KERK EN ZENDING WOENSDAG 4 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 GEREF. KERKEN Tweetal: Te Boxum (Fr.) cand. J. Jans- sens te Groningen en cand. en hulppred. J. Thomas te Utrecht. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Jaarsveld, cand. G. Lans Jr. te Huizen (N.H.). Te Aalburg en Heesbeen, W. L. Mulder te Hoevelaken. CANDIDATEN TOT DEN H .DIENST Het adres van cand. A. J. Bos. beroep baar bij de Geref. Kerken, is van Mijdrecht D 20 veranderd in Sarphatistraat 116 boven, Amsterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. J. A. Peters te Tiel deed Zondag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Co- then (Utr.). Na bevestiging door Ds. M. Ha- veman van Tiel met een predicatie over 2 Tim. 1 vs. 7 en 8a, aanvaardde 's middajs Ds. Peters zijn bediening, sprekende over Rom. 1 vs. 16. Prop. C. Pel, van de De Bilt, deed Zondag j.L zijn intrede bij de Evang. Luth. Kerk te Bodegraven, na bevestigd te zijn door Ds. G. J. Duyvendak, van Haarlem, met een predikatie over 1 Petr. 1 vs. 13. Ds. Pel deed zijn intrede met een predika tie over 1 Cor. 1 17. De burgemeesters van Bodegraven en Zwammerdam waren bij de intrede aanwezig. Cand. H. J. Pol nam Zondag J.l. als hulpprediker afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Sloten (N.-H.) met een predikatie over Hand. 20 vs. 32. Cand. Pol nam een be roep aan naar Kuinre (Ov.). Ds. M, B. van'tVeer, van Zevenber gen, is voornemens 18 Mei ba. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Groningen, na op 17 Mei te zijn bevestigd. Ds. J. DEETMAN Ds. J. Deetman, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Alkmaar, herdenikt as. Don derdag zijn 25-jarige ambtsbediening. Jan Deetman werd 30 Nov. 1882 te Delfs- haven geboren en studeerde aan het gymna sium te Schiedam en de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1910 candidaat geworden in Gel derland, bevestigde Ds. B. Wielinga van Delfshaven hem 5 Maart 1911 te Hoogmade in zijn eerste gemeente. Na VA Jaar ging de jubilaris van de ethisch-orthodoxe richting over tot de vrijzinnige richting. Illj stond achtereenvolgens te Andijk, Oostwoud en Oudshoorn. In 1924 kwam hü te Alkmaar. Ds. Deetman, van wien vele geschriften ver schenen hij is redacteur van „Ons gods dienstig leven" en medewerker van „Kerk en Wereld" is ongesteld en dus verhin derd receptie en gedachtenisrede te houden. EEN MENNOITISCH CONGRES Op 29 Juni wordt te Amsterdam het alge meen Mennoitisch congres geopend met een godsdienstoefening. Op 30 Juni en 1 Juli wordt gesproken over Menno Simons en de Mennonieten in verleden en heden in ver schillende landen. Op 3 Juli gaat het congres naar Witmarsum om daar met een kransne- derlegging bij het gedenkteeken voor Menno Simons het congres te besluiten. Dit jaar is het 400 jaar geleden, dat Menno Simons geboren werd. Tijdens het congres wordt te Amsterdam ook een tentoonstelling van Mennonitica gearrangeerd. De Bond van Geref. Mannenvereen. in Nederland telt thans 300 vereenigingen met ruim 7000 leden. In 1929 telde de Bond 100 vereenigingen. Bij de oprichting In Februari 1922 bestond de Bond uit zeven vereenigin gen. Dr. Ed. Thurnoysen, medewerker van Karl Barth, predikant te Bazel, die momcr; tael in ons land vertoeft, heeft voor de the ologische studenten te Utrecht en de vorige week voor die aan de Theol. school te Kam pen een rede gehouden over: „Het wezen der Evangelische prediking naar reformatori sche opvatting". Na aangetoond te hebben dat oorzaak en grond van alle prediking het Woord Gods is, wees spr. er op, dat de kerk niet ten al len tijde hierop heeft gerust In de reforma tie is't daartoe weer gekomen, doch dit heeft de R. K. Kerk niet begrepen. De „Gegenwart Gottes" ook bij den gevallen mensch bestaat nog steeds volgens haar. Evenwel is de ver- hindingsdraad tusschen God en mensch door de zonde niet maar geknikt maar totaal verbroken. Volgens de R. K. Kerk bestaat het aanknoopingspunt in de kerk; het aan knoopingspunt „diesseits" in de natuurlijke Godskennis. Dit treft men aan in de Room sche genadeleer: de Marialogie. Ten onrech te. want zonder aanknooping, als zuiver wonder, werd 't Woord vieesch.De modern- protestantsche opvatting gaat uit van bepaalde verhouding van God tot mensch. die door Ritschl en Schleiermacher werd ge propageerd, maar ze zijn beide primair aan de mensch georiënteerd. De reformatoren zagen zichzelf als gevallen in de macht den booze Een aanknoopingspunt voor de genade is er n'et. Eenmaal heeft God gespro ken, en dit oude woord moet God opnieuw spreken, naar Zijn welbehagen, door den Heiligen Geest en de menschenstem. De kracht daarvan ligt niet in dat woord zelf, rnaar in Gods werk daardoor. Tegenwoor dig zoeken we vaak „eine mytische u?id moralische Rede". Maar ook nu moet den: non operando sed audiendo. KERKGEBOUWEN Het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Kerk te N i e u w-L ekkerland zal Woens dagavond 11 Maart a.s. te half 8 in gebruik worden genomen. Daarbij zal voorgaan Ds. van Heyst. LEGER DES HEILS Vandaag is brigadier F. Stel. de leider van de landkolonie van het Leger des Heils te Lunteren, die als zoodanig aftrad, gehul digd, nadat 's morgens een wijdingsdienst was gehouden, 's Middags had een receptie plaats en werd den heer Stel een herinne ringsalbum aancreboden. 's Avonds werd serenade gebracht en werd besloten met een dankstond. DE LAUSANNEBEWEGING Het internationale executieve comité van de oecumenische beweging voor geloof kerkenorde (Lausanne) vergadert op 6 Mei op Woudschoten te Zeist, het bekende N.C.S.V.-huis Het voortzettingscomité i gadert van 31 Augustus3 September Clarens in Zwitserland. Een en ander is een voorbereiding voor ÏÖ37 te Edinburgh. De Kerkstrijd in Duitschland Ds. Niemöller eeredoctor De theologische faculteit der Piotestant- sche Synode van Noord-Amerika heeft Ds. Niemöller, Ds. Jacobi, zijn medestander in het Belijdenisfront, en Ds. Dibelius, Gene- raal-Superintendent, allen te Eerlijn, tot eeredoctor in de theologie benoemd. Deze Protestantsahe Synode van Noord- Amerika is de oude Duitsch-Evangelische Synode van de Vereenigde Staten. Zij be staat hoofdzakelijk uit Duitsch-Amerikanen. Deze faculteit verleent thans voor de eerste maal Duitschers eeredocrtoraten. Dat de nieuwe „doctors of divinity" allen tot het Belijdenisfront behooren, is geen toeval, maar moet worden opgevat als een daaokbe- tuiging voor het standhouden van Ds. Nie möller en zijn vrienden. Ds. Marahrens en minister Kerrl Ds. Marahrens. de bisschop van Hannover, die tot voor kort als voorzitter van de Be- lijdeniskerk optrad en als de leider van den gematigden vleugel van dit front geldt, heeft ondanks het besluit van de jongste synode an Oeyrthausen, waarin iedere samenwer king met Minister Kerrl en zijn comité's werd verboden, zich bereid verklaard, verder met Minister Kerrl samen te werken. Vo^r de Evangelisch-Lutersche Landskerk te Han nover is door Minister Kerrl een kerkregee- ring gevormd, waarvan Ds. Marahrens het voorzitterschap aanvaard heeft. Verder z:^n leden van dit kerkbestuur voor Hannover Ds. Bosse uit Radestorf, Dr. Wahreraholz uit Hannover, Senaatspresident RedepennLg uit Celle en Superintendent Rose uit Lüneburg; naar wij vernemen, behooren al deze leden tot den gematigden vleugel van het Belijde nisfront. In belijdende kerkelijke kringen wordt ge vreesd, dat door het besluit van Ds. Ma rahrens de verdeeldheid bij de belijdende Protestanten nog grooter zal worden, en men verwacht tevens een toenemende spanning tusschen de belijdende Calvinisten (in Prui sen en in West-Duitsdhland) en de confes- sioneele Lutheranen, welke laatsten, in te genstelling met de eersten, vertrouwen in de goede bedoelingen van Minister Kerrl blijken te hebben. NED. BIJBELGENOOTSCHAP Te Goes werd de voorjaarsvergadering gehouden van de prov. commissie Zeeland an het N.B.G., waarin ds. Boeke, secreta- is van het genootschap, een en ander mee deelde over het N.B.G. en besproken werd het voorzien van ziekenhuizen mot Bijbels en de actie voor het Bijbelsch onderwijs op de openbare scholen. Enkele afdeelingcn in Zeeland, die een te groot gebied Bestrijken, worden gesplitst. Ter deze komt men met nadere mededeelingen ter voorjaarsvergade ring. Nog volgde rapport van het werk in den winter. Te Heemstede is een nieuwe afdeeling op gericht en Vrijdag a.s. hoopt men er een te Zandvoort op te richten. Verder wil men te Schoten en te Aerden- hout afdeelingen stichten. HET HOOGELAND De Vereeniging Het Hoogeland, welke ko lonies heeft te Beekbergen (Het Hoogeland), te Vries (Filadelfia) en te Opende (Wilhel- minahoeve), deelt ons mede. dat in 1935 het aantal verpleegdagen 63543 bedroeg, het aan tal verpleegdagen 329 en het aantal nieuw- opgenomenen 188. Door de vereeniging wer den in de maatschappij 59 verpleegden, a wie tevens het patronaat werd geregeld, de maatschappij teruggebracht. Door het re- classeeringsbureau der vereeniging, dat te Amersfoort (Timorstraat 1) gevestigd is, werden 266 gevallen in behandeling geno- i. Van de verpleegden behoorden er tot de Nederl. Herv. kerk, 71 tot de Roomsch Katholieke kerk, 32 tot de Gereformeerde kerken, 6 tot de Doopsgezinde gemeenten, enz.; niet tot eenige godsdienstige gemeen schap behoorden er 12. Het propagandabureau der vereeniging gevestigd Borniastraat 67 te Huizum- Leeuwarden, leider de heer A, Hofstede. "vrienden VAN ^w*e|dbe. nog minderjarig is, meent hij in den geest vat ls: „Leer den jongen de eerste beginselen van den minister te handelen reeds nu het naar den eisch zijns weegs: als hij ook oud onderwijs te verlaten. I geworden zal zijn, zal hij daarvan niet af- I wijken". KWEEKSCHOOL TE SOLO Dit laatste te mogen weten van zijn leer- De directeur der Christ. HoU. inlandsche lingen, zal dat niet de schoonste kroon op en Holl. Chineesche kweekschool te Solo de het werk heer J. van Goudoever is 19 Febr, j.l. met verlof naar Europa vertrokken. Tot het rustend hoofd zijn, ook Zij, die heengaan i DE SALATIGA-ZENDING De jongste viermaandelijksche conferentie der Salatiga-zending te Salatiga besloot om stappen te doen, teneinde tot een verband te komen van de verschillende inheemsohe ge meenten op het terrein der Salatiga-zending. Nader werd besloten een nieuwe zendings- post te stichten in de stad Pekalongan; de heer A. Schwarz werd tot zendeling-leeraar voor Pekalongan en omstreken benoemd. C?p het terrein der Salatiga-zending werden in 1935 door den do p 500 volwassenen aan de gemeenten toegevoegd. OPVOEDING EN ONDERWIJS DE UNIVERSITEIT VAN HEIDELBERG De Universiteit van Heidelberg heeft de uitnoodiging aan de Britsche Universiteiten, om deel te nemen aan de feestelijke her denking van den 500ston verjaardag van de stichting van deze Universiteit, geannuleerd Dit besluit werd genomen in velband met de weigering van de Britsche hoogescholen zich bij deze plechtigheid te doen vertegen woordigen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Te Boskoop is met ingang van 1 April a.s. tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. School benoemd mej. J. C. Vogel te Voor burg. Te Deventer is tot Hoofd van de Kon. Wilh. school, uitgaande van de Vereeni- cing voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, met ingang van 1 Mei benoemd de heer T. van Neutegem te Gent (België). Te Haarlem is benoemd tot onder wijzer aan de Noorderschool (hoofd de heer K. Roos jen) de heer S. P. Veldhuijzen te Idsegahuizen (Fr.). Te Kampen is tijdelijk benoemd aan de school Nieuwe Markt de heer J. E. Aart- sen te Vorden. MET PENSIOEN De heer E. de Vries, hoofd van de Chr. School te IJzerlo (gem. Aalten) heeft tegen een nader te bepalen datum ontslag aangevraagd wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De Heer de Vries is 23 Juni 1875 te Sneek geboren en ontving zijn opleiding aan de Chr. Normaalschool aldaar. Hij diende het Chr. onderwijs te Maassluis en te Enkhuizen. Op 2 April 1906 kwam hij naar Aalten, waar hij eerst werkzaam was als onderwijzer aan de Chr. School aan de Hoogstraat. Op 1 Januari 1907 trad hij In functie als hoofd van de school te IJzerlo. De heer De Vries heeft een werkzaam aandeel gehad in het christelijk verenigings leven. De Geref. Kerk dient hij als ouder ling. Hij is bestuurslid van de vereen. „Oud heidkamer" te Aalten, waaruit spreekt zijn liefde voor de folklore, waaraan de Gelder- sche Achterhoek zoo rijk is. Hoewel de heer de Vries, onder de in de wet opgenomen bepalingen van het amende- ment-Suring valt en nog geen ontslag be hoeft te vragen, daar een zijner kinderen dat werk ontijdig afgebroken werd? Examens Rijksuniversiteit. Be- In de advertentiekolommen onzer school bladen is het al terdege merkbaar: een niet korte rij van schoolhoofden, die 60 jaar ge worden of reeds daarboven zijn, maakt zich gereed tot den onvrij willigen aftocht. Wat dit zeggen wil voor hen zelf, voor de leer lingen, voor de ouders der leerlingen, voor bet bestuur der school, ge moet het hun allen maar eens vragen; vooral daar, waar ■ester" de kinderen van zijn vroegere leerlingen de school zag binnengaan. Wel, hier is een stuk samenleving in de aandacht getrokken, dat zóóveel lief en zóóveel leed tezamen bracht; hier zijn banden door te breken, die in jarenlange toewijding en vol harding, geduld en waardeering gevlochten Bijzondere waardij hebben die banden op het terrein van het Christelijk onderwijs. Van hen, die nu heengaan of zullen heen gaan, hebben velen de hitte van den strijd, of althans een deel daarvan, gekend. Velen ook hebben aan den lijve gevoeld, wat het zeggen wil, in de handelingen van den leef tocht gewikkeld te zijn meer dan voor hun aandacht op de jeugd, gewenscht was. Ook in wij deren zin heeft het aftreden in schoolhoofden beteekenis. Hoevelen hunner namen in het dorp van hun inwo ning deel aan de leiding van kerkelijke, po litieke, sociale of jeugd vereenigingen. In weer andere richting waren zij werkzaam bij de vorming van onderwijzers; van een hunner de heer Heslinga te Leeuwarden lezen wy, dat hij er 500 heeft opgeleid. Het heengaan van een betrekkelijk groot getal hoofden van scholen met langdurige aring trekt ook onze aandacht naar bet welwezen der betrokken scholen. Hoezeer ook den jongeren een kans gegund wordt, en hoezeer ook „nieuw bloed" in menig opzicht een verandering kan geven die een verbete ring is, de leiding van talrijke scholen komt n handen van hen, die, hoe rijk ook voorzien van kennis en toewijding, het over wicht van hun leeftijd en ervaring missen, it voor menige school óók een voorwaar- van bloei is. Hoe dit zij, de jongste exodus uit onze schoolwereld plaatst 'n aantal schoolbesturen belangrijke vragen en beslissingen. Be- langrijk in dubbele mate, omdat de concen tratie als is de wijze en de omvang der uitvoering nog niet geregeld haar scha duwen vooruitwerpt en bij menige keuze haar invloed zal doen gelden. Het meest ingrijpend echter blijft de ge dwongen aftreding voor de schoolhoofden zelf. Afgezien van den financieelen tegenval ler, die zij voor een deel hunner meebrengt, ls er het onvrijwillig afbreken van een le venstaak, waarvoor de meesten op den leef tijd van 60 jaren of daarboven nog geeste lijk en lichamelijk volkomen berekend waren. Er zullen er zijn, die, hetzij door reeds be- kleede functies op een gebied buiten de school, hetzij door zich op zulk een gebied te gaan bewegen, den „leegen" tijd kunnen vullen. Anderen zullen gretig de ge legenheid aangrijpen, hun liefde tot de pae- dagogische studiën nu eens bot te vieren. Sommigen zullen het woord rust gaan ver voegen zonder bijmengselen. Maar allen zullen, meer of minder, betreuren, dat d 11 offer aan de crisis wel het voor hen meest pijnlijke is niet omdat het hen verplicht het veld te ruimen voor jongeren, maar om dat het hen van de completeering van hun taak afsnijdt uit motieven, buiten de waarneming ervan gelegen. Doch dan mogen zij zich sterken aan de wetenschap, dat men op den leeftijd van 60 jaar, veelal nog eenige jaren vóór zich heeft, waarin de hand nog doen kan wat zij vindt om te doen. En wie zou eraan twijfelen, dat voor „rustende" hoofden van Chr. scholen niet nog een breed veld openligt van mogelijkheden, waarmee zij langs andere wegen kunnen voort bouwen aan het op school afgebroken werk? Wy denken aan Spreuken 226, waarin al de stimulans, maar ook M de nazorg voor den Christen-paedagoog ver- (DultschJ.) Ja geneeskunde „Wiederholte Apotheker»-"* damw J. Huybri AL J. O' kerk: i. Rijksuniversiteit, heeren J. P. Berk- F. Janettc Walen. H. Goedowaagen. Goudi J. Fr. AL Popoller, Tilburg ei Engel. Utrecht. B.K. Hnndel»hoo*e»choot. Tllbui prop. ex. econ. on eoc. wetensohappei ren C. J. J. v. Kamerbeek. Rotterdam Kuipers, Tilburg. A. J. M. J. T Vervo WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Sarna 766.7. Laagste stand te Vestmanör 727.2. Stand vanmorgen halftwaalf 75S.9. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijke, later nit Z. richtingen, aan- vankeliik opklarend, met weinig of geen te véentndaai. op proef-regen, later weer toenemende bewolking d« kennis der Vitamine- niet toenemende kans op regen, iets kou Ier 's nachts, overdag iets zachter. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Zooals gister reeds werd verwacht, ont wikkelde ziel. in de afgeloopen 24 uur over Scandinavië een belangrijke hooge druKce- bied, waarin nu standen boven 765 mM. voorkomen. Geel.de De vorst bleef in de gebieden vooral in indhov*n; midden Zweden nog zeer streng. Onder in- 'fr' ends I v'oed van de hooge barometerstanden ten 'c. J. A. Noorden van ons land werd de wind over ons land N.O. tot Oost, doch bij eenigszins 'betrokken lucht kwamen in de nacht niet i^de hee- zu'ke lape temperaturen voor als gisteren, h. J. a. 1 zoodat hedenmorgen ons land vorstvrij was. ort. Eind-1 Een belangrijke verandering in ^le dru*- |vcrdeeling is voorts het uitdiepen van tic IJsIandsche depressie, waar hedenmorgen barometerstanden onder 730 mM. werden afgelezen. Deze depressie maakt zich over <r- de Britsche eilanden, vooral over Schotlau.1, ■drijkskünte Tk I zeer duidelijk merkbaar en er bestaat wel idon te Amsterdam. eenige kans dat zij zich ook in onze oni- .ittar is benoemd: G. beving zal doen gevoelen. Daardoor zal van het gymna.sla^l en net v,„. v Ijs ln de vierde inspectie. J. C. I beu. die ln 1936 net het n akte rijgen tot (K VII). de re- Ge rard dr. J. Helnslus. te Wassen Verdenius te Amsterdam, e de Vooys te Utrecht: b ln d< prof. >ndervoorzltt< hoogrleeraar aan de Gem. de Nederlandsche ta3l en Unl it. Brugm J. A. J. Goosscns te prof. dr W. Tilburg: dr Mulder te Nijmegen: c. ln de «ubcommi voor de aardrijkskunde: dr. W. van Bemm te 's-Gravenhage; prof. dr. K. Oestreich Rijsenburg; prof. dr. H. N. ter V.oen. te sterdam, en prof. L. van Vuuren te Utrect De i bek waamhlci 1 •eer naar het Zuiden 'oopen. Na een aanvankelijke opklaring zal wel vve»r toeneming van bewolking volgen met toe nemende regenkans en overgang naar wat zachter weer overdag. TFERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 4.2 C 6 MAART Zonsopgang 6.39 uur, zonsondergang 5.45 uur Maan op nam. 3.10 uur, onder v.m. 5.19 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 MAART Van 's avonds 6-15 uur tot 's morgens 6.07 uur ouden ln Augrusti °ZiT. die zich* i* akte M.A. en/of M.B. wenschen moeten zich vóór 1 April 1936 het adres van den heer J. 35, te Den Haag, post- SPOORWEGWERXEN Door de N.V. Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij te Utrecht is het maken van een viaduct van gewapend beton over den spoorweg HaarlemZajndvoort, bij K.M. 2878 nabij Overveen, omschreven in bestek no. 1531 H.S. gegund aan den heer G. Schreurs, aannemer te de Bilt voor een bedrag van 21790. DE BOUW VAN KAZEMATTEN De eerstaanwezende ingenieur van de genie te Gorinchem zal op Donderdag 19 Maart 1936 aldaar in het openbaar aanbe steden bestek no. 70, het bouwen van een kazemat van gewapend beton c.a. te Hedcl, raming 13.000. BOUW VAN EEN KOELHUIS Op de gehouden ledenvergadering van de Coöp. Fruit- en Groentenveiling voor de Hoeksche Waard en Omstreken, is besloten over te gaan tot den bouw van een koel- huis, waarvan de kosten zullen bedragen f 33.000, zulks onder intrekking van hun besluit tot het bouwen van een koelhuis, waarvan de kosten waren geraamd op f 23.000. HOE KWAM IK ER TOE? De bekeeringsgeschiedenis van Mr. H. P. Marchant Door hemzelf verhaald Bij „Teulings Uitgevers-Maatschappij" te 's-Hertogenbosch, verscheen het jong ste boek van Mr. H. P. Marchant, over zijn „terugkeer", zooals hij het noemt, naar de „Kerk der vaderen", waarmee het Roomsch-Katholieke geloof bedoeld is. Zooals de titels hierboven zijn, zoo is het boek. Naar het uiterlijk maakt heit de Indruk van een detective-verhaal; naar de inhoud is het een boek van veel sohoonheid en innige vroomheid. Dit boek vraagt om een recensie. Maar hoe zal deze zijn? Zal het over taal en stijl, methode en karakter gaan, dan wel over de innerlijke waarde der verdediging van de Roomsch-Katholieke Kerk, haar prestaties en pretenties, haar katholiciteit en haar eerstgeboorterecht? Van vrijzinnig-protestantsche zijde is een felle, zwaar geharnaste aanval op dit boek gedaan, op den schrijver en op zijn „bewij zen", dat de Roomsch-Katholieke Kerk de „eenig zalig makende" is. Het recht van deze critiek zullen we geeyszins ontkennen; de waarde er van slaan wij niet hoog aan; de methode van re- ccnseeren deugt o.i. niet. Deze critiek is verklaarbaar. Immers, Mr. Marchant valt in zijn boek het vrijzinnig protestantisme scherp aan. „Alleen in onwe tendheid is de veroordeeling van de Katho lieke Kerk voor cassatie te bewaren", zegt de schrijver. Zeker, de knappe moderne theologen zeggen het dikwjjls zeer mooL ..Maar het is niet wat de Evangeliën ons zeggen. En die zeggen het in elk geval veel mooier". Dat is stijl k la Marchant, maar niet met de bittere scherpte van den bijtenden poli ticus; het is ironie, doch geen wondend sar- „Het gebied vaa het protestantisme is niet 6cherp begrensd. Het verloopt in het onge loof". Een hard oordeel* Maar waart Met Mr Marchant het dogma is het over eenige jaren gedaan, zeiden de vrijzinnigen; doch Marchant ant woordt: het dogma is het Evangelie; „wie den mensch de zin voor het bovennatuur lijke ontzegt, kan zich niet Christen noe men. Hij verloochent in Christus' leer wat essentieel is". Is het wonder, dat het vrijzinnig pro testantisme, dat voor inwerking van de godsdienst op het publieke en ook poli tieke leven ijvert en zelfs van overbrug ging der antithese droomt, zich verzet tegen het scherpe oordeel van Iemand, die van huis uit vrijzinnig was en nu kinderlijk-geloovig belijdt, dat Christus, Gods eenige Zoon, voor de zondaren stierf? En zulks te meer, omdat de .bekeerling" het „bovennatuurlijke element" geen oogen- hlik verdringt, maar nochtans de „redelijk heid" van het Bijbelgeloof verdedigt. Want, zegt hij, „het rationalisme leeft nog altijd boven zijn kracht Iemand, die mij zeer na stond, heb ik eens hooren zeggen van een bekend staatsman: hij moet wel een knappe man zijn, maar er is lets in dal hoofden veelbeteekenend wees hij naar zijn voorhoofd. Alleen omdat deze man recht zinnig (protestant) was". Zulke menschen, vervolgt hij later, „vra gen van ons, dat wij blindelings geloof rul- |len slaan aan het ongeloof. Het geloof is iets voor de eenvoudigen van geest, die niet genoeg verlicht zijn om te begrijpen, dat men op dit terrein geen waarheid vinden j kan." Neen, het verbaast ons niet, dat men van vrijzinnig-protestantsche zijde dit boek niet wil. Maar't orthodox-protcstantisme winter niets bij, dat de Roomsch-Katholieke leer van die zijde en op die wijze bestreden wordt. i Bovendien, wie den schrijver ziet als „af vallige", die kan niet tot een objectieve be oordeeling komen. Wie Mr. Marchant recht wil doen, moet hem beschouwen als den vromen Roomsch-Katholiek, die rekenschap van zijn geloof aflegt. En dan kan hij waar deering hebben voor dit hoek. Waardeering ook daarvoor, dat hij onbe schroomd erkent: de pausen waren geen heilige vaders, maar feilbare en zondige menschen; „de persoon (paus en priester) behoort zich klaar bewust te zijn van de verantwoordelijkheid, dil zijn ambt hem op legt voor zijn persoonlijk leven. Juist, omdat hij feilbaar mensch is". En verder: „de zoo genaamde kerkhervorming is uit de misbrui ken van priesters, ook van enkele pausen, voortgekomen. Het is zeker: indien destijds de clerus, in he4 particuliere leven en ln wetenschappelijke toerusting, ware geweest wat zij thans is, zou de .Kerkhervorming" minder ver om zich heen gegrépen hebben." Deze erkenning van Roomsch-Katholieke zijde, ls niet nieuw. Dat een „bekeerling" zoo schrijft ,is toch wel teekenend. Wij zeggen dus: dit boek moet ook in onze kringen waardeering vinden. De bekee ring van vrijzinnig-protestant tot geloovig roomsch-katholiek brengt Mr. Marchant dichter bij ons. En misschien is de vraag op zijn pas, welke indertijd een Gereformeerd predikant aan zijn orthodoxe collega's ln Twente stelde: „hoe kwam Ds Bruna van Buurse er toe om van vrijzinnig-predikant niet orthodox-protestant, maar Roomsch - Ka tholiek te worden?" Zou het misschien ook daarvan komen, dat wij ons tegenover Rome tevreden stellen met „overgeleverde" praatjes en ongecontro leerde verdachtmakingen, in plaats van ons te beroepen op de leer der vaderen, welke naar de Schriften is? Merkwaardig, Mr. Marchant bestrijdt veel- maals en vaak zeer scherp Luther en zijn werk; de naam van Galvijn wordt in zijn boek niet genoemd. En toch zijn het in Ne derland ongetwijfeld de Calvinisten, die principieel het verst van enhet dichtst bij de Roomsch-Katholieken staan. Wonderlijk, maar waar. Dr. Kuyper, die de Roomsche clerus en zijn kerkinstituut hart grondig veroordeelde, was ook de man der coalitie. Mèt don feilen protestant Lohman en den fijnen Schaepman, aan wiens „Chro nica" we telkens herinnerd werden bij de lezing van Marchants boek: al lijken ze, wat stijl betreft ook niets op elkaar En natuur lijk: Schaepman was theoloog, Marchant is jurist Ook dat verschil proeft men telkens De verdediging van kerk en leergezag, van biecht en kruis en priesterschap is vaak. knap en ook verhelderend; van het stand punt van den schrijver gezien is het hoofd stuk „Ave Maria" o.i. verreweg het zwakst. Een klemmend pleidooi is dat allerminst. Wat voorts het specifiek Roomsche in dit geschrift betreft, daarover lijkt dis cussie ons doelloos: de Bijbelvaste geloo- vige Protestant verwerpt het als dwa ling. Hij is door Roomsche theologen niet van zijn overtuiging afgebracht, hij zal door het pleidooi van Mr. Marchant evenmin geschokt worden. Wel echter kan d i t gebeuren, dat de le zing van dit werkje hem aanspoort om die per te graven, dan hij tot heden deed; om meer ernst te maken met zijn b e l ij d e n i s. En aan Mr. Marchant zouden we ten slotte één vraag willen stellen: „gij zegt terecht, dat het protestantisme zich naar zijn vrij zinnige zijde verliest in't ongeloof; maar hoe staat het ten deze met de Roomsch-Katho lieke Kerk? Is bij uitwendige eenheid daar minder verscheurdheid? Hebt ge nog niets van koude vormendienst opgemerkt? En, klopt de levenspraktijk der massa denk aan vloeken en ontheiligen van de Zondag op dn leer van de Kerk?" Met Mr. Marchant zeggen wij: „Als een kind dankt de geloovige Christus voor Zijn verlossing." „Als een kind is de geloovige blij moedig." „Wie is afgedwaald, zoeke de weg terug, omhoog. De weg naar het Kruis, den lieben Weg zum Kinderland. Hier ls het licht. Hier klinkt het blijde Alleluja. „Hij roepe...„ als een kind". Maar wij voegen er achter: Hij roepe als een kind. tot JezusI HET GEBRUIK VAN ACCU- MULATOREN OP SCHEPEN Veilig en gemakkelijk In de electrische installaties op schepen kan een accumulatoren-batterij van zeer veel nut zijn. Beschouwen wij een schip dat voor zien is van een electrische installatie, dan zal, indien geen batterij aanwezig is, steeds de dynamo in bedrijf moeten zijn gedurende den tijd, dat de verlichting, al is het slechts voor een zeer klein gedeelte, ingeschakeld ls. Ieder begrijpt, dat op deze wijze de ver lichting zeer duur kan worden en het is dan ook geen wonder, dat bij vele s cheeps ins tal- la ties een accumulatoren-batterij wordt aan gebracht, die dan stroom kan leveren, indien slechts een klein gedeelte van de lampen is ingeschakeld. De aandrijfmotor kan dan worden stop gezet, hetgeen een aanmerke lijke besparing geeft Bovendien kan een dergelijke batterij tevens gebruikt worden voor het starten van den motor, waardoor een afzonderlijke starterbatterij overbodig Bij zeer kleine Jjooten wordt een normale starterbatterij gekozen. Doch in de praktijk is gebleken, dat deze batterijen in den regel niet het meest geschikt zijn voor het voeden van een groot aantal lampen. De accumulatoren-fabrieken hebben dan ook steeds haar aandacht aan dit onderwerp besteed en speciale batterijen geconstrueerd in zwaardere en ook lichtere uitvoering, die zich speciaal aanpasten aan hetgeen in ver band met het plaatsen en gebruiken op schepen werd verlangd. Enkele batterij-soorten die voor schepen in aanmerking komen willen wij hier in 't kort bespreken. a) Batterijen met positieve grootoppervlak- platen, ingebouwd in hardgummi bakken, die geplaatst worden in houten draagklsten of troggen. Dit soort batterijen heeft den langs ten levensduur, waartegenover echter staat, dat ze zwaarder zijn en meer plaats innemen dan de andere uitvoeringen. b) Een lichtere uitvoering, die op schepen een toepassing heeft gevonden, zijn de roos- terplaten-batterijen, waarbij de pos. en neg. platen bestaan uit een rooster, waarin de actieve massa is gesmeerd. Deze batterijen zijn lichter dan de eerstgenoemde en met 'n geringere plaatsruimte tevreden, maar de levensduur is dan ook ongeveer 1/3 van de batterijen met grootoppervlakplaten. c) Batterijen, die in sommige gevallen ook voor schepen worden toegepast, zijn de nor male automobiel- of starterbatterijen. Deze batterijen hebben roosterplaten, doch deze zijn dunner dan die van de batterijen onder b) genoemd. Het is dus te begrijpen, dat de levensduur ook korter zal zijn, zoodat dit soort alleen in aanmerking kan komen voor kleine schepen, waarbij de verlichting slechts uit enkele lampen bestaat. Op zeiljachten kunnen dergelijke batte rijen ook een toepassing vinden, aangezien ze voor de lading uit de boot moeten worden genomen en dus een lichte uitvoering een eerste vereischte is. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat voor schepen, waarbij aan de electrische installa tie hooge eischen worden gesteld, de onder a) genoemde batterijen met grootoppervlak platen het meest geschikt zijn. Talrijke schepen zijn hiermede uitgerust, waarbij ih den regel de batterij in de machinekamer wordt geplaatst. Indien mogelijk, is het wel aan te bevelen, de batterij in een afzonder lijke kast of ruimte te plaatsen, daar hfit onderhoud dan eenvoudiger is. Indien aan de battery geregeld eenige zorg besteed wordt, zal de eigenaar spoedig er varen, dat hij hierin een zeer bescheiden dienaar heeft, die geen eischen steit. doch ten allen tijde klaar staat om het werk te verrichten, hetgeen van hem verlangd wordt. In sommige gevallen worden op schepen ook alcalische batterijen toegepast. Deze komen hoofdzakelijk in aanmerking, indien de batterijen zeer onregelmatig gebruikt worden en het toezicht te wenschen overlaat. De eigenaar van dit been vond het „zonde van 't geld" om tijdig de remmen van zijn auto te laten nazien..

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3