VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS De opheffing van den Leidschen keuringsdienst Ondergebracht bij Haarlem In verband met de wijziging der Waren wet wordt met ingang van 1 Maart de Keu ringsdienst van Waren te Leiden opgeheven cn zijn de gemeenten, die tot het keurings- gebied Leiden behoorden, vrijwel alle inge deeld bij den Keuringsdienst te Haarlem. Dit zijn de gemeenten: Alkemade, Alphen a. d. Hijn, Benthuizen, Bodegraven. Boskoop, Ha- zerewoudc, Hillegom, Katwijk- Koudekerk, Leiden. Leiderdorp, Leimuiden. Lisse, Nieuw veen. Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegst- geegt, Rijnsatcrwoudc, Rijnsburg- Sassen- heim, Valkenburg, Voorhout Voorschoten. Warmond, Woubrugge, Zoetenvoude en Zwammerdam. Belanghebbenden kunnen zich dus van af die aatum richten tot den Keuringsdienst van Waren, Nieuwe Gracht, no. 3 tc Haar lem. Erasmusherdenking in de Leidsche Universiteit In het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit heeft gisteravond onder zeer groote belangstelling de eerste herdenking hier te lande plaats gehad van den 400>ten sterfdag van Erasmus. die dit jaar^OO jaar geleden (den 12en Juli 1536) overleed De herdenkingsplechtigheid, waarbij achtereen volgens het woord werd gevoerd door Prof. Hui zin ga, uit Leiden, Prof. Brom. uit Nijmegen en prof. Lindeboom uit Gro ningen, ging uit van het Instituut voor systematische theologie en van den Vrijz. Chr. Studenteobond Nadat Prof. Dr. L. J. van Holk woor den van welkom gesproken had, sprak Prof. Dr. J. Huizinga over „De colloquia van Prof Dr. Q.,Brom, uit Nijmegen sprak over „Erasmus en het Katholicisme". En ten slotte Prof. Dr. J. Lindeboom uit Groningen, wiens onderwerp was „Erasmus en zijn beteekenis voor den tepemvoordigen tijd." Bond van politie-ambtenaren tot bescherming van dieren Jaarvergadering van de aid. Leiden Gisteravond hield de afdeeling Leiden van hovengenoemden Bond in café-restaurant „De Harmonie" haar jaarvergadering. Te S.15 uur opende de voorzitter, de heer N. C Uitendaal, de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, in he* bij zonder tot de afgevaardigden van de Nederl. Vereen, tot Bescherming van Dieren; van de Leidsche Geitenfokvereeniging, alsmede tot <le leden der afdeeling 's-Gravenhage en Omstreken van den Bond. De heer W. J. Gordon-Hasselbach las daar na de notulen der vorige vergadering, welke onder dankbetuiging werden goedgekeurd. Vervolgens gaf hij een verslag over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de af deeling 54 leden en 21 donateurs (trices) telt Ook vermeldde het verslag de werkzaamhe den der afdeeling, waaruit bleek dat men in het afgeloopen jaar met vrucht werk zaam is geweest. Het verslag van den penningmeester, den heer F. H. Kemner, gaf aan, dat er een klein batig saldo in kas ia. De commissie voor het nazien der boeken en bescheiden van den penningmeestei bracht bij monde van den heer H. van Poel geest verslag uit. Alles was in goede orde bevonden. De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden B. A J. Mom en F. H. Kemner •werden bij acclamatie herkozen. Tevens werd besloten het bestuur met een lid uit te breiden. Om deze plaats het be stuur te bezetten werd met algemeene stem men gekozen de heer G. Bron, brigade-com mandant der Rijks veld wacht alhier, die do benoeming aannam. - Als afgevaardigden naar de op 14 Maart «.s. te Nijmegen te houden algemeene ver gadering van den Bond werden aangewezen de heeren Uitendaal en Kemner. Bij de bespreking van den beschrijvings brief werd bij verschillende punten uitvoe rig stilgestaan, vooral wat betreft de huis slachtingen en het houden van vogels in donker gemaakte kooien Te 10.30 uur sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank aan de aanwezigen Tot besluit verzocht de heer L. A. Men- Ji.es de aandacht der aanwezigen en wilde hij hoewel onvoorbereid tot spreken niet nalaten te herdenken het ernstige ongeval in het vorige jaar, waarbij eenige politiemannen, waaronder de voorzitter, ern stig werden gewond. Hij wenschte hen volkomen herstel toe en meende dit wel namens allen te doen. wat. gezien de instemming, blijkbaar het geval was. GROSSIER IN RIJWIELDIEFSTALLEN De 19-jarige koopman W. v. d. N. alhier heeft in het tijdvak van Augustus tot No vember van het vorige jaar verscheidene rijwielen ontdaan van de daarop bevestigde belastingplaatjes. De dagvaarding vermeld de er 17. In den carrierhersteller IL II. te Leiderdorp vond N. een afnemer van de ge stolen plaatjes. Achtereenvolgens sotnden 1de dief en de heler terecht Het O. M. bij de Haagsohe Rechtbank eischte tegen N. 8 maanden en tegen II. 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 1 Maart ONGELUK BIJ DE STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN Hedenmorgen is omstreeks 10 uur was de 50-jarige schakelbordwachter J. v. d. H. in ren hoogspanningscel op het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken bezig met schoon maakwerk. Deze cel 6tond niet onder span ning, doch op onverklaarbare wijze is een poetslap in aanraking gekomen met een boven de cel gelegen schakelaar, die wel onder stroom stond. Tengevolge daarvan ontstond kortsluiting en een groote vlam. waardoor v. d. H. aan het gelaat en de han den werd getroffen. Hij is met vrij ernstige brandwonden naar het Diaconessen hu is ge bracht. Of v. d. H. ook door de stroom is getroffen kon new niet worden vastgesteld Door de kortsluiting trad gedurende een kwartier storing op in de stroomvoorziening van do stad. ZESTIG-JARIG BESTAAN .KENNIS IS MACHT" Op Woensdag 4 Maart herdenkt het Ge nootschap „Kennis is Macht" alhier ztin 60-jartg bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt des avonds van 8—9.30 uur een recep tie gehouden in de „Vergulde Turk"# BURGERLIJKE STAND EEVALLEX: M C v EgmondHanno: H van Buuren—Ouwe-kerk z W v Loef—Heemskerk d OVERLEDEN: A J Nach-egelier man 37 J; M Brand—Molendijk wed 75 j. UIT DEN OMTREK MJPHEN a.d. RIJN DE PAPOEASCHE VROUW Voor de afd. Alphen van den Ned. Chr. Vrouwenbond in samenwerking met het Zendingscomité sprak Donderdagavond in Concordia zendeling H. J. Agter over: „De Papoeasche vrouw". Daar de heer Jb. Spreij verhinderd was aanwezig te zijn, nam de heer Agter diens taak over en leidde den heelen avond. De heer Agter bepaalde zich speciaal bij de Papoea's van de Schouten-eilanden en wel in het bijzonder tot die van het eiland Biak, waar spr. zijn standplaats heeft. In groote trekken vertelde spr. over het leven der vrouw en moeder. Nagegaan wer den de treurige toestanden, die speciaal op huwelijksgebied heerschten. Zelfs ln 1924 1925 waren de toestanden nog m-treurig. Het uithuwelijken bij de geboorte was een algemeen gebruik. Dat hierdoor in de meeste gevallen ongelukkige huwelijken ontstonden toonde spr. met veel voorbeelden aan. Uok het ruil-huwelijk was veel in gebruik. Na de pauze wees spr. op de groote zegen die door middel van de Zending bij de be strijding op al deze minderwaardige prak tijken was genoten. Veel medewerking werd verkregen door te onderwijzers- die daar aan de scholen ar beiden. Ze hebben een lijst der kinderen die uitgehuwelijkt zijn en doen al hun best die komende huwelijken te verhinderen. Na ern stige opwekking vooral in de gebeden he* moeilijke zendingswerk te gedenken, sloot zendeling Agter met gebed. In de pauze werd gecollecteerd voor de zending, welke collecte opbracht f 16.31. LEZING VAN Mr. F. A HELMSTRIJD Staatkundige Bestuursinrichting. Voor de Chr. HL§L Jongeren sprak Don derdagavond in het „Nut"' Mr. F. A Heini- strijd, gemeente-secretaris van Alphen aan dan Rijn, over: „Iets van onze Staatkun dige Bestuursinrichting". Voor deze verga dering van de C H. jongeren bestond veel belangstelling. Mr. Helmstrijd gaf eerst een uiteenzetting over den tijd dat de samenleving nog pri mitief was. Iemand uit een bepaalde groep nam de leiding en dit was wel noodig voor optreden tegen den vijand buiten. Toen ook binnen eigen kri: g behoefte aan gezag ontstond, werd het gezag ster ker. Van een Staat kunnen we slechts dan spreken als het gezag in die staat onaf hankelijk is van het gezag in andere Staten. Van een zelfstandige Staat is geen sprake als haar gezag ontleend is aan ander gezag. Hier werd het voorbeeld van Schotland en Ierland genoemd. Een staat heeft wat men noemt» souvereiniteit Over de grondslag van het Staatsgezag loopen de meeningen uitéén. Daar is het z.g. maatschappelijk contract', en daar zijn er die voorstaan de meening, dat de macht van de staat wortelt ln het rechtsbewustzijn der volksgenooten. Tegen dit alles stellen wij, dat het Recht en de Overheid dooi- God ziin gegeven. Het Recht is een openbaring Gods. ,t. Hierna werd de vraag bezien hoe het Recht tot stand komt. Met „Recht" bedoelde spreker het positie ve recht, d.w.z. het geschreven recht. In de eerste plaats zien we als rechtsorgaan, de wetgevende macht uitgeoefend door den Koning en de Staten-Generaal (art 100 GrondwetL. Vervolgens de Koning, die in algem maatregelen van bestuur Recht schept, en daarna de Prov. Staten, gemeenteraden cm waterschapsbesturen. Zoo ontstaat het recht in wet en verorde ning. De Staat, provincie, gem. raad en waterschapsbesturen zijn zedelijke lichft- men, welke rechtspersoonlijkheid hebben, d. w.z. evenals de natuurlijke personen. Do hoogste staatswet is d« Grondwet. Daarover bestaat geen verschil van ge voelen. Over haar karakter heerscht wel meeningsverschil. Er zijn er, aldus spr., die de grondwet beschouwen als de grondslag van onze staatsinstellingen. Die meenen dat de grondwet de bron is waaran de machrsn die ons regeeren, haar ontstaan danken Die opvatting is niet juist Reeds vóór de grondwet, was er gezag, waren er staats instellingen. Uitvoerig stond spr. stil bij het karaktei van de grondwet en het wijzigen van dezo wet Daarna volgde een uiteenzetting over de rechterlijke macht De rechter is het, die, wanneer er con flicten komen, beslist ho<> de wet moet wor- den toegepast Spr. bepaalde zijn gehoor voorts bij de grondrechten, de vrijheidsrecht, vrijheid van godsdienst, drukpers, e. a. rechten. Komende tot het plaiiitselijk bestuur, noemde spr. naar de Grondwet de raad het hoofd der gemeente. De leiding van den raad berust bij den burgemeester. Deze zorgt voor handhaving der orde. Aangaande d* raadscommissies: de gemeemtewet kent er drie. Commissie van voorbereiding, corn missie van bijstand en commissie met eer bizondere last Over deze commissies merkte de spr. op dat deze in geen twee gemeenten preces gelijk zijn. Al verrichten deze commissies nuttig werk, nimmer vei-gete men, dat B. en W. het centraal bestuur zijn, waarheen alle draden samenlóopen. Het zwaartepunt mag niet naar de commissies worden ver legd, al wordt aan haar advies veel waarde gehecht Wat betreft de arbeid van den raad merk te spr. op, dat deze in twee deelen te sche den is: wat gedaan wordt uit eigen bewe ging en wat moet gedaa«i worden 'krachten® hoogere regelingen. Na de beschouwing over den raad handelde spr. over den bur gemeester, die evenals de raad een be stuursorgaan der gemeente is, en door de, Kroon zonder invloed van den raad wordt benoemd voor den tijd van 6 jaar. Drieërlei zijn de bevoegdheden van den burgeemeester. Ie voorzitter raad, 2e. voorzif ter college B. en W., en 3e. die welke hij uitoefent op het hem toegewezen terrein Een veelzijdige en verantwoordelijke taak. Veel invloed heeft hij op de rich*ing van het gemeentebeleid. Hij is de handhaver van de openbare orde Hoofd van politie en brandweer. Wat betreft de wethouders deze zijn aan te merken als de vertrouwensmannen in den Raad. Ten slotte werd stilgestaan bij de verwaar loozlng van de taak van het gemeintebe- stuur. Hierin voorziet art. 144 der Grond wet. Toepassing geschiedde in 1895 in de gemeente Opsterland c.a. en in Beerta in 1933, Na een verklaring over de gemeentc-be- grooting, die een spiegel is van het ge meentebeleid. besloot spr. met een samen vatting van het geheel en wees er op dat de gemeentelijke vrijheid den laatsten tijd sterk aan banden wordt gelegd, waarbij men zich niet onttrekken kan aan den in druk, dat de autonomie sterk wordt be dreigd. AUTO TE WATER Nabij de Hoornstraat geraakte gistermid dag een auto in een sloot- doordat de be stuurder, W. uit Den Haag, bij het inhalen van an-dere auto's te ver naar links haalde. De bestuurder werd licjit gewond. De auto Werd gelicht door een garagehouder ter plaatse. COMMUNISTISCHE VERGADERING Donderdagavond zou alhier voor de plaat selijke afdeeling van de V.V.S.U. (communis tische partij) optreden Ds. Boers. Bij den aanvang van de vergadering werd mede gedeeld dat de spreker verhinderd was van wege een ontvangen schrijven van de Sy node over het optreden voor deze vergade ring. Voor de belangstellenden trad een andere spreker op. BOSKOOP „ONDERZOEKT DE SCHRIFTEN" De Jongelingsvereeniging op Geref. grond slag „Onderzoekt de Schriftenvierde VVoenB dagavond in „Salvatori" haar 9e lustrum in tegenwoordigheid van tal van belangstellen den. De verschillende inleidingen gaven blijk van serieus werk en de muziekstukjes gaven de noodige afwisseling. Een tafereel uit de „Camera Obscura" van Hildebrand werd aardig weergegeven. Ds. Tj. Petersen opende en sloot deze bijeenkomst. BRAND Woensdagmiddag ontstond ten huize van den winkelier Colla in de Bootstraat brand, welke op het bovenhuis ontstaan was, waar schijnlijk door het omvallen van een teiltje, met benzine gevuld, dat met vuur in aan raking kwam. Een licht ontvlambare hoe veelheid speelgoed, 'dat aldaar geborgen was, ging geheel verloren, terwijl het vuur zich ook meedeelde aan een bed. Met emmers water werd de brand door buren gebluscht. De uitgerukte motorbrandspuit behoefde geen dienst te doen. De schade is nog al aanzienlek die echter door verzekering wordt gedekt ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag 1 Maart J. Hamburger, arts, Burg. Colynstraat, telef. 136. DE KAAG UITVOERING LOOFT DEN HEER De Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer" gaf gisteravond onder leiding van haar di recteur, den heer C van der Keur, 'n uib voering in de Ned. Herv. Kerk alhier. De kerk was geheel bezet, toen Ds. Ver waal de bijeenkomst met gebed en openings woord opende. Over het geheel werd het programma op voortreffelijke wijze uitgevoerd, vooral het laatste nummer: Psalm 146, van A. H. Bah- ler. was een waar succes voor het koor. Een flink aandeel in den avond had het nog slechts voor kort opgerichte jeugdkoor ,J>e Lenteklokjes", wat zich kranig weerde. De goed geslaagde avond werd door Ds. A. Verwaal met dankgebed gesloten. KATWIJK GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond. Voorzitter was Burgemees ter Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden. Aan de orde is mededeeling van ingeko men stukken, voornamelijk missiven van Ged. Staten houdende goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten. Voorts adressen van de Vereeniging voor Volksonderwijs en de aKtwijksche Besturenbond om van gemeen tewege schoolkindervoeding in te voeren. B. en W. waren van oordeel, dat, bij de be handeling van de begrooting gebleken is. dat de meeerderheid van den raad geen schoolvoeding wenscht, deze adressen voor konnnisgeving aan te nemen. Punt 2 van de agenda vervalt, daar het verzoek van het bestuur der Chr. School aan de M. A. de Ruij terstraat tot het ver- leenen van medewerking ingevolge art. 72 der L. O.-wet is ingelrokken. Voorstel tot het verleenen van een voor schot op de vergoeding ingevolge art 101 der L.O.-wet 1921) Het gemiddeld bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs is gebleken te zijn f 10.20 per leerling, van het Uitgebreid L.O. f21.94. Aan voorschot kan dus worden uitgekeerd resp. SO pCt van f 10.20 is f8.16 en 80 pCt van f 21.94 is f 17.55. B en W. stellen voor deze voor schotten te verleenen en de betaling te doen plaats hebben in 4 termijnen, Mrt Juni, Sept. Dec. Aldus wordt besloten. Een voorste! tot het toekennen van een bijdrage aan het Plaatselijk Crisiscomité be treft een bedrag voor extra-steun voor klee ding, dekking en schoeisel, z.g. B.-steun. waarvoor ten hoogste J4.20 per werklooze mag worden besteed. Van deze f 4.20 komt f2,20 voor rekening van het Departement van Sociale Zaken. De raad moet dan voor 1936 beschikbaar stellen 710 x f2 of f1420. B. en W stellen voor hiertoe te besluiten, wat aangenomen wordt. Aan de agenda is toegevoegd: voorstel tot rüiling van grond met de Wed. W. Schoneveld en A. Lammens, ter verbreeding van een gedeelte van de Kerkstraat en van de Achterweg, daar waar de Openbare Be waarschool heeft gestaan. Van de Wed. Schoneveld was een verzoek Ingekomen tot aankoop van een strook grond ter verkrij ging van een vrij uitzicht in de v. Egmond- straat. Idem van A Lammens ten behoeve van den bouw van twee woningen aan den Achterweg. De heer M. v d Marei wijst erop, dat er geen juiste hoekoplossing verkregen wordt. Onder hilariteit der vergadering merkt spr. op, dat het op Katwijk-Binnen toch al zoo'n gekkenhuis is. De heer J. van Elk kan zich met de voor gestelde uitvoering niet vereenigen. De toestand van de bestrating aldaar is on houdbaar. Nadat de betrokken wethouder toezegging heeft gedaan, dat de bestrating waarschijn lijk wel uit de post onderhoud kan bestre den worden, wordt het voorstel z.h.st. aan genomen Het volgende punt is een prae-advies op het verzoek van de Voetbalvereen. „Quick Boys" om vermindering van terreinhuur. Quick Boys heeft twee terreinen van de ge meente in huur tegen een huurprijs van totaal f 500 per jaar. De huur eindigt 31 December 1936. Volgens B. on W. is er geen reden om de huur te veriaeen De hber J. G. Schoneveld vindt 't hedrng van f 500 veel te hoog. Met de stem van den heer Schoneveld tegen wordt het prae-advies aangenomen. Het prae-advles op de voorstellen van de hoeren Van Tongeren en Schoneveld inzake het toekennen van een kindertoeslag, welke voorstellen beoogen om aan het gemeente personeel met een jaarloon van f 1200 cn minder een kindertoeslag toe te kennen. B. en W. hebben zich gewend tot den Minister van Binnen 1. Zaken, welke bewindsman be richtte- dat. aangezien de loonon in overeen stemming met het plaatselijk loonpe.il ziin geregeld, in dit geval van een kindertoeslag geen sprake kan zijn. B. en W. achten zich hierna ontslagen om verder op de zaak in te gaan, aangezien een besluit tot het verlee nen van bijslag zonder twijfel door do Kroon zou worden vernietigd. Over dit punt wordt langdurig gediscus sieerd. De heeren Van Tongeren, Schone veld en Van Rijs leveren scherpe kritiek op het prae-advies. Ten slotte wordt met 9 tegen 7 stemmen het voorstel van den heer Van Tongeren om van af het derde kind een tooeslag van f 0.50 per week en per kind te verleenen tot 16 laar aangenomen. Volgt een voorstel tot verlenging vam den duur der verordening op de hetfing en in vordering van schoolgeld en prae-advies op het voorstel vgn de heeren Van Rijs c.8- tot wijziging van de heffingsverordeiung. Een onderzoek welke de gevolgen zouden zijn van dit voorstel leidde tot de conclusie, dat 113 schoolgeldplichtigen zijn aangesla gen naar een inkomen van minstens f 500 en hoogstens f 099. Het totaal dezer aan slagen levert op rond f 400. terwijl de hoog ste aanslag f 7.80 en de laagste f 1.80 be draagt. Uit deze cijfers is gemakkelijk af te leiden, dat het door de voorstellers op den voorgrond gebrachte motief om de minst draagkrachtige ingezetenen van het betalen van schoolgeld vrij te stellen, zee»* belangrijk aan waarde verliest B. en W. adviseeren ten sterkste het be doelde voorstel piet aan te nemen. De heer Van Rijs verdedigt uitvoerig het voorstel. De heer P. Guijt sluit zich hierbij aan. Reeds jaren heeft spr. er voor gestre den, dat de minst draagkrachtigen zullen worden vrijgesteld- Het voorstel van de heeren Van Rijs c.s. wordt verworpen met 12 tegen 4 stemmen Aan de orde is dan een praeadvies op het voorstel van de heeren Schoneveld c.s. be treffende wijziging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen. In het voorstel wordt gevraagd, dat in het regle ment van orde wordt vastgelegd het reciil van interpellatie en het indienen van moties. B. en W. meenen wijziging van het regle ment van orde te moeten ontraden. De heer v. Rijs kan zich hiermee niet ver eenigen. Indien het recht van interpelleeren in het reglement van orde wordt opgenomen zullen de te behandelen onderwerpen beter tot hun recht komen. Veelal betreffen ze het beleid van B. en W. Is dat beleid prima in orde, dan is er geen reden tot interpellatie. De heer P. Guijt bespreekt art. 216 van de Gemeentewet en meent op grond daarvan, dat het onnoodig is het reglement van orde te wijzigen. Ook dit voorstel wordt met 10 tegen 6 st verworgen. Vervolgens wordt met een praeadvies op het voorstel van de heeren Van 't Wout c.s., inzake wijziging van het Ambtenaren en het Werkliedenreglement Deze wijzi ging heeft ten doel van de aan B. en W. gegeven bevoegdheid tot het verleenen van vrijstelling van het verbod tot het beklee- den van nevenbetrekkingen, niet in dienst van de gemeente. B. en W. meenen, dat het voorstel niet voor inwilliging vatbaar is en adviseeren de voorgestelde wijziging niet aan te brengen. De heer Van Rijs moet ook thans B. en W. weer bestrijden. Hij wijst op de onbil lijke toestanden, dat de best bezoldigde ambtenaren nog dikwijls nevenbetrekkin gen bekleeden. Dit moet verboden wordon. Hoewel de heer Grimbergen erkent, dat het raadzaam kan zijn, dat er uitzonderin gen bestaan, heeft Spr. zulke onpleizierige ervaringen opgedaan, dat hij zijn stem aan het voorstel-Van Rijs zal geven. De heer P. Guijt veroordeelt cumulatie. Doch bij consequente doorvoering van het voorge stelde systeem zal men voor eigenaardig heden komen te staan, dat men onrecht vaardig wordt Spr. toont dit met voorbeel den aan. De heer Schoneveld bestrijdt zijn partijgenoot. De voorzitter wijst er op, dat er door dit college geen enkele toestemming is gege ven: enkel de bestaande toestand geconsti- nueerd. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal Spr. het aan de Kroon ter vernie tiging voordragen. Bij de stemming staakten de stemmen 88. zoodat ook dit voorstel tot de volgen de vergadering werd aangehouden. Vervolgens een voorstel tot wijziging van de verordeningen op de heffing en invorde ring der hondenbelasting. Ged. Staten heb ben bericht eenige technische bezwaren te hebben tegen de verordening. Ten einde aan die bezwaren tegemoet te komen stel len B. en W. voor in de verordening een bepaling op te nemen om het op den open baren weg laten loopen van honden, zonder „hondenpenning" strafbaar te stellen. Con form besloten. Na rondvraag volgde sluiting met dank gebed. KATWIJK AAN DEN RIJN ZANGUITVOERING LENTEKLOKJES Gisteravond gaf het Chr. Kinderkoor Len teklokjes onder leiding van mei. Riek Meijering zijn 5de uitvoering in de Ned. Herv. kerk alhier. Te ruim half 8 opende Ds. H. Meijering deze uitvoering, heette allo aan wezigen hartelijk welkom en wees er Ln zijn openingswoord op- dat wij niet genoeg dank baar kunnen zijn dat wij in deze donkere tijden onze kinderen kunnen hooren zingen. Na dit korte openingswoord werd overge gaan tot de afwerking van het uit 21 nuio mere bestaande programma. Als eerste hoorden wij: Kind'ren van één Vader, van Cath. van Rennes. Zuiver «n helder klonken de kinderstemmen door het kerkgebouw. Het oog strak op de directrice, keurig in de maat en vol uitdrukking en voordracht werd er gezongen. Al direct bleek welk een kundige direc trice Lenteklokjes bezit, en dat zü tact heeft om met de kleintjes om te gaan. Het zou ons te ver voeren om alle nummers afzon- dorlijk te vermelden. Alleen willen wij nog noemen het eerste nummer na de pauze* Bloemenpret Dat was schitterend. Elflea vlinders, bloemen en koor. Het kon niet mooier. Het was dan ook geen wonder dat een hartelijk applaus nu en dan niet te on derdrukken was. Als sopraan-soliste hoorden wij voor de tweede maal in Katwijk mej. Rosine Gay kema uit Leiden. Zij beschikt over 'n mooie stem en een keurige voordracht. Vooral het „Sijske" van J. J. P. Wierts was erg mooi De begeleiding was in goede handen van den heer Han Zirkzee uit Leiden. Twee solo nummers werden door hem zeer verdienste lijk gespeeld, nl. Nocturne van Fr. Chopin en Scherzo van Rob. Schumann. Aan de directrice, soliste en pianist wer den bloemen aangeboden. Ds. E. Warmolts bracht dank aan direc trice, medewerkers en koor. Hij sprak de hoop uit dat de kinderen hun heele leven zouden blijven zingen ter eere Gods. Ten slotte werd door de aanwezigen nog gezon gen Gezang 96 1. waarna Ds. Warmolts voorging in daijkgebed. KATWIJK AAN ZEE JAARVERGADERING CHR. JEUGDORGANISATIE De vergadering werd door den voorzitter, den heer A. den Dikken, geopend. Hij me moreerde het vertrek van Ds. W. M. A. Kalkman, naar Amsterdam, de organisatie heeft hierdoor een groot verlies geleden. De heer M. Langmuur bracht het jaar verslag uit. De C.J.M.V. mag zich in een gestadigen bloei verheugen. Jammer, dat de werkzaamheden maar over een klein aantal leden verdeeld worden. Een bijzon dere attractie was de maandelijkse he Kro niek-avond van den heer Kr. Haasnoot. Momentcel telt deze afdeeling 35 leden. De J V. Auios 5 6a geeft evenmin reden tot bezorgdheid. Deze Vereeniging lelt 19 le den. De vergaderingen van de J.V. „Onze Rot-ssteen is Christus", worden sedert het bedanken van don voorzitter, den heer K. Seinstra, geleid door den 2den voorzitter, den heer Huibert Haasnoot. Op Woensdag 9 October 1935 heeft deze afdeeling haar 5- jarig bestaan herdacht. De Bondsdagen werden trouw bezocht. Deze Vereeniging telt nu 19 leden. Het verslag van de Jon gensclubs mag stellig niet in mineur ge steld worden, hoewel een optimistische klank de boventoon niet kan voeren. Be gonnen werd met acht afdeelingen. Dit aantal is teruggeloopen tot zes, waartegen over staat, dat de 15-jarige jongens zich bij de Jongeliedenvereeniging kunnen aanslui ten, wat dit jaar niet slecht geloopen is. Jammer is, dat de leiderskring kleiner is geworden, ten eerste door het bedanken van de heeren C Bezemer, G. van Duyven- bode en G. Vooijs; daarentegen mochten weer nieuwe leiders begroet worden in de heeren J. Burgerhout, R. van Duyvenbode cn de assistent-leiders P. van Duyvenbode en D. van der Plas. Te betreuren valt, dat de oudere leiders gaan verdwijnen. Als voorzitter fungeert thans de heer N. Des- jardijn. Ook de Gymnastiekvereen. „Hercu les" kan op een goed vereenigingsjaar te rugzien. Deze vereeniging telt thans 130 leden. De Padvindersgroep heeft een krach- tigen steun gevonden in mej. Van As, die zich met de leiding der Welpen wilde be lasten. Op de V.V. „Katwijk" heerschte een goede clubgeest. De Meisjesvereen. „Wees een Zegen" telt 5 flinke afdeelingen met een totaal van plm. 1-40 leden. Bij de Meis- jesvereeniging „De Viervoet" steeg het le dental van 23 tot 28. De Kascommissie brengt bij monde van den heer A. Ouwehand, gunstig verslag uit. De administrateur, de heer W. Bar nard, werd dank gebracht. Bij het financieel verslag kwamen de tongen los. Het bleek, dat er nog steeds te korten drukken. Als alle leden hun ver plichtingen nakomen, kan het hoofd boven water gehouden worden. Als Kascommissie 1936 werden benoemd de heeren H. Haas noot en Joh. de Best De heer A. Haasnoot werd als voorzitter gekozen, maar wenschte zijn benoeming nog enkele dagen in beraad te houden. De aftredende heeren J. A. Susan. A. den Dikken en W. Verloop, werden herkozen, terwijl in de plaats van W. Verloop, die zich niet meer herkiesbaar stelde is geko zen de heer N. Desjardijn. Met bijna algemeene stemmen werd be sloten om een propaganda-avond te hou den, waar een historische samenspraak zal opgevoerd worden. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt Hierna volgde sluiting door den heer A. Haasnoot De opkomst was goed te noemen. ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL Quick Boys IL.R.C I (Lisse) Katwijk (adsp.)—Ter Leede (adsp.) (Sassenheim) BEDANKT Ds. J. Loos, van Oudega (Fr.), heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar onze gemeente bedankt GESLAAGD Voor het verkrijgen van een certificaat ter voorkoming van Aanvaring op Zee, zijn geslaagd: Jacob Noppe, Leen Hoek, Andries van Beelen, Jacob Remmelzwaal, Andries Cornelis van Duijvenbode, Dirk Schaap, Piet Haasnoot Andriesz., en Jac. de Best; alle leerlingen van den heer C. Varkevis- &er, Dir. Visscherijschool. Rijksgedelegeer de was Kaptein J- IL Götz. KOUDEKERK EERSTE LUSTRUM RING RIJNSTREEK Woensdagavopd hield de Ring Rijnstreek van den Chr. Nat. Werkmansbond zijn jaar vergadering in de koorzaal der Ned. Herv. kerk alhier. De voorzitter, de heer C. Stroo, leidde den avond. Ds. Odé wees in een pittige toespraak op de kracht van het geloof en de beteekenis daarvan voor het sociale leven- Nadat Ps. 27 7 gezongen wes. brachten secretaris en penningmeester hun jaarver slagen uit, die getuigden van veel zegen en voorspoed. Een klein batig saldo wees op oen zuinig beheer. In de nu volgende pauze, waarin koffie werd rondgediend' vond de stemming voor voorzitter plaats. De haer Stroo werd met overweldigende meerderheid herkozen Van het H. B. zoo wol als van den Ring Leiden waren schrifielijke gelukwenschen in gekomen met het eerste lustrum. Namens de P. G. Zuid-Holland. Ring Dordt. Ring Den Haag en den kerkeraad der Nod. Herv. Kerk voerden afgevaardigden het woord, het roemende dat in de Rijn streek de eerste stoot is uitgegaan tot ring- vorming in den Bond. Dr. A. v. d. Ent droeg voor en de dame» tract eerden nog een a Hierna hield de voorzitter een korte toe spraak over Ringwerk, resultaten en moge lijk heden, waaraan hij een slotwoord vei* bond Nadat de voorzitter door de afgevaardig den was gehuldigd voor al zijn werk, dankte de beer Van der Ent hem namens do Ring zelve voor de stuwkracht, dfe van hem uitgaat. Gezongen werd Gezang 96. Ds. Odé sprak den dank jegens God uit, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. De collecte bracht nog bijna f 6 op. LISSE JAARVERGADERING AFD. LISSEKDIJK N.C.LB. De afd. Lisserdiik van don Ned. Chr. Land- arbeidersbond hield in Café Faas haar 4de laarfeest. De aanwezigen werden door den voorzitter, de heer J. v. Rijssel, hartelijk wei- kom gehoeten. Door den voorzitter werd in zijn openingswoord gememoreerd wat er in het afgeloopen jaar zich heeft voorgedaan Hij bracht dank aan den afgetreden voorzit ter. den heer L. G. Faas, voor hetgeen hij in het belang der vereeniging gedaan heeft. Tevens bracht hij dank aan den penning- m-ester, den heer W. Blitterswijk, die we. ge«*? verandering van werkkring moest be- danken. Hij wekte de leden on God- wel- RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 28 FEBRUARI Programma 3: 8 Brussel VI; 9-30 Keulen; i 10.05 Deutschl-sender; 10.35 PartfJ R: 13.05 Brussel VI; 15.05 ParJJs R; 15.30 Deutachl-sen- I der; 16.20 Parijs R; 17.20 Keulen; 19.30 Londen 1 Heg: 20.2o Droltwlch: 21.50 London Re®; 22.21 Brussel VI; 22.30 Londen Reg Programma 4: 8.05 Parijs R: 8.30 Divers-n; 10.35 Londen Reg; 12.10 Drol wlch: 13.35 Lon den Reg; 17.35 Proltwlch; 18.20 Diversen; 18.51 London Reg; 19.20 Beromuaster; 20.20 Gram., muziek GRD; 21.40 Weenen ot dlv; 23.20 Ber- 1 lijn; 23.20 Weenen of dlv. ZATERDAG 29 FEBRUARI Programma 3: 8 Brussel VI; 9.2o Keulen; I ■31.m 13.15 Brussel VI; 15.20 Keulen; 16.20 Bru» sel VI: 18 20 Beromunster; 18.30 Boedapest of dlv.; 38.60 Parijs Radio; 19.55 Rome of dlv. i Programma 4. 8.05 Parijs R: 8.50 Diversen; 10.85 Londen Reg; 13.20 Drot wlch; 18-30 Di- 1 versen: 18.50 landen Rog; 22.20 Brussel VI; 22.30 Londen Reg Agenda APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Februari, tot en met Zondag 1 Maart a.s. waargenomen door de apo'hekeai: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelnii- napark 8, Oegstgecst, telef. 274. dadigheden en trouw te gedenken en ook voor de toekomst op Hein alleen te ver trouwen. Uit de jaarverslagen bleek, dat het leden tal iets teruggeloopen was. De penningmees ter deed in zijn verslag uitkomen welk een voordeel het is om georganiseerd te zijn. De opengevallen bestuursfuncties werden niet vervuld, aangezien het aantal bestuurs leden van 7 is teruggebracht op 5. De heer VV. v. d. Wal werd bij acclamatie herkozen. De heer G. Balkenende bracht de geluk, wenschen over van de afd. Lisse. Een schrif telijke felicitatie was ingekomen van het district Haarlemmermeer. Door den Bondspropagandist werd een feestrede gehouden, waarin hij duidelijk de«<i I uitkomen de blijvende waarde van onze Christelijk sociale beginselen. In zijn rede toonde spreker tevens aan het onvaste en wisselende der revolutionaire beweging en besprak de Plan-wirtschaft en het Plan van den arbeid. Ten slotte wees spr. er op, dat de arbeid ook van den Bond door het geloof gedragen moet worden, alleen dan kan zij vruchtbaar zijn. Na de pauze werd tot gezellig samenzijn overgegaan, waarna de heer van Mastrigt deze mooie en leerzame avond met dank. gebed sloot NOORDWIJK AAN ZEE JAARFEESTVIERING „Hebt de Waarheid en den Vrede Uef" en „Trilosa" Gezamelijk hielden de Geref. JongeL en Meisjesvereen. bovengenoemd. Woensdag avond hun jaarfeest in de Geref. Kerk- De leiding berustte in handen van Ds. B. Bouma. Deze opende op de gebruikelijke wijze en riep de vergadering een welkom toe inzonderheid de afgevaardigden. Na de verslagen van den secretaris en de secretaresse volgde een verdienstelijk referaat over ..De uitverkiezing Gods" door mej. N. van Duijn, waarop het Bondslied Bouwen en Bewaren werd ingezet Een van veel studie getuigend referaat over „De geméene' gratie" leverde C. Plug waarop het lied van de Geref. Jongel. Bond gezongen werd De jeugd, wie het aan willen en kunnen op humoristisch gebied nog niet hapert, zorgde voor gepaste afwisseling. Veel is er gesproken, besproken, toege« wenscht en gedeclameerd, 't zij op beknopte of uitvoerige wijze, aebter de katheder en van 't podium. Ten slotte na het zingen van vers 1 van j Gez. ISO eindigde Ds. Bouma met dankge bed. Belde vereenigingen moge?? op een wel geslaagde en aangename avond terugzien* OEGSTGEEST MOTORRIJDER AANGEREDEN De koopman K. B. alhier, die terecht stond wegens het veroorzaken van lichamo- lijk letsel door schuld, heeft op 14 Juli van het vorig jaar met zijn auto op het kruis- j punt Heerenweg—Rijnsburgerweg te Noord wijk een motorrijder aangereden, met het gevolg, dat de duopassagier, de heer J. F. ten Hove uit Amsterdam, lichamelijk letsel opliep. Na getuigenverhoor eischte het O. M. bij de Haagsche Rechtbank twee maanden hechtenis. Uitspraak 1 Maart. NED. ROO0E KRUIS, Aid. Rijnland De Afd. Rijnland van het Ned. Roode Kruis hield gisteravond ln hotel „Het Witie Huis" te Oegstgeest haar jaarvergadering. De Voorz. Prof. Dr. G. O. E. Lignac opent met een hartelijk woord van welkom do vergadering en herdenkt in gevoelvolio woorden het overlijden van den vice-voor- zitter Dr. H. E de Ruiter Zijlker en ook het overlijden van het oud-bestuurslid Dr. Eikelenboom. Dc notulen vorige ledenvergadering door den secretaris voorgcelezen worden ongewij zigd goedgekeurd. Vervolgens wordt door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleeneft: De cursussen in E H B.O, mochten zlcb weder in zeer groote belangstelling ver heugen. Damer, die zich willen verbinden als helpster voor het Ned. Roode Kruis zul len daarvoor speciaal worden opgeleid De lessen en oefeningen voor de trans portcolonne van de helpers en hen. die daar voor wpnschen t? worden opgelegd hadden geregeld wekelijks te Rijnshurg plaats. De Bloed transportdienst blüft uitstekend functioneeren. Door verhuizing. Overlijden en bédankerf tengevolge van de laag-conjunctuur nam het ledental eenig.=zins af. Om de kasmiddelen wat te versterken werden uitvoeringen ge geven In den loop van dit laar zullen weder examens worden afgenomen. Rapport werd vervolgens uitgebracht door de kascommissie. De Penningmeester werd gedechargeerd voor zijn rich tig be heer. Tot leden der Kascommissie werden ver voleens benoemd de heer J. A. Calette te Katwijk Zee. mevr. F. v. d. Vijver—v. d Voet te Rijnsbure. de heer M. H A. Juta te Ocgst- De begrooting voor 1936 werd vastgesteld In on'vangsten en uitgaven op f726 28 De Voorz werd afgevaardigd naar de A!g Verg. te Eindhoven. In een voorafgaande bertuurevorgaderinz was Dr H. J. M. Boonacker tc Oegstgeest reeds benoemd als Vice Voorz Het bestuur werd uitgebreid met twee lcden. nl. Dr. Hertel ie Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6