IBIS SHAG DE TROEBELEN IN JAPAN Stobbe fasann lekker... man! HET FRANSCH-RUSSISCH VERDRAG GOEDGEKEURD VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland ITALIË WIJKT TERUG Grandi, die de Italiaansche belangen in Londen vertegenwoordigt, en Eden. de Brit sche minister van buitenlandsche zaken heb ben een onderhoud gehad aangaande het verloop der nog steeds niet uiteengegane vlooteonferentie. Eden wenschtc er zeker heid van te verkrijgen, dat Italië eenegen zou zijn, tot onderteckening van een vloot- aocooixi te komen, en daarmede tot atslui- ting van de in de Britsche hoofdstad plaats gehad hebben maritieme onderhandelingen. Dat Rome ondanks den gespannen toe stand, waarin het zich ten opzichte van Groot-Brittannië en de overige sanctielan- den bevindt, zich bereid had getoond aan dit vlootoverlcg deel te nemen, had in zekere kringen de hoop gevestigd, dat het ook ver der tot opbouwenden arbeid in breed inter nationaal verband genegen zou zijn, riaai het zich immens ook niet van Gcnève had willen losmaken. Zoo minister Eden al eenige twijfel mocht gekoesterd hebben over Rome's inzichten, dan weet hij thans met te meer zekerheid, waaraan hij toe is. Toen Rome de uitnoo- disring voor de Londensche besprekingen ontving, zoo moet Grandi hebben verklaard, werd vastgesteld dat het hier slechts een inleidend onderzoek zon betreffen inzake liet vraagstuk van de vlootbewapening, doch werd er geenszins gewag van gemaakt dat tnen onmiddellijk tot onderteekening van een verdrag zou overgaan. Wel koesterde men destijds te Rome de hoop dat als de bespre kingen eenmaal zóóver gevorderd zouden rijn. inmiddels ook de politieke situatie in de Middellandsche Zee zou zijn opgek'aard, en dat Italjë uit dien hoofde in de gelegen heid zou wezen zich bij een eventueel accoord aan te sluiten. De politieke toestand is echter nog immer tmgunstig. Hoewel onmiddellijke oorlogs dreiging «als voortvloeisel uit den Oost- 'Afrikaanschen oorlog en de sanctie-actie thans niet meer aanwezig is, blijven de on- 'derlinge verhoudingen toch zoo, dat men meer geneigd is op eigen krachten te bou wen en eigen plannen te ontwerpen, dan de kaarten open op tafel te leggen en elkander met een zekere openhartigheid daarover te raadplegen. Ziezoo, dit hooge woord is eruit! Italië beeft langen tijd het spel der Geneefsche besprekingen met intense aandacht gevolgd daar het zich ervan overtuigd hield, dat het ©ver zijn directe levensbelangen ging. Mus solini's inzichten, begunstigd door de alge- beele wereldsituatie, waarbij de houding zoo wel van de Vereenigde Staten als van Ja» pan niet mag worden verwaarloosd, hebben nve» de internationale moeilijkheden voor- loopig gezegevierd. Het is den stoutmoedigen nieuw-Romein gelukt, dwars tegen de aar zelingen en de onzekerheden van Genève in eijn wil in Oost-Afrika tot op heden door te zetten, zonder dat een olie-embargo of een treffen met andere Europeesche machten bem den pas afsneden. Nu het zoover geko men te, dat het Geneefsche élan is doodge- ïoopén, durft hij ruiterlijk te Londen te ver klaren: geen vlootverdrag ontvangt mijn ©nderteekening, eer het oogen>blik mij gun- Btig is; vóór alle dingen wil ik de toestand in de Middellandsche Zee zien opgeklaard. ItVant natuurlijk heeft men zich te Rome peen ooserrblik ontveinsd, dat tengevolge van de Oost-Afrikaansche affaire Londen zijn standpunt ten opzichte van de Oude Wereldzee wenschte te herzien. Ook In dit bekken wenschte het een militaire meerder heid, die geen twijfel overliet Doch daar tegen komt Italië in verzet, en ook Frank rijk. als tweede belangrijke Middellandsche Zee-mogendheid .zal niet gaarne overmach tige Britsohe vloten in deze wateren dulden. Italië wijkt daarom op dit critieke moment terug, het wil evenals Duitschland, al is bet dan ook op andere gebieden, zijn profijt trekken uit de machtsverschuivingen in het huidige Europa. De mogelijkheid, dat Italië thans den Vol kenbond zal verlaten, neemt daarbij even eens vasteren vorm aan. Zoowel te Berlijn als te Warschau wordt door Rome aanslui ting gezocht, een actie, die door het totstand koming van het Fransch-Russisch accoord meer en meer in de hand wordt gewerkt ïhiitschland zoowel als zijn Poolsche buur man moeten van het Russische binnendrin gen ib de sfeer van midden-Europa niets hebben en neigen er meer dan vroeger toe, daartegen een barrière te vormen. De ge rechten, die van tijd tot tijd opduiken over een .regeling der Oostenrijksche kwestie, waardoor dit land met zijn Honeaarschen vriend zich eveneens in het Duitsch-Italiaan- 6che accoord zou laten inlijven, komen dan ook steeds opnieuw naar voren. In gezaghebbende Romeinsche kringen ^vorden geruchten als deze vanzelfsprekend nog krachtig ontkend. België's defensie-hervorming Tegenstand der kamer-afdeellngen De afdeelingen der Belgische kamer heb ben de plannen voor hervorming der defen sie. die de regeering had ingediend, met 94 tegen 62 6temmen en 16 onthoudingen ver .worpen. De komende week zal het ontwerp door de centr. commissie van de kamer, tezamen met met de commissie van nationale defen sie worden bestudeerd. Aangezien de debatten geruimen tijd in beslag zullen nemen, voorziet men, dat de kamer zelf het ontwerp niet voor het einde van Maart zal behandelen. Eerst dan zal over het lot van de militaire hervorming van België worden beslist. DE VERHOOREN IN DE BLUM-AFFAIRE Het lid der directie van het blad „Action Frangaise", Maurras. en de verantwoordelij ke bedrijfsleider Delest zijn opnieuw ver hoord in verband met#Ie molestatie van Leon Blum Maurras verklaarde voor den rechter van instructie te hebben betoogd, dat aan a le dreigementen, die zijn blad heeft bevat, een »,indien" verbonden is geweest en dat hij wegens dergelijke voorwaardelijke dreige menten toch niet strafbaar kan zijn. Delest zeide. dat hij de bewuste artikelen altijd eerst las, nadat zij waren verschenen in het blad. waarvoor hij de verantwoorde lijkheid draagt. Hij verklaarde overigens deze artikelen te bewonderen. Een der gearresteerde royalisten, die er van beschuldigd werd aan de molestatie te hebben deelgenomen, is voorloopig weer in .Vrijheid gesteld. TOESTAND ONTWIKKELD ZICH AANVANKELIJK GUNSTIG Zal de rust spoedig terugkeeren? Een drietal leiders van den Tokio- schen soldatenopstand heeft op uitnoo- diging van een drietal leden van den oppersten Japanschen oorlogsraad een samenspreking gehad in de militaire club to Tokio, waarna dezen zich be reid verklaarden, naar de kazernes te rug te keeren en zich onder de bevelen van hun superieuren te stellen. De rust is in alle deelen der hoofd stad teruggekeerd. De aankomst van een deel der vloot in de haven van Tokio heeft eveneens daartoe bijgedra gen. Naar de Japanscho autoriteiten verzeke ren, is een wederoplaaien van de onlusten niet te verwachten. Desondanks worden de buitenlandsche legaties nog steeds door versterkte posten bewaakt, terwijl op de voornaamste pun ten van de stad door de regeeringstroepen barricaden zijn opgericht, welke schikkin gen in bevoegde kringen worden beschouwd als louter voorzorgsmaatregelen. Na het bekend worden van het succesvol verloop van de onderhandelingen betreffen de een compromis tusschen de regeering en de leiders van de revolte keerde het groot ste deel der soldaten (niet van de officie ren) ongehinderd reeds nu naar hun regi menten terug. Tusschen de officieren en de leden der regeering zijn momenteel nog onderhande lingen gaande over de kwestie of de offi cieren zich vrijwillig aan een vonnis zullen onderwerpen en over de vraag van welk misdrijf zij zullen worden beschuldigd. Van de zijde der officieren is aan de regeering de vraag gesteld, onder welke strafrechte lijke gezichtspunten men hen voor den krijgsraad zal dagvaarden. Van het ant woord der regeering zal het afhangen, of. de officieren zich al dan niet vrijwillig aan een vonnis zullen onderwerpen. Alleen reeds uit deze besprekingen blijkt wel, dat tegen de rebellen geen drastische maatregelen zullen worden genomen. De snelheid, waarmede het compromis tusschen de moordenaars van een aantal leidende Japansche staatslieden en de regeering tot stand is gekomen, meent men als een bewijs te mogen beschouwen voor de verwach ting, dat de straffen zeer mild zullen zijn. De opstandige officieren zijn tot dusver nog niet naar hun regimenten terugge keerd. Zij bevinden zich in hotels of in hun particuliere woningen, waar zij het resul taat der besprekingen afwachten. Tot dusver is het nog niet mogelijk, be trouwbare berichten te verkrijgen over de eventueele samenstelling, der nieuwe regee ring en de richting van haar politiek. Evenmin kan men vooralsnog zeggen, wat de uitwerking van de bloedige revolte zal zijn op de verhoudingen tusschen de toe komstige militaire en politieke leiding. In toonaangevende regeerings- kringen is men de meening toe gedaan, dat het motief der rebel len eervol was en dat ze in den waren nationaien geest en vol gens de beste Japansche tradi tie hebben gehandeld. Saionji wordt geraadpleegd Een der Japansche veteranen, prins Saionji, die als de evenknie van Taka- hashi kon gelden, doch wiens invloed wel licht nog van algemeener strekking is, heeft het bloedbad te Tokio overleefd. Tot nog toe geschiedde er in regeeringskringen niets, of deze prins werd van tevoren, zij het ook achter de schermen, geraadpleegd. Ook thans zal de keizer Saionji's advies willen inwinnen. Er zouden echter moeilijk heden kunnen ontstaan, indien de prins, die op het oogenhlik in zijn verblijf aan zee, op 4 uur afstand van Tokio, vertoeft, een bezoek aan het paleis zou brengen en opdat hij geen enkel gevaar zal loopen, door op dit oogenhlik op reis te gaan, is het mogelijk, dat de keizer, in plaats van hem naar het paleis te ontbieden, zijn ver tegenwoordigers naar den prins zendt Japans activistische jeugd De Oost-Azië-dienst van het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De jongste gebeurtenissen tn Japan wor den door wei-ingelichte Japansche zijde toe geschreven aan het streven, dat in verschil lende jeugdorganisaties zijn hoofduitdruk king vindt Vooral zijn het de zoogenaamde Sjoso- jëugd en den bond van jonge officieren Sjoko, die als noodzakelijke voortzetting van de Meij'i restauratie de zoogenaamde Sjowa-restauratie nastreven. Volgens de opvatting van deze kringen zijn de ideeën van de aanhangers der Meiji- restauratie thans verouderd, ofschoon de momenteel in Japan heersehende kringen nog steeds door hun denkbeelden bezield worden. Het program der activistische Jeugd van Japan is reeds in het jaar 1919 ontworpen. Volgens mededeelingen van Japansche zijde eischt dit program de beperking der kapï taalvorming en de afschaffing van het met het kapitalisme eng verbonden zoogenaam de „democratische" beginsel. Het program wil, naar het verder heet. de buiten werking stelling van het parle ment voor een tijdperk van drie Jaar. In deze tijdsruimte moet een hervorming van het staatswezen doorgevoerd worden, Onder in achtneming van de drie volgende beginselen: 1. Versterking van de keizer-idee, op grond van de goddelijke afstamming van het heerschershuis. 2. Vestiging eener volksgemeenschap. 3. Doorvoering van een hervorming van den staatsopbouw. De nieuwe bouw moet, volgens het program, op een standvastlgen grondslag komen te rus ten, waarbij sterk rekening gehouden moet worden met de vroegere soldaten. Wat het leger betreft, beschouwt het her vormingsprogram het denkbeeld van kame- .raadschappelijkheid als da belangrijkste basis, waarbij, in den geest van den Napo- leontischen grondregel, elke soldaat den maarschalkstaf in den ransel draagt In het kader der defensie-politiek \-ori» verder voor Japan volle gelijkheid in rech ten geëischt. wat betreft zijn-vlootsterkte. in vergelijking met die van de andere groote zeemogendheden. In buïtenlandsch-poli<iek opzicht moet een concentrische samenvatting van alle krach ten van Japan die het Azjatisch torrein oe- strijken, plaats hebben. In volle scherpte wordt in het politieke program der nationalisten het denkbeeld voorgestaan, dat de huidige koloniale poli tiek in Azië heeft afgedaan en dat alle her- inneringen daaraan moeten verdwijnen. Bijgevolg moeten ook de onafhankelijk heidsstrevingen in Mandsjoerije, Mongolië. Siberië en Indië gesteund worden. Bijzondere beteekenis wordt gehecht aan de positie van China als voorhoede van Az.ië tegen sovjet-Rusland. Volgens de meening van Japansche krin gen moet de vroegere minister van oorlog, Araki. dit program als grondslag hebboii aanvaard. DE TOESTAND IN TOKIO WEER ERNSTIGER? Geruchten over militaire dictatuur Te oordeolen naar de weinige oerichtenf die de opnieuw ingestelde censuur hebben kunnen passeeren is in den toestand te Tokio hedenmorgen opnieuw een ernstige wending gekomen. De muitere zouden geen uitvoering heb ben gegeven aan hun belofte om zich vóór acht uur vreedzaam over te geven. Hun zou hiertoe nog tot uiterlijk twaalf uur 's middags tijd worden gelaten. Een der laatste uit Tokio ontvangen doch nog niet bevestigde berichten meldt, dat generaal Araki, die van 1931 tot *34 minis ter van oorlog was, een militaire dictatuur heeft ingesteld. jlpel^avgs LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR DE OORLOG IN OOST-AFRIKA LUCHT ACTIVITEIT DUURT VOORT AAN NOORDFRONT Oneenigheid onder de Abessijnen? De oorlogscorrespondent van het Duit sche Nieuwsbureau seint: Sedert de groote overwinning over Ras Moeloegeta heerscht aan het Noordelijk front een drukke activiteit der vliegers. Verspreide Abessijnsche troepen, die Zuid waarts trekken worden voortdurend onder vuur gehouden. Aan de achtervolging ne men ook de bewoners van het gebied ten Zuiden van Amba Aladji deel Uit Dessie komende geruchten melden, dat in het Abessijnsche hoofdkwartier on- eenigheden heerschen. De Negus zou de eischen van zijn raadgevers en legeraan voerders persoonlijk naar het front te gaan om het commando op zich te nemen heb ben afgewezen. Met de nederlaag van Ras Moeloegeta is de militaire actie aan het Noordelijk front ongetwijfeld nog niet geëindigd. Hoe Ras imroe, Ras Sevoem en Ras Kas sa het middelste en het Westelijke gedeel te van het Noordelijk front zullen hand haven is nog onzeker. Volgens berichten uit Addis Abeba heb ben Woensdagmiddag tien Italiaansche bombardementsvliegtuigen een vlucht van verscheiden uren gemaakt boven den weg Waldia—Korem. Wederom bestookten zij alle in de nabijheid gelegen plaatsen met brand- en gasbommen. Omtrent de verlie zen is niets bekend. Van Abessijnsche zijde wordt ook medegedeeld, dat een vrijwilligersleger is gevormd, dat bijna uitsluitend is sa mengesteld uit overloopcre van de Ita liaansche Erythrea-troepen. Dit leger is aangevuld met eenige duizenden Abes sijnsche soldaten. Het zal aan het Zui delijk front in de provincie Bali in het veld worden gebracht. Verkenning op het Zniderfront Stefani verneemt, dat een Italiaansche verkenningsafdeeling doorgedrongen is tot ten Westen van Wardara, tot aan de rivier Socorro. Een bende Abessijnsche krijgslie den van den Halikki-stam, die de afdeeling wilde tegenhouden, werd op de vlucht ge dreven. Engeland en het olie-embargo De Britsche bladen melden, dat Eden niet het voornemen heeft te Genève het initiatief te nemen inzake een olie-embargo tegen Italië. De instructies, die minister Eden voor Ge nève heeft medegekre-gen, bevatten dan nok geen nieuwe gezichtspunten, voorzoover men er op het oogenblik over kan oordeelen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" deelt mede. dat het ka binet zijn sanctie heeft verleend aan de for mule volgens welke Engeland in principe bereid is met de andere Volkenbondslerterj samen te werken tot het bereiken van een uitvoer- en vervoerverbod voor petroleum. Men zou in dit kabinetsbesluit echter meer een gebaar van bereidheid tot sam.inwer king moeten zien dan een aanduiding der te volgen politiek. „Jaren leed ik aan rheumatische pijnen. Ik begon met evenveel hoop in Kruschen Salts als ik zou gehad hebben om de „Irish Sweep stake" te winnen. Tot mijn vreugde deed het mij zooveel goed, dat ik maandenlang zon- dor onderbroking met Kruschen ben door gegaan. Niet alleen dat mijn pijnen verdwe nen, mijn teint werd nu ook beter en mijn oogen stonden weer heldor. Maar nu nog hot mooiste: Mijn man had een ernstige aanval van spit. Maar hij wilde geen Kruschen nemen. Iedere morgen deed ik nu de dage- lijksche dosis in zijn eerste kop thee, ook deed ik het bij kleine beetjes in de groente. Hot resultaat? Hij loopt nu weer als een kievit. Toen ik het hem vertelde, was hij verstomd. Maar toch kreeg ik van hem een prachtig paar bonthandscboenen als beloo ning. Ik dank U hartelijk voor alles wat Kruschen Salts voor ons deed." Mevr. F. C. te L Rheumatische pijnen, spit en ischias ont staan doordat afvalstoffen zich in het lichaam hebben opgehoopt Uit deze afval stoffen vormt zich het gevaarlijke urine zuur, dat de oorzaak is der pijnlijke rheu matische zwellingen in spieren en gewrich ten. Kruschen Salts nu spoort de afvoer- organen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed gezuiverd wordt De pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, bovendien voelt ge U frisscher en „fitter", het is of mei het frissche bloed de jeugd tot U terugkeert Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 eu 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt DE LONDENSCHE VL00T- BESPREKINGEN ITALIË WEIGERT TOT EEN VERDRAG TE KOMEN Sanctiepolitiek vormt hinderpaal! Op het Foreign Office heeft de Brit sche minister van buitenlandsche zaken Eden gistermiddag een bespreking gehad met Grandi, den Italiaanschen gezant inzake de onderteekening van een vloot- overeenkomst Officieel werd medegedeeld dat Italië voor het oogenblik niet bereid ls, een vlootverdrag te onderteekenen, daar dit een politieke daad zou zijn, die het on. der de huidige omstandigheden niet kan stellen. De officieele verklaring, welke werd ge publiceerd, deelt daaromtrent het volgen de mede: Tengevolge van technische moeilijkheden zooals die welke verband houden met de kwestie van de afmetingen van slagsch* pen en de kwestie van de lacune tusschen slagschepen en kruisers" alsook we gens procedure moeilijkheden heeft de Italiaansche delegatie melegedeeld. dat zij voor het oogenblik niet bereid is, een vlootverdrag te onderteekenen". De procedure-moeilijkheden hebben, naar men meent te weten, betrekking op politieke kwesties, o.a. ook op de 6anctienolitiek. Het Italiaansche besluit, om voor het oogenblik geen vlootverdrag te ondertee kenen, zal thans, naar men meent te weten mogelijk ook de houding vaan Frankrijk be ïnvloeden wpgens de Fransche opvatting omtrent de Middellandsche zee-problemen. De Fransche gedelegeerden hebben èen langdurige conferentie met de Amerikanen gehad en soortgelijke opwerpingen gemaakt als de Italianen; zij gaven echter te ver staan, dat zij nog geen eindbeslissing in zake onderetrekening van een verdrag genomen hadden. De Duitsche ambassadeur heeft Eden me degedeeld. dat Duitschland gunstig gestemd is ten opzichtö van een kwalitatief Britsch- Duftsch vlootaccoord ter aanvulling van het bpstaande Britsch-Duitsche vlootvprdrag. fn de kirngen der vlooteonferentie was men van meening. dat de Italiaansche ver klaring inzake de weigering tot onderteeke ning van een vlootverdrag onder de huidige omstandigheden niet beteekent. dat de I'a- liaansche delegatie de conferentie zal ver laten. Italië zal zich een beslissing over zijn houding voorbehouden tot na de bijeenkomst van de commissie van achttien op 2 Maart te Genève. Het Abessijnsche geschil Eden als bemiddelaar? Ket Giornale d'Italia meldt uit Londen, dat de Britsche regeering Eden heeft aan geraden zich te wijden aan een mogelijke bijlegging van het Italiaansch-Abessijnsch conflict, indien zich daartoe de gelegenheid voordoet en in het bijzonder ook in contact te treden met de ministers der overige mo gendheden, ten einde de buiten het Abessijn sche conflict liggende geschilpunten te be spreken. Krijgt Frankrijk een beroepsleger? Volgens geruchten zou de Fransche tnf- nisier van oorlog een plan opstellen, dat de vorming van een beroepsleger, naast het leger van dienstplichtigen, beoogt. Het nieu we. leger zou gevormd worden uit de tegen- woon' ge mobiele garde, waarvan de effec- tiev aanzienlijk zouden worden uitgebreid, en '.ouden in Elzas-Lotharingen garnizoe nen gevormd worden, die steeds op voet van oorlog uitgerust zouden zijn. Men verzekert dat de minister van oorlog dit plan ter sprake heeft gebracht in zijn jong9te besprekingen met den Tsjechoslo- waakschen ministerpresident Hodza, den Oosten rij kschen vice-kanselier Starhemberg. en den Sovjet-Russischen maarschalk ToesjatsjefskL Geruchten rond Starhemberg Er gaan geruchten dat prins Starhemberg van plan zou zijn. echtscheiding aan te vragen, teneinde te huwen met een zuster van Otio van Habsburg. Deze geruchten worden door het Vatleaan echter tea stelligste ontkend DE LEIDING DER BRITSCHE DEFENSIE Een verklaring van Baldwin De Britsche minister-president Bald- v i n heeft gisteren in het Lagerhuis een .erklaring over de coördinatie der defen sie afgelegd. Hij stelde daarbij om. vast, da: de minister-president de leiding van het defensie-comité en van de defensie-politiek zal bewaren. Evenwel zal een minister worden aangewezen als waarnemend voor zitter met de volgende functies: lo. De dagelijksche controle van de geheele organisatie en de activiteit van de commissie van defensie; de co-ordi natie van de besluiten en het opstellen van een maandelijksch rapport aan den ministerraad. 2o. Het voorzitten van de commissie van defensie bij ontstentenis van den minister-president. 3o. Persoonlijke besprekingen met de chefs van de staven, alsmede het recht onder zijn voorzitterschap een vergade ring van hen te convoceeren. Indien hij dit wenschelijk acht. 4o. Het voorzitterschap van de com missie tot aanstelling van officieren. De minister-president verklaarde verder dat het de taak van dezen waarnemen den voorzitter zou zijn die voorstellen te doen welke hij noodig acht voor de verbetering van de organisatie der commissie voor Rijks defensie. De positie van de commissie der chefs van de staven zou als volgt zijn: de perso nen, die deze commissie vormen hebben een dubbele functie, aangezien elk ziin eigen politieken chef van raad dient, en de com missie. in gezamenlijk optreden het onaan- getast recht behoudt vertrouwelijke rappoi. ten van hun collectieve militaire opvattin gen voor te leggen aan den voorzitter, of den waarnemend-voorzitter van de commissie voor defensie. In ieder geval en ten behoeve van een ge- coördineerd ontwerpen van plannen zal de bestaande, gemengde plannen-commissie, die samengesteld is uit de directeuren der plan- nen-afdeeling in de drie depar'ementen aangevuld worden door drie officieren, ee. detacheerd respectievelijk uit leger-, vloot en luchtstrijdkrachten, welke een grnd moeten hebben behaald in het rijksdefensie college. Deze drie nieuwe officieren zullen offï cieeie posities innemen bij de staven hun ner respectievelijke departementen. Hun werk in hun eigen departementen zal hoofd zakelijk bestaan in het verkrijgen van hel noodige materiaal voor de voorbereiding d-n gezamenlijke plannen, doch hun voornaam ste werk zal dat van de collectieve plannen zijn. voorbereid door de gemengde ontwerp- commissie, ter voorlegging aan de commis sie der chefs van de staven. Bovendien zijn stappen goedgekeurd voor de versterking van het secretariaat drr com missie voor rijksdefensie. DE DUITSCHE GEZANT TE PARIJS De Duitsche ambassadeur te Madrid, graaf von VV o I c z e k, is benoemd tot ambassa deur te Parijs. Reeds voor den oorlog was hij in diens' van de buitenlandsche politiek, o.a. in Chili en Valparaiso. Tijdens den oorlog st->nd hij eerst als officier aan het front en werkte later weer aan het departement van buiten landsche zaken. Na korten lijd uit den rijksdienst te zijn getreden, werd hij in 1923 gezant In Boeda- past en In September 1925 ambassadeur in Madrid, waar hij tot op heden werkzaam is geweest. VOOR OP PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERS SHAG Ernstig tramongeluk te lstanboel Drie dooden, vijftien rwaar gewonden Te lstanboel (Turkije) heeft een ernstig tramongeluk plaats gehad, daar een volle tramwagen tengevolge van de vochtigheid op een afloopende straat aan het glijden geraakte. De remmen weigerden en met toe nemende snelheid reed de wagen ongeveer 100 meter door, tot waar de tramhaan een scherpe bocht maakt. Hier ontspoorde de wagen en reed in volle vaart tegen een huis, welks buitenmuur doorboord werd. Vreeselijke kreten stegen op. Onder de ra vage van de tramwagen en de stukken van de vernielde muur lagen de dertig passa giers, van wie er drie op slag dood waren. Alle andere passagiers waren gewond. Van vier der vijftien zwaar gewonden is de toestand hopeloos. De bewoners van het zwaarbeschodigde huis. die zich reeds ter ruste hadden begeven, kwamen mét den schrik vrij en namen met hun buren aan het reddingswerk deel. Toen de wagen begon door te glijden, was onder de passagiers een paniek uitgebroken daar men begreep, wat er in de scherpe bocht zou gebeuren. Juist door het gedrang slaagde niemand er in de wagen te verlaten; slechts enkelen, die op de balcons haddou plaats genomen, konden zich redden door van de wagen te springen. Koning Foead presideert ministerraad Voor het eerst sedert verscheiden jajen heeft Koning Foead van Egypte eens weder een ministerraad gepresideerd. Tijdens deze zitting werd besloten tot het instellen van gezantschappen in Zweden, Noorwegen en Denemarken, onder leiding van één enkel diplomaat, die zijn zetel zal hebben in Stockholm. Kort Nieuws nil i -. "''•'AiH In Frankrijk zullen de Kamerverkiezingen vermoedelijk op 19 en 26 April as. piaata hebben. Te Nijvel en te Vilvoorde, beide in Bel. gië. hadden gisteren militaire vliegongeluk ken plaats. Twee kapiteins en een waarne mer kwamen daarbij om het leven. FRANSCHE KAMER STEMT VOOR RATIFICATIE Meerderheid van i8g stemmen Nadat door de Regeering de vertrou wenskwestie was gesteld inzake de rati ficatie van het op 2 Mei 1935 te Parijs gesloten Fransch-Russische verdrag, heeft de Fransche Kamer met 353—164 stemmen haar goedkeuring daaraan ge hecht. Voordat tot stemming over het wetsont werp werd overgegaan, was door verschil lende parlementariërs nog het woord ge voerd, o.a. door den afgevaardigde der Re- publikeinsche Federatie. Philippe Heniiot. die wees op de ernstige gevaren, welke nan een goedkeuring van het verdrag zijn ver bonden en daarbij herinnerde aan de acti viteit van de sovjetagenten in Spanje, Hon garije en ook in Frankrijk zelf. De arrestatie van den sovjet spion Eher lei te Straatsburg, zeide Henriot, heeft ook den Quai d'Orsay en het ministerie van Binnenlandsche Zaken in beroering ge bracht Henriot las hierop een document voor, dat ook den Quai d'Orsay in deze zaak betrekt, en herinnerde er aan. hoe tezelfdertijd, dat Eberlein gearresteerd werd. ook een vrouw die logeerde bij den administrateur van hel Straathurgsche blad „L'Humanité" gecom promitteerd werd. Eberlein zoo ging Henriot voort, ver deelde uft de Sovjet Unie afkomstige gelden onder de communistische orga nisaties in Frankrijk, inzonderheid vier honderd vijftig duizend francs voor de verkiezingspropaganda der communis tische partij. De communistische afgevaardigden Renaud, Jean Ramette en Monjauvis riepen hierop: „Leugenaar, kom met be wijzen!" Henriot ging echter rustig door met spre ken en vroeg naar de reden, waarom de af faire Eberlein de 21ste Januari naar de cor- rectioneele rechtbank was verwezen. Hij hield vast aan het standpunt, dat de arrestatie van Eberlein een formeel bewijs is dat de Sovjet Regeering het verdrag van 19,32. waarbij zij zich verplichtte, zich niet te mengen in de binnenlandsche aangrl.j genheden van Frankrijk heeft geschonden en verklaarde ten slotte, onder luid applaus op de banken van rechts en ook op verschil lende andere banken: „Wij Fransche parle mentariëre dulden niet, dat Frankrijk aan zijn uitgesproken tegenstanders wordt uit geleverd"* Na Herriot kwam de onafhankelijke radi caal Creyssel er, vervolgens de socialist Spinasse aan het woord In de rechterzijde vond Spinasse echter een weinig aandachtig gehoo? De afgevaar digden zaten daar voortdurend met elkaar te praten, hetgeen bij de socialisten hevige verontwaardiging wekte. De afgevaardigde der Republfkeinsch# Federatie. Taittinger en ook Demoustier pnv beerden de socialisten de mond te snoeren, door hun erop te wijzen, dat de linkerzijde tijdens de rede van Henriot voortdurend ge ïnterrumpeerd had. De socialist Bracke. welbekend om *t van hem afkomstige voorstel inzake de even redige. ging naast hem zitten, als om hem een lesje te geven. Bracke werd hierom door zijn partijge- nooten luide toegejuicht, doch Demoustier en nog eenige andere rechtsche afgevaar digden waren van dit bezoek niet gediend en verzochten Bracke met aandrang, zijn oude plaats weer in te nemen. Een aantal extreem-linksche afgevaardig? den verlieten hierop hun zetels en begaven zich naar de ruimte voor de regeeringsbail- ken. om Bracke een handje te helpen. Het werd ten slofte zoo'n kabaal, dat de Voorzitter zich genoodzaakt zag, d« zitting te schorsen. Ook tijdens de schorsing vreesde men echter een oogenblik dat het tot een ernst,g Incident zou komen, daar Bracke beslist weigerde, zijn plaats aan de rechterzijde te verlaten ondanks het met steeds erooter aandrang herhaalde verzoek van tal van af gevaardigden. Eenige socialisten trachtten toen naderbij te komen, doch dp knmerboden kwamen tusschenbeide. om zulks fe verhinderen Langzaam aan keerde ten slotte de rust terug. Nadat hierna o.a. dp socialist Varenne cn Col nog een plei tooi voorde ratifiralie van hef soviet par gehouden hadden, werden de algempene debatten hierover voor geslo ten verklaard pn hot desbetreffende wets ontwerp in stemming gebracht Toen de voorzitter van de Kamer tenslotte kon mededeelun dat tot telling zou worden overgegaan, verklaarde Sarraut van zijn zetel af. da: zich een misverstand had voor gedaan Verscheidene afgevaardigden had den namelijk gedacht, dat Pr gestemd werd over de sluiting der discussies, terwijl ae stemming juist geloopen had over het ont- •werp. houdende ratificatie van tiet pact De recht-uhe afgevaardigde Vallat merk te evenwel op 1at de vonrzitfpr van de Kamer me» Uiide en zeer duidelijke stem gesproken had Toen tenslotte de uitslag bekend werd bleek, dat de Regeering een meerderheid had van 189 stemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2