Jtir tuur £riïtsrtje (itruraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Br CO LIJN voor de RADIO \MAJHDEJSSI MUGGEN jtoyp-HMGi 3leidooi voor onze haven GRATIS TOT 1 APRIL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen ;aax een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending. 5.50 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 11 MAART 1936 15e Jaargana 3i)brrtentttprij?tn: Van 1 tot 5 regets1.17 Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelinget* van 1-5 regels230 EJke regel meer (145 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 NO. 5727 Hedenavond om acht uur zal minister Colijtt over beide zenders een korte rede houden in verband met de internationale toe' stand EEN ONBEDOELDE TERECHTWIJZING Van vele zijden worden tegenwoordig «■eer pogingen in het werk gesteld om het Nederlandsche boek in Zuid-Afrika meer ingang tc doen vinden. Een loffelijk stre ven, voorwaar, dat wij niet genoeg kunnen steunen en toejuichen. De meest gebruikelijke methode is de schooljeugd te verplichten Nederlandsche boeken te lezen en Nederlandsche litera tuur in de schoolbibliotheken op te nemen. Alweer, uitnemend. Maar, er is een schaduwzijde aan, wan neer niet zorgvuldig gewaakt wordt tegen verderfelijke lectuur. Elk Nederlandsch boek, ook al heeft het hooge letterkundige waarde, is daarom nog niet aanbevelens waardig. Dat maakt ons „een Moeder** in Die Kerkbode duidelijk, zooals wij geciteerd vonden in het maandblad Zuid-Afrika. Zij schreef als volgt; „Die voorgeskrewe boek vir studenten, Noodlot, deur Louis Couperus, is 'n paar weke gelede o^ider my aandag ge- bring. Ek het die boek gelees en 'n helse atmosfeer gevoel, sodat ek die boek moes neersit en eers gaan bid dat die liewe Heer my genade en krag moet gee, sodat dit nie 'n verkeerde invloed op my Kunstmatige concurrentie van het buitenland Critiek op de Evenredige vrachtverdeeling Ordening Met een stevige begTOotingsagenda heeft de Berst. Kamer haar werkzaamheden hervat. Z-h-st. werd de begrooting van Koloniën goedgekeurd en eveneens de door den gouver neur-generaal van Ned.-Indië vastgestelde or donnantie Inzake uitvoerrecht op rubber. Aan de orde was daarna de begrooting van HANDEL, SCHEEPVAART EN NIJVERHEID. De heer DE DA BELLA (s.d.) zet de betecke- nis van de vakvereenlglngen uiteen, in verband met opmerkingen in het voorlooplg \-erslag. dar de Invloed van de vakvereenlgingen zou moeten worden verminderd. Komende tot de contlngenteeringen geeft spr. een beeld van de steeds toenemende kosten van het distributie-apparaat Loonsverlaging is niet het juiste middel om tot verlaging der productiekosten te komen. De productiekosten zjjn naar verhouding tot de detailprijs gering; het grootste gedeelte zit in de verschillende schakels tusschen produ- de opmerking, dat de Regcering al 't mogelvikc behoort te doen om deze bedrijven door de branding van de U1d heen te helpen. De heer TER HAAR (c.h.) erkent, dat belang rijke bezwaren zön verbonden aan het- stelsel der contingenteeringen. welk stelsel een prvjs- stijgende invloed heeft en de vrije keuze be lemmert Toch Is dit stelsel beter dan verhoo- ging van invoerrechten. De wet op de evenredige vrachtverdeeling heeft ongunstig gewerkt Zij moet daarom zoo spoedig mogelijk worden Ingetrokken. De goed geoutilleerde schippers hebben deze wet niet noodig en voor de overigen dient een over gang naar andere bestaansmiddelen te worden S<Denheer NIVARD (r.k.) acht maatregelen noodig tot verbetering van de concurrentie- mogelökheid voor onze zeehavens. "Rplp-isr.he. havens znn dc Txeder- De heor DE MARCHANT ET d'ANSEMBOTJRG (n.s.b.) acht minister Gellssen. die een be kwaam man Is, niet op z'n plaats in het kabinet De minister-president kon een krachtig man zi1n, maar als een kaalgeschoren Simson wordt hij verzwakt door de partijen. De vakbeweging De heer ANDRIESSEN* "(r.k.) komt op tegen de aanvallen, welke op de vakbeweging zijn gedaan. Karaktervorming, waarheidsliefde en ver- antwoordelbkheid3gevoel zijn eigenschappen, waaraan spr. moer waarde hecht dan aan de critiek der natlonaal-sociallsten. Vrijheid van het bedrijfsleven De heer KNOTTENBELT, (lib.) bestrijdt bet betoog van den heer do la Bella, die de politiek van vrijheid van het bedrijfsleven crltiseerd-. Spr. waarschuwt tegen maatregelen, die dat bedrijfsleven kunnen belemmeren. In het bijzonder vreest bfl een belemmeren de invloed op de saneering van het baksteen bedrijf van do biervoor onlangs gevraagde ver bindendverklaring van het collect.ef contract Deze zaak Is thans ht> de betreffende commis sie uit de Economische Raad. Ten deze wenscht spr. den minister de kracht toe om de juiste beslissing te nemen. Spr. sluit zich aan bij de critiek door den heer NTVARD geoefend op de evenredige vracht verdeeling. De tegenwoordige wet doet niets voor de binnenvaart: z{j verdeelt eenifiudjg de armoede. Van „ordening" van boven af. verwacht spr. geen resultaat De haventarieven. De beer KROPMAN (r.k.j sluit zich aan bij degenen, die hebben gepleit voor verhooging van de concurrentiekracht der Nederlandsche havens. Amsterdam heeft wat de haventarieven e.d. betreft, het mogelijke gedaan. Naar een verdere verlaging dezer tarieven zal Amster dam blijven streven, maar de financieele om standigheden belemmeren dit Inderdaad gaat het havenverkeer zoowel te Amsterdam als te Rotterdam hard achteruit Hier dient de Re- geering de helpende hand te bieden. Intrekking van de wet op de evenredige vrachtverdeeling ware wenschelilk. tenz<j een ingrijpende wijziging tot stand kome. Tenslotte dringt spr. aan de verdere rationa liseering en op ordening van het bedrijfsleven. De heer v. VESSEM (n.s.b.) bepleit maat regelen in het belang van de middelgroot scheepsbouwbedrijven, centra van nationale In dustrie. waar een goede verhouding tusschen ondernemers en arbeiders heevsoht De minister bescherme deze bedrijven tegen ondergang. De heer GELDERMAN (lib.) is voorstander van industrialisatie, onder zekere voorwaarden. Wat de contingenteering betreft, welke ons 100 150 millioen kost. spr. waarschuwt tesen de verstarrende gevolgen daarvan. De technische voorlichtingsdiensten behooren zooveel mogelijk intact te worden gelaten; te zeer doorgevoerde bezuiniging zou noodlottig Te 5.35 uur wordt de vergadering verdaagd tot heden, elf uur. Bevordering van het behoud van natuur- en landschapsSchoon. In een, dezer dagen onder voorzitter schap van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland in een der lokalen van de Abdij te Middelburg gehouden vergadering, is, na een inleiding van Mr. P. G. v. Tienhoven, voorzit ter der Vereeniging tot behoud van Na. turmonumenten, besloten tot do oprich ting van een stichting „Het Zeeuwsche Landschap", Vermist meisje terecht Door een bcrmsloot gewaad Maandagavond werd het 17-jarige meisje C. J., wonende te Dongen, vermist. Aan gezien zij het laatst bij het Wilhelmina- kanaal was gezien, vermoedde men, dat zij te water was geraakt en zoowel Maandag avond als Dinsdagmorgen werd geruimen tijd gedregd. Dinsdagmiddag trof een der personen, die het dreggen bijwoonden, het meisje op korten afstand van de plaats, waar men vermoedde, dat zij te water was geraakt, aan. Zij was nog bij volle bewust zijn. Het bleek, dat zij door den bermsloot was gewaad en in het daarachteriiggende moeras was terecht gekomen. Hoewel het meisje kopje onder is geweest en een ge- heelen nacht in de open lucht heeft door gebracht, was zij ongedeerd. Fer auto is zij naar huis gebracht. DOOR DEN TREIN DOODGEREDEN Gisteravond is door tot nog toe onbekend^ orzaak een inwoner van Appingedam, de 53-jarige Gelok ter hoogte van het sta tion Oosterwijtwerd door den trein van Groningen naar Delfzijl overreden en ge- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blader» De Locarno-besprekingen zullen van Va* lijs naar Londen worden verlegd, aiwaa.fi Zaterdag ook de Volkenbondsraad zal bijeen* komen. De commissie van dertien heeft haar bij* eenkomst voorloopig uitgesteld. Sarraut heeft in de Fransche kamer een verklaring afgelegd inzake de schending van het Locarno-pact. Duitschland is bereid ook met Oostenrijk en Tsjechoslowakije nicl-aanvalspacten af te sluiten. Ds A. de Visser, Ned. Ilerv. predikant te Groningen, heeft emeritaat aangevraagd Overleden is Ds Joh. Kloofs, Ned. Herv. predikant. De Tweede. Kamer heeft de behandeling van de begrooting van het Landbouxv crisis* fonds voortgezet. Het advies van de Hooge Baad over hfl voorontwerp betreffende beperking van de vrouwenarbeid. Verschenen is de Memorie van 'Antwoord aan de Eerste Kamer Inzake de begrooting van Landbouw en Visscherij. De Eerste Kamer heeft de begrooting van Koloniën goedgekeurd en is daarna begon nen met de begrooling van Handel, Scheep* vaart en Nijverheid. Oude moordzaak opgehelderd: de dader* zaten in Oss. Nederlandsch schip aan de EngelsckM kust gezonken: de bemanning is gered. Botsing tusschen tram en auto Gistermorgen omstreeks tien uur is de 34- jarige A. Mosterd uit Ede nabij den Bosch- weg te Bennekom met een vuilnisauto tegen de tram. komende uit Wageningen, ge reden. Hij schijnt de tram te laat te hebben opgemerkt. M. werd zwaar gewond opgenomen en in levensgevaarlijken toestand naar een zieken huis te Arnhem overgebracht. Rechercheurs zijn slechte klanten De tijden zijn slecht, dacht een zekere G. te E y s d e n. en wat bijverdienste kan ik best gebruiken. Daarom maakte genoemde heer er een nevenberoep van op frauduleuze wijze wapens en munitie te verhandelen. Een en ander was de recherche te Maas tricht ter oore gekomen en ook dat G. zich bediende van een vriend, die als tusschenper- soon optrad en de klanten aanwierf. Deze vriend werd in den arm genomen en zoo ver voegde zich op een avond deze met twee nieuwe afnemers van wapens en munitie bij G. Groot was G.'s verbazing toen deze twee nieuwe afnemers zich plotseling bekend maakten als politie-rechercheurs. Na onderzoek werden een flinke partij automatische pistolen en ruim 1000 patronen in beslag genomen. G. werd gearresteerd en ter verder verhoor op transport gesteld naar het politiebureau te Maastricht. BOERDERIJ-BRAND Gisternacht is de boerderij van den land bouwer L. W. te Velden in het gehucht Voorst tot den grond toe afgebrand. Om- steeks middernacht werd de vrouw van den landbouwer opgeschrikt door bet geknetter van het vuur. In allerijl hebben de landbou wer en zijn vrouw hun vier kleine kinderen, die hier in een aangrenzend vertrek sliepen, in veiligheid gebracht. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd. Huis en schuur brandden tot den grond af. Ook de inboedel ging grootendeels verloren. Zes koeien kwa men in de vlammen om. Het overige vee kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. KOKENDE KOFFIE OVER HET LICHAAM Het vierjarig zoontje van de familie N. B- te M e y e 11 had het ongeluk een kan koken de koffie jmver te stooten. Het ventje kreeg de vloeistof over het lichaam en liep ernstige brandwonden op. Zijn toestand is ernstig. kan uitoefen me. „Die naam van die Heilige God word 69 maal gebruik as vloekwoord. Bedrog, moord en selfmoord is die beskrywing van daardie karakters. God word glad nie erken as hul toevlug nie; noodlot is alles. Dit laat 'n merk in die gemoed na wat seker nie maklik verwyder sal kan word nie. „Die boek oefen so 'n magtige invloed uit op die jonge gemoedere wat so vat baar is vir verkeerde indrukke, dat, wanneer hulle in die liefde 'n teleurstel ling kry, hulle ook meen om die toevlug tot selfmoord te neem in plaats van tot God.** „Een Leerling" oordeelt aï niet anders ~en «ijst ook op het veel voorkomen van „Vloek- «roorde, en veral die naam van God". Hij voegt er aan toe, dat hij aanvankelijk ge heel onder de indruk van dat boek geko men was en zelfs begon te twijfelen aan het bestaan van een God. „Gelukkig is ek betijds deur die genade van God gered." Het maandblad Zuid-Afrika stemt met deze bezwaren in en zegt, dat er onder de (moderne) Nederlandsche romans veel ongeschikt is voor Zuid-Afrika. Wat dan? Geen Nederlandsche boeken naar Zuid-Afrika? Dat bedoelt de redactie niet. Er zijn im mers goede .Nederlandsche boeken genoeg. Maar: L men legge bij de keuze geen Nederlandsche maatstaf aan; 2. men ver lange geen belangstelling voor de zwoele zware drukkende onafwendbaar- noodlots-roman doch 3. men kieze liever, door literatoren als „oppervlakkig en in houdsloos" bestempelde werken. Boeken waar gang in zit en die klare heldere levensvisies geven. Beschamend voor ons, Nederlanders, ïs de voorwaarde: „men legge geen Neder landsche maatstaf aan". Dat is onbe doeld ongetwijfeld een zeer scherpe te rechtwijzing. De Nederlandsche maatstaf, hier bedoeld, deugt niet voor Zuid-Afrika. Deugt ze dan wel voor ons land? Indien menige Christenmoeder eens met 'dezelfde interesse de boeken las, «relke haar kinderen verslinden, zou zij dan niet tot dezelfde conclusie komen als de Moe der in Die Kerkbode? Is het geen mode in de moderne romans om Gods Naam te misbruiken en Gods Wet te negee- ren, indien niet belachelijk te maken? In Zuid-Afrika spreekt men van de Ne derlandsche maatstaf; is het geen aan klacht tegen Christelijk Nederland, dat er in de huiskamers nog zooveel lectuur ge vonden wordt, welke in schoone vorm het ruwe ongeloof propageert? GEORGANISEERD OVERLEG DIR. BELASTINGEN Aan A. N. Hamelf-" rg Is eervol ontslag: ver leend als pl.v. lid van de Bfoz. Commissie voor Scorganiseerd overleg voor de ambteuaren der ir, bel. enz. en der registratie enz» POLITIEKE ACTIVITEIT VAN VREEMDELINGEN Regeering zal aan ongewenschte toestand een einde maken Voorwaarden niet voldoende nageleefd Op de vraag van 't Tweede Kamerlid den heer G o s e 1 i n g betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot beëin diging van alle politieke activiteit van buiten landers hier te lande hebben de heeren De Graeff en Van Schaick, ministers van Bui- tenlandsche Zaken en van Justitie het vol gende geantwoord: tL Reeds geruimen tijd geleden heeft de Ke- geering haar standpunt bepaald t.a.v. organi saties van Duitsche onderdanen hier te lan de. Dit standpunt brengt mede, dat in Neder land alleen worden toegelaten naast elkaar staande, plaatselijke vereenigingen van in gezetenen van Duitsche nationaliteit, welke noch onderling in hiërarchisch verband staan .noch in zulk verband staan tot een Duitsche centrale organisatie. Deze vereeni gingen mogen geen partijnaam dragen en geen partii- of staatkundig karakter bezitten. Voorts is aan vreemdelingen op strafte van uitzetting verboden, zich op eenigerlei wijze in binnenlandsche politieke verhoudin gen te mensen, naar buiten politiek actief te zijn en met name in dit verband pressie op eigen landgenooten uit te oefenen. De ten deze door de Nederlandsche Regeering geno men maatregelen gaan derhalve verder dan die, welke kort geleden door den Zwitser- schen Bondsraad zijn getroffen en voor het oogenblik zich bepalen tot een verbod van een landelijke en van districtsleidingen der N.SD.A.P. in Zwitserland. Aangezien, vooral in den laatsten tijd, uit ter beschikking gekomen ge gevens gebleken is, dat de voorwaar den, waaronder organisaties van Duit sche onderdanen hier te lande zijn toegelaten, in de practijk door de be trokken vereenigingen niet voldoende worden nageleefd, is van de zijde der Regeering reeds vóór het Zwitsersche incident het noodige verricht en zal ter uitvoering daarvan ook het noodige geschieden om aan dien ongewenschten toestand een einde te maken. Ned. Unie van Accountants Samenkomst op 14 Maart uitgesteld Op 14 Maart zou te 's-Gravenhage de Bo- drijfswetenschappelijke samenkomst der Nederlandsche Unie van Accountants wor den gehouden. Door verhindering van een der sprekers is de datum dezer samenkomst nader bepaald op 2 8 Maart. Het uur van aanvang blijft twee uur en de plaats van samenkomst: Hotel ,De Witte Brug", Badhuisweg 251. 's-Gravenbage. In deze samenkomst treden als sprekei-s op Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, met het onder werp „De ordeningsgedachte" en Dr. L. G. Kor'en horst, met het onderwerp: „De inter nationale handelspolitiek van Nederland". FOLKLORE-DAG Door den Bond voor Vreemdelingenver keer in Twente is besloten in Augustus een Folklore-dag te houden in Almelo. BEPERKING VAN VROUWENARBEID Advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het voor-ontwerp Tegen verlaagde uitkeeringen van ziekte- en ongevallenwet De Hooge Raad van Arbeid heeft rijn 44e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse. In deze vergadering heeft de Raad aller eerst het bestaande presidium (bestaande uit prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter, H. P. Gelderman Czn. en E. Kupers, plaatsvervan gende voorzitters) voor de loopende zittings periode bij acclamatie herkozen. De Raad heeft vervolgens zijn advies vast gesteld met betrekking tot het voorontwerp inzake de beperking van den arbeid van vrouwelijke arbeidskrachten. De voornaamste principieele punten in dit ontwerp zijn: het verbod van arbeid van meisjes beneden 16 jaar in fabrieken, werk plaatsen of kantoren behoudens uitzonderin gen (art. 2) en de mogelijkheid bepaalde soorten van arbeid in fabrieken, werkplaat sen of kantoren voor alle meisjes en vrou wen te verbieden (art. 3). De kleinst mogelijke meerderheid van den Raad (20 tegen 19 stemmen) heeft zich uitgesproken voor eerst genoemd beginsel tèrwijl over laatst genoemd beginsel de stemmen hebben gestaakt (20 tegen 20). De redactie van art. 3, zooals in het voor ontwerp opgenomen, vond in den Raad geen meerderheid (15 stemmen vóór, 24 stemmen tegen), evenmin als een gewijzigde redactie, welke door de commissie van praeadvies was voorgesteld (17 stemmen voor, 22 stemmen tegen). Een groote minderheid van den Raad (14 tegen 25 stemmen) verklaarde zich voorstan der van een verder gaande regeling, volgens welke overal, waar dit zonder schade voor de totale werkgelegenheid zou kunnen geschie den, vrouwen en meisjes zouden moeten worden vervangen door mannen en jongens. Daarna heeft de Raad 'zijn advies vastge steld terzake van het voorontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet, Ongevallenwet 1921 en Land- en Tuinbouwongevallenwet 1928, inhoudende de verlaging van het uit- keeringspercentage van 80 op 70. Een meer derheid van den Raad (23 tegen 12 stemmen) heeft zich tegen dit voorontwerp uitgespro ken- Blijvende werkloosheid Tenslotte heeft de Raad van gedachten ge wisseld over een voorstel van den heer E. Kupers en 8 andere leden, om te doen na gaan of er aanleiding toe bestaat de vraag te doen onderzoeken of ons land met een om vangrijke blijvende werkloosheid rekening zal hebben te houden en, zoo ja, hoe groot de vermoedelijke omvang dezer werkloos heid zal zijn. De Raad droeg zijn voorzitter op deze aangelegenheid in studie te nemen en even tueel in overleg met de plaatsvervangende voorzitters nadere voorstellen te doen. Eerste Kamer HET ZEEUWSCHE LANDSCHAP Te Middelburg opgericht T)e stlcTi^inpr sfelt zich. evenals soortge. b'jke, in andere provinciën reeds bestaan de stichtingen, ten doel het bevorderen van het, behoud van natuur- en landschaps- sclioon in den meest ruimen zin van het woord. Het is niet de bedoeing, dat reeds onmiddellijk wordt overgegaan tot den aan koop van natuurmonumenten, al zal dit wanneer de gelegenheid er voor bestaat, zeker niet worden nagelaten; in de eerste plaats zal het streven der stichting er op gericht moeten zijn, het bewustzijn van de aarde van hetgeen ons op het gebied van natuur- en landschapsschoon is overgele verd, bij de bevolking op te wekken en le vendig te houden en haar te overtuigen van de noodzakelijkheid om dit erfgoed van onvervangbare waarde zoo ongerept mo gelijk voor het nageslacht te bewaren. Eerlang zal officieel tot oprichting der stichting worden overgegaan; het secreta- riaat is voorloopig gevestigd ter Provinciale Griffie van Zeeland, Abdij Middelburg. Radio-omroepstoringen Minister de Wilde ontbindt de Commissie van onderzoek Dank voor bewezen diensten De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft in het gebouw van het hoofd bestuur der P. T. T. de commissie van onderzoek en advies inzake radio-om roepstoringen, welke haar werkzaam heden heeft beëindigd, ontbonden. De Minister dankt de Commissie voor de bewezen diensten en overhandigde den voorzitter, Mr. J. F. Schönfeld, de hul digingsplaquette van liet Staatsbedrijf der P. T T. in zilver. Vervolgens deelde de Minister mede, da* t H. M. de Koningin behaagd had den secre taris. den heer B. de Groen, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het aan den Minister uitgebrachte ver slag der commissie zal binnenkort voor be langhebbenden verkrijgbaar worden gesteld. M.s. Alko aan de Britsche kust gezonken Bemanning gered Lloyds meldt uit L o n d e n, dat het radiostation Cullercoats heeft medege deeld, dat het Nederlandsche schip „Alko" van Delfzijl twintig mijl ten Noord-Noordwesten van F.lambo- rough Head in aanvaring is geweest met den Britschen trawler „Leyland". Het Nederlandsche schip is gezonken; de bemanning is gered. De aanvaring had plaats in een dich ten mist. De „Alko" is een nieuw motorzeeschip, dat voor ongeveer twee maanden te Delf zijl werd gebouwd. Het vaartuig is 260 ton D.W. groot. De kapitein is L. Mulder, Delfzijl. Er bevonden zich mede aan boord diens echtgenqote, twee dochtertjes van en twee jaar en drie andere leden der be manning. Het schip was bevracht door een Engelsche maatschappij te Londen en werd in de kustvaart gebruikt. Katwijker logger aangevaren Vrij ernstig beschadigd Men meldt ons uit IJ muiden: De schipper van den Nederlandschen torlogger Katwijk 144, genaamd Wilhelmina V, rapporteert op Vrijdag 6 Maart, ongeveer 7 uur nam., terwijl hij visschende was op de Noordzee op ongeveer 54 graden N.B. en graden 20 min. O.L. te zijn aangevaren door het Duitsche schoomschip „Hedwigshütte" thuis beho'orende te Hamburg. Door deze aanvaring heeft de „Katwijk 144" vrij ern stige schade opgeloopen aan de voorsteven. Deze logger arriveerde Zondag 8 Maart te IJmuiden en zal de opgeloopen schade eerst moeten doen herstellen, alvorens opnieuw ter visscherij te kunnen vertrekken. Nader vernemen wij, dat het Duitsche s.s. „Hedwigshütte" schade heeft gekregen aan haar bakboordzijde. Het stoomschip bevindt zich momenteel ter reparatie bij de werf Blohm en Voss te Hamburg. MOORD NA 13 JAAR OPGEHELDERD Daders waren afkomst! uit Oss De brigades van de koninklijke marechaussee mochten dezer dagen weer een mooi succes boeken. Zij zijn er namelijk in geslaagd na dertien jaar opheldering te brengen in een drama, dat zich in 1923 te Hoens- broek heeft afgespeeld. De 7S-jarige weduwe H. was hiervan het slacht offer geworden. Het betreft hier het misdrijf, in den nacht van 22 op 23 Juni 1923 te Hoensbroek gepleegd. Gemaskerde mannen drongen de coning binnen van de weduwe H. aan de Couweuderstraat rouw woonde samen met haar 52- jarige ongehuwde dochter. Het scheen uit gelekt te zijn, dat zij er warmpjes bijzaten en steeds een groot bedrag aan geld in huis bewaarden. Door middel van een lad der verschaften de indringers zich door een zolderraam toegang tot de woning en overvielen de weduwe H. op haar bed. Den volgenden morgen vonden buren d< oude vrouw dood op haar bed liggen. Zij bleek geworgd te zijn. De dochter lag be wusteloos en met touwen gebonden op den vloer van de slaapkamer. Toen zij weer tot bewustzijn was gekomen bleek zij haar heugen te hebben verloren. Het geheele huis was overhoop gehaald en een bedrag aan geld van qngeveer 600 gulden was gestolen. Het onderzoek iu deze zaak werd zeer bemoeilijkt door het feit, dat de dochter door de geheugenstoornis geen verklarin gen omtrent het gebeurde kon afleggen en en dus geheel op stille getuigen moest gaan. In dien tijd werkten verscheidene Osse- iren in de mijnstreek als mijnwerker of arbeider. Spoedig viel de verdenking op eenige van deze mannen, die in de buurt an het huisje van de slachtoffers hadden gewerkt en meermalen door de beide niets kwaads vermoedende vrouwen op koffie waren onthaald. Wachtmeester Aartsen uit Hoensbroek, die het onderzoek in deze za leidde, ging over tot de arrestatie van d. B., v. O en V., allen afkomstig uit Oss. Deze mannen stonden zeer ongunstig be kend. Zij maakten overvloedig misbruik van sterken drank en vechtpartijen, waar bij van het mes gebruik werd gemaakt, waren voor hen geen zeldzaamheid. I>e verdachten namen evenwel de bekende houding van de Ossenaren in dergelijke gevallen aan. en bleven, hardnekkig ontken nen. Tenslotte was de politie dan ook ge noodzaakt hen in vrijheid te stellen. In 1926 volgde wederom de arrestatie van v .O. en v. d. B., terwijl tevens een zekere B. uit Oss als verdachte werd aan gehoord. Opnieuw moesten zij wegens brek aan bewijs worden vrijgelaten. B. werd later bij een vechtpartij met de politie doodgeschoten en verdween aldus van het tooneel. De zaak bleef sleepende tot Juli van het vorige jaar, toen bij de bekentenissen- lawine te Oss eenige Ossche misdadigers iets loslieten over deze zaak. Toen werd opnieuw een diepgaand onderzoek inge steld, waarbij wachtmeester De Gier uit Oss zijn medewerking verleende. Ook toen werden dezelfde personen in arrest gesteld, doch weer moesten zij worden vrijgelaten. In weenvil hiervan ging men "verder met het verzamelen van bewijsmateriaal tegen de vermoedelijke daders en tlians is men hiermee zoover gevorderd, dat ontkennen wel niet meer zal baten. In verband hier mee is de koninklijke marechaussee te gister overgegaan tot de arrestatie van den 35-jarigen M. v. O., bijgenaamd de Witte van Torre, kastelein aldaar, terwijl door de brigade te Eindhoven, in samenwerking met de gemeentepolitie aldaar, zijn aange houden de 3S-jarige oud-Ossenaar J. B., bijgenaamd Harrv de Pop, en de 37- jarige G. V., bijgenaamd de Zwarte van Semijnfjes, afkomstig uit Heesch bij Oss. De verdachten zullen naar Hoensbroek worden overgebracht, waarna zij voor den officier van justitie te Maastricht zullen worden geleid. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan 9 DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1