kanten ge werkt wordt om dit leed eenigszins te verzachten. In steden en dorpen wordt al het mogelijke gedaan om do wcrkloozen ontwikkeling en ontspan ning te schenken, om hen te helpen in de strijd tegen de leegte. Onder de organisaties die zich speciaal met het vraagstuk van de jeugdige werk loozen bezig houden, neemt de Ontrale voor Werklnozenzorg, gesticht op initiatief an den Rnad van Nedorlandsche Kerken oor practisch Christendom, een belang rijke plaats in. De Centrale voor Werk- loozenzorg heeft haar arbeid niet in een oekje verricht. Reeds sinds den aanvang an 1933 probeert zij, door middel van een paar honderd plaatselijke comité's, en in nauwe samenwerking met de Chr. jeugd beweging, de chr.-sociale- en Chr. vakorga nisatics, de actie ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid te steunen en 1 goede hanen te leiden. Ir. J. Th. Westhoff, Rijksinspecteur van de Werkverschaffing in het district Zwolle, heeft het denkbeeld gelanceerd, groole werkkampen te gaan organiseeren, cel langer zouden moeten duren dan één- en twoo-weeksche leer- en werkkam pen. Na bestudeering van het door hem ontvouwde plan door een speciaal voor dat doel benoemde commissie, werd tot uitvoe ring besloten, nadat vooraf de verzekering was verkregen, dat de Regeering dit werk 'U subsidieeren en wel met 75 pCt. Het ontbrekende moest door particulier initiatief bijeengebracht worden. Voor een drietal kampen werden de kosten, die d' Centrale zou hebben te dragen op f 50.000 geraamd. In Maart en April van het vorig jaar werd daarom een groote aclie gevoerd onder het motto: „Jong Holland snakt naai werk." Christelijk Nederland volgde dien roep De opbrengst van de collecte overtrof de stoutste verwachtingen, want er kwam niet minder dan f 73 000 binnen. Nu kon mei de handen uit de mouwen steken en zelfi honger grijpen dan eerst in de bedoeline lag. Niet drie. maar zeven kampen zouden er verrijzen en zoo werden achtereenvnl gens opengesteld dp werkkampen te Ede. Rockanje. Bussum, Ommen, Oude Mirdum, Roden en Rumpen. Aan een van deze werkkampen, n.l. Schaapskooy" te Rockanje brachten wij dezer dagen een bezoek. Dit kamp i: schitterend gelegen vlak bij Rockanje'; duinen en te midden van de hossohen Van het kamp en de werkmethode die gevolgd wordt gaven wij reeds eerder een 'ving, zoodat wij ditmaal willen vol staan met het tot nu toe verrichte werk te beschouwen. Onder leiding van den heer J. Schip per, secretaris van de Centrale kampcommandant, den heer P. N'auta. maakten wij een stevige wandeling over het uitgestrekte terrein waar de werkzaam- Kort Nieuws De legercom missie van de Fransche Kamer heeft besloten een delegatie naar de oostgrens te zenden, om zich te overtuigen van de genomen veiligheidsmaatregelen. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft twee vier-motorige vliegtuigen besteld, voor het maken van trans-Atlantische proef vluchten. Het Duitsche consulaat-generaal in New-Tork heeft een beroep gedaan op de Duitsche immigranten om zich te laten In schrijven voor het eventueeJ vervullen van hun militaire dienstplicht. GEMENGD NIEUWS Uit de tweede verdieping gevallen Ondo vrouw aan verwondingen overleden De 70-jarige weduwe .T. is bij het ophan gen van waschgoed van de tweede verdie ping van haar woning aan den Waaika-ie dijk te N ij m egen gevallen. De vrouw liep daarbij zware kneuzingen op. waaraan zij korten tijd later in het Canisiusziekenbuis is bezweken. heden door de deelnemers verricht worden. Dat er met ijver en toewijding gewerkt wordt is wel heel duidolijk gebleken: Het „Broede Water", dat een der eerste werkobjectcn was, is bereids gereed gekomen. Nu is het weer het schitterend gelegen duinmeer dat het vroeger was, waar tallooze vogels kwamen broeden. In den loop der jaren was dit meertje geheel dicht- gestoven, zoodat de vogeltjes het elders gingen zoeken. Van het mooie „Breede Water" waren slechts enkele modderpoelen overgebleven. Nu is-het weer geheel uitgegraven, er zijn een aantal mooie eilandjes in gemaakt, zoadat Rockanje op die manier een schitterend natuurmonument heeft teruggekregen. De vogoikolonies zullen nu den weg wel weer weten te vinden! Het was in dit jaargetijde nog wel wat koud en onherbergzaam in de duinen en aan de waterkant. Maar wat zal hét 's z mers heerlijk zijn! Een schitterende dui nenrij omzoomt de oevers, een weelderige egetatie kondigt zich thans reeds aan. Jammer dat er in de broedtijd niemand, en in de overige tijd van het jaar bijna nie mand mag komen. Maar dat is nu eenmaal noodig in verband met het broeden der igels! Voorts wordt gewerkt aan het ontvenen in het „Kwakjeswater" eveneens een duinmeertje. De bosschen worden „uitge dund", dennen worden verplaatst, hout ge hakt, afrasteringen gezet, wandelpaden aangelegd en de duinen „konijnenvrij" ge maakt, enfin, alle mogelijke bezigheden worden verricht Heerlijk voor de jonge kampgasten, die hun spieren weer eens kunnen gebruiken, acht weken lang weg zijn uit do leegte. F.n er is nog werk ge noeg. Minstens drie jaar zal men hier de handen vol hebben. Op het kampterrein zelf heeft men een ultedige timmermanswerkplaats gebouwd, en zelfs een keurige woning voor den kok en zijn gezin. Alles piekfijn afgewerkt! Tenslotte mag niet vergeten worden wat de jongelui geboden wordt aan ontwikke ling en ontspanning. Een achttal cursussen orden in de avonduren gehouden in ver schillende vakken, terwijl voor het overige de avond gezellig doorgebracht wordt. Zelfs een bibliotheek ontbreekt niet! Na dit alles zal het duidelijk zijn dat dit werk moet doorgaan. De aan drang om goplaatst te worden is zeer groot en de nood is nijpend. Duizenden hunke- re]l er naar om aan den slag te komen. Daarom wil de Centrale haar arbeid oolc in 1936 voortzetten en uitbreiden. Reeds werden ca. 1300 jongens gedurende 8 weken aan werk geholpen; twee kampen, n.l. Oude-Mirdum en Roden zijn pas ver groot en het achtste kamp is in aanbouw te Chaam (N.Br) om half April plaats te bieden aan Zeeuwen en Brahanders. Dan is het mogelijk om in 1936 aan 4000 jon? gens arbeid en arbeidsvreugde, ontspan ning en ontwikkeling, geestelijke verzor ging te geven. Dat kan alleen als er geld komt. Een bedrag van rond f 100.000.— is daarvoor noodig. Er is een nieuwe actie in gezet. Bijna 300 comité's werken actief mee. Reclameplaten cn folders lichten ieder, die het maar weten wil, omtrent de plannen van de „Centrale" in. Groote propaganda-vergaderingen worden alom belegd en zelfs de radio wordt op 23 Maart a s. via de N.C.R.V ingeschakeld. Z.Exc. de Ministerpresident Dr. H. Colün en Z.Exc. Min. Slot e maker de Bfufne verleenen daarbij hun medewerking. H.M. de Koningin volgt met belangstelling hetgeen er gedaan wordt. Van 30 Maart tot 4 April r Ilen de offers van Protestantsch Chrl te'fjk Nederland gevraagd wo dan. Een op wekking tot milddadig geven zal overbodig zijn. Wie iets te missen heeft blijve niet achter! Zorgt dat de kampen geopend blij ven. Het zal van Uw gave afhangen! Inbraak in een pastorie In den nacht ls ingebroken in de pastorie van de R. K. kerk in VV o I v eg a. Toen ka pelaan Russcher 's nachts omstreeks twaalf uur thuis kwam en zich naar de eerste ver dieping had begpven om zich ter ruste te begeven, hoorde hij gerucht in een afge scheiden gedeelte van deze etage, Jat als zolder in gebruik is De kapelaan vermoedde met een inbreker te doen te hebben en deed de deur, die toegang tot deze ruimte geeft, op de knip. De opgesloten inbreker traehite door een raam te ontkomen, doch toen dit niet gelukte sloeg hij een paneel van de deur in Daarna kroop hij door her ontstane gat en kwam op het portaal terecht. De kapelaan, die inmiddels naar beneden was geloopen. hoorde de inbreker op de gang en draaide het licht uit In het donker tuimelde de inbreker van de trap. Hij bleef evenwel ongedeprd en trachtte m 't donker den uitgang te vinden Hierbij kwam hij terecht in de slaapka mer van den heiaarden deken Vaas. wien hij kalm naar den uitgang vroeg. Deken Vaas in den slaap venast. gaf in derdaad eenige aanwijzingen, waarna h«t den inbreker gelukte door dc buitendeur te ontkomen. De kapelaan begon nu de klok te luiden, waarop de opperwachtmeester van de mare chaussee verscheen. F.en onderzoek werd .n gesteld Hierbij blrek dat de inbreker geen gelegenheid heeft gehad iets van zijn gading mee te nemen. F.en onderzoek met een politiehond heete tot dusver geen resulteat opge|evprd. Wel is een pet van den inbreker geven- den, welke hii hij het kruinen door het in geslagen paneel heeft vu Inren Het onderzoek wordt n- g voortgezet BRAND AAN BOORD VAN EEN DUITSCH STOOMSCHIP Het vuur spoedig bedwongen Men deelt ons mede. dat aan boord van het Duitsche stoomschip „Potsdam", dat gis ter van Antwerpen naar Oost-Azië is vertrok ken. in den afseioopen nacht tusschen Ant werpen en Southamoton brand in de machi nekamer werd ontdekt. Het vuur was binden tien minuten bedwongen, doch de aangerich te schade was van zoodanigen aard. dat het schip zijn reis niet zal voortzetten en zal wor den vervangen door het s.s. „Stuttgart".

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2