TUINBOUW fimcduwdfe VLAMPIJPEN DE A.S.F. KORRELS IN DE PRAKTIJK KWALITEIT DOOR KWALITEIT. WOENSDAG l MAART 1936 No. 328 De aardappel van de toekomst Speurtocht der Kussen door Zuid-Amerika Met de aardappelcultuur in de wereld Btaat het niet zoo best Een aantal variëteiten of rassen geven on- bednegelijke teekenen van ontaarding en het is slechte een schrale troost, te overwe gen dat dit niet in de eerste plaats aan deze veldvrucht zelve te wijten is maar mede het gevolg van kwaadaardige ziekten, die haar aantasten, schrijft het Alg. Handels blad en het wijst op een artikel in het En gelsche Tuinbouwblad The Gardeners Chro nicle waarin de redactie wijst op een mede deeling in 't Cambridge University Agricul ture Society's Magazine 1935 p. 22 betref fende een Russisch onderzoek over den aardappel dat voor allen, die dit voedings middel hoogschatten uitzicht schijnt te ope nen op verbetering daarvan met redelijke kans op succes. Zooals bekend is hebben belanghebben den sedert lang gestadig getracht door krui sing een goeden aardappel te winnen welke weerstandskrachtig zou zijn tegen de ge vreesde aardappelziekte en wier loof niet door late nachtvorsten zou worden bedor ven. Ofschoon op dit gebied vaak belangrij ke resultaten konden worden gehoekt en nog steeds in die richting wordt voortge gaan is het gestelde doel tot nu toe met vol komen bereikt. Thans blijken de Russen zich te heb ben bezig gehouden met het onderzoek naar de oorspronkelijke vormen van de aardappelplant in Zuid-Amerika en ont dekt te hebben, dat daarvan velerlei soorten in verschillende gebieden van dat land te vinden zijn. Inleidende on derzoekingen hebben aangetoond, dat de aardappelplant, waaraan wij onze cuttuuraardappelen vermoedelijk te dan ken hebben, voornamelijk in twee be paalde gebieden van Zuid-Amerika wordt aangetroffen, nl. in Bolivia en in Zuid-Cliili. De aardappelen uit het Andesgebled, waar van we aannemen, dat zeelieden, die in de tweede helft der 16e eeuw naar Europa brachten, komen, als we de Russen uiogen gelooven, hierbij in het geheel niet in ge ding; zij behooren tot een verzamelsoort, waarvan zij de naam van Solanum andi- genum geven. De oorspronkelijke wilde vormen van onze gekweekte aardappelen kwamen niet van daar. Solanum tuberosum (onze gekweekte aardappel) komt volgens de Russen uit het Zuiden van Chili, waar zij heden ten dage zoowel in wilde als in gekweekte vorm nog bestaat Dr Salsman, een Engelschman, die zelf veel gedaan heeft om de aardappel veilig te stellen tegen zijn kwaadaardige belagers en wiens mededeelingen we hier weergeven ts deze Russische zienswijze blijkbaar niet volkomen toegedaan. Maar van belang is toch, dat de Russen op hun speurtochten vele vormen van aardappelplanten met standvastiger deugden dan onze gekweekte, hebben gevonden en naar huis gebracht Er zijn daarbij zoowel wilde als gekweekte vormen, welke de gewone aardappelziekte (Phytophtora infestans) weerstaan. Er zijn er die voorkomen op 15.000 voet boven dezeeen daar zonder eenig bezwaar temperaturen ondergaan, welke van onze aardappels pap zouden maken; zulk een soort is die, welke de zonderlinge naam draagt van Solanum Juzepczuki'i. Een andere wilde soort de S. acaule, verdraagt over de 30 gr. vorst Van nog een andere wilde vorm, de S. Rybi- nii, zegt men, dat zij immuun is tegen alle ziekten. Met deze soorten en vormen afzonderlijk en tevens onderling en met de beste vor men onzer bestaande cultuuraardappelen kunnen wederkeerige kruisingen beproefd worden, waarbij de kansen om waardevolle resultaten te verkrijgen, zooveel grooter mogen geacht worden dan vroeger het ge val is gebleken. Wij mogen wellicht glim lachen over het enthousiasme dezer Russi sche speurders en onderzoekers; we mogen eventueel zoo vrij zijn te betwijfelen of zij er in zullen slagen om alle Russische lan den van de dorre woestijnstreken af tot het koude arctische gebied toe te overdekken met aardappelen, welke geweldige oogsten zullen opleveren en nimmer te lijden zul len hebben van huiveringwekkende koude, noch van de heimelijke aanvallen van bac terie en schimmelziekten. Wie zal de cijns van bewondering willen onthouden aan het enthousiasme, waarmede deze Russen hun taak hebben aangevat om nieuwe volmaak ter aardappels te maken: de aardappels der toekomst? Tot nu toe is allicht noe niet veel meer gedaan dan verzamelen van na tuurvormen voor nieuwe ouder-typen. Maar dit is- op zichzelf reeds heel veel. Echter 't werk, dat verder moet worden verricht zal langdurig zijn; teleurgestelde verwachtingen zullen niet uitblijven; maar de basis is be langrijk verruimd en daarom behoeft de mogeIijkheid.dat uit deze verzamelde ouder typen weer nieuwe, waardevolle soorten gekweekt zullen worden, niet geheel denk beeldig te zijn, gezien hetgeen reeds werd bereikt met het bestaande meer beperkte materiaal. Zuinigheid bij cnisisorgan isaties Bleef er niets maar dan ook niets van het bezwaar van de Algemeene Rekenkamer over? De Rekenkamer heeft er op gewezen, dat in 1934 bij de crisisorganisaties niet de noodige zuinigheid is betracht De Minister van Economische Zaken heeft naar aanleiding van de toen ge noemde feiten een nota aan de Tweede Kamer doen toekomen. Ook na kennisneming van de inhoud van dat stuk blijft de Commissie voor de Rijksuitgaven van meening, dat bij de handelingen van méér dan één cri sisorganisatie een gepaste zuinig hel dnietinachtisgenomenen er ook overigens veel is ge schied, waaromtrent een af keurend oordeel moet worden uit gesproken. Het is wel teleurstellend, dat bij de crisismaatregelen de boeren ln menig opeicht onvoldoende worden gebaat ter wijl telkens weer blijkt dat dé voor den boer bedoelde steunpenningen zoo'n sterke neiging vertoonen om een an dere kant uit te rollen. Zoo schrijft „De Boerderij'*. En dan durft iemand, die van geen toeten of blazen weet maar toch veel (eigen) wijzer is dan de bovengenoemde Commis sieleden, leden van de Tweede Kamer, weet ge, beweren, dat van de aanmerkingen die de Rekenkamer (tocsh ook geen kwajon gens) maakte „niets, maar dan ook niets" overbleef. Zij. die spreekwoorden gebruiken, zeggen: Wie boter op zijn hoofd heeft, moet niet iü de zon gaan staan. Paardenmarkten Op verzoek deelen we hier mede waar de e.v. paardenmarkten gehouden zullen wor den. te Hen Maandag 9 Maart te Barneveld. Dinsdag 10 Maart te Ede en te Rotterdam. Woensdag 11 Maart te Venray. Donderdag 12 Maart te Oss. Garantie kunstmeststoffen Mededeelingen van het Rijkslandbouw proefstation te Maastricht Mededeeling van het Rijkslandbouwproef station te Maastricht. Hoewel reeds vele malen vanwege het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht be langhebbenden gewezen zijn op de bestaand»1 wettelijke voorschriften ten aanzien van de garantie bij den handel in meststoffen, komt het nog herhaaldelijk voor, dat bij te koop aanbieden, verkoopen of afleveren van kunstmeststoffen de garantie onvolledig, on juist of onduidelijk is of ln tal van gevallen geheel ontbreekt. Thans wordt medegedeeld, dat aan de ambtenaren van den opsporingsdienst op dracht gegeven is van 1 April 1936 af tegen overtredingen van de desbetreffende bepa lingen, welke te hunner kennis komen, pro ces verbaal op te maken. De op het geven van garantie betrekking hebbende voorschriften komen voor in het Besluit van den 8sten April 1921 (Staats blad 671). Zij bepalen* „Hij. die kunstmeststoffen aan verbruiker* te koop aanbiedt, verkoopt of aflevert, ip verplicht, te waarborgen, dat zij bp\attei. een voor elk der verschillende waardeg® vende bestanddeelen in één getal, zonder eenige bijvoeging, aangegeven gehaltp. mei vermelding van den vorm, waarin deze be standdeelen gebonden zijn. Bij verkoop op gehalte mag het aangege ven gehalte zich bewegen tusschen een dui delijk, zonder eenige toevoeging, aangewn zen minimum en maximum". De beste melkkoe in Frankrijk Het Friesch-Hollandsche ras bovenaan Het centraal comité voor melkcontróle, waar in de verschillende controlevereenigingen in Frankrijk vereenigd zijn, heeft dezer dagen den uitslag van den wedstrijd voor de beste melkkoe van Frankrijk bekend gemaakt. Voor deze wedstrijd, waarbij van de gewone contrólecijfcrs wordt gebruik gemaakt, be staat in fokkerskringen groote belangstel ling. Vooral de plaatsing der verschillende rassen op de controlelijst wordt met aan dacht bestudeerd. In het afgeloopen jaar waren 179 melkkoeien voor den jaarlijkschen wedstrijd ingeschre ven Zij behoorden tot 8 verschillende rassen Aan den wedstrijd, welke drie lactntiepe rioden omvatte, werd door 61 dieren rieelge nomen, behoorend tot 4 verschillende rund- Bii het janrlijkseh melk- en bot ercon cour* stonden drie dieren van het zwartbonte Friescb-Nederlandschp ras bovenaan: Terpi ne. 10.791 k.e. melk. 435 ke boter in 300 d •Huchette 9.738 kg. melk, 436 k.g. boter in 300 d. Wietske XI 8.832 k.g. melk. 383 k.g. boter in 300 d. Ook in het boterconcours stonden Terpine en J. COSTER Zonen GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE ZUIVELBEREIDING A. BERGHOUT BELASTINGCONSULENT Lid: N. L v. B. Verzorgen en controleeren van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 Woonhnis: Klapw weg 3, Telefoon 63 BERKEL EE RODENRIJS Prima schoongemaakte voor kasverwarmmg, alraste ring, waterleiding, stalpalen enz ln alle diameters en in ïedei kwantum voorhanden. A-frasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Nandii-Maatsciiappij tl Veerschedijk C27la Hendrik Ido-Ambacht ie .Dordrecht 6475. Na ou.3193Oord Huchette bovenaan. De derde prijs als boter koe verwierf een dier van het Normandische ras, dat in 300 dagen 396 k.g. boter had ge geven. De beste Vlaamsche koe gaf 8.113 k.g. melk en 336.21 k.g. boter Ook bii het melk en boterconcours, hetwelk drie lactatieperioden omvatte, wonnen drie zwartbonten de 1ste prijzen: Lilly ill 32.187 K.g. melk 1 345 k.z. boter. Havanc 29.712 k.g melk 1.174 k.g boter. Huchette 27.486 k.g melk 1193 k.g boter. Lilly III en Huchette stonden eveneens bij het boterconcours vooraan. De derde plaats werd ingenomen door een Normandische koe. die 1.177 k.g. boter had geproduceerd De steeds erootere groep van Fransch* deskundigen, die van meening zijn. dat de zwartbonte Friosch Holland- sche koe nipt slechts als melkgeefster. doch evenzeer als boterproduccnte den strijd met alle andere rassen kan aan vaarden, vindt Ln den uitslag van deze belangrijke wedstrijden een nieu wen steun voor hun opvatting. Melkbrood Het gebruik neemt toe Een belangwekkende enquête is dezer dagen gehouden onder de bakkers in Drente, ter zake van het percentage melkbrood, hetwelk zij gaandeweg in hun omzet zijn gaan ver werken als gevolg van de in die richting gevoerde propaganda. Over 34 gemeenien konden van twaalf volle- Reeds hebben de schapen en geiten het voorjaar aange kondigd. Hienevotis twee geiten met haa levendige lammeren Hierbij moest het merkwaardige feit worden geconstateerd, dat in één gemeente (Rolde) het maximum van 100 pet. reeds bereikt werd, terwijl er eveneens een paar gemeen ten op te merken vielen waar het zooveel voedzamer en smakelijker melkbrood nog slechts het schamele aandeel van 6 of 7 pet. Inneemt. Een gemiddelde neiging scheen voorioopig om 40 pcL te schommelen. Niet temin bleek het percentage melkbrood In vele gemeenten ook bij nog onvolledige ge eevens reeds de helft van den totalen omzet te overschrijden. Er blijkt dus nog een ruime marge aanwe zig te zijn voor verdere uitbreiding van het melkbroodgebruik, hetwelk ingevolge de -«chaarschte tijdens de oorlogsjaren plotse ling was ingezakt, om daarna nnoit meer te nerleven. Niettemin was vóór den oorlog juist het melkbrood algemeen ln zwang. Indien ons volk wederom tot deze goede oude gewoonte kon terugkeeren, zou jaar lijks een hoeveelheid van 200 millioen Kg. melk uit de markt genomen worden, tot eroote verlichting van de openbare uitgaven. Een gezonder en smakelijker middel om den Staat te steunen moet nog gevonden worden 1 Ontvangen geschriften Verslag der RIJkslandbouwproefvelden in Zuid-Holland ten Zuiden van Lek. N. Maas en Waterweg. Dit verslag, uitgebracht door den Rijks- landbouwconsulent te Dordrecht en koste loos bij dezen te verkrijgen, bevat de uitsla gen van een aantal proefvelden, bemestings- variëteits- en andere proeven. Men vindt er leerzame gegevens ln. MarUtoverzicht Medegedeeld door het Centr. Bureau Voerartikelen Voor voed erg rarren heerschte de vorige week en ook heden een prijshoudende stemmimg met kleine fluctuaties. De vraag hlijft zeer klein. Het aanbod van inland- sche rogge blijft zeer gering. Gedenatu reerde tarwe is tegen onveranderde prijzen tp koop. Haver onveranderd. Er heerscht de laatste dagen op de Itjn- koekenmarkt een zekere onrust. Het blijkt nl.l dat meerdere fabrikanten zich niet houden aan de onderling geregelde te voe ren prijspolitiek. Als gevolg hiervan wor den er thains aanbiedingen gedaan, die schijnbaar voordeeiiger zijn dan onze prijzen. Wij raden onze leden echter dringend aan op deze aanbiedingen niet in te gaan, a.'xorens ruggespraak met ons gehouden te hebben. Wij kunnen u de verzekering ge ven, dat wij in elk geval tot zeer ooncun» reerende prijzen zullen kunnen aanbieden. Meststoffen StikstofmetetStoffen, Wa aitben nu midden in het verbruiksseizoen van de stikstof. De afleveringen van Februari, zooals bekend vooral in het Noorden do drukste maand, zijn bij ons vlot verloopen. De vraag blijft verder bevredigend. Het artikel kalkstikstof is uitverkocht en het ziet er niet naar uit, dat verdere in» voer zal worden toegestaan. De vraag naar zwavelzuren ammoniak is zeer goei geweest, maar thans veel minder geworden Voor net verdere seizoen komen practise!» enkel de nitraatstikslofmeststoffen en do ammonaumnitraten in aanmerking. Het prijspeil, dat thans op de stikstof» marst bereikt is, lijki on6 van dien aarc^ oat verdere verhooging niet meer te wach ten is. Thomasmeel. Ook in de afgeloopen week bleef er nog een vrij goede vraag naar thomasmeel bestaan, zoowel voor disponi bele waar als voor levering uit varende schepen, respectievelijk eerste helft Maart. Ei zijn natuurlijk ook nog aanbiedingen voor geheel Maart aan de markt en deze komen iets goedkooper uit De fabrieken zijn nog steeds aruk bezig met afleveren, hei geen begrijpelijk is, daar we nu de laatste maand van het verbruiksseizoen zijn ingo» gaan. Duitschland heeft in Januari slechts wei» nig ingevoerd. De cijfers zijn: Invoeroverschot Duitschland: Januari '1936: 11.600 ton April 1935/Januari 1936: 391.766 ton Januari 1935: 102.500 ton April 1934/Januari 1935 825.000 ton Trekken we nu van April 1934/Januari lü de importen uit de Saar, ten bedrage van 247.200 ton, weer af, dan krijgen we: April 1935/Januari 1936 391.700 tom April 1934'Januari 1935: 577.800 ton Er is dus een achterstand in de invoeren uit België/Luxemburg en Frankrijk vas» 86.000 ton! Superfosfaat Men schijnt dit jaar tamelijk laat te zijn met het gebruiken van superfosfaat Er zit althans in vei> schillende streken nog geen gang in. In elk geval zal onze voorspelling wel uitko- men, dat het totale verbruik van super in Nederland dat jaar zal dalen. Zoo juist verschenen: Economische Bemesting in de Glasculturen. TUINDERS D. A S.F. KORRELS ge^en, zooals reeds jaren achtereen proefondervindelijk in talrijke Westlandsche- en andere tuinen in de praktijk is gebleken, door hunne bijzondere samenstelling vooral producten van de beste hoedanigheid; zij geven alzoo: De ten volle gegarandeerde prima kwaliteit van dezen hoog geconcentreerden korrelmest is algemeen bekend en nog niet geëvenaard. VERLANGT STEEDS A S F. KORRELS VAN UW LEVERANCIER. Zij zijn uit voorraad verkrijgbaar bij eiken soliden kunstmesthandelaar en bij Uwe organisatie. Vraagt daar ook de nieuwe gratis brochure of bij de fabrikante, m.» r a _s N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Maliebaan 81 - Utrecht - Telefoon 13957 517. Ik dadht, dat jullie me zouden berichten of een praatje over de tuin en de tuinwerk- zaamheden in de smaak gevallen was! Als ik de maat moet aanleggen naar wat ik ontving, dan zou het 't eerste en laatste praatje zijn, dat ik over dit onderwerp hield, 'k Moet daarom degenen, die mij schreven teleurstellen. Trouwens, 't lag niet in mijn voornemen elke week zoo'n tuinpraatje te houden, 'k Moet ook over andere dingen mijn praatje praten. Over alles en nog wat Nu mag een of ander mij schelden voor een lasteraar (het paard, dat schurftig is, vreest de roskam) daar trekken we ons niets van aan natuurlijk. Dat zijn we zoo gewend. En vooral als op een of andere w:ondeplek de vinger gelegd wordt dan doet het wel eens pijn en kan ik me begrijpen, dat behalve aul ook nog wel een ander, een minder vriendelijk woord over de lippen komt dat aan het adres van de krantenschrijvers ge richt wordt Daardoor voelen we ons heel niet op onze i'enen getrapt. Die zijn allang gevoelloos geworden. Wij moeten dus wel eens het misnoegen Van enkelen ons op de bals balen. Maar Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis begrijpen dat misnoegen niet altijd. We dachten daaraan toen we de vorige week weer DE HENGELENDE EN KAARTENDE CRISIS CONTROLEURS van Bleiswijk naar voren hoorden brengen. Niet maar door de eerste de beste. Maar door den voorzitter van de Bond van Melk veehouders (Rotterdam). Deze wees er op, dat w-e in een hoogst onzekere toekomst blikken. Maar, ging spr. voort, één ding is zeker, omdat de ervaring het ons leerde. Ik bedoel, dat als we, laat ons hopen in de nabije toekomst, een evenwichtstoestand zullen ervaren, dit zal zijn ondanks de Over heid, welker goede bedoelingen meestal schipbreuk leden, mede door veelal ontac tisch optredende en visschende ambtenaren en ook ondanks onszelf. Toen wij het verhaal van die visschende, kaartende ambtenaren mededeelden, ont leend aan eon adres aan den Minister, door niemand minder dan het hoofdbestuur van de Holl. Maatsch. van LandLcyrwerden we een lasteraar genoemd en beweert men, dat van dit verhaal niets, maar dan ook niets overbleef. Men moet maar durven. Ook van de opmerkingen van de Algemeeno Rekenkamer over het dure crisisbeleid bleef volgens dezelfde „deskundige"!?!? niets, maar dan ook niets over. Maar ondertus- echen denkt de Tweede Kamer-commissie er anders over, doch die commissie zal volgens bedoelde „deskundige" er natuurlijk „niets maar dan ook niets" van weten. En nu is het baconcontract ook vervangen. Yan wat over het oude contract gezegd, ge schreven en gerapporteerd is (rapport-Beu- mer), zal volgens dezelfde „deskundige" ook wel „niets maar dan ook niets" overgeble ven zijn. Men heeft nu eenmaal menschen, die door dik en door dun met alles mee gaan. vooral als men belanghebbende is bij het blijven van crisisbureaux en -instellin gen. Maar, genoeg hiervan, 'k word satyriscli en dat is niet goed. Maar als je hoort, dat tegen alle rede en weten in zulke enormi teiten verkondigd worden, dan loopt de gal je wel eens door het bloed. Maar dat is niet gezond! Juist daarom schei ik er mee uit, hoewel ik nog genoeg stof heb om door te gaan. Ik had het daar net over bacon. 'T LOOPT MET DE BACON- PRODUCTIE IN ENGELAND OOK MIS. Het mooi-opgezette plan functioneert niet zooals werd verwacht. Dat is niets, maar dan ook niets nieuws. Zoo goed als hier, zal ook in andere landen alle ingrijpen van hoogerhand niet even goed afloopen. De boeren waren ontevreden over de prij zen. die per contract gemaakt werden en gingen liever hun varkens op de vrije markt verkoopen Het regelend lichaam, de Pig Marketing Board, kon niet genoeg contrac ten afsluiten. Nu zat men voor oea leelijk ding. Vrij laten koopen op de markt. Er zou dan vraag komen en de productie zou in eens toenemen en leiden tot overproductie en de prijs zou dalen en de wel contractee- rende boeren zouden lage prijzen maken en in het vervolg ook niets voor contracteeren gevoelen. Het gebeele mooie en met veel zorg en hoofdbreken verzonnen baconplan zou een groot fiasco worden. Intusschen is echter als gevolg van het feit, dat de rookerijen op het oogenblik niet over voldoende varkens kunnen beschikken, de baconprijs in de laatste tijd sterk opge- loopen. Zoo noteerde prima Deensche in de week tot 21 dezer 94 shilling tegen 90 shil ling twee weken te voren. Waar bacon daar te lande een volksvoedsel bij uitstek is, zijn van alle kanten klachten opgegaan, die ten slotte het ministerie genoodzaakt hebben, het tekort aan te vullen door de invoer uit het buitenland te verruimen. Maar invoer uit 't buitenland is niet altijd geliefd door de belanghebbenden in 't bin nenland Dat blijkt uit een bericht in hot orgaan van de Belgische boerenbond. In „de Boer" zoo heet dit blad, wordt op DE AARDAPPELINVOER UIT NEDERLAND IN BELGIE gewezen. Het blad doet dit naar aanleiding van het feit, dat de Belgische regeering de aardappelinvoer sedert 20 Febr. 1.1. vrij liet, waar voorheen 5 fr. per 100 kg. als taxe ge vraagd werd. Practisch voeren we, schrijft „de Boer" op dit oogenblik alleen aardappelen in uit Ne derland, waar de Centrale de invoer regelt met toekenning van uitvoerpremies. We hebben vroeger, gaat het blad verder, bij andere gelegenheden, reeds aangetoond, dat de afschaffing van onze vergunnings- taxe van 5 fr. aan de Nederlandsche Cen trale toelaat haar uitvoerpremic met een evenredig bedrug te verminderen en toch tegen dezelfde prijs in België te blijven ver koopen. Wat zoo ongeveer beteekentdat de Belgische schatkist de vreemde dumping helpt steu nen. Voorwaar geen alledaagsche gebeur tenis. Zooals het ook geen alledaagsche gebeurte nis is, dat HET EENE DEPARTEMENT AANPRIJST, WAT HET ANDER DEPARTEMENT VERBIEDT. Daarop wijst het Alg. Handelsblad, bij het vermelden van het feit dat een maandblad, hetwelk wordt uitgegeven onder de auspi ciën van het departement van Sociale Zaken het zelf-margarine-maken propageert, wat volgens de bepalingen van het departe ment van Landbouw verboden isr Bedoeld maandblad „De huishouding van nu" wordt uitgegeven door de „Commis sie inzake huishoudelijke voorlichting", ln gesteld en domicili hebbende bij het depar tement van Sociale Zaken In de aflevering van 11 Januari wordt ver klaard: „Dat het zelf „boter" maken, wel veel extra werk beteekent, doch ook belang rijke bezuiniging geelt. De voedingswaarde ervan is vrijwel gelijk aan die van margn rine, maar zij staat achter bij die van bo ter door gebrek aan zouten en vitaminen We kunnen dit tekort echter verhelpen door een brood belegging te kiezen, die vitamin* rijk is, b.v. geraspte winterwortel, plakjes appel, banaan, rammenas en méér rriiw kostbeleggingen, die weinig kosten en zeer gezond zijn". Hierop laat genoemd maandblad eenige re cepten volgen. Maar iedere huismoeder, die volgens deze re cepten te werk gaat is strafbaar op grond van dc boterwet en van de Landbouwcris's- wet, want zij is niet erkend en ingeschreven als margarineproducent en ook voldoet zij niet aan de bepalinge. lopena de samenstel ling van en de heffing op margarine! Straks zal dus het Departement van Justitie ook nog kunnen optreden en zijn dus drie departementen in actie omdat „het opge jaagde publiek, dat zijn inkomsten bij den dag ziet dalen, de Ned. boter voor 35 en 45 cents per kilo in kolossale hoeveelheden naar Engeland en Amerika ziet uitvoeren, zélf ruim een daalder voor de boter en een gul den voor de margarine (groothandelsprijs, om de vergelijking met 35 en 45 cent zuiver te doen zijn) moet betalen, er toeovergaat, om zélf te gaan „fabrieken". Maar misschien is hier ook al weer „niet^ maar dan ook niets, van aan". Gezien de ervaring kunnen we verwachten, al staat het ook op pagina 3 en 4 van ge noemd maandblad, dat hier voor ons ligt en dat we met eigen oogen lazen, dat we voor lasteraar gescholden worden, omdat er ..niets, maar dan ook niets, van aan is" dat t er staat En misschien heet men het ook laster, dat op pag. 2 van de omslag staat: Stukken bestemd voor de Commissie inzake Huishoudelijke voorlichting te zenden aan: Departement van Sociale Zaken. 's-Hago Maar behoort dit zelf margarine maken tot de Huishoudelijke voorlichting? Daar hebt ge het. 't Is toch een technische aangelegen heid. Er is dus „niets maar dan ook niets van aan", 't Werken met de stofzuiger is toch ook geen huishoudelijke zaak? Dat is toch ook techniek? Ofhoe zit het nu? Enfin draai het zoo ge het wilt Er zal altijd wel iets te vinden zijn om te zeggen: die Praatjesmaker is een lasteraar Zelfs al le zen ze het Praatuurtje niet. Sommigen rui ken ketterij. Zooals ik de thee ruik en nu ga lepelen ona de suiker er door te krijgen. 'k Ben schor geworden van het praten dus is een zoete, warme slok goed voor mij'n spreekorgaan. En bovendien geeft het een heilzame wending aan je gedachten. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8