KERK EN ZENDING rsdfOLy BIJ HET AFTREDEN VAN A. J. DREWES waar WERK DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 ked. herv. kerk Aangenomen: Naar Linschoten, J. J. i, d. Berg te Dussen. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Giethooro-Noordwolde .n Steenwijk (voor den Evang. arbeid), cand. H. van Minnen te Boxum (Fr.). GEREF. GEM. Beroepen: Te Borsselen, H. Ligtenberg te Lisse. Bedankt: Voor Ryssen, R. Kok te Veenendaal. DOOPSGEZ. KERK Beroepen: Te Amersfoort, W. F. Gol- terman te Makkum. JUBILEUM Ds. W. A. HOEK Onder begrijpelijk zeer groote, vooral ge meentelijke belangstelling, heeft de bekende Amsterdamsche Hervormde predikant Ds. W. A. Hoek gisteren zijn zilveren ambts jubileum herdacht. Nadat den avond tevoren zijn catechisanten en oud-catechisanten reeds blijk hadden gegeven van hun mede- blijdschap, stond de gansche dag van giste ren in een omlijsting van bloemen, geschen ken, telegrammen en bezoek. Als hoogte punt was er de komst der jubileum-commis- voorzitter, de heer D. v. d. Bosch, Ds. Hoek op zeer hartelijke wijze toesprak, uiting gevende aan zijn dankbaarheid voor al den arbeid, welke de jubilaris heeft mogen verrichten. Spr. bood den jubilaris een huldeblijk aan, om. een schilderij van het Larensche kerkje, het kerkgebouw van de Geldersche gemeente, welks Ds. Hoek negen jaar heeft gediend, vóór hij naar de hoofdstad kwam. Als voorzitter van den kerkeraad heeft vervolgens Ds. J. P. van Bruggen den ju bilaris toegesproken en hem de gelukwen- ichen van den Amsterdamschen kerkeraad overgebracht. Voorts verscheen een deputatie uit de ge meente Laren (Geld.) bestaande uit 29 La rensche boeren, die hem een stoffelijk blijk aanboden ten bewijze, dat zijn persoon en arbeid in zijn vorige gemeente nog niet is pergeten. Des middags was er een receptie en gister avond is de jubilaris in het wijkgebouw ge huldigd. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Cand. A. Th. Stegenga hoopt Zondag 15 Maart zijn intrede te doen bij de Ned. Herv Kerk te Zuidzande. De bevestiging zal plaats hebben door een consulent nadat de va der van den nieuwen predikant, Dr. P. Ste genga Azn., Evang. Luth. predikant te Am. iidam, de inleidende predicatie zal hebben jehouden. sm Zondag 15 Maart hoopt Ds. F. Kra mer die als predikant der Geref. Kerk van qI|B e v e r w y k met emeritaat gaat, zijn op-- folger Ds. H. Holtrop van Batavia te be- itei restigen. f )E DOMINEESCHE OP DEN KANSEL f i In de Nederl. Hervormde kerk te Wapser- 4 veen zal, naar het N. C. P. Meldt, de dienst 4 >p Zondagmorgen 1 Maart door mevrouw Willemse, echtgenoote van den predikant, f li vervuld worden. Dit is de eerste maal, dat laar een vrouw in den predikdienst voor- ldegaat. Ds. Willemse is pas sedert 12 Jan. j.L u predikant te Wapserveen en als candidaat *"n jekomen. Een tweede bijzonderheid is, dat sinds 50 i 60 jaren in de kerk te Wapserveen nimmer *n huwelijksinzegening plaats vond. Op I I Vrijdag 6 Maart wordt deze langdurige 1 leriode onderbroken door een kerkelijke ïuwelijksinzegening. Daar komt de vroegere iredikant der gemeente, ds. W. F. Dikboom e Zuidlaren, voor over. Kerk en Staat in Duitschland Afstamming en Kerkregister Consequent op de lijn van het Staatsabso- utisme, is de Duitsche Rijksminister van Jinnenl. Zaken thans doende, de kerkregis ters der R.K. Kerk in handen te krijgen, daar die een belangrijke documentatie voor le al of niet Arische afstamming bevatten. )e R.K. Kerk is natuurlijk niet van plan, dit zoo maar toe te laten, weshalve de juristen ach inspannen om de wettelijke gronden te pinden, op welke men de kerkregisters ont- iigenen kan. DE ABESSYNISCHE KERK De Koptische geestelijkheid van het door Italië bezet gedeelte van Abessynië, welke zich aan Italië onderwierp, heeft een eigen ïoofd der kerk gekozen, den tegen-aboena fcfre Abraham. De oorspronkelijke aboena ieet Kyrillos, vertoeft in het hoofdkwartier "Pan den negus en is door den Koptischen Jatriarch van Alexandrië gewijd. (Wij heb- >en destijds erop gewezen, dat de „officieele" lboena meer geduld dan erkend werd), BISSCHOP-SCHOENMAKER Het (Oud-Kath.) weekblad „Der Berner j latholik" ontleent aan het Duitsche perio- liek „Die Junge Kirche" het volgende ver- «aal: In de Russische gouvernementsstad K. zit nn_f-J een donkere kelderruimte de oude schoen- naker Inno-Kenti aan zijn werktafel. HU is 'ezig een paar oude versleten laarzen weer °ut 'ruikbaar te maken. Als het buiten donker ■ft» [eworden is, komt een jonge man de kelder ln- 'innen en grijpt de hand van den schoen- lr l! naker om die te kussen. Vóórdat de grijs stal iard dit toestaat, zegt hij zachtjes tot den re v ongen man: „Zeg het mü!" De jonge man luistert hem iets in 't oor, en een straal van loeii ilijdschap gaat er over het gezicht van den iakkiude. Hij staat op. Zegent den jongeling noel net het teeken des kruises, en kust hem e v Iriemaal: „Goed, dat gü gekomen zijt; ik of d' 'reesde reeds, dat gij bang zoudt zijn. Nu :e vi lij gekomen zijt, benoem ik u tot priester in n. k de plaats van den vermoorden Vader iakk lenjamin. Ga heen en weid de kudde van ook Christus, zooals het een rechtschapen dienaar ;t ro fan Christus betaamt. God zij met u ga bov 7 er komen aanstonds menschen, die ons les samen mogen zien doo Wie is deze merkwaardige schoenmaker? Zen kn waarachtig bisschop van de Russische jmt Orthodoxe Kerk, volgens alle regelen der kkei geroepen en gewijd in opdracht van als 'en verbannen patriarch Peter, den opvolger trui, '.an Tychon. Evenals de apostel Paulus voor al,!: 'iet hij in zyn levensonderhoud door handen- a v0 irbeid om zyn geloofsgenooten niet ten last zyn. Onder zyn hemd echter draagt hij iet teeken zijner bisschoppelijke waardig- leid. Volgens het Russische blad „Besob- truik" („De Godlooze") is de schoenmaker- 'issch.op onlangs gearresteerd en in de ge vangenis gezet. roke Ds. G. Molenaar en echtgenoote Een diamanten huwelijk Het echtpaar Ds. G. MolenaarVos, te Rotterdam, hoopt 9 Maart het zeldzaam voorrecht te smaken van de viering van hun 60-jarige vereeniging door den huwelijks band. Bij zyn 80sten verjaardag, in Decem ber 1933, hebben wy nog verteld van het bewogen leven van Ds. Molenaar, die, uit een godsdienstloos gezin afkomstig, maar op 16-jarigen leeftijd krachtdadig bekeerd, van jongsaf de machtige begeerte heeft gehad om zijn leven in den dienst van Gods Konink rijk te stellen. Hoezeer dat hem ernst is geweest toont zyn latere werkzaamheid als Evangelist. Terwijl hij achtereenvolgens als arbeider, schipper, machinist en koopman in het onderhoud van zijn gezin moest voor zien, liet hy geen gelegenheid ongebruikt om door gesprek en tractaatverspreiding de blijde boodschap des heils in Christus te brengen. In de Gereformeerde Kerk A te Rotterdam was hij langen tijd ouderling. Op 51-jarigen leeftijd werd hij oefenaar in de Chr. Geref. Kerk en dit oefenaarschap ging in 1916, na een degelijk examen, afgenomen door de Classis Amsterdam, over in de toe lating tot het ambt van Dienaar des Woords. Hoewel hy toen reeds by na 63 jaar oud was, heeft hy nog drie gemeenten als predikant mogen dienen, n.l. Den Helder, Baarn en Oud-Beyerland en zelfs nadat hij in 1931 emeritaat verkregen heeft, laat zyn toewij ding aan de zaak van het Koninkrijk Gods hem niet met rust. De 82-jarige emeritus predikant, die door God met een krachtige gezondheid is begiftigd, gaat nog eiken Zondag uit preeken en leidt om de 14 dagen nog steeds de Evangelisatie-bijeenkomsten in het lokaal Oosterstraat. Zijn echtgenoote, die het veelbewogen leven van haar man al dien tijd heeft meegeleefd, en die met hem hun nageslacht heeft mogen zien uitgroeien tot een 80-tal, waaronder 22 a 23 achterklein kinderen, mag mèt hem het Schriftwoord aan zichzelf bevestigd zien, dat het den rechtvaardige zal wèl gaan. OPVOEDING EN ONDERWIJS Prof. Dr. L. BOUMAN t Prof. Dr. L. v. d. Horst over den overleden psychiater Prof. Dr. L. van der Horst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, schrijft ons: Bij hen, die Professor Dr. L. Bouman van nabij hebben gekend, heerscht, al wisten zij van zijn ernstig lijden, groote verslagen heid, nu hij uit onzen kring is weggeno men. Er ging in heel zijn optreden zulk een activiteit van hom uit; hij beheerschte dusdanig het veld, dat hij betrad, dat een gevoel van leegte opkomt bij de gedachte: L. Bouman is niet meer. Niet alleen op het terrein van de klini sche psychiatrie en theoretische biologie bewoog hij zich, maar ook de histopatholo gic, de experimentcclc psychologie en de forensische psychiatrie had hij tot zijn ar beidsterrein gekozen. Zijn veel omvattende geest wist met een staf van medewerkers op elk van deze ge bieden baanbrekend werk te verrichten. L. Bouman werd 23 Mei 18G9 te Nieuw- Beijerland geboren; werkte als geneesheer en later als Geneesheer-Directeur op de Stichting ..Bloemendaal" te Loosduinen en wrrd in 1907 tot Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit benoemd. Hij aanvaardde deze positie nog jong, in de volle kracht van zijn leven. I-Iij kreeg de gelegenheid, een eigen kli niek een plaats te geven in het klinisch geheel van de Universiteitsstad Amster dam. Wij kunnen gerust zeggen, dat de stichting en inrichting van de Valeriuskli- •niek het levenswerk van L. Bouman is geweest. Op wetenschappelijk terrein gaf hij veel publicaties in het licht. Hiervan noemen wij het voortreffelijk leerboek der Zenuw ziekten (samen met Prof. B. Brouwer), zijn arbeid over apraxie en agnosie, zijn publicaties samen met Prof. Bok en Prof. Grünbaum, zijn histopathologisch ondei- zoek over de ziekte van Schilder en nog zooveel meer. Van 1907 tot 1925 was L. Bouman Hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, maar ook daarna bleef hij nog als buitengewoon Hoogleeraar daaraan verbonden. De laatste jaren van zijn leven zag men hem in de derde phase van zijn leven, als opvolger van Prof. Winkler, te Utrecht. Opnieuw moest hij daar een milieu stich ten. Opnieuw daar de kliniek organiseeren naar zijn inzichten. Met behulp van enkele medewerkers gelukte het hem. ook daar weer een actief milieu te vormen en een deel van het arbeidsterrein van de Vale- riuskliniek daarheen over te brengen. Op de vergaderingen van de Nederland- sche Vereeniging voor Psychiatrie en Neu rologie zien wij hem als inleider van de centrale problemen in de klinische psychi atrie, maar ook zijn liefde voor de histopathologic dwong hem nog steeds tot het arbeiden en publicecren op dit terrein. Niet alleen in het binnenland, maar ook in het buitenland was L. Bouman bekend en geëerd. Trouwens, van meet af wist hij het contact met het buitenland vast te houden; reeds in de eerste jaren toen de waardeering voor L. Bouman door de eigen richting, die hy insloeg, niet zoo groot was, was dit het geval. Zonder twijfel moet het voor L. Bouman een groote voldoening zijn geweest, dat hij in 1929 werd aangezocht voor het uitrei ken van de Kraepelin-medaille aan Prof. O. Vogt, welke plechtigheid toen voor het eerst geschiedde en te München plaats had. L. Bouman was lid of correspondeerend lid van de Société-Medico psychologique in Zwitserland, van „Société de Neurologique te Parijs" in 1928 en van de „Royal Society of Medicin" te Londen. Van verschillende vereenigingen bekleed de hij vroeger of later het voorzitterschap, zooals van de „Nederlandsche Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie", „De Gere formeerde psychologische Studievereen." en het „Psychiatrisch-juridisch gezelschap" L. Bouman's leven was een veelomvat tend leven, waarvan zeker nu, bij zijn heen gaan, de volle beteekenis nog niet kan orden verstaan. Dat L. Bouman mot zijn warme en veel zijdige belangstelling veel jonge mannen om zich heen heeft verzameld, lag voor de hand. Zoo zijn wij zeker, treurend over het verlies, dat wij in de toekomst pas recht zullen verstaan, dat zijn arbeid en zijn geest onder zijn leerlingen zal olijven voort werken. Nijverheidsonderwijs Opleiding van leerkrachten Te Utrecht is gehouden de algemeene vergadering van het Ned. Instituut voor opleiding van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs. Blijkens het door den voor zitter, den heer G. N. M e u r s gegeven overzicht, heeft het Instituut thans een vijftal opleidingscurssusen in beheer, t. w. te 's-Gravenhage, Utrecht, Eindhoven, De venter en Coevorden. De aanvrage om toe kenning van Rijkssubsidie voor de thans in beheer zijnde cursussen, is ingediend. By de behandeling van het jaarverslag deelde Ir G. Hofstede mede, dat de Minister van Onderwijs met groote belang stelling het werk van het Instituut volgt en overtuigd zijnde van de noodzakelijkheid daarvan, diit in hoogc mate waardeert. Bij het financieel verslag van den penningmeester kwam ter sprake de Herinneringen van Dr. J. C. v. d. Does „Daar is een tijd van komen, daar is een tijd van gaan. Dat hebt ge meer vernomen, maar hebt ge 't ook verstaan?" Die beginregels van dat gedichtje van De Genestet spelen me telkens door het hoofd, als ik in de laatste dagen der week de schoolbladen opensla en de advertenties doorkijk. Een hoofd gevraagd" is de her haalde aanhef en dan volgt gewoonlijk „we gens het bereiken van den zestigjarigen leeftijd". Inderdaad, we voelen het aan den lijve, heden wel heel sterk: Daar is een tijd van gaan! Of we dat nu verstaan heb ben in den zin, zooals De Genestet het be doeld heeft, blijft een vraag. „Hél" klinkt de van verbazinp getuigende opmerking: „die ook al zestig jaar", een trekje aan de pijp, de krant verdwijnt in de prullenmand, het leven neemt zijn rechten, voort gaan we weer, het gaan is vergeten. Tot we het in onze 'naaste omgeving waarnemen, tot onze beste kennissen aan de beurt komen, tot de gestelde leeftijd ook voor ons nadert en dan in eens staat het gaan in het middelpunt van de belangstelling, dan voelen we met terdaad het weg rennen van den tijd: zestig jaar, al zoo lang geleefd, hoe kort zijn daar mee in vergelijking de jaren die nog restenI De ledige plaats Intens heb ik dat gevoeld toen ik hoorde van de ziekte en het heengaan uit de school van collega Drewes. Inderdaad, we weten bet allen, we belij den bet allen, we zeggen het volmondig den Biibelschrijver na: Wij hebben hier geen blijvende plaats en tochwe waren zoo vertrouwd geraakt met die pittige stuk ken in „De School met den Bijbel", op de vergaderingen was het vreemd, als collega Drewes niet aanwezig was, we voelden on9 veilig gesteld omdat we hem wisten in onze bestuurscolleges, in Johannes, Jacobus, Steunfonds voor Barnabas en nu ineens basta. De man, die meer dan een der ande ren de zinspreuk van Aldegonde tot den zijnen gemaakt heeft: „Rust elders'.wordt nu gedwongen tot de rust, die hand, die zoo vaardig was met de pen, is nu gedoemd om stil te zijn. Of ik er om treur? Ik zie een half lachenden trek om do mond van collega Drewes en ik hoor hem zeggen: ,,Ik ben dankbaar dat ik heb mogen en kunnen werken, do jeugd roept om arbeid, waarom zou ik treuren als ik het werk moet staken?" En dan met een samentrekken van de voorhoofdspieren: „En ik ben nog niet zonder plannen, ik heb nog wat onder handen en te zijner tijd hoop ik dat te kunnen voltooien!" Maar met dat al, aangrijpend is hef toch, als een man als Drewes niet meer als een der onzen, staande met de hand aan de ploeg of loopend in het gareel, mee aan den arbeid is. Het zal hem moeilijk zijn om Staring na te zecce*1 „Wie de angst der zee ontvlood, be schouwt nog graag haar tuimeling uit de haven", Gezaaid én geoogst Maar toch, hij mag dankbaar zijn en vol daan. Wat een rijkgezegend leven! Wat een ontplooide energie. Wat een vruchten op zijn arbeid. Mag ik U er iets van vertellen? Voor ik zijn levensloop geef, een enkele per soonlijke herinnering. Een tiental mannen van diverse pluimage zouden een uitgave voorbereiden. Die uitgave had nog al wat voeten in de aarde, vroeg nog al heel wat correspondentie, eischte ook knappe en nauwkeurige notuleering. Geen van allen was happig op het baantje van secretaris, maar Drewes wilde zich daarmee wel be lasten. En zoo begonnen we. Hij had er op gerekend. Een notu lenboek was aanwezig, hij greep zyn vulpen, haalde uit zyn tasch envelop pen, postpapier, postzegels en brief kaarten. We begonnen: drukke bespre kingen, vaststelling van de inhoud der brieven, Drewes liet zich geducht geldentoen we na drie uur vergaderen uiteen gingen, waren de notulen ingeschreven, de brieven en briefkaarten voor de verzending ge reed, onder de discussies door had Drewes dat alles in orde gemaakt Hij kon werken, dat had hij van de vroeg ste tijden geleerd. Inderdaad op hem was toepasselijk het woord: Zalig is hij. die zijn juk in zijn jeugd draagt. Hij werd geboren 15 Maart 1872 en was de oudste van een groot gezin. Zijn vader was vroeg gestorven, 't Zou dus moeilijk zijn om te gaan stu- deeren en toch was dat zijn lust. Zoo was het voor hem een uitkomst, dat hij met een beurs geplaatst werd op de Klokkenberg. Daar kon hij zijn lust tot studie botvieren, daar kwam hij tot volle ontplooiing en zoo verwierf hij met glans in 1890 de lagere acte. In Amsterdam Amsterdwim trok hem aan, daarheen ging hij onmiddellijk na zijn slagen, hij werkte er aan de scholen van Kloppers, van Van Dorp. van Gonggrijp, van Emous en van Wivand en werd in 1905 hoofd aan de school van de Vereeniging voor Christelijk onder wijs op het Rapenburg. In 1911 werd hij hoofd van de bekende school aan de Kei zersgracht 41, waar hij den heer Van Wijlen verving; in 1924 werd deze school gesplitst, de Mulo-afdeeling ging naar de Bilderdijk- straat, daar werkte Drewes tot Juni 1935 Dit lijstje Is wel niet erg belangwekkend ral voor de meeste lezers wel taai wezen, maar wat een werk in al die jaren. Ik las eens een beschrijving van een afscheid van een in de ruste gaand schoolhoofd en een der «preke-s stelde de vraag, hoeveel pijpjes krijt die man verschreven zou hebben, hoe veel fleschjes roode inkt door hem vercor- rigeerd zouden zijn. Laat ik mijn schoolmees ters hart het zwijgen opleggen. Maar dit wil ik zeggen: Drewes heeft zich niet onbetuigd gelaten in deze dingen. Ook hier was hij een matador! Jarenlang werken onder den ouden heer Emous en dan zijn vriend, zijn vertrouweling worden, dat zegt niet veel, dat zegt alles. Een geboren journalist En toch heb ik den Indmk, dat hoe ver trouwd Drewes met het schoolwezen ook was, hoe makkelijk hem het orde houden, het onderwijzen afging, hy niet de echte schoolmeester was, hij deed het met lust, met opgewektheid, mei liefde en toch zijn groote verdienste lag elders, hij was een geboren journalist. Wie van de ouderen her innert zich niet het Christelijk Schoolblad in zijn bloeiperiode, dat was in de tijd van 1910 tot 1918. Emous schreef er zijn pittige, uit zware zinnen opgebouwde artikelen in, kernachtig, zaakrijk geargumenteerd, meer geschikt voor een tijdschrift dan voor een schoolblad. Maar Drewes met luchtige hand, in een sierlijke, vlotte stijl, prikkelend tot verder lezen, af en toe een woordspe ling, soms een gewaagde opmerking, steeds den lezer vasthoudend zonder hem te vermoeien, dat was de schrijf trant van Drewes. Hoe krijg je het toch klaar om zoo'n blad vol te schrij ven, vroeg ik hem eens in dien tijd en hij begreep, dat oprechte verwonde ring me die vraag deed stellen, daar om gaf hij ook antwoord: „Maandag avond houd ik er vrij voor, dan r%oet het af zijn". Mijn verbazing werd er nog grooter door. Men moet maar korter of langer tijd in de journalistiek gewerkt hebben en men weet dat die vluchtig geschreven stukken dik wijls veel moeilijker te concipieeren zijn dan de stukken met gedegen inhoud, waarvan de bouwstoffen dikwijls door anderen gele verd zijn. En juist die journalistieke pro ductie komt onder de oogen van honderden, die men aan zich boeien moet; gebeurt dat niet, dan slinkt de lezerkring met de week. Van dat laatste had het Christelijk School blad geen last, integendeel het groeide, 't Was dan ook voor de School met den Bijbel een groote versterking toen de beide redac teuren van het Christelijk Schoolblad in do redactie van dat orgaan plaats namen, wat in 1918 gebeurde Meer dan één dagsvlinders Dat de schetsen In de schoolbladen in den smaak vielen, moge blijken uit het verzoek van den toenmal'gen districtsschoolopziener den lateren professor Gunning om een aan tal er van in boekvorm te laten verschijnen, prof. Gunning schreef er een voorrede bij, het boekwerk kreeg de pakkende titel: Van een groote steiger en ©en klein huis. Behalve in de schoolbladen schreef colle ga Drewes ook artikelen in Het Kind, Timo theus, Paodagogisch Tijdschrift voor het Christelijk Onderwijs «n Moeder Geresreld werkte hij mee aan hei blad Hollandia. de courant van ds- J C Sikkel Naast zijn jour nalistiek werk wil ik ook even no« gewag maken van andere persarheid: Hij vertaalde of liever bewerkte een Duitsch verhaal: Om des gewetens wil en vertaalde uit het Deens: Fie Carelsen. (Slot volgt) Dr J. C. VAN DER DOES. WAT DOET GIJ, ORDELIJKE, ZINDELIJKE HUISVROUW? Gij hebt als gewoonte aangenomen, eiken Vrijdag Uw kamers een groote beurt te geven, uit alle hoeken en gaten de stofnesten te verwijderen, die zich gedurende deze week hebben opgehoopt, om Uw huis voor den a.s. Zondag weer "knap" te hebben. Maar welke gewoonte hebt gij, or delijke en zindelijke huisvrouw, op Vrijdag en Zaterdag niet gevolgd De M.S.S.-gewoonte En daarom ziet Ge zoo tegen Uw dagtaak op, is alles U te vermoeiend en te veel, voelt Ge U loom, mat en lusteloos, z(jt Ge prikkelbaar tegen Uw man, Uw kinderen en Uw dienstmeisje, snauwt Ge Uw leve ranciers af en krijgt Ge den naam van onvriendelijk te zijn..», geheel onverdiend! Want het zijn de vergiftige afvalstoffen, die in Uw traag werkende ingewanden zijn achtergebleven, die Uw gestel in de war brengen en bezwaren. Ruimt die op 1 Neemt eiken Vrijdag-avond en Zaterdag avond, vóór het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets en ge ziet niet langer op tegen Uw zware huishoudelijke taak, ge ver vult deze met opgewekte blijmoedigheid. Zondags lacht en zingt ge, omdat ge U prettig en levenslustig voelt, ge zijt vriende lijk en men zegt van U: „Wat 'n lieve vrouw", M.S.S.-Cachets Maken Schoon Schip i (ook wel genaamdLaxeer- De samenstelling la echter van Deiae geneei gelijk. Al» Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 13 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar ROFFELR1JMEN. VERHUIZEN Er zijn, als je verhuizen gaat, Plezier- en sleevers-knollen, Die moeizaam zeulen of die fijn Buiten de werkploeg rollen. Op vader drukt de grootste last: Hij moet het feest betalen. Toch schijnt een grooter zorgenpak Op moeders rug te dalen: Zij moet zich aanpassen, en hóé Met meubels en gordijnen. Met mat en kleed, aan vaders beurs En 't huis. in groote lijnen. Gelukkig is er hulp genoeg: Jan kan geweldig sjouwen Kees is enorm in fantasie En plannetjes ontvouwen, Riek naait, vernaait en boort en keert Wat in gebruik kan blijven. Piet legt het zeil uitstekend, want Hij weet het af te schrijven, Loes weet de beste winkeltjes Om koopjes in te koopen En de verhuizer zal de zaak In zes uur doen verloopen. Gélukkig helpen er nog meen Catrien en Frans en Antje; Die schrijven uit de verte: Moes, Als ieder helpt een handje (Zij blijven veilig buiten schot Dan zal je het beleven Dat je om zoo'n verhuizinkje Geen steek behoeft te geven! Kom, Jan en Kees en Riek en Piet, Pak dapper aan, met Loes je, Je doet. het voor je vadertje En voor ons lieve moesje, Dan oogst je... onze beste dank, Daar kan je op vertrouwen! Er zijn nu eenmaal kinderen Die t w et en, en, die sjouwen. (Nadruk verboden LEO LENS mogelijkheid om subsidie te verkrijgen voor werklooze cursdsteru. De heer Hofstede gaf aan, op welke wijze deze verkregen kan worden. Tot leden van het bestuur werden geko zen de heeren: A. Schlamilch, van den Bond var. Ver. voor Chr. Nyverheidssonder- wijs, en A. Scherpenhuyzen, van den Bond van Ver. van Afgestudeerden van Middelb. en Technische Scholen. De verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs De wetsbepalingen op l Mairt in werking By Kon. besluit van 22 Februari zyn be halve voor het nieuwe lid 4bis van art. 28 Lo. Wet 1920 (leerlingenschaal voor scholen uit sluitend omvattende het zevende en/of de hoo- gere leerjaren van scholen voor gewoon lager onderwys) en het 4e lid van art. 63 der l.-a wet (verstrekking door 's Rijks belasting dienst van de gemengde hoofdsom voor school geldheffing) vastgesteld de data van inwer kingtreden van de diverse bepalingen van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwys. Voor de meeste bepalingen dier wet is de datum van inwerkingtreding bepaald op 1 Maart a.s. Dit wil zeggen: voor de school geldregeling van byzondere hoogere burger scholen en gymnasia; het heffen van eindexa- mengelden hoogere burgerscholen en gymna- van extraneï, leerlingenschaal, en wijzi ging van enkele andere subsidiebepalingen voor scholen voor uitgebreid lager onderwys; leerlingenschaal voor scholen voor gewoon la ger onderwys; wijziging wachtgeldregeling onderwyzers; afschaffing van byzondere bydragen aan gemeenten in de kosten van het onderwys ;opschorting van de invoering van het onderwys in lichamelijke oefening; nieu we regeling inzake de vergoeding voor terrei nen en gebouwen door gemeenten aan school besturen en terugbetaling van waarborgsom men aan byzondere lagere scholen; oezuiniging op de onderwijzersopleiding; reglement op de voorloopige pensioneering van 60-jarige onder wijzers; ontslag gehuwde onderwijzeres, niet kostwinster. Voor enkele bepalingen der bezuinigingswet is een andere datura van inwerkingtreding vastgesteld. Het nieuwe eerste lid van art. 45 duo decies der m.o.-wet en het nieuwe eerste 'an art. 169 der H.O. Wet inzake tie sub sidieregeling voor byzondere hoogere burger scholen en gymnasia treedt met ingang van 1 September a.s. in werking. Op dien datum treedt eveneens in werking de nieuwe regeling inzake de schoolgeldheffing (met uitzondering van geluk reeds boven is vermeld artikel 63 dd 4 der l.o.-wet 1920, waarvoor nog niet een datum is bepaald). Met ingang van 1 Januari a.s. zal ii werking treden de regelinsr van de bydragen van buitengemeenten in de kosten van hoogere burgerscholen en gymnasia, en met ingang van 1 Oct. 1937 treeds in werking de bepa ling, waarby de examen» in de fraaie hand werken worden afgeschaft, LEIDSCH STUDENTENCORPS Tot praeses van het collegium van het Leio- sche Studentencorps voor het studiejaar 1936 1937 is gekozen de heer H. André de la Porte. ONDERWIJSBENOEMINGEN Zierikzee R.H.B.S. Tot leerares, Mej. M. J. A. Ferm in te Maastricht. Doornspijk. Herv. School. Tot onder wijzer: J. Schalck te Zuilichem. Zwolle. Marnixschool. Afd. U.L.O. Tot onderwijzer: de heer F. Oldenhuis te Heemstede. 's-Gravenhage. Chr. MontessorischooL Tot onderwyzeres: Mej. A. M. G. d e J o n g e aldaar. Examens Academ. Examens. Utrecht. Econ. doet. Indologie, de heer A. G. F. du Puis. Amsterdam. Bevorderd tot arts de dames A. H. Ringeling en L. Melkman, bei den Amsterdam, en de heeren S. J. Tjoa, Soerabaja, en W. J. van Dorp. Utrecht. Eerste gedeelte artsexamen de heeren D. J. Otten, Amsterdam, en H. M. J. Kiviet, Zierikzee. Cand. wis- en natuurkunde: de heeren J. M. Sanders, T. v. Vuuren en G. W. A. Ryn- VRUDAG 28 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 11.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gr.pL 12.00 De Maaskanters. 2.00 Lezing. 2.30 Omroeporkest en soliste. 5.00 Kinderuur. 5.30 Variatieconcert. 6.00 Reportage. 6.10 Vervolg concert. 7.50 Berichten. 8.00 Jubileum-Avond. Toespraken en concert, HILVERSUM II 301 M. Algem. programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftle zing, meditatie. 10.30 Morgendienst door Dr. F. L. B o s, Geref. Pred. te Wilnis. 11.0012.00 Cello en piano. 12.30^ Ensem ble Van der Horst. 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Zang en piano. 4.00 TrióconoerL 5.30 Declamatie. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Boekbespreking. 8.00 Berichten. 8.05 Oratoriumconcert. (Om 9.10 Causerie). 10.30 Berichten. DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 OrgelspcL 12.10 Orkestconcert. 1.352.20 Strijkor kest. 4.20 BBC-Midland-orkest. 6.50 Cem- balomuziek. 7.10 Lezingen. 8.20 Piano recital. 8.50 Gevar. programma. 10.40 Koor- en orkestconcert. RADIO PARIS 1648 RL 12.35 Orkestconcei t. 2.50 Gram.pl. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Operettemuziek. KEULEN 456 RL 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Vroolijk programma, 5.20 Concert. 7.30 Voor Oud-Strijders. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.: 12.50 Kléin- orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Zigeuner- muziek. 8.20 Symphonieconcert. 484 M.: 12.50 Zigeunermuziek. 1.40 Zang. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest, 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud-strijders. ders en mej. J. G. Kibbeling. Doet. wis- en natuurkunde, hoofdvak geo logie: de heer J. C. A. Böhmers en hoofdvak natuurkunde: de heer J. Tj. Wiersma Rlachinisten. :e-G ravenhage. Geslaagd voor het voos Icopig diploma de heeren P, van der Schaaf te ScharnegouMm, H. Assies en K. Tiemans beiden te Utricht, M. D. J, Wijngang te Schiedam en K. van der Zwaag te Amsterdam. UIT HET SOCIALE LEVEN DE LOONEN IN HET MAATKLEEDINGBEDRIJP Vrijdagochtend om 10 uur zal op het De partement van Sociale Zaken een bespre king plaats hebben van den Rijksbemidde- laar Mr. de Vries met partijen betrokken bij het dreigend conflict in het maatklee- ding-bedrijf. Gister Is te Nijmegen aanbesteed de bouw van vier betonnen kazematten, waarvan twee te Kortwijk-Linden en twee te Oeffelt. De laagste inschrijver was L. v. d. Plas te Rosmalen voor 32.998. MOTORLICHTER VOOR FRANSCHE REKENING Opdracht aan Meyer Go's Scheeps- bouw-Mij te Zaltbommel Naar wij veri omen heeft Meyer A Cos Scheepsbouw-Mij te Zaltbommel opdracht ontvangen voor den bouw van een motor- lichter van 125 ton d.w. voor Fransche reke ning. De bouw zal geschiedien onder toe- riciht van het bureau „Veritas",

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9