AARDAPPELMEEL DE MILITARISATIE DER RIJNZONE mmmmmwr DINSDAG 10 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland NAAR NIEUWE BASIS? De wereld verkeert op het oogenblik in een eigenaardigen toestand. Het is als een optrekken van nevelen, als een ontwaken. Langen tijd heeft men zich allerwegen ge paaid met dingen, die een zeker bestand schenen te hebben: een volkenbondspact. een verdrag van Locarno en een aantal verdere afspraken, en al werd er een gloei ende onrust merkbaar, een verwachting van nieuwe tijden, men wilde er niet aan, dat er in Europa bezig was, een getij te verloopen. Mislukte economische bespre kingen, een eindeloos gerekte, verdrogende ontwapeningsconferentie, toenemende zucht naar bewapening, naar aparte afspraakjes waren er de symptomen van, doch men wilde die liever niet zien. Mussolini was de eerste die met de bru taliteit van den man met vitaal tempera ment den papicrstapel terzijde schoof, papier dat heel een wereld scheen te ver tegenwoordigen, en bedaard, met meer overleg dan men hem had toegeschreven, den weg naar Oost-Afrika insloeg. Wat er aan goeden wil in de wereld nog restte, van berekening willen wij hierbij niet rep pen, trachtte de oude idealen van vrede door overleg en algemeene veiligheid nog veilig te stellen, had daar ook, bij de sanc tie-uitoefening, nog belangrijke offers voor over. Bij oogenblikken leek het er zelfs naar, of een kwaadaardig sprookje van Van Eeden werkelijkheid zou worden, en de „Vredesmieren" de „Strijdmieren" in kleine stukjes zouden bijten. Ondanks den goeden wil en het flinke, eerste élan go raakte toen de Geneefsche poging naar het wel leek in een impasse. De uitzonderingstoestand. Waarin Italii zich had geplaatst, wordt thans door Duitschland gedeeld. Fascisme en natio- naal-socialisme bevinden zich momenteel in vrijwel gelijksoortige positie, tegenover heel de wereld. Evenmin als Mussolini kan Hitier aan terugkeer op zijn schreden den ken. De „symbolische bezetting" van he Bijnland heeft daartoe al te reëele zijden het prestige tegenover het binnenland spreekt daarbij tenslotte het laatste woord. Merkwaardig is daarbij dat de overtreder van gisteren", wij bedoelen Italië, door zijn mede-garant-zijn voor de juiste naleving van het Locarno-pact, tot de rech tere van „heden" zal moeten behooren. Men zou dezen toestand ridicuul kunnen men, indien hij niet tevens zoo in-ernstig was. Moet het land, dat zichzelf zoo heftig tegen den sanctiedwang teweer stelt than: ertoe mede werken, centraal Europa onder een gelijksoortige pressie te brengen? In Rome bewaart men een diep stilzwij gen, het heeft met Berlijn voor ecu oogen blik van plaats verwisseld, en bekleedt op zijn beurt de positie van de partij, Welke den doorslag geven kan. Voor Groot-Brittannië is dit niet zoo héél erg, dit kan vrij rustig bij de ontwikkeling der dingen toezien, en verklaren dat bij een Duitschen aanval op België en Frankrijk die immers toch niet in zicht is, het onverwijld de zijde van de aangevallenen zal kiezen. Maar Frankrijk, dat met zijn bondgenooten-politiek, en zijn daarop ge volgde Iaveeren tusschen oude en nieuwe vrienden leelijk uit zijn koers geraakt heeft alle kans, tusschen twee stoelen in de asch te geraken. Het heeft er voorloopig allen schijn van dat ondanks de Locarno- besprekingen, die vandaag te Parijs zullen gehouden worden, en de bijeenkomst van den Volkenbondsraad op Vrijdag a.s. deze Rijnland-bezetting een diplomatieke histo rie van langen duur zal worden, met daar aan parallel een andere affaire van even langen adem: het zoeken naar een Itali- fiansch-Abessijnsch vergelijk. Voor Italië beteckent dit niet anders dan vooi-deel. Het houdt voor de zooveelste maal de vrije hand in den Oost-Afrikaan- schen oorlog, weliswaar benard door de vigeerende sanctiemaatregelen, doch niet bedreigd door spoedige vergrooting van den bestaanden druk. Het is thans zóó gelegen, dat Rome door 'de eene deur het Volkenbondspaleis kan .verlaten, en Berlijn door de andere binnen treden. Beide zijden van het probleem houden elkander in een hachelijk even wicht. Het is nog niet te bevroeden, op ■welke basis Italië en Abessinië elkander zullen moeten vinden, tenzij dan dat men aan een ontwerp als dat van Laval en Hoare nieuw leven inblaast, onder reserve ,van althans den schijn te willen redden. Het alternatief, Italië uit den Volken bond, kan beteekenen, dat ook Hongarije, Oostenrijk en Zwitserland den bond ver laten, hetwelk practisch zijn einde zou be teekenen, tenzij Duitschland door opnieuw toe te treden daaraan nieuwe levenssappen zou toevoeren. Doch Duitschlands toetreden Wordt zoowel door wat er in het Rijnland geschied is belemmerd als door zijn eisch, dat het Geneefsche instituut op een nieuwe basis zal moeten worden gesteld. Wellicht is deze reconstructie, hoe deli caat ook, de eenige uitweg uit de huidige moeilijkheden Geen extra Belgische grensbezetting Hoewel de Belgische regeering niet offi- cieel heeft gelast de verloven in de garni zoenen aan de Oostelijke grens in te trek ken. wordt thans bevestigd, dat deze ver loven krachtens individueele orders zijn uitgesteld. De troepen aan de grens zijn niet ver sterkt en de regeering overweegt ook geen .versterking. De remilitariastie van het Riingebied doet de kwestie van dc dekking der gren zen weer op den voorgrond treden. Men hoopt dan ook in militaire kringen, Hat de oppositie tegen de militaire hervor nung aanzienlijk verminderd zal zijn. COMMUNISTISCH VERMAAK IN CADIZ Communistisch gespuis heeft in Cadiz '(Spanje) weer eens op de bekende wijze huis gehouden. De vlag van het Duitsche eonsulaat werd neergehaald, verscheiden kerken werden in brand gestoken, wonin gen van anders-gezinden werden geplun derd, enz. enz. Thans zou de politie erin zijn geslaagd He orde te herstellen. EDEN KEURT HITLERS DAAD AF Hoare spreekt van „een domme zet" Onder buitengewoon grocte belangstelling heeft de minister van buitenlandsche zaken. Kden, in het Engclsche Lagerhuis een ver klaring afgelpgd over het besluit van Duitsciiland mei betrekking tot. dc bezetting van de gedemilitariseerde Rijnzone. Onmiddellijk nadat majoor Attlee de vraag gestéld had of Eden een verklaring had af te leggen over 't gebaar van Duitsch land, nam de minister liet woord. Hij ving zijn verklaring aan met een reiaas van zijn onderhoud op 6 Maart met von Hoesch be treffende onderhandelingen over een lucht- pact, waarna hij o\erging tot de mededee- ling. die hem den volgenden dag door den Duitschen nmb .ssadeur werd gedaan. Ed£ji heeft toen den Duitschen ambassa deur medegedeeld, dat de Duitsche actie ten opzichte van bet Rijnland gelijkstond met een eenzijdige verwerping van een vrijwillig aangegaan verdrag (applaus) en hem uit eengezet, dat de uitwerking van een zooda nige daad op de Britsche opinie betreurens waardig zou zijn. In het vervolg van zijn verklaring gaf Eden een uiteenzetting van de Duitsche argumenten ter motiveering van het besluit waarna hij zeide: .De opzegging van het verdrag van Lo carno en de bezetting van de gedemilitari seerde zone hebben diep het vertrouwen ge schokt in iedere verplichting, die de Duit sche regeering in den v-rvolge op zich zou kunnen nemen". Niemand in deze vergadering, aldus ver volgde Eden, zou een zoodanige daad kun nen goedkeuren of verontschuldigen, een daad, die een ernstigen slag toebrengt aau het beginspl van het heilig karakter der verdragen, dat den geheelen bouw der inter nationale betrekkingen schraagt (applaus! Gelukkig is er geen reden te veronder stellen, dat de tegenwoordige actie van Duitschland een bedreiging met vijan delijkheden in zich opsluit. Eden preciseerde echter duidelijk.dat ingeval van een daadwerkelijke aanval van Duitschland op Frankrijk of België, welke een schending zou vormen van artikel 2 van het pact van Locarno, Engeland zich ondanks de verwerping van het verdrag door Duitschland eers- halve gehouden zou achten de aange vallen naties overeenkomstig de bepa- Het Fransch Russische verdrag Ratificatie thans wel zeker! De commissie voor buitenlandsche zaken van den Franschen senaat heeft het rap port besproken, waarin goedkeuring wordt gehecht aan het wetsontwerp, dat reeds in de Kamer is aanvaard, betreffende toestem ming tot ratificatie van het Fraasch-Rus sisch pact. Verscheiden leden der commissie, o. a. Millerand verklaarden besloten te hebben vóór de ratificatie te stemmen bij wijze van antwoord op de Duitsche provocatie, die gekenmerkt wordt door de schending van het verdrag van Locarno en de bezetting van de gedemilitariseerde zóne. Het rap port werd met bijna algemeene stemmen aanvaard. Bevestigd wordt, dat de commissie de' senaat zal verzoeken het wersontwerp op de agenda van de zitting vaa Donderdag te plaatsen. Zes senatoren hebben zich voor de debat ten opgegeven, maar men acht het moge lijk, dat enkelen hunner van het woord zullen afzien. Dit schijnt het gevolg te zijn van de diplomatieke situatie, welke is ontstaan door het initiatief der Duitsche regee ring; het debat zal niet zoo uitvoerig zijn als men eerst had voorzien en het schijnt dan ook zeker te zijn, dat het Fransch-Sovjet-Russisch pact met een groote meerderheid door den senaat zal worden geratificeerd. lingen van de bijstaudsverdragen te hulp te komen. Voortgaande behandelde Eden het Duit-: sche memorandum in zijn geheel, waarna hij voortging met de woorden: „Een van de belangrijkste fundamenten van de vrede in West-Europa is vernield. Wanneer de vrede verzekerd moet worejen, is het klaarblijkelijk noodig tot wederop bouw over te gaan. In die geest zullen wij het nieuwe voorstel van Hitler ter hand nemen. (Applaus). De Engelsclie regecring zal de Duitsche voorstellen met heldere blik en objectiviteit bestudeeren, teneinde uit te maken in welke mate zij de middelen bieden, waarmede de structuur van de vrede opnieuw kan wor den versterkt. Eden herinnerde eraan, dat de Fransche en Belgische regeeringen met volledig mede weten van en in overeenstemming met de Engelsclie regeering een zoo spoedig moge lijk bijeenroepen van de Yolkenbondsraad hebben gevraagd, teneinde de toestand te bestudeeren. Geen enkele beslissing zal kunnen worden genomen vóór Vrijdag, wanneer waarschijn lijk de zitting van de Volkenbondsraad ce- houden zal worden. Intusschen zullen reed: morgen besprekingen te Parijs worden ge voerd tusschen de vier onderteekenaars van het Verdrag van Locarno, buiten Duitsch land. De minister eindigde zijn redevoering met een beroep te doen op het geheelo lager huis hem in de huidige moeilijkheden te steunen m zijn moeilijke taak. De Britsche defensieplannen Bij de debatten over de plannen inzake de nat. verdediging verzocht vervolgens Bald win het Lagerhuis zijn goedkeuring aai het Witboek te hechten. Hij verklaarde, dat de herziening van de defensiemiddelen gewettigd is door den huidigen internatio nalen toestand, en dat in het Witboek slechts de minimum maatregelen zijn aan gegeven. In het vervolg zijner rede zeide Baldwin, dat in Europa nooit een blijvende vrede zal kunnen bestaan, zoolang tusschen Frankrijk en Duitschland de achterdocht blijft voortbestaan. Wij hebben, zeide hij, onze eigen moei lijkheden, doch in Europa koesteren wij geen vuriger verlangen dan te blijven trachten, Frankrijk cn Duitschland nader tot elkaar te brengen, in vriendschap met ons zelf. Ons eenige hoop, aldus Baldwin, is deze drievoudige vriendschap tot stand te bren gen, en tot deze dag aangebroken zal zijn, zullen er in Europa oogenblikken zijn van troebelen, crises en paniek. Hoare aan het woord Ook oud-minister Hoare heeft 't woord gevoerd, die geloofde, dat dit optreden een domme zet is. Ik wilde bijna zeggen een misdaad, doch ik wil geen brute ter men gebruiken. Mij dunkt, dat dit optre den het geheele fundament van de inter nationale verdragen aan het wankelen brengt on in dit opzicht ga ik geheel ac coord met de door den minister van bui tenlandsche zaken afgelegde verklaringen. Niemand kan ontkennen, zelfs do beste vrienden van Duitschland niet. dat de centrale factor in het Europee- sche probleem thans de Duitsche her bewapening is. Sir Samuel zeide ervan overtuigd te z\jn, dat het niet om een herhaling van de gebeurtenissen voor 1914 ging noch om een poging, Duitschland in een kring van bewapeningen in te sluiten, doch om een oprechte poging van de zijde der Britsche regeering, haar volle aandeel te nemen in het collectieve systeem tot uitbanning van den oorlog. Wordt Tardieu fascistenleider? In een schrijven aan de kiezers van het district Belfort heeft de Fransche oud premier, An dré Tardieu, bekend ge maakt, dat hij besloten heeft afstand te doen van zijn kamerzetel, aangezien het te genwoordige politieke systeem noch door 't volk geduld, noch door parlementaire mid delen verbeterd kan worden. De Duitsche besluiten zijn begunstigd door den toestand van het Fransche openbare leven. De beide kamers kunnen, in hun bestaanden vorm, niets doen om tegen deze verkeerde toe standen op te treden of ze te verhelpen Men moet zich thans tot het land zei? wenden en de eerste voorwaarde om door het land gehoord te worden is niet-parle- mentariër te zijn. Om te ontkomen aan het verlies aan tijd en aanzien treedt hij nu uit het parlement, ten einde zijn vrijheid van optreden voor het algemeen welzijn te hernemen. Dit uittreden is geen einde naar een be- :in. Sedert 15 maanden heeft hij zijn nieu- xe actie voorbereid. Velen in de kamer denken als hij, maar niemand spreekt dit uit Tardieu eindigt zijn schrijven met de hoop uit te spreken, dat het vrijwillig afstand doen van een loopbaan, die hem eer gege ven heeft, er toe moge bijdragen de aan dacht van het Fransche volk te vestigen op den ernst van de misstanden. Hoeveel troepen zijn er aan de Rijn? liet aantal Duitsche troepen, dat zich thans in de voormalige gedemilitariseerde Rijnzöne bevindt, bedraagt ongeveer 60.000 man, waarvan ongeveer de helft dezer dagen het Rijnland binnentrok. De 30.000 man der groene politie, die reeds in de zóne lag, werden opgenomen in dc rijksweer. Ook zouden er eskaders bombardementsvliegtui gen boven Keulen zijn waargenomen, doch niet bekend is, waar 'deze gestationneerd zijn- De a.s. Geneefsche raadszitting Voor de op Vrijdag te houden zitting van den Volkenbondsraad staat slechts één punt op de agenda: het wederzijdsche ga rantieverdrag tusschen Duitschland, Frank rijk, België, Engeland en Italië, gesloten te Locarno op 16 October 1925. en de mededee- ling der regeeringen van Frankrijk en Beb gië. In het telegram, waarin hij de Duitsche regeering in kennis stelt van den tekst der Fransche nota aan Genève, zegt de secre taris-generaal van den Volkenbond: „In ge val de Duitsche regecring als contractee- rende partij van het verdrag van Locarno aan de bestudeering van deze kwestie door den Raad zou willen deelnemen, zou ik u verplicht zijn, indien u mij dit wilde mede- deelen. w.g. Avenol". Een Duitsch antwoord voor Sarraut In een officieuze verklaring, afkomstig van de Wilhelmstrasse, wordt naar aan leiding van de radiorede van Sarraut o. a. het volgende gezegd: „Sarraut meent een brutaal „fait ac compli" van de zijde van Duitschland te kunnen constateeren. Hij vergeet, dat op 7 Maart slechts een punt gezet is achter een evolutie, die een geheele reeks „faits ac- complis" van de zijde van Frankrijk om vatte. Frankrijk heeft zich niet gehouden aan zijn eigen verplichtingen, dia het iedere agressieve daad verboden, en derhalve iedere vergrooting van de mogelijkheid van een conflict. Frankrijk heeft de mogelijkheid van een conflict doen toenemen, bewerende, dat het zelf zou beslissen of deze politiek vereenig- baar was met Locamo, en dat liet zelf zou „Meridol" geeft U 'n NIEUWE huid t Schraalheid, kloofjes, ruwheid en rim pels verdwijnen bij geregeld gebruik van „Meridol"! „Meridol" geneest, versterkt, verjongt de huid. Onmisbaar voer dagelijksche huidverzorging! Uw huid vraagt om vaststellen, wie als aanvaller moest worden beschouwd. Het verwijt, dat Duitschland zich liet recht heeft aangematigd, als rei-h- ter voor eigen zaak op te treden, komt dus neer op Frankrijk. Sarraut, zoo wordt verder verklaard, heeft gezegd: „Wij willen niet dat Straat; burg in het bereik der Duitsche kanonnen ligt". Sarraut acht het zonder twijfel nor maal en voor een groot volk duldbaar, dat Karlsruhe, Mannheim, Saarbruecken en tal van andere Duitsche steden blootstaan aan het vuur der Fransche kanonnen Betreurd wordt voorts, dat Sarraut niet nader is ingegaan op de constructieve voor stellen van Duitschland. Hierdoor heeft hij de deur gesloten voor de concrete mogelijk heden eener Fransch-Duitsche verzoening zonder voorbehoud." De terugkeer der Duitsche troepen in het Rijnland, waarbij meisjps den soldaten bloe men toewierpen. llËIËP?li3H0rvoor het binden van soepen F"" --^1 en groenten, voor het ma ffia ||Hl ken van pudding en vla Uw keuken VEREENIGDE NEDERLANDSCHE AARDAPPELMEEL-INDUSTRIE - VEENDAM De oorlog in Oost-Afrika ABESSINIE WIL ONMIDDELLIJK ONDERHANDELEN De Italiaansche verliezen Het Volkenbondssecretariaat heeft van den Abessijnschen gezant een nota ontvangen, waarin Abessinië verklaart, dat het accoord gaat met de onmiddellijke opening van on derhandelingen binnen het kader van den Volkenbond, met het doel spoedig te komen tot bijlegging van de vijandelijkheden. De Abessijnsche gezant te Parijs slaat de commissie van dertien voor alle verdere in lichtingen ter beschikking. De verliezen in Temblen Maarschalk Badoglio heeft Mussolini schriftelijk rapport uitgebracht over opzet en uitvoering van den tweeden veldslag i: Tembien en in hot gebied van Sjire. Hierin meldt Badoglio, dat de verliezen in beide veldslagen 90 officieren, 950 soldaten van de t-huistroepen en 250 van de Erythreesche troepen, dooden en gewonden bedragen. De bombardementen in Kworam Volgens Abessijnsche berichten duren bombardementen in de omgeving van Kwo ram onverminderd voort Ook in het Sidamo- gebied zijn bommen geworpen. Boven Kworam zouden drie vliegtuigen brandend zijn neergestort Twee Polen naar Rome Twee Polen, dio dienst hadden genomen in het Abessijnsche leger, en in den alag van Amba Aradarn door de Italianen krijgsge vangen waren gemaakt, namelijk de arts Maximiliaan Stanislaw en de journalist Ta- dauaz Medynsky, zijn via Napels te Rome aangekomen, waar zij door de politie zijn ondervraagd. Zij zullen spoedig, na vervul ling van eenige formaliteiten naar hun derland terug worden gezonden. Diplomatiek overleg te Rome Te Rome heeft zich de laatste dagen een zeer drukke diplomatieke activiteit ont wikkeld. De Italiaansche staatssecretaris. Suvich, heeft wederom de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en België, bene vens den gezant van Zuid-Slavië ontvangen. Bovendien hebben de ambassadeurs onder ling gedachtenwisselingen gehouden. Tot dusverre staat nog niet vast, of baron Aloisi uit Rome zal vertrekken om deel te nemen aan besprekingen der Lpcarno-mo- gendheden. Het schijnt nog niet geheel uit gesloten te zijn dat hij nog naar Genève zal gaan om deel te nemen aan de zitting van den Volkenbondsraad. SYRIë IS WEER RUSTIG! De algemeene staking in Syrië, die vijf tien dagen heeft geduurd, is thans geëin digd. De leider der nationalisten. Fakir el Baroedi, die indertijd werd uitgewezen, is te Damascus teruggekeerd. Het zakenleven gaat weer zijn gewone gang. BINNENLAND Waterschap De Regge In het komende seizoen worden 900 werkloczen te werk gesteld terschap „De Regge" werd aangeboden de begrooting voor 1936. Het werkplan voor 1936 omvat in totaal een bedrag aan uit gaven van./ 738.000, waarvan 428.000 aa arbeidsloon. Het ligt in de bedoeling in het ko mende seizoen ongeveer 900 werkloozen te werk te stellen. Voor plaatsing ko men dit jaar alleen Twenthenaren in aanmerking, waarvoor dan geen kam pen worden ingericht. Het werkplan 1935 beliep in totaal 960.000 en was het grootste sinds 1925. Voor verbetering der hoofdstroomen en de plaatselijke ontwatering is tot einde 1933 uitgegeven 6.300.000. In de middagvergadering werd het voor- iel van het Dagelijksch Bestuur inzake plaatsing van een stuw- in de Weezebeek met 16 tegen 6 stemmen verworpen. Besloten werd deze zaak het volgend jaar opnieuw onder de oogen te zien Ned. Bond van Zijdeteeltvereen. Te Utrecht opgericht Te Utrecht is opgericht de Ned. Bond van Zijdeteeltvereenigingen, waartoe het initiatief was uitgegaan door de Gooische Zijdeteeltvereeniging. Als bestuursleden werden gekozen d. heeren J. W. Egberts, Burgemeester van Huizen, J. II. Smit t, accountant aldaar, en B. Bloot, vormende bet Dagelijksch Bestuur der Gooische Zijdeteeltvereeniging. Het doel van den Bond is: 1. het invoeren en bevorderen van de zijdeteelt; 2. te trachten met alle haar ten dienste staande wettige middelen dezen tak van nijverheid tot hoogen bloei te breiïgen; 3. om te komen tot oprichting van een centrale, waaraan alle door de leden ge kweekte cocons en vlokzijde worden afge leverd. In verschillende gemeenten zijn reeds ereenigingen voor zijdeteelt in oprichting.' VESTIGINGSWET VOOR VREEMDELINGEN Uitoefening van beroep of bedrijf aan vergunning onderworpen Ook de reeds gevestigden vallen onder werking van de wet Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreem delingen. Het wetsontwerp omvat het uitoefe nen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen in het algemeen en de werking ervan zal zich ook uitstrekken over hen, die bij het in werking treden der wet reeds gevestigd zijn. Ten aanzien van deze laatsten zal de be slissing, geval voor geval, omtrent het al of niet verleencn der vergunning, uiteraard met de noodige omzichtigheid dienen te worden genomen. In het bijzonder zal ertegen moe ten worden gewaakt, dat aan hen. die reeds langeren tijd hier gevestigd zijn, voor zoo ver tegen de voortzetting van hun werK. zaamheden hier te lande geen ernstige be-' zwaren bestaan, het leven worde onmoge lijk gemaakt. Aan de Memorie van Toelichting op dit wetsontwerp is het volgende ontleend: De motieven voor bescherming van de ar beidsmarkt gelden ook voor dit deel van ons volk, dat een zelfstandig beroep of bedrijf uitoefent. De groote en aanhoudende ecouo- mische moeilijkheden hebben in vele beroe pen en bedrijven een toestand geschapen, welke de bestaansmogelijkheid van d* daarbij betrokkenen ernstig in gevaar nrengt. Meer in het bijzonder is dit het geval met het middenstandsbedrijf op het gebied van den detailhandel, het ambacht en de kleinnijverheid, waar in s'erke mate de ge volgen van de vermindering der koopkracht en de daaruit voortvloeiende achteruitgang der omzetten worden, ondervonden. Daar komt nog bij, dat in vele branches van het middenstandsbedrijf van een overfjezetUng moet worden gesproken, hetgeen de gevol gen der slechte tijdsomstandigheden voor betrokkenen nog soherpcr toespitst. De moeilijke strijd om het bestaan wordt zoo doende voor vele Nederlanders door de vestiging van buitenlandsche zakenlieden nog verscherpt. Reeds met het oog op de hierboven ge schetste toestanden moot een regeling met betrekking tot de zelfstandige uitoefening van beroepen en bedrijven door vreemdelin gen urgent en gewenscht worden beschouwd, Verplaatste concurrentie Overigens dient deze regeling te. worden bezien in verband met de Wet van 16 Mei 1934 inzake het verrichten van arbeid door vreemdelingen, waarvan zij het noodzakelijk complement vormt. Het laat zich immers gemakkelijk begrijpen, en dit verschijnsel heeft zich o.a. bij do terrazzo-werkers, kap pers en kleermakers voorgedaan, dat bui tenlandsche werknemers, ten behoeve waar van geen vergunningen ingevolgde de zoo luist aangehaalde wet worden verleend, hun vroegeren werkgevers concurrentie gaan aandoen door zich zelfstandig in het betrok ken beroep of bedrijf te vestigen. De concurrentie, welke Nederlandsche arbeiders op de arbeidsmarkt van bui tenlanders ondervinden, wordt zoodoen de verplaatst naar het terrein, waarop de zelfstandige ondernemer werkzaam Is. Om deze redenen moet een dergelijke verschuiving als ongewenscht worden aangemerkt Ofschoon tot dusver ongetwijfeld nuttig werk in het belang van het Nederlandsche bedrijfsleven is verricht, zal door toepas sing van de Vreemdelingenwet alléén het doel, dat dit wetsontwerp zich stelt, nimmer voldoende benaderd kunnen worden, gezien het verschil in doel en strekking der beide regelingen. Bovendien kan tot nu toe slechts ten aanzien van een klein deel der buiten landsche zakenlieden worden opgetredeu. Het wetsontwerp brengt in deze de moge- De vergunningen De mogelijkheid is geopend, een vergun ning slechts voor te schrijven voor een hij het desbetreffend besluit aangewezen ge deelte van Nederland. Het ligt in de bedoeling, zoo noodig aan een vergunning voorwaarden en beperkin gen te vinden. Een beperking kan b.v. ge legen zijn in de aanwijzing van een be paalde gemeente, waarvoor de vergunning zal gelden. De vreemdeling is strafbaar, zoo hij de yereischte vergunning niet heeft, daarnaast is s'rafbaar degene, die voor een vreem deling hier te lande werkzaamheden ver richt of een filiaal beheert zonder dat do vreemdeling vergunning verkregen hoeft De strafmaat is bepaald op hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste 500 Al zal worden gewaakt tegen een over matige belasting van het bedrijfsleven te dezer zake, zoo is het toch wonschelijk, dat van de belanghebbenden een bijdrage in de kosten die de uitvoering van de wet uit den aard der zaak medebrengt, kan worden geheven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2