lliruiur $Vütsd)f (Courant AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE KOMENDE GRONDWETSREVISIE ANTI-REV. PARTIJDAG TE HOOFDDORP SCHOENEN CHEMISCH REINIGEN' PALTHE - ALMELO Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 135 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 15e Jaargang Abbertentitprijjtn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'/, ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0,45 Voor liet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 No. 5716 De inhoud der herziening Met stelligheid is de meeniïig verkon digd, dat de Regeering te veel hooi op de, vork der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening heeft gelegd. Het is mogelijk; maar men zal het moeiljjk kunnen beoordeelen vóór het rapport der Commissie verschenen is en men zal in de tweede plaats dienen te bedenken, dat urgente wijzigingen ook in crisistijd afgedaan moeten wor den; misschien juist nu op korte ter mijn. Daar is in de eerste plaats „het recht van de vrijheid van drukpers". Vrijwel iedereen is het er over eens, dat van dit nooit genoeg te waardee- ren recht in de laatste jaren een schromelijk misbruik is gemaakt. Nu door de een, dan door de ander. Het ergst maken het tegenwoordig de na- tionaal-socialistische en de communis tische bladen, terwijl de roode pers zoo nu en dan in 't oude kwaad terugvalt. De grens van het toelaatbare wordt menigmaal overschreden. Nu staan velen al met hun oordeel klaar, dat een bizondere voorziening ten deze niet mogelijk is en dat pre ventieve maatregelen verwerpelijk zijn. Het heet dan, dat artikel 7 der Grond wet slechts toegepast behoeft te worden om door straf op het gepleegde mis drijf een heilzame schrik voor de toe komst aan te jagen. Dit artikel zegt immers: „Niemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de drukpers gedachten of gevoe lens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet". Hieruit concludeert men nu, dat de Regeering b.v. die vrijheid van druk pers aanrandt, wanneer zij een pers laat verzegelen om zoo het drukken onmogelijk te maken. Geen onvrije pers, zegt men dan. Maar is het dan wel geoorloofd gedrukte stukken, waar mee gecolporteerd wordt, in beslag te nemen? -Dan belet men iemand toch ook om zijn gedachten of gevoelens (het laatste raakt speciaal de N.S.B.) te openbaren? Dit wil niet zeggen, dat wij een muilkorf voor de pers en een preven tief verbod wenschen; integendeel; maar we bedoelen alleen er op te wij zen, dat men niet al te voorbarig moet zijn met het trekken van conclusies, 't Is maar de vraag hoe men de „ver antwoordelijkheid volgens de wet" om schrijft. Overigens is het wel merkwaardig, dat juist dit voorop gaat. Of is de op somming der onderwerpen geheel wil lekeurig? Men zou het haast zeggen, want direct op de vrijheid van druk pers volgthet inkomen der Kroon. Wegens de waardedaling van het geld is dit inkomen in 1922 op 1.200.000. gebracht, ongeacht het inkomen uit de domeinen. Van dit inkomen geldt hetzelfde als Van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer, welke sedert 1897 eerst van 2000.op 3000.en vervolgens op 5000.is gebracht. De vraag of dit inkomen en deze vergoeding op zich zelf genomen hoog of laag zijn, kan en moet o. i. onbe sproken blijven. We achten het een fout, dat in deze tijden van neergang enkele salarissen beschermd en andere zwaar getroffen worden.. Hier en daar ontmoet men telkens weer een streven om wat men- noemt nivelleering tegen te gaan, waarbij men dan een beroep doet op het feit, dat sommige categorieën meestal van hooge functionarissen achterop gekomen ziin en nu gespaard behooren te wor den. Die mogelijkheid geven we gaarne toe, maar het is nü niet de tijd om salarisverhoudingen te verbeteren thans wordt van ieder het offer ge vraagd. Met dankbaarheid worde genoteera, dat de Koningin en bijna alle leden der Tweede Kamer al sedert jaren een ge deelte van het hun toekomende bedrag niet geïnd hebben om daarmee de na tionale solidariteit te toonenmaar een wettelijke regeling is gewenscht. Behalve de schadeloosstelling komt voor de leden der Tweede Kamer ook de pensioenregeling aan de orde, zoo wel voor de leden zelf als voor wedu wen en weezen. Die pensioenregeling, in 1917 ingevoerd en in 1922 verbeterd, is evenals die van wethouders en leden van Gedeputeerde Staten veel te royaal opgezet. Beperking is noodig. Beperking is ook noodig ten aanzien van de Raad van State j niet wat sa- larieering betreft (die valt buiten de Grondwet) maar wat aantal en werk zaamheden betreft. De Commissie zal hebben te bezien, in welke gevallen de Raad van State gehoord moet worden. De buitenstaander heeft slechts een vaag begrip van hetgeen deze raad der oudsten en wijzen presteert; be houdens de uitspraken van de afdee- ling voor geschillen; misschien valt er nu nieuw en meer licht over. Even weinig valt er te zeggen van een punt, dat we hieraan nu maar vasthaken: de algemeene rekenkamer. Het lykt wel een beetje zonderling dat dit onderwerp in de Grondwets herziening is opgenomen, terwijl voor enkele dagen een wijzigingsvoorstel in de Tweede Kamer is behandeld en ver worpen. Voor buitenstaanders is het al vveer moeilijk te beoordeelen, hoe deze Kamer der Controle werkt en wat beter is: een voorzitter, die bijna alles alleen bedisselt, of een college. Wij zijn het voorloopig met hen eens, die het laatste verkiezen en niet een amb tenaar-dictator, die van tijd tot tijd andere leden er bij roept. De Rekenkamer moet als 't noo dig is niet schromen harde waar heden te zeggen over geldverkwister^' en sleurgang, waartoe het zoo makke lijk komt op departementen en bu reaux; en dan verwachten wij meer van een college, dat collectief vonnist, dan van een voorzitter, die een goede betrekking verwierf. Gebrek aan sol licitanten behoeft men niet te vreezen; deze eervolle benoeming wordt door geschikte personen gaarne geaccep teerd. Toejuiching zonder meer verdient „de mogelijkheid om ministers te be noemen zonder portefeuille". Het is eigenlijk ongehoord, dat al maanden lang de Minister-president twee, in plaats van geen enkel departement heeft te beheeren. Op dit oogenblik is het misschien het bestein 't algemeen ware het juist in moeilijke tijden te verkiezen, dat hij zich geheel aan de algemeene politiek kon geven. Ten slotte releveeren we nog, dat ook de procedure van grondwetswijzi ging herzien zal worden. Wat daarmee bedoeld wordt, moeten we afwachten. Er resten nu nog een paar belang rijke punten, welke we in een ander artikel ter sprake hopen te brengen. Felle brand te Huizen Kinderen nauwelijks gered Woensdag is te Huizen (N. H.) brand ontstaan in een groot pand, gelegen in cie Langestraat. Het huis werd bewoond door drie families, namelijk de familie Kos, de fa milie Vos en de familie v Straaten en be vatte bovendien een meubelwerkplaats van den heer Visser. De brand ontstond op de bo venverdieping van het westelijk gedeelte. Het vuur verspreidde zicb zeer snel, waartoe de onder de pannen gelegen rietdekking mee werkte. Van de familie Vos werden vier kin deren in nachtgewaad overhaalt gered. Het pand brandde geheel uit. De brandweer, daai- by door een gunstige windrichting geholpen, wist de belendende perceelen te behouden. De eigenaars zijn de gebr Goedhart, die verze kerd waren. Var de dne boedels waren er twee verzekerd. De oorzaak is waarschijnlijk een omgevallen petroleumlamp. Aan den heer H. Knuttel te Amster dam, directeur van het Bureau van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, is op zijn verzoek per l Mei a.s. eervol ontslag verleend. Douaneambtenaar doodgereden De truc, die vele smokkelaars tegenov douaneambtenaren toepassen door recht op hen af te rijden, heeft 's nachts op den straat weg Emmerik-'s Heerenberg tot ernsti ge gevolgen geleid. De douane inspecteur Lomeyer, uit Emme rik is, toen hy een vrachtauto wilde aanhou den, en de bestuurder weieerde te stoppen ^loor het voertuig overreden en zwaar gewond. De man werd in ernstigen toestand naar het hospitaal te Emmerik overgebracht, waar h(j kort na opname is overleden. Prof. Diepenhorst over het Nationaal Socialisme Het beroep op GroenLokman en Kuyper afgewezen Onverzoenlijke kamp „principieele eisch" In Hotel „De Beurs" te Hoofddorp is gister het A.R. volk uit de Haarlem mermeer en omgeving in partijdag sa mengekomen. Deze 24e partijdag was reeds in de middagvergadering druk bezocht, 's Avonds was de opkomst nog grooter. Een volgend jaar hoopt men den 25en partijdag eenigszins feestelijk te vieren. Nergens in ons land, heeft de voorzitter gezegd, kan men wijzen op zulk een reeks verga deringen, als hier jaar op jaar zijn gehouden. MIDDAGVERGADERING De opening Te half drie is de partijdag op de gebrui kelijke wijze geopend door den heer S. van W ij k L z n van Vijfhuizen. Deze 24e partijdag, aldus spr., bedoelt te zijn een dag van geestelijk genot, geboren uit en door den strijd tegen elke volksopen baring, die zich tegen de toepassing van het A.R. beginsel verzet. Nadat de voorzitter de sprekers van den middag had verwelkomd, werd onder daverend applaus besloten tot verzending van Telegrammen het eerste gericht tot H. M. de Koningin, waarin de vurige begeerte werd uitgespro ken, dat ons Koninklijk Huis in het volksle ven door Gods gunst bevestiging moge vin den tot in verre geslachten. Tot Dr. H. Colijn werden woorden van waardeering en dankbaarheid gericht voor hetgeen onder leiding van den minister-pre sident in het belang van ons vaderland en zijn overzeesche gewesten in moeilijke tijden is verricht. Nadat de talrijke aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus hadden gezon gen, trad als eerste spreker op Ds. B. E. J. B i k, Herst. Evang. Luth. predikant te Enk huizen, die een rede hield over het onder werp Antirevolutionair, ook in dagen van crisis Spr .wees er op, dat deze crisis zich op al lerlei terrein doet gelden: door den demon der werkloosheid, in de zorgen en in de el lende die de Overheid schier overal heeft te bekampen. Deze crisis heeft ook een geestelijken kant. Weg met de kerk van Christus, is veler leus en hulde wordt gebracht aan den antichrist. Deze tijd is een periode, waarin de oordeelen Gods openbaar worden. Het is een tijd waar wij, A.R., vasthouden aan ons aloud beginsel. Op onze schoone historie wijzende, roept spr. onder applaus uit, dat wii nimmer zullen dulden, dat Koningin Wilhelmina een staatsornament wordt en een ingenieur van den Waterstaat den schepter zwaait. Spr. wees er op, dat deze crisis zich ,op al- een partij van „kleine luydfn", die voorstaan het behartigen van de algemeene volksbe langen. Aan de historie houden we vast en daarom zijn we, betoogde spr., een nationale partij, die een dam opwerpt tegen chauvinistisch nationalisme en op grond van Schrift en historie belijdt, dat elk volk en elk land een taak heeft in het wereldplan Gods. Democratisch zijn wij, zegt spr., omdat het Calvinisme dat is. Wat tegenwoordig als de mocratie wordt gepredikt is in vele gevallen niets dan demagogie. Ten slotte riep spr. zijn gehoor op om de A.R. beginselen, die uitgesproken Christe lijk zijn, te beleven door trouw aan het Woord van God en Zijn Kerk, ddor te ijve ren voor onze pers, door te arbeiden aan de reformatie van ons volksleven. In dit ver band sprak Ds. Bik de hoop uit, dat de evenredige vertegenwoordiging zal worden vernietigd en wij mogen terugkeeren tot het districtenstelseil met vermijding van de hier aan klevende fouten. De vergadering hief nu aan het eerste cou plet van het Lutherlied, waarna de tweede spreker, de heer J. Hollander, van 's-Gra venhage, aan het woord kwam over „Ons wachtwoord" Dit wachtwoord, heeft spr. uitvoerig be toogd, is „trouw". Trouw aan de A.R. begin selen, waarvan spr. het belijden en beleven de vergadering voorhield. Deze trouw eischt vooral thans offers van ons A.R. volk, vordert ook moed als 't gaat om eigen beurs en belang, want wij zijn en blijven A.R., ook- al ontgaat ons stoffelijk voordeel. Deze trouw is geen gehoorzamen op de zweep als in Rusland, Duitschland, geen hondentrouw aan een „Leider". Zij komt op uit ons beginsel, zette spr. uiteen, en hangt nauw samen met ons aller besef van verantwoordelijkheid. Voor onze politie ke huisvesting hebben wij vooral in dezen tijd een huis van vertrouwen, de A.R. party, noodig, afkeerig als we zijn van modernen revolutiebouw. Die trouw heeft als gevolg vertrouwen in het beleid van de stuurlieden op het schip van Staat, voor wie ons gebed moge opgaan. Spr. concludeerde, dat door de trouw aan het beginsel, aan de partij en aan de leiding de politieke actie wordt geadeld. Dan gloeit weer het oude vuur, dan trekken wij rente uit Kuypers rijke feestelijke nalatenschap. AVONDVERGADERING Te 7 uur ving de avondvergadering aan, die zich reeds aanstonds kenmerkte door het geestdriftig zingen van het „Wilhelmus" en andere nationale liederen. De spreker in deze zeer druk bezochte samenkomst was Prof. Mr. P. A. Diepen horst, hoogleeraar aan de V. U., die een rede hield over het onderwerp A.R. en Nat.-soc.beginsel Een nieuwe groep dient zich hier te lande aan, begon spr., die Groen, Kuyper en Loh- man niet heeft gekend, die de worsteling te gen het liberalisme niet heeft meegemaakt. Op deze A.R. voormannen wordt van de zijde van de N.S.B. een beroep gedaan, maar het is, zei spr., een kunstmatig bevolkte beel dengalerij waarop de natlonaai-socialisten zich beroemen. Principieel zijn deze voormannen en ook wii van hen gescheiden, al zijn er in het Italiaansch fascisme en het Duitsche na- tionaaï-socialisme eenige sympathieke ele menten. hetwelk spr. historisch belichtte. In Nederland evenwel hebben wij aan een dergelijke beweging geen behoefte, zette spr. uiteen. Ze beduidt voor ons land een ernstig gevaar ter oorzake harer beginselen en daar om is principieele bestrijding van onze zijde noodzakelijk. Zonder Duitschland, betoogde spr., is het nationaal-socialisme hier te lande niet te verklaren. De N.S.B. moge zich beroepen op haar zelfstandigheid, toch komt de eenheid van beschouwing met de Duitsche beweging duidelijk uit, zooals spr. aan de hand van de geschriften van de N.S.B. uiteenzet en nader aantoont door het schetsen van de hei- densche idee van den totaalstaat, die de Duitsche politiek met haar rasverheerlijking en rasvervolging beheerscht. In Duitschland kreunt de Kerk en het Christelijk vereeni- gingsleven onder de zware laars van het na tionaal-socialisme. Heel deze Staatsidee vloekt tegen de Christelijke levensbeschou wing. Al is, ging spr. verder, er gering verschil tusschen de Duitsche en Nederlandsche be weging, in verband met den onderscheiden volksaard, de grondtrek is dezelfde. In we zen zijn Duitsche en Nederlandsche na- tionaal-socialisten kinderen eens geestes. Daarom is A.R. bestrijding van beide noodig. In de eerste plaats, zei spr., is ons anti pathiek de ergerlijke sensatie van deze be weging. Overheidspersonen staan aan een gestage kwaadaardige lastercampagne bloot en typeerend is haar zucht naar schandaal. Wroeten in anderer werkelijke of vermeen de schande kan ons niet bekoren. Alle waar- weering voor de Overheid ontbreekt bij de N.S.B. Te meer moet de schampere minach ting van hetgeen de Overheid doet opvallen, als men er op let dat de N.S.B. niets tot stand brengt. Absalom is een stugge figuur in vergelijking met de hupsche jovialiteit van Mussert voor boeren, burgers en bui tenlui. In kritiek is de N.S.B. onovertroffen. Tot eenig handelen geroepen in Statenver gaderingen, zijn de N.S.B.-vertrouwensman- nen evenwel onzeker in hun handelingen. Uiteenloopend is de gevolgde taktiek, het geen spr. met voorbeelden staafde. Het voornaamste bezwaar, de beslissende principieele grief der A.R. is de anti-Chris telijke huldiging van het beginsel van den totaalstaat. De A.R. buigt voor den totalen eisch van de souvereiniteit Gods en kofrit in onverzoenlijke botsing met de N.S.B., die den Staat boven het recht wil plaatsen. Het nationaal-socialisme bedreigt, betoogde spr., den vrede tusschen de volkeren. De huidige oorlog in Afrika staat daar als waarschuwend exempel voor het afgodisch patriottisme. Tot redding van de volksvrijheden bestrij den wij eveneens het nationaal-socialisme. De rechten der Overheid, zei Groen van Prinsterer. zijn niet heiliger Üan de vrijhe den des volks. Uitvoerig ging spr. nu na den levensstrijd van Groen voor de handhaving van de dierbaarste volksvrijheden, gelijk hij ook herinnerde aan de worsteling van Loh- man en Kuyper voor hetzelfde geestelijke goed. Ten onrechte, zette spr. omstandig uiteen, doet de N.S.B. by haar beschimping van de volksvertegenwoordiging, een beroep op Groen. Ook het dienen van een politieke partij formatie, eveneens zoo verafschuwd door de N.S.B., vindt bij Groen waardeering. Groen van Prinsterer, Thorbecke, Kuyper en Lohman, Nolens en Talma, Bos en Troelstra offerden allen hun persoonlijke belangen op aan het volksgeheel. Zij waren geen politie ke mastklimmers. Onverzoenlijke kamp tegen het nationaal- socialisme is, besloot spr., onze dure plicht, om de verwoestende werking van de funda- menteele stellingen, die het volksleven schra gen. Het lot dat den Duitschen Christenen wedervoer is voor ons volk waardevol. Alle gemeenschap met de N.S.B. worde derhalve afgesneden door ons helder voor den geest te stellen het beeld van Willem van Oranje, van wien het tot op dezen dag nog naruischt Met deze schoone peroratie werd het leer zaam, massief betoog van Prof. Diepenhorst hetwelk als steeds met humor was gekruid, beëindigd. De welgeslaagde partijdag werd na een slotwoord van den voorzitter, door den heer P. de Ruig, van Uithoorn, met dankzeg ging gesloten. KRACHTIGE GEZAGSPOLITIEK Minister van Justitie beantwoordt de critiek van de Eerste Kamer Geen algemeen colportageverbod In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Justitiebe- grooting weerlegt de minister de cri tiek, voor zoover deze op zijn beleid met betrekking tot de gezagshandha- ving werd uitgeoefend. Van het begin af van zyn optreden is hij erop be dacht geweest zich tegen het misbrui ken van de politieke vrijheden te kee- ren. Waar intusschen eenerzijds aan ex tremisme en buitensporigheid de kop moet worden ingedrukt, dient er an derzijds voor te worden gewaakt, dat dit geschiede volgens objectieve nor men en vrij van willekeur tegenover elke richting. Dit in acht nemende, zal de minister een krachtige gezagspoli- tiek blijven voorstaan. Ten aanzien van den samenloop van straf bare feiten en tuchtrechtelijke overtredingen bij de toepassing der Landbouw-Crisiswet 1933 kan de minister mededeelen, dat over leg tusschen het departement van Landbouw en het zijne tot overeenstemming heeft ge leid omtrent de in de toekomst te dezer zake te volgen procedure, waarbij samenloop zoo veel mogelijk zal worden vermeden. Een wijziging der Landbouw-Crisiswet 1933 is hiervoor echter noodzakelijk; het daartoe strekkende wetsontwerp bevindt zich in een gevorderd stadium van voorbereiding. Een stijging van het aantal strafbare fei ten valt inderdaad waar te nemen. Ook de Regeering vervult uiteraard dit verschijnsel, dat in tijden van ernstige maatschappelijke crisis steeds als gevolg daarvan optreedt, mede door het groote aantal strafbepalingen, met zorg. De strafwet is een betrekkelijk grof mid del ter bestrijding van een verschijnsel als dat van de baldadigheid onder de jeugd. Verbetering moet allereerst van ouders en opvoeders worden verwacht Politieke actie van vreemdelingen Ook de Regeering acht politieke organisa ties van vreemdelingen ongewenscht. Hoe wel uitwisseling van gedachten over buiten- landsche politieke beginselen onder vreem- delingen-Iandgenooten onderling binnen ze kere grenzen aanvaard kan worden, is in tusschen ten aanzien van sommige vereeni- gingen van vreemdelingen hier te lande ge leidelijk een toestand ontstaan, welke wijzi ging behoeft. Een algemeen verbod om in het openbaar partij-insignes te dragen schijnt voorshands nog onnoodig. Niet-opziqhtige insignes wer ken nauwelijks provoceerend. Anderzijds schijnt het ook te ver te gaan iedere moge- liikheid af te snijden in het openbaar van een bepaalde staatkundige overtuiging, zij het co bescheiden wijze, te doen blijken. Invoering van een algemeen colportage verbod komt nog afgezien van de vraag of een zoodanig verbod niet in strijd moet wor den geacht met de bestaande grondwettelij ke bepalingen, alleen in het uiterste geval aanvaardbaar voor; het zou een aanzienlijke beperking medebrengen van de politieke vrijheid. Bedoelde omstandigheid schijnt niet aanwezig, integendeel bestaat de indruk dat op dit gebied door doelma tige politieverordeningen en onmid dellijk krachtig optreden tegen rust verstoorders het noodige effect kan worden bereikt. Het auto-ongeluk bij Apeldoorn De bestuurder gesnapt Naar wij vernemen is de politie er in ge slaagd, den bestuurder van de auto, welke halverwege Apeldoorn en Beekbergen twee wielrijders aanreed, die op slag werden ge dood, op te sporen. De bestuurder doofde na het ongeval middellijk zijn lichten en reed met onver minderde snelheid door. Naar thans blijkt heeft de bestuurder, J. H. G. uit Apeldoorn, zich aangemeld bij den geneesheer. De man was ernstig aan hoofd en handien verwond, evenals een mede-in zittende. De dokter, wien nog niets omtrent het ongeval bekend was, ried hem aan, zich naar een der ziekenhuizen hier ter plaats.; te begeven. G. achtte dit risico blijkbaar te groot en is daarop naar Arnhem gereden, waar hij in het St. Tilisabethgasthuis is op genomen. De Apelrioornsche politie heeft den man een verhoor afgenomen. De auto is bij de woning van G. in beslag genomen. Over boord geslagen en verdronken Dinsdagmorgen, waarschijnlijk tusschen 4 en 5 uur, is aan boord van H. M.'s onderzee boot O 15 welke oefening hield ter hoogte van Callantsocg door onbekende oorzaak de kwartiermeester G A Eossers over boord geslagen. Zoodra men ontdekte, dat hij zten niet meer aan boorH bevond, heeft men a'les in het werk gesteld den vermiste terug re vinden. Zoo wero nan deze hulppogingen deel genomen door H.M.'s Z 7. Z 8, G 16, door de „Nautilus", de sleepboot „Utrecht" een vier tal onderzeebooten en verschillende water vliegtuigen, alles echter zonder resultaat. De kwartiermeester Bossens is gehuwd en vader van twee kinderen. VOORJAAR 1936 Nieuwe modellen UITSTEKENDE KWALITEIT. PASVOBM en AFWEJ"™"* VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit VIER bladen. Naar verluidt is thans de rust te Tokio weergekeerd; de ongeregeldheden zouden SO dooden hebben gevergd. De Abessijnen hebben onder Bas Imroe een inval ondernomen in Eritrea-, waarbij zij de Mareb zouden hebben overschreden, Te Rome wordt ontkend, dat te Londen voorbereidingen lot vredesbesprekingen zout deu worden gevoerd. In het jaarbeursgebouw te Utrecht is gister de jaarlijksche vergadering gehouden van de Federatie van Landelijke Rijverecni» gingen. Verschenen is de "Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Justitie. In de Tweede Kamer heeft Minister Colijn zijn rede bij de behandeling der Indische Begrooting voortgezet. Verschenen is hel Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Land bouw en Visscherij. De auto waarmee het ongeluk te Apel doorn is veroorzaakt, is in een garage op gespoord. De bestuurder is gearresteerd. De nieuwe pachters voor de Wieringermeet VERVEN 'T BESTE OP DIT GEBIED VLIEGTUIGEN BOTSEN IN DE LUCHT Een der bestuurders gedood De ander door parachutesprong gered BATAVIA, 27 Febi. (Aneta). Eeden morgen zijn tijdens de gewone lucht- oefeningen twee militaire vliegtui gen, twee Curtiss-hawkjagers tegen elkaar gebotst. Een der toestellen, bestaard door lnitenant W. F. Diepering, stortte neer, waarbij luitenant Diepering werd gedood. De bestuurder van het andere toestel, luitenant J. P. van Helsdingen, wist zich na het ongeluk door een parachutesprong te redden. Hij bleef geheel ongedeerd. Beide toestellen, die totaal zijn verniPld, behoorden tot een esquadrille van drie eenpersoonstoestellen, die hedenmorgen van Bandoeng waren opgestegen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van luitenant Diepering zal vermoedelijk morgenochtend plaats vinden. De overled'ene was gehuwd. EEN VLIEGTUIGBOUWER Onlangs had een zekere Ir Verfürden. een Duitscher te Winterswijk, het voornemen ie Gouda een v'i eg tuigenfabriek te vpstieen. wat door R. en W. der gemeente werd af geslagen. Dnar.Ta heeft de Duitscher be proefd te IJ 1st (Fr.) een dergelijk ding te stichten. De inlichtingen, die hot gemeente bestuur van IJlst inwon, waren echter van uien aard geweest, dat alle onderhandelin gen met Verfurden zijn ateebrr.kpn. Groot was dat ook de verrassins van hel gemeentebestuur v>r I Tl<=t. trvn ruim «vn week geleden een advertentie verscheen in enkel.- vakbladen van de bouwwereld o\.-r de aankondiging var, een aanbesteding van een vliegtuigen fabriek te IJlst op ivn rog nader aan te wijzen terrein. Naar aanleiding van een en ander waar schuwt de burgemeester van IJlst tegen de plannen van den Duitscher.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1