lliruwr £Yi ïtóilj t (imirniil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Belangrijke vraagstukken Sboniumentsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaateen waai een agenlschap gevesligd is 2J5 Franco per post 2.35 portokosten Per week0 |8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5717 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893S VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 15e Jaargang abbertenlitpripEn: Van I tot 5 regels 1.17 V* Elke regel meer0.22"' Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer- 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Bij de komende Grondwets herziening Onbelangrijk is de Grondwetsherzie ning geenszins. Dit springt wel duide lijk in het oog, als we letten op de po- litiek-economisch-sociale onderwerpen, welke aan de orde gesteld en als volgt omschreven zijn: de mogelijkheid om, met behoud van de grondslagen van het bestaande stel sel, het kiesrecht te wijzigen ter bevor dering van een gezonde werking van het parlementaire stelsel; de mogeliikheid aan de Staten-Gene- raal een Kamer toe te voegen, welke het bedrijfsleven vertegenwoordigt; het lidmaatschap van vertegenwoor digende lichamen van personen, die een streven tot uitdrukking brengen, ge richt op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevorde ring van onwettige middelen; de mogelijkheid voor bepaalde be drijfstakken lichamen in te stellen, ten einde leidend en regelend op te treden. Over het eerstgenoemde punt zal Dr. Colijn, gehoord zijn cri de coeur wel niet tevreden zijn. Immers, men kan er uit lezen, dat de kiesrechtherziening noch aan de evenredige vertegenwoordiging noch aan het algemeen stemrecht, noch (waarschijnlijk!) aan de stemdwang iets veranderen zal. En zoowel het eer ste als het laatste is Dr. Colijn een gruwel. De stemdwang vond onder ons nooit verdedigers en voor velen is van de evenredige vertegenwoordiging de aar digheid al lang af. Wat echter nog niet wil zeggen, dat men het oordeel der N.S,B. onderschrijft, die van partij bonzen spreekt en zelf niet alleen bon zen, maar opper- en opperste bonzen heeft. Op die manier komt men dus van de drup in de regen. Wij vreezen, dat het voor de Staats commissie en voor iedereen een zwaar karwei zou zijn om voor de evenredige vertegenwoordiging iets beters in de plaats te stellen. Doch mogelijk zou een gewijzigd districtenstelsel eenige baat kunnen brengen. De bedoeling kan ook zijn, dat Mi nister de Wilde met zijn oude denk beeld komt om kleine partijtjes buiten het parlement te houden, totdat ze meer recht van meespreken hebben. Zijn vorige poging is ook met onze instemming mislukt; kan men een oplossing vinden, welke het rechtvaar digheidsgevoel niet krenkt, dan zullen wij applaudisseeren. Want het kwaad is groot. Zeker geldt van dit onderwerp, dat de theoretische wenschelijkheid makke lijker valt te bepleiten dan de prakti sche mogelijkheid en hiermee staat het op een lijn met het derde voorstel, hier boven genoemd: het weren van revo lutionaire vertegenwoordigers uit Ka mers, Staten en Raden. Wie zou het niet toejuichen indien communist en in een verder stadium misschien ook nationaal-socialist belet kon worden hun revolutionaire taal in openbare colleges te doen hooren? Is liet geen schande, dat Nederland en Indië voor het forum des volks opge hitst kunnen worden tegen de Regee ring des lands? Het moet echter kunnen geschieden zonder het recht te krenken of de vrij heid te vermoorden; de D'uitsche me thode om de communisten eenvoudig buiten de Rijksdag te zetten, is onze manier niet. De commissie-Kooien heeft zich reed11: met dit vraagstuk onledig gehouden en het resultaat was magerzou de Staats commissie het verder brengen? Zou de oplossing misschien meer gezocht moe ten worden in verscherping der regle menten voor de openbare colleges dan in de toelating der leden? Het onderwerp is even interessant als ingewikkeld en de omschrijving is te vaag om er uit te lezen in welke richting de Regeering denkt te sturen. Anders staat het met het in de twee de plaats genoemde onderwerp over een Kamer, welke het bedrijfsleven ver tegenwoordigt naast de Staten-Gene- raal. Wij hadden dit liever wat vager gezien. Immers, de gegeven re dactie schijnt in te houden, dat we voortaan drie takken der volksverte genwoordiging zullen hebbeneen Eer ste en Tweede Kamer en een aparte Kamer; de laatste speciaal belangen- kamer. Dat alles lijkt nog al omslachtig. Bovendien: Dr. Kuyper had een ander idee: vervanging der Eerste Kamer door een organische vertegenwoordi ging van bedrijfs- en levens-gemeen schappen. Een idee, dat in de laatste jaren steeds meer in de belangstelling ging deelen van andere bevolkingsgroe pen; zóó sterk zelfs, dat allerlei heel of half-getinte fascistische bonden de corporatieve staatsidee als hoogste wijsheid verkondigden en de goe gemeente wijs maakten, dat het een geheel eigen vinding was. Het doet werkelijk vreemd aan, dat - blijkens de bewoordingen de Staatscommissie gebonden is aan een gansch andere en eng-omschreven con structie en men mag verwachten, dat dit punt niet als een hamerstuk behan deld zal worden. Eenige bevreemding wekt ook het laatste punt, dat we thans releveeren. Voor bepaalde bedrijfstakken moet de mogelijkheid geopend worden om lei dend en regelend op te treden. Dat is de ordeningsgedachte, waar mee tegenwoordig iedereen bezig is en die sommige groepen uit het lood ge slagen heeft. Doch alweer: de gedachte is volstrekt niet nieuw. Ze is, princi pieel, in vroeger jaren, niet in de laat ste plaats door Dr. Kuyper belicht en in 1922 reeds in de Grondwet vastge legd. Artikel 194 luidt: „De wet kan aan andere dan in de Grondwet ge noemde lichamen verordenende be voegdheid geven". En de vraag laat zich niet terug dringen: waarom de nieuwe formulee ring en wat kan de komende wijziging bedoelen? Misschien een nadere uitwer king van de oorspronkelijke gedachte; een raam, waarbinnen de verordenende bevoegdheid uitgeoefend kan worden? We weten het niet en moeten dus af wachten. Dit is zeker, dat de Staats commissie gelegenheid te over heeft om haar activiteit te laten gelden en haar vernuft te scherpen. Laat ons hopen, dat het resultaat van de arbeid evenredig moge zijn aan de wijsheid en bekwaamheid der leden. Dan kun nen Regeenng en Volk tevreden zijn. LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN IN GELDERLAND DE BEVOLKING WERKTE NIET ERG MEE De oefening te Harderwijk een pretje Een nachtvlucht over verduisterd gebied In een groot aantal Geldersche ge meenten, gelegen in het gedeelte van de provincie Gelderland ten Westen van de lijn Voorst-Brummen-Roozen- daal-Arnhem-Elst, zijn gister luchtbe schermingsoefeningen op groote schaal gehouden. De eigenlijke oefening zou *S middags wor den gehouden. Verondersteld werd, dat om 12 uur de o< riogstoestan i was ingetreden, en dat tegen 15 uur twee vijandelijke vlieger- groepen de grens zouden passeeren en zou den vliegen over Hedel, Geldermalsen, Tiel, Resteren, Oosterb'eek, Ede en Doorn, resp. Baarn, Nij kerk, Harderwijk, Heerde, Apeldoorn, Barneveld, Amersfoort De oefening te Harderwijk Toen tegen 4 rfur een eskader van 5 vlieg tuigen der L.V.A. Harderwijk naderde, be gonnen de sirenes te loeien en stonden alle hulpdiensten op hun posten gereed. Even later verschenen de vliegtuigen bo ven de kom en de opstijgende rook van tin- cloride-patronen op een aantal plaatsen be wees, dat brandbommen brand veroorzaakt hadden. De brandweer, die niet van tevoren gewe ten had, waar deze gefingeerde brandbom men zouden vallen, werd gealarmeerd en was vrij spoedig ter p'aatse. Tegelijkertijd werden de verschillende andere hulpdien sten gewaarschuwd voor gewonden, die op eenige evenmin van tevoren bekende plaat sen gevallen waren, voor door mosterdgas getroffenen en voor vernielde huizen. Natuurlijk liep alles voor de eerste maal nog niet zoo vlot als men zou wenschen en het publiek, dat zich wel in geen velden of wegen zou vertoonen indien het thans gefin geerde eens gruwelijke werkelijkheid zou worden, stond thans in dichte drommen rondom de plaatsen, waar het bombardement eenig „effect" had gehad. Feitelijk is dit te betreuren. Het komt er nu eenmaal bij deze oefeningen op aan dat het publiek in alle opzichten meewerkt. En daar was te Harderwijk in de verste verte geen kijk op. De bevolking bleef niet bin nenshuis en mer. liep herhaaldelijk in den weg. Van den ernst dezer oefeningen die toch in het belang der bevolking worden ge nomen, bleek men weinig doordrongen. Niettemin waren na eenigen tijd ondanks alle moeilijkheden alle gewonden, die soms zeer talentvol werden nagebootst door de ijverig aan de oefeningen meehelpende pad vinders, veilig binnengebracht in de voor naamste medische hulpdienst in de Vak school voor Meisjes, waar in een geïsoleerde gasvrije kamer de gasgewonden eerst ont smet konden worden. Tegen 5 uur was de oefening in Harderwijk beëindigd. Nachtelijke luchtraid boven verduisterd Gelderland Gisteravond is de luchtbeschermingsoefe ning boven een gedeelte van Gelderland voortgezet met een veronderstelden aanval uit de lucht op Nijkerk, Putten, Harderwijk, Apeldoorn, Ede, Oosterbeek, Wageningen, Resteren, Tiel, Geldermaisen en Culemborg. Het vijandelijk eskader werd voorgesteld door een R.L.M.-vliegtuig, een tweemotorige F 8, die boven genoemde plaatsen zoo moge lijk seinpatronen zou afschieten, terwijl noemde gemeenten er naar zouden streven zooveel mogelijk in het duister gehuld blijven. De machine werd bestuurd door den heer A. Viruly. Een redacteur van het AN.P. heeft de vlucht meegemaakt. Na het vertrek van Soesterberg werd al spoedig de afscheiding gezien, die de kust lijn van het IJsselmeer vormt. Rort daarna kwam Nijkerk in zicht, even later Putten Harderwijk. Zonder eenige moeite wist Viruly deze plaatsen te vinden. Het bleek dat er nog veel licht brandde. Achteraf is gebleken, dat de bevol king den absoluten indruk had, dat hun gemeente in volmaakte duisternis was gehuld. Aan den achterkant der huizen bleek dan echter nog dikwijls licht te branden, wat uit de lucht na tuurlijk even gemakkelijk zichtbaar is als licht aan den voorkant Boven Apeldoorn werd laag gedoken: men had vergeten het licht in de Loolaan te dooven. Ook op een der andere groote wegen was de natriumverlichting blijven branden. Boven Ede was het complex der kunstzijde fabrieken duidelijk zichtbaar, hoewel de stad zelf goed verduisterd was. Daarna draaide Viruly zijn ronde boven Oosterbeek en Wageningen. Zonder moeite vond hy ook het Spoorwegemplacement van Resteren. Tiel werd eveneens gemakkelijk gevonden omdat ondanks de duisternis de Waal zich duidelijk van het omringende land onderscheide, en leze merkwaardige zichtbaar heid van alle waterwegen was oorzaak, dat. we zoowel de brug bij Geldermalsen als de groote Lekbrug bi; Culemborg duidelijk konden zien, ondanks de verduistering van alle kunstlichten. De verduistering van onze groote steden Na terugkomst op Soesterberg moest ge constateerd worden, dat Viruly, hoewel on bekend met nachtvluchten op het door hem afgelegde traject, zonder eenige moeite alle hem aangegeven punten had aangevlogen. Daarbij had hij in het geheel geen gebruik gemaakt van radio-peilingen en waren de omstandigheden bovendien vrij ongunstig voor een nachtelijken aanvaller. Er hing immers op 400 meter hoogte een gesloten wolkendek, zoodat er licht van maan noch sterren was. Bovendien liep het te volgen traject langs grillige lijnen, waarvoor elke 5 minuten koersveranderingen noodig waren, die vergissingen zeer goed mogelijk maken en een veel ingewikkelder navigatie eischen dan bijv. de eenvoudige opdracht om van een bepaald punt aan onze grens rechtstreeks naar een bepaalde stad te vliegen om dezg te bombardeeren en daarna terug te keeren. Het zijn vooral onze waterwegen, die ondanks de diepste duisternis ook des nachts uit de lucht zichtbaar blijven, en aangezien al onze voornaamste cen tra en groote steden aan belangrijke waterwegen liggen, is het na de er varing van gisteravond een vitale vraag, of het mogelijk is, onze belang rijke steden door verduistering bij een luchtaanval voldoende te camoufleeren of him ligging aan het gezicht van een boven ons land vliegend eskader te onttrekken, m.a.w. of wy op andere middelen van luchtbescherming moe ten zinnen. DREIGEND CONFLICT IN DE MEUBELINDUSTRIE Zooals gemeld loopt Zaterdag ba het col- lec'tief contract in de meubelindustrie af er; hebben de werknemersorganisaties de voor gestelde loonsverlaging zoowel als het voor stel van den Rijksbeoiiddelaar verworpen. Naar wij thans vernemen zal Vrijdag a. in een gecombineerde vergadering van ver tegenwoordigers van werkgevers- en werk- nemersorganisaties nogmaals gepoogd wor. den tot een vergelijk te komen. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT Benoemd Is tot res. vaandrlp J. H. J. Plloi Aan den r&s.-p&ardei eervol ontslag verleen Benoemd *ön bö de: le-luit de heer A. v beeren P Luurseraa e Benoemd is tot re diensten de heer Ir van gezondheid de ■ts. 1 P. H. v. Dieasv os, A G A 1 vrljw. landstorr 5S.-2e-luit. de korne ie Water en D. W. bs.-kapitein Voor e trts de serg.-tlt. den militairen dienst I e-lutts Jhr P A A H Grai irtz. M H Kieljn. J. rfols- L H P speciale diensten a J G M Schol vink HET VASTE LASTEN- ONTWERP Memorie van Antwoord zeer binnenkort te wachten Geen imperatieve huurverlaging over de geheele linie Naar Minister Slingenberg gister in de Eerste Kamer heeft medegedeeld zal de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het ontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren zeer spoedig de Tweede Kamer bereiken. De Minister heeft de hoop, dat na het verschijnen van de Memorie de stagnatie in de kapitaalverstrekking voor het bouwbedry? zal weggenomen zyn. De parlementaire redacteur van de Msb. meldt, dat de Regeering ten aanzien van de woninghuren heeft afgezien van een impe ratieve huurverlaging over de geheele linie. In plaats daarvan heeft zij een stelsel van individueele huurverlaging ontworpen, waarbij de belangen van huurder en ver huurder tegen elkaar worden afgewogen. Het stelsel komt hierop neer, dat huurders zich voor huurverlaging tot een gerechtelijke huurkamer kunnen wenden met een verzoek schrift. Een nieuwe bepaling in het ontwerp komt tegemoet aan de huurders van winkels; win- kelhuren zullen onder bepaalde voorwaar den tusschentijds verlaagd kunnen worden. Wat de scheepshypotheken betreft, daar over wordt vernomen, dat ze nog in nader onderzoek zijn. De toogdag van de A.R.J.A. Prof. Dooyeweerd spreekt over: „Het beginsel van den NederL Staat" Naar men weet, wordt op Zaterdag 3 October a.s. te Apeldoorn de toogdag van de A.R.J.A. gehou en. Naar het A.R.J.A.-or- gaan van heden mededeelt, werd Prof. Dr H. Dooyeweer van Amsterdam bereid gevonden een referaat te leveren over het onderwerp: „Hat beginsel van onzen Nèdar- "ianuschen Staat". Dit onderwerp krijgt bij zonder relief in verband met art 36 van de Geloofsbelijdenis, waarover den laatstcn tijd weer zooveel te doen is. Invaliditeitswet en de ouderdomswet Overzicht van het aantal nitkeeringen Op 1 Januari 1936 werden 31892 weduwen renten en 13820 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoem den datum 113733 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van f3 per week. Voorts genoten 49829 personen eem inva- lidateitsrente als bedoeld in art 71 diar wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren 125.095 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van f3 per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (self-supporting verze keringen) met rentebedragen van f3 tot f?0 per week bedroeg 3627. „De Ned. regionale pers" Te Utrecht opgericht Men meldt ons. Gisteren heeft te Utrecht de oprichtings- vergadering plaats gehad van „De Kedar- landsche Regionale Pers", waarbij met groote meerderheid de doelstelling van het voorloopig bestuur werd aanvaard. Als definitief bestuur werd gekozen: A. T. Verschoor, uitgever Culenihorgsche Courant, Voorzitter; G. de Pree, van Galen straat 27, Den Haag, secretaris; R Oude boon, uitgever Nieuwe Harlinger Courant: J. Somer, uitgever Brummensche Courant. Het bestuur zal nog met drie leden wor den uitgebreid. Tijdens de vergadering kwamen uit ver schillende deelen van het land telegrammen en brieven binnen, waarin adhaesie werd betuigd met de oprichting van de vereeni- ging en haar doelstelling. De Binnenscheepvaart Vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist Een onhoudbare toestand Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft vragen aan den Minister van Handel gesteld naar aanleiding van wat deze gezegd heeft in zijn openingsrede op de R.A.I., nl. dat de binnenscheepvaart de vas te lasten der verkeerswegen niet draagt. De heer Duymaer van Twist vraagt hoe deze opvatting verklaard moet worden in het licht van het feit, dat de binnenscheep vaart aan heffingen op de vaart in den vorm van kanaalrechten, sluisgelden, bruggelden benevens andere heffingen circa 2 millioen gulden moet betalen en bovendien nog aan locale heffingen onder den naam van ha vengelden, kadegelden enz. 4 a 5 millioen gulden moet opbrengen, terwijl algemeen be kend is, dat het overgroote deel van de scheepvaartwegen moeten dienen voor den afvoer van het overtollige water en dat de kanalen, die uitsluitend alsvaarwegen zijn aangelegd, niet zijn gegraven op verlangen van de binnenscheepvaart, doch op aandrang uit de kringen van industrie en handel. Is het den Minister bekend, aldus de heer Duymaer van Twist, dat tegenover de scheep vaartheffingen, in totaal berekend op 6 a 7 millioen gulden 's jaars, naar het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn publica ties mededeelt, door de belangrijkste afdee- ling der binnenscheepvaart nl. de z.g, wilde- vaartschipperij in het Jaar 1934 niet meer dan 10 millioen gulden aan vrachtontvang sten werden besomd? Is de Minister dan bereid met zyn amblgenooten van Binnenlandsche Za ken en van Waterstaat overleg te ple gen, opdat aan den onhoudbaren toe stand, waarin de binnenscheepvaart tengevolge van de bovenmatig hooge scheepvaartbeffingen verkeert, een einde worde gemaakt? Nederlandsch schip in aanvaring met spoorbrug Het spoorwegverkeer belemmerd Men meldt ons uit Antwerpen: Donderdagavond h«»eft zich bij de spoor brug van Boom een eigenaardig ongeval voorgedaan, waarbij het Nederlandsche motorschip Zuiiïiand vrij aanzienlijke soha- de heeft opgelocpen, doch waarbij geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. De brug" stond open toen het motorschip Zuidland, dat 526 br. ton (263 netto ton) meet en thuisb;hoort te Rotterdam, nader de. Men sloot op dat oogehblik de brug, zoo da het scbip er onder werd vastge klemd. De brug werd door het schip ten deele opgetliaht, ten gevolge waarvan de spoorrails werden verwrongen. Het spoor wegverkeer tusschen Antwerpen en Gent ondervond hierdoor geruimen tijd stagnatie. Drie woningen in de asch gelegd Een oude vrouw slachtoffer? Te Udenhout (N.Br.) heeft Donder dagmiddag een felle brand drie arbei derswoningen in de Groenstraat in de De brand is ontstaan in de woning van de familie Weyters, waarschijnlijk door een defect aan de schoorsteen. In minder dan geen tijd laaiden de vlam men hoog op uit het met rieten dak bedekt huis, waarna het vuur oversloeg naar de aangrenzende woningen van den heer J. Broeders en de weduwe Jansen, welke laat ste een manufacturenhandel drijft. Men slaagde erin, uit deze winkel eenig meubilair en winkelgoederen te redden. Overigens ging alles in de vlammen op. De brandweer van Udenhout kon niets uitrichten aangezien de spuit niet in orde was. Men alarmeerde toen de Tilburgsche brandweer, welke na ruim een half uur met een motorspuit verscheen en toen reeds te laat was. De woning en winkel der Wed. Jansen waren verzekerd en de beide andere per- ceelen niet. De bejaarde weduwe van Laak, die aan de overzijde woont, kreeg, toen zy de brand zag uitbreken, van schrik een toeval. Haar toestand is hoogst HET VERGAAN VAN DE DIPPING V Het stoffelijk overschot der omgekomenen Het wrak van de gezonken Nederlandsche motorlichter Dipping V is Woensdag naar de pier van de vet-raffinaderij gesleept en daar in hot dok opgenomen, waar de lading zal worden gelost. Het schip vertoont geen belangrijke averij; alleen het voorste ge deelte aan stuurboordzijde is sterk verbogen en ingedrukt, terwijl verder de stuurhut ontbreekt. De lichter zal op de werf „Weser" te Bremen worden gerepareerd. Het stoffelijk overschot van de vrouw van den kapitein en van do beide kinderen, bet- welk te Rechtenfleeth is opgebaard, zal in Nederland worden teraardobesteld. Eenige familieleden der slachtoffers zijn Woensdag middag te Rechtenfleeth gearriveerd om de overbrenging der stoffelijke resten te rege len. De lijken zijn naar Nederland vervoerd. Auto met vier jongelui te water 1 laffe baldadigheid Donderdagavond werd een te De Leek bij Groningen langs de Hoofdvaart parkee- rende auto, waarin een viertal jongelui was gezeten, door twee jongemannen in beweging gebracht. De auto verdween in de diepte. Dank zy het kordate optreden van een aantal toegeschoten personen slaagde men erin het viertal spoedig op het droge te bren gen. Een der daders van deze laffe streek, de 18-jarige V. Kloosterman uit De Leek, werd nog 's nachts van zijn bed gelicht en in arrest gesteld. Naar de andere dader, een 20-jarige sla gersknecht uit Zevenhuizen, wordt nog ge zocht. De auto is later door een kraanwagen op gehaald. INBRAAK IN EEN VILLA Bij haar terugkeer in P 1 a ri cum, n<a een verblijf van eenige maanden buiten die gemeente, bleek, dat was ingebroken in de villa van mevr. de wed. IsaacGoudsmit staande aan de WallandJaan. Wanneer de inbraak werd gepleegd, valt niet vast te stellen, aangezien de villa reeds sedert November onbewoond was, doch wel meubileerd. Niets antvre«*n& VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Op een onbewaakte overweg nabij Beek' bergen is een vrachtauto door een trein ge grepen. De chauffeur werd gedood. De Memorie van Antwoord op het Vaste Loeten-ontwerp zal zeer binnenkort ver schijnen. Verschenen is het Voorloopig Verslag den Eerste Kamer over de Begrooting van De fensie. De Eerste Kamer heeft de Begrooting van. Sociale Zaken aangenomen en heeft daarna een aanvang gemaakt met de beg rooting van Binnenlandsche Zaken. Te Utrecht is ie jaarvergadeiing gehou den van de Centrale Bond van l'uinbouw veilingen. Het berouw komt immer dat heeft men steeds 1 die U betaalt, bepaalt. TREIN RAMT EEN VRACHTAUTO Chauffeur gedood Donderdagmiddag omstreeks kwart over vier heeft op de spoorweg Apel doorn --Dieren halfweg Beekbergen een ernstig onge val plaats gehad. Een vrachtauto, bestuurd door den on geveer 35-jarigen ongehuwden H. Kieu wen-huis, werd op de onbewaakte spoor wegovergang in de Haarweg door de lok. trein, welke om 16.35 uur uit Apeldoorn naar Dieren vertrokken was, gegrepen. Over een afstand van 170 meter werd de auto meegesleurd, waarna de loco motief ontspoorde. De bestuurder van de auto was op slag dood. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. Met een extratrein uit Dieren zijn de reizigers, na te zijn over gestapt, naar Dieren vervoerd. Om kwart voor zes was men nog hard aan het werk om de brokstukken van de vrachtauto, dit» onder de ontspoorde locomotief geklemd zaten er vandaan te halen. Daar 't treinver keer op dit traject over enkel spoor gaat was de verbinding Apeldoorn-Dieren geheel ge stagneerd. Tegen 7 uur was alles weer vrij. Het ongeval is waarschijnlijk een gevolg van onoplettendheid van den vrachtrijder, daar het uitzicht op den overweg goed is. Do machinist verklaarde op het laatste oogerl- blik de auto gezien te hebben. Een iu de buurt zijnde landbouwer had opgemerkt, dat de bestuurder van de vrachtauto op het laatste oogenblik nog getracht had te rem men. Een 49-jarige commissionair in effecten, die te Bussum woonachtig is en zij,n kan toor te Amsterdam heeft, is op vermoe den dat hij ten nadeel e van cliënten een partij effecten verduisterd heeft, door de politie van het bureau Singel aangehouden. Het zou hier een bedrag betreffen van een halve ton. De commissionair ontkent zich aan misdrijf te licbben schuldig gemaakt en volgens hem zou deze zaak er eon van civiel-rechterlijken aard zijn. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. Nagegaan wordt of hier een strafbaar feit heeft plaats gehad. TRAGISCH Te Asten (N.Br.) is de heer G. v. Buss»! op den dag van zyn gouden bruiloft over- De heer S. heeft bij de gemeentepolitie te s-H ertogenbosch aangifte gedaan, e-AA ^eroof1 'e van 0011 portefeuille nvt OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 9 Februari 1936 tot en met 15 Februari 1936 voor de kwali teitsklassen C en D respectievelijk 3.50 en 3 per 100 kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijd vak gedorschte gele erwten, voldoende san de standaardmonsters C en D zal respectie- wc?yic t "»i 2.50 per 100 kg. bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1