lliruiur geitertje (£ourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken WEIFELENDE WETHOUDER HOUDING VAN DE ZEEUW EBERTO-schoenen BOUWWERKEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per pos! 2.35 portokosten week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending43<K Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5712 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 atibertmtirprijjtn: Vin I BI 5 regels1.17'/. Elke regel meer 0.22'/) Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer r0.45 Voor bd bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0.10 15e Jaargana DE KOMENDE GROND WETSHERZIENING Het voorloopige programma Over strekking en inhoud van de aanstaande Grondwetsherziening wen- schen we ons met zeer groote voorzich tigheid uit te laten. De roode pers heeft op grond van ons vorig artikel steun bij ons gezocht voor haar betoog, dat de Regeering te veel hooi op de vork der Staatscommissie legt. en dit is mogelijk niet onjuist. Maar we wil len dan toch bij voorbaat op een kar dinaal verschil in beschouwing wijzen. De roode pers toont duidelijk onge rustheid over de toekomstige inhoud van enkele eventueele wijzigingen en daarom dringt zij ditmaal op voorzich tig beleid en groote soberheid aan. Wij echter hopen wel enkele opmerkingen over de waarschijnlijke inhoud te ma ken. doch schuiven de wezenlijke be oordeeling terug totdat we werkelijk weten, wat herzien zal worden. Op groote behoedzaamheid drong immers de Regeering zelf aan. Deze heeft, aldus Minister de Wilde in zijn installatie-rede, gemeend, dat inder daad enkele ideeën een principieele toetsing kunnen doorstaan en thans voldoende hebben doorgewerkt in de openbare meening, om eenige wijziging te brengen in de organisatie van het staatsleven. Met nadruk sprak de Mi nister van eenige wijziging „omdat naar het oordeel der Regeering de tijd voor een algemeene herziening der grondwet nog niet is gekomen. Men dient zich te beperken tot wat groeien kan tot levend recht." Deze eisch om met behoedzaamheid op te treden, volgt ook uit de loop van zaken, welke tot inêtelling der Staats commissie heeft geleid. Van harde noodzaak en dringende urgentie om tot wijziging der Grondwet te komen, heeft de Regeering nimmer doen blij ken. Integendeel, zjj ging schoorvoe tend op deze weg vooruit. Nog in 1933 verklaarde de Regee ring, dat zij voorloopig een afwachten de houding wenschte aan te nemen. Er was zooveel, dat haar volle aandacht in beslag nam, dat zij wat de Grondwets herziening betreft uitstel begeerde, teneinde er zich rekenschap van te kunnen geven of de nieuwe gedachten, die waren opgekomen, de staatkundig vereischte rechtvaardiging vonden en om een formuleering daarvan in de Grondwet voor te bereiden. Echter, we leven tegenwoordig bizon der snel. Men kan dat goed of kwaad vinden, er moet mee gerekend worden. Anders zouden de omstandigheden ons kunnen verrassen en de staatsrechte lijke ordeningen doorbreken. Daarom nam de Regeering de zaak ter hand, doch zij was aanvankelijk van meening, dat een staatscommissie voor een partieele herziening niet noo- dig was. Toen men echter eenige schetslijnen trok, kwam men blijkbaar tot de overtuiging, dat meer onderwer pen in de herziening opgenomen moes ten worden, dan aanvankelijk gedacht was en daardoor is het waarschijnlijk te verklaren, dat toch een Staatscom missie werd-ingeschakeld. Deze staat echter niet voor geheel onontgonnen terrein. De ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie heb ben reeds een voorloopig program ont worpen aan de hand waarvan de com missie haar arbeid verrichten kan. Gelijk van zelf spreekt is en wordt dit „voorontwerp" niet gepubliceerd en we zullen geen poging doen om op slinksche manier er iets van gewaar te worden. Het schema dient uitsluitend voor inwendig gebruik. Wel is meege deeld, waarover gesproken zal worden. De volgende onderwerpen komen aan de orde: Het recht van de vrijheid van de drukpers de inkomsten der Kroon; de schadeloosstelling en het pensioen van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal de regeling van de gevallen, waarin de Raad van State wordt gehoord; de mogelijkheid ministers te benoe men zonder ministerieel departement; de mogelijkheid om, met behoud van de grondslagen van het bestaande stel sel, het kiesrecht te wijzigen ter bevor dering van een gezonde werking van het parlementaire stelsel; de mogelijkheid aan de Staten-Gene raal een Kamer toe te voegen, welke het bedrijfsleven vertegenwoordigt; het lidmaatschap van vertegenwoor digende lichamen van personen, die een streven tot uitdrukking brengen, ge richt op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevorde ring van onwettige middelen; de mogelijkheid voor bepaalde be drijfstakken lichamen in te stellen, ten- De Burgemeester waarschuwt ROTTERDAM KAN ZIJN VERPLICHTINGEN NIET NAKOMEN De financieele positie loopt vast (Van onzen Rotterdamschen redacteur) Met een scherp, afgebeten slotwoord heeft burgemeester Droogleever For- tuyn gisteravond de discussie over den financieelen toestand der gemeen te besloten. „Ik acht het standpunt van wethou der De Zeeuw zeer gevaarlijk en scha delijk voor Rotterdam. Men had de Re geering het vertrouwen moeten geven, dat men doet wat men kan. Het is een onverantwoorde lijk gedachte, dat men zou kun nen afwachten, wat de Regeering nog zal doen. Het resultaat van dit debat acht ik zeer onbevredigend" zoo be sloot 's Raads voorzitter. D i t woord, komende uit dien mond, maakte grooten indruk. Ieder ging heen met de vraag op de lip pen: „Wat gaat er nu gebeuren? Waar is Rotterdam thans aan toe?" Men zou de vraag kunnen stellen, of de burgemeester niet reeds veel eerder had behooren te waarschuwen, dat de houding van zijn medeleden in het college tot een debacle voor Rotterdam zou leiden, indien ze werd volgehouden. De burgemeester was niet genood zaakt rijn handteekening te zetten onder de correspondentie, waarin dit gevaarlijke standpunt door wethouder De Zeeuw uit den treure werd vastgehouden. Hij had het tafellaken tusschen hem en de wethouders, die alleen verantwoordelijk heid-op-bestelling kennen, reeds eerder kun nen doorsnijden. Maar in elk geval was zijn breken met'de W. van B. en W. thans wel zeer overtui gend. En wie dan de persoonlijkheid van den burgemeester kent, die zeker geen bulle bijter is, kan begrijpen, dat men hem in het college wel het bloed onder de nagels moet hebben weggehaald door de steriele, volkomen passieve houding, die tegenover de moeilijkheden van het oogenblik wordt ingenomen Van alle kanten is uit den Raad aan den wethouder voor de financiën gevraagd: zeg nu, wat ge wilt; zeg, welke richting ge uit wilt gaan. De Ministers van Binnenlandsohe Zaken en Financiën hadden dat óók gevraagd. Minister Oud we brachten het gisteren in herinnering had gezegd: als de goede wil maar blijkt, is er met mij te praten; dan kijk ik niet op een m i 11 i o e n. De heer De Zeeuw deed echter of hij de toegestoken hand van den Minister niet zag. Evenals voor zijn fractiegenoot Donker scheen z'n eenige zorg te zijn: hoe bouw ik uit dit debat de gunstigst mogelijke poli tieke positie op. Had hij geantwoord: ik wil loyaal doen wat mogelijk is, om met de Regeering tot overeenstemming te komen, al kan ik daar bij misschien niet geheel komen op 't stand punt der Regeering, dan was die politieke positie „verloren" geweest. De heeren Menist en Reuderink lagen immers op de loerl Gemeenteraad van Rotterdam Was zijn antwoord geweest: ik weiger te doen wat de Regeering van mij vraagt, dan hadden dezelfde revolutionairen er zich op beroemd de sociaal-democraten in de „goe de" richting te hebben gestuurd. De heer Menist sprak reeds de hoop uit, dat het zoo ver zou komen. Natuurlijk was in zoo'n ge val tevens het wethouderlijk leven van de socialisten geëindigd geweest en zou de burgerij in groote meerderheid zich tegen hen hebben gekeerd. Dit alles moest worden voorkomen. Daarom begon de heer De Zeeuw als een volleerd jongleur aan zijn politikken eieren- dans. In de rede van den wethouder, zoowel in eersten als in tweeden termijn, ontbrak elke kloekheid. De reeds lang weerlegde verwijten aan de Regeering over een ongelijke behande ling deden weer opgeld alsof ze gloednieuw Een van de „bewijzen" daarvoor moest dit heeten: de heer Hanemaayer bezuinig de maar f 540.000 en nog wel in overleg met de Regeering, en hij ondervond géén kasgeldmoeilijkheden; ik bezuinigde f 850.000 en mij wordt kasgeld onthouden. Een enkele interruptie van den voorzitter der A. R. fractie kon dit ontzenuwen: die f 540.000 werden bezuinigd nadat reeds bij het opmaken van do begroo ting zelfstandig veel en veel meer was besnoeid. Maar tegenstellingen, zooals de heer De Zeeuw ze oproept, zijn altijd prachtig voor de galerij en ze worden gretig verspreid door de „serviele partijpers", waarover de heer Baars met gegronde minachting sprak, een pers, die zelfs zoover gaat, dat ze de goê-gemeente wijs maaktdat de heer De Zeeuw schitterend uit het Kamerdebat is te voorschijn gekomen! Het bleef rekken en trekken In de speech van den rooden wethouder, tot men dan tooh eindelijk nog dit hou vast kreeg: wij zijn bereid nader met de Regeering over de begrooting te onderhandelen, indien eerst de kaögeld- dwang wordt opgeheven. Wij zeggen bij voorbaat, dat van onze zijde geen Initiatief is te wachten,Tietwelk cullu* reele instellingen als de gemeentebi bliotheek en het bewaarschoolonder- wijs aantast. De burgemeester kwam toen reeds in eer sten termijn waarschuwen, dat het met zulk een houding mis zou loopen, dat de houding van de Regeering klaar en duidelijk was en dat B. en W. zelfstandig het initiatief moesten nemen tot het treffen van de nood zakelijke uitzonderlijke maatregelen, waar toe niet alleen de Regeering, maar de nood van staat en stad beide dwong. Hij sprak alsnog de hoop uit, dat het col lege dat zou doen, al was het heel moeilijk, omdat eenvoudig een financieele ineenstor ting het gevolg zou zijn, indien het met de kasgeldpositie vast zou loopen. „Laat ons precies weten, wat we aan elkaar h e b b e n", zei de voorzitter met stemver heffing en hij waarschuwde, nog eens met allen ernst tegen het vasthouden van illusies, die niet konden worden verwezenlijkt, omdat nu een maal het geld er niet voor is. Het mocht niet baten. Ondanks aandrang van links en van rechts bleef de heer De Zeeuw oogenschijn- lijk weifelen en spreken over de stelling, dat er geen tekort zou zijn, indien de Re geering aan al zijn eischen tegemoet kwam, wat financieel voor het Rijk een onmoge lijkheid is, tot hij ten slotte uitriep, dat hij nog wel eens met de Regeering over de ver schillen van inzicht wilde sprekenals hij eerst maar kasgeld had gekregen. Hij weigerde zich de duimschroeven te laten aanzetten, door vandaag de vraag te beant woorden of van B. en W. ingrijpende initia tiefvoorstellen waren te wachten. Desondanks wilde hij over het hoofd van den Raad heen toch blijkbaar nog even aan de Regeering mededeelen, dat hij bereid was in het terugbrengen van de tram naar het particulier bedrijf te berusten, als dit door een „tramcommissie" van deskundigen werd aanbevolen, maar dat hij aan het ge meentelijk bewaarschoolonderwijs niet ge rept wilde zien, evenmin als aan do ge meentebibliotheek. En hiermede was de zaak af. Wat nu? kan men vragen. Naar ons inzicht moet het thans met de financieele positie der gemeente wel ho peloos vastloopen, indien het hooger bestuur niet ingrijpt. Het is straks 1 Maart en dan zijn weer allerlei betalingen nood zakelijk, waarvoor geen kasgeld aanwezig is, indien de Regeering het niet verstrekt. De Regeering heeft duidelijk gezegd: wij geven dat niet, wij kunnen dat niet ge ven, indien gij niet zelfstandig doet wat noodig is, om uw begrootingsposirie te ver beteren. De roode wethouders hebben daar op nu, zij het niet al te duidelijk, geant woord, dat ze slechts willen onderhandelen, indien het kasgeld er eenmaal is en dan nog zoo, dat ze bij voorbaat het recht opeischen als redders van de broekjes- en de boekjescultuur van Rotterdam te fungeeren. De dans op de vulkaan wordt dus voort gezet. De belangen van Rotterdam zijn de in zet, maar die tellen immers niet mee! Of onze haven, die snakt naar hulp, ge holpen zal worden, dat schijnt van geen be teeken is te zijn. Of het crediet van Rotterdam te grabbel wordt gegooid, wat maalt men er om? Wij hopen voor Rotterdam, dat de Regeering de belangen der stad wèl in het oog zal houdxi Dat kan gebeu- ren door het thans stringent voor schrijven van een zoo billijk mogelijk bedrag, dat B. en W. binnen een te stellen termijn zelfstandig op de be grooting hebben te vinden en waar toe zij de voorstellen aan den Raad hebben voor te leggen. De Regeering moge dan gelijktijdig beschamen de dwaze suggestie van een onverantwoordelijk stadsbestuurder, die het voorstelt of het de Regeering er om is te doen de verlaging van de haventarieven op te houden tot De- ber en later. Zij kan dat doen door aan dat strin gente voorschrift, met den afgepaal- den termijn er bij voor het nakomen daarvan, de definitieve toezegging te verbinden, dat de Regeering bereid is op eenigerlei vorm de lasten welke uit de haventariefsverlaging voor de ge meente voortvloeit, te honoreeren. Rotterdam, de tweede stad des Rijks, mag niet het slachtoffer worden van het poli tieke gedraai van weinig-moedige stadsbe stuurders. Dat die op de verantwoordelijkheid wor den gedrukt, is noodig. Al moet dat dan ook gebeuren op de min der normale wijze, waartoe hun abnormale houding dwong. Maar het belang van de stad gaat vóór alles. En meenen de roode„magistraten" zich aan het stringente voorschrift, dat zoo kennelijk in het belang van de stad wordt gegeven, te kunnen onttrekken, dan zoeke de Regeering zelve de belangen van deze voor heel het land zoo belangrijke stad naar beste weten te dienen door te doen waartoe de nood dwingt. Mr. P. A. Schwartz Naar wij vernemen heeft mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis, de benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature-Rutgers aangenomen. Burgemeester J. W. Geesink, wiens naam destijds in de pers verscheen naar aanlei ding van vermoede verduistering van elec- trische energie en onregelmatigheden bij het waterleidingbedrijf, heeft jiaar „Vooruit" meldt zijn ontslag gevraagd als burgemeester van Nieuwveen. einde leidend en regelend op te treden; de Algemeene Rekenkamer; de procedure van Grondwetswijzi ging. Daarnaast staat het der commissie vrij, ook andere onderwerpen in haar arbeid te betrekken. Het is te hopen, dat de commissie van de haar geschonken vr.ijheid een zeer sober gebruik zal maken. Het ter rein, waarop zij zich heeft te bewegen, is waarlijk ruim genoeg. Zeer interes sante onderwerpen komen aan de orde. En wanneer op korte termijn, zooals de bedoeling is, het rapport verschijnt, zal er overvloedig stof tot schrijven en misschien ook tot critiek zijn. Aan een voorbarig oordeel willen we ons niet schuldig maken, maar enkele opmerkingen kunnen nu reeds ge maakt worden. Dit moge in een volgend artikel ge schieden. De Burgemeester van Kampen Een half jaar ziekteverlof gevraagd De Burgemeester van Kampen, dr. R. K. Okma heeft voorloopig een half jaar ziek teverlof aangevraagd. De R.K. raadsleden hebben een voorstel bij den Raad ingediend tot tijdelijke benoe ming van een derden wethouder. Vermoedelijk zal dit voorstel in de raads vergadering van 25 Februari a.s. in behan deling worden genomen. De Rijksbemiddelaar, Mr. S. de Vries Czn., heeft te Amsterdam vergaderd met partijen inzake de dreigende staking bij de N.V. „Eureka" Bakkerij E. Bundels. Reeds sind-* Augustus 1935 was bij de Plaatselijke Bak kerij-Commissie (later de Commissie van Advies voor het Bakkersbedrijf) een ver- zoek van deze bakkerij aanhangig om tot loonsverlaging te komen. Genoemde com missie eischte een accountantsonderzoek. De conclusie van het onderzoek was. dat een loonsverlaging van 7 pet. noodzakelijk werd geacht De werkgever heeft zich voorloopig willen beperken tot het aankondigen van f 1 loons verlaging voor den bankman. De Rijksbemiddelaar heeft de organisaties geadviseerd om zich tegen deze loonsverla ging niet te verzetten, aangezien het bedrijf anders gevaar zou loopen te worden opge heven. De roomsche en de Christelijke bestuur ders hebben zich met net advies van don Rijksbemiddelt-ar vereenigd, terwijl de ver tegenwoordigers van den Modernen Bak- kergsezellenbond vooralsnog een afwijzend standpunt innamen. CONFLICT IN DE SCHOENINDUSTRIE BIJGELEGD Na langdurige besprekingen is het conflict bij de Sambcek's stoomschoenfahriok ta Veldhoven (N.-Br.) tot een bevredigende oplossing gebracht HET MILLIOEN VERDUBBELD! Schitterend geslaagde postzegel-actie Wat saamhoorigheid vermag We hijschen het stopsein! Met nadruk verzoeken we onze lezers geen gebruikte postzegels mee naar Goes te zenden. Het is overweldigend: men kan het in Goes niet meer aan. Ons beroep op de lezers heeft schit terend succes gehad. We vroegen één m i 11 i o e n postzegels voor het zieke meisje, men zond er twee m i 1- li oen In Goes geteld 1.317.300 In Kamperland 270.000 Te Goes ongeteld 300.000 Toezeggingen 150.000 Totaal2.037.300 (Te Kamperland heeft zich een apart centrum gevormd.) Het staat dus vast, dat het zieke meisje, waarvoor 't plan werd opgezet, naar Zwn seriand kan gaan. Niet onmogelijk is, dat nog een tweede meisje een kuur zal kun nen ondergaan, nu onze lezers voor zulk een enorme lawine postzegels hebben ge zorgd. Doch daarover wordt nog onder handeld. Ziehier dus wat saamhoorigheid vermag. Het resultaat van spontaan enthousiasme voor een goede zaak. Voor 't moment laten we het bij deze korte mededeelingen. We hopen nader op deze schitterend geslaagde actie terug te komen, en onze lezers uitvoerig te vertel- V«rroo/digd «Igen, ge£«»l mwn gcocnoolei Flrmo WED. J. P. von BOMMEL 'd« werkwijz® (Octrooi no 20075). MOERGESTEL VERSNELDE BRUGGENBOUW Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine Verzwaring van lasten is verantwoord te achten Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp tot finan ciering van den versnelden bruggen bouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het afzien van de tolheffing brengt mede, dat geen rechtstreaksch verband tusschen het gebruik van de bruggen enz. en den eventueelen belastingdruk wordt gelegd. Er kan dan ook geen reden bestaan, som mige benzineverbruikers, die van de hef fing zooals zij thans bestaat, geen vrijstel ling kunnen genieten, van de voorgestelde geringe verhooging wel vrij te stellen. Er is geen gelegenheid, de lasten, voort vloeiend uit het snelle tempo van den bruggenbouw, in het Verkeersfonds onder te brengen zonder speciale dekkingsmaat regelen. Bovendien wordt de belastingver- hooging gecompenseerd door een gelijk waardige verbetering „de versnelling van den bruggenbouw" en onder die omstan digheden is deze verzwaring van lasten de meening der regeering volkomen verantwoord te achten, terwijl tenslotte hei verkeer ook nog ontlast wordt van do ver plichting tot het betalen van veer- eu brug gengeld. De Régeering meeut, dat de amortisatie termijn op 24 jaar moet worden gehand haafd en niet verlengd. Inderdaad worden luxe- en bedrijfsauto's in evenredigheid van haar benzinever bruik geleidelijk in de belastingverhooging betrokken. Dit is hier echter zeker ten aan- van de bedrijfsauto's niet onredelijk. Deze stellen toch juist de hoogste eischen aan de verkeerswerken. Met de te bouwen brug te Rotter dam, genoemd in de Memorie van Toelichting,, wordt inderdaad bedoeld de op het rijkswegenplan staande brug over de Nieuwe Maas bij JJssel- monde. Wanneer te Rotterdam een tweede oever erbinding tot stand komt op de plaats als door het gemeentebestuur ontworpen, dan zal deze verbinding weliswaar in de eerste plaats het locale verkeer dienen, doch daarnaast ook van groot belang zijn voor het doorgaand verkeer, vooral voor h*t verkeer van de richting Den Haag uit het Westland, en bestemd voor richting Dordrecht of omgekeerd. Deze overweging heeft de regeering er toe geleid om aan de gemeente Rotterdam het bedrag der raming van kosten voor de brug te IJsselmonde ter beschikking te stellen tot tijd en wijle, dat de regeering den bouw- van de brug in het belang van het doorgaand verkeer noodig acht. Evenals de brag te Venlo voldoet ook de brug over de Maas te Roermond thans nog in genoegzame mate aan de behoeften het verlieer. De regcp.ring is bereid den spoedigen aanleg van een nieuwen weg tusschen Arn hem en Nijmegen te bevorderen, indien daarvoor de noodigc middelen kunnen worden gevonden. In verband evenwel met de omstandig heid, dat het wetsontwerp niet voor 1 Jan. van dit jaar tot wet is verheven, heeft de regeering in art 2 in plaats van „1 Januari 1936" gesteld: met den eersten dag vai maand volgende op dien van aikondiging dezer wet. LANDMEETKUNDE In een in het Geodesiegebouw te Delft gehouden bijeenkomst hebben de besturen der verschillende vereenigingen op land meetkundig gebied besloten tot oprichting van de Nederlandsche Landmeetkundige Federatie. DREIGEND CONFLICT IN HET MAATBEDRIJF De leden van de samenwerkende bonden in de kledingindustrie, werkzaam bij ver scheidene firma's te Amsterdam, zullen de .-olgende week het werk neerleggen, wan neer deze firma's er inderdaad toe over gaan de voorgenomen loonsverlaging van 5 pet toe te passen. Deze verlaging wao door de werkgevers als voorwaarde voor de verlenging van de loopende collectieve ar beidsovereenkomst gesteld. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD De Tweede Kamer heeft gister de bespre* hingen over de Indische begrooting voort- gezet. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de discussies over de correspondentie met het Rijk inzake de asgeldvoorziening beëindigd Verschenen is de Memorie van Antvioord inzake het ontwerp tot financiering van versnelde bruggenbouw. Hedenmiddag is het nieuwe Diesélgemaal van Rijnland „Mr P. A. Pijnackcr Hordijk* officieel in gebruik genomen. Conferentie op Woudschoten over de over- bevolking van universiteiten en hoogeschnien In de Fransche Kamer heeft gisteren een incident plaats gehad tusschen Sarraut en Franklin Bouillon. De Britsclie regeering overroeegt orga nisatie der industrie ten behoeve van defen sie-doeleinden. Tenslotte doen we nogmaals het verzoek: vanaf heden zende men geen postzegels meer naar Goesl N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN BOTTERDAM Ons Zondagsblad van deze week geeft weer veel interessante lectuur. Daaronder rekenen we het artikel over B ar uch d'E spinoza, wiens 400ste sterfdag herdacht wordt. Nel van der Vlis begint in dit nummer een bespreking over Het Kinderboek, waar voor thans meer dan ooit be langstelling bestaat. De heer P. van Duyvendijk, wiens Ziel kundige en Opvoedkundige Brie ven zooveel aantrek hebben, schrijft deze wtek over Illu sies en nog w at. Het door een vakman geschreven artikel over H et Orgel zal vele lezers, die van dit meest bekende instrument toch eigen lijk zoo heel weinig weten, even eens zeer welkom zijn. Natuurlijk worden de Ver volgverhalen voor volwas senen, kinderen en kleuters in dit nummer voortgezet. En de vaste rubrieken: meditatiebui ten- en binnenlandsch overzicht, schakenkruiswoordraadsel, kort verhaal enz. ontbreken evenmin. Naar de Kinderkrant zal door de jeugd weer met graagte gegrepen worden. We zorgen altijd voor veel afwisseling plaatjes-verhaal, raadsels, rebus, knutselwerkje, grapjes enz. We staan met ons Zondagsblad wat inhoud, omvang en uitvoe ring betreft, bij alle bladen vóór aan. En geen moeite is ons te veel die voorrang ook te be houden. Veelzeggende woorden De kleine gemeente Kwadijk in Noord- Holatnd moet 'n model-openbare school heb ben, vooral tengevolge van activiteit oer drie soc.dem- raadsleden en de goede sa menwerking met het school personeel. Aldus vertelt de roode pers en wij accep teeren het gaarne. Maar het artikel daar over begint als volgt: De proef met het melkdrinkcn op school te Kwadijk, waarover wij dezer dagen geschreven hebben, hoeft nog eens scherp onder de aandacht gebracht hoe voortreffelijk openbare scholen in kleine plaatsjes kunnen zijn ingericht, vooral wanneer er, zooals in dit geval, geen bij zondere school naast bestaat en de ge meenteschool ook al de kinderen nit de gemeente in haar lokalen vereenigL We vragen bizonder aandacht voor de drie laatste regels, 't Is nog niet als in da eerste dagen van „Patrimonium", als het er op aan komt kiezen de sociaal-democratcu tegen de bizondere school. COLPORTAGE-RELLETJES In de Nieuwe Amstelstraat te Amster dam zijn colporteurs van de N.S.B. slaags geraakt met een troep andersdenkenden De politie heeft met den sabel de „politici"'uit eengedreven en twee mannen gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1