IHruiur CciJtsrlK Qtoumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken CHEMISCH REINIGEN PALTHE - ALMELO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending.530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct ZonHae^blad niet afzonderlijk verkriiehaaf Stfocrttmiepntfcn: Van I tot 5 regelt1.177» Elke regel meer 0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meerG45 No. 5710 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 15e Jaargano POLITIEKE MISTBANKEN 't Vorig jaar hadden de leiders der sociaal democraten de roomsch-katholieken zoo ver gekregen, dat de laatste partij in ove i ging wilde nemen gezamenlijk met hen en de vrijzinnig-democraten een kabinet te vormen. De zeer absolute weigering van de laatste groep maakte echter elk overleg overbodig. I Sindsdien hebben de politieke aspecten zich niet zoodanig ontwikkeld, dat de kans I vopr het optreden van een rood-roomscli kabinet is toegenomen. Integendeel. De po- litieke mistbanken tusschen deze groepen I belemmeren meer dan vroeger het zicht Dat de R. K. Staatspartij zich krachtig j zal blijven verzetten tegen verzwakking onzer militaire weermacht, spreekt van zelf. Dat de „democratische vleugel" in deze partij met zooveel overtuiging pleitte voor versterking, bracht in eigen knng een aangename verrassing. Maar des te verder is men dan ook uil j de koers geraakt naar een rood-roomsch kabinet; Want één der principieelo voor I waarden voor samenwerking was en bleof- bescherming van onze nationale zelfstan digheid voorzoover onze financieele j draagkracht reikt met een goed uitge S ruste weermacht. De sociaal-democraten echter hebben een parig hun stein aan de instelling van een j Weerfonds onthouden, hoezeer ze pnderling op dit punt ook verdeeld zijn. Ook de houding der vrijzinnig-democra- I ten is weinig fraai: slechts een klein smal- 1 deel al is daarbij ook het vlaggeschip met den parlementairen vlootvoogd aan boord stoomt met de Regeeringsvloot op; het grootste deel dezer fractie koos positie tegen de Regeering en haar eigen minis- j ters in het kabinet. Eigenlijk gezegd is het toch een zotte j situatie. Het geldt hier niet een onbedui- dende kwestie, welke voor de regeeringspo- litiek nauwlijks van eenig gewicht is en waarover in de boezem van een partij ver schil van gevoelen kan bestaan; neen, het raakt hier een kardinaal punt van re geeringsbeleid, waarmee het kabinet staat of valt. j Praktisch toch is het zoo, dat do groot- I ste helft van de vrijzinnig-democratische fractie gezegd heeft: het zou ons een waar genoegen doen, als we het kabinet tot af treden konden dwingen en onze geestver- j wante ministers van hun zetels gestooten worden. Waarlijk, een mal geval. Maar in al zijn malheid samen met de eenparige weigering i van de sociaal-democraten een sterke aan wijzing, dat deze twee partijen nog lang niet zoover zijn, dat de roomsch-katholie- I ken ze als betrouwbare bondgenooten kun I nen en willen begroeten. De defensie-para graaf zou in het toekomstige regeerings- plan al te groote moeilijkheden opleveren. Echter, niet deze alleen. Men mag ook i het onderwijsvraagstuk niet uit het oog ver liezen. Met de openhartigheid, welke hem ken merkt, heeft Dr. Colijn eerlijk meegedeeld, dat de „gedwongen concentratie" het kabi net zelf innerlijk heeft geschokt. Dat is erg. Maar erger is waarschijnlijk de wijze, waarop men van vrijzinnige zijde j sindsdien tegen het bijzonder onderwijs is gaan ageeren. j En nu moge de concentratie-dwang prak tisch voor de roomsch-katholieken wellicht weinig beteekenen, principieel is de vrij heid van onderwijs hun zóó dierbaar, dat ze zich moeilijk zullen kunnen verzwage ren met groepen, die het bijzonder onder- I wijs met een scheel oog aankijken. Het is te hopen, dat deze twistappel tij dens het bewind van dit Kabinet uit de j weg wordt geruimd; doch hoe het zij, de houding, welke vrijzinnig- en sociaal-demo craten ten deze aannemen heeft de lust tot I samenwerking bij de roomsch-katholieken I ongetwijfeld danig bekoeld. ALWEER EEN ROOD PLAN Het beschamende feit, dat alle sociaal- en het grootste deel der vrijzinnig-demo craten hun stem aan het Weerfonds ont houden hebben, beteekent niet, dat men daar volharden wil in de vroegere dwaas heid. Geenszins, gaarne zou men een an dere weg irislaan. Maar partij-prestige ver biedt om in één gelid op te marcheeren met hen, die men vroeger met gulzige wel- i lust militaristen en oorloghitsers heeft ge- j scholden. In beide genoemde partijen is een proces aan de gang, dat tot ongekende mogelijk heden kan leiden en over korte tijd waar- schijn lijk de eenvoudige en goedgeloovige volgelingen zal verbazen. Nu moet men letten op het onderscheid tusschen deze twee groepen ex-ontwape- naars. De vrijzinnig-democraten, die voor rede vatbaar bleken, weten niet beter te doen. dan hun fout te erkennen en gaan zonder meer overstag, al kijken zich de volgelingen de oogen uit het hoofd en al leidt dit in de partij tot onaangename tweespalt. De sociaal-democraten echter zijn meer op partij-eenheid en propaganda bedacht. Hun gesol en gevoetbal met het plan van de arbeid bewijst dat voldoende. Op gelijke wijze hopen ze nu ook iets te vinden ten opzichte van de landsverdedi ging- Het wordt tijd, want al sterker wordt de aandrang om het onhoudbare standpunt der nationale ontwapening te verlaten en eerlijk partij te kiezen, In „De Sociaal Democraat" van 1 Febr. gevoelt de hoofdredacteur behoefte, te ver klaren, dat hem de bestrijding van het ont werp van wet tot instelling van een Weer fonds „niet afdoende lijkt". De argumenten, opgenomen in het Voorloopig Verslag, kun nen z. i. „de wenschelijkheid van een tere verdediging van Nederland niet te niet doen." Zulke positieve opvattingen kan men op de duur niet negeeren, en dit bracht som migen in de S.D.A.P. op de leuke ge dachte om naast het eigen plan van de arbeid met een eigen rood plan voor na tionale weermacht te komen. Dat de S.D.A.P. aldus wordt gerede neerd onder de indruk van de dreigen de wereldverhoudingen, zich met huid en haar zou overleveren aan de oude militaire camarilla, is natuurlijk volstrekt ondenk baar. Maar wel lijkt het haar plicht om, aanknoopende aan hetgeen in 1925 werd voorgesteld, een bruikbaar afweer-systeem te ontwerpen dat voor 1936 kan gelden. Dat klinkt lang niet slecht. De partij- reclame wordt geen moment uit het oog verloren. De S.D.A.P. deed indertijd reeds het voorstel om een veiligheidswacht te vormen; men zou thans in dezelfde lijn kunnen- blijven en alleen maar enkele stapjes verder behoeven te gaan. Eerlijk wordt erkend: „De lichtingen zullen grooter, de oefen tijd zal langer moeten zijn dan toen wérd beoogd. De bewapening mag zeer zeker niet aan de hoeren van het departement van Defensie wórden overgelaten. Door het bewandelen van. nieuwe wegen zal met minder geldmiddelen een beter resul taat kunnen worden bereikt dan volgens de traditioneele normen van ons leger- stelseL" Zelfs wordt toegegeven, dat hierbij de grenzen, vroeger voor de veiligheidswacht getrokken, overschreden zullen worden en dat het verschil tusschen het eigen dofen- sieplan ep de aanvaarding der militaire landsverdediging practisch vrijwel wordt uitgewischt; maar men kan de zelfbewus te genossen blijven troosten met de waan. dat de S.D.A.P. haar eigen zelfgekozen weg gaat. Aan die waan offert men zelfs de veilig heid van 't vaderland op, ook al zwaait men met de nationale vlag, alsof deze nooit voor de roodeb.v. op een gemeen tehuis had moeten plaats maken. Het zijn altemaal nationale plannen op een koopje. Want partijwinst wordt nooit uit het oog verloren. UITBREIDING VAN HET NACHTPOSTNET De werking van de Radio-controle-commissie Hoe klachten voorkomen kunnen worden In de Memorie van Antwoord op de Posterijenbegrooting voor 1936 zegt de Minister, dat het streven er op blijft gericht, de waarde van het nachtpost- net te vergrooten. Reeds thans wordt 60 tot 70 pet. van het totaal aantal te bestellen stukken in eerste bestelling uitgereikt. Het ligt in de bedoeling van de leiding van het Staatsbedrijf, aan de plaatsing van postzegel-automaten, waarmede in de drie groote plaatsen wordt begonnen, geleidelijk uitbreiding te geven. Hierbij zal o.m. ook re kening worden gehouden met de mogelijke behoefte aan een dgl. voorziening wegens openstellingstijd van de postinrichtingen in de kleinere plaatsen en ten plattelande. Wat betreft de klacht van sommige leden, dat het soms voorkomt, dat personen, die voor de microfoon spreken, slechts 10 minu ten vóór den aanvang hunner rede bericht ontvangen van de door de Radio-Omroep- contróle-Co'mmissie noodig geoordeelde schrappingen, merkt de minister op, dat in derdaad een omroepvereeniging wel eens op het laatste oogenblik met de beslissing van de Radio-Omroepcontróle-Commissie in ken- ;esteld wordt. voorgeschreven termijn van 5 dagen, welke dan niettemin in acht genomen is, is echter de uiterste termijn voor de inzending der teksten en geeft in normale gevallen der Commissie voldoende tijd van den inhoud van het haar overgelegde kennis te kunnen nemen. Moet echter in twijfelgevallen een vergadering dezer commissie gehouden wor den, ten einde tot een beslissing te kunnen komen, dan kan het voorkomen, dat deze termijn van 5 dagen voor het onderzoek niet toereikend is. Klachten van dezen aard zou den echter slechts voorkemen kunnen wor den, indien de genoemde termijn van 5 da gen niet onaanzienlijk verruimd werd: of die echter in het belang van de omroepver- eenigingen en van de voor haar microfoon optredende sprekers 'geacht moet worden, meent de minister te moeten betwijfelen. SPOORWEGRAAD De Spoorwëgraad is benoemd, welke tot 15 Februari 1939 zal zijn samengesteld als volgt; voorzitter bleef |r Th. van Marie. Inspecteur- DE REGEERING EN DE GEBEENTEN MEMORIE VAN ANTWOORD Op de begrooting van Binnenlandsche Zaken De Burgemeestersbenoemingen De gang van zaken in Culemborg Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begrooting van bin nenlandsche zaken ontleenen wij het vol gende: De noodige maatregelen zijn getroffen, omgemeenten, die niet rond kunnen ko men, te helpen. Het is echter een eerste eisch van billijkheid, dat zulks niet ge schiedt, dan nadat de gemeente zelf het uiterste heeft gepoogd om de einden van de begrooting bij elkaar te brengen. Het is een punt van bijzondere zorg van de Regeeri-ng, nauwlettend toe te zien, dat de verantwoordelijkheid blijft daar, waar deze behoort te liggen, n.l. .bij Rcgeering. Ged. Staten en gemeentebesturen en niet bij de resp. ambtenare_p. De zaken van de noodlijdende gemeenten worden op geen andere wijze dan alle andere zaken behan deld: de rol der ambtenaren blijft praepa- ratoir en wordt nimmer decisief. De soms lange duur van de voorberei ding eener beslissing te dezer zake ge volg juist van de zorg om de wettelijke or ganen volledig ingeschakeld te houden, heeft de aandacht van den minister. Maatregelen zijn getroffen om de ad ministratie, met behoud van, het over- leg en de juiste verantwoordelijkheid sneller te doen loopen. Dè minister ver wacht, dat voor het jaar 1936 ten deze de aanleiding tot klachten goeddeels zal zijn weggenomen. Het aantal noodlijdende gemeenten (w.o. te verstaan gemeenten, welker budget niet sluit ook na toekenning van maximale bij dragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds) bedroeg in 1935 78. Het bedrag aan Rijks- onderstand zal in totaal pl.m. f 2.350.000 T-a.v. de salarisregelingen merkt de Mi nister op, dat hij wars is van „gelijkscha keling" en starre uniformiteit Bij de be oordeeling van eenige salarisregeling wordt steeds met alle daarop van invloed zijnde factoren en locale omstandigheden zooveel mogelijk rekening gehouden. De Burgemeestersbenoemingen Wat de burgemeestersbenoemingen be treft, herhaalt de minister, dat hij met aan dacht de ontwikkeling van zaken ten op zichle van de S.D.A.P. volgt. Het zal hein niet dan verheugen, indien ook het laatste spoor van bedenking bij hem kan worden weggenomen en hij zal alsdan niet aarze len, de ook zijnerzijds gaarne erkende be kwaamheden en kracht uit deze groote be volkingsgroep, voor zooveel van hem af hangt, voor de vervulling van het burge meesterschap in te schakelen. De gang van zaken in de gemeente Cu lemborg heeft sinds geruimen tijd ook de aandacht van den minister en is reeds een en andermaal aanleiding tot 'bespreking met enkele autoriteiten geweest. Hij be treurt den toestand, aldaar ontstaan. Noch tans wil het hem voorkomen, dat er geen mogelijkheid voor een ingrijpen der Regee ring bestaat, en zelfs dat het geen aanbe veling verdient, ware het al mogelijk, in te Srijpen. Er is in het functionneeren van en raad van Cuiemhorg niets abnormaals, dat niet aanstonds door dien raad zelf, wanneer het inzicht mocht doordringen, dat het zóó niet langer gaat, kan wórden weggenomen. De verantwoordelijkheid voor den goeden gang van zaken voor een ge meentebestuur moet werkelijkheid blijven en mag niet worden verslapt door een in grijpen van hoogerhand zoodra de zaken een verkeerden loop gaan nemen, een en ander uiteraard binnen de grenzen van de toepassing van vernietigingsrecht of nog radicaler middelen. Voorshands meent de minister zich dan ook afzijdig te moeten houden, in de verwachting, dat het verantwoorde lijkheidsgevoel ook hier de wal,zal zijn, welke het 6chip keert T.a.v. de heffing van scheepvaartrechten :n de druk die rij uitoefenen op het scheep vaartbedrijf, hoopt de Minister tot een be vredigende oplossing te geraken. Gemeenteraad van Amsterdam HET ROKIN-VRAAGSTUK VOOR EN TEGEN DEMPING Vanavond valt de beslissing Onze Amsterdamsche redacteur schrijft ons het volgende over de gister gehouden zittingen van den Gemeenteraad aldaar: Gistermiddag en ook nog gedurende een deel van den avond heeft de Raad zich met hot zooveelste Rokin-debat bezig gehouden Men kent dit „kleine rivierke" in de hoofd stad, triest overblijfsel van de vroegere ver binding tusschen Amstel en IJ. In den loop der jaren heeft men, telkens na veel dis cussie en tegenstand, de oude binnenrivier an Amsterdam grondig verknoeid: door de plaatsing van het Centraal Station, de dpm- ping van het laatste deel van het Damrak, de demping van het eerste gedeelte van het Rokin, tot aan de Sint Pieterspoort Tot deze laatste demping heeft de Raad vier jaren geleden besloten. Te vens is toen het besluit genomen om het Rokin van de Sint Pieterspoort tot aan het Spui te versmallen en de verkeers wegen aan beide zijden te verbeteren, ook door één-richting-verkeer. Van de uitvoering van dit laatste plan is nooit iets gekomen. Of dit ligt aan den Dienst van Publieke Werken is niet duidelijk geworden. Wel had Mr. Mok (s.d.) o. i. gistermiddag geen on gelijk toen hij hierover van zijn ont stemming blijk gaf. Bepaald afkeurens waardig achtte deze spr. het dat de vo rige wethouder, de heer Boissevain, heeft voorgesteld het Rokin tot aan het Spui geheel te dempen. Feitelijk liep over dit voorstel de discus sie van gisteren. Merkwaardig is hoezeer over deze aangelegenheid de meeningen tusschen Raadsleden van verschillende rich ting verdeeld zijn. Zoo bleek Mr. M o k de oordvoerder van het ééne deel van de s.d. fractie, hetwelk tegen de demping is en vasthoudt aan het hierboven genoemde denkbeeld om het bestreden Rokin-gedeelte te versmalle» en het water dus te behouden De heer Mok keurde het af dat men van het Rokin i Amerikaansche racebaan wil maken. Dempen stond volgens hem ge lijk aan de doodstraf, want die is óók on herroepelijk! Zelfs vergeleek spr. het hui dige Rokin met de Statenvertaling van den Bijbel, die zooveel schooner is dan de Leid- sche. Dat was Prof. Woltjer (a.r.) toch wel wat kras en hij kwam er dan ook tegen op een gaaf monument als de Statenverta- taling te vergelijken met het „stukje water- van het Rokin. De antirevolutionaire hoogleeraar ver klaarde zich overigens zonder eenig enthou siasme maar toch met beslistheid vóór de demping De heer Gulden (s.d.) sprak namens het andere deel zijner fractie vóór de dem ping, die hij noodig oordeelde met het oog op hel steeds drukker wordende verkeer. Hij gaf hierover tal van cijfers. Over „het water" is verder nogal het een en ander gezegd. De heer Boissevain ORDERS VOOR L. SMIT CO. Interessant, niet alleSaagsch sleepwerk Nadat vele processen beëindigd zijn, is hot Fransche passagiersschip „L'Atlan- tique" dezer dagen voor sloop naar Enge land verkocht en heeft L. Smit Co.'s In tern. Sleepdienst opdracht gekregen dit niet alledaagsche sleepwerk te verrich ten. Eerst nadat de Fransche Marine het schip heeft vrij gegeven, kan hot werk worden aangevangen. Teneinde den toe stand, waarin het schip momenteel ver keert, te kunnen vaststellen, heeft. Smit Co, reeds een vertegenwoordiger naar Therbou rg gezond en. Deze opdracht is voor den Internationa- 'en sleepdienst wel een interessante order, daar, zooals men zich zal herinneren, ook zij het is geweest, die er in geslaagd is het schip na den noodlottigen brand in Januari 1932 het eerst vast te maken en daarna met behulp van andere booten bin nen te brengen. Vooral het optreden van de drie opvarenden van de sleepboot Lauwerzee heeft zeer veel opzien gehaard, daar deze drie Maassluizers toen tegen het brandende schip waren opgeklommen om de verbinding tot stand te brengen. Voorts zal ook de groote reis van de sleepboot Humber doorgang vin den. Het schip wordt met den mees ten spqed in de, haven van Maas- Bluis in gereedheid gebracht en zal binnenkort een drijvend dok van circa 6000 ton vail Palermo via Mexico naar Abadan aan de Perzische Golf versieepen. Dit convooi zal onder leiding staan van kapitein B. C. 't Hart, de vroegere gezag voerder van de Zwarte Zee, die reeds vele malen een dergelijk zwaar sleepwerk ver richt heeft. (v.b.) noemde liet minder parlementair een stinksloot De wethouder van Publieke Werken, de heer do Miranda (s.d.) heeft het even wel krachtig opgenomen voor het water, waarmee Amsterdam, zieide hij, historisch is samengegroeid. Sprekende namens de meir- derheid van he>t College (de drie sociaal democraten en den a.r. lieer Baas) verklaar de spr. zich vóór de oplossing van 't Rokiu- vraagstuk mèt behoud van bet water, dus tegen dempen. Hij vroeg piëteit voor wat eenmaal de grootheid van Amsterdam is ge weest en voerde een sympathiek pleidooi voor de mooie grachten van Amsterdam, waartoe het Rokin wel niet behoort, maar waarvan het toch niet te scheidon is. De burgemeester. Dr. W. d e V I u gt, heeft aan het slot der beraadslaging zich weder om voorstander van „lompen betoond. Hij is dit al sedert 1918 en wel uitsluitend met het oog op het verkeer en de verbetering van de city. Aan beide valt niet te ontkomen, meen de de voorzitter van den Raad en daarom moot het Rokin-water worden opgeofferd. Wij hebben den indruk, dat dc kansen vóór demping groot zijn. Vanavond valt de beslissing. ZWARE REIS VAM DE „GANGES" Droeve thuiskomst Ie Maassluis Onderhoud met een lid der bemanning In alle stilte is de sleepboot „Ganges- van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst Woensdagavond omstreeks zeven uur, na haar zware en ongeluk kige reis naar Bizerta, behouden te Maassluis binnengeloopen. Slechts de familieleden van de opva renden waren van de komst in kennis gesteld en vormden aan het haven hoofd een kleine groep, die verlangend naar het weerzien van hun echtgenoo- ten of kinderen, de regen trotseerde. Zonder ook maar eenmaal de stoomfluit, bij wijze van aankondiging, te laten hooren trok de „Blankenburg" de zeesleeper de ha ven binnen. Wanneer de Ganges gemeerd ligt en wij aan boord gaan, blijkt de stem ming zeer nerveus te zijn. Immers ae stoere sleepbootbemanning keert in de plaats van bestemming met twee man minder aan boord terug, dan waarmee zij op 2 Novem ber van het vorig jaar de haven verliet De eerste reis van Maassluis naar Bizer ta, had ondanks het slechte weer een nor maal verloop, doch toen men later vanuit Bordeaux opnieuw naar Bizerta moest gaan, werd men door ongelukkc.i achter volgd. Deze reis, aldus onze zegiman, zul len wij nimmer vergeten. Wij vertrokken op 21 December met een kraan en een ponton vanuit Bordeaux naar Bizerta, doch waren genoodzaakt reeds op 26 Dec., tengpvölgo van hpt zware weer, te Gyon binnen te loopen. Eerst op 4 Januari kon de reis word voortgezet, doch nauwelijks op zee zijnde dwong een hevige storm ons 'opnieuw een veilige schuilplaats te zoeken en liepen wij op Maandag 6 Januari dc baai van Vivero binnen, aan de Spaansche kust. Het weer was van dien aard, dat voorloopig van vertrekken geen sprake was en de sleep kon zelfs niet langszij ge haald worden, doch moest op de trossen blijven vaststaan. Donderdagmiddag 9 Jan. vond het eerste ongeluk plaats. Do stoot- tros brak en de lichtmatroos Korrevaar uit Den Haag werd door de lS-duims tros ge troffen. De getroffene werd tegen bet dek geslagen en moest met twee gebroken rib ben naar het ziekenhuis te Ferrol worden vervoerd. De kapitein J. Klinge en de matroos J. Roodenburg werden eveneens door den tros getroffen, doch kwamen met den schrik vrij. Ben nieuw ongeval De volgende morgen om half acht had opnieuw een ongeval plaats, dat echter een doodelijken afloop had. De stoker P. den Ouden wilde op dat moment zijn collega, die hom moest aflossen waarschuwen. Juist toen hij bij den ingang van het logies brak opnieuw een stoottros, waardoor Den Ouden door een drie-duims waaier tegen het voorhoofd getroffen werd en in het lo gies terecht kwam. Het slachtoffer over leed des avonds aan de gevolgen en werd Zaterdag 11 Januari te Vyvero ter aarde besteld. Bij deze plechtigheid was het grootste gedeelte van de bemanning aan wezig om don gevallen kameraad de laat ste eer te bewijzen. Zoodra de bemanning zich van haar droeve taak gekweten had. vertrok de Gan ges om haar reis voort te zetten. Twee dagen daarna moest men de reis opnieuw onderbreken en werd te Corcubion ge meerd. Eerst op Woensdag 22 Januari kon de reis worden voortgezet en arriveerde de Ganges met haar sleep in den avond van 6 Februari behouden te Bizerta, waarna op 9 Februari de terugreis werd aanvaard en men Woensdagavond om 6 uur den Niéu w-én Waterweg binnenliep. Men verzekerde ons, dat dit de zwaar ste reis geweest is, die ooit door de Gan ges is volbracht, en dc gehecle bemanning was zeer blij wederom voet aan vasten w al te kunnen zetten. HET CHR. L ANDBOUWHUI S- HOUDONDERWIJS Op het Bondsbureau van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te 's-Gravenliage werd onder leiding van prof. mr. P. A. Diepenhorst, hoog leeraar aan de V. U. en voorzitter van Bond een vergadering gehouden van de onder wijscommissie van den bond waarbij mede tegenwoordig waren Dr. H. Lanmierts van Buuren en Me.i. J.' Schieveen, beiden van Zet ten, alsmede afgevaardigden van onderschei den prov. afdeelingen. In den breede werd ge sproken over den stand van het Chr. land- bouwhuisonderwijs in de verschillende provm- cies en de moeilijkheden die zich daarbij i doen. De voorzitter deelde mede dat het mo- deramen van den Bond, gehoord deze bespre kingen, binnen zeer korten tijd z\jn standpunt hoopt te bepalen en de prov. afdeelingen ter zake van advies dienen zal. P.T.T. an den referenda: kl. der F TT. J N SCHEEPVAARTINSPECTIE Aan den hoofdambtenaar van administratie bü de Scheepvaartinspectie J N do Ronde, is eervol ontslag verleend. ZEEDIENST De lult ter zee der 2e kb S S W van der Woude, is geplaatst bü de Marinekazerne to Willemsoord. GEEN AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den Minister van F'nanciën zal op Maandag 21 Febr. niet plaats VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Eerste Kamer heeft ie begroetingen van Buitenlandsche Zaken, en Financiën aangenomen. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Begrooting van Binnenlandsche Zaken. Te Amsterdam wordt, de algemeene ver gadering gehouden van de Vereen, voor Geestelijke Volksgezondheid op Geref. grond slag. In Engeland is men ontevreden over 'ae invoerregelingen van Nederland en Dene marken. VERVEN 'T BESTE OP DIT GEBIED ONWEDER IN FEBRUARI Een merkwaardig verschijnsel Gisteravond orn ongeveer zeven uur heeft zich boven Rotterdam èn omstrekenéen vrij hevig onweer ontlast, dat gepaard ging met een korte maai- felle stortbui. 's Middags was de temperatuur zeer hoog voor Februari. Ze bedroeg 12 graden Celsius. Tegen 4 uur vormden zich in bet Zuiderü donderkoppen en toen het donker was ge- worden kwam uit het Zuid-Oosten een on weersbui opzetten. Het lichten was fel; de donderslagen klonken kort afgebroken, doch krachtig, vermoedelijk omdat de bewolking niet zwaar was. Een hevige regenbui met windverheffing vergezelde het onweder, dat voor den tijd van het jaar een merkwaardig verschijnsel is. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een secundaire depressie, waar bij de koude, uit zee komende lucht rich vermengd heeft in de warmere luchtlagen boven het land en dit zou de oorzaak van het onweer rijn geworden. HET E-TJE Wat gebeuren kan als twee gemeenten een bijna gelijkluidende» naam hebben, bleek te G r ij p s k e r k e. Zooals was gepubliceerd zou des avonds aldaar de V.U.-film worden vertoond, doch ongeveer 2 uur voor den aanvang der vergadering kwam telegrafisch bericht binnen dat door een misverstand de operateur naar Grijpskerk (Gr.) was ge reisd, zoodat de voorstelling niet kon door gaan. HET LEK EN DE LUCIFER Te N ij m e g e n meende iemand„ die Ver huisd was naar een woning in de Anemoon- straat aldaar, in zijn nieuwe huis een gas- lucht waar te nemen! Vermoedend, dat er een lek in de leiding van de gasverlichting was, stak hij een- lucifeg aan om dit te zoe ken. Het gevolg was een hevige ontploffing, tengevolge waarvan het plafond in de ka mer en in het" aangrenzend vertrek naar beneden kwam ©n voorts het huis en het meubilair ernstig werden beschadigd. De man zelf kwam met den schrik vrij. Wat de oorzaak betreft, noemt men aan, dat zich tusschen het plafond een groote hoeveelheid gas had opgezameld, dat daar uit een lek in de gasleiding was uitge stroomd. DE „COWBOYS" VAN SARRASSANI Te Vlissingen werden twee als cow boys verkleede jongemannen gearresteerd. Zij boden een pamflet te koop aan voor 10 ets; aan de kop van dit pamflet was het Rijkswapen gedrukt en voorts stond er met groote letters op vermeld: „Ten bate van de noodlijdende Hollandsohe artisten". Er werd verder iu verteld dat de twee z.g. cowbovs verbonden waren geweest aan het circus Sarrassani; dat zij hiermede Zuid-Amerika hadden bereisd; dat de directeur van het circus te Rio de Janeiro was overleden en dat de schulden de baten toen zoozeer over troffen dat men alles had moeten verkoopen. Aan de politie bleek echter bij onderzoek, dat de „cowboys'' nooit aan een circus wa ren verhonden geweest; de één was een werk loos stratenmaker, de ander een werkloos kantoorbediende, die ons vaderland nooit hadden verlaten; in het Alg. Politieblad stonden zij gesignaleerd voor het ondergaan van een hechtenisstraf. Bij hun verhoor zei den zij openhartig, dat de menschen nu een maal bij den neus wilden worden genomen. In beider bezit werd gezamenlijk 150 ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1