CHE1MIS Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents ITALIAANSCHE STELLINGEN IN HET NOORDEN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE ITALIAANSCHE SUCCESSEN Er heeft in Rome weer eens luide jubel geheerseht over in Oost-Afrika behaalde successen, een drukte en een gejuich, dat misschien wel schril heeft geklonken tegen den achtergrond van zoo menig persoonlijk verdriet Want de tijd blijkt voorbij, dat Abessijnsclie nederlagen met slechts gering verlies aan Italiaanschen kant gingen ge paard; de oorlog vraagt thans evenzeer zijn slachtoffers aan de zijde der uitstekend bewapende blanke indringers. De blijdschap in Italië zal dan ook wel niet onverdeeld zijn, evenmin als de triumfen, door het coöperatieve stelsel in zijn kamp tegen de sancties behaald, zonder keerzijden blijken. Naast een landbouw, die de handen vol Werk heeft om het land van voedselvoor raden te voorzien, en 'n aantal industrieën, die plotseling in een fase van ongekenden bloei zijn geraakt, treft men ook op het economisch terrein de verslagenen aan, in het bijzonder onder de export-industrieën, die voornamelijk het loodje moeten leggen Opmerkelijk is echter, hoezeer men ginds den moed er in weet te houden, niet al leen in de pers. welke nu eenmaal in haar uitingen van hoogerhand wordt geïnspi- ïeerd, om dit woord maar eens te gebrui ken, doch ook onder de breede lagen van het volk. Dagbladcorrespondenten wijzen er in hun artikelen uit Rome bij herhaling op, dat zelfs in de kringen van hen die op de een of andere manier persoonlijk door den oorlog getroffen zijn zich allerminst zwaarmoedigheid of défaitisme openbaart. Men is de overtuiging toegedaan, dat alle inspanning, welke men zich thans getroost, eenmaal haar vrucht zal afwerpen. Het vertrouwen in de leiding blijft ongeschokt Het blijkt achteraf, dat de overwinning, door Badoglio op het noorderfront behaald, reeds dagen te voren door hem was gepre pareerd; geweldige troepenbewegingen, wol ke behalve door 't uiterst moeilijke terrein nog bovendien door zeer ongunstig weder werden bemoeilijkt, gingen daaraan vooraf. Ras Moeloegeta die zich tegenover Badoglio bevond, heeft zich blijkbaar in een strijd laten wikkelen, die gerust een veldslag mag worden genoemd. Hij heeft dit afwij ken van de tactiek der kleine overvallen en guerrilla duur moeten betalen. Hoewel bet leger, dat hij onder zijn beve len had, niet minder dan S0.000 man bedroeg en behalve in getal ook door uitrusting tot de beste Abessijnsche contingenten behoorde, moet er niet veel van zijn overgebleven. Toen de victorie eenmaal aan Italiaansche zijde was bevochten, openbaarde zich nog eens opnieuw hetzelfde verschijnsel, dat ook voor Ras Desta's reputatie zoo noodlot tig is geworden: de opmarsch van een ge mechaniseerd leger, hetwelk bovendien op vliegtuigen kan steunen, gaat verpletterend snel in zijn werk. Wie eenmaal gedwongen werd tot wijken, kan niet meer tot staan kpmen: de bombardementen uit de lucht -gunnen hem geen enkele adempauze. Ras Moeloegeta's catastrofe is dan ook voorze ker niet aan lafhartigheid te wijten; de Ita liaansche bevelhebbers hebben van den ver slagen vijand getuigd, dat hij zich met meer dan gewone dapperheid heeft te weer ge steld. Overigens trekken in dit treffen twee 'dingen de aandacht. Allereerst is er met nadruk op gewezen, dat aan dit meerdaag- sche treffen vrijwel geen inlandsche troe pen aan Italiaansche zijde hebben meege streden. Een uitzondering hierop maakten voornamelijk de aanhangers van Ras Koeksa den bekenden overlooper, wier aantal ove rigens niet zeer beduidend is. Heeft Bado glio zijn askari's in zóó grooten getale naar het zuiden gedirigeerd, dat hij deze thans niet voor het afbijten van de spits in vol doende mate ter beschikking had? Of zijn nu ook in het noorden deze gekleurde broe ders bezig, hun blanken heer af te vallen? Dit zou geenszins behoeven te verbazen: berichten uit het zuiden, ook uit de Brit- sche kolonie Kenya melden, dat zij daar bij heele benden deserteeren! Het tweede ding, dat de aandacht trekt as de rol, welke de Italiaansche Alpenjagers bij de verovering van den Amba Aradam, het ontoegankelijke bergmassief, hebben gespeeld. Toen bekend werd, nu reeds eenigen tijd geleden, dat deze keurtroepen te Napels werden verscheept, ging het erom, of zij tijdig op het noorderfront zouden arri- veeren om de wankele positie van Makalle t8 redden. Nu hebben zij bewezen, inderdaad een korps van stavast te zijn geweest. Fransche aandrang tot heropening van vredesbesprekingen komt momenteel naar wij vreezen niet bepaald op het psycholo gisch meest geëigende moment! De oorlog in Oost-Afrika PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, Bet- welk tevens verstopping GENEEST Recept van Prof. Dr. med. MUCH. DE REVOLUTIE IN PARAGUAY Rebellen nemen het bewind over President Ayala gevlucht De geruchten dat in.Paraguay een com munistische opstand zou zijn uitgebroken, blijken in zooverre onjuist te wezen, dat niet communisten, doch officieren, die in den Chaco-oorlog zich hebben onderschei den, de leiding op zich hadden genomen. Twee regimenten hebben in de hoofdstad Asuncion de macht in handen gekregen en de regeering afgezet, die zich in het arse naal verschanst heeft. Een derde, trouw gebleven regiment, heeft hier nog tegen stand geboden, doch moest zich aldra over geven. President Ayala fs aan boord van een kanonneerboot gevlucht, evenals een aantal andere autoriteiten. De opstandelingen hebben liet bcsfuur In handen genomen- MOELOEGETA'S VLUCHT Bij een bezoek aan de linies ten zuiden van Amba Aradam constateerde de pers, dat de Italiaansche troepen hier nieuwe posities üiiH'iiien. De Italianen hebben een groote hoeveel heid lijken van gesneuvelde Abessijnen be graven. De „Caehi", bet geestelijke hoofd van An- talo, heeft de geheele bevolking onder be dreiging met den dood verplicht, voor de Italianen te vluchten; slechts vier oude vrouwen zijn gebleven. Zij verklaarden, dat ras Moeloegeta was gevlucht. Van den ras werd ook de maarschalkstaf gevonden welke versierd is met goud en rood fluweel, alsmede een kroon, een drie- puntige ster, ceremonieele gewaden van zwarte serge met goud geborduurd, de de coraties van de groot-orde van Ethiopië en de Britsche Victoria-orde. Bij Amba Aradam heeft 't Abessijnsche leger een aantal tenten achtergelaten, aarin cognac, champagne en parfums lig gen. De Italianen hebben aan den zuiderkant van het Amba Aradam-massief met een ver rassende snelheid een *25 kilometer lange van het oosten naar het westen Ioopende keten van kleine improvisorische sperforten, verschansingen en machinegeweer-nesten aangelegd, die volgens de meening der Ita liaansche officieren tegen eiken Abessijn- schen aajival zou stand houden. Omdat de Italianen, in tegenstelling met vroeger, thans het terrein voordeel aan hun zijde hebben, heeft men op drie vooruitste kende zuideliike observatieposten machtige schijnwerpers aangebracht, welker stralen bundel tot in do dalen van Amba Alagi schijnt. Deze schijnwerperpasten zijn met het Italiaansche hoofdkwartier door tele foonverbindingen verbonden, zoodat alle waarnemingen onmiddellijk aan het com mando kunnen worden doorgegeven. De gevangen Polen De Italianen hebben, zooals reeds eerder gemeld, twee Polen, die zich onder de troe pen van Ras Moeloegeta bevonden, gevan gen genomen. De een heet Maximiliaan Bel- lau, de ander Tadeus Zmedinski. Bellau is gedurende twee jaar medicus in het land van den negus, de andere is jour nalist Zij werden gevonden temidden van de gewonden, beiden met een Roode Kruis band om den arm. Zij verklaarden, dat onder de Abessijnen een afkeer heerscht tegen de blanken. De beide Polen worden naar Massoea ge voerd, vanwaar zij naar Italië zuilen worden overgebracht Zij verklaarden verder, dat zich nog an dere blanken in het leger bij Amba Aradam bevonden. Thans betere vredeskansen? De „Temps" bespreekt de Italiaansche overwinning ten zuiden van Makalle en den slag ten zuiden van Enderta, waarbij het blad de Italianen op het hart drukt, „met het oog op de jongste wapensuccessen ern stig de mogelijkheid onder oogen te zien van het sluiten van vrede. Ondanks alle berichten over aanstaande directe onderhandelingen tusschen Rome en Addis Abeba, wijzen toch alle teekenen aan Abessijnsche zijde erop, dat de negus ook nu nog vastbesloten is, zijn land te verdedigen. De mogelijkheid van een spoedige bijleg ging van het Afrikaansche conflict» mag daarom echter niet uit het oog verloren worden. Het feit, dat Italië zekere militaire successen geboekt heeft, vormt voor de on derhandelingen een goeden grondslag. Het belang van de Europeesche politiek, maar ook dat van Italië moet nog steeds gericht zijn op een spoedige regeling van het conflict Italië kan zich nu na zijn over winning bereid toonen tot het opvatten van onderhandelingen, zonder te vreezen voor eenigerlei vernedering. Het moet echter zelf den eersten stap doen. De voorstellen van de commissie van vijf te Genéve, en de beginselen van het plan van Laval en Hoare blijven een waarde volle kans vormen, daar zij door een vol doend uitgebreid kader een voor alle be trokkenen eervolle oplossing waarborgen". Italië's oorlogskosten De begrootingen voor verscheidene Itali aansche ministeries zijn verhoogd in ver band met de buitengewone uitgaven voor Oost-Afrika. Het staatsblad publiceert een decreet, waarbij een bedrag van 400 millioen lira wordt gevoteerd voor het ministerie van koloniën, 500 millioen voor "het mi nisterie van oorlog, 200 millioen voor dat van marine, 350 millioen voor dat van luchtvaart en 80 millioen voor het ministerie van binnealandsche zaken voor het verleenen van ondersteuning aan de gezinnen van behoeftige militai ren, die onder de wapenen geroepen zijn. De Italiaansche export In antwoord op een in het Britsche lager huis gestelde vraag is namens de regeering geantwoord, dat sedert 18 November jl. vier zendingen goederen van Italiaansche ori gine, door de douanen in Britsche havens in beslag waren genomen. Onder deze m beslag genomen goed< zendingen bevonden zich citroenen ter waar de van 330 pond, bloemkoolen ter waarde van 120 pond en 8Vfc gallon wijn. De achtervolging der Abessijnen De Italiaansche vliegtuigen hebben op de vluchtende troepen van ras Moeloegeta ruim 100 ton springstoffen laten vallen. De lucht strijdkrachten blijven de achtervolging der verslagen troepen zonder ophouden voort zetten. vaji zonsopgang tot zonsondergang. De Abessijnen worden zoodoende gedwongen vee, munitieconvooien en muilezels in den 6teek te laten. Overal, waar de vluchtende vijand tracht weer troepe*verzamelingen tot stand te brenge,n teneinde de gelederen weer eenigs- zins te herstellen komen de Italiaansche vliegtuigen tussoheubeide en wekken weer verwarring door het zaaien van paniek, dat belet kan worden, dat nieuwe troepenfor maties tot stand worden gebracht voor het bieden van tegenstand. De cavalerie van Ras Moeloegeta bestaal niet moer. De paarden van het eskadron, die door Moeloegeta opgesteld waren achter de in fanterie, met het doel ze te gebruiken voor de achtervolging van de Italianen, wanneer zijn troepen Makalle zouden hebben heroverd dwalen thans rond over de vlakte van Boeia, zonder ruiters. Zuivering van Amba Aradam Detachementen der Italiaansche troepen zetten de zuivering van het gebied van Amba Aradam voort Soldaten zoeken naar gewonde Abessijnen en vervoeren hen naar de ambulances. Zoodra de Italiaansche sol daten de gewonde Abessijnen naderen, vein zen zij dood te zijn, omdat zij vreezen ge marteld te worden. Onder de gewonden, die krijgsgevangen gemaakt zijn, bevindt zich ook grasmatsj Aierle Tampe, die reeds in 1896 te Adoea tegen de Italianen had gestreden. Hij ver klaarde, dat de Abessijnen reeds vergeten hadden, wat het is, tegen de Italianen te strijden. De Abessijnen wisten wel, dat het moedige soldaten waren, doch niet, dat zij zoo sterk waren. Hij voegde hieraan toe, dat niemand de zen oorlog gewild had, behalve de Negus en de Rassen. Badoglio's telegram Stefani seint, dat maarschalk Badoglio met het volgende telegram heeft geantwoord op I van Mussolini: .,Ik dank Uwe Excellentie voor den lof mij, mijn officieren en den troepen toege zwaaid. Deze lof zal voor ons allen een aan sporing zijn tot nieuwe worstelingen totdat de groote onderneming voltooid zal zijn. Dank zij het willen van Uwe Excellentie, dank zij den moed der aanvoerders en der troepen, rusten de eindelijk gewroken doo- den van Adoea in vrede". Italië viert de overwinning De overwinning van Amba Aradam, is in geheel Italië gevierd. Overal wapperden vlaggen en werden groote optochten ge vormd. In Rome hebben de studenten een opmarsch gehouden, lange stoeten trokken door de straten, onder het zingen van over winningsliederen en het uitroepen van spot verzen op den Negus. Op de Piazza Venezia kwamen de verschil lende stoeten bijeen, tot er tenslotte een reus achtige menigte opeengeperst stond, die in voortdurend hoerageroep Mussolini uitnoo- den zich te vertoonen. e duce verscheen tweemaal op het balcon van zijn regearingspaleis. De stand van beide legers in de sector MahalU5 nn de Italiaansche doorbraak. Het kaartje rechts geeft de route weer. welke hel Italiaansche legcrplan volgt. HET FRANSCH- RUSSISCHE VERDRAG Tegenstand in de Fransche Kamer De Fransche Kamer heeft gisteren de debatten voortgezet over de ratificatie van het Fraaisch-Russisch pacL Xavier Vallat (rechtsche onafhankelijk) becritiseerde het pact en verklaarde, dat beide mogelijkh-edten: een Russisch-Duitschen of een Fransch-Duitsah.cn oorlog, het pact nadeelig is voor Frankrijk. „In geval van een Duitschen aanval op Frankrijk", aldus Vallat, „zouden de Rus sische landstrijdkrachten, welke eerst na verloop van zes woken kunnen zijn gemobi liseerd, de neutraliteit van vier andere landen moeten schenden, alvorens de Duat- salie legers te ontmoeten. Ongetwijfeld moet men rekening houden mert. de Russische luchtvaart, dooh het Italiaansch-Abessijnsch conflict heeft aangetoond, dat de luchtvaart alleen niets kan, zonder overwinningen vajn de infanterie. Bovendien zal hetN pact Duitschland den indruk geven, dat Frank rijk, Rusland en Tsjecho-Slowakije het Duit- sohe rijk willen omsingelen". Aan het slot van zijn rede verklaarde Vallat, dat hij weigerde zijn goedkeuring te hechten aan ratificatie van het pact Henriot (republikeinsche federatie) vroeg zich in het verloop van zijn rede af: „Met wïen sluiten wij eigenlijk het pact? Met den Komintern, met de derde internationale of met sovjet-Ruslamd?' Deze opmerking van Henriot werd door de reahtarzijde levendig toege juicht. Henriot las vervolgens een lijst voor van leden van den Komintern, onder wie de namen van verscheiden Fran> sche parlementsleden voorkwamen, benevens de naam van Eberlein, die verwikkeld is in een spiorraage-affaire. Spreker herhaoerde er aan, dat Eber- lein in December jL te Straatsburg is gearresteerd en legde vervolgens de scnsationeele verklaring af, dat Eber lein zich momenteel wegens spion- nage in de gevangenis bevindt. Henriot. besloot zijn uiteenzettingen met de tot den eersten minister gerichte opmer king, dat hij en zijn vrienden eerst dan voor bet Sov j et-R ussisoh-F ransche pact zouden stemmien, wanneer hij ,yhet roode canaille" zou laten arresteeren. Temidden van de toejuiahingen en pro test roepen werd de zitting geschorst Na de heropening van de zitting verkreeg de communist Peri het woord, die ver klaarde, dat de leden van zijn partij voor ratificatie van het pact zijn, daar zij het beschouwen a's „een waardevollen factor voor de internationale veiligheid''. Spreker betreurde het, diat de ratificatie zoo lang is uitgesteld en voegde hieraan nog toe: „Tus schen een hachelijkien en brozen vredle en den oorlog kiezen wij den hachelijken en brozen vrede*'. Oberkirch (republikeinsche federatie) gaf als zijn meening te kennen, dat de sluiting van het pact de eerste stap is op den weg naar een nieuwe alliantie tusschen Frank rijk en sovjet-Rusland en sprak de uit, dat het pact de Frainsoh-Duitsahe be trekkingen nog moeilijker zal maken. Hij zal derhalve tegen ratificatie stemmen. De debatten werden hierop verdaagd tot Donderdagmiddfeg. Dan zal minister-presi dent Flandin het woord voeren. Tegenover de pers heeft de kamervoorzit ter Bouisson te kennen gegeven, dat de defi nitieve stemming over de ratificatie het pact waarschijnlijk Dinsdag as. zal plaats vinden. De Hongaren en de Habsburgers Een conferentie te Steenockerzeel? Geruchten over de aanwezigheid van pro minente vertegenwoordigers der Hongaar- sche legitimisten, die het voornemen zou den hebben op Steenockerzeel voor een con ferentie bijeen te komen, hebben het Belgi sche persbureau aanleiding gegeven op het kasteel, het domicilie van aartshertog Otto van Habsburg, inlichtingen in te winnen. Er werden geen inlichtingen gegeven over de vraag of de Hongaarsche legitimis tenleiders, graaf Sigray, baron Berg en af gevaardigde Rukovsky, inderdaad aanwezig zijn en of een onderhoud zal plaats hebben. Ook in Hongaarsche kringen in de Bel gische hoofdstad wordt bestreden, dat in Steenockerzeel een conferentie gehouden worden tusschen Otto van Habsburg en de Hongaarsche legitimisten. Graaf Sigray, zoo wordt verklaard, is reeds sinds lang niet meer in België geweest. De afgevaar digden Berg en Rukovsky hebben weliswaar eenige dagen geleden een bezoek gebracht in Steenockerzeel, maar zijn reeds eenige dagen geleden weer naar Hongarije vertrok ken. In Utica, in den staat New York, zijn tien gevolge van het poreus worden van ouder- grondsohe lichtgasleidingen, in het voor naamste zakenkwartier der stad, vijftien ondergrondBohe ontploffingen ontstaan, ten gevolge waarvan twee gebouwen in brand vlogen. Alle deksels der riolen werden door den luchtdruk de hoogte in geslingerd. Twee personen werden gewond. Duizenden winkel bedienden en employé's moesten in allerijl de buurt ontvluchten. OPPOSITIE AGEERT IN DANZIG De socialisten, het katholieke centrum en de Duitsch-nationalen te Danzig hebben aan senaat een gemeenschappelijk memo randu'.n gezonden, waarin geëi3cht woidt. dat maatregelen genomen worden in het hblnng vam de veiligheid van de ndet- nal ionaa I-socialistische Dui Lsohers. poli lie heeft een huiszoeking verricht e buren- au de Duitsch- val partij. waarbij drie personen werden gear resteerd en een ledenlijst der partij in be slag gvnormen werd. NA DE SPAANSCHE VERKIEZINGEN EEN VERWARDE TOESTAND Mislukte greep naar de macht Lcgerautorilcitcn hebben gisteravond getracht de macht in Spanje in handen te nemen De regeering trad evenwel spoedig krachtig op en is nog aan het bewind. Twee hooge officieren zijn gearresteerd. Op een vraag van journalisten omtrent de definitieve uitslagen van de verkiezingen, verklaarde minister-president Portela Val- ladares: „De berichten, welke wij tot nu, toe heb ben ontvangen, zijn nog verward. De defini tieve uitslag zal eerst Donderdag bekend ziju en alle cijfers, welke voordien genoemd wor den, zijn nog onvolledig". Minister-president Valladares verklaarde verder aan de pers, „dat in geheel Spanje de toestand rustig is, óók te Valencia, Alicante en Murcia. waar de staat van beleg werd uitgevaardigd uit voorzorg. Valladares gaf evenwel toe, dat de straf- gevangenen in de gevangenis van Burgos aan het muiten zijn geslagen en dat zij er in geslaagd zijn den directeur van de gevan- vangenis te ontwapenen en in een cel op te sluiten. De civiele gouverneur van de provincie wist echter aan het hoofd van een detache ment van de Guardia d'assulte den directeut te "bevrijden en de orde te herstellen. Ook erkende de minister-president, dat in Saragossa een algemeene staking is uitge broken. In den loop van den ochtend vorm den de arbeiders een optocht, met het doel te demonstreeren voor amnestie. Drie afge vaardigden van het volksfront waren bij de betooging tegenwoordig. De politie trachtte den optocht te verhin deren, er werden schoten gewisseld. Een persoon werd gedood en zes gewond, waar onder twee vrouwen. De winkels zijn gesloten en het verkeer Is beperkt tot de vrachtauto's, welke zorgen voor de levensmiddelenvoorziening van de stad. Een groot aantal personen is gearresteerd en op een communist, die gevat werd, zijn belangrijke documenten gevonden. De aanstoker ls In arrest gesteld De Spaansche regeering heeft gisteravond snel ingegrepen toen zij vernam dat een complot werd beraamd teneinde de link schen te beletten de macht in handen te nemen. De autoriteiten hebben iedere po ging van de zijde der hooge legerofficieren, eeri staatsgreep te doen in de kiem ge smoord. Generaal Godcd die ervan wordt verdacht, de leiding van de opstandige be weging te hebben gehad, is gearresteerd. Naar aanvankelijk werd medegedeeld, was ook generaal Franco, een vriend van Gil Robles, gearresteerd, doch dit werd later tegengesproken. Om kwart over vijf hedenmorgen werd door de directie van de „Süreté Nationale" ten stelligste ontkend dat het leger in op stand was gekomen of een poging in die richting was ontdekt, doch een feit is het, dat het hoofd der politie in allerijl uit Sar- ragossa is teruggekeerd en de plaatselijke politie-chef voor een conferentie op het hoofdbureau van politie heeft uitgenoodigd terwijl de geheele politie is geconsigneerd. Een extreem programma De pers der linkerzijde juicht in tusschen •er de overwinning van de „echte republi keinen" en Ijondigt onmiddellijke uitvoering van hun program aan, dat ongeveer als volgt luidt; „In vrijheid stelling van alle politieke gevangenen en van een groot deel van de and era gestraften. Straf daarentegen voor hen, die niet deelnamen aan de October-revolutie of zelfs met de wapens in de vuist optraden tegen de „arbeiders, die voor een groot ideaal streden". Door de bladen van rechte en centrum wordt volmondig erkend, dat link6 een groo te Cortes-meerderheid gewonnen heeft Het Britsche Hoogerhuis en de sancties In het Hoogerhuis is de oorlog in Oost- Afrika ter sprake gekomen, doordat Lord Phillimore vroeg of er stappen werden ge daan ter bevordering van een vreedzame regeling van dit geschil. Lord Noel Buxton sprak zich uit ten gunste van een actie ter bevordering van een x-egeling, die het systeem van collec tieve veiligheid zou handhaven en door in ternationalen bijstand het beëindigen zou verzekeren van slavernij en slavenhandel in Abcssynië. Lord Cecil drong er bij de regecring op aan, een bepaalde en uniforme politiek te blijven voex-en. Lord Mansfield, lord Lloyd en lord Mot- testone oefenden critiek uit op dc politiek van den Volkenbond betreffende het opleg gen van sancties tegen Italië, waarbij zij gesteund wei-den doch van een pacifis tisch standpunt, door lord Ponsonby, met w-ien lord Strabolgi, zichzelf en de andere peers der Labourpartij oneens verklaarde. Lord Davis zeide, dat de politiek der re geering, wanneer zij voor de openbare mee ning, die achter het Volkenbondshandvest stond, aanvaardbaar wildo zijn, geconcen treerd moest worden op het zoeken naar een oplossing in overeenstemming met het principe van bet handvest. Namens de regeering antwoordde de on dersecretaris voor buitenlandsche zaken, Earl Stanhope, die zcide, dat ieder voorste!, dat tengevolge zou hebben, dat Italië met zijn worsteling voortging, niet in het be lang was van den vrede. Spr. hield niet meer van de sancties dan lord Ponsonby, maar de toenemende druk dezer sancties heeft zijn uitwerking, en ofschoon het te vroeg is om te zeggen, dat zij bewezen heb ben aan de wereld, dat een aanval niet loonend is, was spr. toch optimistisch cn zeide hij te gclooven, dat de Volkenbond zou toonen, in staat te zijn geweest tot succes. Lord Stanhope verklaarde verder nog, dat de thans vigcerende sancties opgelegd en gehandhaafd zijn door alle leden van den Volkenbond, met drie uitzonderingen. De Engelsche regeering, aldus herhaalde spr., heeft geen enkel voornemen een ge 'soleerde actie te voeren in het geschil en wat het petroleumembargo betrof, zou de regeering zich van iedere verklaring ont houden. totdat de aangelegenheid te Genève besproken was. De Amerikaansche neutraliteit Ook de Amerikaansche senaat hee»ft zijn goedkeuring gehecht aan een verlenging der huidige neutraliteitsbepalingen tot 1 Mei 1937 en het voorstel inzake de afkondi ging nog gedurende de Ioopende zitting van het congres van een nieuwe neu trail iteils- wet vaio de hand gewezen, evenals het voor stel van den democraat Clerk, ertoe strek kende de thans vigeerende neutraliteitswet slechts tot 1 Juinii te vei-lengcn. Kort Nieuws De president van de Litausche republiek' heeft van de 72 veroordeelde Memellanders uit het, groote proces van Kowno, die ver zoeken om gratie ingediend hadden, drie personen begenadigd. De krijgsraad heeft verder de begenadiging van nog drie ver oordeelden op grond van hun gezondheids toestand bepleit en nog een verdere bege-i nadiging in ovei*weging genomen. De ovei rige verzoeken om gratie zijn niet aan vaard. Men-vreest, dat het postvliegtuig van de Condor-maatschappij „Tornado" als ver loren moet worden beschouwd. Het vlieg tuig is Vrijdag laatstleden met een beman ning van vier koppen van Natal naar Afri ka gestart, doch sedert dien liceft men niets meer van het toestel vernomen. Generaal-majoor sir Neill Malcolm is benoemd tot hooge commissaris voor Duit- sche vluchtelingen in opvolging van James Mac Donald, die in December aftrad la verband met de houding van de Duitsclio regeering jegens niet-Ariërs. Rechtzaken DE MOORD TE DEN HAAG Veertien jaar geëischt In den vroegen ochtend van 7 October van het vorig jaar is de 22-jarige dienstbode H. P. van der Kaay uit de Joubertstraat op de Ju- liana van Stolberglaan op den hoek van de Amalia van Solmsstraat na een korte woorden wisseling met haar gewezen verloofde, den 22-jarigen slagersknecht P. N. de It., met een mes in de linkerborst gestoken en doodelijk gewond. Het meisje overleed kort na haar aankomst in het Gemeentelijk Ziekenhuis. De dader, die een volledige bekentenis legde, stond heden voor de Haagsche recht bank terecht. De dagvaarding Door den officier van justitie, mr. P. R'. Blok, was hem bij dagvaarding moord, eubs. doodslag, meer subs, zware mishandeling, met voorbedachten rade, den dood tengevolge heb de, ten laste gelegd. Het getuigenverhoor Tijdens het verhoor van de getuige nam de psychiater dr. Gerritsen, op een stoel voor i den president plaats. De eerste getuige, de 25-jarige mangelster G. v. d. K., verklaarde, dat de verdachte haar 1 zuster meermalen bedreigde. Hy toonde daar- l. by dikwijls een mes, zeggende: „Als je het G voor Zondag niet aanmaakt, dan ga je er w aan". p Getuige gaf eenige inlichtingen omtrent <w H verhouding van verdachte met haar zuster, h die bang voor den-jongen was. Nadat de ver-, z keering verbroken was, ging het meisje met! een andere jongen om. h Pres. mr. Ha ga: Maar ze ging in dien; ty'd toch ook met de R. uit? E De getuige Cl. v. d. K. vrouw van T., even eens zuster van het slachtoffer, zeide dat zy| van haar zuster meermalen had vernomen dat! v! zij door verdachte bedreigd was, nadat de ver- fc! loving in November 1984 verbroken was. Ver-I h dachte had het meisje meermalen gezegd: d „dat mes, dat ik bij me heb, is voor jou". Verdachte zeide dat er van angkt bij| D het meisje geen sprake was; ze kwam zelfs ophalen. Op een vraag van den president, antwoord- d de de getuige nog, dat zij nooit persoon-! v lijk bedreigingen van verdachte heeft gehoord v, De letterzetter T., echtgenoot van| deze getuige, legde soortgelijke verklarin gen af. J erdachte zeide dat de getuige hiervan niets kon weten, daar deze geen contact met1 zyn meisje had. H G. A. H., verzekeringsagent, zwager van het vermoorde meisje, verklaarde dat bet tus- schen den jongen en het meisje wel eens tot fj handgemeen kwam. Eenmaal heeeft getuige J het tweetal gescheiden. d Verdachte: ontkent ten sterkste, dat hij zooals de getuigen verklaarden, het meisje r heeft toegevoegd: „als ik je niet krijg, krijgt ander je ook niet". Volgens verdachte heeft het meisje geen reden willen opgeven waarvoor zij de verloving wilde verbreken. De portier v. d. Berg heeft in Mei 1933 verkeering met het slachtoffer gekregen. Deze beklaagde zich er over, dat verdachte haar nog lastig viel: b.v. des ochtends, r haar werk ging. president toonde een brief met een rouwrand uit het dossier door het meisje aan getuige gescheven op 12 Augustus, en vroeg den getuige wat die rouwrand beteekende. Getuige antwoordde, dat het meisje hem /lad gezegd: „als je zoo'n brief van me krijgt dan is 't gebeurd." Den vorigen dag was door verdachte ook met een mes bedreigd. Getuige kon geen inlichtingen geven op da vraag van mr. Aalbense, waarom de rand om den brief werd geteekend. De loopknecht A. J. C1 e m e nt heeft op 7j October verdachte met het meisje op het trot-,1 toir gezien. Tegen bet trottoir stond verdach-l te's fiets. Opeens zag hii dat de verdachte' naar de fiets ging en het deksel van de mand) -y met een vlugge beweging opende, daaruit een! mes te voorschyn haalde en het meisje daar-j mee in de borst stak. Het meisje vluchtte weg, achtervolgd door verd-, die aanvankelijk wep-! 2l vluchtte doch even latei een huis aan de Ju-j ijj liana van Stolberglaan 85 binnenging. In do, keuken van dit huis heeft getuige den ver- j dachte in bedwang weten te houden. Getuige was zelf erg onthutst. Andere getuigen hebben het meisje hooren roepenik ben gestoken of liebben een ste- r' kende beweging zien maken door verd. Verdachte zeide het meisje wel eens bedreigd te hebben, maar daarbij nooit een! mes te hebben getoond. Hy had gehoord, dat 7 de verloving met v. d. Berg aï was en wilde daarover Maandagmorgen zekerheid hebben. Zij behandelde hem onheusch en hy raakte daar door erg van streek. Hij meende toen, dat het meisje hem twee jaar lang om den tuin had geleid. Veertien jaar geëischt

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2