"aardappelmeel r GROOT-BRITTANNIE EN DE VOLKENBOND DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland GROOT-BRITTANNIE MOET STERK ZIJN Sir Anthony Eden hoeft gisteren, in het Lagerhuis, zijn maidenspeech gehouden als Britsch minister van buitenlandsche zaken. Hij had daarbij voornamelijk het hoofd te bieden aan de critiek der Labour party, wei- kor woordvoerder met den eisch kwam, dat Engeland ook verder de leiding aan zich zelf zou moeten houden. Hot zou het risico moeten aanvaarden van een voorstel inzake ean petroleum-embargo, want het initiatief daartoe aan de kleinere staten overlaten zou gelijk staan met een doodloopen der sanctie- actie. Mochten de Vereenigdc Staten door hun houding zulk een olie-embargo tot een illusie maken, zoo schoon deze Labour- woordvoerder te willen zeggen, dan zou Engeland ook daarvoor niet moeten terug deinzen. Het zou beter een échec kunnen lijden, dan de blaam op zich te laden, op een critiek moment geaarzeld te hebben in Ihet ondersteunen der actie voor collectieve .veiligheid. Eden heeft hierop niet rechtstreeks gere ageerd, doch het als een wijs staatsman liever gezocht langs de lijn van don minsten ■weerstand. Dat de collectieve veiligheid aan deze rogecring ter harte ging, zeker niet minder dan aan haar voorgangster, heeft ihij duidelijk te verstaan gegeven, doch daarbij heeft hij tevens naar voren gebracht, dat deze veiligheid voor hem onlosmakelijk was gekoppeld aan Engelands prestige en kracht als groote mogendheid. Al bracht hij deze idee niet met evcnzoovecl woorden tot uiting, uit zijn houding viel voldoende na te gaan, dat hij in een gezamenlijke actie geen heil ziet, zoo Groot-Brittannië zich niet op de centrale plaats bevindt, rustig en machtig. Vandaar in het vervolg van zijn rede zijn (Leenwijzen naar de internationale toestan den van vóór 1914, toen de hemelen al even zeer als thans met storm dreigden, en men in golijke mate eenstemmig was in de over tuiging, dat er iets moest gedaan worden ter afwending van het boven aller hoofden sa menpakkende ontzettende gevaar. De politiek van het machtsevenwicht, hachelijk in haar structuur en uiteindelijk onberekenbaar, heeft toen geen baat meer mogen brengen; verwacht men in onze da gen. nu de dreiging van een nog veel ern stiger karakter is als eertijds, dat men bij middelen die toen reeds faalden thans baat zou vinden, dan bereidt men zelve de ont lading voor van het geweld. In een politiek van omsingoling, en het is duidelijk dat Eden hier allereerst het Der de Rijk op het oog had, betuigde Engelands minister van buitenlandsche zaken dan ook geen vertrouwen te hebben. Slechts alge meen streven naar voorkomen van nieuwe oorlog is de weg die tot bestendiging van de vrede kan leiden. In dit verband verdient tevens de aan dacht Edens verwijzing naar de voorstellen .van de Commissie v&n Vijf, die als het ware, ondanks het strijdrumoer in Oost- Af rik a, nog steeds in Genève op tafel lig gen, gereed voor de belligerenten, zoo zij slechts even den strijd willen staken en we der tot rede kooien. Ongetwijfeld stak er in Edens verder be toog, namelijk dat een sterk Engeland een ruggesteun voor heel Europa Is, een flinke idosis gezond verstand, hetgeen te meer blijkt zoo men de positie van Groot-Brittannië in de wereld beziet, en het prestige, dat het onder zoo velerlei geschakeerde volken heeft te handhaven. Engeland representeert het blanke aanzien ten opzichte van vrijwel alle rassen van andere huidskleur. Aan deze rol ontleent het terecht zijn aanspraken op een wei-onderhouden gewapende macht, doch het ondervindt er tevens een voordeel van, dat andere volken, met name Italië en Duitschland, met afgunst vervult: het be hoeft voor zijn zelfhandhaving niet te be rusten in de goede trouw van anderen, of in «en steeds min of meer onzeker blijvende combinatie van internationale afspraken. Hot is self-sufficient! Vandaar dat het velen zoo moeilijk valt, om aan het Bonds-idea- üisme van Londen voor honderd procent te gelooven. Eden en de zijnen verkeeren nu eenmaal in de gelukkige omstandigheid, dat Bij desgewenscht imperialisme met collectie ve veiligheids-idealen kunnen maskeeren. De labour-interrupties, die los kwamen zoo idra Eden overde onafwendbare noodzaak van sterker bewapening kwam te spreken, be wijzen ten overvloede, dat men zelfs in Brit- schen kring de mogelijkheid van dit gevaar geen enkel oogenblik kan vergeten. Met groote heeren is het kwaad kersen ieten, zegt het spreekwoord, en deze moei lijke rol blijft aan de kleine staten van Europa toebedeeld, evenzeer thans, in het kader van den Volkenbond, als eertijds, «oen ieder zioh naar believen en mogelijk heid voorzag van bondgenooten. Onevenre- idig sterke bondgenooten zijn voor een klei nen staat immer een gevaar geweest, daar 'de waarborg dikwijls ontbrak, dat zij zich na het aanbieden van hun diensten zelf hun honorarium zouden toemeten. Het gevaar blijft bestaan, dat de staten die in den boud de leiding geven, en die erop zijn aangewe zen, he* leeuwendeel der moeiten en kosten te dragen, eveneens de actie sturen in de richting die hun zeiven meest gewenscht .voorkomt, AI stemmen wij toe, dat in een sterk En geland inderdaad in dit tijdsgewricht het «enige hechte stormanker te vinden is, toch »ien wij tevens ten volle in, dat in deze aan passende kracht en invloed van Albion ge lvaren kleven, die bij de naaste wending der ^wereldgeschiedenis als kippen in het vaar water zullen kunnen liggen. Dr. Kuypers woord, dat de beteakenis der kleine staten meer en meer in het gedrang dreigt te komen, behoudt ondanks de ver andering der tijden ten volle zijn actuali teit. Regeeringswisseling in Syrië De regeering van het mandaatsgebred Syrië heeft aan den Franschen Hoogen Com. missaris De Martel haar ontslag inge diend. De voormalige minister van Justitie Ayoebi heeft daarop een gematigd burger lek overgangskahinet gevormd. De strafver volging tegen de personen, die betrokken kijn bij de laatste algemeens staking, is in getrokken. Eden pleit voor verdere collectieve samenwerking Het Geneefsche instituut als verzoener en vredemaker De Britsche minister van Buiten landsche Zaken heeft gister in het Lagerhuis als zoodanig zijn maiden speech gehouden, waarin hij zoowel de kwestie van een eventueel pe troleum-embargo, als de toekomsti ge herverdeeling der grondstoffen aan een beschouwing onderworpen heeft. Daarbij heeft hij eraan herin nerd, dat de Volkenbond niet slechts als politieman heeft op te treden, doch dat hij eveneens de rol heeft van verzoenen en vrede-maken. Tenslotte sprak de minister bij het beschouwen van den huidigen in ternationalen toestand, als zijn mee ning uit, dat deze onvermijdelijk moet oitloopen op een wereldoorlog, tenzijhet principe der collectie ve veiligheid inderdaad van kracht wordt. Ter beantwoording van door den Labour- afgevaardigde Lee Smith gemaakte op merkingen over het buitenlandsch beleid der Britsche regeering beeft minister Eden allereerst verklaard, dat de uitwerkingen van de reeds tegen Italië toegepaste sancties geleidelijk krachtiger worden. Op 't oogen blik worden te Genève maatregelen over wogen, ook betreffende de levering van pro dn eten, welke voor een groot deel in han den zijn van niet-Volkenbondsleden. Eden sprak als zijn meening uit, dat dv. petroleum-sancties op dezelfde wijze moeten worden beoordeeld als de overige sancties, d. w. z. men moet nagaan, of de toepassing ervan ertoe zal bijdragen, een einde te ma ken aan den oorlog, aangezien dit het doel is van ieder land te Genève. Wij hebben gedaan al wat wij konden. aldus de minister, om een bijeenkomst van de commissie van achttien te bespoedigen en de Britsche regeering is niet afgeweken van haar oorspronkelijke prineipieele r»e- slissing inzake de petroleum-sancties, die in November van het vorig jaar werd genomen, noch van haar vast besluit, om met anderen haar volle aandeel te nemen in iedere col lectieve actie, waartoe de Volkenbond zou kunnen besluiten. Bovendien kan ik het Huis de verzekering geven, dat de politiek der Britsche regeering zal blijven bestaan in het handhaven van een krachtig collectief verzet tegen den aanval en dat de regeering zich bij de ver vulling van haar taak zal laten leiden door den geest van het Volkenbondspact Erkan noch zwakte noch aarzeling in deze houding bestaan totdat de vrede isgeteekend. Volkenbond als vredemaker Vervolgens overgaande tot de militaire operaties in Oost-Afrika, verklaarde Eden. .Niemand onzer ziet den Volkenbond alleen onder zijn negatief aspect van politiebeambte, hij heeft immers ook een constructief aspect van verzoener en van vredemaker. Ik ben er zeker van, dat ik 't algemeen standpunt van de kamer en van het land vertolk, wanneer ik zeg, dat wij allen een zeer spoedige en vol komen bevredigende regeling van het conflict wenschen". Eden herinnerde in dit vchband het huis eraan, dat de sub-oommissie uit den Volken, bondsraad, do z.g. commissie van vijf, een voor alle leden van den raad aannemelijke basis tot regeling van het geschil had be studeerd, doch dat de voorwaarden daarvan toenmaals hplaas niet door de Italianen wa ren aanvaard. De Britsche regeering is echter van mee ning, dat het door de commissie van vijf opgestelde rapport ook nu nog de bads blijft, waarop iedere nieuwe poging tot op lossing van het conflict zou moeten worden ondernomen. Ik hoop dus, dat het rapport van de com missie van vijf noch vergeten noch ter zijde geschoven z.al worden. De regeering meent, dat de geschikt-} plaats voor besprekingen Genève is, waar de atmosfeer steeds gunstig is voor de Volken bondsleden, die het mechanisme, dat ta hunner beschikking staat, zullen gebruiken. De verdeeling der grondstoffen Nadat Eden erven had stil gesiaan bij het vraagstuk van de reorganisatie van den Volkenbond, waarvoor hij 't oogen blik niet geschikt achtte, gaf hij vervol gens zijn aandacht aan de kwestie van een eventueele herverdecling van de grondstoffen- Wij moeten duidelijk doen uitkomen, zoo verklaarde hij, dat de regeoring het desbetreffende voorstel van Hoare niet prijsgeeft en te allen tijde volkomen bereid is deze kwestie nader te onder- Dit onderzoek kan, mij dunkt, op nuttige wijze te Genève geschieden. Hoe nuttig een dergelijk onderzoek ook moge zijn, het huis zou zich vergissen, in dien het zich zou inbeelden, dat we, wan neer we ertoe over zouden gaan, een of ar» der toovermiddcl tot genezing van onze kwa len zouden ontdekken. De internationale toestand is veel gecom pliceerder dan men denkt, doch dit vraag- stuk zou een bestanddeel van onze moeilijk heden kunnen zijn en ik herhaal daarom dat de regeering te allen tijde bereid is tot bestudeering van deze kwestie over te gaan, teneinde deze moeilijkheden uit den weg te ruimen". De collectieve veiligheid Wat den internationalen toestand betreft zeide Eden, dat de door de Britsche regee- ring in den loop van de laatste twaalf jaar gevolgde wég wel eens een beslissende fac tor zou kunnen zijn. Het strekt de collectieve wijsheid van de wereld niet tot eere, zeide hij. dat wjj ons slechts 18 jaar na beëindiging van den we reldoorlog opnieuw gesteld zien voor een probleem, dat wat zijn aard en belangrijk heid betreft, ontzettend veel overeenkomst vertoont met dat van 1914. Het schijnt, dat d« oorlogsgeneratie zic.i tegenover de taak geplaatst zie', genoeg wijsheid op te brengen teneinde een her- nieuwing zelfs op nog grootere j>'.haal van het reeds geleden leed te vermijden. Dit is tevens de allerdringendste taak van den staatsman. Indien ons land een volledige rol in de collectieve veiligheid moet spelen, dan zijn twee voorwaarden onontbeerlijk, ten eerste, dat het toegepaste systeem werkelijk coller.. tief is en machtig genoeg, om iedereu moge lijken aanvaller van binnen of van buiten te doen terugwijken en ten tweede dat ons land sterk genoeg en vastbesloten genoeg is op politiek gebied en op bewapeningsgebied, teneinde zijn volledige taak te kunnen ver vullen. De Britsche regeering zal ha ar volle aandeel nemen in d? collec tieve veiligheid, doch wil niets te maken hebben met omsinge ling. De bewapeningswedloop De minister telde het diep te betreuren, dat een verhooging van de uitgaven vooi bewapening onvermijdelijk was. Ons einddoel, zoo ging Eden voort, moet een systeem van collectieve veiligheid zijn. dat alle volkeren der wc re id our. s'. Door zijn goede gesteltenis, door zijn macht kan Groot-Brittannië voorop gaan bij do landhaving van het gezag van den Volken bond en anderen inspireeren, aan deszeifs volle ontwikkeling tc werken, opdat het Ge neefsche organisme tegemoet kan komen aan de internationale behoeften van cn/en tijd. Om te slagen, moetm we echter de ande ren met ons mee trekken en dit kunnen we alleen doen, als de andere landen overtuigd zijn van onze oprechtheid en van onze .macht en als we hun' vertrouwen kunnen winnen. We kunnen dit alleen door een stevige constructieve politiek. DE PUBLICATIE VAN HET MAFFEYRAPPORT Ophelderingen in het Lagerhuis In het Britsche Lagerhuis heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, ophelderingen gegeven over do publicatie van zekere passages van het rapport-Maffey, die onlangs in de „Gior- nale d'Italia" werden gepubliceerd. Ik zal precies zeggen, zoo verklaarde de minister, welke do oorsprong ia van dit rapport- Tegen einde Januari 1935, toen de toe stand in Abessinië reeds de bezorgdheid der Britsche regeering in haar hoedanigheid van lid van de Volkenbond gaande maakte, werd een onderzoek door de Italiaansche regeering ingesteld betreffende de aard en de omvang der Britsche belangen in Abes- sinië. Een interdepartementale commissie werd ingesteld, welke ten doel had, de Britsche belangen in Abessinië na te gaan en te trachten vast te stellen, tot welke hoogte deze belangen zouden kunnen worden ge raakt door de buitenlandsche gebeurte nissen. Ik moet hier duidelijk verklaren, dat het geenszins de taak der commissie was de verplichtingen van de Britsche regeering te behandelen, of te trachten een politieke gedragslijn vast te stellen voor de Britsche regeering. Indien dit anders zou geweest zijn, zou de commis sie ook anders zijn samengesteld geweest. De commissie had uitsluitend tot taak, de fciton vast te stellen, hetgeen natuurlijk eenige tijd vereischte en geen enkel speciaal antwoord werd gegeven op het verzoek om inlichtingen van de kant van Italië, wegens het feit, dat. toen het onderzoek geëindigd was, de snelle ontwikkeling der Italiaan sche activiteit inzake Abessinië in volle om vang de kwestie begon in het leven te roe pen van de integriteit van Abessinië en per soonlijke belangen natuurlijk ondergeschikt waren aan het feit, dat wij leden van de Volkenbond zijn- De commissie bracht op 18 Juni rapport uit aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. In dit rapport werd gezegd, dat er in Abessinië geen enkel groot Britsch be lang bestond, behalve het Tsana-meer, de wateren van de Blauwe Nijl en zekere wei deplaatsen voor de stammen. Dit was precies gezegd de overwe ging, welke de grondslag vormt van elke gezaghebbende verklaring van de politiek der Britsche regeering inzake 't Italiaansch Abessinisch conflict. Deze politiek is niet geïnspireerd door egoïstische of lagere beweegredenen, maar alleen door de overweging van de plichten, welke de Britsche regeering heeft als lid van de Volkenbond en als mede-schraagster van de doctrine der collectieve veiligheid. Na een nauwkeurig onderzoek der om standigheden, concludeerde ik, dat het g°en enkel nut had, het document als witboek te puhliceeren, zoo besloot de minister. In antwoord op een andere vraag, die be trekking had op het voorstel HoareLaval, verklaarde Eden. dat de Indiscretie te dier- zake te Parijs begaan werd. Men zal alles doen, om dergelijke indiscreties voortaan te vermijden. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Britsch ambulance-vliegtuig verongelukt Boven het vliegveld van Addis Abeba is een tweemotorig Roode Kruis-vliegtuig, dat eerst korten tijd geleden aan het Abessiin- sche Roode Kruis door Engelsche vrienden ten geschenke was gegeven, neergestort De bestuurder, de vroegere Engelsche oor logsvlieger, capt Heighter, werd zwaar ge wond. Het toestel, dat door de firma Dragon was gebouwd, zou wegens niet-luchtwaar- digheid naar Engeland worden teruggezon den. Italië bouwt aan zijn luchtvloot 5500 nieuwe bombardementsvliegtuigen! De Daily Mail meldt uit Rome, dat Italië is begonnen met het ten uitvoer leggen van een nieuw reusachtig program tot uitbrei ding der luchtmacht. De productie-capaciteit der fabrieken zou zoo zeer zijn opgevoerd dat dagelijks twaalf vliegtuigen worden afgeleverd. Aan het einde van dit jaar zou Italië 5500 nieuwe toestellen bezitten, voor een groot deel buitengewoon snelle bombar dementsvliegtuigen. Naar schatting zouden in den loop van dit jaar 1500 bomlmrdcaneintsvliegtuigen wor den gebouwd. Britsche wapenindustrie mag niet staken De Britsche regeering heeft zich tot de vakvereenigingen in de wapen- en aanver wante industrieën gewend, teneinde te be reiken, dat de arbeiders zich voor den tijd van drie jaar verplichten, niet in staking te gaan. De vakvereenigingen hebben zich hier mede accoord verklaard, op voorwaarde, dat de loonen gedurende al dién tijd op hetzelfde peil worden gehouden. Communisme op Amerikaansche vloot Naar wij uit Los Angeles vernemen is de geheime dienst der Amerikaansche marine *in geslaagd, een communistisch propa- inda-complot op de vloot te ontdekken. Twee vrouwen zijn bereids gearresteerd onder de beschuldiging van „misdadig syn dicalisme". Vijf andere individuen staan onder voort durende contröle van een aantal defectie ven. Men hoopt hierdoor andere medeplich tigen op het spoor te komen. De beide vrouwen zijn aan boord van het oorlogsschip „Missisippi" gearresteerd, na dat de scheepsofficieren hadden ontdekt, dat ze op alle mogelijke plaatsen van het schip vlugschriften deponeerden, waarin de officieren werden bespot en de matrozen werden aangespoord, lid te worden van de derde internationale of andere communisti sche organisaties. \Jl fl Ml voor 't maken van puddin- i gen en vla en het binden van groenten en soepen mi in Uw keuken VEREENIGDE NEDERLANDSCHE AARDAPPELMEEL-INDUSTRIE - VEENDAM Extremistische actie in Oostenrijk Voor het gerechtshof te Klagenfurth heb ben drie nationaal-socialisten terecht ge staan, beschuldigd van hoogverraad wegens pogingen de ontbonden SA te organiseeren. Zij werden schuldig bevonden en resp. ver oordeeld tot tien en drie jaar zware kerker straf. Voorts werd een nationaal-socialist tot vijf jaar zware kerkerstraf veroordeeld we gens het verspreiden yan nat.-soc. vlug schriften. Ten slotte werden nog drie communisten veroordeeld tot drie resp. twee-en-een-half jaar zware kerkerstraf, eveneens wegens 't verspreiden van illegale lectuur. Een fantastisch gevechtsvliegtuig Het wordt dl mooier! De „Morning Post" meldt, dat het Brit sche ministerie van luchtvaart plannen be studeert voor e«en nieuw type gevechtsvlieg tuig, dat de fantastische snelheid van 640 kilometer per uur zou bereiken. Volgens het blad betreft het een twee- motorige machine, welke is uitgerust met twee kanonnen van 20 mM en met mitrail leurs. Reden voor de bouwplannen van een dergelijk type is, dat er reeds bombarde mentsvliegtuigen met een snelheid van 400 kilometer in aanbouw zijn. Een jager moet minstens 160 kilometer sneller zijn om met kaDs op succes een tegenaanval te kunnen ondernemen. Politieke aanslag op Porto Rico De nationalisten op het eiland Porto Rico. die tegen het Amerikaansche gouvernement in verzet komen, plegen daden van terreur. Zoo is de 48-jarige Amerikaansche kolonel Francis Ritrgs, chef der politie van het eiland, op de openbare weg door revolver schoten gedood. De dader, dc jeugdige natio nalistische leider Elias Roauchamps, werd met zijn medeplichtige, Hi ram Rosado, ge dood, toen zij aan de polliis trachtten te ontkomen. Ook de chef der politie te Utuado, Fran cisco Velez Ortiz, is Zondag door nationa listen vermoord. De Spaansche ministerraad Gisteren is de Spaansche ministerraad onder presidium van minister-president Azana bijeen geweest. Een commissie werd ingesteld voor het maken van een alg< meen plan van openbare werken, die ii Spanje zullen worden uitgevoerd. De minister van justitie heeft verslag uit gebracht over de incidenten, die zich bij de uitvoering van de amnestiewet hebben voor gedaan. De minister van verkeerswezen zal de lei ding op zich nemen van de commissie, die zich naar Andalusie zal begeven voor het opnemen van de schade, aangericht door de overstroomingen en het voorstellen van steunmaatregelen. De minister van buitenlandsche zaken heeft verslag uitgebracht omtrent de in structies. die zijn gegeven, voor de toepas sing van de besluiten van de coördinatie commissie van den volkenbond inzake het embargo op wapens en munitie. LAWINES OVERVALLEN COLORAiDO In de Amerikaansche staat Colorado zijn verschillende mijnbcuwinstallaties door la wines bedolven; ook het telefoonverkeer is versperd Volgens de eerste berichten zijn negen personen om het leven gekomen, terwijl veel personen gewond zijn. De bergingswerkzaamheden worden zeer bemoeilijkt, daar de laatste tijd meer iawi nes hebben plaats gehad. EEN VREEDZAAM BOMBARDEMENT Piloten der Amerikaansche luchtmacht hebben dezer dagen hulp gebracht aan tien duizenden vogels in New-Jersey, die door de zware sneeuwval bedreigd werden door de hongerdood. Vogelliefhebbers hadden zich bereid ver klaard, voor bet noodige voedsel te zorgen, indien er piloten gevonden konden worden, die het voedsel wilden overbrengen naar de plaatsen, waar de vogels zich verzameld hadden. De luchtmacht verleende haar volledige medewerking; bestuurders van bombarde mentsvliegtuigen hebben meer dan 5000 „hommen" laten vallen, die elk een pond gemengd voer bevatten. De haven van Helsingiors gesloten wegens ijsgevaar De scheepvaart in de Finsche Golf ond' vindt zeer veel hinder van ijs, doordat de temperatuur reeds langer dan drie weken 20 graden onder nul bedraagt. Zelfs de sterke Finsche ijsbrekers zijn nii meer opgewassen tegen het steeds dikk- wordende ijs en het pakijs voor de oevers. De Finsche scheepvaart-autoriteiten heb ben daarom besloten de haven van Helsing- fors met ingang van heden voor de zee scheepvaart gesloten te verklaren. Op het oogenblik liggen nog dertien stoomschepen in de haven die nog gelost en naar buiten gebracht zullen worden. Daarna zullen de ijsbrekers zich beperken tot het openhouden der havens in het Z.-W. van Finland. De „QueenMary" bijna gereed! De werkzaamheden aan boord van het super-mailschip „Queen Mary" vorderen zeer snel Verleden week zijn eenige dagen in het dok proeven genomen met de voori- stuwingswerktuieen, die een vermogen van 20G.000 p.k. kunnen ontwikkelen. Zaterdag j.l. zijn de vier 35 ton zware schroeven aangekoppeld. De proeven heb ben aangetoond, dat van trillingen in het schip vrijwel niets waarneembaar is. Giste ren heeft ook de scheepssirene voor het eerst geloeid. Zij werd over groote afstand gehoord, doch de toon is zoodanig gesteld, dat aan boord zelf betrekkelijk weinig ge luid werd gehoord. Verder is op het oogenblik een klein legei van schilders, behangers en decorateurs aan boord bezig met de verfraaiing van de tal- looze za'en, de beide zwembaden en sport- gelegenhcdon. Het schip zal op 24 Maart van de Clyde vertrekken, om in de riviermonding beno den Greenock ligplaats te kiezen. Kort Nieuws Koning Leopold van België is naar Oslo vertrokken.om daarin familiekring de 75ste verjaardag van prins Carl, zijn schoonvader te vieren. Het staat thans vast, dat de minister van Buitenlandsche Zaken. Eden, persoon lijk zal deelnemen aan de Maandag a.s. te Genève plaats hebbende zitting der missie van achttien, waarin over het petro leum-embargo beraadslaagd zal worden. Er zijn 75 leden gearresteerd van de ge heime Opper-Silezische organisatie „Natio- naal-socialistische arbeidersbeweging", die kortgeleden geliquideerd is De gearresteer den wordpn beschuldigd van hoogverraad en kuiperijen, die tot doel hadden Opper- Silezië van het Poolsche gebied af te scheu ren. De Egvptische regeerjng zal op 1 Maart de soldaten naar huis zenden, wier dienst tijd van vijf jaar op 31 December j.l. was afgeloopen, doch die toen onder de wapenen zijn gehouden in verband met de internatio nale spanning. Onder dit betduit vielen on geveer 4000 manschappen. i UIT OOST INDIE Een historisch monument MAKASSAR, 24 Febr. (Aneta). Alhier is een vergadering gehouden onder voorzitter schap van den Gouverneur, waarbij het plan j besproken werd lot oprichting van een stich ting tot behoud van het Fort Rotterdam. Na dat hij een historisch overzicht gegeven had van dit monument, wees de voorzitter op den vervallen toestand waarin een gedeelte van dit eerbiedwaardige gebouwencomplex verkeert. Hij meende dat door een stichting een verbetering van dezen treurigen staat van zaken mogelijk zou zijn en gaf de richt- I lijnen aan, waarin deze stichting zou moeten arbeiden. Hij stelde voor het beheer toe te vertrouwen aan een curatorium, waartoe de aanwezige burgemeester, hoofd van het plaat selijk bestuur, de plaatselijk militair com- j mandant, de gewestelijk secretaris en de voorzitter van den Kunstkring zich bereid I verklaarden toe te willen treden. De ambte- j naar voor taalkundige kwesties, Dr. Cense, zal worden uitgenood igd binnenkort een openbare lezing te houden over de geschie denis van het Fort Rotterdam. BUITENZORG, 24 Febr. (Aneta). Met in gang van 11 Maart a.s., den dag waarop de Gouverneur-Generaal voornemens is zijn reis te aanvaarden naar Sumatra's Westkust, Ta- panoeli, Atjeh en Sumatra's Oostkust, zal het dagelijksch beleid van zaken worden opgedragen aan den vice-president van den Raad van Ned.-Indië. JUWEELEN GESTOLEN Ter u-aarde van 9000 BATAVIA, 24 Febr. (Aneta). Uit de brand kast van vrouwe Aleidroes, echtgenoote van den meest-bekenden Arabischen huiseige naar te Batavia, is Zaterdagnacht een partij juweelen gestolen ter waarde van f 9000. De sleutels hingen in de onmiddellijke nabijheid van de brandkast. De dief verschafte zich toegang door het verwijderen der ijzeren staven van de buitendeur en het slaapka merraam. Tijdens de diefstal was de familie Aleidroes afwezig. DE PEST OP JAVA Twaalf doodelyke gevallen SEMARANG, 24 Febr. (Aneta). In twee desa's in het district Ngadiredjo kwamen 12 doodelijke gevallen van pest voor. Bij wijze van voorzorg werden 70 contactpersonen door het bestuur in de pestbarakken te Pa rakan ondergebracht. GEMENGD NIEUWS NOODLANDING VAN EEN DUITSCH VLIEGTUIG Men me kit ons; Zaterdagmorgen 19 uur moest een sport- vliegtuig wegens benzinegebrek een nood landing maken bij de woninggroep "t Leeuw- stuk te Brunssum. Daar piloot en vlieg tuig van Duitsche herkomst waren, Helen de toegeschoten mareohaussee's en politie agenten de vliegenier niet toe te vertrek ken. Men vermoedde spionnage. Na beko men telefonisch verlof uit Den Haag startte echtei 't vliegtuig te circa 2 uur. LAKEIEN VAN PRING CARTTAVAL Laffe aanranding van een jong meisje Men meldt ons uit Eindhoven: Naar eerst thans bekend wordt, heeft Zondag avond een iafL* aanranding plaUs gehad van een 16-jarig meisje. Toen het meisje, A. N\, die avond te half zeven haar ouder lijk huis had verlaten om een boodschap te doen, werd zij op het Kerstroosplein plot seling gegrepen door drie gemaskerde car- navalsgangers, \velk9 haar in een auto sleepten, blinddoekten en 'n prop in de mond duwden. Bij Aalst hebben de onverlaten haar in een bosch gebracht en met vuistsla gen deerlijk toegetakeld. Zij werd daarna nog vele malen getrapt, geslagen en op an- der<- wijze mishandeld, waarna het gespuis haar bewusteloos achter de Aalster dorps kerk liet liggen. Bewoners hebben daar het meisje des avonds laat met gescheurde kleerer. en bloedend gelaat en handen ge vonden. De gemeentepolitie van Aalst en de mare chaussee hebben het onderzoek in handen. DOODELIJK AUTO-GNGELUK Maandagmiddag ongeveer 1 uur is op den Rijksstraatweg te Zevenbergsche- hoek het 7-jarig dochtertje van J. Deykers spelenderwijs tegen oen passeerende perso nenauto opgeloopen en spoedig daarna aan de daarbij bekomen verwondingen over leden. Men meldt ons uit Amsterdam: Een poging tot inbraak is gedaan in 't belasting kantoor op de Heerengracht 196. Wel zijn de brutale gasten binnengekomen, maar d» inbraak zelf is niet voltooid. Men vond er morgens zuurstofcyiinders voor het open- ijden van de kluizor. en een qollectie mo derne inbrekerswerktuigen, maar van in braak was verder geen spoor. {De inbrekers schijnen dus voor zij hun eigendijk werk zouden beginnen, te zijn gestoord en heb- overhaast de vlucht genomen met ach terlating van hun gereedschappen. Het kan toor ie des nachts onbewaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2