KERK EN ZENDING Leven en werken van Erasmus DINSDAG 10 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nieuw-Venncp (toez.), Johs. Bronsgocst te Giessen-Oudekerk. Aangenomen: Naar Velsen, Johs. Bronsgeest te Giessen-Oudekerk. Bedankt: Voor Oldebroek, W. L. Mul der te Hoevelaken. Voor Harlingen, J. van Kuiken te Uithuizermeeden (Gr.) Voor Nieuw Vennep, Johs. Bronsgeest, te Giessen-Oudekerk BELGISCHE ZENDINGSKERK Beroepen: Te Kortrijk-Roeselaere, cand. Dr. W. Lütjeharms te Loosdrecht, CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Doesburg: W. Heerma te Aalsmeer en L. Kleisen te Vldssingen. Aangenomen: Naar Ouderkerk a.d. Amstel, J. van Doorn te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Terneuzon, F. J. Scholten te Onstwedde (Gr.) AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Zondagmorgen werd Ds. C. P. Boodt bij de Geref. Kerk te Leerdam bevestigd dooi Ds. J. O. Mulder, van Langerak, met een predikatie over Romeinen 1 16 (mid dengedeelte). Des avonds deed Ds. Boodt zijn intrede met een predikatie over Ezech. 33 1012. Aanwezig waren een vijftal pre dikanten uit de Classis, alsmede de beide Wethouders en de Gemeente-Secretaris. Na de predikatie werd Ds. Boodt toegesproken door ouderling Bakker, namens Kerkeraad en Gemeente. Staande werd den predikant toegezongen Psalm 33 11 (gewijzigd), waarna nog het woord werd gevoerd door Ds. van Oord, van Schoonrewoerd, als con sulent en afgevaardigde van de Classis. Het kerkgebouw was tot de uiterste hoekeu be zet. Cand. J. Ribberlnk, van Kampen, werd Zondag j.l. bevestigd bij de Geref. Kerk van Borger door zün studievriend Ds. A. Kuiper, van Onnen (Gr.), met een predi katie over 1 Cor. 3 9. Aan de handopleg ging nam mede deel Ds. J. S. Schaafsma, van Gasselternijveen, als consulent. Ds. Rib- berink deed zijn intrede met een predikatie over 2 Cor. 5 19 en 20. Ouderl. J. Sikkens 6prak namens den Kerkeraad en Ds. Vreug- denhil, van Appelscha, namens de Classis. Verder spraken Ds. Schaafsma en Ds. Mol van Charante, Ned. Herv. predikant Ds. Kibberink toe. Zondagmorgen heeft Ds L. W. Wes- se ls, gekomen van Abcoude, zijn intrede gedaan bij de Geref. Kerk van Lemmer, sprekende over Joh. 329 en 30, na beves tigd te zijn door zijn broer, Ds L K. Wes- eels van Harlingen, die sprak naar aanlei ding van Zach. 4 13. Den nieuwen leer- aar werd toegezongen Ps. 134 3, terwijl toe spraken zijn gehouden door br. IJlst, de voorzitter van den kerkeraad en door Ds Voerman van Joure als consulent en afge vaardigde van de classis Heerenveen. Ds. A. Zwiep heeft Zondagavond we gens vertrek naar IJmuiden afscheid geuo- men van de Chr. Geref. Kerk te Zeist, welke ïiij ruim negen jaar mocht dienen. Hij be paalde de gemeente bij Deut. 30 19. Na de toespraken tot den burgemeester en wet houder Balhuizen, kerkeraad, vereenigingen. catechisanten enz. sprak ouderling G. Rijk een woorden van dank en liet toezingen Ps. 71 2 (eenigszins gewijzigd). Velen na men nog met een hart elij ken handdruk afscheid. JUBILEUM Ds. JOH. LANGMAN Ds. Job. Langman, predikant der Ned. Herv. Gem. te De Lier, herdacht Zondag j.l. zijn veertig-jarige ambtsbediening. In den ochtenddienst predikte de jubilaris over Psalm 48 vs. 10. Ouderling v. d. Berg bracht gelukwen- schen over. Ds. A. v. Geest, van 's Graven- scande, sprak namens het Prov. College en herinnerde er aan, dat de wegen van jubi laris en spreker zich vier malen kruisten, zoowel in den studietijd als in den strijd voor de geheelonthouding. Namens den kerkeraad van Wassenaar sprak ouderling Bameveld. Na afloop van den dienst maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik ds. Langman de hand te drukken. De dienst werd bijgewoond door verschillende bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten uit het Westland. Ds. J. G. LEKKERKERKER A-s. Donderdag herdenkt Ds. J. G. Lekker, kerker, Ned. Herv. predikant te Bennebroek, zijn 25-jarige ambtsbediening. Jacobus Gerardus Lekkerkerker werd 29 Dec. 18S1 te Zoeterwoude geboren en stu deerde aan het gymnasium en de universi teit, beiden te Leiden. In 1910 oandidaat ge- worden in Noord-Holland, bevestigde zijn zwager, Ds. T. G. v. Reeuwijk, van Amster dam, hem 12 Maart 1911 te Gardcren. Ver volgens stond hij te Nieuw-Vennep en sedert 11 Febr. 1923 te Bennebroek. Ds. Lekkerker ker is godsdienstleeraar aan de stichting .Vogelenzang. Zondagmiddag hoopt de aanstaande jubi laris een gedachtenisrede te houden en daarna een receptie. DE ZAAK'SNETHLAGE c.s. En de Algemeen* Synode Dr J. F. Beerens, de positie van Dr Sneth- ïage, Ds. Boers e.d. besprekende in „Her vormd Amsterdam", stelt een duidelijk al ternatief: .Kunnen deze beide predikanten hun lid maatschap van een communistische partij vereenigen met een getrouwe en innlg-over- tuigde prediking van het evangelie van Christus en blijkt 't uit niets, dat zij in strijd met de beginselen van dat evangelie handelen, dan is er voor eenige tuchtoefe ning geen aanleiding. „Mocht echter het tegendeel blijken, dan 3s de Synode geroepen het niet bij een stich. telijke vermaning te laten. Dan moet zij in derdaad het terrein van 't „opzicht" ver laten en zich begeven op het netelige gebied van de tucht. „Maar dan zal juist weer aan den dag ko. men. hoe onder de tegenwoordige reglemen ten een dergelijke tuchtoefening met groo te moeilijkheden en gevaren ge paard gaat, omdat zij de noodige geeste lijke instanties mist en alleen dreigt beslist te worden door een toevallige meerderheid .van de helft plus 1. „Daarom ls 't noodig, dat de reorga- nisie der kork, gelijk die in 't te ver wachten rapport van Kerkopbouw en Kerkherstel wordt ontworpen, zoo spoedig mogelijk door de kerk zal wor den ingevoerd, opdat in de toekomst dergelijke gevallen als die van deze communistische predikanten op gees telijke en principieele wijze kunnen worden onderzocht en berecht niet door de tucht van een statische leer. maar door de dynamische uitdrijving van een levende, belijdende kerk", TUCHTOEFENING De resultaten publiek Het mag als voldoende bekend worden ver ondersteld. dat de toepassing van censuur in de Geref. Kerken aan de gemeente wel be kend wordt gemaakt, doch de resultaten daarvan haar vrijwel onbekend blijven, ten zij dan moet voortgevaren worden tot de uiterste stap. De kerkeraad van Ameter- d a m-Z u i d heeft gemeend, dat de ge meente voortaan ook mededeeling zal wor den gedaan van gevallen, waarin ophef fing der censuur het gevolg was. Daartoe is een formulier vastgesteld, dat aldus luidt: „Geliefden in den Heerel „Uiieden is bekend, dat, eenigen tijd gele den, de Kerkeraad in de droeve noodzake lijkheid is geweest een broeder (zuster) der gemeente, die zich had schuldig gemaakt aan af te houden van de gemeenschap aan de Tafel des Heeren. „Nu kunnen wij U echter met blijdschap mededeelen, dat hij (zij), na herhaalde ern stige vermaningen, blijk heeft gegeven van ware boetvaardigheid, zoodat wij hem (haar) naar zijn (haar) begeerte den toegang tot de Tafel des Heeren weder hebben kunnen ont sluiten. „Wij wekken U daarom met ernst op, den Hecre te danken voor de weldaad, aan dezen broeder (zuster) bewezen en Hem te bidden, dat Hij zijn werk aan den berouwvollen zon daar moge uitvoeren tot zijn (haar) eeuwige zaligheid". BESCHAMEND EN VOORBEELDIG Een landgenoot ontving een blikje wafels uit Hongkong en vond bij het open maken een bijbeltekst (Jes. 6:35). Verrast door dit opmerkelijke feit (uit China!) vroeg hij den fabrikant om nadere inlichting. En ontving een brief, waaraan wij («enige zin sneden ontleenen: Deze tekst stond in vier talen, n.l. Ja- vaansch, Maleisch, Chineesch en Engelsch, en wordt in elk blikje biskwie gedaan. We doen dit al vijf jaar. Onze geheele firma wordt door Christenen geleid, dus sluiten wij in elk blik biskwie een Bijbeltekst In als pro paganda van ons Christelijk geloof, op deze wijze het Woord van onzen God versprei dende. Deze actie gaat niet uit van eenige organisatie. Wij zijn, voorzoover wij weten, de eenige firma, die dit in China doet. Na tuurlijk kunnen wij niet veel tastbare resul taten op di^ werk zien, maar we weten, dat we op deze wijze de woorden Gods brengen aan de vele niet-Christenen. Zij moeten ze lezen na opening van het blik. „Wij hebben in onze firma 300 arbeids krachten in Hongkong en voorts nog velen in Canton en Shanghai. Eiken Zondagmor gen wordt voor hen een dienst gehouden door de plaatselijke predikanten en voorts eens per week een Bijbel-Studie-Kring. Wij ach ten dit noodzakelijk teneinde de zielen van onze menechen te redden en nu zijn er al reeds meer dan de helft van hen gedoopt, en Christen geworden. „Elk jaar na Tweeden Kerstdag organi- seeren wij een feest voor ons personeel. Alle menschen komen dan eerst tezamen in een dienst, daarna wordt een zanguitvoering met muziek gehouden ter gedachtenis van Jezus' geboorte en daarna blijven we gezellig bij een. Het is werkelijk de gelukkigste dag van het. jaar voor ons allen". Onze Christen-werkgevers hebben thans hun voorbeelduit China. KERKORGELS Men bericht ons, dat het kerkorgel uit <Je oude kerk naar de nieuwe Geref. kerk te Monster zal worden overgeplaatst. Het orgel zal worden gerestaureerd, uitgebreid en voorzien van een nieuw modern front. Opdracht werd verleend aan de electrisc'ne orgelfabriek M. Spiering, Dordrecht. Dr. M. C. SLOTEMAKER DE BRUINE Het Ned. Zendingsblad meldt: De nieuw-benoemde rector, dr. M. C. Slotemaker do Brume werd 13 Februari af gevaardigd als predikant der Indische Kerk. Deze kerk geeft hem dan de speciale op dracht om werkzaam te zijn aan de Hoo- gere Theologische School. Vooraf zal hij ter oriënteering eenige maanden in de Mi- nahassa en op Ambon vertoeven. JAARVERGADERING VAN ZENDINGSCORPORATIES De voorjaarsvergadering van de Ned. Zend. Vereeniging wordt 22 Mei te Rotter dam gehouden en de algemeene vergade ring van de Utr. Zend. Vereen. 9 Juni te Utrecht, terwijl de jaarvergadering van het Ned. Zend. Genootschap 8 Juli te Rotter dam plaats vindt. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST Het bestuur van het Chr.'Nationaal Zen- dingsfeest heeft den voorbereidenden ar beid aangevat voor hot feest, dat D.V. Woensdag 1 Juli zal worden gehouden op Raaphorst onder Wassenaar, welk landgoed de Koningin welwillend ter beschikking stelde. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES Het Zendingsbureau te Oegstgeest, post rekening No. 6074, vraagt ons plaats voor het volgende: In Utrecht werd een huis- collecte gehouden ten bate van het Zen dingswerk, welke ruim 1500,— heeft op gebracht Het bedrag werd met groote dankbaarheid ontvangen. Men verwacht, dat verschillende steden en dorpen dit voorbeeld zullen volgen. ZAAIERS OP DEN ZENDINGSAKKER Het Ned. Zendingsblad meldt: De heer en mevrouw Kruyt, van het Ned. Zend. Gen. keeren 10 April van ver lof naar Posso terug. De heer en mevrouw. Van der Brug. van de Ned. Zend. Ver., keeren 30 April van verlof naar Bandoeng terug. De heer en mevrouw Van Hoogstraten van het Ned. Zend. Gen., hopen in April naar Soerabaja terug te keeren. Tot zendeling-diakones is door het bestuur der Ned. Zend. Vereen, benoemd zr. H. J. Roorda van Eysinga, die aan het Haagsche Diakonesscnhuis verbonden blijft; zij hoopt in het najaar uit te gaan. Zr. Van Arkel nan het ziekenhuis Im- manuël te Bandoeng van de Ned. Zend. Vereen, wordt in het najaar met .verlof verwacht» BIJ DE HERDENKING VAN ZIJN VIERHONDERDSTE STERFDAG „Vorst der letteren, sieraad der wereld" Dit jaar wordt, zooals velen reeds bekend zal zijn, de vierhonderdste sterfdag van den grooten Rotterdamschen geleerde Desiderius Erasmus Roterodamus herdacht. Dit ls een gerecde aanleiding om leven en werken van dezen ver boven zijn tijdgenooten uitsteken den denker en schrijver eeils nader te bezien. Eraemus werd 27 October 1466 of 1467 ge boren te Rotterdam uit een romantische, ongelukkige verbintenis tusschen den een- voudigen dorpspastoor Rotgcr Gerards en een zekere Margaretha. de dochter van een Zevenbergsch chirurgijn. Zijn opleiding was louter kerksch. Hij woonde eerst in Gouda, daarna te Utrecht en ten slotte in Deventer, waar hij de be roemde fraterschool van St. Lebuinus be zocht. Zijn moeder stierf in 1480 aan de pest en korten tijd daarna overleed ook zijn vader. Na nog de kloosterschool te '6-Hertogen- bosch te hebben bezocht, legde hij op aan drang van zijn voogden do Kloostergelofte af en werd opgenomen in het klooster Steyn bij Gouda. Drang naar vrijheid Hij voelde zich echter voor dit leven on geschikt, hij was een gevangen vogel gelijk. Vrij wilde hij zijn, onafhankelijk, als hij slechts in de meest noodige behoeften kon voorzien. Deze trek is hem zijn leven lang bijgebleven. Na 25 April 1492 de priesterwij ding te hebben ontvangen, verliet hij in 1493 het klooster, als secretaris van den bisschop van Kamerijk, om er nooit meer in terug te keeren. (Het duurde echter nog tot 1517 voor hij van zijn gelofte werd gedispenseerd). In 1495 trok hij naar Parijs oin zijn stu diën voort te zetten. In zijn onderhoud voor zag hij als gouverneur van eenige jonge Engelsche aristocraten. In het eerst wijdde hij zich uitsluitend aan humanistische studiën, ook begon hij reeds als schrijver op te treden. In den voorzomer 1499 vertrok hij naar Engeland. Hier kwam hij in aanraking met John Colet en Thomas Morus. „Onder den invloed van Col .t, een diep ernstig man, die zeer ervaren was ln de kerkvaders, en die de brieven van Paulus verklaarde, zette Erasmus zich tot bestu deering van de Heilige Schrift." Ook in 1505 en 1509 vertoefde hij weer in Engeland, het laatst als professor te Cam bridge. Na zijn eerste verblijf in Engeland bleef hij tot 1501 in Holland, toen verliet hij zijn geboorteland voorgoed. Op zijn vele reizen door Europa, kwam hij in kennis met de voornaamste mannen van zijn tijd en oefende hij alom .grooten invloed uit door zijn wetenschappelijkea arbeid, zijn persoonlijke samenspreking en door de uitgebreide briefwisseling met ge-' leerde en groote mannen". Doctor in de theologie De kennismaking met de Annotation?» op het N. Testament van Laurentius Volta, toen hij te Leuven vertoefde, deden hem be- EEN KONINKLIJKE GIFT Het bestuur van den Centraal Bond voor inwendige zending en Christelijk philantro- pische inrichtingen heeft van H. K. H. Prin ses Juliana een mooie gift ontvangen voor den arbeid van den BoncL PAASCHBOODSCHAPPEN Met twee smakelijk uitgevoerde tradaat- jes komt de uitgever W. D. Meinema te Delft de Evangelisatiecommissies rug- steunen voor den arbeid in den Paaschtijl* een van Ds. P. Prins, een van Ds. D Ringnalda Jr. Beide betreffen de Paasobgedachte; de meer mensche'-ijke re deneertrant van Ds. Prins en het meer in preektoon gehouden tractaatje zullen ieder hun weg wel vinden; Gods wegen naar het menschenhart zijn altoos goed. als zij door Zijn Geest gebaand zijn. De uitgever zendt gaarne proef-exemplaren toe; de prijs is laag genoeg voor verspreiding in tien duizenden. KERKELIJKE JAARBOEKJES De Geref Kerk van Enschedé en d:e van Amsterdam West zenden ons hun Jaarboekje voor 1936. Dat van Enschedé be vat alle nanvrn en adressen der leden. Voor Amsterdam-West was 1935 een jaar van verlies wegens het emeritaat van Ds v. d. Werffe om gezondheidsredenen; voor En schedé was het een jaar van winst, wijl Ds de Wolff uit Mussel er zijn intrede deed. Verder bevatten de boekjes de gewone ge gevens. UIT DE TIJDSCHRIFTEN. In Horizon opent Dr. K. Dijk een reeks artikelen over de Kerk. Ds. A. de Bondt trekt na een korte, levendige weer. gave van Ibsers „Brand" de beteekenis van diens bekende „Alles of niets" voor het oordeel der H. Schrift Van Dr. J. F. Reits- ma is er een uitnemend betoog over werke lijk Christelijke, dat is: uit Christus gent», men en naar Hem gerichte opvoeding, in zonderheid in de critisehe periode. De sprok kelingen verdienen wel een naam van hooger orde. Op alleraardigste en onderhoudende wijze vertelt Prof. Dr. A. van Veldhuizen in de N. Theol. Studiën, hoe predikan ten bii hot houden van de preek de letters hebben uit te spreken. Letterlijk van a—z wordt hun dit met talrijke voorbeelden ver duidelijkt. OPVOEDING EN ONDERWIJS ONDER WIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Vijfhuize nH aar- lemmermeer (hoofd de heer J. J. Buijze) de heer W. H. Verdonk, thans on derwijzer aan de Chr. School te Kerk-Driel (G.). Benoeming aangenomen. J. STRIKWERDA In de jaarvergadering van het gewest Friesland van de vereeniging van Chr. on derwijzers te Leeuwarden werd de heer J. Strikwerda, van Zeist, oprichter en oud- voorzitter der vereeniging, die een rede hield over: „Onderwijzers vol toewijding", benoemd tot eerelid der vereeniging. sluiten zelf het N. Testament ter hand te nemen. Van 1506 tot 1509 was hij in Italië en ver wierf 4 September 1506 den graad van doc tor in de theologie. Na zijn derde verblijf in Engeland (1509— 1514) vinden wij hem in 1514 in Duitschland en van 1515 tot 1521 grootendeels in de Zui delijke Nederlanden. Na 1521 was hij hoofdzakelijk in Bazel gevestigd, waar hij 12 Juli 1536 stierf, bijna 70 jaar oud. Zijn vrienden hoorden hem in zijn dood strijd voortdurend steunen: „O Jesu, miseri- cordia, Domine libera me, Domine miserere mei: o Jezus, barmhartigheid, Heere. verlos mij. Heere, ontferm U mijner', en tenslotte in zijn moedertaal: „Lieve God". Meest gevierde geleerde Erasmus was de meest gevierde ge leerde uit den tijd der Hervorming. Op litterair gebied had hij onbetwist gezag en ook als theoloog was hij een auto riteit. Geweldig was zijn invloed. In duizenden brieven heeft hij zijn ideeën verkondigd, in de tallooze uitgaven zijner werken zijn meening gepropa geerd. Geleerden en aanzienlijken, zelfs vorsten en de Paus dongen om zijn gunst Men achtte het een groote eer hem gesproken te hebben of mot hem in briefwisseling te staan. Ongeveer 1517 staat hij op het toppunt van zijn roem. „Vorst der letteren, groote Rotterdammer, 6ieraad der wereld", zijn de namen, die men hem geeft. Hij werd benoemd tot bijzonder raadsman van Karei V. Toch heeft hij geen hooge ambten bekleed. Zijn groote vrijheidszin deed hem voor ver schillende eervolle aanbiedingen bedanken, zelfs genoot hij zoo van zijn vrijheid, dal hij Paulus III voor een kardinaalshoed heeft kunnen bedanken. Rijke giften en jaargelden, die hem later zoo ruimschoots toevloeiden heeft hij niet versmaad. Zijn geschriften Van zijn talrijke geschriften verschenen vele uitgaven. Hij bezorgde o.a. een nieuwe critisehe uitgave van de Klassieken en de kerkvadprs (vooral Hiëronvmus). Voorts gaf hij in 1516 ook uit zijn „Novum instrumen- tum omne", de Grieksche tekst van het N. Testament met daarnaast de Latijnsche vertaling en aanteekeningen. Een werk, dat mee den stoot gegeven heeft tot verdere tekstcritische studie van het N, Testament. „Erasmus echter behoort, wat het over- groote deel van zijn geschriften betreft, tot de grooten. die men niet meer leest". In zijn werken wees hij scherp de gebre ken in de kerk aan, die hy met zijn satire hekelde. Hij wilde hervorming der kerk, maar zonder scheuring, uitgaande van bo venaf, bijvoorbeeld van den keizer, den paus of een concilie. Om zelf als hervormer op te treden ontbraik hom de innige geloofsmoed. „Niet allen hebben genoeg kracht tot het martelaarschap. Ik vrees dat ik, als er een tumult komt, Petrus zal navolgen". Aan aandrang om zich te scharen bij de partij der reformatie heeft het niet ontbro ken. Maar telkens wees hij dien aandrang af: hij wilde slechts „bloot toeschouwer" zijn. Voor Luthers methode had hij geen sym- STUDENTENALMANAK N.D.D.D. Het studentencorps van de Vrije Univer- steit heeft aan den ingang van zijn m smaakvollen band verschenen Almanak een portret van Prof Dr L. van der Horst en bij een prachtig portret van Idenburg een woord van eerbiedige hulde, door E. D. Van de 211 bladzijden zijn er 138 gewijd aan de gebruikelijke gegevens: lijsten van de bij de V.U. betrokken personen, studen tencorpsen en -clubs, jaarverslagen enz-. Er is dus een ruim deel toegemeten aan het z.g.n. Mengelwerk. Dat hierbij gemist wordt een „hooggeleerd herdenkingsstuk" over de Doleantie is een opmerking, die reeds ondervangen is in een redactioneel woord (de almanak is samen gesteld door de heeren Buitink, Berghuis, Schuijl en Baas), waarin wij lezen, dat geen der gevraagde hooglecraren cr tijd voor had. Maar vooral is dit weggelaten, om dat men in dezen tijd van hoogspanning toch vooral niet aandringen wilde op een verscherping van de tegenstelling KampenV. U., doch veeleer zoeken moet naar eenheid. Teekenstift en dichterpon hebben in dezen Almanak veel en goed werk geleverd; de penkrassen boven elke maandagenda en de verzen van G. J. D. A. getuigen ervan. Dan vinden we in de bijdragen van het Farrago degelijke van P. J. V. en J. V. over de ont wikkeling van het corps-idee; ernstige als van A. J. van S., „De Stille Nacht van Sjef- ke Krom", luimige als „Ro Consolate Gene rale d'Italia" van Melchior, aesthetische als „De kristallen fluit" van Paul; één ont sierende: .Avondlied" van J. D. In het met een paar kostelijke charges ge- illustreerde Varia wordt de hoorne des overvloeds weer op de bekende wijze over den lezer uitgestort Merkwaardig is de blanco bladzijde waarboven: „Varia op Prof. Waterink mochten niet worden opgenomeu" wat natuurlijk niet beletten kon een citaat uit een zijner boeken te lanceeren op het Hospitium: „Vooral het samenwonen van zooveel studenten in één huis gaf licht tot uitspattingen aanleiding". (Uit zijn „Ge schiedonis der Paedagogiek"). Alles bijeen: een zich prettig lezen laten de Almanak, verlucht ook met hel aardige vondsten op het gebied van de fotografische misleiding. Bovendien een Almanak, die zijn voorganger van 1935 in omvang ver overtreft Terecht kon de redactie zich een pluim op den hoed steken met deze woor den: „Is niet het verschijnen van dezen alma nak bij het ingaan van een nieuwen jaar kring een verblijdend symbool van het be kende „een nieuwe lent', een nieuw geluid. „Want uit dezen bundel van zoo bijzonder vlot toegestroomde bijdragen, spreekt posi tivisme, cultuur-pessimisme, adventisme en romantVk. Alles tot een grootsche synthese gebracht: ons geestelijk studentenleven." Examens Ac ad. Examens. Utrecllt Gesl. doet et. Indisch Recht: de heeren C H. H. Aaldors en J. Zeijlemaker. Groningen. Gesl. doet. ex. Genees kunde: de heer J. Venema. Apoth. Assistent U t r e c h f. Opgeroepen Desiderius Erasmus pathle. Hij vond dat deze te ruw optrad, tot schade van de schoone letteren. Toch wilde hij tegen Luthcr geen partij trekken. Ook den aandrang van de geeste lijkheid wist hij af te weren. Alleen schreef hij, om zijn beschermer koning Hendrik VIII van Engeland ter wille te zijn, in 1524 een werk over „de libero arbitrioeen „scherp, maar scmi-pelagiaansch geschrift tegen Luthers werk over den knechttlijken wil („de servo arbitrio"). Hij „bewaarde in den geweldigen strijd een zelfzuchtige onzijdigheid en werd uiter aard door beide partijen gewantrouwd". Rusteloos heeft de groote geleerde ge werkt, zijn taai en ruim geheugen stelden hem tot zijn groot aantal werken in staat. Erasmus legde het ei, dat Luther uitbroedde „Het was een ongeluk voor den roep van zijn naam, dat hij werd betrokken in gods dienstige geschillen: de rots, waartegen zoo veel schitterende geesten zich te pletter stieten in de vijftiende, zestiende en zeven tiende eeuw". Maar „wat ook zijn lauwheid tegenover de zaak van het Protestantisme moge geweest zijn, het gezegde, dat hij het ei legde en dat Luther het uitbroedde, bergt een kern van waarheid ln zich. Zijn ontzaglijke werkkracht, zijn sarcasme, zijn vaak kwetsende smaad redenen, droegen er stellig toe bij ora Noord-Europa te verlossen van ver sleten begrippen, of het in zijn bedoe ling lag of niet Zijn omzichtigheid, zijn gematigdheid, zijn gemis aan een bepaald doel, een zekere moreele lafhartigheid, waren even zooveel struikelblokken om hem de vooraanstaande plaats te doen ver overen, ingenomen door een man die, behalve in kracht en moed, zijn min dere was: Maarten Luther"» Lafhartig was hy. Toen hij nog ln het klooster vertoefde, sloop hij soms in het don ker het huis uit om peren te stelen. Toen hij eens in het halfduister betrapt werd. ging hij hinkende op de vlucht, zoodat een andere monnik, die mank was, de schuld kreeg. Rotterdam heeft plichtma'ig zijn grooten zoon geëerd door in 1662 een -iandbeeld ver vaardigd door Hendrik de Keyser, voor'hem op te richten. A. J. DE WEERDT. 5 cand.; teruggetrokken een candidaat Ge slaagd de dames E. M. Bevort, Berg en Dal. H. M. Berenschot, Utrecht en J. Mekel, Hoensbroek. UIT DE A.R. PARTIJ OENE (GId.). De A.-R. kiesver. „Nederland en Oranje" alhier hield haar jaarvergade ring. De vergadering werd geopend door den voorzitter. Uit het jaarverslag van den 6ecretaris bleek, dat twee leden bedankt hadden, één lid werd er by gewonnen. De vereeniging telde nu 31 leden. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek dat er nog een tekort was. De rekeningen, nagezien door de h. h. A. J. Hengeveld en P. Berends Pzn. werden accoord bevonden. Secretaris en penningmeester wer den door den voorzitter dank gebracht voor hun velerlei arbeid. De aftredende bestuursleden W. Riphagen en W. Dykhof werden by acclamatie weder herkozen. Door D. B. Konijnenberg werd nog een referaat gehouden over: „Isaac da Casta" De rondvraag geëindigd zyndi werd nog ge zongen Psalm 119 vers 3 en werd de vergade ring gesloten met dankgebed. ALMKERK. Op 18 Maart hoopt de heer R A. den Ouden, voor de A. R. Propagandaclub een cursue-vergadering te houden. GEMENGD NIEUWS BRANDENDE PETROLEUMKACHEL OP STRAAT GESMETEN In de Utrechtschestraat 101 te Amster dam ontstond een begin van brand. Een brandende petroleumkachel stond daar dicht bij een gordijn en toen de vlammen van de kachel wat te veel opkwamen geraakten de gordijnen tn brand. De be-woner, die in de kamer lag te sla pen, werd wakker. Hij sprong op, greep de kachel en wierp haar de straat op. Gelukkig werd er in deze drukke straat niemand door getroffen. Ook wist de man verder het be gin van brand te blusschen. zoodat de in middels gealarmeerde brandweer geen dienst behoefde te doen. SCHRALE BUIT In de schoenfabriek „HoMamd" op de Duivendrechtschokade 70 te Amsterdam, ia ingebroken. Het personeel vaid gister morgen op het kantoor allés overtioop ge haald. Het bleek, dat de inbrekers door een bijgebouwtje binnen waren gekomen. Zij hadden vervolgens een deur geforceerd, waarna zij op het kantoor waren gekomen. Het zoeken in allerlei kasten en lessenaars heeft een buit opgeleverd vaa 4.79. VERDACHT BRANDJE In de^ uitdragerij van T. K.. aan de Jacob- straat 17. te H aarlem, is brand ontstaan. De benedenverdieping brandde uit. De eige naar is na verhoor naar het politiebureau gebracht. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 766.0. Laagste stand te La Coruna 747.8. Stand vanmorgen halftwaalf 759.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige O. tot N.O. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De O. hooge drukking trok Z.O.-waarte terug; de Westelijke breidt zich over oe Britsche eilanden uit. De depressie in de Golf van Bteeaye wordt De depressie in de Golf van Biscay a zich ock over de Middellandsche Zee uit, zoodat de wind weer naar Oost loopt. In N. Scandinavië is de vorst weer toegenomen. In onze omgeving steeg de temperatuur en nam de bewolking af. In de Golf van Biscaye waait het matig tot krachtig uit Z.O. en O.; aan de Iersche Westkust krach tig uit N. In Engeland was het in den morgen overal mistig: evenzoo in bijna ge heel Duitschland, maar de bovenbe wol king in Duitschland is afgenomen, zoodat h' de loop van de dag oj>klaring is te wachten. Frankrijk heeft grootendeels betrokken weer met regen in het Westen. In Scandinavië valt op verscheidene plaatsen weer sneeuw. Nu de wind weer naar N.O. gaat en de benedenlucht nog vochtig bleef is eeniie daling van temperatuur te wachten met ochtendmist en weinig of geen regen. TFERMOMETERSTA ND Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 C. 11 MAART Zonsopgang 6.26 uur, zonsondergang 5.56 uur Maan op nam. 10.04 uur, onder v.m. 6.49 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 MAART Van 's avonds 6.26 uur tot 's morgens 5.54 uur HET DUITSCHE VERKEERSTOESTEL NAAR LONDEN Het driemotorige verkeerstoestel „Hein- rich Gontermann" van de Deutsche Luft- Hansa van den dienst KeulenLonden, dat Zondag na zijn onfortuinlijke tocht op het vliegveld te Vlissingen was geland, is gisterochtend te ongeveer tien uur naar Londen vertrokken. BOEI VERLOREN Het s.s. „Stuyvesant" der K.N.S.M. heeft op 2 Maart j.l., op weg zijnde van Funchal naar Plymouth, op 41° 40" N-B. en 11* 10' W.L een reddingsboei verloren. De directie der K.N.S.M. verzoekt ons naar aanleiding van het bovenstaande te willen mededeelen, dat het eventueel vinden van dezen boei geen aanleiding tot ongerustheid behoeft te geven, aangezien het s.s. „Stuyve sant" op 7 Maart jl. behouden te Amsterdam is aangekomen. DUnTSCH TOESTEL WEER VERTROKKEN Gistermorgen omstreeks half acht is het Duitsche militaire watervliegtuig, dat Zon dagmorgen op de Wadden ten Zuiden van Schiermonnikoog een noodlanding hee/ ge maakt met de van Borkum gekomen Duit sche sleepboot, hoewel de mist nog niet ge heel was verdwenen, vertrokken. „STRALENDE" RADIOTOESTELLEN Een jacht in Twente. De Ryksradiocontroledienst heeft in samen werking met de marechaussee en den inspec teur der invoerrechten te Almelo een onder zoek ingesteld langs de grens in Twente naar de aanwezigheid van stralende oraroej*- ontvangtoestellen. Dit rijn de ontvangtoestel len welke de z.g. „Mexicaaneche hond" ver oorzaken. In Duitschland zijn deze toestellen in groo ten getale in gebruik, doch in ons land is mee het oog op de storingen het gebruik verboden krachtens art. 64 sub. 3 van het radio-regle ment. Te Hardenberg werden 2, te Ommen 3 en te Almelo 3 toestellen in beslag genomen. EXEMPLAAR VAN „DER STüRMER" IN BESLAG GENOMEN Te Haarlem heeft de politie een exem plaar van „Der Stürmer', dat voor het raam van het kringhuis dor N.S.N.A.P. aan het Spaanne hing. in beslag genomen. Bij een huiszoeking werchm geen verdere exempla ren gevonden. Proces-verbaal is opgemaakt. KINDEREMOORD In verband met een in Januari j.l. ge pleegde kindermoord te Well er looi (L.) is door de marechaussee opnieuw gear resteerd de 30-jarige A. J. G., landbouwer en kassier van de boerenleenbank, wonen de te Maashees. G. is voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid. EEN NACHTELIJK TOERTJE Te Haarlem hebben eenige personen een auto weggenomen, welke voor een ca baret aan de Raaks stond. Zij zijn daar mede gaan toeren. Vermoedelijk was de bestuurder onder den invloed van sterken drank, want te half twee zag een politie agent den wagen slingerend over den Kruisweg rijden. Toen aan zijn sommatie om te stoppen niet werd voldaan, heeft bij vier schoten op de auto gelost om te trach ten, de banden lek te schieten. Dit gelukte niet en de wagen reed met groote snelheid verder. Eenigen tijd later is de auto onbe heerd in het Kenaupark teruggevonden. In de achterspatborden zaten eenige kogel gaten. Van de daders ontbreekt elk spo^r. KEG TEGEN HET HOOFD Terwijl de 24-jarige ongehuwde .Tac6b Stouwdam Wzn, wonende in het Winkel dorp te Oldebroek, met een cirkelzaag eeixige w erkzaamhoden verrichtte, vloog hem een houten keg plotseling met kracht tegien het voorhoofd, waardoor hij o.a. een hersenschudding bokwam. Op advies van den ijlings ontboden geneesheer werd hij naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. PLAATJESDIEVEN GEVAT In verband met een rijwielplaatjesdiefstal te Amersfoort, heeft de Amsterdamse he recherche huiszoeking verricht bij een 32- jarigen smid te Amsterdam. Daarbij werden eenige voorwerpen gevonden, afkom stig van een diefstal te Haarlem. Uit het onderzoek is gebleken, dat de soud in den nacht van 5 op 6 Februari mot een 24-jarigen timmerman, eveneons uit Amsterdam, een reeks inhraken te Haarlem heeft gepleegd, waarbij twee fietsen en een tiental rihvielplaatjes werden gestolen. l)e smid heeft een bekentenis afglegd en tevens verklaard, dat hij, tezamen nvet den timmer man, in Alkmaar 104. in Zeist 30 en in Amersfoort 50 plaatjes heeft ontvreemd. De timmerman, die eveneens is aangehou den. ontkent. Hij is echter, evenals de smid m bewaring gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3