Jltcuuir £>iftërt)r (ümtraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken -rankrijks beroep op den Volkenbond land- GRATIS TOT 1 APRIL abonntnuntsprijsf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 2.3' Franco per post 2.35 portokosten Per weekf 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 ("ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893P SfirtKrtentitprijjtti: Van 1 tot 5 regelsI.ITVi Elke regel meer 0.22'/» Ihgezonden Mededeelingen ran 1-5 regelsf 2.30 Dke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 'l bureau V wordt berekend0.10 No. 5725 MAANDAG 9 MAART 1936 15e Jaargang Het voldongen feit De plotselinge verbreking van Duit sche zijde van de internationale over eenkomsten welke betrekking hebben op de militaire positie van het Rijn land, heeft de wereld opnieuw, als reeds zoovele malen na het beëindigen van den grooten oorkg, voor een vol dongen feit geplaatst, en de algemeene reactie daarop is begrijpelijkerwijze er een van wrevel. Door Hitiers coup de theatre, geënsceneerd op de bekende gevoelsmatige en tevens luidruchtige manier, waarop het Derde Rijk naar wel wil lijken het monopolie heeft, is een einde gemaakt aan een uitzonde ringstoestand die ten zeerste hinderlijk was voor het Duitsche besef van eigen waarde, daar deze een blijvende herin nering inhield aan een vernedering, die mede te wijten was aan een misplaatst gebleken vertrouwen in Wilscns be faamde Veertien Punten. De demilita- risatie der Rijnzöne was, voorzooverre zjj voortvloeide uit de militaire clau sules van het opgedrongen verdrag van Versailles, te vergelijken met een laat ste brok ruïne, dat uit dien na-oorlog- schen storm- en drangtijd nog overeind stond. Weinig hoort men dan ook, in het protest dat thans allerwegen op klinkt, doch inzonderheid van Fransche zijde, over de „schending" van d i t verdrag naar voren brengen, het was reeds meer en meer geworden tot een historisch reliek. Geheel anders staat het ervoor, zoo men wat thans heeft plaats gehad be schouwt in het kader van het verdrag van Locarno, dat vrijwillig was tot stand gekomen, als een welgeslaagde poging, om de rust in het door wan trouwen ondermijnde West-Europa te herstellen. Herhaalde malen hebben woordvoerders van de huidige Duit sche regeering, en heeft ook de Duit sche Rijkskanselier en Führer Adolf Hitler er het accent op gelegd, dat dit tractaat door Duitschland zou worden gehandhaafd, als een waarborg en on derpand voor den vrede. Dat thans dit woord is teruggenomen, heeft daarom ontsteltenis en groote verwarring in de Europeesche hoofdsteden gaande ge maakt. Het heeft de onaangename heu genis wakker geschrikt aan de befaam de uitdrukking van het „vodje papier", waarop eenmaal België zijn vertrou wen gevestigd hadeen opvatting, die tot zulke bloedige ontknoopingen heeft geleid. Men beweert, dat Hitiers juridische adviseurs hem dezen nieuwen stap, den laatsten op den weg naar het vol ledig herstel der Duitsche hoogheids rechten, ernstig hebben ontraden. Het koele, diplomatische verstand, dat ln formules denkt, wenscht zich niet in te laten met gevoelsgronden, en het wantrouwen tegen de Russisch-Fran- sche overeenkomst, hoe men hierover ook denken moge, was althans formeel niet in het minst gegrond. Ware dit wel het geval geweest, dan zou aan Duitschland de weg hebben open ge staan naar het Internationale Hof te Den Haag, waarheen Frankrijk ook bij voorbaat zich reeds bereid verklaard had, te willen gaan. Men kan deze nieuwe, verbijsterende wending der Duitsche politiek ook be zien in het licht der omstandigheden, en dan dringt zich onaf wijsbaai* de ge dachte naar voren, dat er in Berlijn een terughoudendheid ten opzichte van Parijs en Londen heeft geheerscht, die grenst aan weloverlegde onoprecht heid. Terwijl de Fransche gezant te Berlijn de opdracht had, over verdere Duitsch-Fransche toenadering te spre ken, een gevolg van uitingen in dien geest, door Hitler in een interview met een Franschen publicist gedaan, en men, op Duitschlands eigen verzoek, deze besprekingen in Frankrijk voors hands geheim hield, heeft men daar achter de schermen inmiddels rustig zijn „verrassing" verder uitgewerkt De ontstemming, de verontwaardiging van de Quai d'Orsay is, in dit licht be zien, alleszins begrijpelijk. Londen heeft trouwens soortgelijke ervaringen opgedaan, en wel vrijwel gelijktijdig. Edens stappen, om tot een West-Europeesch luchtpact te geraken, werden niet minder dan Flandins be doelingen doorkruist. En dat alles op een tijdstip, waarin Italië op den „Scheideweg" stond, en heel het diplo matieke bedrijf in uiterste spanning was geraakt. Wie deze dingen beziet en zich tevens herinnert, welke rechtsopvattingen ,voor binnenlandsch gebruik zich in het Derde Rijk allengs baan breken, die komt licht tot de slotsom, dat deze ideëen, die zich niet op een ge schreven recht, doch eerder op rechts gevoel wenschen te gronden, als het ware zijn gaan doorfilteren in het Duitsche internationaal verkeer. Euro- \Ainister-president Sarraut beantwoordt Hitler's rede Hitiers groote Rijksdagrede van Zaterdagmorgen, waarin hij de verbreking van het Verdrag van Locarno aankondigde en de herbezetting van het Rijnland door Duitsche troepen, heeft in de internationale politiek groote beroering gewekt. De rede van den Franschen minister-president Sarraut, waarin hij scherp tegen Duitschlands houding stelling neemt, is daarvan de eerste terugslag. Morgen sullen, op Frankrijks initiatief, de onderteekenaars van het Locarno-pact bijeenkomen te Parijs, om over den nteuwge* schapen toestand te beraadslagen. Voorts heeft Frankrijk een beroep gedaan op den Volkenbonds raad, die Vrijdag fl-s. te Genève een speciale sitting sal houden Overigens heeft Frankrijk troepen naar sijn oostgrens gediri- geerd die aldaar in de versterkte zone gelegerd zijn Naar het zich laat aanzien zal men te Parijs en te Genève de nieuwe verhoudingen zuiver juridisch bezien, en zijn geen mili taire consekwenties van deze stappen te verwachten Minister-president Sarraut heeft Zon- I dagavond een radio-redevoering gehou den tot het Fransche volk, naar aanlei ding van de door den Rijkskanselier en Führer Hitler in de zitting van de Rijksdag bekend gemaakte' beslissing der Rijksregeering, dat zij het Verdrag van Locarno opzegt en het. Rijngebied symbolisch met troepen van de Rijks- weer bezet, Minister-president Sarraut zeide zijn bood schap tot de internationale openbare mee ning te richten, omdat hij er behoefte aan heeft een gematigd woord te laten hooren, welks objectiviteit in tegenstelling is met dc hartstochtelijke uitlatingen, welke op de tribune in de Rijksdag werden gedaan. Sarraut noemde de besluiten van Duitsch land, waarbij het zijn eigen, vrijelijk aan gegane verplichtingen opzegt, een voor wendsel. Ontstaan van het pact van Locarno Toen men na de oorlog Frankrijk wilde vrijwaren voor een nieuwe inval openden zich verscheiden wegen. Men besloot toen de linkeroever van de Rijn en een, zóne van pa is niet gereed, en er niet op voor bereid, deze zonder meer te fiatteeren. Intusschen staan wij, zoo niet alle teekenen bedriegen, met deze recht- schending, die zich met nieuwe, en zeer zeker vergaande pacificatie-aanbiedin gen als het ware maskeert, aan den vooravond van veel omvattende inter nationale discussies, wier strekking nog niet is te voorzien. Het vertrouwen, waarop men zich wederkeerig dient te baseeren bij inter nationale afspraken, is weer eens op nieuw heftig geschokt, en zonder lier- stel daarvan dreigt een terugvallen in het oude, voor Duitschland zoo onheils volle isolement! Dit alles neemt niet weg, dat er op den duur toch een eind had moeten ge raken aan den toestand, dat een be langrijk deel van Duitschland aan het souverein bewind van het Rijk onttrok ken was. Tenslotte kan hier wellicht ook het gezegde gelden, dat er met een krom me stok wel eens een rechte slag kan worden geslagen. Het is niet onmoge lijk, dat in de toekomst kan blijken, dat dit ook hier het geval is geweest. 50 KM. langs de rechter-Rijnoever te demili tariseren. Duitschland zou er geen troepen legeren i er geen versterkingen aanleggen. Men kwam voorts overeen, dat Geallieer- troepen gedurende een periode van vijf tien jaren tot 1035 het Rijngebied zou den bezetten. De bezette zóne werd geleide lijk kleiner, zulks ter verbetering van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch- Ten slotte nam de Rijksregeering zelf het initiatief tot voorstellen, welke in-1925 leid den tot het pact van Locarno. Door dit verdrag, dat na langdurige be sprekingen tusschen vertegenwoordigers der Fransche, Duitsche, Britsche, Belgische en Italiaansche regeering tot. stand kwam, werd een stelsel uitgewerkt voor de rege ling langs verzoenende en arbitrale weg van geschillen, welke mochten rijzen tusschen Frankrijk en Duitschland, Duitschland en België. De deelnemers aan het Verdrag ver klaarden zich bereid hulp te verlcenen aan de staat tegenover wie de verplichtingen waren geschonden, met name in het geval van een schending der gedemilitariseerde zóne. Voor Europa brak dus een nieuw tijdvak _an, evenals voor de Fransch-Duitsche be trekkingen. Geleidelijk werd .het bezette Rijnland ontruimd. De ondervinding maakt voorzichtig en de bevolking van Frankrijk is maar al te vaak het slachtoffer van teleurstellingen ge weest. Bovendien waren de laatste jaren de daden van Duitschland in eenvoudige tegen spraak geweest met zijn woorden. Duitsch land verklaarde zich bezield met de meest vredelievende voornemens. Niettemin ver liet het met groot lawaai de Ontwapenings conferentie en brak het met de Volkenbond. Het volgend jaar herstelde Duitschland de verplichte militaire dienst en het schiep zich tegen ontzettende prijs en met buiten gewone opofferingen binnen zeer korte tijd een groot leger. De openbare meening had niettemin nog vertrouwen. Ilad Duitschland niet zijn wil uitgespro ken zich te houden aan de verdragen tus schen de staten en de gedemilitariseerde zóne te eerbiedigen? Deze eerbiediging van de gedemilitarïseer de zóne wil zeggen, dat de dag, waarop een onverhoe dsche aanval tegenover ons zou worden ontketend, deze aanval aan de grens zelf zou kunnen worden afgeslagen. De integriteit van het nationale grondge bied werd verzekerd. Het interview met Hitier F.en dag of tien geleden, op 2S Februari, publiceerde een Parijsch blad een inter view met het Duitsche staatshoofd, dat een pathetisch beroep deed op de verzoening der beide landen. De volgende dag reeds, op 29 Februari, werd den Franschen ambassadeur te Ber lijn, Francois Poncet de instructie gezon- j den met spoed een audiëntie aan te v JWij zijn ntet geneigd Straatsburg te laten onder het bereik van het vuur uit Duitsche kanonnen met den Rijkskanselier en dezen te verzoe ken te willen preciseeren, op welke bases hij de mogelijkheid van een toenadering zag, welke Frankrijk evenzeer wenschte als Duitschland. Francois Poncet kweet zich direct van zijn opdracht. Od 2 Maart werd hij door Rijkskanselier Hitler in aanwezigheid van baron vou Neu- ralh ontvangen. Hem wercT geantwoord, dat men de aangelegenheid zou bestudeeren, ten einde de Fransche regeering binnen zeer korte tijd een gepreciseerd .voorstel te kunnen doen. Om onderhandelingen te vergemakke lijken, vroeg de Rijksregeering, dat het stilzwijgen zou worden bewaard over het bezoek van den Franschen ambas sadeur. Aan deze wensch werd .vol daan. Wij hebben dus nauwkeurige voorstel len afgewacht, welke de mogelijkheden van een toenadering tusschen de beide landen zouden bevatten. De nota over Locarno Onder deze omstandigheden nu werd de Fransche ambassadeur Zaterdagochtend door den Rijksminister van buitenlandsche zaken ontvangen. Von Neurath overhandig de Francois Poncet een memorandum, waar in de Rijksregeering het Verdrag van Lo carno éénzijdig opzegt en mededeelt direct gevolg te geven aan haar besluit. Om deze houding te verklaren, doet de Rijksregeering een beroep op de slui ting van het Fransch-Sovjet Russisch verdrag, waarvan zij een geheel onjuis- ten uitslag geeft, welke door Frankrijk reeds herhaaldelijk is betwist, en dat zij onvereenigbaar noemt met het Verdrag van Locarno. Dit bewijst, dat men slechts te doen heeft met een valsch voorwendsel van. de Rijksregeering. Kort na de sluiting van het Fransch-Sov jet Russisch verdrag, dat op 2 Mei 1935 door Laval werd geteekend, n.l. op 21 Mei 1935 verklaarde Hitler in een redevoering, dat cie Rijksregeering in de eerbiediging van de gedemilitariseerde zone een bijdrage zag tot den vrede in Europa. Alle andere staten-onderteekenaars van het verdrag van Locarno hebben unaniem verklaard, dat de verplichtingen voort vloeiende uit het Fransch-Sovjet Russiscn pact op geen enkele wijze de verplichtingen van het Rijnland-pact schonden. De Duitsche regeering had een beroep kunnen doen op het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. Reeds veertien dagen geleden hebben wil ons bereid verklaard ons te onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van deze instantie. De Rijksregeering bad zich tot een Verzoeningscommissie kunnen wen den. Zij deed dat. niet. Ook daar schiet het in liaar verplichtingen tekort. Niemand zal er van overtuigd zijn, dat de omstandigheden een buitengewone haast noodzakelijk hebben gemaakt. Niemand, zelfs Duitschland niet. Wel is waar stelt de Rijksregeering in hel aan den ambassadeur van Frankrijk over handigde memorandum voor, daar zij haar verplichtingen heeft geschonden, nieuwe aan te gaan. Ik zal haar voorstellen evenwel niet be studeeren en wel om twee redenen: 1) Omdat het tweeledig: voorbeeld van de éénzijdige opzegging van plech tig aangegane verplichtingen ons geen vertronwen zou kunnen geven in haar nieuwe voorstel en rijke strijdkrachten de gedemilitari seerde zone laten binnentrekken en dit alles zonder te voren haar bedoe lingen te hebben kenbaar gemaakt zich los te maken van haar plechtige verbintenissen. Wij zijn voor een voldongen feit geplaatst en zulks op de meest plompe wijze. zou in Europa geen vrede r zijn, indien de/e methode nale betrekkingen meer kunnen, estaa ti. Wij willen zoo iets niet en wij dienen de belangen van de Europeesche g«oieenschap. De regeering is zeer vast besioUü niet voor bedreiging te wijken. Het bloot feit, dat de Duitsche soldaat zioh in weerwil van plecli- tige verplichtingen op den Rijnoever ves tigt, sluit terzelfden tijd onderhandelingen uit. Na de situatie rijpelijk te hebben overwo gen, verklaar ik uit naam van de Franschb regeering, dat wij van plan zijn te trachten de essentieele waarborgen voor de veiligheid van Frankrijk en België te handhaven, wel ke werden mede-onderteekend in 't Verdrag ran Locarno door dc regeeringen van En geland en Italië. Wij zijn niet geneigd Straatsburg te laten onder het bereik van het vuur uit Duitsche kanonnen. Het verdrag van Locarno voorziet in een zijner clausules in het geval van schending der aangegane verplichtingen. Er moet een beroep op den Volkenbonds raad worden gedaan. Het is voorts on vermijdelijk, dat gedachtenwisselingen plaats vinden tusschen de statcn-onaer- teekenaars van het Verilrag. Onverwijld moet tot deze gedachten\VlS3e. ling worden overgegaan. Onze zaak is rechtvaardig en sterk, aldus riep Sar ra ut uit, en door haar te verde digen vertrouwen wij met ons lot een essen tieel element in den Europeeschen vrede te verdedigen. Het Fransche volk geeft zich daar reken schap van. Alle beuzelachtige twisten op zij zettend en zal het blijven eensgezind om de actie der regeering te steunen. De Duitsche regeering meende het uur voor haar daad van geweld goed te hebben uitgekozen. Niet in het uur, dat de afgevaar digden moeten stemmen over het Fransch- Sovjet Russisch pact, dat nog aan de beslis- 'ing van den Senaat overblijft, maar in het uur van de verkiezingsperiode, welke in Frankrijk reeds is begonnen. De Duitsche regeering verwacht oneenig- heid, binnen lands che spanningen, welke de strijd der politieke partijen en de stembus strijd m den boezem der natie zouden kun ne te weeg brengen. De Duitsche regeering vergeet evenwel, dat in ieder ernstig uur in onze geschiede nis partijtwisten werden op zij gezet en d?.t alle partijen zich vereenigen voor de ver dediging van dc nationale onafhankelijk- heid en veiligheid. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Morgen zullen, te Parijs 'de Locarno* mogendheden bijeenkomen, om te overleg gen wat hun na de herbezetting van het Rijnland te doen slaat Op verzoek van Frankrijk vergadert Vrij dag de Volkenbondsraad inzake de scheru* ding van het Locarno-pact. Na Italië de Genecfsche bemiddelings stellen heeft aanvaard, zullen voorloovig im Oost-A frika de militaire operatics worde ia gestaakt. Von Blomberg heeft le Berlijn een ver* zoenende rede gehouden, waarin hij van den, vredeswil van het Duitsche volk heeft ge- Verschenen is de Memorie van 'Antwoord op het wetsontwerp lot verlaging der vast a lasten. De Memorie van 'Antwoord op het wets ontwerp houdende maatregelen ten aanzien» loopende landbouwhypotheeken pachO, overeenkomst is heden verschenen. De Volkenbondsraad Vrijdag bijeen De Volkenbondsraad zal Vrijdag a.s. bijeenkomen ter bestudeering van de toestand, welke is ontstaan door da op zegging van bet verdrag van Locarno van de kant van Duitschland. Locarno-conferentie te Parijs Dinsdag zal te Parijs een conferentie plaats hebben van de ministers van buiten landsche zaken van de staten, die het Lo carno-pact geteekend hebben, ter bespreking van de thans geschapen internationale toe- Fransche en Duitsche troepen tegenover elkaar Verschillende Fransche regimenten van de garnizoenen van Metz en Thionville hebben de vestingwerken en grenskampen van de Fransche oostgrens bezet. Aan de andere zijde van de grens is te Saarlautern, vroeger Saarlouis genaamd, een bataillon van het zeventiende regiment infanterie der Duitsche Rijksweer aange- imen, terwijl een gemotoriseerde afdeeling in Trier is gearriveerd. Onder de bevolking in het Moezelgebied heerscht de grootste kalmte. De Fransche ministerraad bijeen Onder presidium van den president der Fransche republiek Lebrun, is Zondag de Fransche ministerraad bijeengekomen. Dunsche irifantericlroepvi tr&ksa, Esubs, tennen, luidt toegefuioht doos: de, bevolking. De minister van Buitenlandsche Zakeut F la n d i n. beeft, daarin de laatste bericht ten, die hij ontvangen had, ter kennis ge-i bracht. De Ministerraad heeft het Duitscliö memorandum bestudeerd en het onaan- raardbaar bevonden. Hij hechtte goedkeu* ring aan het besluit zonder verwijl een be roep te doen op de Volkenbond, in overeen* stemming met de bepalingen van het pacfi an Locarno, en beraadslagingen te openen! oet de onderteekeuaars van dit pact. Dezs beraadslaging zal Dinsdag a.s. te Parijs plaats vinden. Generaal M a u r i n, de minister van oor* log, bracht vei*slag uit van de schikkingen ten behoeve van de veiligheid, welke teü stond ten uitvoer zijn gelegd en van de troepenbewegingen, waartoe door de Rcgee* ring bevel was gegeven. Ham werd, evenals den minister, van marine en. luchtvaart, machtiging verleend de aanvullende maat regelen, welke de omstandigheden ver- eischen, te nemen. De Regeering zal in de zitting van da kamer van Dinsdagmiddag een verklaring afleggen. De Fransche grens versterking I In de fortificatie aan Frankrijks Oostgrens zijn thans alle daarvoor bestemde Franscbo troepen ondergebracht. Alle legerverlovert zijn ingetrokken. Er is geen sprake var* het onder de wapenen roepen van een of meer „afgezwaaide lichtingen", noch van 't mobiliseeren op vervroegde datum van de olgende lichting. Alvorens de militaire maatregelen, waar toe gisteren besloten is, uit te breiden, wil de Fransche regeering officieel door da Volkenbondsraad de door Duitschland ge* pleegde inbreuken doen constateercn. Kabinetsraad in Engeland De Britsche kabinetsraad is hedenmorgeil bijeengekomen om kennis te nemen van del verklaring, welke Eden in het Lagerhuis zal afleggen naar aanleiding van de bezet.* ting van het Rijnland door de Duitschd troepen. In Groot-Brittannië wordt de thans onb» stane toestand kalm en zorgvuldig in oogeni schouw genomen. De indruk in Amerika In de Vereenigde Staten wordt de react ifll in Frankrijk met de grootste belangstelling tegemoet gezien. Cordell Huil heeft geweigerd het op treden der Duitsche regeering te besprekei\ doch hij heeft medegedeeld, dat de ambas sadeur der Vereenigde Staten te Berlijn het ministerie van Buitenlandsche Zaken nauw* keurig op de hoogte houdt van het verloop der gebeurtenissen. Ambtenaren van het ministerie van Bui tenlandsche zaken wijzen erop, dat de be zetting door de Duitschers van de gedemi- litariseerende zóne geen enkel verdras tus schen Duitschland en de Vereenigde Statcni schendt. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan W DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1