•en ontifia/MWv^ DE ITALIAANSCHE OPMARSCH IN HET NOORDEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 De oorlog in Oost-Afrika Weer 2000 vierkante kilometer door Italianen bezet In den morgen van 20 Februari heeft het eerste legercorps zijn opmarsch hervat en zonder vijandelijken tegen stand te ontmoeten de gestelde doelen bereikt, o. a. de hoogte Debra Ai la, den berg Gomolo, het dorp Adorat op den berg Garsciam, bekende plaatsen in de Italiaansche koloniale geschiedenis aldus meldt het Italiaansche agent schap Stefani. Hier hebben zich eenige phasen afgespeeld van den strijd der afdeeling Armondi tegen Ras Mangas- cia in 1S95. Debra Aila is een groot bergmassief, dat den vijand een goede basis van weerstand zou hebben kunnen opleve ren, maar dat zonder slag of stoot be zet kon worden door den rechtervleu gel van het eerste legercorps, die ver trokken was van den berg Boer Ogazen ten Zuid-Oosten van Amba Aradam en om 9 uur den berg Goendi bereikte en om 11 uur op het bergmassief van Debra Aila arriveerde. De opmarsch werd snel, ordelijk en nauw keurig uitgevoerd. Terwijl de troepen op rukten trokken detachementen van de ge nie op voor het in orde brengen van de wegen, die voor vrachtwagens bruikbaar werden gemaakt; andere detachementen werkten aan het aanleggen van telegraaf verbindingen. De wegen en telegraafverbin dingen volgden op deze wijze de troepen, die de bezette posten slechts enkele uren eerder bereikten. Luchtstrijdkrachten bege leidden de oprukkende colonnes teneinde ze te beschermen tegen eventueele acties ,van den vijand. In den loop van den middag bezocht maarschalk Badoglio, die van den waar neem post Adi Goel Negus tijdens den op marsch de troepen had gevolgd, per auto de geheele in den morgen bezette streek. Het weer was mooi. De bevolking van de nieuwe zones al dus voert Stefani hier nog aan toe heeft de Italianen met vreugde ontvangen en hun de lijken getoond van de Soja-sol- daten, die zij had gedood uit haat tegen de regeering van Addis Abeba. De geest der troepen staat op een zeer hoog peil. Aan het Noordelijk front zijn de Italiaan sche strijdkrachten weer in Zuidelijke richting opgerukt. Deze ontwikkeling is, naar uit kringen van het hoofdkwartier verluidt, een natuurlijke consequentie van de overwinning van Enderta. Drie divisies van het eerste en het derde legercorps zijn op de vlakte van Boeja tot op 20 K.M. van den bergketen opgerukt, welks hoogste top de Amba Aladji is. Daar mede is het geheele gebied van de vlakte van Afgol en Boeja door Italiaansche strijdkrachten bezet. Het bij de gevechten van 'Amba 'Ara- dam bezette gebied omvat rond 2000 KM2. Daarmede hebben de Italianen nieuwe, strategisch belangrijke posities en steunpunten verkregen. De Italianen beheerschen nu den loop van de rivier Maisjik voor dm Amba Alad.ii en de passen, die Zuidwaarts leiden. De nieu we stellingen maken het bovendien mogelijk de controle uit te oefenen over de belangrijkste verbindingswegen naar de Noord-Westelijke gebieden. De huidige positie van den linkervleugel Her Italiaansche strijdkrachten kan verge- ken worden met een driehoek, waarvan de eene hoek ligt ten Zuiden van de Boeja- vlakte in de richting van den Amba Aladji. De Noord-Westelijk wijzende hoek raakt dan de rivier Ghewa, ten Zuiden van Aljbi 'Addi. Dan loopt nog een zijde van de drie hoek langs de Oostelijke helling van de Danakilwoestijn. In het Westen van de Boeja-vlakte ligt het plaatsje Dehrailo, waar in 1895 de troepen van generaal Ari- mondi tegen Ras Mangaskha streden. De opmarsch is zonder vijandelijken te genstand uitgevoerd. De achterhoede van de Abessijnsche troepen werd slechts in de verte gezien. Waar Ras Moeloegeta zich op dit oogenblik ophoudt kan niet met zeker heid worden vastgesteld. Nu eens verluidt, dat hij zich in de omgeving van Amba Aladji bevindt, dan weer, dat hij met een handvol getrouwen zich een weg gebaand heeft naar Tembien. In Italiaansche militaire kringen wordt gezegd, dat de terugtrekkende Galla-stam- men de troepen van Moeloegeta hebben aangevallen en voor een deel verslagen. Van Italiaansche zijde wordt algemeen verklaard, dat de nederlaag van Moeloegeta diepen indruk heeft gemaakt op de bevol king. In de holen van den Aradam heeft men o. m. nog de geheele correspondentie van Moeloegeta en een aantal brieven gevon den. die naar van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, uit Engeland en Indië aan een Oostenrijkschen arts gezonden waren. Ras Moeloegeta exit: Het agentschap Stefani seint, dat Bas Moeloegeta zich op weg heeft begeven naar Dessie, teneinde den Negus rekenschap af te leggen over de nederlaag van Enderta. Hetj commando over de troepen aan het Noordelijk front is overgenomen door Ras Kassa, die zich in een zeer moeilijke situ atie bevindt, mede tengevolge van de ver ergering der meeningsverschillen tusschen de oude en de jeugdige Abessijnen. Deze meeningsverschillen overheerschen op het oogenblik de politiek van Addis Abeba. Het Abessijnsche nieuws Naar Addis Abeba verneemt heeft Ras Moeloegeta zijn linies in de provincies En derta eenigszins teruggetrokken, teneinde hooger in het gebergte betere verdedigings stellingen te kunnen betrekken, daar dc Italiaansche aanvallen voortduren. Ondanks het feit echter, dat andere stel lingen betrokken zijn. aldus wordt met na druk naar voren gebracht, heeft men de belegering van Makalle niet opgegeven. De Italianen hebben nieuwe pogingen gedaan om de bezetting van Makalle door middel van vliegtuigen van levensmiddelen en munitie te voorzien. Een uitval der Italia nen in richting van den weg naar Abaro Is afgeslagen. .Van het Somalifront meldt liet hoofd kwartier van generaal Nasiboe nieuwe ter reinwinsten der Abessijnen iu de richting van Warandab en Coron. In het gebied van Ogaden worden de strijdoperaties door dc thans aanvangende ondragelijke hitte, die tot April nog blijft stijgen, bemoeilijkt voor de gemotoriseerde troepen. Een Ahessijnschr vlieger. di<» uit het hoofdkwartier van Nasiboe in Addis Abeba is aangekomen, heeft verteld, dat tengevol ge van de hitte reeds na een vlucht van 5 minuten het koelwater en de olie tempera turen van 100 graden hadden bereikt. Vorming van een vierde legercorps? Een officieel Italiaansch bulletin deelt mede, dat een vierde legercorps in Oost- Afrika zal worden gevormd onder bevel van generaal Ezio Babbini, die sedert het begin van den veldtocht het bevel heeft gevoerd over de divisie Sabauda. Dc onthulling van de „Giornale d' Italia" Tn een hoofdartikel trekt de „Giornale d'Italia" de volgende conclusies uit het door dit blad gepubliceerde Engelsche memo randum: 1. De intern»nisterieele commissie is met nauwkeurige vaststelling der door haar te bestudeeren problemen door Biet foreign office op 6 Maart 1935 aan gesteld, dus nadat het Italiaansch- Abessijnsche conflict reeds een gewa pende botsing naderde en nadat de Italiaansche regeering met nader om schreven mededeelingen de aandacht van de Engelsche regeering op deze aangelegenheid had gevestigd. 2. De interministerieele commissie en het foreign office zijn uitgegaan van de uitdrukkelijke vooronderstelling van een mogelijk Italiaansch optreden tot aan de gedeeltelijke of volledige inlijving van Abeesinië door Italië. 3. De commissie en het foreign office hebben naar aanleiding van de bestu deering van het Abessijnsche vraag stuk noch een vonnis in den Volken bondsgeest, noch eenigerlei reserves gemaakt ten opzichte van nog komen de collectieve stappen van den Volken bond. Zij hebben integendeel hun taak beperkt tot het constateeren van do nationale belangen van Engeland. Hieruit concludeerde het blad dan ten slotte, dat de Engelsche regeering door de overweging van inlijving van Abessinië door Italië, zonder daarbij rekening te houden met Vofken'bondsopvattingen een beperkt initiatief in eigen belang heeft genomen. Engelands huidige politiek vonnt derhalve een plotselinge zwenking. Uit het gepubliceerde memorandum blijkt dan volgens het blad ook nog, dat Italië van den aanvang van het Abessijnsche con flict af het voornemen heeft gehad met Engeland op de basis van een onderzoek der problemen en van een voorafgaand rekening houden met de Engelsche belangen te onder handelen. Een reliek uit den Boerenoorlog Merkwaardig dagboek ontdekt In Italië is onlangs een merkwaardig do cument teruggevonden, het dagboek van ko lonel Ricchiardi, een der 200 Italiaansche vrijwilligers, welke destijds in den Trans- vaalsch-Engelschen oorlog aan de zijde der boeren hebben gestreden. Ricchiardi was in November 1899 te Pre toria aangekomen; twee maanden later werd hij belast met het commando van het Itali aansche verkenningscorps. Generaal Botha, die de verdienste van den Italiaan erkende, benoemde hem in September 1900 tot com mandant van het geheele corps van buiten- landsche vrijwilligers. In zijn dagboek uit dien tijd vertelt Ric chiardi het onopgesmukte verhaal van zijn verblijf in Zuid-Afrika. Het zijn niet veel meer dan notities, zonder eenige literaire as piratie, doch het dagboek geeft een interes sant beeld van den strijd, die in het begin van deze eeuw in Zuid-Afrika werd gestre den. Ricchardi, die zijn eigen activiteit op de meest sobere wijze bespreekt, is vol van waardeering voor zijn adjudant, den Xeder- landsehcn kapitein Van Ameriiigen. Overstroomingen in Portugal In Portugal regent (het reeds vier maan den onophoudelijk. De ontzaglijke watermas sa's hebben het landschap in één groot moerasveld veranderd. Bewerking van den grond is onmogelijk. Duizenden landarbei ders zijn dientengevolge werkloos ge worden. Bij Villa Franca, ten noorden van Lissa bon. heeft de Tejo den dijk vernield. 150 K.M weidegrond kwamen onder water te staan, liet vee kon slechts met de grootste moeite in booten gered worden. Het gebied is vol komen van de buiten-wereld afgesneden. Eenige bewoners moesten zich in veiligheid brengen door in boomen te klimmen. Sedert 27 jaar is een zoo groote overstroo ming niet voorgekomen. Op -vele plaatsen zijn de spoorlijnen verbroken. Mijnongeluk in Polen In het stcenkolenbekken van Dombrowa (Polen) heeft zich in een ondergrondsche gaanderij een instorting voorgedaan, waar bij vijf mijnwerkers wei-den bedolven. Twee hunner konden spoedig bevrijd wor den, doch dit mocht voor een der bevrijden niet meer baten. Hij was reeds om het le ven gekomen. De tweede bevrijde had le vensgevaarlijke verwondingen bekomen. In den loop van den middag zijn de lijken der drie overige bedolvenen geborgen. Kort voor de instorting waren tijdens boor- werkzaamheden plotseling gassen te voor schijn gekomen. Het uitstioomend gas werd in den loop van den middag zoo hevig, dat het geheele bedrijf stopgezet moest worden. DE VERDEDIGING VAN ENGELAND Plannen voor organisatie der industrie De ..Daily Telegraph" verneemt, dat de Britsche regeering zich bezig houdt met de uitwerking van vérstrekkende plannen voor de organisatie der industrie, opdat voldaan kan worden aan de behoeften der defensie- diensten. Bij dc voorlrereiding dezer plannen wordt ooral rekening gehouden met de volgende iverwegingen: 1. De normale industrieele bedrijvig. Jieid mag niet onnoodig belemmerd worden. 2. De mogelijkheid tot het maken van winst tengevolge van abnormale orders, die voortvloeien uit een dringend her bewapening^-program, moet tot een mi nimum beperkt worden. 3. Fabrikanten moe'en schadeloos ge steld worden voor het verlies, dat zij zouden lijden, doordat inrichtingen, speciaal aangebracht voor bVvapenings- doeleinden, stilliggen, wanneer er op een tijdstip niet voldoende defensie-orders zijn. Het is aldus de „Daily Telegraph" de meening der regeering, dat dc Britsche in dustrie in slaat moet zijn, zonder tijdverlies to voldoen aan plotseling opkomende be hoeften der defensie-instanties. Een lid van het kabinet zou worden belast met het tot stand brengen der coördinatie tusschen industrie en defensie. Deze minis ter, die in onmiddellijk contact met de de fensiecommissie zou staan, zou worden ge assisteerd door technische deskundigen. Verder zou een adviseur benoemd worde-., in welk verband de naam van Lord Weir wordt genoemd. Het blad schrijft voorts, dat de regeering, die gedurende de laatste weken een diep gaande studie van 't defensieprogram heeft gemaakt, onder den indruk is van de orga nisatorische voordeelen, die de staten met een totaliteitsbeginsel boven de democrati sche landen hebben. Zij heeft ingezien, da; de landen, waar de dictatuur he-erscht, in dustrie en arbeid in vredestijd kunnen or- ganiseeren in een mate, die in democrati sche landen slechts mogelijk is onder den druk van oorlogsbedreiging. Het plan der Britsche regeering is echter niet gebaseerd op dat van eenig door een dictatuur be stuurd land. Voor de uitbreiding der bewa peningsindustrie zouden speciale maat schappijen worden gesticht, waaraan, de regcering credieten zou toekennen. De regeering is bij het uitwerken de zer plannen de meening toegedaan, dat een toekomstige oorlog zich veel sneller zal ontwikkelen dan in 1914 het geval was, zoodat het niet mogelijk zal zijn eerst na het uitbreken van den oorlog met industrieele maatregelen een aan vang te maken. De oorlog zou reeds ge ëindigd kunnen zijn alvorens de in dustrie op volle kracht zou werken. Speciaal in een luchtoorlog zou de capa citeit der nationale luchtvaartindustrie de beslissende factor zijn voor overwinning of nederlaag. Men is van meening, dat de eerste fase in een luchtoorlog, waarbij van beide zijden de bestaande luchtmacht iu het vuur zou worden gebracht, niet langer dan veertien dagen zal duren. Daarna zal een stilstand volgen en hat land, dat de verliezen in zijn luchtmacht het snelst kan herstellen, heeft de grootste kans op uiteindelijke overwinning. NIEUWE BINNENWEG 260 Tel. 37033 ZWAANSHALS 374 TeL 41378 ROTTERDAM Linksche betoogingen in Barcelona De linksche partijen hebben in Barcelona met toestemming der politie een demon stratie-optocht gehouden. De betoogers voer den talrijke roode en separatistische vlag gen met zioh mede, zongen de „Internatio nale" on het zoogenaamde Catalaansehe Volkslied, en riepen „Leve het communisme'' en „Leve het vrije Catalonië". Toen de politie trachtte, het meedragen der separatistische vlaggen te verhinderen, nam de menigte een dreigende houding aan. Om botsingen te vermijden, lcrde de geeringsgedelegeerde voor openbare orde en veiligheid in Gatalonië zich bij het sepa ratistische karakter der betoogingen neer. De menigte trok daarop naar het Catalaan sehe regeeringsgebouw, waar een vertegen woordiger van den gouverneur mededeelde, dat de centrale regeering te Madrid reeds de eerste stappen voor de verleening van amnestie had gedaan, en dat de vrijlating der gevangenen binnenkort kon worden verwacht. Het aantal betoogers werd op 30.000 ge schat. SNEEUW BELEMMERT HET VERKEER! In Denemarken veroorzaken sneeuwstor men nu reeds drie dagen ernstige verkeers moeilijkheden. Een trein uit Duitschland kwam met elf uur vertraging binnen. Twee personentreinen, met ongeveer 200 reizigers zijn op Seeland in de sneeuw \ast- geloopen. De reizigers moesten den geheelen nacht en een deel van den dag in de trei nen doorbrengen, totdat deze er in slaagden de reis voort te zetten. Kopenhagen heeft niet meer dan de helft van de gebruikelijke hoeveelheid melk en slechts een vijfde deel van de noodigc hoe veelheid vleesch ontvangen. Verkoudheid van Neus, Hoofd, 3 fsl P O Keel en Borst „WAT MIJNKARDT MA KT IS GOED" RUMOER IN DE FRANSCHE KAMER Sarraut behoudt de meerderheid In de Franschc Kamer is er gisteren van verschillende zijden bezwaar tegen gemaak" dat ondanks de wetten op de openbare orde de regeering de Zondag door het Volksfront gehouden betooging niet had verboden. Minister-president Sarraut wilde de datum voor de behandeling van een dezer interpel laties. inzake de maatregelen, die de regee ring dacht te. nemen naar aanleiding van de mishandeling van oen lid van de „Action Francaise. tot later uitstellen. Verschillende afgevaardigden steunden dp interpellaties, o.a. dc blinde afgevaardigde NasL die verklaarde, zich tot den minister president richtende: „U kunt niet handel?.:, want u wilt zoo spoedig mogelijk 't Fransch- Russische pact ratificeeren. U moet aan uw meerderheid denken". De verschillende sprekers verweten de re geering, de gevangene te zijn van de com munisten en socialisten. Sarraut verdedigde zich door te zeg gen, dat de aanslag op Léon Blum een storm van verontwaardiging door het land had doen gaan. Hij had dan ook gemeend zijn toestemming tot de betoo. ging van liet Volksfront te moeten geven, daar het anders ongetwijfeld tot ongeregeldheden gekomen zou zijn. Vervolgens nam Franklin-Bouillon het woord, die den minister-president ver weet, het land aan de willekeur der communisten uit te leveren. Nadat gestemd was over het uitstellen van de behandeling der interpellatie, aan welke stemming Sarraut de kwestie van vertrouwen had verbonden, bleek het voor stel van den minister-president met 381 te gen 151 stemmen te zijn aangenomen. Een incident Na afloop van de Kamerzitting onts'oni in de wandelgangen tusschen minister-pre sident Sarraut en den afgevaardigde Franklin-Bouillon een discussie, naar aan leiding van een voor den afgevaardigde be- leedigende uitdrukking, die de premier tij dens het debat zou gebezigd hebben. Volgens het officieele Kamerverslag voeg de Franklin-Bouillon den minister-president de woorden toe: „Gij ziji. zoo zegt gij. leider van een regeering, die voorgeeft, de orde te hebben gehandhaafd. Vergeet niet, dat gij ook degene zijt, die verantwoordelijk zijl voor hetgeen to Marseille is geschied". Op dat oogenblik zou do premier volgens een twintigtal afgevaardigden Franklin- Bouillon beleedigd hebben, zonder dat deze dit evenwel zelf hoorde. In de middagzitting vroeg Franklin- Bouilon naar aanleiding van dit incident het woord voor een persoonlijk feit. Hij vroeg de Kamer of de belcedigende woorden inderdaad waren geuit, en zoo ja, welke ge noegdoening hom zou worden geschonken. Nadat 'evenwel voprgesteldwas hét inci dent als gesloten te beschouwen, verklaarde Franklin-Bouillon zich hiermede aceoord. Plannen voor tweede Suezkanaal Er is reeds herhaaldelijk sprake, van plannen over een kanaal ton Oosten van het Sinaischiereiland, van dc Roode Zee naar de Middellandsche Zee. Doel hiervan zou zijn de strategische monopoliepositie van het Suezkanaal in het belang van de Brit sche defensie op te heffen. Het schijnt in ieder geval een feit te zijn, dat op het oogen blik Engelsche geologen en ingenieurs-land meters tezamen met deskundigen van de Hebreeuwsche universiteit van Jeruzalem de geologische omstandigheden voor den aanleg van dit kanaal bestudeeren. Het kanaal zou moeten loopen van Akaba aan de Roode Zee naar Gaza in Palestina. Voor zoo ver tot dusverre bekend is ge worden richt men de voornaamste belang stelling op de noodzakelijke sluitwerken die de terreinomstandigheden in 't gedeeltelijk twider de zeesniegel liggende En-Ghor-dal noodig maken en op de eveneens niet ge ringe moeilijkheden aan de kust bij Gaza. Tegelijkertijd worden in het gebied aan de Noordzijde van de ontworpen kanaalbed ding weer boringen naar petroleum uiige- voerd, welke bij een verwerkelijking van het kanaal misschien van strategische be teeke nis zouden kunnen worden. Kort Nieuws Op de Canarisohe eilanden is een alge- meene staking geproclameerd ter viering van de overwinning der linksche partijen bij de verkiezingen in Spanje. Het volk eischt de vrijlating van de politieke gevangenen. De staat van beleg is afgekondigd. De onlangs door Hitier te München uitgesproken redevoering, waarin hij op de superioriteit van de blanke rassen wees, zal waarschijnlijk een boycot van Duitsohe goe deren, o.a. van medicinale producten, door de Indische doctoren tengevolge hebben. De Medische Vereeniging te Bombay heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat deze boycot een represaillemaat regel is naar aanleiding van de bewuste redevoering. GEMENGD NIEUWS Den Helder in de olie De gevolgen van een aanvaring Vrijdagmiddag werd te Den Helder een lichter van de marine, volgeladen met stook olie. aangevaren door een sleepboot dei Marine. De lichter kreeg een groot gat, waar door honderden kilo's brandstofolie uit stroomden en zich over het water van de Buitenhaven verspreidde. In heel Den Helder kon men de scherpe lucht van deze olie ruiken. In verband iet het groote brandgevaar is een brand- acht langs dc haven opgesteld. Daar het juist stil lij was duurde het eenige uren oordat de olie naar zee kon afdrijven, Te Haarlem is het bij de vertooning van de film ..Heldenkcrmls" in het Fran1* Hals-theater tot ongeregeldheden gekomen. De middagvoorstelling was zonder incident, verloop en, maar 's avonds was de voorstel ling pas begonnen of 't werd rumoerig in de zaal. Eenige bezoekers begonnen te roepen te fluiten. Nadat het licht was ontstoken, zette de politie de rumoerige elementen bui ten het gebouw. Dit hielp slechts even. wan; telkens werd er opnieuw geschreeuwd en moest de voorstelling worden gestaakt im de politie gelegenheid te geven de orde- •erstoorders te verwijderen. Een aantal be zoekers ging uit eigen beweging weg. Onge veer 25 personen werden met politie-auto's naar het hoofdbureau vervoerd om verhoord te worden. Op het plein voor de bioscoop was het eveneens rumoerig en moest de politie der. geheelen avond optreden om de rust te be- aren. Het comité van journalisten, dat gelden inzamelt voor de slachtoffers van den brand op den Achterburgwal te Amsterdam, deelt mede, dat thans f 1828,18% is ontvan gen. Binnenkort zal een plan worden ge maakt betreffende de juiste bes'emming van het bijeengebracht kapitaaltje, opdat de overlevenden, zoodra zij het ziekenhuis zul len kunnen verlaten, direct geholpen wor den aan het allernoodzakelijkste. DE EERSTE KOMKOMMERS EN SPINAZIE De kweeker W. Valentin voerde gisteren aan de groentonveiling te Hon se li dij k de eerste groene kas-komkommers aan die 41 cent per stuk opbrachten. De kweeker A. Baars bracht de eerste spinazie waarvoor 29 cent per kilo werd be taald. Doodelijke auto-ongelukken De 10-jarige jongon, die te Amsterdam op de Prins Hendrikkade van een vracht auto was gevallen, is Lu het Wilhelminagast huis overleden. Bij W ageningen vloog Zondagavond een taxi der firma Bakker uit Ede tengevol ge van den mist tegen een boom, waardoor de chauffeur en twee passagiers ernstig aan het hoofd en been en werden gewond. Een inzittenden, de 20-jarige E. van Voorthui uit Ede, die naar het academisch zieken huis in Utrecht was overgebracht, is thans de gevolgen overleden. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is op de Jozef Israël- kade bij de P. L. Takstraal een 36-jarige be rijder van een bakfiets, die was afgestapt omdat de ketting van het rijwiel was afge- loopen, aangereden door een hem achterop komende personenauto. Met een zware smak botste de auto tegen do bakfiets en raakte daarbij den ernaast staanden man, die zoo ernstig kwam te vallen, dat hij een dijbeen- en een enkelfractuur opliep. De geneeskun dige dienst heeft hem naar het Tesselschade ziekenhuis vervoerd. Te G roesbeek werd dc 40-jarige vrouw W., die ter hoogte van het gemeentehuis per rijwiel de rijweg overstak, door een auto, bestuurd door den heer H. gegrepen en tegen den grond geslingerd. Zij bekwam verschillende verwondingen aan hoofd, ar men en beenen en is naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Haar toestand is re delijk wel. De vrouw, die eenigszins doof is, heeft vermoedelijk gedacht dat de auto, waarvan de bestuurder signalen had gege ven, nog ver genoeg af was, waardoor het ongeluk is geschied. Te Hoofddorp werd het 4-jarig zoon tje van den arbeider T. B. nabij de ouder lijke woning op de Kruisweg, terwijl het zich op de weg wilde begeven, gegrepen door een bestelauto van den heer W. Het kind werd een eind meegesleurd en ernstig aan het hoofd gewond en werd ih de ouderlijke woning binnengebracht. De hulp van Dr. B. werd ingeroepen. Door de aanrijding waren de lantaarns van de auto vernield. BRANDEN Te Haarlem heeft een uitslaande brand gewoed in een tabakskerverij en sigaren fabriek van den heer M. in het perceel Pie terstraat 11. Gelijkvloers stond een bran dende kachel, waarvan de pijp door de vloe ren en door eenige houten afscheidingen naar het dak voerde. Vermoedelijk is door een defect aan deze pijp de brand op een droogzolder uitgebroken. De brandweer be streed het vuur met vier stralen, doch kon niet voorkomen, dat de bovenverdieping totaal uitbrandde. Door het bluschwater werd een groote voorraad tabak, welke op de eerste verdieping lag. waardeloos, terwijl eenige machines schade opliepen. Alles was verzekerd. BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDFRNEMING VBJl W. J. INNEMEE ZONEN Maandag zal dc Britsche regeering in het parlement een verklaring afleggen over de onthulling van de „Giornale d'I talia" De Sovjet-regeering heeft besloten, dat de adelaars, die nog steeds op de torenspit sen van het Kremlin te Moskou prijken, ver vangen moeten worden door groote vijf pun tige Sovjetsterren, versierd met sikkel en hamer. De gekroonde adelaars zijn overblijf selen van het oude kapitalistische bewind. Dit soort regeeringen, aldus de Sovjets, hield ervan om roofdieren, bijv. adelaars, leeuwen enz. als symbolen te kiezen. Dc Sovjets kiezen een beter symbool. De nieuwe sterren zullen 5 meter doorsnede hebben en elk ongeveer 2000 Kg. wegen. KORFBAl De C.K.B.-competitie 1936 Over enkele weken, op 7 Maart, zal de C.K.B.-cotmpetitie weer aanvangen, in ver band waarmee wij de imdeeling van de ver schillende afdcelingen publiceeren. De groe- peering is iets gewijzigd, doordat niet alleen •met de speelsterkte, maar ook met de te maken reizen is rekening gehouden. De Indeeling NIO I. ODI OI. Meervogrela I. SDO I. ZKC IL AM. II (Zuid-Holland Noord). Ie Klasse: Fiks I Neerlandia I, Pernix I. Tonegro I. VEO I, Fik/» II. Tonego IV. TOP II, Vi tesse II. Ijsvogels III Se Klasae B: Excel sior II. K VS II Neerlandla III. Tonego III. VEO III. Zeemeeuwen II. AM. III (Znld-HoIInnd Zuid). Ie Kl&aee: Hollandls I. ODI I. Oranje Wit I. Raplvo I. Snel I, Tlior I. ZKC I I. ZKC II w Wit II. DIO II. Holland!* II. Oranje au I (Vteardt-ngen), Thor II, TOP II. Rot- DKOD I. ES I. Juliana I. Orajije Blauw I. Zwart Wit I 3e Klasje: Animo II. Fluka I. Fluks II. M.d.B. I, Olympia I, SKV I. Zw. Wit II. SKI-EN F.I.S.-wedstrijden te Innsbrück De afdalingswedstrijden Zeer zwaar parcours Gisteren zijtrt te Innsbrück de F.I.S.-wedstrijien aangevangen met de afdaling» wedstrijd voor dames en heeren. Freule Sohimmelpenninck van der Oye, die ons land zou vertegen woordigen, kon wegens een dezer da gen opgeloopen lichte ongesteldheid niet starten Opmerkelijk was dat er geen Duitsdhe deelnemers waren. Dit is toe te schrijven aan het feit, dat de sportbetrekkingen tus schen Duilschland en Oostenrijk nog altijd minder aangenaam zijn. Wel merkwaardig, zoo na de Olympisch o Winterspelen, waar beide landen wel vertegenwoordigd waren. Dank zij het zeer koude weer was de sneeuwmassa op het 4.2 K.M. lange cours sterk verijsdt. Het gevolg van deze hardheid was, dat er tal van valpartijen plaats vonden. De Zwitser Willi Steuri, döe als eerste startte, brak een been. bij zijn broer Frits schoot een arm uit het lid. Vele anderen vielen eveneens, zoodat im totaal 17 deelnemers min of meer ernstig werden gewond. Bij de heeren waren er 56 deelnemers, bij de dames dertig. De Zwitser Renninger werd eerste der heeren in 4 min. 29.8 sec., kampioene der dames werd de Engelsche Evelyn Pinching in 4 min. 45 sec. over een iets korter traject. De uitslagen (De resultaten waren: il e e ren: l. Renninger .(Zwitserland) i m. 2S.S a; 2. SertoreüM (Italië) 4 m. 13.3 s.; S. Von Altaren (Zwitserlarfd) 4 m. 43.6 a.; 4. Birger Ruud (Noorwegen) 4 m. 46 a6. Knelael (Oos tenrijk) 4 m. 52.8 s.; 6. Rudi Matt (Oostenrijk) 4 m. 56 s.: 7. en 8. Allala (Frankrijk) en Waloh (Oostenrijk), belden 4 m. 59 a.; 9. Lunn (Enge land) Sm. is.; 10. Sohluncgger (Zwitserland) 9.9 15.5 i Evelyn Pinching (Engeland) 4 i.: 2. Elvira Onslng (Zwitserland) 4 m. 3. Mimmi Zogg (Zwitserland) 4 Ripper (Oostenrijk) 5 m. 2 s.: 5. Frida Clara (ItaJIë) 5 m. 6.6 s.: 6. mej. Paum- garten (Oostenrijk) 5 m. 6.8 7. Hertha Ros mini (Oostenrijk) 5 m. 25.2 s.: 8. Erna Steuri (Zwitserland) 5 m. 25.2 s.: 9. Jeanette Kassier (Engeland) 5 m. 29.2 a.; 10. Elisabeth Wool se y (Amerika) 5 min. 31.9 sec. SCHAATSEN Sonja Henie heeft de leiding Te Parijs zijn gisteren in het sportpaleis de wereldkampioenschappen kunstrijden aangevangen. Om acht uur verschenen 17 dames in het strijdperk om elkaar tot 6 uur 's avonds te bestrijcüen in de verplichte figuren. Er was veel publiek. De groote concurrente van Sonja Honi1 de Dr.gelsche Cecilia Col ledge sohiL'erde door afwezigheid, zoodat de verwachting gerechtvaart"^ i is da' Sonja haar titel zal behouden. De eerste dag is deze wachting aardig uitgekomen, aangezien de positie na het beëindigen van de verplichte figuren als volgt luidde: 1. Sonja Henie (Noorwegen) 237.65 punten: 2. Taylor (Engeland) 228.72 p., 3. Hulteié (Zweden) 222.58 p., 4. Butler ((Engeland) 217.42 p., 5. Lindpainitner (Duitschlandf 215.91 p., 6. PutsziLnger (Oostenrijk) 212.84 r».. 7. Mak"u (E-rreilamid) 206.11 p., 8. Philipf (Engeland) 202.94 p., 9. Prior (Engeland! *01.27 p„ 10. Inada (Japan) 198.57 p. Heclenavond worden die vrije figuren ven reden. SCHAKEN Om het kampioenschap van Nederland Voorwedstrijden om lot tien deelnemers te komen Van 29 Juni tot 9 Juli zal een wedstrijd worden gespeeld om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland. Hieraan nomen tien spelers deel, w.o. districtskampiocncn 1935: Mr Hamming en Blok, benevens Jhr T.t Van den Bosch en Landau. De overige z«-s spelers zullen niet als andere jaren worden aangewezen door het bondsbestuur maar worden uitverkoren door voor wed strijden. Om zooveel mogelijk sterke spelers een kans te geven, wordtn deze voorwed strijden gespl.isr L-rsi spelen op 10, II en 12 April acht groepen vain vier deelnemers* De acht winnaars spelen vervolgens tegen elkander op 21. 22 en 23 Mei. De zes hoogst uitzrekomenert mogen dan deelnemen aan het kamnioenstournooi. Het bestuur van dt?n Stiohtsch-Gooischcn Schaakbond heeft Ln de Woensdagavond ge houden bestuursvergadering besloten aan den Kon. Ned. Schaakbond vier candi-daten voor te dragen nil. G. R. D. van Doesburg!,, kampioen S.G.S. 1935 (Bussum), Ir H J van Jhr A" E- van Forest (Utrecht), benevens een vierden speler, die een uit nader aan te wijzen deelnemen be- sraaodfen vierkamp zal hebben gewonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2