|Hru«ir ^ciJtsdjr ÖTournnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken GRATIS TOT 1 APRIL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen k waar een agentschap gevesiigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» r Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba* NO. 5723 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 v VRIJDAG 6 MAART 1936 15e Jaargang aïrtjertEntttprtjjen: Van I tot 5 regelsI.I7'/> I EJke regel meer0.22'/» thgezonden Mededeel ingtn van 1-5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 l/oor het bevragen aan 't bureau V wordt betekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 APRIL a.s. ver schijnende nummers gratis. Aanbrengers van nieuwe lezers voor minstens één jaar, kunnen recht doen gelden op de fraaie zilveren theelepel Voor eiken abonné een exemplaar. Abonné's op te geven aan 9 DE ADMINISTRATIE Uit naam van Donna Rachele Mussolini, de echtgenoote van den Dure, zijn aan de Italiaansche vrouwen tien nieuwe geboden voorgelegd, welke zij naarstig hebben te be trachten. Deze geboden dienen blijkbaar ter vervanging van de Tien, welke voor de eerste maal op steenen tafelen aan Mozes .werden toebetrouwd. Dat dictatuur en nationalisme de godde lijke zedewet door een andere vervangen, kan niet bevreemden. Gods wet gebiedt immers dat we geen andere goden voor Zijn aangezicht zullen hebben; terwijl dc andere eisoht „volledige toewijding aan Italië en liet fascisme, dal Mussolini ge grondvest beeft." Deze toewijding vraagt voorts in het „vierde gebod" van de Italiaansche vrouw: „Het moederschap is geestelijk een offer •aan do menschheid, dat steeds met blij moedigheid gebracht moet worden". Een zeer vrije cn in djt verband goddelooze overzetting van de zegen: „Zij zal zalig zijn in kinderen te baren". Maarschalk Badoglio, die prat gaat op zijn overwinningen in Abes&inië, meende blijkbaar een bizonder karakter te moeten geven aan de blijmoedigheid van het Itali aansche moederschap. Deze bestaat daarin, dat de zonen dezer moeders hem mogen bijstaan op zijnjacht in Afrika. Immers verklaarde bij met lachende zelf voldoening aan de journalisten: „Het Abes sijnsche leger tracht zich door de vlucht te redden, doch het wordt nog steeds achter volgd: het is geen oorlog, doch een jacht" Een succesvolle jacht, verduidelijkte hij later en hij somde op hoeveel Abcssijnsclie krijgers op hun vlucht waren gedood; ras Kassa verloor van zijn manschappen min stens 10.000, het grootste deel werd gedood, de rest ernstig gewond; van 4000 vluchte lingen bij Addi Abbi werden 500 en 800 en 500 gedood. Een mooie jacht, niet waar, om er zich in „jagerslatijn" op te verheffen. Een jacht op menschen? Weineen, op wil den, die moeten leeren wat beschaving is. Maarschalk Badoglio is een groot jager voor het aangezicht van Mussolini, maar... geen mensch! STEUN VOOR DE BINNENVISSCHERS Ook de kleine zalmvisscherij- bedrijven worden geholpen Minister Deckers beantwoordt de vragen van den heer Duymaer van Twist Op vragen van den heer Duymaervan Twist betreffende het verleenen van gel. delijken steun van Regeeringstyege aan de binnenvisschers en het tijdstip, waarop de ze steunverleening zou kunnen worden te gemoet gezien, heeft Minister Deckers het volgende geantwoord: Het is de bedoeling ook voor de binnen visschers een en ander te doen. Een uitkee. l ing, als aan de kleine boeren en tuinders is gegeven,, is ten aanzien van de binnen visschers evenwel niet op haar plaats. Ver schillende andere maatregelen geven hier verbetering. Do heffing, welke op aal en paling, snoek en zalm is gelegd, zal uiten-- aard aan het binnenlandsche prijspeil ten goede komen. Het is de bedoeling de hieruit verkregen inkomsten ten bate van de bin- nenvisscherij aan te wenden, hetgeen reeds voor een deel is geschied in den vorm van het aankoopen van pootaal voor het uitzet ten in binnenwateren en het aankoopen van meer zalm broed. Verder ligt het in het voornemen midde len ter beschikking te stellen tot steun aan de kleine zalmvisscherijbedrijven. Over den vorm, waarin verdere steun zal worden geboden, wordt overleg gepleegd met een ter zake aangewezen commissie. Bij dit overleg zal tevens aan de orde komen het. geven van krediet of toeslag aan hen, die niet in staat zijn hun bedrijfsmiddelen in stand te houden. Met de toepassing van dc te nemen maat regelen zal zooveel mogelijk spoed worden betracht NIEUWE DEFENSIE- UITGAVEN Eskadron pantserwagens thans aangeschaft Uitbreiding van het corps politietroepcn Ingediend is een suppletoire begroo ting van Defensie voor 1935. Dit wets ontwerp strekt tot verhooging van een aantal artikelen, waartegenover eenige andere artikelen voor vermindering in aanmerking worden gebracht Aan de toelichting Is ontleend: Voor den bouw van een verspermijnen- magazijn te Willemsoord is op de begrooting voor 1935 f 120.000 beschikbaar, terwijl op de begrooting voor 1936 hiervoor nog een bedrag van f 50.000 is aangevraagd. De t» tale bouwkosten zijn geschat op f 220.000, zoodat aan de benoodigde som nog f 50.000 ontbreekt In verhand met de noodzaak om zoo spoe dig mogelijk over het magazijn te beschik ken. wordt laatstgenoemde som alsnog op den dienst 1935 aangevraagd. Bij een der mijnenmagazijnen te Helle voetsluis dient eeu steiger voor transport der mijnen te worden vervaardigd. Hiervoor voor is een extra bedrag van f 33.000 ver e'«=cht Ter voldoening aan een reeds lang ge- voelde behoefte is, nu om verschillende redenen uitstel niet langer kon worden gedoogd, overgegaan tot aanschaffing van een twaalftal pantserauto's, welke, vereenigd tot een eskadron, te 's-Hertogenbosch worden gelegerd. Bij 't Korps Luchtdoelartillerie te Utrecht bestaat behoefte aan bergruimte voor het luchtdoelgeschut, terwijl enkele voorzienin gen moeten u-orden getroffen voor een doel matige oplegging van instrumenten. Voorts dient te worden voorzien in berg ruimte voor het materiaal van een eskadron pantserwagens, dat binnenkort zal worden opgericht. In verband met den internationalen poli- tieken toestand in Europa is bet noodzake lijk gebleken, het terrein der werkzaamhe den van den inlichtingendienst van den ga- neralen staf uit te breiden. De daaruit voort vloeiende meerdere kosten zullen ongeveer f 6000 bedragen. Een verhooging met f 124.000 vindt haar oorzaak in de noodig gebleken uitbreiding van het korps politietroepen, aangezien in verschillende tijdperken van het jaar niet over voldoend geoefende troepen wordt be schikt en de in verband daarmede aan de politietroepen toevallende taak, door de aanvankelijke sterkte, niet naar den eisch kon worden vervuld. Aanmaak van geschat en projectielen Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van de begrooting van het Staats bedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor het dienstjaar 1935. Terzake van de aanschaffing van auto mobielen en motorrijwielen, zoomede de aanschaffing van nieuwe werktuigen voor aanmaak van geschut en projectielen, wordt do begrooting verhoogd met f 96.000. België contingenteert eier-invoer Een tegenvaller Naar het „Hbl.** meldt, heeft het Bel gische Ministerie van Landbouw beslo ten de invoer van eieren, die sinds October IJ. geheel vrij was, opnieuw te contingenteeren. Vermoedelijk zullen de contingenten rui mer gesteld worden dan vroeger het geval was. Tot September waren ze nl. gebaseerd op de invoercijfers van 1933 en 1934. Thans zullen ze worden berekend op basis van de periode 1 September tot 1 Maart j.l. Terwijl Nederland in 1934 gemiddeld 500.000 stuks eieren per maand naar België exporteerde, steeg dit cijfer, hoofdzakelijk als gevolg van den grooten uitvoer in de laatste drie maanden van het jaar, in 1935 tot gemiddeld 700.000 stuks per maand. In December j.l. bedroeg de Nederlandsche eierexport naar België ruim 1.420.000 stuks, in Januari j.l. ten naastebij 1 millioen stuks. Het besluit treedt onmiddellijk in wer king Voor de Nederlandsche pluimveehouders is de hernieuwde contingenteering intus- schen een leelijke tegenvaller, want men had gehoopt dit jaar in België een belang rijke afzetmarkt te vinden. In dit verband wordt ook nog gemeld dat met ingang van 1 April a.s. óók de invoer van varkensvlecsch in België weer zal worden gecontingenteerd. NIEUW COLLECTIEF CONTRACT IN HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF Overeenstemming bereikt Op 4 April a.s. eindigt dc collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie en het rasterdiepdrukbedrijf. Sedert eenige weken heeft de onderhandelings commissie in dit bedrijf, ouder vooi> zitterschap van den beer H. D i e m e r herhaalde malen vergaderd. Naar wij vernemen is het Donderdag middag gelukt partijen in eigen kring tot overeenstemming te doen komen. Het concept van het nieuwe contract bevat verschillende wijzigingen, die in verband met de moeilijke tijdsomstan digheden noodzakelijk werden geacht. Het contract zal, indien het door de ledenvergaderingen der aangesloten bonden wordt aangenomen, gelden voor den tijd van twee jaar. Dat de vertegenwoordigers der werk gevers- en werknemersorganisaties te.n slotte tot elkaar zijn gekomen, is te verklaren uit de begeerte, die bij allen leefde, te trachten de bestaande rechts- en bedrijfsgemeenschap, ondanks de moeilijke tijden, in stand te houden. Dreigende staking bij „Fokker' Onderhandelingen over loonsverlaging De directie van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" is sinds enkele maanden met de Chr., R.K. en Algemeene Bonden van Houtbewerkers en Meubelma kers en met de Chr., R.K. en Algemeene Metaalbewerkersbonden in onderhandeling over een loonsverlaging, welke zij voor de in deze takken van bedrijf in haar dienst zijnde arbeiders wenscht in te voeren. Het desbetreffende voorstel van de Fok kerfabriek is door de organisaties met een tegenvoorstel beantwoord, hetwelk, een be reidverklaring met een minimumverlaging der loonen inhield, welke niet kon worden geaccepteerd. De directie der Fokkerfabriek had daarna een nieuw voorstel gevonden, dat voor enkele categorieën der betrokkenen gunstiger en voor andere ongunstiger was dan in het oorspronkelijke voorstel was ge stipuleerd. Wij vernemen thans, dat dit voorstel door de ledenvergaderingen der arbei ders is ver-worpen en dat aan de di rectie der Fokkerfabriek via den Me- - taalbond een ultimatum zou worden gezonden, dat bij niet-aanvaarding het proclameeren van de staking bij dit bedrijf, op 16 Maart a.s., tot gevolg zou hebben. VERDRONKEN In de Buitenhaven te IJ m u i d e n werd door een baggermolen een lijk opgehaald. Men vermoedt, dat dit het lijk is van den jongeman, die verleden jaar tijdens storm met zijn verloofde van den pier te water geraakte. HAAGSCHE AUTOBANDIETEN AAN HET WERK Een dame geruimen tijd gevolgd Te Den Haag zijn Donderdagmiddag autobandieten aan het werk geweest in de Dunklerstraat Een dame die daar liep, zag zich eensklaps de handtasch welke zij droeg ontrukt door een man, die, voordat zij tol het besef kon komen van het gebeurde, in een auto was gesprongen en daarmede ver dween. De daders zijn wel met zeer veel overleg te werk gegaan en moeten hun slachtoffer geruimen tijd hebben gevolgd. De dame n.1. keerde terug van een bezoek aan het kan toor van de Rotterdamsclie Bank, aan den Kneuterdijk, waar zij geld bad gehaald. Hierbij moet zij door de roovers of althans hetgeen waarschijnlijker is door een hunner zijn bespied. Na het verlaten van de Bank is zij met lijn 21 naar huis teruggekeerd en de ban dieten, die zoodoende geen gelegenheid kre. gen terstond hun slag te slaan, zijn met eau auto de tram gevolgd tot hun uitverkoren slachtoffer deze verliet. Toen sloegen zij toe. De auto stopte, een der twee inzittende man nen sprong er uit, liep naar de dame, ont rukte haar de tasch en sprong vliegensvlug weer in den wagen, waarvan de motor was blijven aanstaan en nog voor hij het portier had kunnen dichtslaan suisde de wagen met volle vaart weg in de richting van de Stad houderslaan. Daar is de auto, een donkere, gesloten wagen, uit het gezicht verdwenen Het bedrag waarom het hun te doen was bedroeg slechts zestig gulden. De politie heeft terstond alle pogingen in het werk gesteld om de mannen op te spo ren, maar dit leverde tot dusverre geen re sultaat op. Ook per radio is hun aanhou ding verzocht. Of het nummer van de auto bekend is, kon men niet mededeelen. De tasch, welke de roovers hebben be machtigd, was van donkerbruin leer mot twee koperen knippen en als sluiting een leeren riem. De inhoud bestond uit een lee ren binnentasehje, waarin zich het geld be vond. Hun die inlichtingen omtrent het geval kunnen verschaffen, verzoekt de politie zich te melden aan bet hoofdbureau van politie, Alexanderplein 17, afdeeling B. Wethouderspensioenen Principieel® beslissing van de Kroon Ten aanzien van de vraag of korting op pensioenen van oud-wethouders al dan niet gerechtvaardigd moet geacht worden, heeft de Kroon nadat ruim twee jaar geleden de kwestie aanhangig werd gemaakt thans een principieele beslissing genomen, welke de gemeenteraden, die tot korting op de pensioenen besloten, in het gelijk stelt. De gemeenten Gouda en Schoonhoven hebben indertijd besloten over te gaan tot invoering van een korting op de wethou derspensioenen. De besluiten werden niet goedgekeurd door Ged. Staten en de ge meenten kwamen bij de Kroon in beroep. Minister De Wilde adviseerde de Kroon de raadsbesluiten te handhaven, met welk advies de Kroon zich vereenigd e. WERING VAN BU1TENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN Gedwongen door zelfbehoud Te veel vreemde vrouwen Nood leerttellen. Vroeger liet het one tamelijk koud, hoeveel vreemde lingen in ons land arbeid zochten. Re gistreerden nauwelijks, hoeveel „haa- nekemaayers" uit de Noordelijke pro vinciën naar Duitschland trokken, hoezeer we het op prijs stelden, dat zij daar een lieve cent verdienden en van daar naar Nederland brachten. In de laatste jaren echter hoorden we zoo veel Duitsch spreken langs de weg. op de tram en in de huizen, dat het ons onrustig maakte. Want al die vreemdelingen werken en eten énsparen vaak hier, om de overschotten naar eigen Heimat te sturen; overschotten van ons tekort De nood der werkloosheid is groot binnen onze grenzen. En die nood leerde ons tellen. Toen kwamen we tot het even verras send als benauwend resultaat, dat er kort geleden 90.000 Duitschers in ons bedrijfsle ven werkzaam waren en dat de 20.000 Ne derlandsche werkkrachten in Duitschland voor een deel werkloos zijn en van steun uit het moederland leven. Ja, en toen kwam de vraag van zelf: kan dat zoo blijven? En vooral viel het oog op de vele vreemde vrouwen, die hoofdzakelijk als dienstbode in ons land werkzaam zijn en onze jongens, die ze op of aan de arm hebben, Duitsch leeren. Het aantal buitenlandsche vrouwen In huiselijke diensten is nog niet nauw keurig bekend; over eenige tijd zal dit wel het geval zijn; maar dat het niet gering Is, blijkt wel uit de telling van buitenlandsche dienstboden op 31 Dec. 1930: toen waren er 30.532; hoofdzake lijk Duitschers, 23.839 en 3337 Oosten rijkere. Sindsdien is ondanks de crisis, dit aantal nog opgeloopen. De statistiek is werkelijk interessant. In 1909 waren in ons land 214.000 vrouwe lijke dienstboden; van vreemdelingen was eigenlijk geen sprake; in 1920 groeide het getal tot 235.000 en daarbij waren 9000 vreem de vrouwen; en eind 1930 waren er in totaal 270.000, onder wie, zooals gezegd, 30.500 vreemden. Dat wil dus zeggen, dat het aantal Nederlandsche dienstboden veel minder was toegenomen dan het aantal vreemdelingen. Ook na 1930 ging deze klim door; zooals uit de Haagsche gegevens blijkt. Van 1 Jan. 1931 tot Maart 1934 steeg het aantal in den Haag van rond 6700 tot rond 13.500. Echter, veilig ma^ worden aangenomen, dat in 1934 de keer is gekomen. Slechte één stad heeft nauwkeurige gegevens daarom trent verzameld, nl. Amsterdam; maar die cijfers zijn dan ook interessant. Daaruit blijkt het volgende: In de jaren 1931 t/m. 1935 vestigden zich in Amsterdam resp. 3890, 3630, 3007, 2649 en 1737 buitenlandsch dienstpersoneel; er ver trokken resp 2083, 2550, 2789, 2910 en 2704. De conclusie is eenvoudig: in de drie eer ste jaren klom het aantal met 1807, 1080 en 218 personen; in de twee laatste jaren ver minderde het met 261 en 967. Hiermee cor- respondeeren de cijfers van het Ned. dienst personeel. Dat aantal verminderde in }931 met 74, maar steeg in de volgende jaren met 103, 397 en 589 personen 1935 is nog niet bekend In den Haag deed zich hetzelfde voor. De linancleele gevolgen Zooveel vreemde arbeidskrachten in ons land is in deze tijd natuurlijk onduldbaar. Men lette slechts op de financieele ge volgen. Indien het aantal buitenlandsche dienst boden op 35.000 wordt geraamd en indien aangenomen wordt, dat deze meisjes jaar liiks aan loon, kost cn inwoning gemiddeld f _600 of meer verdienen, gaat er per jaar van Nederlandsche iji buitenlandsche handen over 35.000 X f 600 f 21.000.000 of meer. Hoeveel hiervan rechtstreeks over de grens gaat, is niet bekend, maar wat spaarzaam heid en familiehulp betreft, hebben de Duit- sche meisjes geen slechte reputatie. Doch ook in ander opzicht kan de toe stand niet bevredigen. Op 25 Januari 1936 waren bij de organen van de ojïenbare arbeidsbemiddeling ""inge schreven: 453.900 werklooze mannen en 21.104 erklooze vrouwen. Dat laatste cijfer noopt direct tot opmerking. Wanneer plotseling eens alle Duitsche dienstmeisjes vertrokken en alle werklooze vrouwen in staat en bereid waren de leege plaatsen 'n te nemen, zouden er nog een 10.000 vrouwelijke dienstboden te weinig zijn. Dat daaruit conclusies getrokken moe ten worden, spreekt vanzelf en daaroo komen we terug. VAANDELS-VLAGGEN C. M.V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES 'NSIONES BEKERS KRANSES BRITSCH MAJOOR GEDOOD Tijdens bombardement van een ambulance in Abessinië De Britsche majoor Gerald Achilles Burgoyne, die samenwerkte met het Abessijnsche Roode Kruis en het bevel voerde over een ambulance, is, volgens berichten uit Addis Abeba, door een bom gedood. De ambulance van majoor Burgoyne werd reeds eerder gebombardeerd tus- schen Dessió en het Asjanghi-meer in de nabijheid van Waldia. Ergerlijke dierenmishandeling Stervende schapen aan hun lot overgelaten Op een weiland aan den Zuidelijken Wan delweg achter da begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam, werden Zondagmiddag eenige schapen, toebehoorende aan den vee houders S., onder Nieuwer-Amstelaange vallen door een grooten herdershond. De hond beet een der schapen dood, terwijl hij twee andere zóó ernstig verwondde, dat de beesten niet meer konctcn loopen en hulpe loos op het land bleven liggen. De eigenaar bepaalde zich cr toe, bij de politie een klacht in te dienen en het doode schaap, in strijd met de desbetrefende bepalingen, in het weiland te btgraren. Naar de ver minkte dieren keek hij niet meer om, in de verwachting dat zij toch aan hun verwon dingen zouden bezwijken. Omwonenden ver zorgden de dieren door ze op stroo te leggen en van voedsel te voorzien. Aangezien de boer mets van zich deed hooren, werd de Scphia-Vereeniging van dit feit in kennis gesteld, met het gevolg dat hoofdinspecteur E. Smits van deze vereeniging onmiddel lijk ter plaatse een onderzoek instelde en gebruik makend van zijn politiebevoegd- heid, de dieren in beslag nam on dééd over brengen naar het abattoir, waar zij, in af wachting van een beslissing van tien offi cier voorloopig worden verpleegd. Tegen den eigenaar, die reeds op de vee markt op zijn ernstig verzuim attent ge maakt was en toen geantwoord had: „Och. de beesten liggen me niet in den weg!" is proces-verbaal opge.u.' kt grond van feit dat ld' de dieren opzettelijk het nooddge levensonderhoud heeft onthouden. De boer moet het vorige jaar.op dezelfde wijze koe hebben laten sterven en het cadaver in den grond hebbrn begraven, ofschoon, nveel tijd verstreken is, het bewijs daar van moeilijk te leveren zal zijn. Het doode schaap is door den Keurings dienst opgegraven. mag worden. Onze regeering heeft dan ook met de Duitsche een regeling getroffen ten aanzien van arbeidskrachten over en weer, doch er moet meer gebeuren. En 't vorig jaar gebeurde er reeds iets. De wet van 16 Mei 1934 (SU>I. No. 257) regelt het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Voor de toepas sing van de wet wordt onder arbeid verstaan: a. arbeid, van welke aard ook, welke wordt verricht in dienst van derden, al dan niet tegen genot van loon of andere vergoeding in geld of in natura; b. arbeid, die in aangenomen werk lu de onderneming van den werkgever wordt verricht, zoowel van hem, die die arbeid persoonlijk verricht als van hen. die dezen bijstaan. In vier Koninklijke besluiten zijn soorten van arbeid aangewezen, welke werkgevers niet door vreemdelingen mogen doen ver richten zonder schriftelijke vergunning van den Directeur van de Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Het eerste IC B. van 14 Sept. 1934 liep over 21 beroepen cn lokte 32.773 aanvragen uit. Dit wil niet zeggen, dat er zooveel v e r- schillende aanvragers waren; vele per sonen wisselen vaak van betrekking: 6000 aanvragen voor muzikanten liepen b.v. over sJech's 400 personen. Het tweede K. B. was van 3 April 1935 en bracht nieuwe groepen onder de wet; en lokte 8940 aanvragen uit; het derde gaf een aanvullend overzicht en was oorzaak van 7079 aanvragen; terwijl het vierde pas 1 April a-s. in werking zal treden en hoofdza kelijk mijnwerkers en zeevarenden onder dc wet zal brengen. De arbeid in huiselijke diensten is een van dc weinige, welke nog buiten toepassing van de wet vallen. Het voornémen is, om ln de loop van de komende maanden de wet ook hierop van toepassing te doen zijn. Wat echter volstrekt niet beteekent, dat dan alle vreemde vrouwen verwijderd zullen worden. De wet bedoelt voorshands niet veel meer dan registratie en de invoering »-an een vergunningstelsel. De Regeering heeft het dus in de hand vreemden te weren en dit reeds bracht voor deel. De meeste vergunningen worden ver leend en toch is afname te constateeren en een gunstige invloed op de plaatsing van Nederlandsche arbeiders in h«t buitonland. Hot feit, dat de vergunningen 31 Decern her afloopon, in eerste instantie f 2 en daarna f 1 ko-ten, zal daaraan niet vreemd zijn. Echter, de vermindering van buitenlanders moet tot vermeerdering van binnenlandsche arbeidskrachten leiden en daaraan zijn no^ al bezwaren verbonden. Hierover spreken we ia een volgend ar- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Het gerucht gaat. dat generaal Grazioni opgerukt is in de richting van Allata, Icrü N.O. van Ncghelli. Labour heeft een motie gepubliceerd tegen de in het Witboek neergelegde Brit sche bewapeningsplannen. t "Nederlandsche Over het nieuwe collectieve contract irt het bockdrukkersbedrijf is overeenstennnini bereikt. Op Soesterberg zijn proefnemingen genot men in verband met het vraagstuk van ijs* afzetting op vliegtuigen. De Tweede Kamer heeft de motie-Boort aangenomen en het debat over de interpel latie-de Visser beëindigdDaarna is ecti aanvang gemaakt met dc behandeling var* de begrooting van het landbouwcrisisfonds. Minister Deckers heeft geantwoord op de vragen van den heer Duymaer van Twist inzake steun aan binnenvisschers. latige rubber is nog slecht I Door zwetsen Blüft Rijdt FISK de beste i GROOTE BRAND TE ZWIJNDRECHT Ernstige schade Kleermakerij en magazijn uitgebrand Hedennacht is brand ontstaan in de kleer. makerij van de bekende fa. C. van Rijswijk! alhier, wat omstreeks 4 uur door mevr. Rijs wijk werd ontdekt, doordat ze een brand lucht waarnam. Onmiddellijk heeft men de politie opgebeld, langdurig zelfs, maar zon der gehoor te krijgen, zoodat men pas tegeul zes uur de hulp van de brandweer genoot, die tegen zeven uur het vuur h.ad gebluschL Voor de komst van de brandweer had men zelf, met groote medewerking van de om wonenden, al het mogelijke gedaan om het; vuur tegen te gaan cn de goederen in vei ligheid tc brengen. De goederen uit dei* winkel wei-den voor een groot deel binnen gebracht bij slager M. de Rijke, tegenover het brandende perceel. De schade, die werd veroorzaakt, is niet gering. Heel de achter den winkel gelegci* kleermakerij en het daarboven gelegen wel voorziene magazijn brandden uit. Ook da achtermuur van den winkel brandde dooi] en costuums en stoffen achter in den win kel werden door het vuur aangetast. Bij dn blussching kreeg men veel schade van wa ter cn anderszins, daar ruiten moesten wor- den ingeslagen om den vuurhaard te berei ken. Het bergings- en blusschingswerk on dervond veel last van de scherpe rook der brandende stoffen, zoodat het noodig waj3 zich te bedienen van gasmaskers. De achter het brandende pand gelegen wasscherij kreeg eveneens aanmerkelijke schade aan het voor verzending gereed lig gende afgewerkte waschgoed. De oorzaak van den brand is niet geheel opgehelderd. Verzekering dekt de schade. We verwachten van den heer v. Rijswijk allerminst dat hij bij de rookende piiin- hoopeA zal blijven zitten; met opgewekte energie zal hij, niettegenstaande de voor. jaarsdrukte, ongetwijfeld kans zien ook on der deze omstandigheden zijn klanten op tijd te bedienen. VERDUISTERING DOOR BOEKHOUDER Te Groningen is te zijnen huize in de Peperstraat op verzoek van de politie te Winschoten gearresteerd de 28-jarige J. N. W„ tot 1 Januari j.l. als boekhouder in be trekking bij de N.V. Steenhandel „Oost- Groningen" te Winschoten. Verdachte heeft in den loop van het vorig jaar door de boeken te vervalschen zich een bedrag van f 5000 toegeëigend, welk geld hij te Groningen schijnt te hebben verspeeld. Reeds in Januari toen de opvolger van den heer W. in functie trad, werden de verval- schingen ontdekt. In een onderhoud hetwelk de directie der firma op 22 Februari met W. had, heeft deze bekend de verduisteringen te he.bben ge pleegd. Bü de gemeentepolitie te Winschoten werd aangifte gedaan waarop de arrestatie volgde. UIT OOST-IND1E MALVERSATIES DOOR CHINEESCHE WIJKMEESTER MENADO. 5 Maart (Aneta). De Chinee- sche wijkmeester te Menado, die kort ge leden is afgetreden, cn eenigen tijd dienst deed als waarnemend kapitein der C.hinec- zon, blijkt malversaties te hebben gepleegd. De nieuwbenoemde kapitein constateerde een tekort aVi niet verantwoorde verkeei*- belastingen. Men vermoedt dat dit tekort in do duizenden zal loopen. Het onderzoek is in vollen gang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1