en bouwt DE SOUVEREINITEIT VAN HET DERDE RIJK D*E IN DE PIJP Landbouwhypotheek- en Pachtovereenkomsten MAANDAG 9 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 SPAART VOOR EEN EIGEN HUIS met een onopzegbare HYPOTHEEK van de N.V. HYPOTHECAIRE BOUWKAS „HYBOS" Telefoon 22289 WEVERSTRAAT 40 ARNHEM Verwarde toestand in Rome Behalve het feit dat het cevocl algemeen is, dat het belang van het Italiaansche element op het internationale schaakbord in belang toegenomen is, tengevolge van het Duitsche besluit, worden te Rome 7.eer uitcenloopende meeningen geuit over de consequenties van dit besluit. Er heerscht een groote verwarring in de geestesgesteldheid te dien opzichte, maar men houdt zich voor alle gebeurtelijk- lieden gereed. In het bijzonder kan gemeld worden, dat instructies gegeven zijn aan de verschillen de fascistische organen onder wie de bur gerlijke mobilisatie ressorteert. Berlijn in feestroes! In Berlijn is Zaterdagavond een fakkel optocht gehouden, die tot een geweldige he tooging is geworden. Duizenden en duizen den belangstellenden waren in en om de "Wilhelmstrasse saamgestroomd. Omstreeks kwart over 10 verscheen Hitler met ver schillende leden der regeering en prominen te figuren uit de partij op het balkon. eT- gen het einde kwam ook Goering op het balkon. De menigte juichte lieu geestdrif tig toe. Duitsche commentaren Bij het communique dat over de zitting van den Franschen ministerraad, waarin het Duitsche memorandum onaanvaard baar werd bevonden, is gepubliceerd, tee kent het Duitsche Nieuwsbureau het vol gende aan: Alles, wat tot dusverre van Duitsche zijde Frankrijk is aangeboden, heb ben de Franschen steeds onaanvaardbaar genoemd en afgewezen: 1. Iedere ontwapening, welke ook, was voor de Franschen onaanvaardbaar. 2. Een leger van tweehonderdduizend man was voor de Franschen onaan vaardbaar. 3. Een leger van 300.000 man was voor de Franschen onaaanvaardbaar. 4. Het vlootverdrag met Engeland het eenige beperkende accoord was voor de Franschen onaanvaardbaar. 5. De voorstellen betreffende een lucht- pact heeft Frankrijk niet aanvaard; zij waren ^oor de Franschen onaanvaard baar. 6. En het kwalitatieve vlootaccoord? Ook hier heeft Frankrijk zich ter zijde gesteld en geweigerd met Dultschland te onderhandelen. 7. Op 7 Maart heeft de Leider nieuwe, ver-gaande voorstellen gedaan ter paci ficatie van Europa. Frankrijk heeft tot dusverre steeds afgewezen. Zal hot ook ditmaal de kans voorbij laten gaan? De komende Rijksdag verkiezingen Goebbels leidt de propaganda De leiding van de Rijksdagverkiczingen is opgedragen aan den Rijkspropaganda leider, Dr. Goebbels. De verkiezingscam pagne zal Dinsdag 10 Maart beginnen met een groote betooging van de gouw groot- Berlijn. Goebbels zal des avonds een rede houden in de Duitschland-Hal. Alleen de Rijks-Duitsche onderdanen en bezitters van de Duitsche nationaliteit van Arischen of aanverwanten bloede zullen stemrecht hebben. Militairen in actieven dienst zullen niet aan de verkiezingen mo gen deelnemen. Daarentegen zullen zij. die in den Arbeidsdienst zijn opgenomen en 20 jaar oud zijn hun stem mogen uit brengen in de gemeente, waarin het werk kamp gelegen is. De maritieme medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Britsche admirali teit zich er van overtuigd heeft, dat uit vliegtuigen geworpen bommen geen groot gevaar voor moderne groote slagschepen zijn. Op grond van de genomen proeven kon worden vastgesteld, dat de nieuwe Engel- sche slagschepen, die in Januari op stapel zullen worden gezet, zoo goed als bomvrij zullen zijn. Men heeft bommen van ver schillenden aard en grootte in de nabijheid van schepen, onder en boven water. lat°n ontploffen, waarbij gebleken is, dat zelfs door een hoog-explosieve bom de bovenbouw van het schip buitengewoon weinig schade lijdt. Bij Amerikaansche proefnemingen, waar bij zware bommen en torpedo's in de nabij heid van oorlogsschepen tot ontploffing wer den gebracht, is het betreffende schip vier dagen lang zonder reparatie doorgevaren, waarna het door kanonvuur tot zinken werd gebracht. (Van onzen Duitschen correspondent) 1 Boven den leeggebranden vroegeren rijks dag en van het dak der Krollopera aan den Köningsplatz wapperde voor de eerste maal de nieuwe rijksdienstvlag met het haken kruis. Uit het feit, dat de leden van den staatsraad reeds een dag van tevoren tot bet houden van een vergadering naar Ber lijn gekomen waren, hadden wij afgeleid, dat er iets bijzondere gaande was. Niettemin viel hier in het centrum der stad des avonds nog niets van te merken. In Kaiserhof, waar zulke voorbereidende besprekingen meestal worden gehouden, heerechte opvallende stilte. In de Wilhelmstrasse kon men achter de steeds tot laat in den nacht verlichte vensters niets opvallends ontdekken en Unter den Linden was het verkeer niet druk ker dan op gewone avonden. Pas per radio werd het groote nieuws be kend gemaakt: om twaalf uur zal er Zater dag een bijzondere zitting in den rijksdag plaats vinden, waarbij de Führer een ver klaring uit naam van de rijksregeering zal afleggen! Even later kon men extra-edities van de „Nachtausgabe" en de „Morgenpost" koopen, welke met dikke lettere hetzelfde bericht zonder commentaar publiceerden. Het eigenaardige hierbij is voor ons het feit, dat men pas op het allerlaatste nippertje met zulk een belangrijk bericht voor den dag komt en dat zelfs in andere toch meestal goed geïnformeerde kringen weinig of niets bekend is omtrent de eigenlijke plannen der rijksregeering. Trouwens, zoo'n rijksdagzitting in het Derde Rijk we maakten er thans de ze vende mee kan moeilijk in een adem ge noemd worden met de vergaderingen der vroegere volksvertegenwoordiging. Zulk een sfeer van spanning kende men tien jaar ge leden nog niet. Uit alle deelen der wereld stad komen belangstellenden en kijklustigen door den Tiergarten aanzetten, om althans op veiligen afsftand iets te beleven. Daar de redevoering ook op straat per radio wordt doorgegeven, kan ieder naar de inleidende begroeting door president Goe ring en de uitvoerige verklaring van Hitier luisteren. Duizenden maken van deze legeuheid gretig gebruik en men wordt niet zonder een gevoel van verbazing gewaar, dat het directe contact tusschen rijksregeering en bevolking heel wat sterker is dan bij het vroeger bewind. Ook diLmaal zijn de zwart-geuniformeer- de S.S.-manen de schupo behulpzaam bij het handhaven eener voorbeeldige orde want want aan politieke demonstraties, zooals die vijftien jaar achtereen beleefden, valt te genwoordig niet meer te denken. Onmiddel lijk voor de Kroll-opera staat de lijfgarde „Adolf Hitier" op de komst der hooge ten te wachten. Een uur van te voren i zaal beneden reeds dicht bezet. De meeste afgevaardigden zijn in hun partijuniform gekleed en als eerste lid van het rijkskabi- net zien we Blomberg, den minister van oor log binnenkomen. Een half uur later is zoo wel het kabinet als het parlement voltallig iaanwezig. In de diplomatenloge yalt het op, dat vele gezanten zich door hun at- taché's laten vertegenwoordigen. Precies 12 uur komt Hitler in gezelschap van Goering, dr. Frick en Hess de zaal binnen. Ook ditmaal beleven wij geen rijksdag- zitting in den vroegeren zin van het woord. Ruim anderhalf uur houdt Hitier een vurig pleidooi voor de „gelijkberechtigdheid" van het Duitsche rijk en het Duitsche volk. Hij boeit hierbij zijn toehoorders van de eerste tot de laatste minuut, laat ons nau welijks gelegenheid over de tendentie van zijn uiteenzettingen verder na te denken, want het „parlement" is immers een kern deel zijner partij en deze fanatieke N.S.D. A.P.-ere keuren bij voorbaat goed, wat hun „Führer" zegt Herhaaldelijk wordt zijn re devoering door langdurig applaus onderbro ken en aan het einde wordt hem een ovatie gebracht. Pas later beseffen we, wat er eigenlijk ge beurd is: Duitschland heeft zich geheel los gerukt van Versailles en van Locarno, het gedemilitariseerde Rijnland is opnieuw met Duitsche troepen bezet, Duitschland teekent protest aan tegen 't verdrag tusschen Frank rijk en Sovjet Rusland, Hitler is bereid, met Frankrijk en België een niet-aanval-pakt af te sluiten en noodigt ook Nederland uit, zich hierbij aan te sluiten en als sloteffect krijgen we dan nog te hooren, dat deze rijksdag wordt ontbonden, zoodat er 29 Maart nieu we verkiezingen zullen plaats vinden. Ontkend kan en mag niet worden, dat we hier met een staatsman te doen hebben, die zijn eigen weg gaat. Voor den lateren ge schiedschrijver, die over meer positief mate riaal kan beschikken, zal het gemakkelijker zijn dan voor ons, om de waarde van dezen staatsman naar juistheid te schatten. Voor ons, neutrale toeschouwers, die het ontstaan en den toenemenden groei van den nationalistischen staat van dichtbij kon den volgen is zulks minder gomakkelijk. Wij gelooven weliswaar aan de goede bedoelin gen van den „Führer" maar uit de gebeurte nissen der laatste jaren valt allerminst af te leiden, dat men in ajidere landen gen is, op deze en soortgelijke vooretellen tot toenadering en politieke samenw'erking in te gaan. Wij denken hierbij in 't bijzonder aan ons eigcu land, dat door zijn historische ver bondenheid met Groot Brittannië zelden of nooit tot nauw contact met zijn oostelijken buurman is gekomen. Ook waren de ervarin gen der laatste jaren er niet naar, om van een onvoorwaardelijk wederzijdsch vertrou wen te kunnen spreken. Nog in den loop van deze maand zal het Duitsche volk in de legcnheid zijn, zijn oordeel over het beleid der rijksregeering tot uiting te brengen. Uit het feit, dat Hitler vrij onverwacht tot deze proefneming is overgegaan, mag reeds wor den afgeleid, dat men in regeeringskringen met een bevredigend resultaat rekening houdt. Van minstens even groot belang zal het directe of indirecte antwoord zijn, dat door de andere mogendheden van Europa op deze scherp en duidelijk geformuleerde toe- nadcringsvoorstellen van den Führer wordt gogeven. Berlijn, 7 Maart 1936. DE DUITSCHE HELDEN GEDENKDAG Von Blombergs rede Dc Duitsche Rijksminister van Oorlog Von Blomberg heeft op den gisteren tc Ber lijn gehouden „Heldengedenkdag" erop ge wezen dat Hitler in hot Rijnland de volledi ge staatssouvereiniteit heeft hersteld. Hij heeft daarbij, zoo zeide spreker, aan biedingen gedaan, welker aanvaarding den vrede in Europa zullen verzekeren. Wij wil len op dezen ernstigen dag niet blijven staan aan de grenzen der volkeren en der staten Wij brengen ons dankbetoon aan de dappere soldaten van onze vroegere bondgenooten en de betuiging van ons respect aan de niei minder dappere tegenstanders van den we reldoorlog. De stroomen van hun bloed ver manen de geheele menschheid den haat en de leugen te vergeten en een vrede van we- derzijdsche eerbied en reentvaardigheid te dienen. Dezen geest van ware ridderlijkheid hebben wij, Duitschers, ook gezien in den eersten soldaat van dat groote we reldrijk, wiens overlijden kort geleden de Britsche natie in diepen rouw dom pelde. Wij herdenken op dit uur ook den overleden koning George V van Groot-Br i 11 ann iê. Met gelijke deelneming herinneren wij ons, vandaag, den door van een anderen grooten soldaat, maarschalk Pilsocdski, wiens verscheiden verleden jaar het na burige Poolsche volk betreuren moest, en#in wien wij Duitschers niet alleen een heldhaftig strijder, maar ook een baanbreker van de internationale ver zoening zien. De wereld mag en moet de offers en het lijden van den grooten oorlog niet vergeten. Wij, frontstrijders, vooral hebben de plicht aan komende geslachten het ware beeld van dezen oorlog over tc brengen. De jeugd vooral moet zich hoeden voor de valsche romantiek van den frisschen cn vroolijken oorlog. Ook het nieuwe Duitschland hoopt en wenscht dat de oorlog als middel der poU- tiek en als vormgever aan het lot der volke- rein verdwijnt, maar hij zal alleen verdwij nen wanneer men de oorzaken der oorlogen uit den weg ruimt. Eenzijdige militaire bondgenootschappen, sancties en 'n politiek, die het eenig heil ziet in de verstarring en vereeuwiging van pnhoudbaar geworden toestanden, zijn de wegbereiders van toe komstige explosies. Op den dag der toekomst, waarop de ge meenschap der volkeren de eerste oorlogs oorzaak langs den weg van tijdige en vreed zame herziening opgeheven zal hebben, an waarop deze gemeenschap zich niet door het cgeïsme der groote en verzadigde stalen laat leiden, op dien dag eerst zal deze ge meenschap haar bestaansdoel als hoedster cn beschermster van den vrede nakomen. Een monsterproces in Wuppertal Wat ©en Fransch blad bericht Te Wuppertal in het Rijnland staan mo menteel ongeveer 1100 mannen en vrouwen uit alle klassen der maatschappij terecht, die op aanwijzing van de Gestapo reeds dertien maanden in de gevangenis hebben doorgebracht Gedurende deze dertien maanden zijn van deze ruim duizend personen, wier eenige wensch, naar een speciale correspondent van de Parijsche „Excelsior" schrijft, de wederoprichting was van de vakvereenigin- gen, tien mannen door folteringen om het leven gekomen; een man is krankzinnig ge worden en 628 zijn er schuldig bevonden aan hoogverraad. Deze gevangen Duitschers, aldus meldt de correspondent van de „Excelsior", zijn in groepen van 70 tot 100 man voor het volks gerechtshof gebracht, dat de zaken met ge sloten deuren behandelt en de eenige wet telijke hulp, die de beschuldigden krijgen is die van een door de staat aangewezen ver dediger. De uitspraken van het gerechts hof worden niet openbaar gemaakt, maar men vermoedt, dat de vonnissen varieeren van vijf tot vijftien jaar tuchthuis en dat in sommige gevallen de doodstraf geëischt is. 250 van de menschen moeten nog „erecht staan De correspondent zou de meeste inlichtin gen hebben gekregen in de buurt van En schedé. door verhalen van hen, die over de grens gevlucht zijn. Deze mededeeling draagt er voorzeker niet toe bij, zijn nieuws betrouwbaarheid te doen winnen! Hoover tegen de New Deal De oud-president der Vereenigde Staten Hoover heeft opnieuw een rede gehouden tegen de z.g.n. New Deal van president RoosevelL Hoovor eischte o.a., dat een einde zou worden gemaakt aan de regeeringspolitiek van een dictatoriaal door de regeering be- heerecht zakenleven, waarvoor in de plaats moet komen een door de regeering geregu leerd zakenleven. Hij ontwikkelde een zes punten omvat tend program, dat de nationale politiek zou moeten worden, wanneer men het Ame rikaansche systeem wil handhaven van eigen regeling door het zakenleven van prij zen en winsten door concurrentie. Dit program omvat regeling van tarieven der halve, maar toch natuurlijke monopo lies, zooals spoorwegen en nutsbedrijven; regeling van het bankwezen, de financiën, de openbare markten en andere functies, met het doel verkwisting van gelden te voorko men; vrije collectieve onderhandelingsrech ten voor de arbeiders; reguleering door be lastingen van al te groote opstapeling van weelde, enz. In Edmonton, gelegen in den staat Alberta (Canada) hebben meer dan tweehonderd paren, die meenden in het huwelijksbootje te zijn gestapt, tot hun schrik vernomen, dat zij niet weyig gohuwd zijn. Het is namelijk gebleken, dat de geestelij ken, die de huwelijken voltrokken, niet op de hoogte zijn geweest van een verandering de voorschriften, voor de huwelijkssluiting geldende. Zij brachten de echtverbintenissen volgens de oude voorschriften tot stand, zoo dat die niet als geldig kunnen worden er kend. Om echter de moeilijkheden zoo gering mogelijk te doen zijn, heeft de regeering van den staat Alberta een wet ingediend, waar bij alle huwelijken, waaraan de genoemde fout kleeft, te doen wettigen. Nieuwe plechtigheden zullen dus, als deze wet door het parlement wordt aangenomen, niet noodig zijn. De oorlog in OosUAjrika ITALIË STAAKT ZIJN OFFENSIEF De onderhandelingsfase treedt in Uit Asmara wordt gemeld, dat in ver band met het Italiaansche antwoord aan Genève, bet Italiaansche oppercom mando besloten heelt althans voor het oogenblik af te zien van elke olfensieve actie in Abessinic, zoowel van lucht bombardementen als van aanvallen van het leger. Intusschen wijzen de Rotneinsche dagbla den erop, dat men goed doet de grootste reserve te bewaren ten opzichte van de principieele toestemming van Italië betref fende het beroep van de commissie van Dertien. Wanneer Italië besloten heeft tot aanvaar ding van de uitnoodiging, is dat, omdat d> commissie geen pressie op Italië heeft wil len uitoefenen, maar zich klaarblijkelijk ee- wend heeft tot de vredeswil en de edel moe digheid van don overwinnaar. Dat neemt niet weg, dat het punt van uit gang voor toekomstige onderhandelingen geen ander kan zijn dan dit feit: Italië 'olledig overwinnaar in Oost- Af r i k a De Italianen over de Takkaze Een Eritreesche brigade is Zaterdag de Takkaze overgestoken en rukt op in de richting van het Tzellemti-massief, dat een hoogte van 4500 meter bereikt Ras Moeloegeta f De Abessijnsche minister van oorlog, Ras Moeloegeta, is dood. Een bulletin uit Addis Abeba meldt, dat hij zou zijn overleden aan een longontsteking, welke hij tijdens de veldtocht had opgeloopen. Paleis van den Negus ontruimcH Het paleis van den Negus te Addis Abeba is geheel ontruimd. De regocringsambtena- ren zijn naar een geheim gebleven plaats in de stad vertrokken, wegens de mogelijk heid van een lucht-bombardement. In de stad heerscht een kalme stemming en men treft toebereidselen om zich tegen het bom bardement te beschermen. De Regeering heeft alle auto's gerequi- reerd voor het vervoer van de gewonden, indien de stad door vliegtuigen zou worden aangevallen. Men is ervan overtuigd, dat het embleem van het Roode Kruis eerder een gevaar met zich meebrengt dan veiligheid. De ambu lance van het Britsche Roode Kruis is ver plaatst naar een plek, waar zij tegen de vliegtuigen door de Abessijnsche autoritei ten kan worden beschermd. die op het punt stond met de „Marnix" de thuisreiis te aanvaarden, den redac teur van de „I. C." toestond, verklaarde hjj veel onaangenaams als nasleep van het geval der Zeven te hebben ondervonden. In zijn rap port van het gebeurde had hij doen uitkomen dat de bom als een treffer bedoeld was. Men heeft bij de Marine dit rapport verkeerd ge lezen en dit abuis heeft den officier-vlieger veel last berokkend. Eerst later werd de juistheid van zijn rapport erkend. De heer Coppers releveerde tegenover den journalist met voldoening de verklaring van Minister Deckers, die toenmaals de porte feuille van Defensie had, in de Tweede Ka- afgelegd, dat hij dezen Marine-officier dekte. Het „Soerabajaseh Handelsblad" van 21 Februari, weet te melden, dat de heer Cop pers nog niet vertrokken is. Het blad ver moedt, dat dit uitstel in verband staat met het boven gereleveerde interview cn herin nert er aan, dat men oorspronkelijk de lezing ingang heeft willen doen vinden, dat me doen had met een waarschuwingsbom, die be doeld was vonr het muitersschip neer te ko- i, maar die abusievelijk het schip had ge troffen. Een nieuw Japansch kabinet Naar wij vernemen is Hi rot a er thans in geslaagd een nieuw kabinet te vormen, waarin hij zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken beheert, Baba financiën en Terantsji oor log. Hirota zou hebben toegestemd in de budgetaire eischen van leger en marine, en ook in principe aan de andere ver langens van de militairen zijn tegemoet gekomen. Een luchttrein boven Rusland Een luchttrein bestaande uit een vlieg tuig met vijf zweefvliegtiugen, heeft een gunstig verloopen rondvlucht gemaakt van Tula, ongeveer 190 K.M. ten Zuiden van Moskou naar Stalinogorosk en terug, een totalen afstand van ongeveer 1600 K.M. Gedurende den tocht werd gevlogen op een hoogte van 3000 meter en op deze hoog te maakten zich de zweefvliegtuigen, aar het einde van den tocht los van het vlieg tuig en landden alle veilig en vlot DUITSCH-LITAUSCHE BESPREKINGEN Naar verluidt hebben tusschen de Duit sche en Lithausche regeering onderhande- lingen plaats gevonden over de vraag, of op de organen der openbare meeningsvorming zoodanige invloed moet worden uitgeoefend, dat de berichtgeving in de pers en voor de radio van het eene land over staatslieden, regeeringsmaatregelen en gebeurtenissen ii het andere land geschiedt op zakelijke toon en dat de hoofdartikelen in dè pers in den zelfden toon zullen worden gehouden. H. BREMMER f In den leeftijd van 82 jaren is te Lange holte overleden de heer H. Bremmer, het laatst overgebleven lid van de kerkeraad der Ned. Geref. Doleerende Kerk te Zwolle, die in 18S7 door Ds. K. Femhout, thans eme ritus predikant, werd bevestigd. De heer Bremmer was gedurende een groot aantal jaren ouderling der Gercf. kerk van Zwolle. Doodelijke val Men meldt ons uit Hoofddorp: De 74-jarige arbeider D. wonende aan de Vijfhuizerweg reed per rijwiel in den Yweg. Vermoedelijk is hij plotseling onwel gewor den, met het gevolg dat hij met z'n fiets kwam te vallen en aan het hoofd werd ge wond. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en per auto naar z'n woning ge bracht alwaar geneeskundige hulp werd in geroepen en de oude man spoedig overleed. UIT OOST-INDIE De bom op de „Zeven" De „Indische Courant" van 25 Februari be vatte een interview met de officier-vlieger 2de klasse Th. H. J. Coppers. Deze man: f icier is het die tijdens de muiterij op de „Zeven Provinciën" de bom op het schip wierp. De „I. C." wist te melden, dat de heer Coppers, den marinedienst ging verlaten. Bij het onderhoud, dat de heer Coppers, Karteeringstoestel vernield BUITENZORG,7 Maart (Aneta) De Regee ring ontving bericht inzake het ongeluk van den van een kaarteeringsvlucht terugkeeren den Dragon W5. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd dat het vliegtuig is vernield. Het ongeval geschiedde tijdens een daling, terwijl het toestel nog een vaart had van 100 K.M. Bemanning is gered BATAVIA, 7 Maart (Aneta). Naar Aneta erneemt is het gouvemementsvaartuig Pan dora, op weg naar Loewe naar Pagemana uit de koers geraakt door de woelige zee en ver moedelijk door de etrooming bij Poeloe Ampat nabjj den Vogelkop in Nieuw Guinea bp een rif geloopen en lek geslagen. De opvarenden zjjn gered. BENKOELEN, 7 Maart (Aneta) De eerste MODERN or OOOERWETffCH MAAR.._ Fchfe "Friescbe TTeeren-1?aaï 10-15-20-25ch per ons. Zending Javaansche kolonisten, bestemd voor de kolonisatie Loeboek Moempo (Benkoelen), is gearriveerd. De zending telde in totaal 280 zielen, waaronder zich gezinnen bevonden met veel kinderen. Door een betere selectie by de werving en een medische voorkeuring is het gehalte en de gezondheidstoestand van deze groep veel beter dan de 2000 kolonisten die iu 1935 naar dit gewest werden gezonden. De resident van Benkoelen ontving per soonlijk deze zending, hield een bemoedigen de toespraak, waarbij hij wees op de sawahs, welke nog dit jaar door ieder in cultuur zul len worden gebracht, tot een bouw per gezin, plus een kwartbouw voor een woonerf. De stemming onder de kolonisten is uitste kend, zij maken een gaven, doorvoeden in druk. B(j aankomst werd een maaltijd verstrekt, waarna landbouw- en keukengereedschap werd uitgereikt. Op 8 Maart arriveert een tweede zending kolonisten, die ongeveer even groot zal zijn. Regeering staat afwijzend tegenover een Staats- hypotheekbank Belangrijke verlichting van lasten Tegelijk met de Memorie van Antwoord op het Vaste Lasten- Ontwerp is verschenen de Memorie van Antwoord inzake het wetsont werp houdende bijzondere maat regelen t. o. v. loopende landbouw hypotheek- en pachtovereenkom sten. A. De regeling met betrekking tot de land- bouwhypotheken. Gegeven het uitgangspunt van de voor gestelde regeling, welke wenscht te voor komen, dat dc eigengeërfde boer van huis en hof wordt verjaagd, omdat door d< tijdsomstandigheden zijn hypothekaire ver plichtingen te drukkend zijn en hij der halve zijn verplichtingen niet kan nako men, spreekt het vanzelf, dat alleen debi teuren de helpende hand wordt geboden in de gevallen, waarin de houding der credi teuren aanleiding geeft te venvachten, dat bij niet algeheele nakoming van de ver plichtingen tot executie zal worden over gegaan. Wordt de druk van jaarlijksche verplich tingen inzake rente en aflossing vermin derd, dan heeft de debiteur voorshands de noodige verlichting verkregen. In dit stelsel is noch vermindering van hoofdsom noch blijvende renteverlaging op haar plaats, daar deze maatregelen definitief karakter dragen en als zoodanig geen rekening houden met een mogelijke verbetering van de betalingscapaciteit van den debiteur, hetzij door omstandigheden van persoonlijken aard, hetzij door verbe tering van de conjunctuur. De aanvaarding van het individueele stelsel brengt mee, dat men den debiteur slechts dan verlichting kan geven, wan neer die verlichting niet wordt verkregen ten koste van een grootere schade aan de zijde van den crediteur. Een zeer belangrijke verlichting van lasten In de gevallen, waarin de wet wordt toeqepast, kan zij den schuldenaar een verlichting geven, die zeer belangrijk is te noemen. De rechter toch kan het aan rente en aflossing van geldleening Jaar lijks te betalen bedrag terugbrengen tot 5 pet. 's Jaars, niet van het geleende bedrag, doch van de gebruikswaarde. De druk derhalve, welke nitgaat van het bedrag der hoofdsom, wordt zoo danig verlicht, dat zonder definitieve aantasting van de hoofdsom, toch dat gedeelte der hootdsom, hetwelk uitgaat boven de gebruikswaarde van bet on derpand, tijdelijk geen rente draagt. Geen Staatshypotheekbank Na zeer nauwgezette overweging is d Regeering tot de slotsom gekomen, dat d toestand van 's Lands financiën niet ge doogt het nieuwe risico te aanvaarden, Het welk gelegen zou zijn in de oprichting van een Staatshypotheekbank. Dat het financieren van een Staatshypo theekbank in verband met het zeer groota risico belangrijke geldelijke offers zou eischen is duidelijk; immers de Staat zou uitsluitend of bijna uitsluitend die posten ter overneming krijgen aangeboden, voor welke het onderpand een kleine of geen overwaarde zou opleveren, of die posten, waarbij het bedrag der geldleening zelfs de waarde van het onderpand zou overschrij den. De bank zou op deze wijzo het karakter van een „stroppen- bank" dragen. Belangen-afweging Als grief werd o. m. te berde gebracht, dat het leggen van lasten op crediteuren voor het grootste deel weder op de schou ders der landbouwende bevolking zelf neer komt, deels als gevolg van de omstandig heid, dat de boerenleenbank op coöpera tieve basis staan, anderdeels als gevolg van het feit, dat het aan elkander uitleenen van geld onder de landbouwende bevolking een zeer grooten omvang heeft. Hierbij schijnt men echter over het hoofd te zien, dat ook bij deze verhoudingen een belangenafwe ging zal plaats hebben, zoodat de landbou wers-debiteuren slechts dan slagen met een saneeringsverzoek, voor zoover niet de rechter van oordeel is, dat de schuldeischer- landbouwer door inwilliging van het ver zoek in zijn belangen meer zou worden benadeeld, dan de schuldenaar bij de af wijzing. De voorstellen van de Coöp. Centr. Raif- feisen Bank te Utrecht, waarin ook sprake is van financieele medewerking van den Staat komen uit dien hoofde voor verwe zenlijking niet i-n aanmerking. De regeling van het ontwerp is gebaseerd op de gedachte, dat wanneer de hypothe caire debiteur niet de middelen heeft om zijn rente en periodieke aflossing te beta len, de rechter een regeling zal geven voor de verdeeling van de beschikbare gelden tusschen de onderscheidene schuldeischers. Reorganisatie van de paebtkamers De Regeering zal zich, wanneer het onderhavig ontwerp wet is geworden, de vraag hebben te stellen, of de pacht- kamers in haar tegenwoordige samen stelling voldoende zijn toegerust om ook hypotheekzaken te beslissen. Zij zal van die gelegenheid dan tevens gebruikmaken om na te gaan, of de bezet ting van genoemde kamers, voortaan ka mers voor crisis-landbouwzaken geheeten, voldoende is om de aangebrachte pacht zaken en de zaken, aan te brengen- inge volge de Landbouwcrisishypotheekwet, 1e behandelen. B. De regeling met betrekking tot de pacht De Regeering kan het bezwaar tegen ver lenging der Crisispachtwet 1932 niet deelen. Het feit, dat men na 1932 land heeft go- pacht tegen een prijs, welke achteraf te hoog blijkt, getuigt in zich zelf niet van een ondermijnd verantwoordelijkheids gevoel. Het ontgaat der Regeering, hoe in het voorstellen dezer Terlenging een symptoom kan worden gezien van een crisisbestrij- ding, welke zich nog niet voldoende aan het structueel karakter van de crisis zou hebben aangepast. Inderdaad zal de Crisispachtwet in af wachting van de totstandkoming der nieu we regeling van de pacht, goede diensten bewijzen. Of wanneer laatstgenoemde wet tot stand komt, de regeling der Crisispacht wet geheel zal kunnen vervallen, is een vraag, die bij de behandeling der genoem de Pachtwet nader onder de oogen zal moeten worden gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2