JHmwr geihsclfe QLmmnt DUITSCHLAND ZEGT LOCARNO-VERDRAG OP Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken GRATIS TOT 1 APRIL abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.T8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 7 MAART 1936 15e Jaargang 0tfoertentiq>rij)tn: Van f tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer0.22V» Ingezonden Mededeelingei» van 1—5 regels2.30 Elke regel meer CL45 Voor bet bevragen aan '1 Bureau /0.10 NO. 5724 HITLERS RIJKSDAGREDE Wederom heeft Duitschland, aan den vooravond van de herdenking van zijn doo- den, die in den wereldoorlog gevallen zijn,' Europa voor een politieke verrassing ge plaatst, die een wending kan beteekenen in het geheele samenstel der Europeesche ver houdingen. Werd in het voorafgaande jaar door de regeering afgerekend met de mili taire paragrafen van liet verdrag van Ver sailles. zoodat Duitschland zonder verdere discussie zijn weermacht hernam, thans heeft Hitler in het in April 1.935 door Laval en Litwinoff gesloten pact van wederzijd- schen bijstand tusschen Rusland on Frank rijk aanleiding gevonden tot het beëindigen van het zoogenaamde Rijnpakt, d.w.z. dat onderdeel van het verdrag van Locarno, waarin Duitschland de Fransche en Belgi sche grenzen, garandeerde, en de demi li ta- riseering der Rijnzóne. in Versailles afga dwongeD, bekrachtigde. Na een uitvoerig exposé van de economi sche en politieke verwarring, waarin de we reld thans verkeert, heeft de Duits.'he Rijks kanselier en Führer er op gewezen, dat een betere wereldorde slecht* zou kunnen aan breken, zoo oprecht werd gestreeld naar ge lijk recht voor allen, en naar verhoudin gen, die elk volk gelegenheid verschaffen, zich te ontplooien. Hitler legde or daarbij den nadruk op, dat de geest van het zooge naamde Locarno-pact er een van verzoening en toenadering was, en dat Duitschland, door destijds in dit verdrag toe te stemmen, er overvloedig blijken van htid gegeven, Waarlijk den vrede door samenwerking te willen. In tegenspraak met dezen geest van vriend schap en toenadering echter moest Berlijn het verdrag achten, dat thans tusschen Pa rijs en Moskou was tot stand gekomen, dat wat men ook moge beweren, gebaseerd is op de veronderstelling van Duitschlanus kwade trouw. Hitier leede er daarbij bui tengewonen nadruk op, dat als gevolg van deze Russisch-Fransche toenadering het ge vaar der bolsjewistische woelingen in 'ons werelddeel moet toenemen. Immers de rati ficatie van het Russisch-Fransche verdrag activeert en bekrachtigt tegelijk de afspra ken tusschen Praag en Moskou, hetgeen be- teekent, dat Ruslands invloed in het hart van Europa is doorgedrongen en een be dreiging op de Duit sche f 1 ank is gaan vor men. Duitschlandheeft met Rusland geen gemeenschappelijke grens, en heeft niet de gelegenheid welke het ook niet zoekt om in Rusland te vallen, doch door de Rus- sisch-Fransch-TSjcchische overeenkomst kan Moskou thans elke gewehschte aanleiding benutten,, om, zoowel Praag als Parijs in een antó-Duitsch avontuur mede te slepen. Met het oog op deze bedreiging van zijn veilig heid, die. tegen den geest der gesloten ver dragen is, aldus nog steeds Hitler in zijn rede, heeft het Derde Rijk derhalve de overeenkomst van Locarno nu krachteloos geacht^ en waar het zich aan de Rijnzijde ontbloot weet van het recht op zelfverdedi ging, daar meent het thans gehouden te zijn dit recht te hernemen. Tegenover deze daad, die als een verbre ken van de politiek van vriendschappelijke toenadéririg kan worden uitgelegd, heeft Hitier zich thans bereid verklaard, een nieuw Locarno te stellen, dat niet slechts de eenmaal getrokken grenzen eerbiedigt, doch ook een ontwapening op voet van rechtsgelijkheid kan inluiden. In stee van een ontwapende zóne, slechts aan de Duit sche zijde'der Rijksgrens, wenscht Duitsch land een gedemilitairiseerde zóne, die zich uitstrekt langs heel de westgrens en deze aan weerszijden omsluit. Ook Neder land kan, zoo het dit wenscht, tot zulk een Xiieuvv-Locarno toetreden. En tenslotte stel de Hitier voor, aan Groot-Brittannië en Ita lië te verzoeken, zich voor het naleven van deze nieuwe status quo garant te stellen. Inmiddels zijn, zonder verdere pourpar lers. de Duitsche troepen reeds openlijk de voormalige ontwapende en ontmantelde Rijnzóne binnengerukt, waarmee deihalve weder eenmaal opnieuw de politiek van het fait accompli is gevolgd. De nieuwe, en zeer onverwachte wending, die de Duitsche politiek ten opzichte van het vraagstuk der Europeesche veiligheid heeft genomen, zal in Duitschland, dat bin nenkort de gelegenheid krijgt, zich daarover uit te spreken, natuurlijk unaniem worden toegejuicht Hoe Europa als geheel hierop echter zal reageeren, is nog moeilijk te voor zien. Het dictatoriale stelsel heeft met deze zetten op het internationale schaakbord, die met zulk een verbijsterende snelheid plaats vonden, opnieuw bewezen, tot zeer snel op treden in staat te zijn. hetwelk naar onze meening, echter evenzeer gevaren als voor dcelen oplevert, misschien zelfs in meerdere mate. Dat deze gehecle Duitsche frontwijzi ging plaats grijpt op een oogenblik, dat Italië op de tweesprong staat, uiteindelijk voor of tegen de Volkenhond te kiezen, ver leent aan het- geheele gebeuren zijn diepste beteekenis. Hitier heeft zich bereid ver klaard, onder deze nieuwe omstandigheden naar Genève terug te keeren. Wat zal Rome thans doen? En welk bescheid zal de Vol kenbond op dit alles geven? Minïmumprijsregeling voor bloemen Steun i r bloem enkweekers Ndar ons ter oore komt is een minimum prijsregeling voor,bic nen op de veilingen in voorbereiding. De regeering zal trachten langs dezen weg aan de kweekers en bloe- tnisten eenigen steun-te verleenen. Het biedt een nieuw verdrag aan en terugkeer tot den Volkenbond In de Kroll-Opera te Berlijn is heden de Duitsche Rijksdag bijeen gekomen om te luisteren naar een verklaring van den Führer en Rijkskanselier Adolf Hitler. Deze bijeenkomst werd voorafgegaan door een vergadering in het ministerie van buiten- landsche zaken, waartoe uitgenoodigd wa ren de Berlijnsche ambassadeurs van Groot Brittannië, Frankrijk, Italië en België, en waarin door de Duitsche Rijksregeering een verklaring werd afgelegd nopens het ver drag van Locarno. Toen Adolf Hitler het gebouw betrad, vergezeld van Goering, verhieven alle af gevaardigden zich van hun zetels en brach ten met opgeheven arm hét saluut. De voorzitter van den Rijksdag herdacht na de opening allereerst een tweetal over ledenen en verzocht daarna de Führer, Adolf Hitler, het woord te nemen, die on geveer aldus sprak. Mannen van de Duitsche Rijksdagl Presi dent Goering heeft deze zitting bijeengeroe pen om u de gelegenheid te bieden een ver klaring aan te hooren die voor heel het Duitsche volk van belang is. Na de beëindiging van den wereldooorlög ademde heel het Duitsche volk op, omdat in de veertien punten van Wilson een nieuwe tijd scheen te zullen aanbreken. Er werd een groot-sche poging gedaan, om aan de samenleving der volken nieuwe wet ten te geven, die n|et alleen de uiterlijke sa menleving zouden regelen, doch hen ook on derling tesamen zouden brengen. Het Duitsche volk geloofde aan deze pun- We waren in een oorlog gesleurd, waaraan wij evenmin schuldig waren als de andere volken. De nieuwe we reldorde heeft zeventien jaar tijd ge had om zich door te zetten. Slaan wij thans een blik in de we reld, dan krijgen wij dit antwoord op onze vraag, hoe het met deze wereld orde geworden is. Overal komt de on rust onder de volkeren weder op, het vertrouwen in de nieuwe wereldorde gaat falen, nu nieuwe catastrofen schijnen op te doemen. De spanning tusschen de volken is grooter geworden dan ooit te voren; de internationale tegenstellingen ne men toe. De werkloosheid en de honger onder de volkeren zijn toegenomen; de bewapeningen zijn zwaarder geworden, en de leus „Nooit meer oorlog" blijkt te hebben gefaald. Ik stel u dit alles voor oogen om u te laten zien hoe ontoereikend de ar beid geweest is van hen die zich geroepen achten een nieuwe wereldorde te scheppen. Aan deze ontwikkeling der dingen zijn wij niet schuldig. Duitschland heeft vijftien jaar lang niet tot de regeerders der wereld behoord, doch tot de geregeerden. Aan di alles was schuld het onzalige Verdrag van Versailles, dat er een duidelijk voorbeeld van is, hoe men oorlogen niet moet be ëindigen. Uit de geest van dit Verdrag ont stond het pact van de Volkenbond. Er wer den volkeren grenzen getrokken, niet langs de aangewezen lijnen der historie, doch zooals wraakzucht en egoïsme dit voor schreven. De geest van dit pact bedreigt de levens mogelijkheden van de volkeren. Het Duit sche volk leeft in zware zorgen. Van alle economische verbindingen werd het beroofd, het werd als ingemuurd en overgegeven aan de ellende. En dit noemde men staatkunde. Ik hen de overtuiging toegedaan, dat de menschheid nimmer tot betere toestand ;n zal geraken, zoo er in den geest der mensch heid geen ingrijpende veranderingen plaats hebben. Ik wilde dat het Duitsche volk de oogen open hield voor deze historische realiteit, dat het begrijpt welke buitenlandsche poli tiek de N.S.D.A.P. voert. Het kan niet onze bedoeling zijn. deze toestanden te bestendi gen. De wereld is in angstvolle onrast, doch zij wil niet. erkennen dat net onverstand der staatslieden daaraan schuld is. De Europeesche volkeren vormen nu eenmaal één familie, die niet uiteen te nemen is, of zonder elkander te denken. De staatsman, die den zin van deze tijd niet verstaat, zal explosies veroorzaken, die niat meer te be zweren zijn. Elk verzoek, onrecht te bestendigen, ooi-zakt extra energie-opeenhooping bij de onderdrukten en onrust bij hen, die in hun geweten zich daarvoor aansprakelijk weten. Wanneer de wereld spreekt over het Duit sche vraagstuk, dan bedoelen velen het Duit" sche regiem, anderen meenen de oorlogszucht van 1 Duitsche volk. De Duitsche kwestie is echter, dat wt] met 67 millioen menschen op een bodem wo nen, die ons niet genoeg ruimte biedt Wij hebben niet gerhigere aanspraken dan andere volken, wij zijn ook niet laffer evenmin eerloozer. De huidige jonge Duitscher van 25 jaar. was nauwelijks één jaar oud toen de oorlog uitbrak. Hij is geenszins voor den wereld oorlog verantwoordelijk te stellen. De Duit- schers hebben evenzeer in deze oorlog hun plicht vervuld als iedere fatsoenlijke Franschman of Engelschman. Het Duitsche volk wil niet langer minder rechten hebben dan andere volken, omdat het voor den oorlog verantwoordelijk zou zijn. De wereld moet ons het leven niet zwaar maken. Zij heeft daarvan immers niet het minste voordeel. Zonder de bekwaam heid van den Duitschen boerzouden wij nauw lijks brood hebben.De wereld kan dan slechts veiligheid vinden, als de levensvraag van het Duitsche volk bevredigend wordt opge lost. De roep tiaar brood van een volk is niet een kwestie van regiem, maar van bestaan. De bevrediging van deze vraag is in het be lang van heel de wereld. I-let Duitsche volk wil geen bizonderc hulp hebben, het wil al leen niet in een mindere positie verkeeren dan andere volken. De levenskamp is voor ons zeer zwaar. Wij spannen alle krachten in, maar wij kunnen'slechts slagen als wij naar buiten gelijkberechtigd zijn, als wij onze eere terug hebben. Wij hebben een al te bescheiden aandeel aan de levensruimte en do natuur lijke schatten der wereld. Ik heb mij, na de onderteekening van het vredesverdrag voorgenomen, dit Duitsche vraagstuk op te lossen. Niet omdat ik liet Fransche volk leed wil aandoen, maar omdat wij dit alles niet dragen kunnen, willen of moeten. Duitschland was na de wereldoorlog een economische ruïne. Ik heb thans de strijd drie jaar ge voerd. Ik heb niet een nieuw vraag stuk opgeworpen, doch gestreefd naar de oplossing van onze levenskwestie. De Fransche staatslieden hebben voor onze nood niet voldoende begrip gehad; wellicht lag de schuld daaraan voor èen deel aan onze vroegere règecringen, en aaiA de partijen. Gij allen weet, hoe wij schrede voor schrede gestreden hebben om aan on ze gelijkberechtiging te erlangen, zonder nieuwe vijandschappen tegen ons wakker te roepen. Wij zijn bereid in de Europee sche cultuur als vrije menschen mede te arbeiden, in goede verstandhouding met het Fransche volk. Waarom zou het niet mogelijk zijn, de oude strijd tusschen ze nabuurvolken eindelijk te onderbreken. Het Duitsche volk heeft er geen belang bij, dat het Fransche lijdt, en ook omgekeerd heeft het Fransche geen voordeel van leed. Waarom zou het niet mogelijk zijn, tot een juister en hooger inzicht van ons beider belang ente geraken? De samenwerking met Rusland wijs ik niet af, zoo dit slechts afziet van de we reldheerschappij. Maar ik wil niet dat hei internationale communisme over hei Dun- sche volk heerscht. Ik kan niet verhinde ren, wat andere staatslieden doen, maar ik kan wel verhinderen dat deze Aziatisch» invloeden over ons volk losbreken. Ik geloof niet, dat samenwerking met het bolsjewis me heilzaam kan zijn. Europa kan verdeeld worden in twee helften: onafhankelijke, vrije, natio nale staten, waarmee wij verbonden willen blijven, en een helft, die onder *PüKsüO Adolf Hitler bolsjewistische geest haar -vrijheid verliest en de kracht om een nieuwe wereld op te bouwen. Met deze landen willen wij niet in aanraking komen. Wij kennen het begin van Frankrijks sa mengaan met Rusland; de gevolgen daarvan zijn ons nog niet bekend; wij weten niet wat voor het Fransche volk daarvan het einde zijn zal. Ik heb concrete voorslagen aan het Fran sche volk gedaan, wij hebben daarop geen resultaat kannen boeken. Slechts met Enge land konden wij inzake de vloot tot een we- derzijdsch begrip komen. Ik heb voorslagen qedaan voor een lnchtpact tusschen Enge land, Frankrijk en DuitschlandJk heb nlm- mer getracht Duitschlands grenzen van 1914 weder terug te erlangen. Het zou voor veel gemakkelijker geweest zijn, onze man nen aan te sporen tot revanche, dan om een geest van verzoening aan te wakkeren. Deze bereidwilligheid naar verzoening te streven, is van meer belang dan het afslui ten van allerlei knap geformuleerde ver dragen. Het Locarno-pact heeft van Duitsch land een zwaar offer gevergd, dat wij ge bracht hebben om den Europeeschen vrede te dienen. Het Fransch-Russische verdrag is met de geest van dit pact in tegenspraak. De veronderstelling, dat dit Russische pact de vrede moet dienen, kan ik niet als juist aannemen. Frankrijk heeft dit verdrag afgesloten, als vervolg van zijn verdrag met Tsje- cho-SIowakije. Sovjet Rusland echter is de macht, die de wereld in wanorde stor ten wil, en deze macht is thans door ver dragen Europa dieper binnengedrongen. Duitschland is niet in de omstandig heid Rusland aan te vallen. Rusland echter, kan elk voorwendsel aanvaarden om via Tsjecho-Slowakije Duitschland binnen te vallen. Deze mobilisatie van Europa tegen Duitschland staat in open tegenspraak met den geest van het Lo carno-pact. Ik heb nog eenmaal getracht het Fran sche volk ervan te overtuigen, in hei in terview dat ik onlangs aan een Fransch journalist toestond, dat wij vrede en vriendschap met Frankrijk willen. Doch de thans ontstane positie noopt ons tot nieuwe middelen. Ik ben verplicht aan de belangen van mijn volk te denken. Dadelijk na het bekend wor den van het Fransch-Russische pact heeft de Duitsche regeering verklaarddat dit nieuwe ver- drag met Locarno niet vereenig' baar is. Dit verdrag is uitsluitend tegen Duitschland gericht, en Frankrijks verplichtingen die het op zich neemt, zijn in tegen spraak met het Volkenbondspact. Frankrijk wordt verplicht zoo te handelen, alsof er geen Volken' bonds pact bestond. Daarom is hier mede het doel van de Rijnover- eenkomst vervallen, welke elke oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk moest voorkomen, en het politieke systeem, waarop deze overeenkomst berustte is verstoord Het Rijn pact heeft daarmede prac tisch opgehouden te bestaan Duitschland acht zich derhalve daaraan dan ook niet langer ge' bonden. Zelfs het meest primitieve recht staat een volk toe, zijn grenzen te beveiligen. Wij zullen de gedemi litariseerde Rijnzone opnieuw voor ons veilig stellen Duitschland is echter bereid met Frankrijk en België in onderhan deling te treden over een gedemi litariseerde zone aan weerszijden van de grens. De onschendbaarheid der Bel gisch -Duitsch -Fransch e grenzen wil de Duitsche regeering voor 25 jaar vaststellen met Engeland en Italië als garanten. Ook Neder land kan desgewenscht in dit ver drag worden opgenomen. De Duit sche regeering is eveneens bereid een lnchtpact af te sluiten. Ook met Litauen wil Duitsch land zulk een pact onderteekenen, op grondslag van de ongerepte autonomie van het Memelgebied. Tenslotte is Duitschland op deze voorwaarde bereid weder in de Volkenbond te treden. De vraag der koloniale gelijkbe' rechtigdheid zal op de grondslag van het volkenbondspact kunnen worden onder de oogen gezien. Moge het thans waarlijk komen tot een onderling goed begrip tuS' schen de volkerenen tot onder' linge samenwerking in Europa. Wij hebben in Europa geen terri toriale eischen te stellen. Wij ho pen, dat de spanningen in deze we reld op vreedzame wijze tot oplos sing mogen worden gebracht. Ik heb besloten, heden de Duit' sche Rijksdag te ontbinden, opdat het Duitsche volk over mij en mijn medearbeiders zijn oordeel moge uitspreken. De verkiezingen voor den nieu wen Duitschen Rijksdag zullen op Zondag 29 Mrt. a.s. plaats hebben. Na de rede van den Führer, die meerdere malen door bruisende toejuichingen werd onderbroken, heeft president Goering een slotwoord gesproken. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer Bestaat uit DBIEbladen, en het Zondagsblad DE DUITSCHE RIJKSDAG IS BIJEEN' GEROEPEN OM EEN BELANGRIJN!! VERKLARING VAX HITLER AAN TE HOOREN. De gezanten van Engeland, Frankrijkf Italië en België zijn op het Duitsche ministe rie van buitenlandsche zaken ontboden voor een verklaring inzake het Locamo-verdrag. De Abessijnsche steden Ginir cn Debret Markos zijn door de Italianen gebombar deerdl 1 De Britsche regeering heeft te Rome ge protesteerd tegen het bombardement der, Britsche ambulance nabij Kworam Verschenen is het jaarverslag over 193S in de N.V. Wilton's Machinefabriek ei Scheepswerf. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de begrooling van het Landbou ie mis is- fonds voorgezet. Verschenen is het Voorloopig Verslai der Tweede. Kamer over het vjetsontwerp inzake beperking van de mechanisatie in de Siga ren-industrie. Verificatie-vergadering van de zwendel1 bank, handelende onder de firma Mr C van der Meulen te Amsterdam. MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE Wat de Tweede Kamer van het wetsontwerp denkt Blijkens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp, houdende tijdelijke maat regelen betreffendede mechanisatie in de sigarenindustrie stelden vele leden voorop dat zij het in het alge meen odet juist ach tl en, door wette lijke maatregelen de mechanisatie en rationalisatie tegen te gaan. Verbete ring en uitbreiding der productie, zoo moenden zij, is een algemeen belang. Op den duur leidt zij tot werkverrui ming in plaats van tot vermeerdering der werkloosheid. Bovendien pleegt zij veelal verlaging van den prijs van het product tengevolge te hebben. In dezen tijd Is zulk een prijsdaling bij zonder wenschelük. Verschillende leden begroetten het ■wetsontwerp in beginsel met sym pathie. Zij konden zich met een wet telijk ingrijpen ter beperking van de mechanisatie in de sigarenindustrie geheel vereenigen. Algemeen waardeerde men de uit spraak in de memorie van Toelich ting, dat de Regeering een zeer ruim gebruik zal maken van haar bevoegd heid tot het verleenen van vergun ningen, indien herleving van den export van sigaren mogelijk mocht zijn. VMBOMMELI Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE VERZEKERING I Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATÜM" te Amsterdam - Spulstraat 219/21. Tel. 3562$ Vraagt eens een prospectus aan! Relletjes in de Jordaan Een rumoerige Vrijdagavond Het is Vrijdagavond in de Jordaan te Amsterdam en met name in de Wester straat, in de Madel ie venstraat, in de Tuin dwarsstraat en aangrenzende stegen weer tamelijk rumoerig toegegaan. Het begon reeds vroeg in de avond met col portage-relletjes tusschen N.S.B.-ers en politieke tegenstanders. De rechei'cho had uitgebreide maatregelen genomen, en een twintigtal rechercheurs was aanwezig om botsingen tusschen colporteurs zooveel mo gelijk te beperken. Er werd krachtig opge treden, zoodat binnen korten tijd de rust was teruggekeerd Te ruim half tien rukte het detachement rechercheurs in. Do col porteurs waren vertrokken. Korten tijd later, te ruim tien uur, kwamen er al armee rende berichten op het bureau-Marnixstraat binnen. Groo- te groepen waren samengeschoold in Madelievenstraat en in de Tuindwars straat, waar eenige agenten in het ge drang dreigden te komen. In totaal waren er meer dan 500 Jordaners op de been. De overvalwagen rukte uit en aan het gooien met steenen, waarmede het publiek zich ijverig bezig hield, werd spoedig een einde gemaakt De politie loste een achttal schoten op het pu bliek en met behulp van den sabel en den gummistok werd de menigte iu een charge uiteengedreven. Een agent werd door een steen aan het been .gewond. Hij is per motorzijspan naar zijn woning vervoerd. Arrestaties zijn niet gedaan. Voo. zoover thans bekend is. is niemand door de revolverschoten gewond. Omstreeks elf uur was de rust weerge keerd. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1