De onbewaakte overwegen Bessengelei "AKKERTJES" GEESELING DINSDAG 10 MAART 1936 DERDE BLAD. PAG. 9 En hoe ze te beveiligen Waarom geen proef met het systeem „Teunissen'? .Het vraagstuk der onbewaakte over wegen, welke jaarlijks zóó veel men- schenlevens eisclien, blijft aan de orde. De persoonlijke bewaking is, ook op vele gevaarlijke kruisingen, opgeheven wegens de bezuiniging; de mechanische blijft achterwege. De eerste ts te duur, zei minister Van Lidth de Jeude nog bij de laatste behande ling van de Waterstaatsbegrooting. Het kan waar zijn, hoewel niemand kan „becijferen", wat het wel waard is, als Jaarlijks zoo veel menschenlev ens'gespaard worden. En we betwijfelen ook nog steeds of een „menschelijke waakpost" zes h acht duizend gulden per jaar moet kosten. Men krijgt trouwens ook weer zooveel werkloo- zen minder en de jacht om juist nü alles te mechaniseeren is gevaarlijk. Echter wanneer men besloten heeft tot mechanische bewaking dan kieze men het sekuurste en niet het duurste systeem; indien deze combinatie al thans te vinden is. Dat de Spoorwegen dat zullen doen, daar op waren onlangs de heeren Krijger en Van Dis niet zeer gerust en zij toonden dat bij de behandeling der Waterstaatsbegrooting. Twee systemen Er komen op dit oogenblik twee systemen in aanmerking: dat van do Spoorwegen zelf en dat van den heer Teuni&sen te Schiedam. Dat genoemde Kamerleden voor het twee" de systeem hebben gesproken, is té veel ge zegd; ze hebben niet veel meer gedaan dan den Minister in overweging te geven niet overijld te werk te laten gaan met de in voering van het systeem der Spoorwegen zelf, doch eerst met beide een proef te doen nemen en dan te letten op veiligheids- waarde en kostprijs. Het antwoord, dat de Minister op deze aansporingen gaf, was o. i. absoluut onvol doende. Hij meende buiten beschouwing te moeten laten aan welk systeem de voor keur dient te worden gegeven. Dat moet de technische dienst der Spoorwegen maar uitmaken, en de Minister voelde zich zelfs niet geroepen om de Spoorwegen proef nemingen met bepaajde systemen te laten doen. Men moet het beste en zekerste be veiligingsmiddel kiezen, dat spreekt van zelf en dat zal men ook wel doen, meen de hij. Toen de heer Krijger bij interruptie op merkte, dat de prijs toch ook wel van be lang zal zijn, maakte de Minister er zich mee af met de opmerking, dat de Spoor wegen ongetwijfeld op alle factoren zullen letten. Deze onaandoenlijke houding van den Minister bevredigt niet. Hij scheen te wei nig te bedenken, dat de Sporen ons jaar lijks schatten gelds kosten en dat de Re geering dus wel een woordje mee mag spreken. Men krijgt soms de indruk, dat zulks niet voldoende geschiedt. Ook is de veronderstelling nog niet zoo dwaas, dat -technische diensten, van welk groot bedrijf ook, altijd eenigszins gereser veerd staan tegenover uitvindingen, welke van buiten komen. Men spreekt dan van „jalousie de métier", welke heusch niet al leen afkeurenswaardig is, doch die ook zijn gevaarlijke zijde heeft. Waarom gereserveerd? Hoe staat het nu met deze zaak? De ge reserveerdheid van den Minister bewees voldoende, dat de technische dienst der Spoorwegen vrij koel om niet te zeggen onvriendelijk staat tegenover het systeem- Is da.*r afdoende reden voor? De uitvin der heeft zijn systeem eenige weken gele den gedemonstreerd. In alle bladen kwa men gunstige recensies. Dat zegt weinig, merkt men wellicht op. We geven dat toe. De ondeskundige jour nalisten kunnen de intrinsieke waarde niet beoordeelen. Maar dat heeft de Kema te Arnhem, het instituut dat wèl tot een tech- s'ch waarde'eringsoordeel bevoegd is, on langs gedaan. De uitvinder verleende ons inzage van dit in alle opzichten loffelijk rap port. Uit de genomen zware proeven bleek, dat de installatie gedurende lan ge tijd goed en zonder eenige storing kan funct ioneeren. Eenige invloed van het in trilling bren gen der installatie of van een verandering van de omgevingstemperatuur kon niet ivorden geconstateerd. Gedurende het uit roeren van 40.000 schakelingen was er niet één mislukking. Nooit weigerde de instal latie en bij kabel- of draadbreuk werd een storingssignaal gegeven. Daartegenover staat, dat de installatie an de Spoorwegen, welke bij Steenwijk zal worden aangebracht, volgens schrijven an de directie zelf, wel aan storing onder- hevig is. Op 30.000 schakelingen waren er tien weigeringen. Maar dat is tien te veel. Vervolgens werd er op gewezen, dat de aanschaffingsprijs van het Spoorwegen- apparaat 3500.bedraagt en det van hat csteem-Teunissen 2000.terwijl ook het onderhoud goedkooper is. Dan vergete men niet, dat het eerste fei telijk uit Amerika komt, terwijl het andere een Nederlandsch patent voert. Dat zijn toch factoren der overweging waard. Waartoe moeten deze leiden? Tot onver ijlde invoering van het systeem-Teunis- ;n? Dat vraagt niemand. Maar wel tot ernstige keur der beide systemen; tot het doen van vergelijkende proeven. Het apparaat der Spoorwegen wordt bij Steenwijk aangebracht. Best. De heer Teu- nissen heeft enkele weken geleden den Mi- De heer Ouwehand voe dert de nieuwste aan winst voor zijn bekend dierenpark te Rhenen een 50-tal pinguins uit Vuurland. nister aangeboden om, zonder kosten voor Rijk of Spoorwegen, een proef te nemen op de nog gevaarlijker overweg bij Kethel. Waarom mag dat niet? Of zal het alsnog geschieden? We hopen het van harte. Wij kunnen geen keuze doen; maar wij mogen er wel voor opkomen, dat een „bur ger", die werkelijk iets nieuws bracht hoe kreeg hij anders patent? de kans krijgt om zijn bekwaamheid te demonstree- ren, naast het systeem van een officieel lichaam. Om hierop aan te dringen schreven wij dit artikel. Laat macht hier niet bovén recht gaan. En sleurgang niet boven vóór- deel brengende concurrentie. UIT OOST-INDIE Nieuwe geest op de Marine Holde aan vice-admiraal Van Daim Het „Bat N-bl." wijdt naar aanleiding van de overdracht van het vloot-com mando een beschouwing aan de Ma rine. Het blad constateert dat vice- admiraal Van Duim den dank van Indië en Nederland verdient voor het herstel van den goeden geest op de vloot. Het blad schrijft: Het werk van zuivering en reorganisatie; van herstel van den geest, was echter den heer Van Duim ook niet mogelijk geweest, wanneer niet in Nederland de wind was ge draaid, en men daar had ingezien dat de marine niet langer het stielkind der natie mocht zijn. Er heerscht een andere geestniet alleen op de vloot. En zoo ontstond ook de sfeer, waarin het mogelijk wordt weer eens. iets voor de marine te doen. De vraag van het materieel wordt opnieuw onder de oogen gezien: andere problemen, niet minder be langrijk dat van de bemanning in de eerste plaats zijn opnieuw aan de orde en zij worden thans niet in de eerste plaats bezien van het gezichtspunt der bezuini ging. maar in verband met de eischen van de defensie. Wat dit betreft, is de verschijning van het eskader te Batavia onder ko lonel Helfrich, een der knapste offi cieren waarover de marine in Indië beschikt, haast een symbool: in geen jaren zijn er zooveel oorlogsschepen te Priok geweest. En vernamen wij niet dezer dagen dat de „Java" en „Sumatra" tegelijker tijd zijn uitgevaren? De periode van consolidatie wellicht de moeilijkste wordt afgesloten met hot vertrek van den heer Van Duim. Een nieuw tijdvaJi breekt aan onder den nieu wen comm. der zeemacht. Moge zij bren gen wat niet alleen de marine, doch Indië én Nederland er van verwacht. Doordienen van miliciens Aantal wordt verdubbeld Naar bekend is. is het mede als gevolg der tijdsomstandigheden en gestimuleerd door de actie terzake gevoerd door het E. V., aan een 200-tal miliciens der land macht toegestaan voorshands dóór te die nen na het volbrengen van hun eigenlijken militie-plicht. Hieraan voegt het „A. T. D." thans toe, dat het in de bedoeling ligt dit aantal te erdubbelèn en dus te brengen op 400. Men verwacht, dat in den loop van het lste halfjaar 1936 de beschikbaar te stellen plaatsen ook alle zullen zijn ingenomen. Btslel ««ns d« h««rtqlc« HUISHOUDJAM Vraagt ook aant i Aardbataa - Fn Karson „Driavrucht" Jam. Pmr Bafcar 35 et Overal bij Apothekers en Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten met: (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont DE BOTSING DER CURTISS-JAGERS Wat een ooggetuige zag Toestel van lt. Diepering schoot loodrecht omlaag Voor het eerst in de geschiedenis dor Indische militaire luchtvaart heeft een botsing in de lucht plaats gevon den, welke aan den eersten luitenant W. V. Diepering het leven heeft gekost. De korte bijzonderheden van dit on geluk hebben we reeds kort vermeld. Des morgens om 9.40 startte van Andir voor een patrouille-vlucht een escadrilb van drie Curtiss-jagers der Luchtvaart-afde; ling, bemand door den eersten luitenant-vlie- genicr W. V. Diepering, commandant der pa trouille, eersten, luitenant-vlieger J. P. van Helsdiimen en Wachtmeester Troost. Koers werd gezet in de richting Rantiae- kek en op een hoogte van ongeveer duizend meter werd door den commandant order ge geven tot het uitvoeren van eenige loopings, zooals het drietal er al honderden had ge maakt. Plotseling vond een afwijking in 3e rich ting plaats tengevolge waarvan een botsing plaats vond tusscheu de toestellen van de luitenants Diepering en van Helsdingen. Een ooggetuige verleide aan het -N. v. d. D." het volgende: Ik zag het drietal een looping inzetten en bemerkte plotseling dat een der toestellen uit zijn baan geraakte, naar het andere toe boog, en zag daarop dit toestel door het an dere gegrepen. Ik hoorde een geluid alsof men een op vol gas loopende motor plotse ling afzette en gelijk zag ik het eene toestel, dat gegrepen was, als een blok naar beneden schieten. Het tweede toestel viel draaiend en wentelend, een vrille aannemend, even eens als een blok naar omlaag. Doch gelijk zag ik, dat voor het laatste toestel omlaag schoot, een figuur zich van het toestel los maakte, een eind viel, waarna zich vervol jèens een parachute ontplooide;langzaam Iweefde de vlieger omlaag Mij dwar3 door de sawahs naar het eer ste toestel begevend, vond ik daar den on- gelukkigen vlieger van het toestel, dat in eens als een blok naar beneden was geko men, uit het toestel dat zich in den grond had geboord geslingerd, vóórover in de modder der sawah liggend, met een groote wonde in het achterhoofd, waardoor de ge troffene op slag dood moet zijn geweest. Diepering had zijn hand aan den riem van de parachute Kort daarop kwam ook de andere vlieger, die omlaag gekomen was, de luitenant Van Helsdingen, door de sawah aangesneld om zien hoe het met zijn patrouille-comman dant was gesteld. De luitenant van Helsdin gen mankeerde niets, doch was uiteraard zeer onder den indruk. Omtrent zijn redding vernamen wij, dat hij na de botsing voelde het toestel niet meer in zijn macht te hebben, zoodat hij zijn losmaakte en zich erop prepareerde uit het toestel te springen. Daar het echter niet in een Vrille kwam, zag hij daartoe geen kans, doch van een moment, dat het toestel lood recht kwam, maakte Van Helsdin gen, die geen oogenblik zijn bezin ning was kwijt geweest, gebruik om zich van zijn stuurstoel naar buiten te gooien. Dit gelukte, evenals het hem gelukte tijdig de parachute te openen. Wat de toedracht van het ongeluk be treft, onze ooggetuige aldus genoemd blad gaf als verklaarbare reden zeer duidelijk het uit de baan geraken van een der beiQe verongelukte toestellen. Wie weet hoe in patrouille-verband vrijwel vleugel aan vleugel wordt gevlogen en wie daarbij rekening houdt met de snelheid, welke deze jagers hebben, kan begrijpen, dat hier een onderdeel van een seconde noodlottig kan zijn. Valsche centen vervaardigd Gestegen koopkracht van het geld Als een typisch bewijs van de ge stegen koopkracht van het geld mag ■wel melding worden gemaakt van het feit, dat in Magoensari (Kediri) valsche munters zijn betrapt, die zich bezig hielden met het maken van valscheoenten! aldus meldt het „Bat. NbL" Bij een inval in het huis van zekeren Hadji Adenan was de huiseigenaar daar mede druk bezig. Hij werd bij dit werk ge assisteerd door twee medeplichtigen. Bij het naderen van de politie stoven zij uit een, doch daar het huis reeds omsingeld was, konden zij zonder moeite worden inge» rekerid. Bij huiszoeking werden alle mate rialen compleet aangetroffen, alsook een hoeveelheid reeds vervaardigde munten. Het werk werd op moderne wijze verricht, waarbij de lieden zoo geraffineerd te werk gingen dat de valsche munten zeer moeilijk te onderscheiden zijn van echte. De centen werden n.l. geslapen met ijzeren werktuigen. Zich op heelerdaad betrapt ziende was het voor de daders niet meer mogelijk te ont kennen. Bij het verdere verhoor volgde de bekentenis dat zij reeds een maand aan den gang waren, zoodat mag worden aangeno men dat deze valsche centen reeds in groo- ten getale in omloop zijn gebracht. Na het eerste verhoor werd ook een inval gedaan bij eenvChinees in de desa Kenajan in Toeloengpagoeng, waarhij inderdaad bleek dat deze man het valsche geld in om loop bracht, aangezien eenige honderden centen van hetzelfde fabrikaat in zijn bezit werden gevonden. Het gevolg was, dat ook deze man als medeplichtige in veilige bewar ring werd gesteld. Er werden geen andere munten geslagen dan centen, voorzien van het jaartal 1901. In elke toko in deze streken zijn koperen platen te vej-krijgen tegen den prijs van f 0.35 per katti, terwijl men uit elke katti zeventig centen maakte, Aan grondstof kostte het „artikel" dus cent per stuk. de andere halve cent moest het werkloon beloonen, de organisatie en het risico, dat niet denkbeeldig is gebleken. WOENSDAG 11 MAART 1936 HILVERSUM I 1875 M.. VARA-UJtsendtaf. 8.00 gram.pl.; 9.00 orgelspel; 9.30 kook- praatje; 10.00 morgenwijding VPRO; 10.13 kamermuziek; 12.15 E. Walis en zijn or kest; 1.151.45 Ven.', orkestconcert. 2.00 voor de vrouw. 2J5 de Notenkrakers; 3:00 voor de kinderen; 5.30 gram.pl.; 6.00 kwin tet; 6.30 de Flierefluiters; 795 de Kre keltjes; 8.00 Berichten; 8.15 VARA-strljk- orkest; 10.00 berichten; 10.05 de Bohe« mians; 10.45 fantasia. HILVERSUM. II 301 M. NCRV-Uitzenrtm:. 8.00 Schriftlezing, meditatie; 8.15-9.30 gram.pl.; 10.30 morgendiënst door Ds., S. R. S m i ld e, Geref. pred. te Zeist; 11.00 12.00 alt-mezzo en piano; 12.30 kwintet concert en gram.pl.; 2.30 causerie; 3.0Ó— 3.50 viool en piano; 4.00 Chr. liederenuur; 5!00 kinderuur; 6.00 landbouwpraatje; 7.00 berichten; 7.15 reportage; 7.30 lezing; 8.00 berichten; 8.05 Amhemsche Orkestvereen, 9.00 lezing; 9.30 vervolg concert; 10.00 be richten, dampraatje; 10.20 vervolg con cert. DROITWICH J509 M. 11.20—11.50 grampL? 12.05 orgelspel; 12.35 BBC-Empire-orkesfc en de BBC-Zangers; 1.352.20 BBC- Schotsche Strijkorkest; 3.10- pianorecital? 3.35 Sted. Orkest Bournemouth; 5.03 kwintet; 6.50 oude muziek; 7.90 orkest? 8.20 BBC-symphonie-orkest; 9.35 vervolg concert; 10.50 gevar. programma; 11.05! trioconcert. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.35 gram.pl. 11.20 orkestconcert; 2.50 concert; 4.20 zang en piano; 4.50 gram.pl.; 5.50 orkest- concert; 8.20 viool en piano; 9.05 radio- tooneel; 11.0512.35 dansmuziek en po pulair concert. KEULEN 456 M. 12.33. Boerenkapel; 1.39 gevar. concert; 3.50 orkestconcert; 8.10 operette-uitzending; 9.5011.20 omroep- kleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30—2.20 zigéunermuziek; 7.20 gram.pl.; 8.20 'sym- phonieconcert; 484 M.: 12.20 zigeunermu- ziek; 6.20 oude muziek; 7.20 gram.pl.; 8.20 kleinorkesten gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.01 Blaasconcert; 9.50 trioconcert. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Verleend ia da eere-medaill# verbonden aas de Orde van Oranje-Nasaau. in zilver aan L. der Oord. te Haxenkarapel en aan 5. Bohemea te Amsterdam. LEGER EN VLOOT Verleend ia de titulaire rang van sóhout-bif- nacnt aan den gepena. inspecteur van de mèri« ne-stoomv.dienst J T Fauel Aan den heer A. J. van Loon Is eervol ent-' slag veneend uit ztfn betrekking van teóhn< ambtenaar 2e kl. der genie. Benoemd zün tot res.-off. van geaondh. ïe -kt, de dlenatpl. vaandrigs IJ. Engelsma, M Elzlng* P eersma. K J Nannlnga. F L Pool. C L Born- haupt en J G A&lbers. Eervol ontslag ia verleend uit de mil. dien»* aan den ree.-majoor der mil. administratie K, en aan de rea.-kaplteins E B H Hoctln Boes en C A Kruyff. Idem aan den -res- re^lu°t k^L *ioe*0'8€n* '3 benoemd too NED. ROODE KRUIS Benoemd zon tot mil. commissarl» van-he* Ned. Roode Kruia. de heeren J. A.Engeltjes tg Den Haag en J. van Arkel te Den Haag. 3Iet behulp van een drijvende brandspuit heeft gisteren te Rotter dam de heer Ver aart (rechts) ge tracht de mist, welke voor de haven zeer hin derlijk is, te ver drijven. Feuilleton (16 door D. K R IJ G E E Gedurende de plechtigheid moesten bruid en bruidegom roer loos blijven staan, in eerbiedige houding. Te onderteekenen kregen zij niets; blijkbaar komt het bruidspaar er minder op aan dan de ouders. Bruid en bruidegom hadden elkaar vóór dien dag nooit gezien, hoorde Herbert en hij schrok van de waaghalzerij, die zij pleegden. Intusschen is dit in China niet ongebruikelijk. Een huwelijk wordt meest door familieleden of vrienden tot stand gebracht, die op stap gaan om gegadigden te vinden, die twee verschillende menschen tot één huishouding willen omtoo'veren. Daartoe is bij dc betere standen van weerszijden geld noodig; bij de lagere bevolking behoort de bruidegom een zeker bedrag te hebben overgespaard en moet de bruid iets in de huishouding inbrengen. De stroom van-geschenken brengende bezoekers nam nog steeds toe, hoewel de meeste, geschenken reeds enkele dagen van tevoren gebracht waren en in een afzonderlijk vertrek te pronk lagen. Het lezen van de familieoorkonde was afgeloopen. Een laatste plechtigheid nog en dan mocht .het bruidspaar vertrekken. Het gold.een.bewijs van eerbied te brengen aan de wederzijdsche schoonmoeders. Twee extra zetels 'werdën geljracht. De dames werden binnen geleid en namen na. plechtigebegroeting door de aanwezigen plaats. Bruid! en Bruidegom moesten den „kotow" maken, niet tegelijk, maar na elkander; In geknielde houding bogen zij driemaal het hoofd ter aarde, na eerst de schoonmoeder, wie de eer gold, ootmoedig in het gelaat gestaard te hebben. „Sapper loot!" dacht Herbert, „hier zit veel meer aan schoonmoederij vast dan bij ons, waar men er alleen maar moppen op weet te tappen." Verheugd den aftocht te kunnen blazen uit het intusschen tot kookpunt verhitte vertrek, ging Herbert zich een poosje ver koelen op de binnenplaats, die ook al duister gehouden en rood versierd was. Het muziekkorps stond er lustig te blazen. Ook werd er een glas wijn aangebod. n. Een beetje verkwikt ging Herbert weer naar binnen om den verderen stand der voorstelling op te nemen. Het bleek dat men door de verschillende vertrekken van de woning werd rond geleid, waarbij ook de beurt kwam aan de kamer met huwelijks geschenken. Verrast keek Herbert op hier bruid en bruidegom aan te treffen, heel gemoedelijk naast elkander op de huwelijks sponde zittend, die tot aan den zolder opgestapeld was met zijden kussens, geschenken, waaronder pracht exemplaren. De bruid was nog steeds zwaar gesluierd, maar dit belette haar niet van tijd tot tijd een suikertje te verorberen van eea schoteltje, dat tusschen de beide jonggehuwden op het bed geplaatst was. Op die wijze verstreek er nog eenige tijd met heen en weer slenteren en bezichtigen, tot de maaltijd een aanvang nam. Van wege het groote aantal gasten en de lastige tafel vorming bij Chineesche maaltijden was er diner op verschillende tijden, om drie, zés, negen en twaalf uur. De gastheer was verplicht bij al die maaltijden aan te zitten en zal zich na afloop van de laatste eetronde een welgevpcd 'man gevoeld hebben. Dames zaten niet aan. Dit is volstrekt nog geen algemeen gebruik in China en zeker niet in het binnenland. In Peking en ln de concessiesteden, langs de kust, komt het meer en meer in zwang. Voor het eerst van zijn leven zat Herbert aan een Chineesch diner aan. Van de eene verbazing viel hij in de andere. Inplaat3 van een glaasje port of iets dergelijks om den eetlust aan ts wakkeren, was er in een vertrek, afzonderlijk daartoe ingericht, thee met suikergebak aanwezig, waarvan hij zich naar genoegen bedienen kon. Deze apéritifkamer is tevens toegang tot het eetvertrek, waar men aan groote, ronde tafels plaats neemt. De smulpartij kon beginnen. En inderdaad was het een smulpartij. Herbert raakte er zoodanig van onder den indruk, dat zijn dichtader begon te vloeien en hij zijn opgetogenheid aan eenig# verzen toevertrouwde. Hard opschieten met eten deed hij in tusschen niet, want inplaats van mes, vork en lepel, vond hij op zijn plaats niet anders dan twee houten stokjes, iets dikker en korter dan breinaalden. Het eten met die dingen was een geducht inconveniënt en in den aanvang leek het hem geheel en al onmogelijk. Met die houtjes de aan dobbelsteentjes ge sneden spijzen op te visschen en naar den mond te brengen, is een kunstwerk dat eerst geleerd moet worden. Bovendien doet het gebruik met die stokjes onze Westersche begrippen niet smakelijk aan, want zij gaan regelmatig in dc gemeenschappe lijke spijskommen en vandaar naar de monden der eters en vice-versa. Wat Herbert te eten kreeg vond hij wel smakelijk en het speet hem de namen van al die gerechten niet te kunnen onthouden. Er was geparfumeerde visch, die geheel geconfijt was; er was visch in soja, haaievinnen, inktvisch, paddestoelen, zwaluwnesten en nog veel meer. Telkens werden nieuwe schotels binnengebracht zonder dat dc oude werden weggen->men zoodat de tafel overdekt werd met een waar Icger van sierlijke, porceleinen eetkommen. Van alle kanten ziet men met houtjes tien aanval wagen, een aardig gezicht, wel de moeite waard, vond Herbert, om door een foto vereeuwigd te worden. Want werkelijk dan eerst toont de Chinees zich recht voldaan en gaat men de algenoegzame, dikke boeddhabeelden begrijpen, die men overal in zijn huis houden vindt Werkelijk, bij dergelijke gelegenheden glimt zijn aangezicht van vet en genoegen. De bisschop der R.K. Zending, die zijn tafelbuur was, verteld* Herbert dat het aantal schotels bij galamaaltijden wel tot over de honderd kan loopen; Herbert meende er bij deze gelegenheid zestig geteld te hebben. Bij den maaltijd wordt heete Chineesche rijstwijn geschonken, somtijds geparfumeerd en tamelijk hoog van gehalte, zoodat oppassen de boodschap is. Na afloop van den maaltijd moest de plaats worden afgestaan aan hongerige opvolgers. Herbert vertrok derhalve met zijn tafelgenooten en zij kregen elk een zijden portefeuilletje en een zakje lekkers als geschenk mede. erheugd eindelijk van de buitenlucht te mogen genieten wou Herbert te voet naar huis gaan. Maar daarvan kon niets in- komen, dan zou de gastheer zijn „gezicht verliezen". Voor allen kwamen rickshaws voor en in joligen ren reed d« stoet hui» waart s. Zulk een intermezzo was zeer geschikt om Herbert door da ellende heen te helpen, die de militaire overheerschers teweeg brachten. Het liep naar den winter en dan hielden de vijande- lnkheden vanzelf op. want de Chinees grijpt niet graag een koud geweer vast. Bovendien is hij geen ai te best infanterist, zoodat ongebaande wegen en bevróren voeten hem niet aan het marcheeren krijgen.. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9