KERK EN ZENDING WOENSDAG 19 FEBRUAR11936 EERSTE BLAD PAG. 3 1 GEREF. KERKïlk Tweetal: Te Oosterzee, R. Douma, cand. en hulppred. te Hardenberg en cand. J. Waagmeester te Zaandam. GEREF. GEM. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Ouderkerk a. d. Amstel, J. van Doorn te Ede en P. de Groot te Gorin- chem. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. T. Klein deed Zondag 16 Febr. zijn intrede bij de Geref. Kerk te W o 1 d e n- d o r p. In de morgendienst werd hij beves tigd door Ds. A. Quak van Genemuiden met 1 Cor. 3 69. 's Middags deed hij zijn in trede met 1 Petrus 1 24 en 25. Verschillende toepraken werden gehouden namens kerke raad, classis, genabuurde kerken, deputaten voor evangelisatie en namens de kerkeraad van Krommenie. Zondag 26 April in den avonddienst hoopt Ds. C. J. Meijer sedert 1920 predi- kdht der Ned. Herv. Kerk te Harlingen, afscheid te nemen wegens bekomen emeri taat. Ds. Meyer, die 54 jaar is heeft ook de gemeente van Sloten en Gaast gediend. Ds. D. Veenhuizen heeft Zondag J.l. afscheid genomen van de Geref. Kerk te Valthermond met een predikatie over Filipp. 1 911. Thema: Paulus' bede voor de gemeente te Filippi. Verdeeling: 1. Paulus bidt om wasdom in de liefde; 2. Hij verwacht van die wasdom in de liefde rijke, vruchten, Door ouderling C. Poortman werd namens kerkeraad en Gemeente de scheidende Dienaar des Woords hartelijk toegesproken. Deze deed zingen Ps. 121 4. Ook voerden nog het woord: Ds. W. Oos» terkerk van Ter Apel namens de classis en Ds. D. J. Velsink van Musselkanaal namens genabuurde kerken. Zondag j.l. heeft de bevestiging en intrede van Ds. W. Volger als predikant der Ned. Herv. _Kerk te N i e u w-A m s tie r- d a m plaats geHad. Bevestiger was Ds. H. J. F. Wesseldijk van Oud-Schoonebeek, die preekte over Joh. 1:6, 7, 8. Toegezongen is Gezang 93 3. Ds. Volger hield zijn intrede met een preek over Nahum 1: 7: de „goedheid des Hceren", het geloof van den Christen, dat beleden wordt, dat genormeerd wordt, dat bestreden wordt, dat tot overwinning gevoerd wordt. Aanwezigen: Burgemeester en Secretaris van de gemeente Emmen; Ds. Schellenberg van Emmen, Ds. Siemelink van Emmer- Compascuum, Ds. Steenbakker uit Erica, Evangelist Donk. De nieuwe leeraar werd toegesproken door den heer R. Venhuis na mens kerkeraad, br. Hadders namens de heeren kerkvoogden en notabelen, evangelist Donk, Ds. Siemelink, Ds. Schellenberg en Ds. Wesseldijk. Toegezongen werd Psalm 134 3. Zondag 16 Fdbr. J.L heeft Ds. A. W. F. tar; Waardenburg, gekomen van Oldébroek, ar- xyn ambt als voorganger der Vrije Bvang. iet, Gemeente te Utrecht aanvaard. Vooraf er werd hij bevestigd door Ds. Joh. van P e t e g e m van Hilversum, die sprak over «ie Hand. 20 28. Ds. Waapdenlburg sprak, nadat er, het koor der gemeente een welkomstlied ge er- zongen had, over Rom. 15 30. iet Na diverse toespraken zong het koor den hieuwen leeraar een zegenbede toe. iew Ds. H. DEKKER !H A.s. Zondag hoopt Ds. H. Dekker, em. ZÜ predikant te Zui<jhorn (Gron.) die tal lat van jaren in het Zuiden in het Geref ker- er« kelijk leven een zeer vooraanstaande plaats ff- heeft ingenomen, zijn zeventigsten verjaar- ;d: dag te vieren. biji Dr. C. B. UÏlKEMA ua De groote kerkeraad der Doopsgee. Ge- meente te Haarlem heeft aan den nestor r<1" der predikanten Ds. C. B. Hylkema, op zijn 3nj verzoek tegen 1 Nov. a.s. eervol emeritaat >rd verleend. EMERITAAT Ds. G. D. GOEDHUIS Ds. G. D. Goedhuis, predikant der Ned. 'I Herv. Gem. te Epe, heeft tegen 17 Juli a.s. emeritaat aangevraagd. Ds. Goedhuis dient de gemeente te Epe sinds 1917. Voordien stond hij te Loppersum, te Marssum en te Hoogkarspel. Op 12 Juli a.s. is hij 40 jaar in de Evangeliebediening werkzaam. Dr. P. LEENDETRZ f Te Amsterdam is in den ouderdom van 76 jaar overleden Dr. P. Leendetrz, oud- leeraar in het Nederlandsch aan het Bar- leaus-gymnasium. TERAARDEBESTELLING Ds. J. DIJK Gster heeft te Soest de teraardebestel ling plaats gehad van Ds. J. Dijk, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerk te Haarlemmermeer (S 1 o te r w eg). De plechtigheid werd bijgewoond door Ds. J. van der Lee en den heer B. Hijstek, namens den kerkeraad van Haarlemmermeer; Ds. Binsbergen, em. predikant van Loosduinen; 'Dr. Smit, arts te Soest; Ds. P. Alkema, Geref predikant te Soest en vele leden van de Geref. Kerk te Soest. In de kapel werd door den wijkpredikant Ds. P. Wouters gelezen een gedeelte uit Openb. 14. Naar aanleiding van dit Schriftwoord sprak hij een gedachte niswoord. Hierna werd gesproken door Ds. Van der Lee en den heer H. Holtrop. De oudste zoon van den ontslapene, de heer Chr. Dyk, sprak een woord van dank voor de belangstelling. Aan de groeve werd ge zongen Gezang 24 uit de Geref. Gezangen bundel en Psalm 68 2. BUITEN GE W. CLASS. VERGADERING De Classis Wijk der Ned. Herv. Kerk hoopt Dinsdag 25 Febr. in buitengewone vergade ring bijeen te komen in de kapel te Doorn, alwaar Ds. G. v. d. Zee van Vaassen een inleiding zal houden over het Heilig Avond maal. ZUID-HOLL. PREDIK. VERGADERING Maandag 24 Febr. as. zal te Rotterdam de Zuid-Holl. Predikanten Vergadering gehou den worden onder leiding van Ds. H. W. Creutzberg. Dr. Joh. v. d. Spek, Gen.-Dir. „Maas- Oord" zal spreken over: „Onze houding als zielzorgers tegenover sexu- eele vragen van dezentij d." Voorts zal Ds. A. R. Rutgers van Rot terdam, de vraag inleiden betreffende een eventueel mogelijken of gewenschten Pre- dika.nten-cursus door diverse Hoog- Üeeraren aan de Universiteit te Leiden^ Kerk en politiek Geref. Kerken, N.S.B. en C.D.U. Vandaag is vanwege de Geref. Kerken In de prov. Groningen, de zesde Prov. Ouder lingenconferentie gehouden. In de morgen- vergadering trad als referent op Ds. P. Prins, Geref. predikant te Deventer, met het onderwerp: „Het Ouderlingenwerk ten opzichte van de Chr. Dem. Unie en de Nat. Soc. Beweging". Naar het oordeel van Ds. Prins kan het lid zijn van N.S.B. of C.D.U. als zoodanig geen grond zijn voor censuur. Als een kerkelijke vergadering zulks doet of daartoe aan maant omdat iemand lid is zonder meer, handelt z y in strijd met de Kerkenorde. Wel worde ieder die sympathiseert met, overhelt naar of toetreedt tot CD.U. en N.S.B., deswege onderwezen en vermaand, en bij vol harding zijnerzijds op den duur voorwerp van censuur, maar dan op grond van art 72 der Kerkenorde „zondigen tegen de zuiverheid der leer of de vromigheid des wandels". Men beschouwe elk geval of zichzelf en stelle geen andere regel dan die van art. 72 der Kerkenorde. Geen mindere vergadering doe eenige uitspraak over het censurabel zijn dan die is gevallen ter jongste Gen. Synode van Middelburg (1933). Wie een andere gedragslijn noodig acht zoeke revisie van die uitspraak, wijl men anders zelve in strijd handelt met den fundamenteelen regel art. 87 der K.O. „het zal nochtans geen bijzondere Gemeente, Classe of Synode vrij staan zulks te doen, maar zy zullen naar stigheid doen die te onderhouden, totdat anders van de Gen. Synode verordend worde". In de middagvergadering trad als referent op de heer A. Scholten s, ouderling van de kerk van Groningen, met het onderwerp: „De Ouderling en de Belijdenisschriften". GEREF. KERK TE MONSTER Naar we vernemen zal de nieuwe Geref. Kerk te Monster op Woensdag 25 Maart a.s. officieel in gebruik worden genomen. KERKELIJKE VERKIEZINGEN Westzaan om Bij de verkiezing voor zeven leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te W e s t- n zijn de candidaten der rechtzinnige kiesvereeniging „Nieuw Kerkelijk Leven" met een kleine meerderheid gekozen. Dit is voor het eerst, dat de rechtzinnigen hier een overwinning behalen. Kerk en Staat in Duitschland De Belijdenissynode bijeen Gisteren is de Synode der Belydenisker- ken te Oeynhausen bijeengekomen. Er waren 150 predikanten aanwezig. Het Reuterbericht, dat zich van den aanvang af belangrijke meeningsverschillen openbaren, spreekt vanzelf; de vraag is slechts, of, en hoe dfe tot meegaan en de tot oppositie voeren geneigde groepen elkander zullen vinden. Op dit oogenblik i» over het antwoord op die vraag nog niets bekend. Persbreidels Intusschen heeft Minister Goebbels be paald, dat de vrijstelling van de voorschrif ten van de z.g. redacteurswet, in de toekomst nog slechts van kracht zal zijn voor ^zooda nige kerkelijke tijdschriften, die zich streng houden aan de bepaling, dat zij alleen fficieel kerkelijke verordenin gen en verdere kerkelijke, de geestelijke leiding der geloovigen aangaande beschik kingen mogen publiceeren. De Berlijnsche correspondent van de Neue Zürcher Ztg. maakt gewag van een vertoog van het Vaticaan bij de rijksregeering. De pauselijke nuntius mgr. Orsenogo heeft na melijk in de Wilhelmstrasse geprotesteerd tegen de pogingen om den Heiligen Stoel van de te Berlijn gevoerde onderhandelingen over de toepassing van het Concordaat uit te sluiten. Men weet dat deze onderhandelin gen geschorst zijn omdat de bisschoppen niet willen beslissen buiten het Vaticaan om. De Oost-Friesche kerken De Oost-Friesche kerken in Duitschland deelen mede, dat de regelingen inzake het gebruik der Nederlandsche taal in de gods dienstoefeningen, iets gunstiger zijn dan aan vankelijk werd gemeld. Gedurende een over gangstijd, die tot 1 November van dit jaar loopt, mag het Hollandsche psalmboek vrij de kerken gebruikt worden. Emlichheim Wilsum kregen verlof om ook toekomstig met het oog op de Nederlandsche families die hier woonachtig zijn, ééns in de maand een Nederlandsche Godsdienstoefening te houden. In Laar mag ds. Van Raalte zijn dienst in de Nederlandsche taal voortzetten, een predikant uit een der naburige gemeen ten moet daar dan echter ééns in de maand Duitsehe Godsdienstoefeningen komen houden. NIEUW HANDSCHRIFT ONTDEKT De Amerikaan Chester Beatty, bekend door zijn vondsten van bijbelpapyri, heeft een reeds vroeger gedeeltelijk gevonden hand schrift van een der brieven van Paulus door een nieuwe vonds kunnen completeeren. De tekst van dezen brief stamt uit de 3e eeuw. De publicatie wordt met spanning afgewacht. Reeds nu wordt gemeld, dat de tekst slechts zeer weinig van den gangbaren tekst ver schilt, en dus de zuiverheid van den over- geleverden tekst een sterke bevestiging ont vangt. OPVOEDING EN ONDERWIJS S.S.R. AFDEELIXG LEIDEN lABte Een eigen sociëteit In het pand Rembrandtstraat 23 heeft de Leidsche Afdeeling der S.S.R. een eigen so ciëteit goepend; na Utrecht en Groningen is zij de derde. Bij de opening Maandagmiddag waren o.a. aanwezig de rector-magnificus Prof. de Blécourt, het eerelid der afdeeling Prof. Sizoo en de heer J. de Bruyne, arts, die de afdeeling krachtig heeft bijgestaan in het bereiken van haar doel. PENSIONNEERING VAN 60-JARIGEN Het Reglement met 1 Maart in werking De minister van Onderwijs heeft een om zendbrief gezonden aan de besturen van gemeenten en aan de besturen der gesubsi dieerde bijzondere scholen voor gewoon, uit gebreid en buitengewoon lager onderwijs, waarin hij mededeelt, dat, nu de Eerste Kamer zich met het ontwerp tot verlaging der openbare uitgaven van het onderwijs heeft vereenigd, hij bevorderen zal, dat het daarin opgenomen „reglement op de voor- loopige pensionneering der onderwijzers, die den leeftijd van zestig Jaren hebben be reikt", met ingang van 1 Maart a.s. In werking zal treden. Hy roept de medewerking in, om de uitvoering van dat reglement administratief zoodanig voor te bereiden, dat een snelle afwikkeling van zaken straks mogelijk zal zijn. Voortaan behoort dus op straffe van het verlies der ryksver- g o e d i n g, ontslag te worden ver leend aan het hoofd of den onderwij zer, die in de termen valt om voorloopig pensioen te genieten, dat zijn in 't algemeen de hoofden en onderwijzers van bijstand van rijks-, gemeentelijke en gesubsidieerde bijzondere scholen voor gewoon, uitgebreid en buiten gewoon lager onderwijs aan wie ont slag wordt verleend, indien zij op het tijdstip van ingang van hun ontslag den leeftijd van 60 jaren hebben be reikt. (Uitgezonderd is, wie dan nog één of meer minderjarige kinderen te zijnen laste heeft; wie minder dan 36 voor pensioen in aanmer king komende dienstjaren heeft; door wier ontslag ernstige benadeeling van het onder wijs is te vreezen of tegen wier ontslag uit anderen hoofde overwegend bezwaar be staat). DE 2-JARIGE AMBACHTSSCHOOL Het nieuwe leerplan In opdracht van het bestuur der Ver. van directies van Nijverheidsscholen hebben de heeren J. Arnoldus, A. Hootmans en M. Worp ontworpen een leerplan voor de lagere dag nijverheidsscholen met twee-jarigen cursus, en wel voor het onderwijs aan aanstaande smeden-bankwerkers,- motorrijtuig- 'en rijwiel herstellers, electriciens, instrumentmakers, lood-, koper- en zinkbewerkers, timmerlie den, meubelmakers en schilders. Het leerplan, door den minister van On derwijs aan de schoolbesturen toegezonden, heeft bij de samenstelling van het ontwerp als voorbeeld gediend, ofschoon het hier en daar, zoowel bij het aantal aan de leervak ken te besteden lestijden als bij de leerstof- indeeling, daarvan minder of meer is afge weken. In het ontwerp ls aangegeven, welke al- gemeene en technische kennis en welke vaar digheden in de lagere dagnijverheidsschool bijgebracht moeten worden aan de jongens die na het doorloopen dezer school in het be drijf verder tot ambachts- of vakman opge leid kunnen worden. Alle beschreven leerstof ln een twee-jarigen cursus te behandelen achten samenstellers niet mogelijk. De- bedoeling is geweest aan te geven wat de jongens noodig hebben, doch van elke school kan in verband met plaat selijke behoeften en naar persoonlijk inzicht bij de leiding de leerstof ver minderd of gewijzigd worden. ONDER WIJ SBEN OEMIN GEN Rotterdam Dr. J. Woltjerschool. Tot tijdel. onderwijzeres: Mej. J. Soeting te Rotterdam. Rotterdam Chr. H.B.S. Henegouwer- plein. Tot tijdel. leeraar wiskunde; Drs. A. J. v. Koeveringa te Dieren. Examens intle». Del ft. De pro doctor "in *<io *Teohnia<jhe Wetenschap, gisteren, .is tg-escliieid met lof. Academische Examen*. De id en. Ge.«l.: Ge neeskunde: doet. ex., de heeren H. v. d. Meer en J. Lindner. Wis -en Natuurkunde (L): cand ex., de hee- nen G. C. Dijkhuisen en H. Sohi R. D. Mulder. Gesl.: Kunstg d. ex., de beer - _ansche taal en letterkunde (Dudtseh): can&ex., de dames A. H. A. Schimmel en C. W. Nijmegen. R.K. Unilversiteft. GeSL: Reah- ten: doet. ex.. de heer A. A. M. M. van der Ver Zeeland (N-Br.). Delft. Gesl.: Glviel ingenieur:-propaed. ex de heer T. J. Riaselada. Prof. Dr 1- Wttfe- rink geeft op de eerste psgcho-teeh nische tentoonstel ling te Amers foort een uitleg over het onder zoek naar de voorstelling der ruimte GEMENGD NIEUWS Versch brood bij het ontbijt Naar wij vernemen is het Werkcomité ..Versch brood bij het ontbijt", als volgt sa mengesteld: oud-Minister Dr. F. Posthuma, ■oorzitter;; Dr. E. W. Catz, vice-voorzitter; P. Vos, secretaris; en dr. A. van Raalte en L. Snapper, adviseurs. Doodelijk tramongeluk Een zeer ernstig ongeval heeft te Am sterdam plaatsgehad in de Haarlemmer straat. Een 47-jaripe vrouw, die daar op de fiets reed en bij de Hcerennyirkt de tram baan wilde oversteken, werd aangereden door een tramwagen van lijn 5. De vrouw kwam gedeeltelijk onder de motorwagen terecht en bleek er, toen zij bevrijd was, ernstig aan toe te zijn. In de auto van de G.G. en G.D., die haar naar het Binnen- Gasthuis vervoerde, is zij overleden. Het auto-drama te Haarlem De politie te Haarlem heeft een onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk op den Kampeisingel, waarbij een 25-jarig meisje door verdrinking om het leven is gekomen, voortgezet. Zij is er in geslaagd een ander meisje op te sporen, dat eveneens in het gezelschap der beide jonge mannen heeft vertoefd. Bij haar verhoor heeft zij verklaard, dat zij tijdens het nachtfeest in het cabaret met man had kennis gemaakt. Ongeveer vijf heeft de koopman haar in zijn auto naar haar woning aan de Leidsche vaart ge bracht. Het andere meisje bleef ni het caba ret. Zij wist, dat de koopman bier en ster ken drank had gebruikt, maar zij heeft niets ongewoons aan zijn wijze van rijden ge merkt. Alles ging geheel normaal en nadat zij voor haar huis aan de Leidschevaart was uitgestapt, heeft de koopman zonder eenige moeite zijn auto op den vrij smallen weg ge keerd. Hij is weggereden om naar het caba ret terug te keeren. Een nolitie-agent had op de Turfmarkt hulpgeroep gehoord. Hij zag een auto met de wielen omhoog in het water. De agent is direct in de Kampersingel gesprongen om hulp te bieden. Hij had tevoren de auto ge zien en toen niets bijzonders aan het rijden gemerkt. Anders had hij dezen wel aange houden. DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Te Rusphen (N.Br.) is de wegwerker SI. van Ginneken door een trein gegrepen en op slag gedood. De man, die aan de lijn werkte is vermoedelijk uitgeweken voor een trein, welke uit tegenovergestelde richting kwam en heeft daarbij den tweeden trein niet bemerkt. De ongelukkige, die 40 jaar oud was, was gehuwd en vader van vier kinderen. EEN VECHTLUSTIGE FAMILIE Zekere K. heeft bij de politie te Heer- 1 en aangifte gedaan, dat hij door zijn zwa ger H. was mishandeld en daarbij een mes steek had opgeloopen. Terwijl deze aangifte bij de politie in behandeling was, kwam bericht binnen dat op den Heerenweg een bewustelooze man lag. Dit bleek de bewuste H. te.zijn, die op zijn beurt door twee broe ders van K. was aangevallen en met een knuppel en een mes was bewerkt. H. had ernstige verwondingen aan het hoofd en een messteek in den arm. Ook zijn schouder geheel ontwricht» AUTO DOOR BRUG GEZAKT Men meldt ons uit Gramsbergen: Een zwaar met kunstmest beladen auto van de firma De Vries te Zwolle is door de brug van het Almelosch Kanaal gezakt Door het gewicht van de auto knapten de balken, waarmede de brug in den kademuur rust af en de aanhangwagen verdween met het brugdek in de diepte. In de cabine zaten twee personen, die behouden bleven, doordat de cabine op den kademuur bleef hangen. Onder leiding van burgemeester van Riemsdijk is men met bet opruimingswerk aangevangen. Het rijverkeer is geheel ge stremd. Herstel van de schade zal veel tijd vorderen. VERDRONKEN Bij de losplaats te Schoonheeten (Ov.), nabij de Oldemaatsbrug, is de schip per Roelofsen uit Den Ham bij het smeren van den motor te water geraakt en ver dronken De knecht, die het ongeval niet had opge- gemerkt, was doorgevaren. Het lijk van den ongelukkige werd later door een adderen schipper drijvende gevonden. DOODELJKE VAL In een perceel aan den Haarlemmerweg tp Amsterdam is een 80-jarige man van de trap gevallen en op het portaal van de tweede etage terecht gekomen. Toen geneeskundige hulp ter plaatse was, was het slachtoffer reeds overleden. EEN VERKEERDE STAP Een 54-jarige man, die op de Overtoom te Amsterdam bij de Rhijnvis Feith- straat, verkeerd van een nog rijdende- mo torwagen van lijn 1 stapte, kwam te vallen en geraakte onder de treeplank van de bij wagen. De G.G. en G.D. vervoerde hem, in bewustelooze toestand naar 't Wilhelmina- gasthuis. OPLICHTING DOOR MIDDEL VAN STEUNLIJSTEN Een agent van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft in de Oosterpark- buurt een 50-jarigen man aangehouden, die aan de huizen geld inzamelde op steunlijs- ten. Bij onderzook is gebleken, dat de aan gehoudene, die betonwerker als zijn beroep heeft opgegeven, lijsten had laten vervaar digen, waardoor degenen, die er op intee- kenden, in de meening verkeerden, dat zij een bijdrage verleenden voor hetgeen ver meld stond als „Hellendoomsche Werkver schaffing". In werkelijkheid behield de man het geld voor zichzelf, zoodat hij voor oplichting zal worden vervolgd. Hij is voor loopig in het bureau in bewaring gesteld. ONTVLUCHTE GEVANGENEN AANGEHOUDEN Onder Spialbroek in de gemeente Bei- len (Dr.) zijn Dinsdagmiddag door jacht opzieners twee ontvluchte gevangenen uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen aan gehouden. Zij hadden de staatsbosschen van Lheebroek, waar zij zich schuil hielden, ver laten en trachtten in de vuilbergmg van het dorp Beilen kleeding te vinden om deze voor hun gestichtspakje te ruilen. Het tweetal, dat den geheelen nacht had doorgeloopen, is weer naar „den krenten tuin" op transport gesteld. Een van hen was reeds eerder ontsnapt. De andere, die 35 jaar oud is, had reeds dertien jaren van zijn leven in gevangenschap doorgebracht. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparanda 776.7. Laagste 6tand te Stornoway 731.8. Stand vanmorgen lialftwaalf 748.0. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, later iets kouder. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Het hooge drukgebied over Finland en Scandinavië nam verder in betcekenis toe. Het breidde zich ook Z.-waarts uit. De vorst werd in de hooge druk iets minder streng, wat aanleiding is om tot vrij groote stabi liteit in de hooge druktoestand te besluiten. Verder blijft de depressie waarvan de kern wat N. waarts trok, zoodat deze thans over Schotland ligt, de weerstoestand in West- Europa beheensohen. Over de Britschc eilan den blijft het regenachtig. Ook over W. Frankrijk en de Duitsehe Rijnvlakte regende lite hedenmorgen. In midden en Z.-Duitseh- land en het Noorden in ons land was het hedenmorgen mistig; in het overige gebied werd betrokken tof zwaar bewolkte lucht aangetroffen. Over IJsland, de Britsche eilan Jen en Frankrijk werd het kouder. De bo vengenoemde depressie vertoont een secun daire over de Golf van Biscaye, welke zich ook nog Z.W.-waarts naar de Azoren uit buigt Hoogstwaarschijnlijk zal deze secundaire hier te lande nog eenige regen brengen. Ook 's eenige afkoeling te wachten. Voor de .-erdere ontwikkeling van den weerstoe- itand ten onzent zal hoogstwaarschijnlijk ook de hooge druk in Scandinavië van be lang blijken, welke ten onzent na aanvan kelijke ruiming van de wind weer zal doen krimpen en ook 's nachts afkoeling zal geven. STORMWAARSCHUWINGSDIENST ECONOMIE EN FINANCIEN De Tennessee Valley Authority-kwestie THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halfttfaalf 9.8 C. 20 FEBRUARI Zonsopgang 7.10 uur, zonsondergang 5.19 Maan op v.m. 5.48 uur, onder nam. 2.29 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 20 FEBRUARI Van 's avonds 5.49 uur tot 's morgens 6.38 uur VERVANGING MOTORINSTALLATIE DOOR STOOMMACHINE Naar wij vernemen zal heb motorschip .Moena" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" stoomschip worden. De „Moe- is evenals de „Manoeran" een enkel- schroefschip, uitgerust met twee motoren, die door middel van een koppeling op één as werken. Deze installatie zal thans door eer stoommachine worden vervangen, waarvoor verschillende onderdeelen van de machine installatie der „Mapia" zullen worden ge bruikt. VIER KAZEMATTEN AANBESTEED 32 inschrijvingen; laagste 51.200 Gister heeft de dienst der genie te Nijme gen aanbesteed het maken van vier kaze matten van gewapend beton in de omgeving van Roermond en Buggenum. Van de 32 in schrijvingen was de laagste die van de gebr. Tummers te Sittard voor 51.200. SPOORWEGPLANNEN ADAM-OOST De Nederlandsche Spoorwegen hebben gistermiddag te Utrecht aanbesteed: Bestek nr. 1530 H.S., het maken van een onderdoor gang in de Rietlanden te Amsterdam nabij km. 2600 van den spoorweg Amsterdam- Amersfoort (raming 188.000). Ingekomen 37 biljetten. Het laagst had in geschreven de Aanneming-Maatschappij Strij land te Uithoorn met 156.660 bij vrij zijn in de levering van zand en in de keuze werklieden; met 156.860 bij betrekken zand uit de zanderijen der Spoorwegen met verplicht vervoer per spoor naar het werk, doch vrij in de keuze der werklieden; met 158.660 bij vrij zijn in de levering van zand, doch verplichte gebruikmaking van 70 pet. Amsterdamsche werklieden; en ook met 158.660 bij betrekken van zand uit de zan derijen der Spoorwegen met verplicht spoor vervoer van het zand en verplichte gebruik making van 70 pet. Amsterdamsche werk lieden. KAZEMATTEN Door den eerstaanwezend ingenieur der Genie te Groningen is te Zwolle aanbe steed het bouwen van verdedigingswerken te Kampen en nabij Zwolle. De laagste schryver was H. Schipper, te Wierden, voor 61.720. AANBESTEDING TE AALST-WAALRE Op de gehouden aanbesteding te Aalst- W a a 1 r e, zijnde het ombouwen van ke klinkerbestrating met bijkomende werken, was de fa. Schapers, Raamsdonk (dorp) voor een bedrag van 26.749 de laagste in schrijver. Het werk is inmiddels aan genoemde firma gegund. VIADUCT BLI O VERVEEN Gister had te Utrecht de openbare aanbe steding plaats van bestek no. 1531 H.S. be treffende het maken van een viaduct gewapend beton over den spoorweg Haar lemZandvoort bij K.M. 2.878 nabij Over- veen. De raming bedroeg 32.300. Ingekomen waren 60 biljetten. Laagste in schrijver was G. Schreurs te De Bilt voor 21.790; hoogste inschrijver was J. H. Wee- ner te Enschedé voor 29.778. VERBOUWING VAN EEN RAADHUIS Te Vught is aanbesteed de verbouwing vaji „Leeuwenstein" tot Raadhuis. Ingeko men 26 biljetten. Laagste inschrijver T. Boekhorst te Tilburg voor I 29.775. ENGELSCH SCHOENERJACHT BESTELD De heer Jacs van der Zwaai, scheepjacht- bouwer aan de Kleinpolderkade te Over sell i e, heeft voor Rotterdamsche rekening een mooie opdracht ontvangen. Op zijn werf is de kiel gelegd voor origineel Engelsch scboenerjacht. geheel van eikenhout vervaardigd, dat een lengte heeft van ruim 11 M., een breedte van 3.4 M. en met een diepgang van 114 M- en .voorzien van een hulpmotor van 21 P.K. Een tegenvaller voor de beurs Naar gemeld heeft het Amerikaan- sche Opperste Gerechtshof inzake de Tennessee Valley Authority-kwestie de regeering in het gelijk gesteld. Aan deze aangelegenheid zitten zooveel andere vraagstukken vast, dat het vooral van hieruit niet gemakkelijk is zich een goede voorstelling te vormen van de geheele draagwijdte van boven genoemde uitspraak. Doch in ieder geval schijnt het wel vast te staan, dat de regeering thans het onaanvechtbare recht heeft om electrisehe stroom op te wekken en te verkoopen. Dit beteekent natuurlijk dat de overheid zich op het gebied van de electriciteitsleve- ring zal kunnen bewegen, op een gebied dat voorheen in hoofdzaak door particuliere maatschappijen werd bestreken. De beslissing van het Opperste Gerechts hof is daarom van zoo groot belang, omdat zij een overwinning beteekent van de New Deal. Waar enkele andere uitspraken van de hoogste Amerikaansche rechtsinstantie een eroordeeling beteekenden van de politiek, die door de regeering wordt voorgestaan, daar hoopte men in breeden kring, dat door uit uitspraak in de Tennessee Valley Authority opnieuw een slag zou worden toe gebracht^ Dit is echter niet het geval ge weest en afgescheiden van de zuivere rechts kwestie beteekent dit voor de regeering een groot succes en het lijdt geen tw'jfel of haar positie zal hierdoor aanmerkelijk wolden ersterkt. Op de beurs te New-York is de beslissing an het Opperste Gerechtshof niet bepaald met instemming ontvangen, doch hierbij dient in oogenschouw te worden genomen, rien zich in breeden kring had geprepa reerd op een uitspraak, die ten nadeele van egeering zou uitvallen. Het behoefde dan ook geen verwondering te wekken, dat zich op de markt een inzinking voltrok. Wanneer echter rekening wordt gehouden met de be langrijkheid van de geheele Tennessee Val ley Athority-kwestie, dan moet de terugslag, die de Effectenbeurs van de gevallen beslis sing heeft ondervonden, niet ernstig worden geacht. De conclusie kan zelfs worden ge maakt, dat de innerlijke toestand van de Amerikaansche fondsenmarkt op het oogen blik buitengewoon sterk is. omdat zij door een groote teleurstelling nie# op heftige wijze uit haar evenwicht is geslagen, hetgeen door de uit New-York overgemaakte noteeringen helder wordt gedemonstreerd. Van Nabij en Ver De Duitsehe handelsbalans over Januari sluit met een uitvoersaldo van RM 18 mdl- lioen tegen RM 43 mitlioen in December. De uitvoer bedroeg RM 382 millioen (v. m» RM 390 millioen)de invoer RM 364 miltioen In verband met de berichten inzake een door de firma Mendelssohn Co te verleenen crediet aan de Spaansche regee ring wordt gemeld, dat de onderhandelingten voorloopig zijn i ONTSPANNING Het jubileum van de A.S.C. Receptie in het Parkhotel De Amsterdamsche Schaakclub, waar van wij het gouden jubileum reeds meld den, heeft Maandagavond met een druk bezochte receptie in het Parkhotel te Amsterdam het herdenkingsfeest inge zet. Tal van afgevaardigden van bonden cn zustervereenigingen hebben bij deze gelegenheid het rijkelijk in de bloeme tjes gezette bestuur gelukgewenscht» Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de heer M. J. Kuyper, heeit de voorzitter van de feestcommissie, de heer S t e u r, in het. kort de geschiedenis van de club geschetst. Hij noemde de periode vanaf 1920 tot heden het glórietijdperk en noemde met weemoed den eere-voorzitter, wijlen H. Reeders, die men zoo gaarne bij dit feest had gezien. Van de sterke spe lers werd in het bijzonder genoemd Dr. E u we, die zooveel voor de vereeniging ge daan heeft. Vervolgens heeft een lange rij van spre kers de jubileerende vereeniging gecompli menteerd. Het waren de heeren van Trot- senburg namens den Kon. Ned. Schaaikbond, van Harten namens de Amsterdamsche Schaakbond, Saeyes namens de N.H.S.B. meester Spielmann. de heer Zittersteyn na mens Discendo Discimus, mr. Oskam namens de Rott. S. B. en de N.R.S.V., Plooyer na mens de Zaandamsche Schaakveree'niging, van Wijngaarden namens de Schaakclub Utrecht en Smit namens het Buseumsche Schaakgenootschap. Dr. M. Euwe dankte allen voor de hentv toegezwaaide lof en wenschte deze over te dragen aan de vereeniging, waaraan hij veel, zoo niet alles te danken had. Namens de Jongeren- heeft de heer Blindeman het woord gevoerd, waarna de reeks van spre kers gesloten werd. De heer Kuyper heeft allen dank gezegd voor de vriendelijke woorden en de verschil lende geschenken en las tenslotte verschil* lende telegrafische gelukwenschen voor. De vele aanwezigen hebben zich hierna nog langen tijd aangenaam bezig gehouden met een bliksem-wedstrijd. ZWEMMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE DELFT Op 26 Maart De Delftsche Zwemvereeniging organi seert nationale zwemwedstrijden op 26 Maart a.s. in het Sportfondsen bad te Delft, ter gelegenheid van haar liVz-jarig bestaan. SCHAATSEN De Nederlandsche rijders Koops en Lan- g*-dijk zullen morgen uit Münstcr naar Oslo vertrekken, waar zij zullen deelnemen aan internationale wedstrijden. Tal van sterke rijders zullen hier uitkomen. Voorts zullen I.angedijk en Koops waarschijnlijk nog en kele andere wedstrijdicn in Noorwegen mee rijden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3