STADSNIEUWS DONDERDAG 27 FE3RUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Van het Stadhuis Goedkoops stortbaden B. en W. van Leiden brengen ter alge- moene kennis, dat, mot ingang van Maan dag 2 Maart a.s.. voor werltloozen en hun gezinsleden éénmaal Der week. en wel ou Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag van des v.m. 7 uur tot des n.m. 8 u., de gelegenheid wordt opengesteld om het gemeentelijk badhuis aan de Van der Werffstraat een stortbad te nemen a 3 cent per bad. Voor de eerste maal moet de stempel kaart worden medegebracht. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. "AN STRIJEN. Secretaris. Damclub „Leiden" Gisteravond werd in Hotel Rijnland de 2e ronde gespeeld voor de bordenwedstrij den. Doordat er nogal spelers verhinderd waren is de uitslag niet volledig. Bord enwedstrij den: Th. Overdijk—F. Zeilstra 11 N. Wassenaar—P. Olivier afgebr. P. J. LemairA. Pronk afgebr. D. MegchelseW, F. Olivier 0—2 J. Boter—W. Blom 2—0 I. BaartJ. P. Segaar 2- 0 J. Vink—J. Dekker 20 J. v. Wezel—D. Laterveer 1—1 Afgebroken partij. P. J. Lemair—J. Stavlcu 20 Onderlinge wedstrijd: W. Lecflang—P. Voorkamp 0 2 G. WilschutJ. Olivier 20 B. HoogevcenC. J. Kóree 0—2 Leidsch Criminologisch Instituut Voordracht Mej. Dr. A. J. Steenhauer In haar 2de voordracht over slaap- verdoovingsmiddelen, behandelde spr. de verdoovingsmiddelen. Van de talrijke ver- "doovingsmiddelen, die toepassing vinden, werden besproken opium, morphine en co- cpïhe, in het bijzonder de door het gebruik van deze stoffen optredende vergiftigingen, zoowel acute als chronische. Hierbij kwam ook ter sprake het opium-rooken. Ter bestrijding van het misbruik van ver- doQvende middelen werden door de Haag- sche conferentie, later door den Volken bond, verschillende maatregelen voorge schreven. In Nederland dient de Opiumwet van 1928, gewijzigd in 1933, ter uitvoering van deze internationale overeenkomsten. Achterlijkheid en criminaliteit Dr. Wiersma sprak opnieuw over achter lijkheid en criminaliteit. In de vorige bij eenkomst bleek, dat achterlijkheid en mis dadigheid tamelijk dikwijls samengaan. Thans komt een drietal vragen aan de orde: 1. die naar verdere factoren, welke onmaat schappelijk gedrag bij zwakzinningen in de hand werken; 2. dié naar de beoordeeling van misdrijven door zwakzinnigen gepleegd, en 3. die naar de wijze van bestrijding en verhindering van achterlijke misdadigheid. 1. Tal van buitcnlandsche schrijvers wij zen er op, dat bij crimineele zwakzinnigen meestal ook psychisch abnormale verschijn selen van anderen dan verstandelijken aard worden aangetroffen. Deze ervaring werd ook opgedaan in het Leidache Rijksasyl voor psychopathen. Met voorbeelden kon worden toegelicht, dat bij het tot stand ko men de misdadige handelingen van zwak zinnigen temperamentsafwijkingen en ka rakterdefecten van groote beteekenis kun nen zijn. Daarnaast moet in ruime mate aandacht worden geschonken aan het mi lieu, waarin de achterlijke delinquent ver keerde. Bij de voor iedereen noodzakelijke aanpassing aan de gegeven levensomstan digheden speelt het verstand een zeer ze ker belangrijke rol. Het is dus geen wonder, dat achterlijken gemakkelijker dan norma len te kort schieten. Hoe daardoor het tot stand komen van misdrijven kan worden in de hand gewerkt, werd eveneens door voorbeelden geïllustreerd. 2. Bij de beoordeeling is natuurlijk de ma te van zwakzinnigheid in de eerste plaaU van belang. Maar het is zelden of nooit voldoende, zich tot het vaststellen van den graad van achterlijkheid te beperken. Van idioten kan op goeden grond worden be weerd, dat zij niet tot opzettelijke hande lingen in staat zijn, zoodat bij hen niet van het plegen van misdrijven kan worden ge- sproke. En ook zwaren imbecillen zal nau welijks ooit een strafbaar feit kunnen wor den toegerekend. Maar bij de imlbecillen van lichteren graad en vooral bij de de bielen -T- die de groote massa der zwakzin nige delinquenten vormen staan de zaken anders. Toerekening van eenvoudige mis- drij\*m, zooals een ongecompliceerde dief stal b.v., zal hier dikwijls nog heel goed mo gelijk zijn, terwijl bij ingewikkelder misdrij ven de toerekening geheel zal kunnen plaats vinden. 3. Bij de bestrijding der achterlijken misdadigheid kan de straf geen groote rol spelen: zij kan slechts zelden doeltreffend zijn. De zwakzinnigen kunnen echter vol gens de psychopathemvetten berecht wor den. althans voor zoover deze mogelijkheid niet door bezuinigingsoverwegingen werd besnoeid. Die toepassing behoeft lang niet altijd langdurige interneertng to beteekenen: juist bij zwakzinnigen gelukt het niet zon zelden, een leven in de maatschappij on der geneeskundig en sociaal toezicht te handhaven. Op deze wijze kan zeker veel nuttig werk worden verricht, dat door admi nistratie en rechterlijke macht in het oog gehouden moge worden. Bij het voorkomen der criminaliteit van zwakzinnigen moet de aandacht allereerst op het kind zijn gericht. Indien wij weten te voorkomen, dat achterlijke kinderen on der te zwaren druk komen te ieven, door dat hun eischen worden gesteld, waaraan zij niet kunnen voldoen, kan reeds veel ge wonnen zijn. Het zich vestigen van anti sociale gewoonten kan daardoor worden voorkomen. Ook is het karakter van zwak zinnige kinderen allerminst onopvoedbaar. zoodat de zorg voor goede en intensieve leiding veel heilzame gevolgen kan heb ben. Ten slotte dient in dit verband te worden overwogen, in hoeverre voorzichtig toegepaste sterilisatiemaatregelen zu'len moeten worden ingevoerd. In Denemarken is men nogal enthousiast; in Engeland wor den zij aanbevolen. Eervol ontslag Notariaat Naar de tscourant van heden meldt is aan No B. J. J. N. T r oo s t met in- gong van morgen eervol ontslag verleend; DE WILDE SAGE VAN HET SPOOKSCHIP Op de eljde Chr. H.B.S.-avond Openbare les dr C. P. van Nes £cn uitstekende uitvoering „De ontwikkeling der orthopaedic" Dr. C. P. van Nes, directeur van de Anna- Kliniek voor Misvormden alhier, toegelaten als privaat-docent in de orthopaedie aan de Leidsche Universiteit, heeft gistermiddag zijn colleges geopend met het houden van een openbare les in het klein auditorium der Leidsche Universiteit over: „De ontwik- ling der orthopaedie. Spr. ving zijn rede aan mot op te mer ken goed te doen, bij deze gelegenheid eenige beschouwingen te geven over de ontwikke ling der rthopaedie. Werd vroeger onder orthopaedie verstaan: de kunst om do kinderen recht te houden; zoo moet de hedendaagsciie definitie luiden: het deel der medische wetenschap, dat zich bezig houdt met het bestudeeren, voorko men en behandelen van -de functiestoornis sen van het houding- en bewegingsapparaat Omdat lichamelijke gebrekkigheid gewoou lijk het gevolg is van een aandoening val lende onder deze omschrijving, zal de or thopaedist zich in de eerste plaats met de behandeling van den ^ebrekkigen mede- mensch bezighouden. Hieraan heeft Ln den loop der eeuwen veel ontbroken; in de IK* eeuw kwam een kentering en pas in de laatste helft van de vorige eeuw is men gaan Inzien, dat het in het belang der maatschappij was van lastige, leegloopende steuntrekkers werkzame, gelukkige burgers te maken. In verschillende Duitscho staten is de zorg voor den lichamelijk gebrekkige wettelijk geregeld. De verzorging geschiedt in zg. „Krüppei- heime". waarvan Duitschland er 80 bezit, met 12.500 beschikbare bedden. In Engeland en Amerika staan een groot aantal zieken huizen ter beschikking voor hetzelfde doel. Een aantal ervan wordt gesteund door sub sidies van officieele zijde. Terwijl vroeger voornamelijk aangeboren ziekelijke afwijkingen tot lichamelijke ge brekkigheid leiden, is zij tegenwoordig in toenemende mate het gevolg van bedrijfs- en verkeersongevallen. Reeds van af de vroegste tijden kan men de beoefening van orthopaedische behande lingswijzen waarnemen. Mummies van 2750 jaar v. Chr. blijken reeds op doeltreffende wijze gespalkt te zijn. Ten tijde van Hippo crates stond de behandeling van beenbreu ken, ontwrichtingen en verkrommingen op een vrij hoog peil. In de volgende eeuwen was een tijdelijke achteruitgang waar te nemen; pas de 18de eeuw bracht weer een belangrijke opleving. In 1790 opent Venei in Zwitserland de eerste othopaedische kliniek. In Duitsch land, Frankrijk en Italië werden toen even- énns orthopaedische instituten opgericht', ook Ln Dén Haag bestaat een tijdlang een dergelijke inrichting, die in den volksmond .•Bullenpaleis" werd genaamd. De behandelingswijzen in deze inrichtin gen waren vnl. conservatief. Pas na het in voeren van de narcose en de ontdekking van de antisepals kon ook de operatieve ingreep worden benut ter correctie van misvormin gen. De uitvinding van het gipsverband door onzen landgenoot Matthijssen en de ontdekking der Röntgenstralen droegen er toe bij, dat de orthopaedie zich in de twee de helft der 18de eeuw opvallend snel ont wikkelde. Spoedig bleek, dat operatief ingrijpen al leen meestal geen genezing bracht Alleen door toevoeging van mechanische en gyb- riastische nabehandeling waren blijvende resultaten te bereiken. Zoo ontstond tegen 't einde der vorige eeuw de hedendaagsclïë orthopaedie door een vereenlging van de drie orthopaedische scholen, die tot dien tijd onafhankelijk en vaak in strijd met elkaar waren werkzaam geweest De orthopaedie is dus niet, zooals het vaak wordt voorgesteld, een van de chirur gie afgescheiden specialisme. Reeds lang voor de opkomst van de moderne asepti- sohe chirurgie bestonden orthopaedische in stituten, waar de gebrelckigen behandeld werden met middelen, die nog heden tot de uitrusting van den orthopaedist behooren. Door verbetering van het onderwijs in de orthopaedie al in de toekomst dreigende gebrekkigheid vroe-ger worden herkend en zal het mogelijk zijn een belangrijk deel der lichamelijke gebrekkigheid te voorkomen. Vereen, voor Chr. Fröbelscholen Ouderavond School Heerensingel Gisterenavond werd in de school Heeren- singel een ouderavond gehouden, welk' zeer goed bezocht was. De avond werd gc leid door den heer G. Pothuis, die de tal rijke aanwezigen vei-zocht te zingen Ps. 84 3 en daarna voorging in gebed. Gelezen werd Lukas 18 vers 15 tot en met 17, waar aan de Voorzitter zijn openingswoord ont leende. Hij wees op de groote Kindervriend die nog steeds met uitgebreide armen staat om de kinderen tot zich te trekken en dank te de ouders voor de liefde en trouw die zij ook in het afgeloopen jaar aan de school betoond hebben. Nadat de thee was rond gediend werd in een 7-tal tafreelen een voor stelling gegeven van een Matressenschool- tje in 1800. Door het personeel van de school werd op onnavolgbare wijze een uitbeelding gegeven van de toestanden op het gebied van de „bewaarscholen" omstreeks 1800, en waarin het verschil met de nu bestaande Fröbelscholen wel heel duidelijk in het licht, werd gesteld. Wat is er gelachen bij het aanschouwen van het onderwijs in het Ma- tressenschooltje en hoe aardig was de voor stelling van de vergadering van het Dames- Comité dat de sollicitaties moest beoordee- len van de gegadigden naar de betrekking van Matres voor de op te richten school. Het woord van dank van den Voorzitter voor de mooie vertolking was dan ook ze ker op zijn plaats. Na de pauze sprak de heer Goslinga enkele woorden van opwekking tot de ouders en deed eenige m^dedeelingen van internen aard. Vervoleens hield het hoofd der school mei. De Rave een inleiding gesteld: „De arbeid in onze Fröbelscholen". In vogel vlucht behandelde zii de verschillende vak ken die op de school worden onderwezen en vond gelegenheid om verschillende prac- tische raadgevingen ten beste te geven. De heer Schipper vroeg nu het woord om het bestuur en 't personeel van de school na mens de ouders te danken voor alles wat in het verloopen jaar weder voor de kleu ters was gedaan. Als lid van de commissie van Toezicht op het bewaarschoolonderwiis kon hij verklaren dat deze school goed staat aangeschreven en wenschte hij be stuur en perse -«el de zegen Gods op het moeilijkp werk. Na een kort slotwoord van den voorzitter werd deze goed geslaagde avond door den voorzitter gesloten nadat de heer v. d. Bie pas voorgegaan. Het hoofdmoment van de uitvoering van de. Chr. H.B.S.-vcreenigiiig in de Stadsge hoorzaal was de opvoering van het spreek- kobr „Het Spookschip de Vliegende Hollan der", dat Jan H. de Groot in do jubileum bundel „Het heerlijk Ambacht" van de Chr. Auteurskring heeft gepubliceerd in samen werking met den heer E. M. van Diffelen. De Chr. H.B.S.-verecnigiug heeft met deze opvoering heel wat aangedurfd, maar wij kunnen reeds dadelijk vaststellen, dat deze durf in alle opzichten Is beloond. Het opge voerde spreekkoor wijkt, veraf van de too- neelstukjes. die men telken jpre placht te geven en die helaas bij gebrek aan stof meestal leeg en oppervlakkig en zelfs dik wijls zou'eloos waren. Hier had men te doen met een uitgesproken Christelijk stuk, „e£n oud verhaal van ieder monschenkind, dat zonder trouw aan God, trouw zweert aan eigen kpacht". In de wilde sage van het Spookschip, het oud verhaal dat altijd herliegint, wordt ge- teekeaxl het menschenlèven als een reis, die begint bij zon. Maar snel breekt de storm in 't want en elke kim valt dicht naar 't eeuwig vaderland. De matrozen willen in overmoed hun eigen weg gaan. Vrijheid is hun kapitein. De wind zal hunne stuurman zijn. Ze nemen do verantwoording op zich. God of duivel, zij zullen het wagen. De offi cieren worden verjaagd en de brug wordt genomen. „Toen brak de band tusschen God en menscth". Na vele dagen en nachten te hebben rondgezworven gaan de matrozen twijfelen. Is er geen land, geen kust te zien. Neen, alleen sterren en golven. Maar ze wil len land. als het van God niet is, dan uit Satans hand. Er komt een donker en drol- gend spookschip aan, een boekanier, met de duivel aan boord. De angst groeit onder de matrozen. De satan vertelt hun 't sprookje van het zoete geluksland, maar de s to I'm neemt toe en temidden daarvan ontpopt de Vliegende Hollander zich in zijn ware. gedaante en stort zijn vloek uit. De matrozen in groeiende angst en stijgende onrust krij gen berouw van hun daad en spieeken om vergiffenis voor zonde en eigenwiaan. In de epiloog wordt dan gezegd: Geen mensch bad ooit vergeefs om redding van de dood. Hoever hij ook vian Godes wil is afge dwaald. Reeds deze zeer beknopte weergave van de inhoud van het stuk kan de indruk wek ken. dat er iets moois en aangrijpends van te maken is. Er staan daartoe vele wegen open. Wij kunnen ons voorstellen dat het stuk, tienmaal gespeeld door tien verschil lende clubs onder leiding van tien verschil lende personen, ook tienmaal eem heel ver schillende indruk zal maken. De mogelijk heden zijn hier vele. De weg waarin de H.B.S.-vereoniging het gezocht heeft, was een zeer goede. Een strak decor, een kleu rige coslumeering en een sobere opvatting van de te zeggen verzen maakten een uit stekend geheel. Het spreekkoor staat voor groote moeilijkheden. Ken staat hier eigen lijk nog voor onontgonnen terrein en er ont brak hieraan dan ook nogal het een en an- der. O.i. had men ook veel meer de kracht van het gebaar en van de gelaatsexpressie uit kunnen buiten, beter lichteffecten kun nen bewerkstelligen en een betere onder streping kunnen vinden van verschillende gedeelten door tooneelgeluidem Maar in elk geval opende dit speekkoor een wijd verge zicht op hetgeen op dit gebied, met volhar ding en het verzetten vsan veel pioniers arbeid te bereiken valt. Als de Chr. auteurs ons maar van goede stof voorzien, want Ln dit opzicht ontbreekt nog bijna alles. Met te wijzen op de leemten die we moes ten constateeren bedoelen we echter in het geheel niets af te breken. Want meer dan te Laken valt er te loven, valt in de eerste plaats het moedig initiatief te loven en moet worden gezegd dat er qua voordracht en opzet heele goede dingen zijn gepresteerd. Het stuk maakte groote indruk op de zaal een indruk, die sporen na zal laten. Het programma gaf verder lichtere kost: een vroolijke, fleurige klompendans, een aardige pantomime „Het Standbeeld", leuke liedjes van „The Song Singers" en een blij spelletje „Voor het Diner", met alle welke nummers men groot succes oogstte. Oranje-Cantate Door het Kinderkoor „Ex Animo" zal met medewerking van het Gemengd Koor op Dinsdag 3 Maart a.s. in de Stadsgehoorzaal bovengenoemde Cantante van H. W. de Wolff worden uitgevoerd. Dit is een bijzon der mooie compositie en wij kunnen onze lezers dan ook ten zeerste aanraden dezen avond vrij te houden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van hedenavond. Chr. School Hooge Morschweg Ouderavond Gisteravond werd in het gymnastiek lokaal de ouderavond gehouden van de Chr. School aan den Hooge Morschweg (hoofd de heer Tijmstra). Deze sprak een openingswoord waarin hij wees op de schoone taak der onderwijzers om de kin deren tot God te leiden. De heer Van den Bosch sprak een dank woord tot het onderwijzend personeel, waarna de heer Tijmstra de wederwaardig heden van de school In het afgeloopon jaar in het kort de revue liet passeeren. Het aantal leerlingen in 1935 bedroeg 220 en dit jaar is de inschrijving nog nooit zoo groot geweest. Spr. wees op het schreiend gebrek van een Chr. bewaarschool in deze wijk. Overwogen dient te wprden of het niet mogelijk is een school te onderhouden door het particulier initiatief. Spr. ver klaarde zich tegen schoolkindervoeding, waardoor het gezin wordt ontwricht. De kinderen behooren thuis te eten. Daarna wees Spr. op de goede verstandhouding on der het personeel der school. De onderwij zeres Mei. Bosch, gaat op 1 Maart de school wegens huwelijk verlaten. Dit beteekent een groot verlies. Vervolgens zong mej. Bosch eenige lie deren en voerde de heer Keler met zijn jon gens een aantal gymnastische oefeningen uit. De leerlingen boden hem een bloemen mandje aan. De Inspecteur van Chr. Nat. Schoolon derwijs, de heer Van Malsem, sprak eenige woorden tot ouders en onderwijzers en noemde de school een door Gods hand bij zonder gezegende Na de pauze zongen de kinderen van de derde klasse een aardig zangstukje. Daarna werd de avond door den heer Tijmstra gesloten, waarna de ouders gele genheid kregen het werk der kinderen te bezichtigen en een praatje te maken met de onderwijzers. De ontsiering der Leidsche grachten en straten De heer Jonker over Stadsbeplanting Naar aanleiding van het feit, dat in den laatsten tijd een zoer groot aantal boomen op de Leidsche straten en grachten is ge rooid, waarbij vooral de ontt;/keling van het Rapenburg aandacht heeft getrokken, heeft de chef van den plantsoendienst, de heer J. Jonker, gisteravond voor de verceniging „Oud Leiden" een voordracht gehouden over de stadsbeplanting. De heer Jonker wees er op, dat de beplan ting in Leiden zich in vroegeren tijd heeft beperkt tot de voornaamste singels en grach ten en dat ,or van een straatbeplanting eigen lijk geen sprake was. Bijna uitsluitend lin den en vooral iepen werden gebruikt. Ook Ln vroegeren tijd was er reeds sprake van zieke boomen en moest bij herhaling worden over gegaan tot het rooien van een geheele gracht. Kort na de stichting van do Leidsche IIoo- geschool wordt in een besohrijving gezegd, dat het academiegebouw gelegen is aan een heerlijk 'breede straat en een schoon breed water, met hooge ou groote Iindenbooraen ter weerszijden beplant en bezet, onder wel ke het in den zomer zoer vermakelijk te wandelen is. Hoelang deze linden het Rapen burg hebben gesierd valt moeilijk na te gaan. Het oudste rapport betrekking heb bend op het rooien van hoornen op het Ra penburg en ook elders in de stad. dateert van 1740, toen aan Jacob van Werven werd opgedragen te adviseeren of tot rooien moest worden overgegaan of dat uitstel nog moge lijk was. Hem werd nok gevraagd hoeveel de oude boomen zouden opbrengen en of dit voldoende zou zijn voor een nieuwe beplan ting. Uit een bestek blijkt- aldus de heer Jonker, dat de in de laatste weken op het Rapen brug gerooide iepen in 1863 zijn geplant. Spr. wees er op dat de boomen, gebruikt voor straatbeplanting, spoediger ziek en oud worden dan in de vrije natuur. De bestra ting, het aanleggen van leidingen enz. zijn daarvan oorzaak. In een stad moeten de boomen sterk worden gesnoeid, waardoor zij dikwijls inrotten tot ver in den stam, waar door zij gevaar gaan opleveren voor de open bare veiligheid. Dit is ook het geval ge weest met dn iepen op het Rajjenburg. Reeds in 1928 werd er op gewezen, dat de heplan ting op het Rapenburg te oud werd en is geadviseerd een behoorlijk zware boom te kweeken ter vervanging van de iepen. In 1928 ging ook de iepziekte, die voor dien tijd te Leiden slechts sporadisch was voor gekomen, zich in ernstige mate doen gel den, zoodat ten slotte nu enkele weken ge leden alle iepen, zoo karakteristiek voor het Rapenburg moeten worden gerooid. Deze onttakeling van het Rapenburg is slechts tijdelijk, meende de heer Jonker, want de iepen worden vervangen door Hollandsche linden en in den tijd van ongeveer tien jaren zal het Rapenburg weer het oude bo^chrijke beeld bieden. Het rooien van de iepen heeft voordeelen, meende spr. Er wordt thans wat ruimer geplant dan vroeger, het geen in de eerste plaats het verkeer ten goede komt, maar wat daarenboven een beter uitzicht mogelijk maakt op de mooie oude gevels. BURGERLIJKE STAND iter—de Rootf z C' i Heemskerkv Veen -i C Jansen—Roos z A M SchokkerStartman d C G Kaak Har endorp d OVERLEDEN: H P Ho&ervorst—Oostdam, vr 62 jr A v d Reüden, dr, 8 Jr E J de Haanv SchooMerwoerd den Bezemer. vr 37 J D v Ermond, m, 63 Jr GEHUWD- B J v Kampen en G v Leeuwen H Sligfrers en A v d Hoogt HA Duüm en M l'Ecluse P v Leeuwin en Chr Jonge- Jan J W Rnüdera en J M B G Schouten C v Herwaarden «n M C v d Pompe N A de Bruijn en A C H J v Leeuwen UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN UITVOERING „SURSUM CORDA" In het Nutsgebouw gaf de Chr. Gem. Zang vfireeniging „Sursum Corda" Woensdag avond haar jaarlijksche uitvoering, onder leiding van haar directeur' den heer J. van Beek, van Woerden. Deze avond is een succes geworden, zoo wel voor het koor ais voor allen die mede werking verleenden, niet het minst voor den directeur. Voor de ]>auze zongen koor en meisjes koor resp. 5 en 3 nummers. We beluisterden veel goede stemmen èn bij sopraan èn bij altpartij. Het koor zong heel goed „Agnus Dei" van Hendrik Altink. Van het meisjes koor klonk „Sneeuwklokjes" van P. M. Zij derlaan snoezig. In fragmenten uit het Oratorium van ,-Paulus" kregen we al een voorproefje van wat na de pauze geboden zou worden, nl. „Das Lied von der Glocke" van A. Romberg. Hierin was het koor mees- tèrdijk, waarbij we inzonderheid willen noa men de dames Saton en Kerkhoven, die uit nemend de solisten-partijen vertolkten. Ook de tenor-solist, bleek een goede keus te zijn. Aan het geheel verleende medewerking de heer F. van Elk. alhier, bariton, de jeugdige G. Dam te Zeist, pianist, en het Boskoopsch Strijkorkest. Een medewerking waar „Sur sum" eer mee ingelegd heeft. Deze fijne uitvoering werd geopend en ge sloten door den heer W. .T. v. d. Rrink. Aan den directeur en den heer Van Elk werden bloemen aangeboden. VERKEER OVER DE BRUGGEN BIJ GOUWSLUIS De laatste dagen worden steeds vracht- autobestuurders op de bon gezet en terug gezonden, wanneer bij het passeeren van ie bruggen Gouwsluls hooge zijde de wielbelas- ting hooger is dan 15(10 Kg. Nu zullen de meeste vrachtauto's bij eenige belasting spoe dig dit gewicht hebben. Bestuurders doen goed aandacht te schenken aan deze bepa ling. T)at een nieuwe brug hier dringendp eisch' wordt blijkt nu duidelijk ONGELUK VOORKOMEN Gisteren reed op den Steekterweg "n auto met twee aanhangwagens. Do laatste begon bedenkelijke teekenen van inzakken te ver- toonen. Tijdig werd de bestuurder hierop attent gemaakt, wa; rdoor een ongeluk kon worden voorkomen, daar anders dp aan hangwagen met een zwaai over den rijweg was gekomen. J.V. ..DE HEERE IS ONZE BANIER" In het Evangelisatiegebouw aan de Hooft- straat sprak Woensdagavond voor de Ned. Hery. J. V. op Geref. Grondslag \De Heere is onze Banier" Ds. J. Poot uit Bunschoten Na opening mot gobed en Schriftlezing sprak Ds. Poor naar aanleiding van 2 Kron 33 12 en 13. Koning Manasse, opgevoed in de vreeze des Hoeren, yerviel zoude, en deed do inwoners van Jeruzalem dwalen, dat ze erger doden dan de heidenen. Ook van onze tijd kan gezegd worden dat ieder in de wereld zijn eigen God zoekt, Toch was de opvoeding van Manasse van heel veel beteekenis, want later bekeerde hij zioh tot den Heere en erkende dat de Heere God was. Op de groote roeping voor cTo ouders ten opzichte van hun kinderen werd hier gewezen. Maar ook, dat hoe groot da zonde is. de Heere na berouw ook vergeeft. JUBILEUM De hoer K. L. Mulder herdacht gisteren zijn 12y2-jarig jubileum als baas bij het Ge meontelijk Gasbedrijf. HILLEGOM OPENING HUISBROEITENTOONSTELLING Woensdagmiddag werd de huisbroeitcn- stclling ton bate der Chr. Fröbelschool ge opend. De organisator, <la heer D. van Eg- mond. heet allen welkom en dankt de ver schillende dames en heeren voor hun be reidwilligheid om aan het welslagen van deze tentoonstelling mede te werken. Een speciaal woord van dank komt zeker toe aan den hoer E. Aaij, die gezorgd heeft voor de opstelling der bloemen, hetgeen dan ook voor honderd procent geslaagd genoemd kan worden. Ofschoon de tentoonstelling niet aroot is- kan toch gezegd worden dat zij. wat betreft de kwaliteit der bloemen, kan wedijveren met iedere andere huisbroQiten- l.oonstelllng Hierna kreeg de heer Jb. Vermeer, wet houder van onderwijs, gelegenheid om het oponingswoord te spreken. Spr. begint mot hulde te brengen aan de jongens en meis jes van de Boaz- en Fröbelschool voor hot mooie resultaat, dat zij bereikt hebben. Aan deze arbeid zit ook een poodagoglsehe zijde, niet alleen wordt er de solidariteitsge- dachte door bijgebracht, maar ook de liefde voor planten en bloemen wordt er grooter door en men ziet hierdoor ook Gods grootheid in de natuur. Als wethouder van onderwijs krijgt spr. vele vraagstukken te behandelen. Het moeilijkste is echter wel het financieels vraagstuk. Steeds meer wor den de kosten voor het onderwijs gedrukt. Do subsidie voor het kleuteronderwijs is echter ook dit iaar weer gehandhaafd, ook al omdat hot bedrag toch reeds klein is. De exploitatie der klpulorschool is en blijft echter een moeilijkheid. Vervolgens wijst spr. nogmaals op de voedende gedachte die van deze tentoon stelling uitgaat, daar hot particulier initia tief er door wordt versterkt. Eerst moeten wij zelf ons best doen en de hulp van oo overheid moet op de tweede plaats gezet worden. Spr. eindigt met do wonsch dat deze tentoonstelling voor.de commissie een waar financieel succes zal worden Vervolgens werd nog het woord gevoerd door Ds. Krabbe. De 1ste prijzen voor deze tentoonstelling werden toegekend aan: Boaz-school klas 1 K. Heij; klas 2 Delia Passchier; klas 3 J. Frijlink: klas 4 Roelof der Nederlanden; klas 5 C Bonman: klas 6 J. Jansen; Fröhel school H. V. van Zanten. Van de particuliere inzendingen verkreeg J. Frijlink een prijs en mej. F. Krabbe een eervolle vermelding met lof van de jury. De Jury bestond uit de heeren D. van Eg- mond, H. H. V. van Zanten en J. H. V. van Zanten Azn. Aap deze tentoonstelling zijn nog eenige vermakelijkheden verbonden en een bezoek is dan ook ze®r zeker aan te bevelem KATWIJK BONDSAVOwd A.N.W3. Naar wij vernemen, zal op 12 Maart a.s. de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. alhier een Bondsavond organiseeren, besHande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboe ken. enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, wan del- en rui tertoeristen, een lezing over het werk van den Bond en de vertooning van een interessante film. De Bondsavond is. zoowel voor niet-leden als voor leden, kos te loos toegangelijk Wij verwachten, dat de velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met het ge heele Bondswerk kennis te maken, maar toch den bekenden en zoo nuttigen „Bond van de wegwijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de kaarten en gidsen, an dere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weggebruiker en toerist te bezichtigen en wat meer te vernemen omtrent den voor- treffelijken, baanbrekenden Bondsarbeid. KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUW Het ls moeilijk voor tegenspraak vatbaar dat de prijzen voor bijna alle producten nog steeds een goede, soms een boste prijs op brengen. Met te beweren dat zulks voor de tuinders nog geen loonende uitkomst geeft, treden we in herhalingen. Dit mag van al- gemeene bekendheid worden geacht, al zijn er uitzonderingen op den regel. Alle kool soorten, gele, roode, groene, boerenkool gaan voor prijzen die men in langen tijd tijd niet heeft gekend.Evenzoo voor peen, waschpeen, zoowel als grove peen. Het zijn alleen uien, die steeds een te lage prijs opbrachten en soms de selderieknollen, dat hier echter geen hoofdproduct is. De prij zen waren deze week als volgt: gele kool per 100 van f 11.30 tot f 18.70, roode kool van f 8.30 tot f 19.80 ln de goede soort, groene kool varieerend van f 1.80 tot f 3.40 per 100 stuks. Kroten werden steeds duurder en brachten van f 4.80 tot f 5.50 per 100 Kg. op. Waschpeen ging ook nog naar boven. Er kon al van f 11.50 tot f 13.25 voor de goede kwaliteit genoteerd worden. Zelfs grove Deen bracht een goede prijs op. van f 2.30 tot f 2.50 per 100 Kg. Uien waren deze week iets meer gevraagd en de prijs liep wat op; er werd gekocht van f 2.20 tot f 2.50 per 100 Kg. Boerenkool ging in verschillende prijzen naar gelang van kwaliteit; betaald werd van f 0.60 tot f 0.95 per kist van 6 Kg. Het is in het algemeen vrij stil in de tuin bouwbedrijven. Er is weinig animo om extra werkzaamheden, zooals diepspitten b.v.. te laten verrichten, omdat de financiën zulks niet toelaten en verder omdat men .1e toekomst vrij pessimistisch inziet, mogelijk misschien wel een beetje te donker. Het zijn hier bijna alle gemengde bedrijven, dus ook de zeer slechte uitkomsten van het hollen- bedrijf, met de trekkerii, worden danig ge voeld. Het trekken gaf dit seizoen eerder verlies dan winst. Met het uitzaaien van peen, alhoewel wat vroeg, is door enkelen reeds een begin gemaakt. Ook met hpt uit zaaien van bloemkoolzaad is men aangpvan gen. Wat er overigens momenteel te doen is wordt als regel door eigen krachten ver richt. Voor het overige hangt pen en ander van de weersgesteldheid af. Die kan in een program van werkzaamheden heel wat wij ziging brengen. KATWIJK AAN ZEE JAARVERSLAG VAN DE VEREENIGING „DE VERPLEGING" Voor de jaarvergadering van deze Ver- eeniging bestond wederom groote belang- RADIO- DISTRIBUTIE DONDERDAG 27 FEBRUARI Pmgruonma 3: 8 Brussel VI: !».2q Keulen: 11.20 Kalu 'Iborar: 12.05 ParUs R; 13.05 Brussel VI: 14.20 Kuluniibors; 15.20 Keulen: 17.20 Brus sol VI- 18.50 Brussel Fr: 10.10 BeromuTWter: 20,Sn Berlijn21.20 Home of dlv; 21.50 Berlijn: Wei of dl\ Dlv. P. L. J. Coebcrgh, Leidsche Water- 0 B-usael Fr; 82.20 Deutschl-Bender: 10.35 Parits R: 13.05 Brussel VI: 15.05 har li b R: 15.20 Deutschl -sen der; 16.20 Parijs 'R: 17.20 Keulen: 10.20 Londen Ree: 20.20 Droltwic'.i: 21.50 London Res; 23.20 Brussol VI: 23.30 Londen Rog Programma 4: S.05 Parijs R: 8-20 Dlvorsin: 10 35 Londen Rep: 12.10 Drol wlch; IS.35 Lon den Rep: 17.S6 Drottwlch; 18.20 Diversen: 18.50 Iondon Rep; 19.20 Bcromimster; 20 20 Gram.- muziek GRD: 21.40 Wcenon of dlv; 22.20 Ber lijn.- 23.20 "VVeenen of div. Agenda APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst, der apotheken wordt van Maandag '-ii Februari tot en met Zondag 1 Maart a.s. waargenomen door de apo'heken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. tclef. 523 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgecst, telef. 274. stelling. Zij werd door den voorzitter, den lieer D. G. van Leeuwen, geopend. Hij heette allen wolkom en verheugde zich over de groote belangstelling. De Vereeni- ging is in hot afgeloopen jaar weer voor velen van groot nut geweest en het is dan ook oen verblijdend verschijnsel te noe men, dat dit wordt ingezien. Het lodental is weer aanmerkelijk gestegen. Toch ver mengt ons vercenlgingsjaar blijdschap en droefheid; droefheid, daar de vereen, in den persoon van wijlen Notaris Eordbeek als lid van de Commissie van Toezicht, een be kwaam adviseur verloor; terwijl de heer M. van der Bent, door zich elders te gaan vestigen, geen deel meer van genoemde Commissie kon uitmaken. Ook heeft de Vei'ceniging veel verloren ln de persoon van wijlen Dr. J. Eikclcnboom, welke al tijd groote belangstelling aan den dag legde voor het werk van de verpleging. De secretaris, de heer K. Dijkdrenth, bracht zijn jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: Met 1 October 1935 was het 12'/2 jaar ge leden, dat onze zoo bloeiende Vereenlging in werking werd gesteld. De Verceniging is sinds da oprichting aanmerkelijk groo ter. Het eerste boekjaar telde 7800 leden; dit aantal bedroeg in 1935 niet minder dan 14.003. Werd het eerste jaar betaald een bedrag van f 8774.50, in het afgeloopen jaar was dit een bedrag van f 19.000, In het eerste jaar werden 65 leden ter ver pleging opgenomen; in het afgeloopen jaar bedroeg dit aantal 323. In alle 13 jaar bij elkander geteld, zijn 2950 personen ver pleegd geworden met een totaal van 69.99'.) verpleegdagen; waarvoor uitgegeven is een bedrag van f 165.481.501 In het afgeloppeTl jaar werden 323 loden in een der Leldèehe-- ziekenhuizen opgenomen met een totaal van 7836 verpleegdagen; hiervoor werd een bedrag van f 19.000 betaald. Het ledental bedroeg December 1935: 14.013 loden; 8890 betalende, met een vermeerdering van 53 loden. Wat het operatiefonds betreft, aan 31 patiënten word uitkeering gedaan, daar voor hen in het Academisch Ziekenhuis geen plaats was. Ook dit fonds had een ba tig saldo. Het ledental bedroeg 13.463; er was een vermeerdering van 218 leden. Van de ziekenauto maakten 461 leden gebruik, op advies van den dokter; er werden 67 particuliere ritten gemaakt, terwijl 11 keer voor eerste hulp gereden moest wor den. Het bestuur had een voorstel gomaaht, om de leden voor vervoer een kleine ver goeding te vragen. Ook werd een woord van dank gebracht aan de beide boden der Vereeniging. De ponningmeester, de heer Jer. Varke- vlsser deelde modo, dat de rekoning voor de afd. Verpleging sloot met een totaal be drag van f 28024.27 en een batig saldo van f 1115.16. Voor de afd. operatiefonds bedragen deze cijfers resp. f 3658.79 en f 578.99. Namens de kascommissie werd bij mon de van don heer Noppe verklaard, dat boe ken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. Bij dc bestuursverkiezing wer den do aftredende leden G. Ivoelewijn en J. Vooijs, met overgroote meerderheid herko zen. Tot leden van de Commissie van Toe zicht werden gekozen de heeren Notaris Matthijs en J. Houwaard. Tot leden voor nazien van de looponde rekening werden, benoemd de heeren: A. Kuijt, H. Ros en C Timmermans. Na uitvoerige bespreking werd het voor stel van het bestuur om een bijdrage to storten voor vervoer per ziekenauto, terug genomen. Uitdrukkelijk werd verklaard, dat bij sommigen de meening nog heerscht dat de ziekenauto een autobus Katwijk Leiden visa-versa is. Alleen kan hiervan gebruik gemaakt worden door patiënten, welke om de een of andere reden niet met een ander voertuig vervoerd kunnen wor den. Besloten wordt, om met ernstige ge vallen, per luxe-auto te vervoeren. Bij dé rondvraag maakte ook een. punt van bespreking uit, de opneming van pa tiënten in de Anna-kliniek. Het gebeurt dat sommigen langen tijd moeten wachten, al vorens hierin opgenomen te worden, daar dan pas een z.g.n. „Rijksbed" vrij komt. Namens de vergadering bracht de heer J. Volboda het bestuur dank, dat getoond heeft paraat te zijn. Van de plaatselijke doktoren waren aan wezig Dr. C. Steinz cn Dr. Honting. AANGIFTE A. I., uit de Zuidstraat, deed aéngifte van vermoedelijke verduistering van een naaimachine door L. B., tc Leiden. WAARSCHUWING De politie waarschuwt het publiek tegen het koopen van corsetten en buikbanden, welke door dames, welke er mee langs de deur venten, worden aangeboden.. KOUDEKERK AFSCHEID BIJ DE BURGERWACHT Gisteravond had in de O. L. School alhier het afscheid plaats van den commandant v. cl. Koudekerksche Burgerwacht, den heer A. Timmermans, van Oegstgeest, volontair ter secretarie alhier, wien wegens vcrande- 'ing van werkzaamheden door den Burge meester eervol ontslag was verleend. De heer Timmermans sprak bij dit af. scheid het bestuur en leden toe. Spr. bracht den burgemeester, het bestuur

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6