STADSNIEUWS DINSDAG 10 MAART 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 Gemeenteraad De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 1(5 Maart 1930, des namiddag; te twee uur, in het gebouw „Tot .Nut vai; 't Algemeen". De vergadering zal, zoo noodig, 's avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: Prae-advies op het verzoek van J. A. W. van Kluyve om ontslag als onderwijzer aan de Jongensschool voor ulo. Benoeming van een onderwijzer aan de Jongensschool voor ulo. Benoeming van oen tijdelijk 1 eeraar de paedagogiek aan dc Gem. Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Benoeming van een tijdelijk leerares de Wiskunde aan de Iloogere Burgerschool voor Meisjes. Benoeming van 3 stacfcgeneeshccren voor het tijdvak 1 Jan. 1936—1 Jan. 193S. Prae-advies op het verzoek van Mr. P. J. Idenburg om ontslag als regent van hel Hei lige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis Rekening, dienst 193-i. van den Armen raad. Rekening, dienst 1934, van de Stedelijke Werkinrichting. Begrooting, dienst 1936, van het Gerefor meerde Minne, of Arme Oude Mannen- en .Vrouwenhuis Suppletoire begrooting, dienst 1934, van het College van Vrouwenkraammoeders Rekening, dienst 1934, van het College van Vrouwenkraammoeders. Begrooting, dienst 1936, van het College van Vrouwenkraammoeders. Voorstel inzake het aangaan van kas geldleeningen gedurende het 2e kwartaal 3936. Voorstel tot verpachting van de exploi tatie van de buffetten in de Stadsgehoor eaal aan W. F. van Ingen Schenau Jr. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen C. P. Borst te Woubrugge. strekkende tot vergoeding aan de gemeen te van de schade, haar toegebracht door aanrijding van een gaslantaarn. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening, houdende voorwaarden van op neming en verpleging van lijders in hot Sanatorium voor zenuwlijders „Rhijngeest" te Ocgstgeest. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van het aanbrengen van eenige verbeteringen aan de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. Voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden we gens deelneming in het garantiefonds voor <Je in September 1935 gehouden vee- en «uiveltentoonstelling; b. tot \crhooging van het bij raadsbesluit van 27 Mei 1935 beschikbaar gestelde be drag voor het in gereedheid doen brengen van een gedeelte van de veemarkt tot ten toonstellingsterrein. Voorstel: a. tot intrekking, met ingang van een tiader door B. en W. te bepalen datum, van de verordening van 29 April 1909 (Gemeen teblad no. 6) op de brandweer, zooals deze •edert is gewijzigd; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbreiding van het brand- rweermaterieel; c. oen B. en W. te machtigen aan H. M Ide Koningin te verzoeken de jaarwedde van tien commissaris van politie, in venband met het onderbrengen van de brandweer «bij de politie, le verhoogen met f 500, zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 Jan. 1935; d. om den Burgemeester te machtigen een regeling vast te stellen, betreffende het toe kennen van belooningen aan het politie- personeel, dat bij brand heeft dienst gedaan. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning, houdende regeling van den rechtstoe stand van ihet ondewijzend personeel, ver bonden aan de openbare inrichtingen onderwijs der gemeente Leiden, en in ver hand daarmede, tot wijziging van verschil lende verordeningen, betrekking hebbende op ihet openbaar onderwijs in deze ge meente. Concordia Res Parva Crescit Viering van het achtste lustrum Tiet Collegium Theologicum „Concor dia Res Parva Crescit", een der oudste - disputen te Leiden, bestaat veertig jaar. tologische contradictie", waar men nood zakelijk op moet stuiten. Over ..geloof" han delende bleek er een noodzakelijke samen hang te bestaan fusschen deze. contradictie en de overwinning' ervan door evolutionis tisch optimisme- ais achtergrond van schillende typen van theïstisch geloof. Ilct Christelijk geloof is echter anders verbon den met „geschiedenis" dan» het retrogres- sie niet als een kwetsing van zekerheid en hoon beseft en voor het „tragische" plaats heeft. Kruis en oordeel zijn zaken van hoo- ger orde dan leed en vernietiging, waar mee men bij de. eschatologische contraditci terecht kwam. Geschiedenis is hier n.l. niet product van een „wercldgrond" zich in den mensrh betuigende, maar daad, werking van den oppersten Wal, die zich geopen- teüjkheden openden gistermiddag met een I baard heeft en werken blijft Exegese is bijeenkomst in de gewelfkamer der Acade- felfs 111 haar eerste schreden, n.l. verta- mie. nadat te voren een ontvangst der.Lng. analvse. interpretatie, onmogelijk zon- reunlsten aan het station had plaats gehad, der het Christelijk geloof waarbij de betrek- Onder dc zeer vele reünisten, die deze her- king ervan tot geschiedenis ingesloten blijft, denking met hun tegenwoordigheid opluis- Spr. toonde dit aan bij het probleem van terden, merkten wij o.rn. op de hoogleeraren Let „Yorverstaudniss of de „Voran- prof. odr. J. de Zwaan. prof. dr. G. v. d. fechauung Terug grijpende op de inleiding Leeuw en prof. dr. Thierry. Voorts zeer vele over het. symbool-karakter van het woord predikanten, w.o. er waren, die zelfs uit Zeé- j ontwikkelde prof. De Zwaan nu als kern land cn Noord-Brabant naar hun oude Aea- probleem der exegese het te weinig opge- dcmic-stad waren gekomen. merkte verschijnsel van de ..symbolische De praese« van ..Concordia", de heer G. meerwaarde" van woorden en gedachten in W. B. A. Thoden van Velzen sprak in de zijn verband met de vraag naar de ïdentifi- Academie de openingsrede uit, waarin hij ceerirg van' de „zaak Dat deze problema- allereerst er zijn vreugde over uit sprak, dat I tick en dit probleem niet slechts bij het N. T. zoovele oud-leden naar Leiden waren geko- j bestaat trad helder aan den dag en in dit men om dit feest mede te maken en om de verband w.-riï betoogd, nat de exegeet inder- banden van vriendschap te hernieuwen. daad do r ('en aard dezer dingen uit het Daarna memoreert spr. hen, die geduren-1 Christeliik besef van geschiedenis moet. Ie- lc do laatste vijf jaren door don dood aan "ven, ral men niet in aantoonbaar onvol- [Verbetering van de Stadsgehoorzaal X«t het oog op filmvoorstellingen De groote zaal$ van de Stadsgehoorzaal, •welke ook pleegt gebezigd te worden voor het geven van filmvoorstellingen, beant woordt niet in alle opzichten aan de eischen, welke, zooals de ervaring heeft geleerd, met het oog op de veiligheid van de bezoekers van zoodanige voorstellingen, dienen te wor» uien gesteld. Een van de zaal afgesloten cabine is niet aanwezig, terwijl ook de zitplaatsen op het ibalcon en de sluitingen van de deuren eeui- ge verbeteringen behoeven. Aangezien de zaal als gelegenheid om film Voorstellingen te geven blijkbaar in een be hoefte voorziet, hebben B. en W. doen na gaan, of het mogelijk zou zijn haar zonder al te groote kosten voor filmvoorstellingen geheel geschikt te maken. Gebleken is dat het mogelijk is 'n cabine toet de benoodigdc veiligheidsinrichtingen e.a., afgesloten van de zaal, aan te brengen in een ruimte, aanwezig boven het plafond van de gang op de verdieping, tussclïen do lopgaande steenen wanden van de groote eaal en den foyer. Indien de ontworpen cabine wordt aange Ibracht, zullen tevens eenige voorzieningen moeten worden getroffen ten opzichte van de bediening van de verlichting van de groote zaal. De kosten van een en ander worden ge kaamd op f 3500. De overige verbeteringen, bestaande in het aanbrengen van deurvoeren op de deuren in de zaal, het aanbrengen van beugels op hot balcon, ten einde ook daar de zitplaat sen te kunnen vastzetten en het aanbren gen van panieksluitingen op eenige buiten deuren, zullen een uitgave van pl.m. f 366 .Vorderen. B. en W. zijn met de Commissie van Fa bricage van oordeel, dat het belang, dat de zaal ook voor filmvoorstellingen zonder be zwaar kan worden verhuurd, wel opweezt tegen deze uitgaven van in totaal f 3900 Bovendien kan wellicht een extra vergoe ding voor hot gebruik van de cabine wor- jlen bedongen. GEEN SPREEKUUR De Wethoud°- van Onderwijs, de heer Jfr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek- Cottr te houden. beid voor de vele steun, die Concordia alle kanten heeft mogen ontvangen, wijst spr. erop met gevoelens van schroom dit lustrum te beginnen. Waar vindt het zijn rechtvaardiging? Alleen in het feit. dat het dispuut een levende kracht is. De reünisten mogen bedenken dat juist door dit leven het dispuut steeds aan verandering onderhevig is, en zij hun oude Concordia niet zullen te rugvinden. Maar dat het dispuut leeft geeft liet bewijs, dat het met het verleden zich verbonden weet. Spr. verwacht van de reünisten een jong hart, waardoor zij in staat zijn in het jeugdige dispuut hun plaats te weten. Daarna wordt de taak geschetst, die men van een dispuut heeft te denken: die van vorming van geest en karakter, op de onlangs gehouden conferentie inzake het Universiteit»-vra&gstftk als belangrijkste factoren eener academische opleiding aange geven, volgens spr. nergens beter te wezenlijke dan in een kleine kring vrienden en vakgenooten, zooals het dis puut wil ziin. Het schijnbaar on-democrati sche van selectie-toepassing bij de opneming van nieuwe leden kan slechts aan het dis puut als geheel ten goede komen. Toch past geborneerdheid niet t. o. van het stu dentenleven in zijn geheel of t.o.v. de maat schappij. Concordia is zich èn van zijn be sloten karakter en van de noodzaak naar buiten open te staan steeds bewust ge- eest. De wetenschap dat oud-leden en loden verbonden zijn door één geest: n.l. die C.oncordia, zal van dit lustrum eer. waarlijk feest maken. Met woorden van dank voor de vele werkzaamheden door de lustrumcommissie verricht opep.de spr. dit $ste lustrum. Na het uitspreken van deze rede begaf men zich naar de Waalsche Kerk, een liturgische dienst o.l.v. prof. dr. G. v. d. Leeuw werd gehouden. Onder de zeer vele aanwezigen merkten wij hier o.m. op den rector-magnificus prof. mr. A. S. de Blé- court. den secretaris van het curatorium, een afvaardiging van het L: S. C-, va S: R.. V. C. S. B. en Unitas en voorts scheidene disputen. Aan de hand van 1 Kon. 17 8 en Joh. 8 21 heeft prof. van der Leeuw er op gewezen, dat de studenten, die theologie studeeren, onder alles de begeerte en roeping zullen hebben om God en elkander te dienen. De vaste achtergrond bij dit alles zal zijn: God heeft Zijn leven over deze wereld uitge stort in Jezus Christus, onzen Heer. Wij zul len dienaren des Goddelijken Woords zijn en zullen de schatten Gods ontvangen en doorgeven. In het besef, dat wij staan in den dienst van Hem zullen wij door- en voort gaan. Orgelspel van ds. G. W. Korevaar wissel de met gemeenschappelijk gezang deze liturgische samenkomst af. Indrukwekkend waren de woorden waar mede prof. Van der Leeuw de overleden professoren en predikanten herdacht z z Op deze lezing volgde een schriftelijke schroom dit'eritiek van dr. P. D. Tjalsma, waarna de heer J. W. Schokking een preekschets le verde naar aanleiding van Lucas 24:31, eveneens gevolgd door een schriftelijke cri- tiek nu van ds. E. Pos*ma. Tenslotte verzorgde de heer De Boer een exegese volgens Jés. 7 10 17. De nieuwe St. Petruskerk Lelden i fraai gebouw rijker De receptie In een der fraaie zalen van Maison Bruijns aan het Rapenburg recipieerde het Collegium. Een der eersten, die het kwam gelukwenschen was de rector-magnificus, prof. mr. De Blécourt In den loop van'den middag maakten twee professoren hun opwachting. Voorts zagen wij een afvaardi ging van het Collegium van het L. S. C., van S. S. R.. van Unitas, en verschillende dis puten. Van de vele predikanten noemen wij alhoewel wij onmogelijk volledig kunnen zijn Ds. D. A. v. d. Bosch, van den Haag, Ds. Huijgens van Heerjansdam, Ds. Swarts van Schiedam, Ds. Dronkers van Ouderkerk (Z Ds. oRodenburg van Voorburg. Ds. Fort gens van Voorschoten, Ds. Postma van Oudenbosch en Ds. Splinter van Olde- markt. Ook zendmgsdirector Rauws en Mr. Idenburg gaven van hun belangstelling blijk. Aan het einde van deze receptie die een zeer geanimeerd verloop had, heeft de voor zitter der redactie-commissie van het tijd schrift „Theologische studiën" met een en- woord een Gedenkboek aangeboden, waarin behalve enkele schetsen van oud leden cn leden van het gezelschap een in memoriam gewijd is aan de overleden hoogleeraren A. Eekhof en D.-Plooy, resp. an de hand van dr. G. P. van Itterson en prof. J. de Zwaan. Na afdloop van de receptie vereenigde men zich aan een lustrum-diner, waaraan ook enkele professoren aanzaten. Rede Prof. de Zwaan Tenslotte vond nog een werkvergadering plaats, waar prof. De Zwaan een lezing hield over „Geloof, geschiedenis en exe gese". Hoofdpunten in deze lezing waren, dat „geschiedenis" wanneer men de proble matiek van het begrip waarneemt, een ge dachte is, die behoort tot de sfeer der openbaring z.ooals men die uit den bijbel kent. Spr. stelde verder, dat „geloof" d.w.z. Christelijk geloof, een noodzakelijke betrek king heeft tot Let verschijnsel, dat wij „geschiedenis" noemen. Exegese, in haar problematiek en probleem voldoende gekend, blijkt onmogelijk te zijn zonder dat geloof. Als N. Testamenticus stelde spr. dit alles echter alleen met het oog op de uitlegging der N. Testamentische documenten. Spr. ontwikkelde zijn gedachten over „geschiedenis" op de lijn van hetgeen in zijn „Imperialisme van den oud-christelij- ken geest" en „Paulus als-geestelijk Ler vormer" gezegd was, maar op nieuwe wijze, zoodat b.v. het probleem der geschiedenis zijn spits kreeg in het begrip eener „escha- De nieuwe St. Petruskerk aan de Kamer- lingh Onneslaan alhier is vandaag door den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. R. Huybers, ingewijd. Deze inwijding valt merkwaar digerwijze precies in den tijd, waarop men een aanvang heeft gemaakt met de afbraak van de resten van de Oude St. Petruskerk, die ongeveer twee jaar geleden door 'n groo te brand grootendcels werd verwoest. Op de plaats waar zij stond zal binnenkort de nieuwe brandweerkazerne verrijzen, waar voor men, nu de brandweer bij de politie is ondergebracht, moeilijk een geschikter plekje had kunnen vinden. Met de nieuwe St. Petruskerk, die ge bouwd is in het hartje van de groote stads uitbreiding achter de Lammenschansweg, is Leiden een imposant kunstwerk rijker ge worden. Door haar kloeke vormgeving en edele proporties, maakt zij een tegelijk rus tijden en forscheu indruk. Den architecten, den heeren Kropholler en Ir. Hugo van Oerle, heeft blijkbaar geen ander doel voor oogen geslaan dan een kerk te bouwen, een godshuis, waarvan de religieuze functie dan ook ten duidelijkste in de vormgeving tot uitdrukking komt. De toren is robust en zwaar, een onwankelbare wachter voor het kerkgebouw, een enorme klokkendrager, met een eenvoudige ten-hemel-strevenden spits. Het interieur van de kerk, dat plaats biedt aan maximaal 1400 personen, wordt beheerscht door vier, uit wit Noorsche graniet gehakte, pilaren en door de wijd- sche zwaai van de groote bogen daartus- 6chen die de aandacht richten op 't altaar. Door de wit-grijze kalkzandsteen, waarmede het interieur is bekleed, wordt een fraaie lichtwerking bereikt, waardoor de kerk, wel verre van kil en nuchter te zijn, zooals deze witte bekleeding zou doen vermoeden, warm èn zonnig is geworden. De heele af werking is navenant de robuste opvatting van bet geheel, met zware deuren, zwaar smeedwerk en stevige eikenhouten ban kern In den toren bevinden zich vier kolossale klokken, die electrisch bewogen worden. De groote klokken op den toren, die wijd in do omgeving te zien zijn, brengen de bewoners jan deze nieuwe wijk groot gerief. Met veel plechtigheid is de kerk vandaag ingewijd. In den vroegen morgen nam de Bisschop het kerkgebouw in bezit en had de zuivering en heiliging plaats, waarna Mgr. Huybers een pontificale hoogmis op droeg. De plechtigheden waren te omstreeks twaalf uur afgeloopen, waarna in het St Lidwinahuis aan dc Zoeterwoudsche Singel een receptie werd gehouden, waarbij do herder der parochie, pastoor Beuker*, in een rede zijn vurige dank uitsprak voor de totstandkoming van dit fraaie kerkgebouw, dat een einde maakt aan een kerkloos tijd perk, waarin de parochianen zich zeer heb ben moeten behelpen. De onaangenaamho- ren en ongemakken zijn bij de in bezit name van deze nieuwe kerk echter voor goed vergeten, omdat al het gemis thans weer met één slag wordt goedgemaakt. Oranje-bazaar in „Prediker" Morgenmiddag te half drie wordt in het gebouw „Prediker" een bazaar geopend, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Leidsche Christelijke Oranje-vereeni- ging, die sinds eenige jaren met finan- cieele moeilijkheden worstelt en daardoor in haar goed en zegenrijk werk gehandi capt wordt. Mevr. v. d. Sande Bakhuyzeit- zal de opening verrichten van dezen ba- •aar voor al sinds eenige maanden door een damescomité hard en veel ge kt is en die zeer gezellig e'n vroolijk belooft te worden. De bazaar is Woensdag en Donderdag geopend en wordt natuurlijk door iedero goede Oranjeklant bezocht. Faillissement N.V. Biscuitfabriek Nutrix Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovenge noemd faillissement. Deze lijst telt 290 cre diteuren met een totaal passief van 129.307,27. waarvan preferent f 82.757,69. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: Alg. Trust Mij., Hvp. oblig.leening rente en kosten, deeltelijk preferent, 82.136,22; dr. A. Lebret, geldleening, 23.512, CJ.M.V. I—DE ZIJL I (2—3) Gisteren speelde De Zijl voor de winter competitie van den Kring den Haag van den K. N. Z. B. in „de Regentes" te Den Haag tegen C. J. M. V. en won dezen wed strijd met 23, rust. 0—1. De doelpunten werden gemaakt door TI. Kraayenbrink, P. Lut en P. Lepelaar. Vóór dezen wedstrijd speelde De Zijl II eveneens voor de wintercompetitie tegen Hus l in de Mauritskade te Den Haag. De Leidenaren wonnen met 5—3, rust 2—2. „ATHALIA" EN ..DE ABELSPELERS De Chr. Muziekvereeniging „Athalia" en de tooneelclub „De Abclspelers", tot voor kort onderafdecling van de C.-H. .Tongeren- groep, hebben gisteravond aan een stamp volle Stadsgehoorzaal een plezierige avond verschaft. Elk op haar eigen terrein heb ben de beide vereenigingen uitstek prestaties merkten v De verpleegprijzen van Rhijngeest Aanmerkelijke verlaging voorgesteld Gedurende den laatsten tijd valt, vermotf- delijlc als gevolg van de economische om standigheden en de daarmede verband hou dende verlaging van het welvaartspeil, in de bezetting van dc versohillende klassen van het sanatorium „Rhijngeest" een verschui ving waar te nemen en wel in dien zin, dat dc bezetting van de eerste klasse en de 2e klasse A daalt, terwijl die van de 2e klasse B niet onaanzienlijk stijgt. Naar de meening der commissie voor de verricht. Met groot genoegen Gestichten, welke door B. cn W. wordt go- op. dat „Athalia" na de schei-1 deeld. zal dus thans allereerst moeten wor ding van de Leidsche Chr. Harmonie-ver- I den gestreefd naar een betere bezetting van eeniging, een corps is gebleven, waarnaar de eerste klasse en de 2e klasse A en dit re- moeite waard is te luisteren. Dat-sultaar zal \\cl niet andere kunnen worden zelfde mochten we onlangs bij een uitvoe ring van de Leidsche Chr. Harmoniever- ceniging constateeren, en als de scheiding alzoo tengevolge heeft, dat twee Christelijke muziekcorpsen naast elkaar een behoorlijk peil kunnen handhaven, dan mag men die scheiding niet al te zeer betreuren, vooral niet, nadat gebleken is, dat Athalia en het oude „Polyhymnia" moeilijk tot een on deelbaar geheel kunnen samenvloeien. Athalia voerde gisteravond een program ma uit, waarvan de nummers in 't alge meen eenvoudig en niet al te zwaar waren, maar die nummers heeft het corps dan ook voortreffelijk gespeeld. We merkten een losheid en een zwier op in de vertolking der muziek, die weldadig aandeed. Blijk baar was men vrij van plankenvrees, waar toe ook de volheid van de zaal cn de klaar blijkelijke dankbaarheid van het publiek wel zullen hebben medegewerkt. De leden van Athalia gaven zich geheel en zoo kon de directeur, de heer H. v. d. Veld, heele goede dingen met hen bereiken. Muzikaal gesproken viel er veel te genieten, wat be treft zuiverheid van toon en goede voor dracht. In den boezem der vereeniging bleek groote dankbaarheid te bestaan jegens den directeur, aan wien het eere-lidmaatschap werd aangeboden en die met bloemen ge huldigd werd. En dan was er een dames comité, dat in de afgeloopen maanden hard aan 't werk was geweest om het materiaal der Vereeniging aan te vullen. Gisteravond werd eerst den tambour-maitre een keurige stok aangeboden, maar dat was nog slechts een voorspel. Eenige oogenblikken later trad ds. Wiersinga op het podium in de waardigheid van tolk van het dames comité, om een fraai vaandel aan de Ver eeniging aan te bieden. Spr. wees er op, dat dit vaandel uitdrukte, dat Athalia op treedt met de pretentie van een Christe lijke vereeniging te zijn. Daardoor worden haar groote verplichtingen opgelegd. Zij draagt de kleuren van Jezus Christus het moet haar doel zijn de Naam van den Heiland uit te dragen in de wereld. Moge zij dit nooit vergeten! De voorzitter van Athalia, de heer De Neef, aanvaardde het vaandel met grooten dank cn bood de dames van het comité bloemen aan. De tweede uitvoerende vereeniging „De Abelspelers" en aan haar is ongetwij feld ook een zeer groot gedeelte van het succes van den avond te danken. Opge voerd werd ,,'n Zomerzotheid" van Cissy van Marxveldt. dat in zeven tafereelen eer luchtige, vluchtige, vroolijke geschiedenis geeft met dolle situaties en aardige ont knoopingen en tenslotte ook nog met een tendenz, de tendenz namelijk, dat rang en stand bijkomstig zijn en zieleadel overwint. Deze tendenz is echter vrij ondergeschikt Het gaat in dit stuk om do vroolijke dolle situaties en de ontknooping en liet laatste tafereel, waarin de booze haar ge rechte straf krijgt en de rest behoorlijk ge lukkig wordt, is dan ook tevens het zwak ste. De Abelspelers hebben het stuk voortref felijk voor het voetlicht gebracht. Vooral Gerrit Jan Laats (J. de Jager), hoewel iet wat te clownesk, en Ella Heuveling (Ada Wesselo) en niet te vergeten Erica Wende- laax (Calhr. M. Plaizier) hebben keurige creaties gegeven van de personen, die zij hadden uit te beelden, terwijl naast hen ook Robbert Jhr. Padt van Ileyendaal (D. Hendriks) en Dot Verweer (Jan Duymaoi v. Twist) keurig spel te zien gaven. De heer Hendriks, die tevens de spelleiding had, heeft plezier van zijn werk gehad, ter wijl de grimeering bij den heer G. Hoppe- .k weer in goede handen rustte. Een avond als deze heeft echter dit na deel (misschien is het ook wel een voor deel), dat zij een ietwat hongerig gevoel achterlaat. Zij laat zien wat er in onzen kring op dit gebied te bereiken "alt, maai herinnert tevens weer aan het gebrek, dat er is aan goede Christelijke stukken. De stampvolle zalen, die dergelijke avonden steeds trekken, bewijzen, dat ook bet Chris telijk publiek groote interesse heeft voor clit soort ontspanning, maar om die behoef te te bevredigen, moet men hoe langer hoe meer leentjebuur gaan spelen bij „de wereld". Het wordt tijd, dat daar eens ver andering in komt. Naar onze meening is het van tweeën een: of men moet het aan kunnen en aandurven om een eigen Chris telijk tooneel te scheppen of men moet den tooneelweg radicaal verlaten. Over de vraag of het eerste mogelijk zullen de Chr. auteurs hebben te beslissi cn zij zullen er niet te lang mee hebben te wachten, omdat anders do toestand ons boven 't hoofd groeit. Thans is do maatstaf: Kan het er nog bij door? En deze maat staf deugt niet. Bij gebrek aan stof zal er 'eeds meer bij door kunnen. De avond werd gesloten te kwart over in; veel te laat door ds. Wiersinga met dankgebed, nadat de zaal grootendecls leeggeloopen was. Zóó mag het slot van een zoo eendrachtige cn plezierige avond niet zijn. bereikt dan door een verlaging yan de voor die klassen geldende verpleegprijzen. Intus- schen staat het geenszins vast, dat het be oogde doel inderdaad zal worden bereikt., doch met dc commissie zien B. en W. geen ander middel, dat in dezen grootere zeker heid geeft. Een verlaging van de verpleegprijzen voor de genoemde klassen van rRhijngeest." ach ten B. en W. overigens ook op zich zelf wel gemotiveerd, omdat deze sedert 1932 ongewij zigd zijn gebleven, terwijl die van JSnde- geest" en „Voorgeest" sinds dat jaar aan zienlijk zijn verlaagd. De, verpleegprijs van de eerste klasse, die thans, naar gelang van dc kamer, welke de verpleegde in gebruik heeft, f 8, f 9 of f 10 per dag bedraagt, ware daarom met f 2 per dag te verlagen, terwijl de verpleegpnjs, bij verlaging met een ander in één kamer, van f 6 tot. f 5 per dag ware terug te brengen. De verpleegprijs voor de 2e klasse A. thans bij gebruik van een afzonderlijke kamer f 7, en bij verpleging met anderen in één kamer f 5 per dag bedragende, kan voorts worden verlaagd tot resp. f 5.50 en f 4 per dag. Daarnaast verdient het aanbeveling de verhooging van den verpleegprijs, welke in rekening wordt gebracht, indien de opne ming voor korteren tijd dan 30 dagen ge schiedt, en die voor dn eerste klasse f 2. de 2e klasse A f 1.50 en de 2e klasse B f 1 per dag bedraagt, te doen vervallen; daarmede zal de oorzaak voor menigvuldige klachten ziin weggeaomen, hetgeen niet anders dan aan het sanatorium ten goede kan komen. Met de commissie achten B. en W. het voorts gewensoht, zulks ten einde duidelijk te doen uitkomen met welke klasse van Dleging men te doen heeft, hetgeen in practijk niet zonder belang is, om de klasse A voortaan als „tweede klasse" en de 2e klasse B als ..derde klasse" aan te duiden. RADIO DISTRIBUTIE na 3: 8 Brussel VI: 9-20 Xeulon; 9.35 Deutschl-sender: 11.20 Kalundborg: pl.m 12.15 Brussel VI; 15.05 Parüs 'E; 17.20 Brussel VI: 18.50 Parüs R: 19.25 Eerornuaster; 21.30 Woenen of div; 22.10 Diversen; 22.35 Weeuen Of diversen Programma 4: 8.05 Parüs R: 8 50 Diversen; 10.35 Londen Reg; 12.10 Droitwich; II.2o Loj den Reg; 17.35 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.50 Londen Reg; 29.4C 22.20 Droitwich; 2 WOENSDAG 11 MAART Programma 3: 8 Brussel VI: 9.20 Keulen: 10.35 Diversen; 11.20 K.'lundborg; pl.m 12.15 Bruasel VI; 14.20 Kalundborg: 14.50 Partje 'R; 17.20 Keulen: 19.05 Brussel VI: 19.20 Beromun- ster; 20.05 Leipzitr of div; 21.35 Praag of div; 22.50 Keulen: 23.29 Weonen of div. Programma 4- 8.05 Partis R: 8.30 Diversen: 9.30 Gram-; GRD: 10.35 Londen Reg; 12.33 itwich; 14.20 Londen R: 15.20 Drol wich; 18.20 Diversen; 18.50 Londen Reg; 19.50 Droit wich; 23.05 Loodon. Reg. Agenda Woensdag 11 en Donderdag 12 Maart „Prediker" 2.30 uur nam. Baizaar Leiöschq Chr. Oranje vereeniging. Mr. J. Bool In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Enschedé is tot gemeente-secretaris benoemd in de plaats van den heer C. F. Klaar, mr. J. Bool, referendaris-redacteur ter gemeente-secre tarie alhier met 26 van de 36 uitgebrachte stemmen. No. 2 van de voordracht, mr. J. F. Jan- sonius, gemeente-secretaris te Haarlem mermeer, kreeg 10 stemmen. BURGERLIJKE STAND FeeleusSchi ■er z M G v LeeuwenOostdam d koek z en d B VBa B J Millci Klok z ■tinBrou' OVERLEDEN: 9 J J chouten—Kuhne, vr. 53 jr A C de Vogel, wedr 48 jr EC Oskam Hartog. wede 28 jr J c Duin, m, 33 j. H v d Spek—v Tol. wede. 70 j. ONDERTROUWD: G Gaükema 31 j. en H v d Burg 24 jr. N A de Bi BeckAangeenbrug d J J d B VBarnhoornLageweg d aarden Daas d K Gastelaars Chr WalenkampBots d M Cal- Geneeskundige armenzorg Lezing door Dr. M. D. Horst Als vijfde van de serie lezingen over Maat- schappelijke zorg en voorzorg, uitgaande van de ambtenaren van den Gem. Dienst voor Soci,ale Zaken te dezer stede, hield Dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneesk- en Gezondheidsdienst, alhier gisteravond 'n voordracht over „Geneeskundige Armen zorg". De voorzitter, de heer G. R. L. Oostveen. waarn.'directeur van den Gen. Dienst voor Sociale Zaken, verwelkomde de aanwezigen en in het bijzonder den heer J: J. y. Stralen, wethouder voor Sociale Zaken. Spreker, zijn rede aanvangende, gaf aller eerst een overzicht van de stof, welke hij in twee gedeelten splitste, n.L een algemeen gedeelte, omvattende: de ontwikkeling der geneeskunde, geneeskundige armenzorg geneeskundige diensten; de wettelijke rege ling en de verhouding tusschen Maatsch. Hulpbetoon en Geaieeskundigen Dienst; en een bijzonder gedeelte, omvattende: zieken verzorging in inrichtingen, ziekenverzorging thuis, ziekenvervoer, tuberculosebestrijding en -verzorging, verstrekking van verster kende middelen, tandheelkundige hulp, kleeding en schoeisel, orthopaedische hulp, verloskundige hulp. genees- en verband middelen, besmettelijke ziekten, womngtoe- slagen en krankzinnigenverzorgiug. Daarna aanvangende met de geschiedenis wijst spreker er op dat de gegevens over de verpleging van zieken in tie middeleeuwen in Holland sehaarsch zijn; wel staat vast dat in hoofdzaak bepaalde kloosterorden zich bezighielden met het verleenen van nachtverblijf aan reizendon, dikwijls zwer venden, waarbij zich veelal zieken bevon den, welke dan ter verpleging werden opge nomen. Het gevolg hiervan was dat vele Gasthuizen zich ontwikkelden tot zieken, huizen. De overheid bemoeide zioh enkel met maatregelen tegen gemeen gevaarlijke ziek ten als pest en melaatschheid; zoo werd m 13S5 het Leprozenhuis te Leiden opgericht. Ook de eerste krankzinnigengestichten, de z.g. dolhuizen, dateeren uit dien tijd. De toe. standen en de wijze van verpleging komen uit door verschillende beschrijvingen. Hot waren louter vergaarbakken van menschelijke afval, gewoonlijk door de< heid, soms wel gelijk vele leprozeriën uit be deloptochten der ongelukkigen zelf be kostigd. Met het werk van Pasteur, pl.m. I860, begint de moderne geneeskunde. Op het werk van Koch berust de tuberculose- bestrijding (1882), daarna kwamen va en serumtherapie, de ontdekking van het diphterieserum van Roux en voor Behring, de cholerabacil en vaccin, het tetanusserum. Spr. gaat de geheele vedere ontwikkeling der geneeskunde na in verband met genees kundige armenzorg. Daarna komt spreker aan het werk van Kruisvereenigingen, zooals Witte Kruis-, Groene Kruis- en Wit-Gele Kruisvereeniging. Het in een behoefte voorzien van deze ver eenigingen, vooral ten plattelande, moge blijken uit de cijfers van 1924 van het Zuid- Hollandsdhe Groene Kruis, dat toen 124 .af- deelingen telde, terwijl dit in 1935 is ge stegen tot 151 nfdeelingen met 82862 leden: thans zijn er 70 consultatiebureaux voor zui gelingen gevestigd. Vervolgens komt spreker aan de ontwik keling van do Geneeskundige armenzorg, waarbij hij stilstaat bij de vraag, particulie: initiatief of overheidszorg, na te hebben ge. memoreerd wat deze zorg in de laatste jaren vooruitgegaan, komt spreker tot de „seif. help" middels fondsen en coöperaties, welke het echter in dezen tijd zwaar hebben, door het niet meer kunnen voldoen der geldon door de vele werkloor.e leden. Hierna behandelt spreker de wettelijke bepalingen, waarop de geneeskundige ar. menzorg berust. Bij de behandeling der bijzondere onder werpen staat spreker allereerst stil bij de verpleging in inrichtingen, waarna spreker meer stilstaat bij de verpleging thuis, waar bij hij het groote belang der Wijkverplegin- gen noemde. Bij de tuberculose-bestrijding wijst hij er op dat Leiden hiervoor een na genoeg volledige organisatie bezit met mo gelijkheid tot plaatsing in het Kleuterhuis en plaatsing op de Buitenschool. Na nog stilgestaan te hebben bij de verloskundige hulp eindigt spreker zijn tot verdere studie nopende voordracht. De heer Oostveen, namens de aanwezigen Dr. Horst dankend, sprak de wensoli uit, dat het Comité in de toekomst nog eens een be roep op spreker zal mogen doen. BEGIN VAN BRAND De brandweer is hedenmorgen vergeefs uitgerukt voor een brandalarm uit -de P. J. Rlokstraat. Ten huize van J. C. J. was de vlam in een pan met vet geslagen, maar het vuur was spoedig gedoofd. OPLICHTING Te Bilthoven is aangehouden de 24-jarige L. de H. die zich aan verschillende diefstal len heeft schuldig gemaakt. Vermoedelijk is ihij ook de dader van een oplichting van een bedrag van f 380 ten nadeele van den winke lier E. de J. aan de Nieuwe Rijn alhier. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN De Heere heeft ons rnimte gemaakt Zoo was dan gisteravond de blijde uro aangebroken; de ure van officieel e operiïng van het nieuwe Jeugdgobouw van de Ver eeniging tot Evangelisatie op Gercf. Grond slag te Oudshoorn. In het Evangelisatie-gebouw aan de Hoort straat waren velen aanwezig. Na Psalmge zang werd de gemeente bepaald bij Salomo's gebed bij de Tempelwijding naar 1 Kon< 8 2634. De voorganger, de eerw. heer A. J. Dek ker, ging voor in gebed en sprak daarna woorden van welkom, in het bijzonder tot de genoodigden. Allereerst tot den heer P. A. Co lijn, burge meester van Alphen a. d. Rijn, en diens echtgenoote. De aanwezigheid van den bur« meester en mevr. Colijn stelde de heer. Dekker op hoogen prijs. Verder werden wet kom geheeten de heer G. M. Herngreen, wet houder, de heer N. Samsom', familie van den heer Dekker, o.a. diens vader Ds. 'Dek ker, de heer W. B. Kroon, architect, gebr. Van Beusckom en de hoer Van der Lin den, aannemers, en de heer J. Verhoef f, opzichter. Hierna bepaalde dhr. Dekker zijn gemeente bij Gen. 26 22b: .Daarom noemde hij zijn naam Réhoboth en zeide: Want nu heeft ons de Heere ruimte gemaakt, en wij zijn gewassen in dit land". Izaak woonde als vreemdeling te Gerar, zeker, maar met rijke beloften. Ook wij zeg-, gen: hoe dierbaar deze plek is, we wonen hier als vreemdelingen, en hopen eenmaal de erve der vaderen weer t.e betreden. De Almachtige mogen we niet vergeten. God zegende Izaak rijkelijk en Zijn gunst was over hem. Hij was in Gocls weg en werd gaandeweg grooter. Nu willen wij niet roemen op eigen ver dienste; want er zijn o zoo veel tekortko mingen. Maar op dezen vluchtheuvel gewa gen we met innige dankbaarheid van den zegen des Heeren. God heeft bij ons wat grootsch verrichtBij de gunst des Aller hoogsten is veelal ongunst der wereld. Steeds werden ook Izaak de waterputten ont nomen en werd er getwist. Maar hij brak op en groef een anderen put, en zij twistten over dien niet; daarom noemde hij zijn naam Réhoboth. God had gestreden voor Izaak. In alle be scheidenheid mogen ook wij van wasdom gewagen. Nu past groote voorzichtigheid. Daarom zij er steeds een zoeken van Gods eer; bidden en werken. Als een schenking Gods aanvaarden we dit jeugdgebouw: „met ons. o Heer. niet ons, maar Uw Naam zij eer". Laat het Rého both zoo lang klinken tot we cte erve der vaderen weer betreden. Niet onze pennen vast slaan; ook niet als we eenmaal de oude tempel mogen betrekken; want slechts in den hemel zal het Réhoboth eeuwig klin ken. Spr. besloot met Ps. GS 9: „Opdat zelfs 't wederhoorig kroost altijd bij U zou wonen". Na het zingen van Psalm 75 1 en 4 gaf de heer C. van Galen, voorzitter van het bestuur, een historisch overzicht. In 1933, bij de herdenking van het 25- jarig bestaan van de Vereeniging tot Evan gelisatie op G. G., werd gesproken van po gingen tot oprichting van een jeugdgebouw,- echter zonder gewenscht resultaat. En uu drie jaar later kunnen we door kennelijke zegeningen des Heeren in het jeugdwerk een eigen gebouw openen. Bij de kerkelijke hoof-' delijke omslag werd gevreesd, maar hut tegendeel van dé vrees werd gezien. Door- do medewerking van B. en W. omtrent ter rein werd in 1935 besloten tot de stichting. 15 November mocht de heer Dekker den eersten steen leggen. Medewerking van meer dan één zijde werd ondervonden. Ook bij de inrichting, daar nl. een compleet meu bilair werd geschonken voor de bestuurs kamer, alle lampen enz. Voor zóóveel mede werking was spr. zeer dankbaar. Burgemeester Colijn gaf uiting van de erkentelijkheid van B. en W. om deze feest- ure te bunnen medemaken. Overheid en Kerk hebben ieder een eigen terrein. Van groote waarde is het als het volk zich buigt voor God. Niet lang geleden snrak men van de eeuw van het kind; het is gewor den de eeuw van de rijpere jeugd. Dit is begrijpelijk, want heel veel van de toekomst' hangt af van de jeugd. Ons aller gebed en belangstelling zi[ er oor de jeugd, want zij moet de fakkel van o ouderen overnemen. Pat aan de vorming an de Jeugd uw gebouw dienstbaar moge nu. Snr. besloot met het citenren van Guido ■ezellc's „Het Leven"het leven is d.- kruisbanier tot in Gods handen dragen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6