DE MILITAIRE IN JAPAN OPSTAND DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland De motieven der muiters Rust zou te Tokio zijn weergekeerd Vermoedelijk zijn er eer. tachtigtal dooden De nadere berichten die ons bereiken over de plaats gehad hebbende militaire onlusten in de Japansche hoofdstad bevat- J ten nog zeer vele elementen van onzeker- lieid. Zoo zou men geneigd zijn op gezag van de officieele mededeeling dat overal te Tokio de rust hersteld is aan te nemen, dat de regeering ten volle den toestand in de hand heeft Het ontbreken echter van betrouwbaar nieuws aangaande de ontwa pening der militaire rebellen maant in dit opzicht tot voorzichtigheid. Gelijk ook uit de verwarde geruchten omtrent het lot den minister van financiën Takahasji valt op te maken is er onderling nog zeer veel tegenspraak in de berichtgeving, vermoe delijk mede veroorzaakt door een tekort aan begrip van de in Japan heerscbende politieke zeden en gewoonten. Het totale aantal personen, dat bij de troebelen van gisteren het leven heeft laten, wordt thans op tachtig geschat Zoo als men weet behooren tot hen drie zeer prominente figuren: de Japansche premier Okada, wiens naam reeds stamde uit de dagen van den Russisch-Japanschen oorlog: Saito, eveneens uit marinekringen afkom stig, die in 1927 met de leiding van de Ja pansche delegatie ter Vlootconferentie be last was; en Takahasji, een autoriteit van internationale grootte, die in zijn zeer werkzaam leven zes malen de portefeuille van financiën heeft beheerd. Deze drie staatslieden, vertegenwoordi gers van 'n regiem, dat gematigdheid voor stond en tegen het drijven der Japansche militaire clique trachtte stand te houden, is tenslotte aan het extreme patriottisme van deze kringen ten offer gevallen. Naar verluidt wenscht de Japansche re geering tegen de muiters geen geweld te gebruiken; deze houden enkele stadswij ken bezet om op deze manier druk op het vormen van een nieuw kabinet uit te oefe nen. De laatst ontvangen berichten wijzen er op dat de moeilijkheden zonder verder ge weld tot een oplossing zullen worden ge bracht Hel Japansche ministerie van oorlog heeft thans het volgende officieele be richt gepubliceerd omtrent de militaire ongeregeldheden, welke gisteren te Tokio hebben plaats gehad bi]: t Het paleis van den minister-president. Minister-president Okada is gedood. 2. De woning van den zegelbewaarder ad miraal Saito. Ook hij werd direct gedood. 3. De woning van den leider van het mili taire instructiewezen, generaal Watanabo. Hij werd eveneens direct gedood. 4. De voormalige zegelbewaarder Makino wordt vermist 5. Bij een aanval op de ambtswoning van den hofmaarschalk Soezoeki werd de laat ste zwaar gewond. 6. De minister van financiën, Takahasji, is in zijn woning zwaar gewond. (Volgens latere berichten overleden. Red.). Het dagblad „Asahi" heeft zijn bedrijf moeten stopzetten. De jonge officieren wilden prins Saionji, het laatst overlevende lid van de Raad dei- Ouden, de oude ministers, de kapitalisten, de burocraten en de partijen uit de weg ruimen, aangezien zij in een in binncn- landsch en buitenlandsch-politiek opzicht moeilijke tijd onze staatsvorm wilden ver nielen. De jonge officieren willen door hun optreden de gerechtigheid in de staat her stellen, om het voortbestaan van de keizer lijke staatsvorm te verzekeren. Het ministerie van marine deelt nog mede dat ter bescherming en instandhouding van de orde het eerste eskader naar Tokio en het tweede eskader naar Osaka gedirigeerd zijn. Uit Jokoesoeka zijn in een voorstad van Tokio marinetroepen aangekomen. Het ont bieden van deze troepen wordt door het ministerie van marine een voorzorgsmaat regel genoemd. Wat de Japansche gezant te Den Haag bericht De Japansche gezant te Den Haag meld de omtrent deze gebeurtenissen ons het vol gende: Vroeg in de ochtend van 26 Feïïruarl heeft een troep soldaten, aangevoerd door eenige officieren, drie ministers in hun eigen wo- Hirohitode Mikado van Japan ning gedood. De slachtoffers zijn: de mluis ter-president Okada, de vroegere premier Saito, en de minister van financiën Taka hasji. Voorts zijn nog twee of drie burgerlijke en militaire hoogwaardigheidsbekleders ge wond. De situatie is uit een politiek oogpunt bezien ernstig, doch «le Regeering zal alle maatregelen nemen, om de toestand meester te b 1 ij ven. Op de beurs in Tokio werden alle trans acties onmiddellijk gestaakt, doch na eenige tijd gingen de zaken weer gewoon door. Dc minister van binnenl. zaken, Goto, treedt tijdelijk op als minister-president. Aangezien het usance is, dat de minister van binnenl. zaken den minister-president vervangt, wijst dit erop, dat de Regeering de toestand meester is. Nadere mededeelingen uit Japan Nadere uit Japan ontvangen berichten ma ken er melding van, dat de regeering den toestand beheersoht. De beurzen en banken in Tokio zijn weer geopend. Ook de beurs in Osaka is weer geopend. De stad Tokio zelf is door de politie on der een controle op voet van oorlog gesteld. De geruchten, dat een hooggeplaatst lid van de Mitsoe Bisji-bank vermqprd zou zijn, zijn niet bevestigd. Een afdeeling marine is naar de hoofdstad gezonden en bewaakt daar thans de ministeries. De muiters schijnen nog steeds het hoofd bureau van de stedelijke politie in Tokio bezet te houden. De chef van de politie van Tokio, die eveneens door de rebellen ge wond is, treft voorbereidingen voor een te genaanval op het gebouw. Bij den aanval op den vroegeren zegelbe waarder, graaf Makino, heeft diens lijf wacht den aanvoerder der muiters neerge schoten. Het kwam tot een gevecht, waarbij de villa werd veroverd en m brand gestoken. Graaf Makino slaagde er echter in met een lichte verwonding ia het gelaat te ontko men. Het aantal slachtoffers Volgens onbevestigde, door de plaatselijke Japansche bladen gepubliceerde berichten, zou het totale aantal slachtoffers van de ge beurtenissen te Tokio 80 bedragen. Het te Los Angeles verschijnende Japan sche dagblad „Japanese Daily News" heeft van zijn correspondent te Tokio bevestiging ontvangen van den dood van minister Taka hasji en van admiraal Soezoeki, die aan zijn wonden is bezweken. Uit dezelfde bron verneemt het blad, dat de toestand van graai Makino ernstig is. Ritsji Takahasji, een zoon van den Ja- panschen minister, die op het oogenblik te New York vertoeft, heeft van zijn broer een telegram ontvangen, waarin het overlijden van zijn vader wordt ge meld. De tekst van dit telegram, dat gister middag om 2 uur G.M.T. werd ontvangen luidt eenvoudig: „Vader vanochtend vroeg gestorven". Ritsji Takahasji, die secretaris ls van de directie van Mitsoei Co., heeft ge weigerd zijn meening te zeggen over de politieke toestand. De opstand bedwongen Volgens aan de Japansche ambassade te Moskou verstrekte inlichtingen, zijn de aan stichters van den opstand in Tokio gearres teerd. Aan de samenzwering hebben 100 tot 300 personen deelgenomen. De troepen zou den in hun kazernes zijn teruggekeerd. De keizerlijke garde is meester van den toe- stand. Een communiqué van het Japansche mi nisterie van oorlog deelt mede, dat volgens vei-klaringen van de verantwoordelijke offi cieren, zij besloten hadden handelend op te treden, teneinde „het volk te beschermen en te emancipeeren door dc bronnen van het kwaad te doen verdwijnen, o.m. de oude staatslieden, de belangrijke ambtenaren, de financieele en militaire cliques, de bureau craten en de politieke partijen, die het land naar het verval leidden." Het doel van de omwenteling zou geweest zijn een sterke autoritaire regeering, die zich aan de spits van een eensgezind aaneen gesloten volk zou hebben kunnen plaatsen. De terugslag ln Europa In Parijsche kringen acht men het niet uitgesloten, dat de directe gevolgen van de jongste gebeurtenissen te Tokio hierin zul- I len bestaan, dat Japan op het Aziatisch vas- 1 teland nog verder zal trachten door te drin gen. Men acht het hier voorts waarschijnlijk, dat de tegenstanders van het Moskou-pact j de gelegenheid zullen aangrijpen, om te wij- l zen op de gevaren, die uit een Japansch- Russische oorlog ook zouden kunnen ont staan voor Frankrijk, dat door het pact aan Sovjet-Rusland gebonden is. De aanhangers van het pact voeren daar tegen aan, dat Frankrijk bij een Russisch- Japansch conflict volkomen gedesinteres- seerd is, daar de bepaling inzake Franschen j hijstand aan Sovjet-Rusland alleen op de Westelijke grenzen van de Sovjet-Unie be trekking heeft. Naar te Londen werd vernomen, zouden dc jongste gebeurtenissen in Japan waar schijnlijk de buitenlandsche politiek van Tokio niet wijzigen. Hlrota, de minister van buitenlandsche zaken, zou op zijn post blijven. Dc toestand tc middernacht Te middernacht was de toestand aldus: De opperste oorlogsraad vergaderde in het hoofdkwartier van de gendarmerie. De mi nisters en andere hoogwaardigheidbekleedcrs brachten den nacht in het paleis door. Ma riniers vormden een cordon rond de wijken waar de muiters zich hadden verschanst en zetten deze met prikkeldraad af. Het kabinet zou op aandringen van den keizer zijn ontslag-aanvrage hebben terug getrokken in afwachting van een ophelde ring van den toestand. Na beëind'ging van de door den keizer gepresideerde beraadslaging hebben eenige generaals zich naar het hoofdkwartier der muiters begeven en hun verzocht de bezette gebouwen te ontruimen. De leider der rebellen verklaarde daar op. dat zij slechts zouden capituleeren, indien een kabinet werd gevormd, dat militaristisch was georiënteerd. Zij beloofden echter zich te zullen ont houden van ieder optreden, waardoor het leven der burgerij in gevaar zou kunnpn worden gebracht. Het is niet waarschijnlijk dat de autori teiten tegenover do muiters geweld zullen gebruiken tenzij als laatste middel. Dc muiters zouden wijken zame ontruiming hunner stellingen begon nen. Men acht een treffen tusschen de opstan delingen en de troepen, die voor dc hand having van de staat van beleg waken wei nig waarschijnlijk. Een nader telegram met Tokio meldt, dat de orde thans hersteld schijnt te zijn. De muitere zouden bereid zijn, de open bare gebouwen zonder tegenstand te ontrui men. Het Fransch-Russisch verdrag Is het ln strijd met Locarno? In gezaghebbende Parijsche kringen heeft men de aandacht gevestigd op een door Flandin gedaan voorstel betreffende een door het permanente hof van internationale justitie in te stellen onderzoek, of 't Fransch- Russisch pact vereenigbaar is mot het ver drag van Locarno, hetgeen, zooals men weet door Duitscliland wordt betwist Deze procedure is verplichtend volgens de bepalingen van het Fransch-Duitsch arbi trageverdrag, dat een annex vormt van hst verdrag van Locarno. Frankrijk is bereid, zich aan een even- tueele beslissing van het hof van interna tionale justitie te onderwerpen. Indien Duitschland zou blijven staan op het standpunt, dat het sovjet-pact onver- eenigbaar is met Locarno, zooals in het memorandum van Mei 1935 werd uiteenge zet, dan zou het Haagsche hof moeten uit maken, of de Duitsche bezwaren inderdaad gegrond zijn. Ingeval Duitschland van meening zou zijn. dat het niet zijn toevlucht moet nemen tot het hof als aanklager, dan zou do Franscho regeering het besluit kunnen nemen, een rechtsvordering in te dienen. Zooals men weet, hebben Groot-Brittannié en Italië, wat de verhouding van 't sovjet pact tot het verdrag van Locarno betreft, het Fransche standpunt aanvaard. De nieuwe Britscho torpedojagers, voor welker bouw thans gelden beschikbaar zijn gesteld in de aanvullende marinebegroo- ling, zullen de grootste en machtigste ja gers zijn, die de Britsclie vloot ooit heefi bezeten. Zooals reeds gemeld zullm de ze ven nieuwe schepen een waterverplaatsing van 1850 ton hebben, waarmede het ton nagemaximum van het verdrag van Lon den bereikt is. Terwijl het gesehut der bestaande jagers een kaliber heeft van 4,7 inch, zu'lcn de nieuwe schepen >waarder geschut krijgen, waarschijnlijk van een kaliber van 5.1 inch Verder zullen zij worden uitgerust met machtige torpedolanceer-installaties. De snelheid zal die der bestaande iagers, die 35V& knoop bedraagt, aanzienlijk overtref fen. De kosten bedragen volgens de „Daily Telegraph" per schip 400.000, terwijl de kruisers, die thans in aanbouw zijn, slechts 300.000 kosten. Het nieuwe type jager zal den naam „Tribal-klasse" krijgen. Verschil lende eenheden zullen te Glasgow worden gebouwd. De oorlog in Oost-A frika PATROUILLLES EN LUCHTMACHT TOONEN BEDRIJVIGHEID NIEUWE LUCHT. BOMBARDEMENTEN De guerrilla in het noorden Volgens berichten uit Mogadiscio blijft de luchtmacht in den sector van Neghelli, nabij de Webbe Gestx-o, zeer actief, ondanks de ongunstige weersomstandigheden, als gevolg van het kleine regenseizoen, dat op de hoog vlakte met opmerkelijke snelheid is ingezet De vliegtuigen hebben opnieuw Magalo in het gebied van Bale gebombardeerd, alsmede Ghigner, een belangrijk kruispunt van kara vaanwegen en het op ongeveer 110 K.M. van Neghelli gelegen Allata. Desslé gebombardeerd Maandagmorgen is Dessie, zoo meldt Addis Abeba, opnieuw hevig door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd. De bommen werden geworpen boven het dal. dat tusschen het vliegveld en de stad is gelegen. Slechts eenige muilezels werden gedood. Na in noordelijke richting koers te hebben gezet, wierpen de vliegtuigen opnieuw bom men op den weg van Dessie naar Waldia. evenwel zonder slachtoffers te maken. Has Imroe's guerrilla Naar Addis Abeba verneemt wordt de ac tie van het leger van Ras Imroe, ter veront rusting van de verbindingen achter de front linie der Italianen, voortgezet. Eenige afdee- lingen van dit leger hebben opnieuw inval len gedaan over den Mareb, die de grens vormt tusschen Erythrea en Abessinië. Tus schen de rivier Sorona en Midinar (ten Noor- Fan links mar rechts: de Japansche minister-president Okada en de minister van financiën Takahasji, die ver moord zijn; de minister van binnenüandsche zaken Goto, van ivien aanvankelijk werd gemeld, dat hij gedood was, doch die tot waarnemend premier benoemd blijkt te zijn; oud-premier admiraal Saito, die eveneens tot de slacht offers van den militairen staatsgreep behoort. den van Aksoom) zijn van de Abessijnsche zijde pogingen gedaan aanvallen te richten op den straatweg van Adoea. Volgens Abes sijnsche berichten ls bijna het geheele Scire- gebied weer in handen van de Abessijnsche troepen gevallen. Aan het noordelijk front wordt weer een zeer krachtige activiteit der vliegers merk baar. Nog steeds worden de plaatsjes ron dom Waldia en Korem met bommen be stookt Het leger van Ras Desta, dat naar het schijnt thans weer geheel georganiseerd is, doet wederom verkenningsuitvallen langs den bovenloop van den Ganale Doria. De verzorging van dit leger is thans verzekerd. Gemeld wordt, dat de levensmiddelen- voorraden voldoende zijn voor een half jaar. Wat oorlog kost! Italië's buitengewone uitgaven ln verband met de campagne ln Oost-Afrika, die bij verschillende decreten sedert 20 Juni jï. zijn toegestaan, bedragen 6.170.000.000 lire, welk bedrag als volgt ten laste van de verschil lende ministeries komt: Oorlog 2.730 millioen, marine 625 millioen, luchtvaart 164.650.000 en buitenlandsche za ken 350.000 lire. Deze uitgaven worden verdeeld over de begrootingsjaren 1935-1936 en 1936-1937. De positie der Italianen De militaire deskundige van de „Gazetta del Popoio" doet interessante mededeelingen over de bedrijvigheid aan de beide fronten in Abe6slnië. De positie in den westelijken sector van het Tigre-front, aldus de deskundige, is on getwijfeld moeilijk. De Italianen hebben niet te strijden tegen één leger, waartegen kan worden opgetreden volgens een van tevoren vastgesteld plan, maar tegen verschillende legers, die op verscheidene punten staan en door hun terreinkennis slagvaardig zijn. Het feit, dat de Abessijnsche troepen ln staat zün, op elk terrein dagelijks afstanden tot 70 kilometer af te leggen, heeft tot ge volg, dat zij moeilijk aan te vatten zijn. Jntusschen voegt de militaire deskundige hieraan toe, dat de moeilijke omstandighe den der Abessijnsche troepen, welker ver bindingen met het zuiden zijn afgesneden door het oprukken der Italianen naar Gaela, zoodat hun geen andere weg openstaat dan die naar Gondar in het uiterste Westen, binnen korter of langer tijd belangrijke ge volgen voor de militaire positie kunnen hebben. Geen vredesbesprekingen Eenige buitenlandsche nieuwsbureaux, al dus seint het agentschap Stefani, hebben het bericht gelanceerd, dat de Italiaansche regeering een onderhandelaar naar Londen had gezonden, die de geheime opdracht had, met den Italiaanschen ambassadeur Grandi een plan uit te werken tot reading van het Itallaansch-Abessijnsch geschil, dat aan de Britsche regeering in overweging moest .worden gegeven. In welingelichte kringen te Rome ver klaart men, dat het bericht van allen grond ppthloot is en dat Italië nooit het voorne men had, iemand, wie dan ook, naar Lon den te zenden, om de grondslagen voor der gelijke onderhandelingen te leggen. ITALIË EN DE MIDDELLANDSCHE ZEE De Fransch-Britsche afspraken beteekenen machtsverschuiving Herziening der Italiaansche vlootpositie? De seanl-officieele „Giornale d'Italia" houdt zich in een uitvoerig hoofdartikel bezig met de reaoties van de sanctie- politiek on de Fransch-Engelsche af spraken omtrent de algeunoene richtlij nen der Italiaansche politiek en zijn po sitie in de Middellandsche Zee. Het blad acht een opheldering nood. zakelijk van de vraag of de door Frank rijk in den vorm van militaire en vloot- overeenkomsten met Engeland zonder voorafgaande inlichting van era zonder overeenkomsten met Italië aangegane verplichtingen in overeenstemming kun nen gebracht worden met de algemeene principes van de Fransch-Italiaansche protocollen van 7 Januari 1935 en Iet pact van Locarno. Voor dit door Italië gestelde probleem ontbreekt tot op dit oogenblik een opheluering van Fran schen kant. De Dinsdag in Parijs en Londen over handigde Italiaansche nota beteekent. dat Italië zich de mogelijkheid voorbe houdt overeenkomst era en Europeesche posities te wijzigen, wanneer het dit doel matig acht. De Fransch-Engelsche politiek in de Middellandsche Zee schept voor Italië in dit gebied nieuwe problemen en feitelijke toe standen. die de fascistische regeering on middellijk in alle kalmte zal bestudeeren en waaraan zij met de gebruikelijke eens gezindheid hot hoofd zal bieden. Deze Fransch-Engelsche politiek, die in s,trijd is met de door Mussolini voorgestane principes, heeft Europa in een toestand en m een conflict verwikkeld, dat oorspron kelijk beperkt had moeten blijven tot Afrika Daarom is deze politiek ook verantwoor delijk voor de nieuwe in Europa ontstane verwikkelingen. Niemand in Italië heeft er ooit aan ge dacht, de vitale belangen van Engeland, da! geen Middellandsche Zee-mogendheid is, t« bestrijden. Het spreekt echter van zelf, dat deze vitale belangen beperkt blijven tot waarborgen van zijn belangrijke doorgangswegen naar zijn Buiten-Europeesche gebieden. Thans kan men daarentegen vaststel len, dat Engeland het middelpunt van zijn heerschappij rmar de Middelland sche Zee wil verplaatsen, zijn vlootposi tie daar door druk en intimidatie tracht te wijzigen en tenslotte met militaire en politieke middelen een voortdurend vij andige houding wil aannemen tegen het land, dat het meest een Middellandsche Zee-mogendheid is. Wanneer Frankrijk en de kleinere Middel landsche Zee-staten met door met deze -nteuwe Engelsche politiek in te stemmen lichtvaardig een zoo ver gaand precedent scheppen, moet Italië zijn reserves daarte gen duidelijk kenbaar maken. Het evenwicht der krachten en de normale MiddPllandsche Zee-betrekkingera worden door de Engelsche politiek in hun grondves ten geschokt. Het is derhalve begrijpelijk, dat de Itali aansche reactie begint met een herziening van zijn vlootpositie. Begrijpelijkerwijze moet Italië met de allergrootste reserve de Europeesche vlootovereenkomsten en de po litiek, die deze beïnvloedt, beschouwen. De Belgische buitenlandsche politiek Het accoord met Frankrijk Minister-president van Zeeland heeft op een vergadering van rechtsche parlements leden de verzekering gegeven, dat het Fransch-Belgisrhe militaire accoord geen enkelen invloed uitoefent op de Belgische politiek, omdat het slechts het karakter heeft van een technische overeenkomst, die den partijen de vrijheid laat al of niet tot toepassing over te gaan. Hij beloofde in de kamer een verklaring te zullen afleggen, die naar zijn meening zoowel vooi de Wa len als voor de Vlamingen bevredigend zou zijn. De premier wees er vervolgens op, dat de Belgische politiek niet eenzijdig georiën teerd is. „Wij voeren aldus zeide hij bespro kingen met Nederland, Engeland en zelfs met Duitschland. Eenige dezer besprekingen hebben tot welomschreven resultaten geleid." Voor belangrijke operatie Naar „Nya Dagligt Allehanda" meldt, is den bekenden chirurg, prof. Olive Crona door de Rubsische gezante. Alexandra Kol- lontav, plotseling verzocht zich onmiddel lijk naar Moskou te begeven, teneind? daar een belangmke operatie te verrichten. De naam van den patiënt, die geopereerd moet worden, is niet genoemd. Kort Nieuws In het Britsche lagerhuis is meegedeeld, dat de vlootbasis van Singapore in 1939 voor algemeen gebruik zal gereed zijn. De voormalige leider van de Hitler- Jugend in Stiermarken, Herbert Bach, is wegens hoogverraad tot 18 maanden zware kerkerstraf veroordeeld. Bach wordt ervan beschuldigd, na het verbod van de N.S.D. in Oostenrijk, te hebben getracht, de organisatie van de Hitler-Jeugd te hebben lllen voortzetten. De Britsche regeering is niet voorne mens financieelen steun te verleenen aan instelling van een transatlantisehcn luchtuphcepdienst. Dut sluit echter niet uit, dat zekere overeenkomsten met de Impe rial Airways zijn gesloten. Een zestal Duitschers, die over de Tsjechische grens zijn gereden in twee automobielen, zijn ieder veroordeeld toi acht dagen gevangenisstraf, wegens overtreding van de douane-voorschriften. EEN SCHILDER OP WAARDIGE WIJZE HERDACHT Werk van Max Liebermann geëxposeerd (Van onzen Duitschen correspondent) Onuitgenoodigd begeef ik mij naar de Oranienburgerstrasse, waar naast de groote synagoge het Joodsche Museum ligt De tt onaangevende pers heeft er weliswaar geen woord van gerept maar niettemin is mij ter oore gekomen, dat hier op waardige wijze de sterfdag wordt herdaent van een schilder, die jaren achtereen in de Beritjn- sche kunstwereld een vooraanstaande plaats bekleedde. Met vele vereerders, die hem trouw gebleven zijn, was ook zijn echtge- roote die in de winteravonden nog steeds aon den Pariser Platz woont bij de offi cieele opening van deze eigenad-Aige expo- Sxiie verscheenen en uit 'tfeit, dat er in de eerste w« ken reeds rond twee duizend be zoeken. geteld werden, valt af ie leiden, dat er nog heel wat menschen zijn, die belang stelling voor het werk van Liebermann zijn blijven koesteren. In samenwerking met prof. Landsberger, den leider van het Joodsche Museum en Erich Hancke, den kenner en biograaf van Max Liebermann, heeft Heinrlch Stahl, de voorzitter der Joodsche Gemeente, als vriend en vereerder van den kunstenaar een ten toonstelling georganiseerd, welke drie zalen met waardevol werk vult. Van de groote schilderijen uit de Hamburger Galerie, de Münchener Pynakothek en de Berlljnsche Nationalgalerie ik denk aan de vlasspin- sters, de vrouw met de geitjes e.d. krijgen we hier weliswaar niets te zien, daarentegen heeft men toch uit particulier bezit een col lectie schilderwerk weten saam te brengen, welke de veelzijdigheid van Max Lieber mann op sympathieke wijze demonstreert. Wij ontmoeten hem als portretschilder, sterk onder den invloed van Jozef Israels, zien zijn talent ontplooien als modern landschap schilder, worden af en toe herinnerd aan Adolf Menzel, maar telkens opnieuw wordt men gewaar, dat hij met zijn gedachten in Nederland is blijven hangen. Hier schijnt dc schilderkunst van vroeger en later tijd het sterkst op hem gewerkt te hebben. Men gaat hier terug tot in zijn eerste begin, want het portret van zijn broer Felix, den lateren historicus, die door de universi teit van Oxford tot doctor honoris causa werd benoemd, dateert nog van 1865. Op dit Berlljnsche begin volgt dan de studietijd in Weimar, van waaruit hij zijn eerste reis naar ons land ondernam. Uit dien tijd kennen wij het groote stilleven, waar de jonge kunste naar tusschen allerlei groente en fruit van levenslust straalt. De „Hollandsche moeder met kind" van 1877 ls een monumentale prestatie uit deze eerste periode. Pas een jaar geleden heeft men het kle'ne schilderijtje ontdekt, dat een Hoünndschen jood met de gebedsmantel weer^jett als bet type van een volk, dat zich sedert eeowen gehaat en achtervolgd weet. Daarnaast hangt een studie uit dt synagoge te Venetië, welke een deel van het trappenhuis doet zien en frappant werkt de „Judengasse in Amsterdam" van 1909, een doek van natuur lijken gloed en historische nauwkeurigheid. Maar niet slechts tot het drukste centrum der jodenbuurt, ook tot de stilte van strand en duinen voelde hij zich aangetrokken en vooral in latere jaren speelde het landschap een belangrijke rol. De dominanten dezer expositie zijn onge twijfeld de Wannsee-landschappen, zijn eigen „Wannseegarten" van 1921, een door de zon beschenen park vol kleur en leven van bloemen en planten. Op den achtergrond staat het huis, waar hij in de zomermaanden woonde en hij wil hiermee aanduiden, dat zoo'n tuin tot het huiselijk geluk behoort. Typisch Joodsch is deze liefde voor het familieleven, de eerbied voor ouders en grootouders; de levendige weergave zijner ouders dateert van 1891, van zijn echtge- noote vindt men verschillende portretten, welke van liefde en toewijding getuigen en tenslotte wordt nog mijn aandacht gevestigd op een zelfportrtet, dat de Joodsche Gemeen te 1933 van Max Liebermann ten geschenke ontving. Voor mijn vertrek blijf ik nog even voor het laatste werk van den veelzijdig begaaf den kunstenaar staan: „De terugkeer van Tobias". De grijsaard staat overeind, om den lang verwachten zoon te begroeten en hier voelt men den weemoed van den grijsaard, die zijn levenstaak heeft vervuld en bereid is, na de vervulling van zijn laatsten wensch heen te gaan. De Noorman Lief Ericsson, die volgen* dc overlevering het Noorden van het Ameri- kaansche vasteland zou hobben ontdekt, zal dit jaar in Saskatsjewan worden herdacht.- D«> 8ste October zal in deze provincie „Lief Ericsson Day" heeten. Op dien datum zou Ericsson namelijk voet op Ameriknau- schen bodem hebben gezet, toen hij van Groenland kwam. Het is vrij zeker, dat Ericsson ook in scholen en kerken der Vereenigde Staten zal worden herdacht. Volgens de overlevering zou hij het eerst op New-Foundland geland zijn; vandaar zou hij naar Niéuw-Schotland gezeild zijn, waar hij van 1002 tot 1004 zou zijn geble ven. UIT OOST INDIE De scheepvaartonderhandelingen met Japan Eerst grondig overleg BATAVIA, 26 Febr. (Aneta). Het „Bat, Nieuwsblad" vestigt er de aandacht op, dnt het bericht als zouden nog deze maand de Japansch Nederlandsehe scheepvaartonder handelingen worden hervat, van Japansche zijde wordt tegengesproken. De president-directeur van de Nanva Yusen Kalsha, die een bezoek hrachf aan Formosa, kwam te Tokio aan en vermoed wordt dat eerst na grondig overleg omtrent verdere onderhandelingen met de Neder landers zal worden beslist. Volgens hier ter slede onlvanpen berich ten mt Japan zal binnenkort de N'anvo Kaiun Kabushiki Kaisha een geregelde verbinding, zoowel voor vra<-ht als passa giersvervoer. tusschen Java en China ope nen. Afzonderlijk hiervan zal het Ishihara- concern een verbinding openen tusschen havens op Java en in China. Deze verbin ding zal tweemaal ln do maand worden uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2