Jlkuwe Criitsdjt (Imimut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Met de ambulance naar Abessynië GERAFFINEERDE POSTWISSELVERVALSCHERS abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen w«ai een agenlschap gevesligd is 23b Franco pei post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hei Builenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5714 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postqiro 5893B afobertrntirprijjtn: Van I tot 5 regels I.17V» Elke regel meer <1227» "hgezonden Mededeelingei» van 1-5 regels2.30 EJke regel meerO-*5 Voor Tiet bevragen aan 'I bureau v wordt berekend0.10 DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 15e Jaargana HET CONFLICT GEKOMEN Er is allerwege belangstelling voor de be denkelijke feiten, dat de dagelijksche beglu ren van Noord-Holland en Amsterdam in gevolge regeeringsvoordraoht en buiten sta ten en raad om loonsverlaging voor het personeel moeten invoeren. En terecht, want deze dingen zijn niet van plaatselijk-, doch van algemeen belang. Echter, veel meer sensatie zit er in het geval-Rotterdam. Met groote spanning volgt heel het land de ontwikkeling van dit con flict Want dat i s gekomen en verkeert thans in een acuut stadium. De breede overzichten hebben onze lezers voldoende inzicht in de materie gegeven om er met kennis van zaken over te oordeolen De politieke kant, welke er aan de kwestie zit, maakt het gewenscht nog een enkele opmerking te maken. In 't algemeen mag geen oogenblik uit het oog worden verloren, dat de feitelijke misère begonnen is, toen begin 1932 de goede voornemens der sociaal-democratische wet houders sohipbreuk leden in de beruchte vergadering van „Libelle". De raadsleden en wethouders degradeerden zich zelf tot man datarissen van een vakorganisatie en toen was het einde daar. Sindsdien heeft de roode fractie de functie van kwaadwillige oppo sitie vervuld en was het politieke onweer niet van de lucht. De rechterzijde heeft toen, noodgedwongen, het bewind in handen genomen; maar de sterke roode fractie is van meetaf met gren- zenlooze lichtvaardigheid en trotsche eigen dunk in de rol van den bediller getreden die een „opposition quand même" voerde, welke tot afbraak van het Rotterdamsche crcdiet cn afbreuk van 's raads prestige moest leiden. Alle versterking der inkomsten cn alle beperking der uitgaven werd afge wezen: een andere politiek moest er gevolgd worden. Met groote trom werd die wijziging vóór de raadsverkiezingen in 1935 ingeluitj; doch nauwelijks waren deze achter de rug of de S.D.A.P. voelde zich onbehaaglijk onder de overwinning en begeerde een paar rechtsche muuschen als gijzelaars in het overwegend roode college van Burgemeester en Wet houders. Men zou deze dan de kastanjes uit hot vuur kunnen laten halen en de S.D.A.P. zou haar holle politiek kunnen voortzetten. Wat zich thans afspeelt bewijst klaar als de dag hoe politiek juist de houding der rechterzijde was door de S.D.A.P. te dwingen eigen boontjes geheel alleen te doppen. Want het conflict is nu in alle scherpte gekomen door de weigering der roode wet houders om zelf het onaangename werk der saneering van Rotterdams financiën ter hand te nemen. Eerst het conflict met de Regeering. Deze heeft gezegd: de maat is vol; met het drei nen en traineeren moet het uit zijn. Wie de eere van het ambt begeert, mag de verant woordelijkheid voor onpopulaire maatrege len niet op anderen schuiven. De Regeering kreeg gelegenheid zich te verantwoorden door een communistische interpellatie, welke de sociaal-democratische Kamerleden prematuur, voorbarig achtten, doch welke wonderwel aansloot bij een holle philippica, welke de roode wethouder voor de financiën de vorige avond in 't openbaar had gehouden. Twee roode Kamerleden waren toen wel gedwongen den communist bij té vallen, doch dat de roode pers het klaargespeeld heeft om het debat gunstig voor het Rotter damsche gemeentebestuur te achten lijkt ons een journalistieke heksentoer. Regeering en roode wethouders kwamen scherper tegenover elkander te staan, de overwinning (indien men het zoo noemen wil) was onbetwist aan de zijde der Dit treedt na het débat in de Rotterdam sche raad te sterker aan het licht. Want de Burgemeester kon niet langer verzwijgen, dat hij het absoluut met zijn vier roode medebestuurders oneens is en zijn verk'a- ring, dat de toestand hoogst ernstig is ge worden, nu de roode wethouders feitelijk weigeren hun positie te begrijpen, is beslis send voor de toekomst. Het conflict is gekomen, heeft zich ont wikkeld en zal zijn consekwente oplossing moeten vinden. Buigen of barsten, wordt nu het dilemma. En het Regeeringsprestige laat niet toe de botte en hoovaardige hou ding van het roode college als „regeer kracht" te eer en. DE BIJBEL OP DE OPENBARE SCHOOL De lezers mogen het ons niet ten kwade duiden als we verklaren wel groote belang stelling te hebben voor het vraagstuk, dat in de titel is aangeduid, maar tot een be slist oordeel nog niet gekomen zijn. Het feit, dat bekende 6chool-paedagogen verschillend denken over deze kwestie is voor ons weifelen oi. voldoende verontschul diging. Natuurlijk zou ieder onzer het van harte toejuichen als er geen beletselen waren Bijbelsch onderricht op de openbare school te geven; concurrentie-vrees zou ons daar van niet mogen terughouden. Trouwens, we schreven reeds eerder: de Bijbel op de Openbare school maakt de School met den Bijbel niet overbodig. Het verschil blijft te groot Echter voelt men bij eenig nadenken ook aanstonds, dat er moeilijk te beantwoorden vragen rijzen. Hoe, wanneer, op welke wijze en door wie zal de Bijbel op de openbare school gebracht worden? En wanneer men zegt, dat deze moeilijk heden er ook zijn om opgelost te worden, dan valt niet alleen te bedenken, dat dit spreekwoord wel wat al te mooi en te opti mistisch is, maar ook, dat men o zoo licht op verkeerde paden komt Ontkend kan niet worden, dat de Bijbel op de openbare school een stap is in de richting der Christelijke overheidsschooieen ideaal, waarin niet weinigen zich nog gaar- a vermeien; al heeft het veel meer weg an een utopie. Tenminste, wanneer men geen dwang op de ouders en leerlingen wil toepassen. Daarin kan nu wezenlijk een principieel bezwaar schuilen. Wie de eerste stap op deze weg naar de Christelijke overheids schooi zet, doet zoo gemakkelijk meer stap pen. En wat zal daarvan het gevolg zijn? Dat het met de onderwijsvrijheid gedaan is! Dat er school- en leer-dwang komt Dat de overheid beslist over de geest van het on derwijs. Dat wij de weg der N.S.B. opgaan. Misschien zijn er onder ons, die zeggen: daartegen is geen bezwaar als de weg maar goed is. Praktisch beteekent dat antwoord: wij zijn niet tegen gewetens- en geloofsdwang, indien het slechts overeenstemt met onze inzich ten en onze overtuiging. Doch, waarom zouden anderen dan niet het recht hebben de mythe, het geloof aan „bloed en bodem", het modernisme of wel ke ongeloofstheorie ook, aan het onderwijs ten grondslag te leggen? En alzoo het recht der ouders om de onderwijsrichting voor hun kinderen te bepalen, aanranden en vernieti gen? Vrijheid van onderwijs, is onze leus. Daar om nooit de weg op, welke in zijn conse- kwenties kan leiden tot de verplichte neutraal-ongeloovige staatsschool De Bijbel op de openbare school; het ware MOORDAANSLAG IN STRAFGEVANGENIS Leider van Houtbewerkings- bedrijf neergestoken Het slachtoffer overleden BATAVIA, 25 Febr. (Aneta). In de strafgevangenis Tjaipinang nabij Mees terCornelis heeft een Boegineesche ge vangene die wegens doodslag tot 12 jaar gevangenisstraf was veroordeeld met een scherpe beitel een aanslag gepleegd op den leider van het houtbo- werkingsbedrijf, den heer H. K. H i r s c h een Duilscher. De heer Hirsch werd in het hart getroffen en overleed kort daarna. Do begrafenis zal hedenmiddag plaats vinden. Naar aanleiding van deze aanslag ver neemt Aneta, dat in de timmerwerkplaats een vrij ernstige sabotage heeft plaats ge had rnet de freesmachine. De heer I-Iirsch stelde een onderzoek in en wat naar aanleiding hiervan plaats vond, is nog piet duidelijk daar het zich op zeer snelle wijze afspeelde. Voor iemand kon ingrijpen was de heer Hirsch doodelijk getroffen. De verslagene was een zeer verdienstelijk ambtenaar. BOOTTREIN M.S. SIBAJAK De fa. Ruys Co., hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting gevcDU op het 28 dezer van Marseille vertrekkend m.s. „Sihajak", den 27sten dezer om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.27 van Rotterdam D.P. en om 17.25 uur van Roosendaal zal vertrekken. te wenschen, indien de oplossing gevonden kon worden, maar zonder aantasting van het eerste onderrecht. Geen onderwijs- dictatuurl DrWinckel rapporteert over de tocht naar Dessie Een rets vol gevarer en moeilijkheden Primitieve toestanden Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis wederom een aantal rapporten van de leiding van de Nederlandsche Ambulance in Abessinië ontvangen. De thans ontvangen rapporten be treffen de psrlode van Vrijdag 17 Jan. Lm. Vrijdag 31 Jan. Op eerstgenoemden datum bleek het, aldus het rapport, niet mogelijk de tocht naar Dessié per vrachtauto te aanvaarden. Er moest toen nog te veel geregeld worden. Bü het opladen hleek, dat de beide vrachtauto's lang niet alles zouden kunnen bevatten; er moest dus een keus gemaakt worden, welk deel der uitrusting met het eerste, en welk deel met het tweede transport zou worden verzonden. Om verschillende redenen leek het de leiding beter indien het tweede transport, dat ook vele waardevolle zaken bevatte, eveneens onder Europeesch geleide ging. Derhalve werd besloten, dat dr. Bel- monte als zoodanig zou optreden. Den volgenden dag werd de tocht aan vaard. Ten kantore van het Ethiopische Roode Kruis werd afscheid genomen van dr. Lamhié, die juist per vliegtuig uit Dessié was teruggekeerd. Deze eerste dag leverde geen bijzonderheden op. De weg was slecht, zoodat in acht uur rijden 135 K.M. werden afgelegd. Te Debra Bralian werd vijf uur halt gehouden en het kamp opgeslagen. Een gevaarlijke weg Zondag 19 Januari vertrok de ambulance om 8 uur en reed door tot 5 uur. Toen had men nog slechts 90 K.M. afgelegd omdat de weg niet alleen slecht maar ook gevaarlijk was. Het transport moest tot 3400 M. klim men, daarna tot 1000 M. dalen, langs steile hellingen rijden met veel te korte bochten, welke niet in een keer geno men konden worden. Vlak voor de Ne derlandsche ambulance was een vracht auto van het Ethiopische Roode Kruis in zulk een bocht in het ravijn gestort. De chauffeur was op slag dood en de auto vernield. De lading versperde den weg. Dien dag werd bij de rivier Robi gekam peerd. Maandag 20 Januari legde de ambulance ook 100 K.M. af en deed daar weer van 's morgens 8 tot 's middags 5 over. Enkelo nruggetjes waren niet te vertrouwen en moesten verstrekt worden vóór het transport er over durfde trekken. Vermoedelijk, zoo merkt dr. Winckel in zijn rapport op, is de goede afloop te danken aan de dubbele ach terwielen, welke het gewicht meer verdoe len. De Fordwagens waren niet te zwaar geladen maar konden toch niet alle hellin gen halen. Wij, zoo schrijft dr. Winckel, de bedienden en het escorte moesten dan uit stappen en duwen. Zoo zijn wij er zonder ongelukken gekomen. De laatste loodjes Den volgenden dag Dinsdag 21 Jan. - werd het restant van den weg afgelegd, een afstand van 79 K.M., welke van 8 tot 4 uur vorderde. Het was een enorm steile weg en boven dien was de nacht tevoren regen gevallen, zoodat wij eenige malen in de modder ble ven steken. Op advies van dr. Lambié ver voegde de ambulance zich bij de paters van de Fransche Katholieke Missie. De Neder landers verzochten vergunning voorloopig hun tenten op het terrein van de paters op te slaan. Dit verzoek werd niet alleen inge willigd doch tevens bleek men gebouwen ter beschikking te kunnen en willen stellen. Woensdag 22 Januari werd dern Negus schriftelijk om audiëntie gevraagd en den volgenden dag kwam er antwoord, dat audiëntie toegestaan zou worden. De leiding van de ambulance ging per vrachtauto naar het voormalige Italiaansche consulaat, waar de Negus op dat oogenblik verbleef. Na een paar uur wachten werden zij toegelaten. x\ls tolk fungeerde dr. Loren zo een Abessijnsch arts, die ia Frankrijk zijn graad haalde. Na de gebruikelijke plichtplegingen werd v*m gedachte gewisseld over de bestemming der ambulance. Daarbij verstrekten wij den Negus eenige inlichtingen omtrent de sterk te en uitrusting der Nederlandsche ambu- De Negus deelde mede, dat hij de be stemming van onze ambulance nog eenige tijd in beraad wenschte te hou den en zijn beslissing spoedig kenbaar zou maken. De weg terug Op Vrijdag 24 Januari vertrokken de beide vrachtauto's naar Addis Abeba om dr. Belmonte niet het laatste deel der uitrusting te halen. orSLP ,verzoek der regeering namen de auto's 30 half genezen verwonde soldaten mede, die reeds eenigen tijd verpleegd waren in Des sié en ter verdere behandeling naar Addis Abeba vervoerd moesten worden. Op deze wijze bewees de Nederlandsche ambulance de eerste dienst aan de verwon den en aan het leger. De eerstvolgende dagen werden gebruikt om het kampement in orde te maken. Het eerste deel van de muildierkaravaan kwam den volgenden dag reeds tegen half twee opdagen. Op Dinsdag 28 Januari werd begonnen met het in orde maken van het hospitaal, apo theek, operatie-kamer en laboratorium. Met behulp van de meegebrachte bedden kon een zeer voldoende ziekenzaal gemeubileerd worden. Ter plaatse is ongeveer niets te ver krijgen en als de ambulance niet beschikte over de hulp der paters, zou alles nog veel primitiever gaan. Woensdag werd aan de paters verzocht aan de bevolking in den omtrek bekend te maken, dat de ambulance bereid was tot het helpen van zieken en gewonden. In zijn rapport over Donderdag 30 Januari deelt dr. Winckel mede ter ken schetsing van de in Dessié bestaande toestanden, dat 'n telegram den vorigen dag om 12 uur ontvangen was. Het werd echter op Donderdag tegen vier uur namiddag eerst bezorgd. Vrijdag 31 Januari hebben de eerste pa tiënten uit de bevolking zich gemeld. Van den secretaris van den Negus werd bericht ontvangen, dat de beide vrachtauto's met de 30 passagiers helaas nog niet in Addis Abeba zijn aangekomen. Zij zijn door de regen in de modder blijven steken. Te Brussel en te Parijs gegrepen Gedurende geruime tijd werden zoo nu en dan aan de postagentschappen te Amsterdam valsche postwissels aange boden en uitbetaald. Op het eerste ge zicht waren deze postwissels niet van echte te onderschoiden. Het is thans aan de politie gelnkt deze vervaLschers van postwissels te Parijs en te Brussel te arresteeren. Het z'jn twee Amster dammers. Niet alleen te Amstetdam, maar ook el ders hebben zij hun bedrijf uitgeoefend. De bedragen waren klein, omdat de wissels anders niet aan postagentschappen uitbe taald konden worden. Zoover men thans kan nagaan zijn meer dan 50 van deze val sche wissels uitbetaald. Ook to Parijs en te Brussel zijn zij ver moedelijk op deze wijze aan geld gekomen, feewoonlijk richtten zij zulk een wissel aan zich zelf en veranderden dan het te innen fïedrag. Deze, thans in hechtenis genomen mannen, maakten ook de op de postwissels benoodigde stempels na. Hoe de fraudeurs te werk gingen Zoo nauwkeurig gingen de misdadigers te werk, dat de fraude eerst na goruimen tijd werd ontdekt De heeren kochten post wisselformulieren, voorzagen die van een postzegel en zorgden zelf voor de afstem peling ervan. Stempels en handteekeningen werden zoo zorgvuldig nagemaakt, dat de verval°ching zelfs door geoefende ooeon nauwelijks herkend kon worden. Ten slotte moest de fraude echter wel aan het licht komen, omdat de uitbetaalde postwissels niet voorkwamen op de contrölclijsten van de posterijen. Aanvankelijk heeft men nog het vermoeden gehad, dat er een vergissing was begaan bij de administratie der Neder landsche of buitenlandsche posterijen. F.en onderzoek in die richting liep evenwel niet alleen op niets uit, maar bovendien was het volstrekt onaannemelijk, dat dergelijke vergissingen zich zoo dikwijls zouden kun nen herhalen. Daarom haalde de directie der posterijen de Amsterdamsche centrale recherche in de zaak. Een sluwe methode De vervalschte postwissels werden alle aangeboden aan de postagentschap pen en niet aan de postkantoren zelf. Blijkbaar waren de daders bewust, dat daar hun vervalsching eerder ontdekt zou worden. Bij de agentschappen had den zij echter vrij gemakkelijk spel. omdat inderdaad de vervalschte post wissels nauwelijks van echte te onder scheiden waren. Bovendien vermeldden de postwissels die de oplichters gebruikten, slechts be trekkelijk kleine bedragen, die nooit hooger waren dan negentien a twintig gulden. De reden hiervan is duidelijk. De postagentschappen mogen n.l. geen postwissels, die een hooger bedrag dan 20 vermelden, uitbetalen. Drie maanden achtereen is de cen trale recherche doende geweest, om de schuldigen op te sporen. Deze wijze van oplichting is in de ge schiedenis der Nederlandsche posterijen geheel eenig. De arrestatie van de fraudeurs De beide aangehoudenen de 43-jarige A. de V. en de 45-jarige P. v. P. hebben ook te Rotterdam, Den Haag en Utrecht en in hét buitenland op dezelfde wijze geopereerd Te Rotterdam zijn zij door middel van ver valschte postwissels aan een bedrag van ongeveer 1000.— gekomen. A. de V. werd te Parijs aangehouden op aanwijzing van een hoofdinspecteur te Rot terdam. Toen de politie den man in zijn woning arresteerde, werd een brief gevon den van P. v. P. uit Brussel, welke aanlei ding gaf om de politie te Brussel telefo nisch om arrestatie van P. v. P. te verzoe ken. Behalve P. v. P. is ook diens vrouw gearresteerd. Beiden logeerden onder een valschen naam in een hotel te Brussel. Zij waren in het bezit van een valsch identi teitsbewijs. Het is gebleken, dat de man de gewoonte had om de twee dagen van hotel te verandpren. Zoo heeft hij o. m. verblijf gehouden te Gent, Luik en Antwerpen. We gens verduistering te Antwerpen gepleegd, werd P. voorts door de politie gezocht, aan gezien hij nog een jaar gevangenisstraf te goed had. Verder is nog aangehouden een zekere J. de V. uit Amsterdam, wiens uit levering is verzocht door de Nederlandsche regeering. Daar de misdadigers ook in het buiten land hun methoden hebben toegepast, is het nog de vraag of zij spoedig zullen wor den uitgeleverd. Tal van pos' - gentscbappen dupe Nadar meldt men ons: In verband met de postwissel vervalsching vernemen wij, dat, wat Den Haag betreft, de beide Amsterdammers, die resp. te Parijs en Brussel ziin gearresteerd, de postagent schappen afgeloopen zijn op 3 Februari jl. en kans zagen 56 postwissels geïnd te krij gen tot een gezamenlijk bedrag van om streeks 1000. Zij hielden het bedrag per postwissel beneden 20. omdat zij er blijk baar mee op de hoogte waren, dat men zioh in zoo'n geval niet behoeft te legitim°eren. De te Brussel aangehouden Amsterdam mer is ook voor de Haagsche politie gei onbekende. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat een der Amsterdammers verzocht werd zich op een postagentschap te legitimeeren, waar op hij een pas vertoonde, die natuurlijk valsch moet geweest zijn. De postwissel bleek geadresseerd aan een gefingeerd persoon in de Pamoenlaan. Na deze legitimatie werd de aanbieder van de postwissel boos, nam de wissel lenig en zeide tot de postambtenares. dat hij wel naar het hoofdkantoor zou gaan. Men deelt ons mede, dat ook in Utrecht de posterijen slachtoffer van deze sluwe verv?lCf,h""c rijn geworden. De weg 's Gravenhage-Utrecht Eerst In 1940 gereed? Terwijl medio 1935 nog met grond kon worden verwacht, dat de voltooiing van de verbinding 's-GravenhageBodegraven in 1937, die van het gedeelte Bodegraven- Utrecht in 1938 kon woiden tegemoetgezien. wordt het, zoo deelt de K.N.A.C. mede, thans niet onwaarschijnlijk geacht, dat de nieuwe weg 's-GravenhageUtrecht over zijn vod*, lengte niet voor 1940 zaJ kunnen zijn vol tooid. In deze maand wordt begonnen mot de verharding van het wegvak 's-Gravenhage Zoetermeer, terwijl wordt voortgewerkt aan het grondwerk en de kunstwerken in de wegvakken Zoetermeer—de Gouwe, de Gou weBodegraven en BodegravenWoerden, Zooals bekend is het tweede weggedeelte een gemeenschappelijk vak in de toekomsti ge hoofdverbindingen 's-Gravenhage Utrecht en AmsterdamRotterdam. Uit den trein gevallen Het openen van een verkeerde denr Op het baanvak RotterdamGouda, tusschen de stations Nleuwerkerk a. d. IJsel en Moordrecht is Zaterdagavond een reiziger, een 38-jarige Engelsch- man uit de trein gevallen. Tusschen Nieuwerkerk en Moordrecht wilde hij zich naar de W.G begeven. Hij opende echter bij vergissing de coupé-deur. met het gevolg, dat hij uit den rijdenden trein viel en naast de spoorbaan terecht kwam. De reiziger maakte een geweldige tuime ling ,doch ernstig letsel bekwam hij niet. Langs de spoorbaan is hij in de duisternis naar de voormalige halte Moordrecht geloo- pen, waar hij zijn wel eenigszins sensatio- neele ervaringen mededeelde. Het spoorweg personeel waarschuwde dr. J. D. Westen dorp van Reeuwijk en den gemeente-veld wachter. De man had verwondingen aan het hoofd, welke door den dokter werden ver bonden. Daarna heeft deze met z'n auto het slachtoffer naar het v. Itersonziekenhuis te Gouda vervoerd. Daar kon geen ander let sel worden geconstateerd en spoedig mocht de reiziger weer vertrekken. Hij hooft den nacht te Gouda doorgebracht en Zondag ochtend zijn reis naar Hamburg voortgezet. STAKING IN MAATKLEEDING- BEDR.' )F UITGESTELD Geen wijziging van de loonen vóór 29 Februari Namens de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie, wordt ons medegedeeld, dat de firma's in het maatkleedingbedrijf, die te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam tegen 22 Februari j.l. den kleermakers loonsverlaging van 5 hadden aangez aan de vakbonden bericht hebben, dat zy een wuziginz in de loonen zullen uitstellen to. 21 Februari a.s. Als gevolg daarvan zijn de personeelen dezer firma's niet in staking gegaan. Inmiddels heeft de Rijksbemiddelaar met partij er. die bij een conflict betrokken kunnen worden, inlichtingen verzocht. Van werkgeverszijde wordt gemeld, dat een twmgtigtal patroons in bovengenoemde steden itidividueele contracten in 1935 was er geen collectief contract heeft af gesloten. Deze patroons nu, vormende vijf tien percent der leden van den Bond vai maatkleedingbedrijven in Nederland, wen schen hun contracten niet te verlengen om dat de leden der werknemersorganisaties bi de andere leden van den patroonsbond en bij ongeorganiseerde patroons tegen lagere loo nen werken dan bij de eerstgenoemde 15 percent Deze ongeveer twintig patroons hebben thans een uurloonregeling voorge steld, welke op een loonsverlaging van on geveer 4J^ percent neerkomt. De contracten der 20 patroons liepen van 15 Februari 1935 tot 15 Februari van jaar. Ned. Spoorwegen Opheffing van stations en halten Bij de Ned. Spoorwegen worden met in gang van 15 Mei a.s. onderstaande stations en halten opgeheven: Acht, Assel. Capelle a. d. IJssel, Esch, Grubbenvorst, Hedel, Maartensdijk, Nieuwerkerk, Schalkwijk Staphorst, Teuge, Waardenbure. Willems oord. Heuvelsche Steeg. Kralingsche Veei. Middelie, Moordrecht. Nieuwlandscbe polder Ouderkerk, Rothem, Tongelre, Vaesharteli en de Waarbeek. De stations Acht t m. Willemsoord van deze serie blijven voor uei goederenvervoer gehandhaaid. Aspirin VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit TWEE bladen 7n het Britsche Lagerhuis heeft Eden eert pleidooi gehouden voor een sterk Engeland als steun voor de Volkenbondspolitiek, Bij de Tweede Kamer is een machtiging:■- ontwerp ingediend tot het aangaan van geldleeningen tot een totaal bedrag tan 300 millioen, Br F. E. Posthuma heeft de leiding op zich genomen van het Comité van Aetig voor Versch Brood bij het Ontbijt Te Brussel en Parijs zijn postwisselvrrraU schers gearresteerd, die de Kcderlandsche posterijen hebben opgelicht. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi- zaken, deponeert handelsmerken. Dessint (jebrauchsmusler etc. in alle landen, Bezui- denhout 43. Den Haag, Telef. 720014—7200/2» „De Uitweg" Welke het Liberaal-soctallsme wijst. Zooals wij reeds gemeld hebben is uu ein delijk de organisatie gesticht, welke ons de uitweg zal wijzen „uit de onhoudbaar ge worden toestanden in ons maatschappelijk leven". Het is de Liberaal-Socialistische Beweging en dezer dagen verscheen het eerste nummer van haar maandblad „De Uitweg". Met be tamelijke bescheidenheid vertelt de redactie? Daarom hebben wij het recht ons blad „De Uitweg" te noemen; wij wijzen hem inderdaad en die hem afwijst, heeft de plicht de gronden daarvoor aan te geven. Wij mogen dit eischen, omdat wij onze beginselen met geen andere middelen dan die der wetenschap afleiden en verdedi gen. Onze leidende beginselen zijn zeer een voudig en hij wiens hoofd en hart door hen w-ordt getroffen, zegt: „hoe is het mogelijk, dat ik dat niet eerder heb ge zien, hoe betreur ik, dat ik dit niet vroe ger heb geweien." Wij wenden ons met onze boodschap, dat er een uitweg uit do chaos, dat er een weg ter ontkoming aan de ondergang is, tot allen, doch wij verwachten het meest van hen, die nog niet door partijleuzen zijn verblind, maar open staan voor do waarheid, van welke zijde zij ook mogé komen. BEVERWIJK BREIDT UIT Bij de Tweede Kamer is een wetsoni werp ingediend strekkende tot vereemi- ging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan 7*e en Duin. Heffing op bloemkool Tot 15 Maart 1936 is de heffing op bloem kool die uit andere landen wordt ingevoerd bepaald op f 1 per 100 Kg. bruto. UIT DE A.R. PARTIJ De hulpcentrale IJsselmonde De Hulpcentrale IJselmonde vergaderde op Zaterdag te Rijsoord. Als spreker trad op de heer J. P. Kögeler, van Zwijn- drecht, voorzitter der Hulpcentrale met hei onderwerp „lu de branding". Sor. ving aan er op te wijzen dat het schijnt dat de cultuur zich heeft overleefd en in plaats van een zegen, in velerlei op- zich het tegenovergestelde brengt van wat er van verwacht mocht worden, en de te genstellingen vermeerdert in het leven der volkeren van eenerzijds overvloed en an derzijds een tekort. Spr. vraagt: t\oe komen wij uit dezen nood. als we zien dat we de laatste jaren 600 millioen zijn ingeteerd. Spr. zette vervolgens uiteen de samenstel ling van het huidige kabinet, in verband rnet de verdeeldheid der Christelijke par tijen in on? parlement en bespreekt de groep Kersten-v.Houten-Lingbeek en de nieuwe scheiding van Prof. Visscher, welke voor het ministerie in zijn aanpassingspolitiek het regeeren uiterst moeilijk maken een vaste koer? te volgen. Vervolgens wijst spr. op het onpraktische van het plan van den arbeid en wekt allen op om ons land en volk te dienen met het uitdragen van het A. R. beginsel in woord en daad en de waar- beid te propageeren tegenover de leugen. Een zestal heeren namen aan de bespre king de*! waarop spr. van antwoord dien de. Waarna de lieer Timmermans de verg. met dankgebed sloot

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1