KERK EN ZENDING ZUIDHOLLANDSCHE PREDIKANTEN BIJEEN LAAT UW KINDEREN GENIETEN „MENEER PIMPELMANS GAAT PAARDJERIJDEN" DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 GEREF. KERKEN Beroepen: Te Haarlem (4e predikant) C. Veenhof te Harkstede. Te Oosterxee, cana. J. Waagmeester te Zaandam (verb, ber.) CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te ürk, W. F. Laman te Middelharnis. GEREF. GEMEENTE Tweetal: Te Leiden, H. Ligtenberg te Li se en J. Vrengdenhil te Kampen. Bedankt: Voor Benthuizen, A. Verhagen te Middelburg. DOOPSGEZ. KERK Tweetal: Te Amersfoort, W. F. Golter- rean te Makkum en F. van de Wissel te Kam- HULPPREDIKER De kerkeraad van de Geref. Kerk te G o - rincliem heeft besloten over te gaan tot het benoemen van een theologisch candidaat ais hulpprediker, die speciaal zal belast worden met de bearbeiding van het tot het ressort be hoorende dorp Spijk. De voorbereidende maat regelen zyn zóó ver gevorderd, dat een benoe ming vrij spoedig zal geschieden. Ds. J. J. KLOOTS Donderdag 14 Mei a.s. zal het 25 jaren gele den zyn dat Ds. J. J. Kloots, Xed. Herv. pre dikant te Maassluis, het ambt aanvaard de te Langerak bez. de Lek. Ds. Kloots die 51 jaar is, heeft ook de gemeenten van Meliseant en .Zwammerdam gediend. Sedert 7 April 1929 is hy predikant te Maassluis. Ds. J. F. KRUIJT Het na een langdurige ziekte opgetreden herstel van Ds. J. F. Kruyt, Ned. Herv. pre dikant te Zwolle is opnieuw verstoord door een ernstige instorting die het noodig maas- te hem in het Sophia, ziekenhuis te doen op nemen. Ds. Kruijt is 38 jaar oud en is sedert 7 December 1930 te Zwolle. Ds. A. F. P. POP Na een ernstie ziekte van ruim vier maan den, heeft ds. A. F. P. Pop, Ned. Herv. pred. te Monster Zondag j.l, weer voor het eersi zyn ambtelijke arbeid kunnen aanvangen een godsdienstoefening. Naar aanleiding van de woorden uit Joh 35 vs. 10 hield ds. Pop een prediking, waarin hy uiting gaf aan zijn dankbaarheid dat na zulk een ernstige ziekte hy zyn arbeid wser mocht aanvangen. Dank bracht spr. aan den kerkeraad het medeleven en aan zyn gemeentenaren voor de betoonde belangstelling. De gemeente zong den predikant Ps. 20 vp. 1 toe. PREDIKANTENLEED IN RUSLAND De laatste acht. Van voorheen 200 Evangelische predikan ten in Rusland, waren er in October 1935 nog 14 over, thans weten wij, dat er nog slechts 8 in functie zyn, onder wie 4 van Duitsche af komst 3 Finnen en 1 Estlander. De meeste van deze 200 predikanten zijn gedood, een deel van hen leeft in ballingschap in Siberië, hun echtgenooten eveneens, doch weer elders dan hun man, hun kinderen zijn verspreid, gaande hun lot is van de Gepeoe geen infor matie los te kry'gen. De Prio-Deo-commissie deelt mede, dat de Gepeoe het in den laatsten tijd byzonder op de gezinnen van de predikan ten voorzien heeft. Van de verbannenen worden vrouw en kinderen uit hun huis verdreven en hun bezit hen ontnomen. Aan de ellende prys (gegeven als daklooze zwervers dienen zy dan tot afschrikwekkende voorbeelden voor ieder, die nog een kerkelyk ambt zou willen ver vullen. HET 40-JARIG PREDIKANTEN JUBILEUM Altijd op een Zondag Er wordt uiteraard weinig op gelet, dat. en nog minder over gedacht, waarom het 40-jarig jubileum van een predikant steeds op een Zondag valt. Het Algero. Weekhl. heeft een verklaring voor dit merkwaardige feit: „Zooals hekend, verschuift iedere datum Jaarlijks één wjeekdag; in een schrikkeljaar na Februari tot de daaropvolgende Februari- maand, zelf6 twee dagen. Gedurende veertig jaren bedraagt dfizR verschuiving dus veertig werkdagen, v&nne^rderd met tien, omclat 40 uit tien viertallen bestaat en in 40 jaren dus in het algemeen tien schrikkeljaren val len. Het verschil is dus 50 weekdagen; dit is zeven weken en één dag. Daaruit zou volgen dat het 40-jarig jubileum van een predikant steeds op Maandag valt. daar de bevestiging immers op Zondag plaats vindt. „En toch valt tegenwoordig het jubileum 6teeds op Zondag. Dat komt omdat onder veertig achtereenvolgende jaren niet altijd tien schrikkeljaren voorkomen, doch soms slechts negen. In dat geval schuift een datura in die periode dus 49 weekdagen of «even weken op, en valt het Jubileum op Zondag. Juist op het oogenblik is dat het geval. Immers het jaar 1900 was geen schrik keljaar, omdat het een eeuwjaar was. Dus tot en met Zondag 25 Februari 1940 valt het 40-jarig jubileum van een predikant op Zon dag, daar dan nog de schrikkeldag van dat jaar niet is gepasseerd en de veertig dienst jaren maar negen schrikkeldagen bevatten. Zoodat we Februari 1940 zijn gepasseerd, «al het heel lang duren voordat een derge lijk jubileum weer op Zondag valt. We moe ten er n.l. aan denken, dat het jaar 2000 wel een schrikkeljaar is, omdat dit valt onder de door vier deelbare eeuwjaren. Dus zal het duren als tenminste tusschentijds geen kalenderwijziging plaats vindt tot Maart 2100! Dan kunnen de predikanten (hun 40-jarig jubileum weer op Zondag (vieren." BILLY SUNDAY'S STERFBED Over het heengaan van den bekenden 'Amerikaansc.hen Evangelist Billy Sunday deelt „De Wartburg" nog mede, dat zijn moeder, die hem op zijn preektochten altijd vergezelde en steeds zijn trouwe helpster ■was, aan zijn sterfbed zat. Zij was dankbaar zoo verzekerde zij dat zijn doodstrijd roo kort duurde. „Billy had altijd: O Heer. als mijn tijd van heengaan komt, wil het dan kort maken-" Bij ziin sterven werd zijn bekeering weder in herinnering gebracht. Jaren geleden was hij een bekend basehall speler en een drinker. Hij kwam eens met eenige speelmakkers uit een kroeg. Op hun weg in de open lucht werd een opwekkings meeting gehouden. BilJy luisterde naar den evangelist die het woord voerde en werd overtuigd van de waarheid van wat deze verkondigde. Hij zei toc-n zijn spel-Jeven, dat hem maandelijks 400 dollar opbracht, vaar wel, en werd evangelieprediker, al moest, hij het nu met het vijfde deel van dat inkoimen fetellen. PEREMPTOIR EXAMEN De classis Woerden der Geref. Kerken heeft peremptoir geëxamineerd er met algemeeii stemmen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacrasnennen cand. W. v. D y k te Hyken (Dr.), beroepen predikant te venhoven-Noorden (Z.-IL) OXFORD EN HEIDELBERG In dit jaar bestaat de beroemde Univer siteit van Heidelberg 550 jaar en uiteraard zal dit jubileum in den breede gevierd wor den. Tot de uitgenoodigde buitenlandsche corpora behooren ook de Engelsche Univer siteiten (Oxford, Cambridge, Birmingham .d.). Deze schijnen echter niet erg geestdrif- i ..g, om in het land van Hitier te gaan mee- jubelen. Althans een TeL bericht zegt, dat de raad der universiteit van Oxford aan de f congregatie aanbevolen heeft geen verte genwoordiger te zenden. In plaats daarvan wil men dan een adres van gelukwensch in het Latijn zenden. Over de aangelegenheid zal op 3 Maart a.s. worden beslist. Verwacht wordt, dat Cambridge het voor beeld van Oxford zal volgen. De universiteit Birmingham heeft reeds eenstemmig be sloten, de uitnoodiging van Heidelberg, aan de feestelijkheden deel te nemen, niet te aanvaarden. ROME EN DE ZONDAGHETLIGING En steeds wordt de optocht doller, steeds zijn de vormen dwazer, steeds zijn de mas>- kers uitzinniger en jitbundiger en het hoog tepunt van den stoet is. als een donkergroe- draak naderbij komt. die den muil wijd opengesperd heeft en duidelijk zijn witte, scherpe tanden laat. zien, klaar om de zwar te rijen van voorbijgangers, die langs de straten staan, te verslinden, klaar om heel Maastricht in te nemen. Zwaar rijst aan den eenen kant het stad huis op. Het is hier, dat de burgemeester, mr. L B. J. van Oppen, met den commis saris en den kantonrechter, den heer J r, den stoet aan zich voorbij ziet trekken, dpn stoet, waarvan inderdaad elk onderdeel op buitengewone wijze verzorgd is. „En als de prins voor het stadhuis Is aan gekomen, beieren ineens in den grauwen Zondagmiddag de klokken". Uit ceu verslag in het Maandagochtend blad. wettige Duitsche Evangelische kerk wordt erkend. De synode heeft zich na drukkelijk op het standpunt geplaatst, dat de Belijdende kerk de rijkskerk is en dat alleen de brocderraad het recht heeft het kerkelijke régime uit te ocfo- De discussies Over de discussies meldt de correspon dent, dat groote moeilijkheden en scherpe tegenstellingen tussohen de radicale en de gematigde richting der oppositie moesten worden overwonnen. Vooral de afgevaardig den uit Beieren, Württemberg en Hannover drongen aan op een bezadigde houding tegenover de staatsinstantics. Laatstgenoem den waren van meening, dat er naar ge streefd moest worden langs den weg van onderhandelingen met den Rijksminister voor Kerkelijke Aangelegenheden een rege ling van het netelige probleem te bereiken. Deze meening is blijkbaar ten slotte op gegeven. Nogal uiteenloopend zijn de berichten over den v o r m, waarin het genomen besluit zal uitgevoerd worden. Reuter zegt, dat de voor- loopige kerkleiding (dat is de hoofdleiding, waaronder de g e h e e 1 e Belijdenisbeweging optrok en wier president Dr. Mahrarens was) is afgetreden, en dat er een commissie is gevormd, om de kerkelijke zaken te behar tigen, tot tijd en wijle met de regeering een vergelijk zal zijn getroffen. Havas zegt hetzelfde in eenigszins andere bewoordin gen: „dat de oude voorloopige kerkregeering is afgetreden en is vervangen door een com missie uit drie leden bestaande, die den Broederraad vertegenwoordigt en een haar door den raad gedelegeerd gezag uitoefent. prelaat dr Bannasch, de vroegere fi- nancieele adviseur van den bisschop van Berlijn, die op 22 November van het vorige jaar tijdens het proces tegen den heden in vrijheid wordi-u gesteld. Naar bisschop van Meissen was gearresteerd, heden in vrijheid worden gesteld. Naar het schijnt is deze maatregel het gevolg van een persoonlijke interventie van Hitler en bedoeld als een poging om den gespannen toestand tusschen de Roomseh-Katholieke kerk en verschillen de staats- en partij-instanties te verbe teren. Zooals bekend Is dr. Bannasch indertijd in hechtenis genomen, omdat hij er van ver dacht werd inlichtingen van politieken aard niet alleen aan de Duitsche bisschoppen, doch ook aan den pauselijken vertegenwoor diger te hebben verstrekt. Ook zou hij zich schuldig gamaakt hebben aan hoogverraad. C. DOETS Ginteren is de heer C. Doets, directeur van de Ambachtsschool te Middelburg gehul digd is verband met zyn 25-jarig directeurs jubileum. Examens eretiteld: ..A study of i Indonesian la island", de h Ken (Japan). Utrecht. Bevorderd tot doctor In de Wid en Natuurkunde de heer M. G. Kutten, geb. te DJombans. op pro-fechrift: ..Geology of the northern part of the province Santa Cla.ro, ■demlirkt Enuntx. Groningen. Geel.: scikunde; doet. ex.. mej. M. C. Flet. en J. G. District-vergaderingen Vanwege de Samenwerkende Zendings-Cor- poraties worden eind Februari en gedurende de maand Maart in alle deelen dee lands dis trictsvergaderingen gehouden waartoe alle In da Zending belangstellenden worden opgeroe pen. In die vergaderingen zullen de zendinge- directoren een beknopt overzicht geven van het werk in Indië en van de financieele positie hier te lande. Daarna wordt gelegenheid ge geven om vragen te stellen en voorstellen te doen. Het gaat om een nauwer contact met de kringen in Nederland, die het Zendingswerk dragen. Deze districts-vergaderingen worden géhou- ■n: 26 Februari te Delft voor /Zuid-Hol land, 4 Maart te Zaandam voor Noord-Hol land en Utrecht, 6 Maart te Almelo voor Overijssel. 11 Maart te Sn eek voor Fries land. 12 Maart te Heerlen voor Limburg Oostelijk Noord-Brabant, 18 Maart te Ap- pingedam voor Groningen en Drente, 25 Maart te VliB9ingen voor Zeeland en Westelyk Noord-Brabant en 26 Maart te tinchera voor Gelderland. Ziet mem nu, dat die commissie be staat uit drie predikanten van de radi cale oppositie (Niemöller c.s.), dan is de kracht van hert genomen besluit nog twijfelachtig. Er is ook een besluit genomen t.av. de op voeding der jeugd, dat vrijwel overeenstemt met de onlangs bepaalde houding der R.K. bisschoppen. Het bovenstaande en meer is op het oogenblik nog niet te onzer beschikking geeft derhalve nog slechts recht op één feit: dat de Synode van Oeynhausen tot dusver trouw is gebleven aan haar beginsel van de absolute autonomie der Kerk in den Staat. Bisschop Dr. Bannasch vrijgelaten Naar de Tel. uit Berlijn vernam, zou E. J. v. d. Schans en J. T. OPVOEDING EN ONDERWIJS PROF. DR. ERICH SCHAEPER H. M. P. Kemper, Den H&&«. Vogelenzang, J. C. Muller en A. Spanjaard. Toonknait Amsterdam. Examen „Bond van Koordirigenten In Nederland". Geel. de heeren J. M. A. von Gestel. Tilburg: L. G. d. Glas. Warffum, Jae. Hoekscraa. Gronlagen. de heeren F. E. A. d. Roo vaart, Am- Te Berlijn Is op 74-jarigen leeftiid over-1 leden prof. dr. Erich Schaeder bekend llieolo- JJÏ" IV^IttLt UKIolb- gisch hoogleeraar en schrijver van talrijke theologische boeken. UNIE VAN GEREF. STUDENTEN Prof. dr. A. Noordtzy mocht van H. M. ae Koningin in antwoord op het telegram van de Unie van Geref. Studenten het volgende ant woord ontvangen: H.M. de Koningin draagt my op om de Unie van Geref. Studenten en de organisatie van Reünisten dier Unie den welgemeenden dank van Hare Majesteit over te brengen voor betuiging van trouw en voor de zegenwen- schen aangeboden ter gelegenheid van de vie ring 50 jarig bestaan der Unie. NEDERLANDSCHE STUDENTEN TE BERLIJN Te .Berlijn is een club van Nederlandsche 6tudenten opgericht. Donderdags om de veer tien dagen wordt sociëteitsavond gehouden. Het aantal te Berlijn studeerende Nederlan ders bedraagt omstreeks 25. ZENDINGSTENTOONSTELLING Van 2 tot en met 6 Maart zal te Hooge- een een grootere Zendingstentoonstelling de jeugdherberg (by den Trommelslager) gehouden worden. Een plaatselijk comité, waar in alle kerken vertegenwoordigd zyn, heeft deze .jZento" georganiseerd. By na alle Zen- dingsterreinen zullen door belangrijke Inzen dingen en zeldzame voorwerpen vertegenwoor digd zyn. Alles wordt toegelicht door 6 Zen delingen, die uit eigen ervaring kunnen opre ken. Een uitvoerig program is uitgegeven, met een inleidend woord van ds. J. A. van Nie, een artikel van mej Robaard over de samen werkende corporaties en Öegstgeest, van Ds. J. Vermaas over den Geref. Zendingsbond, van ds. W. Faber over de Zending der Geref. ker ken en van ds. K. Zuider&ma over de Zending van de Chr. Geref. Kerk Maandag 2 Maart zal de opening 's avonds ora 8 uur in tegen woordigheid der kerkeraden door den heer J. Tjalma burgemeester van Hoogeveen, geschie den. Verder zullen ds. Faber, ds. Vermaas, ds. Kooiman en ds. Zuidersma, eiken avond een wijdingswoord ie finreken, telkens over twee re gels van Ps. 86 5. GIFTEN EN LEGATEN De Ned. Herv. Gemeente te Rott ontving van een onbekenden gever e van f 2000 voor het tekort der vorige jaren; f 1500 voor de Diaconie; f 1000 voor de Zen ding; f 1000 voor het meubilair der Prinse- kerk en f 1000 voor het pensioenfonds. rd am KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND De Synode van Oeynhausen De Kerkcommlssic afgewezen Een blijkbaar langdurige en vermoe delijk warme discussie heeft de Synode van Oevenhajusen gevoerd tot het ver strekkend besluit, om de door Minister Kerrl ingestelde Rijks- en Landskerk- commissies niet te erkennen. Dit is van de verschillende berichten, die na een week van besloten samenkomsten thans ontvangen werden, het eenige, waarin zij overeenstemmen. De zittingen zijn volgens Havas bij ge voond door de Geheime Staatspolitie, ter wijl Reuter het ,giiet erkennen" vervangt door „elke samenwerking afwijzen' Is de lezing van Havas Juist, dat het be sluit niet nagenoeg algemeene stemmen ge nomen is, dan zou er reden zijn, om zich althans te verheugen over een eenheid in optreden, die blijkens de tijdingen der laat ste weken zeer verzwakt zooal niet verloren gegaan was. Er is nog een derde lezing, die van den Tel.-corresp. uit Berlijn, die gewaagt van een afwijzen der Kerkcommissies, zoolang niet de eischen dpr Belijdeniskerken zijn ingewilligd. Van die eischen is de voor naamste, dat de belijdende kerk als de eenig Enkele belangrijke referaten Gisteren vengaderde de Vereeniging van Zuid-Hollandsche predikanten onder leiding an Ds H. W. Creutzberg. Als eerste reker kreeg Dr Joh. v. d. Spek, Geneesheer-Directeur van „Maas oord". het woord over: „Onze houding als zielzorgers tegenover de sexueele vïagen van dezen tijd". Aan het rijk-gedocumenteerde referaat ont kenen wij het volgende: Naar voren kamt de houding, die de Kerk als zoodanig te- genover het sexu eele leven heeft aangenomen. Het sexueele is een klein steentje uit het groote m lek, dat lichaam vormt, maar onmisbaar voor het goed ver staan van het ge heel. Wanneer het sexueele al een nood is op zich zelf, dan komt in den crisis nood deze vraag wei bijzonder Dr Joh, v. d. Spek naar voren. Zoo wel bij den mate- rleelen, etlhisohen als methapihysiscben nood speelt hel sexueele een belangrijke rol. Hoe heeft de Kerk in 't algemeen daar Een levendige gedachtenwisselmg ontspon zich uit deze belangwekkende inleiding. Nadere toelichting werd gevraagd, predikanten in hun pastorale arbeid him houding hebben te bepalen t genover de sexueele moeilijkheden der gemeenteleden en of het bespreken dezer teere aangelegen- hden, die verdere navraag naar het in tiemere leven noodzakelijk zou maken, ook niet haar bezwaarlijke kant zou krijgen, in verband met het blijvend persoonlijk voort gezet contact tussohen voorganger en ge meente. Onkunde maakt voorlichting en leiding i deze wel uiterst moeilijk. Kan en moet de predikant soms volstaan met verwijzing iar den psychiater? Kan rucn met jongens en meisjes over het Neo-Malthusianisme spreken? Heeft de boerenbevolking van de eilanden wel iets van agape? Heeft het gebed in dit verband geen groote beteekenis? Referent verduidelijkte zijn bedoeling, wees er op, hoe hij getraóht had het punt te accentueeren, waar we naar toe moeten en wat de gevaren zijn, om zoodoende een algemeene richtingslijn aan te geven voor de houding in deze van den predikant als pastor, onderstrepende de bijzondere g e- coinpliceerdheid dezer dingen. Eeni ge goed oriënteerende studieboeken werden daarbij aan de hand gedaan. Daarna bepleit Ds. A. R. Rutgers van tegenover 0 Referent onthoudt zich van de belofte hier het laatste woord der verlossing te zullen spraken. Veel van de 9exueele vragen kunnen we theoretisch behandelen, maar toch kunnen die problemen groeien in de richting, dat men concessies moet doen aan het leven (biologisch en geestelijk). We krijgen dikwijls eindstadia van pro cessen. We zullen het vergeestelijkte proces ter hand moeten nemen. Er is één ding: dat de houding, die aangenomen wordt tégenover den mensoh zich van de Pauli nische naar de Joodsche opvat ting heeft ontwikkeld. De beteekenis van het sexueele an slch Is groot. Maar er zijn veel moeilijkheden. Er is tezig een ethische verwording te ontstaan. Een belangrijke wijziging in de situatie Is dus aanwijsbaar. Nieuwe moeilijkheden rijzen na Een ethische verwording is bezig te ont staan. Het biologische helpt mee, om voor onze ethische gedragingen richtlijnen aan te geven. De natuurwetenschappen hebben op onze ethische waardeeringen buitengewonen in vloed. Ref. komt daarna te spreken over de betee kenis der sexueele klieren. In het mensche- lijk lichaam circuleeren daardoor in ons bloed stoffen, die het hormonaal even wicht bepalen, dat in bepaalde perioden des levens wordt verstoord. Wonderlijk en bewonderenswaard geraffi neerd is de natuur ten opzichte van de copul atie-organen. Buitengewoon moeilijk Is het om met eigen kin-deren over deze delicate dingen te spreken. Moeilijk is ook het vraagstuk van het kin deren-aantal. F r c u d heeft de beteekenis aangetoond van den sexueelen ontwikkelingsgang van den mensoh, al gaat hij soms wat ver. PUBLICATIES De verbouw van aardappelen Een regeling vastgesteld In aansluiting op het vorig bericht In zake de teeltregeling van fabrieksaardap pelen oogst 1936 deelt de Ned. Aardappel- meelcentrale mede, dat voor hen die zoo wel fabrieksaardappelen als de hierna te noemen vroege aardappelen verbouwen, voor zoover zij voldoen aan de onder III gestelde voorwaarden, de volgende rege ling is vastgesteld: I. Onder vroege aardappelen worden in deze regeling verstaan: a. Eerstelingen, Ideaal; b. Bintje, Frühmöller, Alberta. II. De voor den verbouw van fabrieks- irdappelen in 1936 toegewezen oppervlak te mag worden overschreden met een halve H.A. van de hierboven genoemde vroege aardappelen, zoo dikwijls als men 1 H.A. van deze soorten verbouwt. III. Om voor de bovenvermelde regeling in aanmerking te komen moot de bouwer: a voor den verhouw van deze soorten In )36 gebruik maken van A pootgoed; b. in 1935 reeds pootgoed aan den Neder- landschen Algemeenen Keuringsdienst goedkeuring hebben aangeboden; c. zich voor den verbouw van de onder Ia bedoelde soorten beperken tot 65 pCL van den verbouw in 1933 (Tuinbouw-teelt- j regeling); d. het gewas ter keuring bij den Alge meenen Nederlandschen Keuringsdienst aangeven; voor 1 Mei 1936 een aanvrage richten de Nederlandsche Aardappehneelcen- trale te Veendam; f. er rekening mede houden dal op het bedrijf in totaal nooit meer van de onder I bedoelde aardappelen mogen worden verbouwd dan in 1935 het geval is ge weest Rotterdam, c o 11 e ten, omdat h.j eoowel voor stads als plattclandspre dikanten een blij vend contact met de Universiteit vruchtbaar acht De stadspredikant loopt gevaar in rijn overstelpen- business te vervlakken, zoo hij intellec tueel geen leiding meer kan geven in'-ellectuee- len, die dikwijls meer „bij" zijn dan hij. Een zeke re dwangvorm om tijd voor studie te voor predikan- Ds A. R. Rutgers nemen is voor velen noodzakelijk. Ook de plattelandBpredikant moet het in tellectueel contact, 't welk hij in zijn ge meente gewoonlijk te weinig vindt, elders zoeken om daarin een voortdurende stimu lans tot voortgaande studie te vinden. Blijkens mededeelingen van Prof. Dr. C. G. Wagenaar zijn voor predikanten-colleges te Leiden en te Utrecht reeds eerder pogin gen gedaan, maar mislukt. Iu Groningen daarentegen gaat. 't sinds jaren uitstekend. Daar worden gewoonlijk drie professoren van de Theol. Faculteit en één van een andere (psychiater, litterator, econoom) uit- genoodigd en deze bepalen hun onderwerp in overleg met het auditorium of met de Commissie van Predikanten, welke de voor bereidende maatregelen heeft getroffen. In Groningen geeft elk der vier docenten zes uur van zestig minuten, verdeeld over vier Dinsdagen (om de 14 dagen) vóór vier na Kerst feest In Groningen hebben zich alle professoren van de Theol. Faculteit benevens de kerke lijke en buitengewone hoogloeraren en de hoogleeraar in het Hebreeuwsch beschikbaar gesteld, terwijl de predikanten-commissie met den voorzitter der Theol. Faculteit over leg pleegt welke hoogleeraar buiten Faculteit zal worden uitgenoodigd. Indien een gezamenlijk onderteekend ver zoek tot den Minister van Onderwijs om rii jiiciictm, ai semi «ij ambtshalve voor deze colleges te mogen Veel religieuze klachten gaan terug worden ingeschreven in den zin van art. 101 op het sexueele. Wij missen allemaal de voorbereiding tot het huwelijk. Maar hoe die te vinden? Tenslotte werden besproken het sexucel- erotische vraagstuk, waarbij spr. er op wees, dat het lichaam symbool en object is. Het komt er op aan, dat man en vrouw in elkan der zien de geestelijke persoonlijkheid. H. O.-wet wordt toegestaan, kunnen deze colleges kosteloos in de localiteiten Universiteit plaats vinden. Besloten wordt in de aangegeven richting hernieuwde pogingen te doen. Enquête-cir culaires zullen worden verzonden. Daarna word de goedbezochte vergadering gesloten. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand to Stonsele 772.0. Laagste stand te Reykjavik 747.9. Stand vanmorgen halftwaalf 761.0. WEERVERWACHTING Matige N.O. wind, betrokken tot zwaar b» wolkt, waarschijnlijk sneeuw of natte sneeua temperatuur om hot vriespunt. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge drukking handhaafde zich jj Scandinavië en nam in het Z.W. toe, terwa vooral over de Britsche eilanden de bani meter nog stijgende is. Bij IJsland verscheen daarentegen een vr| diepe depressie, die N.O.-waarts schijnt U trekken. De N.O. luchtstroom uit het vorsl gebied in Soandinavië heeft in W. Europj overal afkoeling gebracht. In Denemarken begint de vorst weer toj te nemen in O.-Frankrijk en Z.-Duitschlan| vormde rich een opklaringsgcbied met liohM vorst De geheele Duitsche Oostzeekust is wed met sneeuw bedekt en in Noord- en middei Duitechland duurt de sneeuwval voort Ooi Maastricht meldde hedenmorgen sneeuw. Op do Britscho eilanden nam de wind al en klaarde hier en daar de lucht iets os In Frankrijk valt alleen in het Z.W. nu regen. Op IJsland Is de temperatuur stijgende. Ook ind-en de bij IJsland verschenen dti pressie de hooge drukking in N.-Scandinavi aantast, zal voorloopig de N.O. stroominl hier aanhouden en waarschijnlijk sneeuw bij een temperatuur om het vriespua brengen. TFERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 2.0 C 26 FEBRUARI Zonsopgang 6.57 uur, zonsondergang 5.30 ua Maan op v.m. 7.v3 uur, onder nam. 11-20 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 FEBRUARI Van 's avonds 6.00 uur tot 's morgens 6.25 GEMENGD NIEUWS Fascistische gevelbevuiling Te Olsterwljk (N.Br.) hebben 's nachts onbekenden in reusachtige letters van wel een halven meter omvang den gevel van de woning van den burgemeester met de woorden Zwart Front besmeurd. De gemeentepolitie heeft de zaak in on derzoek, doch het is waarschijnlijk dat ook nog de hulp van de marechaussee zal wor den ingeroepen. De verdenking berust zeer sterk op de volgelingen van den leider van het Nederlandsche Volksfascisme al daar. Vandalisme van een waanzinnige Toen de koster van de roomsche kerk aai den Arendsweg te Beverwijk zich naaj de kerk begaf, bemerkte hij al spoedig, di| er iets niet in orde was, wijl alle lichten i| het kerkgebouw brandden. Biechtstoelen bleken opengerukt en op ht| hoogaltaar was het een ware chaos. Hd evangelieboek was aan flarden gescheurd kaarsen waren doormidden gebroken, krui"' beelden waren vernield en de wierook lal verstrooid. Bij nader onderzoek ontdekte mei in een der hoeken van de sacristie e« meisje van pl.m. 20 jaar, dat met een ad voor de oogen stond te snikken. In een aanval van verstandsverbijsterlni had zij deze vernielingen aangericht. De bur] gemeesters van Beverwijk en van Wijk aai Zee en Duin bevonden zich met de politjj ter plaatse. Na gehouden overleg werd ha ongelukkige meisje naar Haarlem vervoert Eenige jaren geleden had ditzelfde meisjj in dezelfde kerk een dergelijke wanorde vei] oorzaakt. FEBRUARI-ONWEDERS De gevolgen De vorige week heeft In de omgeving vai Rotterdam een tamelijk hevig onwedej gewoed. Ook Zondagavond werd daar eet kort gerommel vernomen en thans meldt mei uit Kampen, dat Zondagavond op ongeveer 6.15 uur een hevig onweer losbrak waarbij het een half uur lang fel heeft ge^ licht, gevolgd door aanhoudenden regen Ook bij Zwolle heeft het dien avond ge onweerd. Zelfs heeft te 's Heerenbroek bliksem een ongeluk veroorzaakt. Bij hel nemen van een bocht reed toch de chauffea' van een auto, verblind door het felle lichten; in een sloot. De vijf inzittenden, allen- uil Kampen, kwamen er goed af. Alleen eeij hunner, een zekere Snijders, liep wonden ii het gelaat en aan de handen op. De auto ij later door een kraanwagen uit de sloot ge haald. EEN ZELDZAME ZWIJNENFAMILIE Men meldt ons uit Culemborg: Bü den landbouwer N. van Wiggen Sr. aan dei Rijksstraatweg werden in den nacht v>ij Vrijdag op Zaterdag dooi een zijner zeuge»| 22 biggen ter wereld gebracht. Of zij alles het leven zullen behouden zal de vraag nol zijn, doch momenteel maken zeug en biggen het goed. van ons nieuw Premieboekje door G. Th. ROTMAN. Nieuwe spelling. De hoofdpersoon, veearts Pimpelmans. die met allerlei tegenspoeden heeft te kampen, wist zich een plaats te ver overen in het hart van tienduizenden kinderen. Geestig en uiterst grappig, daarbij be schaafd en volmaakt onschuldig. Prijs f 0.40 per ex. Bestellingen aan Agenten en Bezorgers of door inzending van onderstaande Bon fjrvvj Aan N.V. Dagblad De Rotterdammer DV/Iv Afdeeling Uitgeverij Rotterdam Ondergeteekende verzoekt toezending van exempt. Premieboekje: „MENEER PIMPELMANS GAAT PAARDJERIJDEN" in postzegels bijgesloten waarvan bedrag 3 per giro is verzonden NAAM: WOONPLAATS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8