OPNIEUW EEN ABESSIJNSCHE GROOTE NEDERLAAG WOENSDAG 4 MAART 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland HET BEROEP VAN DEN VOLKENBOND Het beroep, dat de Volkenbond, door mid <le| van zijn Commissie van Dertien op de beide oorlogvoerenden in Oost-Afrika, heeft gedaan, om tot een vreedzaam vergelijk te komen, heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Flandin en Eden hebben weder «lo merkwaardige Geneefsehe gewoonte ge volgd, dat eerst de kopstukken de hoofden bij elkander steken, om het onderling eens te worden. Vervolgens worden dan de voor stellen, wij zouden haast zeggen pro forma, aan de offtcieele verga lering voorgelegd, welke deze ongeveer automatisch fiatteert. De besprekingen tusschen de vertegen woordigers van Groot-Brittannië en Frank rijk dan hadden ook dit wordt zoo lang zamerhand een Geneefsehe traditie een zeer stroef verloop. Vooreerst kon men het zeer moeilijk over de tekst van het arbi trage-telegram eens worden, die door Eden vee) straffer werd gewenscht dan Flandin geschikt of verantwoord achtte. Doch in de tweede plaats stond Eden erop, dat de beid» strijdvoerenden reeds binnen de vier-nn- twintig uur hun antwoord zouden moeten kenbaar maken, hetgeen aan het telegram In kwestie het bedenkelijk karakter van eer. ultimatum moest verleenen. hetgeen ge voegd bij de nieuwe sanctiodreiging uit nemend geschikt zou zijn om Italië op nieuw tot hooghartige gereserveerdheid te dwingen. Eindelijk dan is men overeengekomen, de termijn van antwoord wat soepeler te ne men en aan partijen een geheele week van beraad te laten, hetgeen ongetwijfefd meer in overeenstemming met het gewicht van de te nemen beslissingen is en er wat minder op gelijkt alsof men te Genève weer eens opnieuw wat heol erg hoog van de toren wil blazen. Natuurlijk waren er nog heel wat meer complicaties. Het Britsche standpunt moet o.a. behelsd hebben een dadelijk strekken der wapens, zoodra Italië en Abessinië zich tot samensprekingen binnen Volkenbonds kader bereid verklaarden. De consekwentie daarvan, namelijk, dat dan ook de Volken bond zijn actie tegen Italië tegelijkertijd zou opschorten, zoodat alle handels, en finan eieele belemmeringen, welke thans tegen Rome zijn gericht, voor de tijd der onder handelingen hun kracht zouden verliezen, wilde Eden echter niet aanvaarden. Deze Britsche staatsman schijnt van meening te zijn, dat de zaken door hem kunnen wor den geforceerd, ondanks het herhaald ver maan tot wat meer terughoudendheid, dat hem ook van verschillende zijden in eigen land bereikt Het behoeft o.i. niet aan twijfel onder hevig te zijn, dat Mussolini niet in deze voorstellen zal wenschen te treden. Een goed deel van de recente voordeelen In de oorlog behaald, zouden voor hem teloor gaan, indien hij thans ging pauzeeren. De tijd. die in dit conflict zulk een belangrijke rol vervult, zou tegen hem gaan strijden: hij zou tijdens de periode van praten en afwachten, zoowel zijn financieele als an 'dére krachten voor een belangrijk deel ver spelen. Indien men hem daartegenover geen andere aanlokkelijkheden biedt, dan de er kenning, door Flandin geuit, dat de Ita- liaansche wapenen ten volle de smaad van een voorgaande nederlaag hebben uitgc- wischt, dan zal vermoedelijk heel 't Geneef sehe bemiddelingsvoorstel hem geen knip .voor de neus waard zijn. Anderzijds is zeer goed te begrijpen, Waarom Eden gaarne de touwtjes zoo kort wil aanhalen. Hij ducht, bij opschorting der reeds bestaande sancties, een kunst matig verlengen der onderhandelingen, in welke pauze Italië zou kunnen tiachten, economisch gesproken weder eens diep adem te halen. En mocht deze sanctie opschorting niet doorgaan, zooals thans inderdaad het geval is, doch evenmin reeds bij den aanvang der besprekingen de wapenstilstand worden afgekondigd, dan Is daarvan wellicht 't resultaat dat Badoglio en Graziani de serie van hun overwinnin gen voortzetten en voltooien, tcrwiji Genè\e met het afkondigen van nieuwe sancties geduldig wacht, en tot op zekere hoogte,.. het nakijken heeft. Voorziet men derhalve vrij algemeen het stranden van het Geneefsehe arbitrage- voorstel, en wordt er reeds thans met man en macht gearbeid om zoowel den verkoop als het vervoer van petroleum naar Italië stop te zetten, men treft tevens voorberei dende maatregelen om de reeds van kracht zijnde anti-Italiaansche strafmaatregelen nog verder toe te spitsen. Italië raakt dus vermoedelijk in de naaste toekomst, 10 Mei kan een wending beteekenen, weer .verder onder den druk. Zou het thans in zooverre toegeven, dat het zich tot onderhandelingen inzake den vrede liet overhalen, dan voorspelt men, dat het tot een tractaat zou kunnen komen, waarin Abessinië vrijwel dezelfde, zooal niet zwaardere voorwaarden zou aantref fen, dan destijds door Laval en Hoare in hun befaamde rapport geformuleerd. NIET LANGER DOTTSCHERSI Wederom zijn een aantal personen van 'de Duitsche nationaliteit vervallen ver klaard, op grond van de overweging, dat zij „door een optreden, dat in strijd is met de plicht van trouw jegens Rijk en volk, de Duitsche belangen geschaad hebben". De thans gepubliceerde lijst van gedenationa- liseerden omvat 25 journalisten, bijna allen .van „Joodsche afstamming". Onder hen bevindt zich ook de bekende feuteur Arnold Zweig. Zondag 8 Maart a.s. zullen ln Duitsch- land de gesneuvelden uit den wereldoorlog worden herdacht. De plechtige herdenking zal plaats hebben in de Berlijnsehe Staats- opera en zal over alle Duitsche zendors worden uitgezonden. Behalve de Duitsche oorlogsverminkten zullen ook de vertegenwoordigers van de Britsche, Pransche, Italiaansche en Pool- •che oorlogs-blinden aanwezig zijn, RAS IM ROE'S LEGER EVENEENS VERNIETIGD Het heele Abessijnsche noorderfront ineengestort Na de nederlagen van de legers van Ras Moeloegeta, Ras Kassa en Ras Sevoem is thans ook het leger van Ras Imroe door de Italianen vernietigd. De Italiaansche overwinning in het noorden van Abessinië is hiermede be zegeld. Zelfs de laatstf peiler van de Abessijnsche defensie aan het noordelijk front is daarmede ineengestort. De vier Abessijnsche noorderlegers zijn thans herleid tot troepen vluchtelingen, die trachten zich ln veiligheid te stellen in de bergen en de dalen en die achtervolgd worden door de Italiaansche vliegtuigen, welke ze onder machinegeweervuui nemen. Omtrent de nederlaag van Ras Imroe seim de oorlogscorrespondent van het Duitscrie Nieuwslmreau nog: De Italiaansche troepen hebben de strijd krachten van Ras Imroe. rond 30 000 man na drie dagen bloedige gevechten in hot Sjiregebied. ten Westen van Aksoem, ver nietigend geslagen. De Abessijnen trokken in wilde vlucht, achtervolgd door vliegtui gen. over de Takazze terug. De Abessijnsche verliezen schijnen zeer groot te zijn Aan Italiaansche zijde is aan den strijd deelgenomen door het tweede en het vierde legercorps. Verdere actie in hef Noorden Op de hoogvlakte van Tembien hebnen het derde Italiaansche en het inboorlingen legprcorps na de overwinning op Ras Kassa de zuiveringsactie voirtgezet. Verschillendo stellingen, zooals de Monte Andino en Eucbi Mariam zijn bezet. Tijdens de zuiveringswerkzaamheden *n Tembien heefi men ook de persoonlijke ba gage gevonden van Ras Kassa. Hierbij te* vond zich ojn een koffer met 1000 thalere Te Asmara aanevoerde Abessijnsche krijgs gevangenen beweren, dat Ras Seyoeiu zier» nog in Tembien moet verborgen houden daar hij niet erin geslaagd kan zijn uit dit gebied te ontsnappen. Een eskader Italiaansche vliegtuigen heeft op 30 K.M. len Zuiden van het Asjangi-meer met succes Abessijnsche troepen gebenwkardeerd en onder ma chinegeweervuur genomen. De Italiaansche verliezen Vanaf 1 Januari tot 2e Februari 1936 zij. In Oost-Afrika gesneuveld 590 officieren onder-officieren, soldaten en zwarthemdei. Tengevolge van in den strijd opgeloopen verwondingen, zijn 29 militairen overleden Tengevolge van dieustoorzaken en ziekt., zijn 426 personen om het leven gekomen. 19 worden vermist. In totaal bedragen de verliezen 1064 dooden. De verschepingen duren voort Met het s.s. „Sicilia" zijn 2000 arbeiders en 500 soldaten van Genua naar Oost-Afrika vertrokken. Het schip heeft ook oorlogsmateriaal aar. boord. De eerstvolgende dagen zullen nog 220b man uit Genua naar het front vertrekken. De Italiaansche intendancedienst Naar het agentschap Stefani meedeelt is tijdens den slag van Enderta wederom ga- bleken, dat de intendancedienst van het Italiaansche leger zonder precedent is in de koloniale geschiedenis. Voor het vervoer vun het materiaal naar de eerste linies maakte men gebruik van 900 vrachtauto's, terwij! voor het vervoer van dp troepen 700 auto's werden gebruikt Bovendien werd gebruik gemaakt van 10.000 rij- en lastdieren. De intendance vervoerde 22 millioen pa tronen voor gewezen en mitrailleurs, 219 uOG granaten, 17.000 projectielen voor mortieren en 12.000 projectielen voor houwitsers, als mede 2500 lichtsignaal-patronen. Verder werd vervoerd 3000 centenaar Ijzer en prikkeldraad, een enorme hoevelhe'd werktuigen, materiaal voor het aanleggen van telegraaflijnen, enz. Aan levensmiddelen werd vervoerd dage lijks 5000 kg. boter en 600 centenaar hooi. Gedurende de actie werd vervoerd 150.000 blikjes melk. een half millioen liter wijn 450 centenaar gedroogd fruit, 500 hl cognac 700.000 citroenen. 15 millioen sigaretten. 250.000 flesschen mineraalwater. 500 000 kis ten vleesch. Bovendien waren achter het front nog talrijke kudden vee, dal voor de troepen werd geslacht. Tenslotte werd achter het front nog een aanzienlijke hoeveelheid uniformen en uit rustingsstukken gereed gehouden, alsmede de benoodigdheden van den hospitaaldiensl en veterinairen dienst. Al deze voorraden moesten van Massoea worden vervoerd naar het 400 K.M. afgele gen front, dat bovendien nog 2500 meter bo ven de zeespiegel ligt. De negus naar het front? De radio-verbinding tusschen Addis Abeba en den negus is aedert vijf dagen volledig onderbroken, wijl men in de hoofdstad vati de tegenwoordige verblijfplaats van den negus niet op de hoogte is. Naar het heet, houdt de negus zich „ergens in het Noorden" op. In officieele kringen gelooft rnen, dat hij zeer binnen kort persoonlijk het opperbevel over de ge zamenlijke strijdkrachten op het Noord front op zich zal nemen. Men concludeert hieruit, dat de negus vast besloten is, verder te strijden. Abessijnsche successen in het Zuiden? Van het Zuidfront zijn berichten binnen gekomen over afzonderlijke operaties van Abessijnsche strijdkrachten onder comman do van de stamvorsten. De desbetreffende berichten spreken van groote militaire suc cessen der Abessiniërs. Gedurende een nacht zou een kleine Abessijnsche kolonie een verrassende aan val hebben ondernomen op een verdedigd Italiaansoh kamp op 25 K.M. van Negclli gelegen. In dit kamjp waren Italiaansche troepen De oorlog in Oost'Afrika gelegerd, bestemd a!s versterking voor de divisies van generaal Grazianil die binnen kort voor een aanval tegen den Adolo-pas in het veld zouden worden gebracht, ten einde den weg door het merengebied in Noordelijk Sidamo vrij te maken. Er is een verwoed handgemeen ontstaan, doch de Abessijnen zijn er tenslotte in ge slaagd, den Italianen oen nederlaag toe te brengen. De Italianen zouden zijn gevlucht De Abessijnen zouden een groot aantal machinegeweren, een aanzienlijke hoeveel heid munitie en twee tanks hebben buit gemankt. Over de verliezen aan menschenlevens is tot dusver nog niets bekend. Mussolini over den toestand Lof voor Amerika De troepen ln Oost-Afrika, zoo heeft Mus solini in den italiaanschen ministerraad verklaard, hebben groote overwinningen behaald, waardoor de zelfopoffering van Tnselli en zijn mannen (nl. in dien oorlog van 1S96) schitterend is gewroken. De duce heeft er verder de aandacht op gevestigd, dat het Long res van de Ver. ataten de huidige neutraliteitswet heeft verlengd tot 1 Mei 1937. Ieder voorstel tot uitbreiding van de lijst van goederen, wel ke op het oog^nblik onderworpen zijn aan een embargo, wordt dus verworpen. Ook merkt de Duce op, dat de leden van het Congres, die elk embargo op petroleum van de hand wezen een belangrijke dienst heb ben bewezen aan den wereld-vrede. Ten aanzien van de poging om de Donau- kwestie op te lossen zonder Italië, welke kort geleden te Parijs werd gedaan, even wel niet door de Fransche regeering, zeide de Duce dat deze is mislukt, zooals te ver wachten was. Verder verklaarde Mussolini, dat het Italiaansche volk krachtig weerstand biedt aan de sanc<! -s Genu rende de vier maan den. dat deze thans zijn toegepast, is het moreel van het volk niet verminderd. Over al in Italië wordt «raan gewerkt het land zo-mogelijk economisch onafhankelijk to maken. He' Italiaansche volk is zich bewust van de noodzakelijkheid hiervan en stolt alles in het werk om dit te bereiken. Starhemberg feliciteert ^lussolini Vice-kanselier Starhemberg is uit Weencn laar Rome vertrokken, nadat hij eerst aan Mussolini het volgende „gelukstelegram" gezonden had: „Met het fascistisch Italië door een ge meenschappelijke gedragslijn verbonden, ne men wij, Oostenrijksche burgerwachters, een innig aandeel aan de vreugde en het leed van, onze kameraden in Italië. Met oprechte en trotsche vreugde vervul-' len ons daarom zijn overwinningen en suc cessen in de laatste dagen en wij zenden uwe Excellentie onze oprechte gelukwen sehen voor de toekomst, welke in 't teeken van het fascisme moge staan". POLITIEKE BESPREKINGEN TE ROME In de tweede helft van Maart zal te Rome een conferentie worden gehouden tusschen de onderteekenaars der Romeinsche proto collen van 1934, n.I. Italië, Hongarije en Oostenrijk. Het voorstel tot het houden van de Con ferentie is uitgegaan van Italië. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat 't doel der conferentie is op te treden tegen de geruchten, welke opgedoken zijn in verband met de plannen van den Tsje- chischcn premier en volgens welke de Oostenrijksche regeering in nauwere be trekking zou treden tot de mogendheden der Kleine Entente. De drie-mogendhe- denconferentie zal derhave opnieuw be vestigen. dat de Romeinsche protocollen van 1934 de eenige houdbare basis der Midden-Europeesche politiek der drie mogendheden vormen. Verder wordt verklaard, dat een uitbrei ding dezer protocollen door toetreden van andere mogendheden niet meer actueel ge acht wordt. Onderhandelingen te dien einde staan niet op het program Ook za! niet ge sproken worden over de Hahshurgsche kwestie, daar deze volgens de aleeheele in ternationale toestand als uitgeschakeld be schouwd kan worden. Men wijst er in dit verband op. dat het Op 13 Maart vastgestelde bezoek aan Boeda pest van Schuschnigg en Berger Waldenegg ten doel zal hebben de overeenstemming van opvattingen tusschen de Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen tegenover de Tsjechisch Fransche Donaujiactplannen te constateeren In diplomatieke kringen te Boedapest neemt men aan. dat ter confe rentie een principieel standpunt zal worden bepaald van de drie mogendheden ten op zichte van de economische en politieke op bouw van het Donaubekken, waarhij reke ning gehouden zal worden met de bij de Donaukwesties belanghebbende groote mo gendheden. Hervorming van Italië's bankwezen De Italiaansche ministerraad heeft een hervorming van het Italiaansche bank wezen goedgekeurd, welke ten doel heeft de credietverleening te conlroleeren, 't sparen aan te moedigen, alsmede het controieeren van de markt in waardepapieren. Hiertoe zal een lichaam worden geschapen. „Inspec- toriaat voor verdediging van den spaarder en de uitoefening van het credietwezen" ge naamd. In het kader van deze hervorming wordt de Bank van Italië aan het hoofd van da Ilaliaansche hank-hierarchie geplaatst; het kapitaal wordt vastgesteld op 300 millioen lire Bovendien zullen hankon. die in meer dan dertig provincies arbeiden, tot publiek rechtelijke lichamen worden verklaard. Het Japanscbe leger en de politiek Een viertal richtlijnen Het Japansche leger houdt zich bezig met het uitwerken van een politiek, welke de nog samen te stellen regeering zal moeten volgen. Volgens het standpunt van het leger moet de nieuwe regeering: I. De verzekering geven, dat leger en vloot alleen van den Mikado afhanke lijk zijn. II. De middelen gebruiken, welke door het leger worden geëischt, tot verzeke ring van de defensie van het land. III. Het evenwicht herstellen tusschen de industrie en de landelijke bevolking. IV. Een politiek toepassen in buitenlandsche aangelegen heden, welke in overeenstem ming Is met de voortdurende groei van de Japansche bevol king en de expansie in China, en Mandsjoerije. Zeer waarschijnlijk zal het nieuwe kahi net echter geen militair karaakter dragen en niet door een legerleider worden ge vormd. De militaire leiders beseffen allen, dat op hen. tengevolge van de jongste inci denten. een zware verantwoording rust en zij verlangen geenszins een jolitieke rol te spelen. De Britsche bewapening ter zee In versneld tempol De Marine-medewerker van de „Daily Telegraph" heeft berekend, dat nog in den loop van dit jaar niet minder dan 34 nieu we torpedojagers voor de Britsche vloot zullen worden gebouwd of van stapel zul len loopen. Het nieuwe bouwprogram van de Marine zal in sneller tempo ten uitvoer worden gebracht, hetgeen ook officieel wordt toe gegeven. Verdere opdrachten voor den bouw van torpedojagers staan nog op het programma. Het voorloopige Marine-budget voor het dienstjaar 1936/1937 zal, volgens de „Mor ning Post" waarschijnlijk voorzien in den bouw van vijf of zes nieuwe kruisers. Als gevolg van de beperking welke het Lon- densche Vlootverdrag oplegt, en welke nog tot het eind van dit jaar geldig is. zullen hiervan dit jaar slechts drie op stapel wor den gezet. Met den bouw van de overige wordt begin 1937 begonnen. Naar de ...Morning Post" verder meldt, heeft de F.ngelsche regeering aan de lan den die het l/mdensche vlootverdrag- heb ben ond«rteekend medegedeeld, dat zij de vier kruisers van de Hawkins-klasse, die in normale gevallen volgens het vlootverdrag zouden moeten worden afgedankt, in dienst zal honden. Teneinde echter te handelen overeenkom stig het vlootaccoord is besloten deze sche pen uit te rusten met g°schut van kleiner kaliber en vijf oude kruisers van de Cal- don en de Ceres klasse te sloopen. Winston Churchill weer naar voren? De eoOrdlnatle der defensie Volgens de „Daily Telegraph" is de mo gelijkheid niet uiigesloten, dat Winston Churchill zal worden aangewezen voor dp nieuwe functie van minister van defensie, die zal hebben te zorgen voor de coördina lie van de defensie. In Britsche regeeringskringen wordt in gezien, aldus het blad, dat de betreffende functie moet worden bekleed door een man die zitting heeft in het Lagerhuis. In dat verband wordt de naam van Churchill in de eerste plaats genoemd. De gedemilitariseerde Rijnzone Geen Fransche démarche In offirieale Fransche en Britsche krin gen te Parijs wordt verklaard, dat niets be kend is omtrent geruchten uit Genève be treffende een formeele Fransche démarche, welke spoedig zou worden gemaakt om de Britsche regeering te vragen, wat zij zou doen, indien Duitschland de gedemilitari seerde Rijnzóne zou bezetten. DE NEW-YORKSCHE LIFTSTAKING Tijdens de staking der New-Yorksche liftjongens, die nog steeds voortduurt, heb ben zich ernstige wanordelijkheden voorge daan. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben de stakers aanvallen gedaan op meer dan driehonderd woonhuizen. Zij dwongen het dienstpersoneel zich bij de staking nan te sluiten, sloegen deuren en vensters In, sneden de liftkabels door en openden de ventielen der ketels. Het kwam tot ernstige botsingen met dp politie, waarbij verscheiden personen ge wond werden. De politie heeft meer dan honderd ar restaties verricht. NIEUWE BINNENWEG 260 TeL 37033 ZWAANSHALS 374 TeL 41378 ROTTERDAM Naar een Fransch-Duitsche toenadering? Henri Pichot, voorzitter der Union Fede rale. de grootste links-georiënteerde oudstrij- dersorganisatie, pleit in de „Oeuvre" voor een onverwijlde persoonlijke ontmoeting tus schen Hitier en Fransche staatslieden. Na de slechte ontvangst van het Fransch-Russische pact in Duitschland. aldus schrijft hij, is Duitsch-Fransche toenadering meer dan ooit noodig. Het is noch verstandig noch eerlijk, de Duitsche toenaderingspogingen stilzwijgend voorbU te gaan of met berekenend wantrou wen te beantwoorden. Ribbentrop is te Londen geweest, Laval te Rome en Moskou; zouden de Fransche staats lieden thans niet naar Duitschland willen gaan? Frankrijk en Duitschland hebben reeds één ding gewonnen: tusschen hen bestaan geen grenskwesties meer. Ook de vroegere secretaris-generaal der radicaal-socialisten Pfeiffer betoogt, in d< „République". dat Frankrijk op Hitiers toe naderingspogingen moet antwoorden: Wij willen in vrede met u leven. Pfeiffer oefent critiek op het commentaar van den Rus Radek. die heeft geschreven, dat Hitier tot Frankrijk heeft gesproken als tot een overwonnen land en een natie var lafaards. Niets is onjuister aldus Pfeif fer want ieder, die Duitschland kent, weet, dat het zich steeds bewust is geweest van de beteekenis van het Fransche leger. De Grieksche kabinetscrisis Het land vertoont onrust In Athene hebben alle zakenlieden gedu rende drie uur hun bedrijf gesloten, als pro test tegen het feit, dat er nog steeds geen oplossing voor de regeeringskwestie is vonden. De zakenlui hebben vertegenwoordi gers naar den koning gezonden en naar de partijleiders. Deze vertegenwoordigers wezen er op, dat het zakenleven onder de onzeker heid van den politieken toestand te lijden heeft en gaven uiting aan de verwachting, dat thans eindelijk de formatie van een ka binet zal gelukken. Naar de Agence d'Athènes meldt worden van toonaangevende Grieksche zijde de ge ruchten tegengesproken, volgens welke het leger tegenstand zou bieden aan de vorming van een regeering met deelneming van of andere groote politieke partij. Er is alleen gesproken over niet-samenwerken met de communisten. EEN FAMILIE CONGRES DER HABSBURGERS Aartshertog Eugenius heeft, naar uit be trouwbare bron bekend wordt, aan alle le den van het huis Habsburg een uitnoodi- ging gezonden voor een bijeenkomst, die in den loop van Maart of April in Hongarije gehouden zal worden. Naar verluidt zou de Hahshurgsche fa milieraad zich bezig houden met de troon opvolging, welke vooral in Hongarije, waar ook aartshertog Albrecht candidaat voor de troon is, niet volkomen opgehelderd iB Alle maatregelen zouden besproken wor den om het opvolgingsrecht in Oostenrijk en Hongarije volstrekt duidelijk te regelen, waarbij naar het schijnt de opvolging voor aartshertog Otto zou moeten worden vast gesteld. De familieraad zou plaats hebben onder voorzitterschap van aartshertog Fugenius, die daarbij zou optreden als vertegenwoor diger van den niet aanwezigen Otto von Habsburg. Volgens berichten in de Poolsche bladen heeft de Ijsgang in de rivier de Weichse! zulke bedenkelijke vormen aangenomen, dat zich een pakijsdam van 5 K.M. lengte heeft gevormd, die een overstrooming dreigt te veroorzaken. Aangezien de toestand steeds dreigender werd en dynamiet niet meer hielp werd een eskader van acht bombardementsvlieg- PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het- j welk tevens verstopping GENEEST I Recept van Prol. Dr nied MUCH j tuigen te hulp gezonden. Tijdens het bom bardement van den ijsdam werd de bevol king uit de gevaarlijke zóne verwijderd. Ondanks het bombardement echter braken van den ijsstuw slechts betrekkelijk kleine brokken af, zoodat nog m den nacht pio niers en sapeurs aan liet werk gezet moes ten worden. Na gebruik van veel dynamiet brokkelde eindelijk de ijsstuw zoodanig af, dat het water spoedig begon te dalen en de bevol king weer naar haar haardsteden kon terugkeeren. Kort Nieuws De loden van Japans Hoogen Oorlogsraad zijn afgetreden, wijl zij zichzelf mede ver antwoordelijk achten voor de te Tokio plaats gehad hebbende militaire troebelen. Inzake de Japansche kabinetsvorming is nog geen beslissing gevallen. De Britsche defensie-begrooting is van 124 millioen tot 155 millioen pond sterling opgeloopen. Hierbij zijn niet begrepen ue bedragen voor uitbreiding der defensie- middelen. Het grootste deel van de meerdere uit gaven zal bestemd worden voor de lucht strijdkrachten. In Syrië treedt thans eenige ontspan ning in. De algemeene staking is officieel geëindigd, en er wordt thans gewerkt aan de voorbereiding der verkiezingen. Het suc ces der nationalisten heeft in Arabisch- Palestijnsche kringen groot opzien gebaard, GEMENGD NIEUWS Een schilder beetgenomen Hij kan naar rijn centen Halten Een Amsterdamsche kunstschilder schil derde eenigen tijd geleden het portret van het dochtertje van een Amsterdamsche dame Toen het portret gereed was, accepteerde ztf het, hing het in haar salon, dochwei gerde betaling. Volgens haar was het kunst werk niet voldoende gelijkend. Er was een schriftelijke overeenkomst ge maakt en de schilder kon naar zijn f Ï90 fluiten. De kantonrechter, wiens oordeel in deze zaak werd ingeroepen, achtte het bewijs van de overeenkomst niet geleverd; hij ont zegde de vordering. De dame voerde aan, dat afgesproken was dat zij zou betalen wanneer zij het schilderij mooi vond. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter. De schilder krijgt zijn honorarium niet en moet bovendien f 120 proceskosten betalen. Fransch stoomschip maakt slagzij De stuurman verdronken v. Het Fransche ss. „Ville de Mostaganem" heeft gistermiddag om ongeveer half drie op de Westerschelde voor Walsoorden, tengevolge van het overgaan van de lading rails slagzij gekregen. Het schip kwam van Antwerpen en was op weg naar Le H&vre. Na het overgaan van de lading werd het signaal gegeven, dat het schip van richting ging veranderen. Het schip stevende af op een zandplaat ln de nabijheid, doch voordat deze was bereikt, maakte het vaartuig steeds meer slagzij, zoodat het, toen het op de zandplaat werd gezet, kenterde. Hierbij knapte de voormast af. Toen het schip begon te kapseizen, sprong een viertal leden der bemanning over boord. Drie ervan werden opgepikt door de daar gestationneerd liggende Belgische sleepboot „Bulcke". doch dé stuurman, een vader van 5 kinderen, verdronk. Eén der opvarenden be kwam lichte verwondingen, doch kan, na verbonden te zijn, aan wal wor den gebracht De „Villè de Mosfanagcm" za! vermoede lijk gedicht moeten worden. Lichters bevin den zich langszij ocu het overslaan der la ding te voorkomen. DOOD DOOR SCHULD 100 boete opgelegd Het Gerechtshof te Alkmaar beves- hgde het vonnis van de rechtbank te Alk maar, wiiarbij de automobilist K. H. we gens veroorzaken van dood door schuld is veronrdppld tot 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis. De man had in de buurt van Alkmaar een voetganger aangereden, die korten tijd later overleed. De verdachte, die aanvoerde, dat hij door een tegenligger verblind was geweest, verkeerde onder invloed van al cohol. DE STEEKPARTIJ TE ROERMOND Dader tot 3 Jaar veroordeeld De Rechtbank te Roermond veroor deelde den 31 jarigen arbeider J. J. S. te Venlo. die in «len Nieuwjaarsnacht van dit jaar te Venlo den 33 jarigen P. J. H Greehe zoodanig met een mes in den huik stak, dat d^ze kort daarna aan verbloeding mer- leed, tot oen gevangenisstraf van drie Jnnr. De eisch van den Officier van Justitie luidde zes jaar. De bewoner van een pension in de Poele straat te Groningen, die Maandagmor gen van de trap is gevallen en met een ern stige schedelbasisfractuur in het Academisch Ziekenhuis werd opgenomen, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Het is de 31-jarige ongehuwde kellner W. Beenink te Groningen. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN Spelend kind gedood Gistermiddag is het 3-jarig dochtertje van de familie Kegel te Sliedrecht door een met benzinevaten geladen vrachtauto aange reden en ernstig gewond.. He» kind is vrij spoe dig aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2