mm HULP IN DE HUISHOUDING Pi FW DEBRA MARKOS EN GUINIR MET BOMMEN BESTOOKT ZATERDAG 7 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 De ethische zijde van het dienstboden-vraagstuk Tengevolge van een drukbezochte en welgeslaagde Regeeringspersconferen- tie, waarbij verschillende hoofdambte naren van onderscheiden departemen ten van voorlichting dienden, staat het vraagstuk der vrouwelijke arbeiders in het midden der belangstelling. Meer in 't bizonder is het dienstbodenpro bleem aan de orde geweest en in ver band daarmee de invasie van buiten- landsch huispersoneel. De onderlinge samenhang der dingen is duidelijk. Doordat, in ruwe woorden gezegd, de vrou\\> zich op de algemeene arbeidsmarkt geworpen heeft, is de werkloosheid onder de mannen ten zeerste toegenomen en deze is nog ver ergerd door het feit, dat vele jonge meisjes kantoor en winkel verkiezen boven het beroep van dienst- of huis bode, als men die naam liever wil. Want tengevolge daarvan werden de leege plaatsen in de gezinnen ingeno men door hulppersoneel uit het buiten land. In dit artikel zullen wij zoo weinig mogelijk cijfers geven. Maar de betee- kenis van het bovenstaande blykt toch wel duidelijk uit deze mededeeling: Volgens de beroepstelling van 1930 waren er in ons land 266529 vrouwe lijke dienstboden. Van deze waren 30532 buitenlandsche, namelijk uit Duitschland 23839 en uit Oostenrijk 3337. Neemt men daarbij nu nog in aan merking, dat er ongeveer 20.000 vrou wen als arbeidzoekend zijn ingeschre ven, dan is de conclusie, dat er in ons land een tekort is aan vrouwelijk huis personeel. Dat zulks ons in deze tijden van algemeene verarming wat te zeggen heeft, zal iedereen toestemmen. De Regeering is daarvan ook overtuigd en zij is bezig maatregelen te nemen. Daarover wordt elders gesproken maar geconstateerd mag wel worden, dat de Regeering nagenoeg alleen kan letten op de factoren werkloosheid, onderwijs en vakopleiding, verbod van loondienst in fabrieken en werkplaat sen en zeer beperkte nazorg door steun aan clubhuizen en organisaties. Tot deze dingen bepaalt zich dan ook het voorontwerp van wet met betrek king tot vrouwelijke arbeidskrachten, dat thans om advies bij de Hooge Raad van Arbeid is. Dit alles is hoogst belangrijk, maar het raakt slechts zijdelings en in 't voorbijgaan de ethische kant van het dienstbodenvraagsluk. De overheid laat zich met het huis personeel weinig in. De arbeidsduur is niet geregeld, een halve vrije dag is niet verplichtend gesteldalleen do sociale verzekering is geldig verklaard. Maar juist het feit, dat de overheid zich hier zoo afzijdig houdt, bewijst, dat zij de verhoudingen tusschen „werkgeefster en werkneemster" op dit terrein van zeer bizondere aard achtteverhoudingen, welke tot de sfeer van het gezin behooren, waarmee de overheid zich zoo weinig mogelijk heeft in te laten. Het is jammer, dat er altijd werk geefsters zijn geweest, die van deze „bizondere verhoudingen" misbruik hebben gemaakt. Zij waren het er roe rend mee eens, dat een dienstbode geen recht had op overheidsbescherming wat loon, werkduur, voeding en huis vesting betreft; maar anderzijds be schouwden zij de huishulp geheel als iemand met wie zij een overeenkomst op arbeidscontract hadden gesloten en die dus buiten alle gezinsverband stond. Wij zeggen niet, dat dit regel was en dat de goeden de uitzonderingen vormden; aan een schatting van het percentage zullen we ons niet wagen; wèl zal men het met ons eens zijn, dat er misbruik van macht gemaakt werd en ook. dat het kwaad in Christelijke gezinnen evenzeer gevonden werd als in andere. Dat dienen eervol is, passen we makkelijker op anderen dan op ons zelf toe. Ook mag naar onze meening wel gezegd, dat van sommige zijden meer malen op al te schampere toon gespro ken is over „aartsvaderlijke verhou dingen" en dat in 't verleden de voor name huisvrouw vaak heel wat meer zorg besteedde aan de „opleiding in en voor 't gezin" van de dienstbode, dan de uitgaande dames van onze tijd, die uitsluitend commandeeren, doch tot leeren onbekwaam zijn. Is het wonder, dat het meer ontwik kelde meisje uit de arbeidende en mid denstand, ook al als gevolg van beter schoolopleiding, weinig lust gevoelde voor het dienstbodenvak? In fabrieken en kantoren was het immers veel beter. Hooger loon, vrije avonden en vaak middagen; Zondags geheel vrij, smaak voller kleeding; enz., het waren al te maal factoren, welke het tekort aan vrouwelijk huispersoneel in de hand werkten. Vooral in de oorlogsjaren was 't ver loop groot dooF de geringe eischen. welke gesteld en de hooge loonen, welke betaald werden. De laatste factoren zijn aanmerke lijk in 't voordeel van de gezinshulp gewijzigd; rekent kost, inwoning en emolumenten mee, dan staat in de meeste gevallen de dienstbode niet achter b\j de vrouwelijke kantoor- of winkelbediende. En van lieverlede zal deze gewijzigde verhouding, nog gesti muleerd door de werkloosheid in de gezinnen, het tekort aan vrouwelijk huispersoneel verkleinen. Dit proces is al duidelijk aan de gang. Het kan verhaast worden door vak opleiding en verbod van arbeid in fabrieken en werkplaatsen; maar de belangrijkste factor is de behandeling, velke de dienstbode ondervindt, de plaats, welke men haar gunt in het gezin. Vooral hier mag arbeid geen koopwaar zijn; koopwaar, waarvan de eenmaal vastgestelde prijs gelijk blijft, doch waarbij het kwantum arbeid willekeurig door de eene partij bepaald wordt. De huisvrouw behoort mee te leven in de vreugden en smarten van haar huispersoneel. En wanneer dit laatste van familiefeesten alleen merkt, dat ze veel arbeid geven en nachtrust rooven, dan deugen de verhoudingen niet Hoe deze precies behooren te zijn, is niet in formules weer te geven. Dat hangt van allerlei omstandigheden af; doch wanneer in de dagelij ksche om gang alles koud en kil is en blijft, dan komt in zulke gezinnen 't. dienstboden- vraagstuk niet tot oplossing. Dat geldt voor heel de maatschappij, dat geldt in 't bizonder voor Christe nen, die belij ien, dat in Christus is noch dienstbare noch vrije en die zeg gen de Brief van Paulus aan Filémon niet te vergeefs gelezen te hebben. De Zomertijd. Aanvang op 15 Meia.s Bij K.B. van 2 Maart is bepaald dat in 19S6 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eindigen den vierden October. Buitenland DE REVOLVERAANSLAG OP STOJADINOWITSJ Na hervatting der vergadering wordt hij toegejuicht Zooals wij reeds hebben gemeld werd op den Joegoslavischen minister-president S t o- jadinowitsj in de vergadering van de Skoepsjtina gistermorgen een rovolveraan- slag gepleegd, die gelukkig geen resultaat heeft gehad. Nader vernemen wij, dat een drietal revolverschoten werd afgevuurd, en wel door een afgevaardigde van de Jeftitsj- groop, Damian Arnautowitsj, die zich op de journalistentribune bevond (de oppositie heeft namelijk besloten niet deel te nemen aan de begrootingsdebatten), juist op het oogenblik, dat Stojadinowitsj het woord nam voor zijn uiteenzetting over de begroo ting van het ministerie van buitenlandsche zaken. De schoten waren op den minister-presi dent gericht en dat hij als door een won der aan den dood is ontsnapt heeft hij te danken aan het energieke optreden van een jongen afgevaardigde der meerderheid, Stovadine Dimitriewitsj, die zijn armen om Arnautowitsj sloeg op het oogenblik, waar op deze z.jn revolver voor den dag haalde. Niettemin vloog een der kogels in de rich ting van Stojadinowitsj. De beide andere doorboorden den vloer. Verscheidene afgevaardigden van de Jef- titsj-party zijn naar het politiebureau over gebracht en ondervraagd, onder andere een, dien men den vongen nacht in gezel schap van Arnautowitj in oen bar had gezien. Thans zal de opheffing van de immuni teit van zeven afgevaardigden der Jeftitsj- partij worden verzocht Na een schorsing van de zitting, tijdens welke het incident met groote opwinding werd besproken (het corps diplomatique was voltallig op zijn tribu-ne, toen het inci dent plaats greep), werd de zitting des middags hervat. Stojadinowitsj, die bij zijn binnen komst, door afgevaardigden en toehoor ders hartelijk werd toegejuicht, her vatte zijn uiteenzetting over de buiten landsche politiek der regeering, waarin hij verklaarde, dat de regeering er naar streeft de politiek van koning Alexan der voort te zetten. Stojadinowitsj voegde hieraan toe, dat Joego-Slavië rechtstreeks samenwerkt met de groote mogendheden, vooral met Frankrijk en Engeland, die een goed begrip voor het streven van Joego-Slavië toonen. Wat Italië en Duitschland betreft, streeft Joego-Slavië er naar de betrekkingen met deze landen nauwer aan te halen en de moeilijkheden op te lossen. De betrekkingen met de landen van de kleine entente zijn uitstekend en vormen een bijdrage voor den Europeeschen vrede, welke op gelukkige wijze wordt aangevuld door het Balkanpact en afgesloten door de goede politieke en economische betrekkin gen met Griekenland en Turkije. Betrek kingen van goede buurschap bestaan ook met Albanië en Bulgarije, hoewel deze bui ten het Balkanpact vallen. De betrekkingen tusschen Bulgarije en Joego-Slavië verbete ren met den dag, waardoor de toestand op den Balkan wordt geconsolideerd. Joego-Slavië keurt de legiti- mistische propaganda in Oos tenrijk niet goed. Het vreest ernstigo gevolgen voor Europa, indien restauratie der Habsburgers plaats vindt. Het tracht echter de economische cn cultureele be- trekkingcn met de Oostenrijksche repu bliek te versterken. Ten behoeve van de economische conso lidatie van het Donau-bekken zal Joego- Slavië, aldus besloot Stojadinowitsj, samen werken met Hongarije. De volkenbonds idee blijft het uitgangspunt van Joego- Slavië's internationale politiek, ondanks de moeilijkheden, welke ontstaan zijn tenge volge van liet Italiaansch-Abessijnsch con flict. Nieuw bombardement van de Engelsche ambulance? ADDIS ABEBA, 7 Maart Naar wordt ver nomen is de Britsche ambulance in Guoram Donderdag nogmaals gebombardeerd door Italiaansche vliegtuigen. Dit bericht wordt evenwel niet bevestigd. DE VERKLARING VAN HITLER Von Neurath ontvangt gezanten BERLIJN, 7 Maart Hedenochtend bega ven de ambassadeurs van Frankrijk, Enge. land en Italië en de gezant van België zich naar het minis'erie van buitenlandsche za ken. Minister Von Neurath stelde hen in kennis met de nota,- waarin de huidige positie van Duitschland ten aanzien van het Verdrag van Locarno en de clausules van het Ver drag van Versailles ten aanzien van de ge- demilitairiseerde Rijnzone uileen wordt ge zet. Deze Duitsche nota werd op hetze lid? tijdstip aan de regeeringen van Rome, Pa rijs, Londen en Brussel overhandigd In de nota, welke aan de ambassadeurs erd overhandigd, zegt ^"iischland he: Locarno-verdrag op. Wat zal Frankrijk doen? Besprekingen in Parijs PARIJS, 7 Maart Zoodra Flandin het tele fonisch rapport van den Fransdien gezant te Berlijn had ontvangen begaf hij zich naar den minister-president om met hem de toe stand te bespreken. Ook de minister van oorlog, generaal Maurin. de minister van binnenlandse he zaken Paul Boncourt en die van P.T.T. andel alsmede de chef van de generale siaf, genpraal Gamelin. namen aan de be sprekingen deel. Bijzondere zitting der Fransche regeering De Fransche regeericg zal hedenmid dag in een bijzondere zitting bijeen komen. Flandin blijft te Parijs PARIJS, 7 Maart. Flandin, die voornemens was zich naar Yonne te begeven, blijft '-e Parijs, teneinde kennis te nemen van ie raporten van den Fransehen gezant te Ber lijn over de medcdeelingen van Hider. Italië en de voorstellen der Commissie van Dertien ROME, 7 Maart. De ministerraad heeft de voorstellen van de Commissie van Dertien aangenomen. Geen Italiaansch- Albaneesch accoord In strijd.met verschillende geruchten, als zou dezer dagen een Italiaansch-Albaneesch accoord zijn tot stand gekomen, wordt te Rome verklaard dat er slechts betalingsbe sprekingen hebben plaats gevonden, welke blijven binnen het kader van de normale betrekkingen van beide landen. In de bestaande verdragen is geen wijzi ging aangebracht. Sovjet-propaganda per radio Wat in Amerika al niet mogelijk isl Een der grootste Amerikaansche omroep- maatschappijcn, de ..Columbia Broadcasting Company", heeft haar zend installatie ter beschikking van de communistische partij gesteld voor de uitzending van propaganda- toespraken. Donderdagavond heeft Browder, de secre taris-generaal der communistische partij, 't woord gevoerd. Zijn toespraak werd uitge zonden door alle zenders der maatschappij. Browder deed scherpe aanvallen op de republikeinsche en democratische partijen, en op de regeeringen van Duitschland. Ita lië en Japan. Hij zeide overigens, dat Amerika voor het commun e nog niet rijp is. Naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, bestaat er in brecde kring verontwaardi ging over het feit, dat deze toespraken per radio worden verspreid. In het Huis van Afgevaardigden Is reeds vóór de eerste rede geprotesteerd tegen de gedragingen der omroepmaatschappij. Een vrouwenvereniging heeft besloten tot de boycot van alle firma's, die voor haar artikelen reclame maken door middel van de Columbia Broadcasting Company. Ontploffingsramp te Milaan Vijftien dooden Hedenochtend half vijf had een ontplof fing plaats in een metaalsmeltoven van de Isotta Fracini auto- en vliegtuigenfabrieken te Milaan. Uit de oven schoot een steekvlam omhoog, waardoor het geitouw in brand vloog e geheel in de asch werd gelegd. Andere gedeelten van de fabriek zijn ni< beschadigd. Tot nu toe zijn vijftien dooden ge borgen. De oorzaak van de ramp Is niet bekend. GEEN voOtuiT. SE I Al ING Vroogi Polt, rooi 2-|Ong» «ring xx to*.*. «O /otrt of!» repmotig) grol» I NIEUWE BINNENWEG 260 - Tel. 37033 ZWAANSHALS 374 - TeL 41378 ROTTERDAM De oorlog in Oost-Afrika NOG ZWARE STRIJD IN HET NOORDEN? Britsche en Abessijnsche protesten In een officieel, Abessijnsch commu niqué, dat zich bezig houdt met de laat. ste gebeurtenissen aan het Noordelijke front, wordt er op gewezen, dat het mo reel van de Abessijnsche troepen onver woestbaar is, ofschoon door de Italianen in strijd met de ook door Italië aanvaar de verplichtingen, gifgassen gebruikt zijn. In 't Abessijnsche communiqué wordt verder uiteengezet, dat Italië onjuis'e berichten verspreid, en geen rekening houdt met het oorlogsrecht Het heeft de open stad Debra Markos gebomoar- deerd, waarbij een groot aantal huizen en drie kerken vernield zijn. Daar in do stad juist markt gehouden werd,'zijn de verliezen onder de bevolking zeer groot geweest. Ook de open stad Guinir in de provin cie Bali is door Italiaansche vliegers gebombardeerd en volkomen vernield. Verder wordt door het Abessijnsche hoofd kwartier gemeld, dat Italië nog niet ovir een overwinning kan spreken, aangezien een groote veldslag met buitengewoon hoo ge verliescijfers aan heide kanten aan den gang is. De afloop van deze strijduperaties is noe onzeker. De Italiaansche berichten over de neder laag van de legercorpsen van Ras Kassa en het te rug'rek hen van Ras Seyoem worden van Abessijnsche zijde eveneens tegenge sproken. De legercorpsen van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Moeloegeta vallen veel eer, te zamen met andere troepen, die uit het gebied van Waldia samengetrokken zijn. den vijand aan en rukken op naar don Amba Aladji. Een luitenant-kolonel gedood Van het Tigre-front wordt gemeld, dat luitenant kolonel Ivo Oliveti, lid van nat directorium der fascistische partij is ge dood. toen hij, na met 'n parachute uit zijn vliegtuig te zijn gesprongen, door een kogel der Abessijnen werd getroffen. Twee blanke officieren gesneuveld De Zwarthemdeu, die den Amba Aladji hebben bezet, hebben de stoffelijke resten begraven van twee blanke officiereu, die in dienst s'onden van den Negus. Zij waren ;u den slag bij den Amba Aradam gewond en door de vluchtende Abessijnen achtergela ten, waarna zij wegens gebrek aan genees kundige hulp zijn omgekomen. Britsch protest te Rome Naar verluidt heeft de Britsche regeering den Britschen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, opdracht gegeven bij ie Italiaansche regeering protest in te dienen tegen het bombardecren van de Britsche sanitaire afdeeling in Abessinië. De ambassadeur zal ec-n onmiddellijk on derzoek verzoeken en er op staan, dat in structies zuhen worden gezonden'aan ie Italiaansche militaire autoriteiten in Oost- Afrika om herhaling van dergelijke inci denten in de toekomst te vermijden. Een Abessijnsch telegram aan Genève De tekst van het protesltelegram, dat de Abessijnsche regeering heeft doen toekomen aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond, luidt als volgt: Het Italiaansche vliegtuig G2 is, na de open stad Kworam te hebben gebcrnbir- deerd. waarbij non-combattanten zijn ga- dood, naar de Britsche Rnode Kruis-ambu- lance, gelegen op drie kilometer van het naastbijzijnde militaire kampement, gevlo gen. Na negenmaal boven de ambulance te hebben gecirkeld, wierp het van geringe hoogte minstens veertig bommen, waardoor drie verpleegden werden gedood en vier ernstig gewond. Naar aanleiding van dit nieuwe opzette lijke en barbaarsche bombardement van een ambulance herhaalt de Abessijnsche regee ring haar vroegere protesten. Direct contact tusschen Addis Abeba en Rome De diplomatieke medewerker van de „Daily Mail", welk blad vijandig tegenover de sancties staat, komt mot de onwaar, sehijnlijke mededeeling, dat Addis Abeba .m Rome kortelings in direct contact met elkaar zijn getreden. De eerste stap zou door den negus gedaan zijn, die zich niet slechts be reid zou hebben verklaard tot bet openen van onderhandelingen met Mussolini, maar zelfs geneigd zou zijn tot het afstaan van aanzienlijke gebiedsdeelen. De Britsche regeering is van verschillende zijden over deze aangelegenheid geïnfor meerd, o.a. door den Britschen gezant en den Britschen militairen attaché te Addis Abeba. Dit bericht van de „Daily Mail" wordt v.an geen enkele zijde bevestigd. Is Edens positie geschokt? Hij zou eigenmachtig zijn opgetreden Eenige Britsche hladon melden, dat een deel van het Britsche kabinet criliek heeft ilgeoefend op Eden. in verband met diens optreden te Genève. Hij zou opdracht heb ben gehad te Genève te laten doorschemeren, dat Groot-Brittannië zich bij een embargo zou aansluiten, indien dat algemeen werd geëischt. In plaats daarvan heeft hij een verklaring afgelegd, waarin hij namens Engeland het initiatief nam. In den Londenschen ministerraad, die een stormachtig verloop zou hebben gehad, moet men Eden categorisch hebben verzocht, zich in dc toekomst aan zijn instructies te houden In aansluiting op deze onthullingen doen opnieuw geruchten de ronde over een aan slaande kabini'tsreconstructie, waarby Eden van buitenlandsche zaken zou worden over geplaatst naar koloniën. De Britsche begrooting Beloopt 800 millioen pond sterling De vooruitzichten voor den Britschen mi nister van financiën en van de Britsche be lastingbetalers zijn weinig rooskleurig, aan gezien de op 21 April in het Lagerhuis in te dienen begrooting weer in de 800 millioen pond sterling zal beloopen. Een dergelijke begrooting is sedert de fi- nanciecle moeilijkheden van 1931 iets onge kende De Londensche Vlootconferentie Overeenstemming lnz. de pantserScnepen. De technische subcommissie der Londen sche vlootconferentie Is tot overeenstem ming gekomen wat betreft de kwestie der pantserschepen. De pantserschepen, welker tonnage, zooals reeds gomeld, de 35.000 ton niet zal overschrijden, zullen niet bewa pend worden met kanonnen van een kaliber grooter dan 14 duim, of 427 mill. Indien een der signataire mogendheden niet vóór 1 Ja nuari 1937 tot dit accoord toetreedt, zal het maximum-kaliber op 16 duim worden ge steld. Voorts Is men het erover eens geworden dat geen enkel oorlogsschip tusschen SOOO en 17.000 ton zal worden gebouwd tot na 1942. De Italianen hebben zich vrijheid van handelen voorbehouden. Het accoord betreffende do pantsersche- pen zal geldig zijn voor den geheelon duur van het nieuwe verdrag, d.w.z. tot 1942, doch hieromtrent zal in 1940 opnieuw overleg plaats vinden, teneinde de door F «nkrijk verlangde vermindering van de tonnage te bespreken. Met het oog op de door de vlootcon ferentie bereikte vorderingen heeft de Amerikaansche delegatie, die oorspron kelijk 12 Maart vertrekken wilde, beslo ten het vertrek uit te stellen. De Kleine Entente beraadslaagt Over een „douane-vredo" Dc door den Tsjechoslowaakschen minis ter Hodza voorgestelde conferentie van economische deskundigen uit de landen der Kleine Entente is thans bijeengekomen, ter bespreking van de economische samenwer king. in- het Donaubekken. Het plan van Hodza bedoelt alle Donau- stater., met terugwerkende kracht vanaf 1 .Januari 1938. wederzijds een „algemeenen douane vrede" te doen afkondigen, d.w.z. dat alle tot op dien datum bestaande douane tarieven niet meer verhoogd zullen worden en dat alle bestaande contingenten en in voerbcpalingen ongewijzigd zullen gelaten worden. Allereerst zou deze „douanevrede" voor do staten der kleine entente moeten wordpn uitgewerkt, daarna zou men zioh dan wen den tot Oostenrijk en Hongarije, en later ook tot Bulgarije en de staten van het Balkan- pact. Terreur-pogingen in Polen? Talrijke arrestaties In Warschau In Warschau is door de politie een groep leden gearresteerd van de verboden natio nalistische organisatie die de naam draagt van „Nationaai-radicaal Kamp". Deze menscheo worden ervan verdacht, een reeks daden van terreur voor de naaste toekomst te hebben voorbereid. Bij de ver richte huiszoekingen heeft de politie een hoeveelheid- dynamiet en een aantal bóm men gevonden. Het aantal arrestanten be draagt zestig. Verder zijn in verband met de studenten- onlusten aan de voorloopig gesloten univer siteit veertien studenten in hechtenis ge nomen. Ook aan de technische hoogeschooi Is het tot ordeverstoringen gekomen, waarbij ge worpen werd met traangas- en stink l>om- men. Nationalistische studenten, die de col legegelden te hoog achten, trachtten te ver hinderen. dat niouw ingeschreven studenten betaalden. De Japansche regeeringscrisis Nog geen compromis De Japansche regeeringscrisis duurt nog voort, daar Hirota, die met de formatie van een nieuw kabinet was belast, tot nog toe weigerachtig blijft, een compromis met het leger aan te gaan Intusschen heeft het ministerie van bln- nenlandsche zaken alle opper-presidenten instructie gegeven, scherpe controle uit te oefenen op radicale organisaties en personen van links en rechts en iedere propaganda in het leger door middel van vlugschriften of illegaal drukwerk te verhinderen. Verder wordt nog officieel bekend maakt, dat aan den opstand rond 1569 mili tairen hebben deelgenomen. Van het derde regiment gardo-infanterie namen 60 perso nen aan de revolutie deel, van het eerste regiment infanterie 400, van het derde regi ment infanterie 900 en van het zevende rp* giment artillerie ongeveer 200. Allen be hoorden tot het garnizoen van Tokio. Zou de Spaansche president aftreden? In den Spaanschen ministerraad Is giste ren de mogelijkheid ter sprake gekomen van een aftreden van Zamora, den president der republiek. Men gelooft, dat een zoodanige stap eerst zou kunnen geschieden na hitt bijeenkomen van het parlement en na de Verkiezing van een nieuwen voorzitter van de Cortes. Als eventueel opvolger van Zamora werden erscheidon persoonlijkheden genoemd, die ..i nauw contact staan met de tegenwoordige politieken koers. Men noemt Martinez Bariio als voorzitter van de nieuwe Cortes. Bariio is leider van de republikeinsche unie. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vardö 776.8. Laagste stand te Blacksod 748.6. Stand vanmorgen halftwaalf 761.5. WEERVERWACHTING Meest matige wind uit Z. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende kans op •ogen, iets zachter. -LGEMEEN V/EEROVERZICHT Reeds gister werd een depressie van het W. op de oceaan gesignaleerd en inderdaad heeft thans een daalgebied het lage druk-: gebied over de Britsche eilanden versterking eebrachk De kern van het depressiesysteem ligt thans over Ierland waar de barometers evenals over Z. Engeland nog dalende zijn. Aan haar N. zijde vulde de depressie op. Vooral over IJs'and 6teeg de barometer. De hooge druk over N. Scandinavië nam even eens in boieekenis toe. Daarentegen is het hooge drukgebied in het Z.W. vrij sterk af genomen. Voorts ligt over Centraal Europa nog een depressiekerntje, terwijl de Mid- dellandsche Zee-depressie weinig veranderde. Het weer bleef over het grootste gedeelte van het waarnemingsgebied nog 9lecht. Tal van plaatsen melden regen. In Weenen Is onder invloed van de depressie over Cen traal Europa 27 niM. neerslag gevallen. Over het Z. gedeelte van de Britsche eilan den en over N. en Z. Scandinavië steeg da temperatuur een weinig; in het overige ge bied werd het kouder. Uitgestrekte mlst-re- bieden bevinden zich over N. en midden Frankrijk, België, ons land en een groot gedeelte van Duitschland. Ten onzent zal de wind wellicht iets toenemen. Hij blijft uit Z. richting waaien. De nevel toestand zal wel ophouden, terwijl eenige stijging ven temperatuur vooral 's nachts te wachten is. T^ER WWE'PTïnsT A MD Stand vanmorgen halftwaalf 4.4 C. 8 MAART Zonsopgang 6.3? uur, zonsondergang 5.50 uur Maan op nam. 6.38 uur, onder v.m. 6.05 uur Volle Maan 5.34 uur voorin. 9 MAART Zonsopgang 6.30 uur, zonsondergang 6.52 nor Maan op nam. 7.46 uur, onder vun. 6.18 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP 8 MAART Van 's avonds 6.20 uur tot 's morgens 6.00 uur 9 MAART Van 's avonds 6.22 uur tot 's morgens 5.58 uur BEGRAFENIS ONDERNEMING N V. BEGRAFENIS ONGPRNEWNB van W. J. INNEMEE ZONEN Epidemische hersenvliesontsteking Reeds 32 dooden In den Amerikaansche staat Kentucky ts een epidemische hersenvliesontsteking uit gebroken. waardoor in de stad Harian 90 personen zijn aangetast. Er zijn re«ds _S2 menschen aan ten offer geval Ien. De autori teiten hebben de kerken en andere openbare gebouwen gesloten, teneinde verdere uitbrei ding der ziekte te voorkomen De epidemie woedt eveneens bijzonder hevig te Cumberland, waar 17 van de 22 personen, die door de ziekte waren aange tast, zijn overleden. Vrijwel het geheele loven in dit plaatsje is verlamd. SURPLUS VAN VROEGE TULPEN Thans i millioen beschikbaar Naar „Het Kweekersblad*\ het of ficieel orgaan van het Hollandsóhe Bloemkweekersgenootschap van zeer bevoegde zijde vtrneeimt, heeft de Minister van Landbouw goedgunstig beschikt op het verzoek van het vak om ƒ500.000 beschikbaar te willen stellen als aanvulling iQ het tekort, dat ten opzichte van do uitkeering voor surplusboLen van vroege tulpen bestaat. Dit bericht, zoo schrijft het blad, zal het geheelo bloemenvak. doch speciaal de kweekers van vroege tulpen, ten zeerste verheugen. Immers, uu is de zeer donkere wolk, welke boven deze vakgenooten hing, wat lichter van tint geworden. Wij weten, dal ongeveer /1.5C0 000 noodig was om het surplus vroege tulpen op te koopen. Het surplusfonds beschik; slechts over ƒ500.000 voor deze groep of slechts een derde ga- deelte van het benooóigde bedrag. Thans Is ƒ1 millioen beschikbaar voor surplus vroe ge tulpen, hetgeen beteekent, dat ongeveer 66 dcI. var, den minimum-prijs zal kunnen worden uitbetaald, zoodat nog in geen enkel oozicht van rozengeur en maneschijn zal kunnen worden gesproken. Stemimon zul len opgaan en zijn reeds opgegaan om te trachten het ontbrekende bedrag alsnog aangevuld te krijgen, maar over het resul taat is niets te zeggen. Een goed advies. Het bloemtHlenvak zal intusschen den min ster dankbaar zijn, dat nu de nood hoog geste.gen was. zijn hulp kwam want met de wetenschap dat het halve millioen komt, zal het den kwpeker gemakkelijker vallen voorschotten enz. te Itrijgen. Deze zijn noodig, want de nood was en is zèer groot De kweeker, zoo voegt het blad er ten slotte aan toe. houde nu vast aan de vast gestelde minimum-rnjzen en late zich door geen enkelen sirenenzang verlokken om daar beneden te verkoopen. Aardbeving te Limburg Trillingen te Weert Op het politiebureau te Weert werden Vrijdagavond tusschen 6 en 7 uur een viertal trillingen waargenomen, waarvan een te circa 6.45 uur heviger was dan de drie voor gaande en welke laatste bovendien nog een vrü sterke natrilling had. Men vermoedt dat deze trillingen het ge volg zijn van een lichte aardbeving of aard schokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2