ONZE ZANGERS JUBILEEREN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 10 Bcleedigend en dom Naar aanleiding van da rede van Jhr. "Buys de Beerenbrouck op de R.K. Landdag schrijft V o v a: „dat hij zoo'n goed vaderlander is en zoo op de grenzen van Nederland gesteld is". Hierop laat het blad tusschen haak jes volgen: ..Ilier wisselden, naar de Volks krant meedeelt, Ruys en Poels veelbe- teekenend scherpe blikken. Wie denkt daarbij niet aan de Vfeelbeteekende blik, waarmee de oude Romeinsche waarzeg gers elkaar in het voorbijgaan plachten aan te zien?" Zóó te schrijven is even dom als beleedi- gmd. De redactie van V o v a heeft gelijk telkens blijkt een dik dossier van kran tenknipsels uit vroeger jaren, al worden de ze nog als eens tendentieus te pas gebracht. Het blad moet een? in de bundel van 1918 rondzien, want daarin is te vinden waarom Ruys en Poels elkaar glunder aankeken. Om meer eenheid Bij de algemeene beschouwingen ove** de Rijksbegrooting heeft prof. de Savornin Lobman in de Eerste Kamer ook een plei dooi gehouden voor een vereeniging van Anti-Revolutionairen en Christelijk-Ristori- schen. Naar aanleiding daarvan merkt het Dag blad van Nocrd-Brabant (r.k.) op: Het is inderdaad betreurenswaardig als men het uiteenvallen van het niet-katho- lieke christelijke volksdeel in allerlei po litieke schakeeringen in oogenschouw neemt. Naast genoemde partijen treft men immers in de Tweede Kamer ook •*og Staatkundig-Gereformeerden, Her vormd-Gereformeerden en Christen-Demo craten aan, terwijl zich een der Anti-Re volutionairen onlangs als een Christelijk- Nationaal ontpopte. Maar juist deze laat ste afscheiding, die van prof. Visscher, doet prof. de Savornin Lohman het sa mengaan van Christelijk-Historischen en Anti-Revolutionairen nog meer geboden schijnen. Ongetwijfeld zou het in het be lang van het parlementaire stelsel zijn, indien deze vereeniging tot stand kon komen. Wij hebben het al eens eerder opgemerkt, maar sinds dien zijn de kan sen er niet beter op geworden. Een stap vooruit Inde r.k. Utrechtsche Crf. schreef Mr. Kropman, wethouder van Amsterdam enkele artikelen over het Plan van den Ar beid en hij merkte daarin op: Wij hebben dit „Plan van de Arbeid" eens vergeleken met het Socialisatie-rap- port, dat in 1920 verscheen; het moet in de oogen van de oudere socialisten een stap terug zijn, voor ons is het een stap vooruit. Socialisatie werd destijds aange kondigd als: „doelbewuste vermaatschap pelijking der voortbrenging"; het Plan echter streeft naar „de bestaanszekerheid van het volk en de boihoefte-voorziening als richtlijn van de productie". In liet Plan wordt verklaard, dat dit twee belangrijke elementen zijn van het socialisme, doch dit is óf een vergissing óf een aanduiding van een belangrijke zwenking in de Nederlandsche sociaal democratie. Een element, en zeker een belangrijk element van het socialisme is iets, wat het socialisme van andere bewegingen onderscheidt, en dat zijn bovenstaande „elementen" natuurlijk niet; klassen strijd, historisch materialisme, godsdienst is privaatzaak enz. zijn elementen van het socialisme, niet: de bestaanszeker heid van het volk; en ook niet: do be hoeftevoorziening als richtlijn van de productie. Een vergissing of geen vergissing: het is een stap vooruit! Belasting ophersenen Het aantal belastingen is legio, maar de meest doeltreffende is nog niet uitgevoerd; schrijft het Grafisch Orgaan; het is belasting op dehersenen. De men- schen denken veel te veel over allerlei zware problemen. En dat is juist niks ge daan: Dat denken moet voortaan maar aan 'n enkeling overgelaten worden. Want, en dat is het meest-verheugende effect, dat aanstonds de hersenen-belasting zal brengen: als er maar één denkt, spreekt, handelt, worden meteen de problemen, zelfs de geweldigste, opgelost! Gelooft ge 't niet? We zullen het u bewijzen: vorige week sprak in de hoofd stad van ons land de „Leider" voor zijn volgelingen. Hij dacht, cn als hersen- product kwam toen te voorschijn: stoot alle oudere arbeiders (tot welke leef tijd? Ach, neen, niet meer denken! Past op voor de belasting!) uit het hc- drijf, en er is ineens plaats voor 125.000 jongeren! Voer verder de arbeids-dienst- plicht en militaire dienstplicht in en breng voorts de stempelaars, die niet werken willen, naar een bepaalde plaats. Ge hebt dan 200.000 werkloozen minder (niet denken aan de overige slordige 300.000, hoor!) en de werkloos heid is opgelost! Radicaal en voor goed! De idee is niet slecht Maar waarom krijgt ,.de grootste denker" vrijstelling van belasting? Dat kan uitermate gevaarlijk zijn. De verteerde krant in huis Een inzender schrijft in het jongste num mer van Het Seinlicht van het Chr. Spoorpersoneel een stukje, dat in elk opzicht en voor ieder Christen ont zaglijk leerzaam is. De schrijver doet aan zeer noodzakelijk huisbezoek; ontmoette in Christelijke gezinnen een gevaarlijk dag blad en vertelt in groote eenvoud zijn we dervaren: Onlangs kwam ik bij zoo'n gezin; de man was echter niet thuis; do vrouw verzocht mij als het kon over een uurtje terug te komen, dan was haar man thuis, want: o m'nheer 't is toch' zoo erg dat mijn man niet meer naar de kerk gaat. Ruim een uur later, 't was al half tien, kwam ik terug, klopte en ging meteen naar binnen, de vrouw was juist bezig haar dagtaak te eindi gen, door het lezen van een hoofdstuk uit den Bijbel, de man luisterde eer biedig. Ik verzocht haar vriendelijk door te willen gaan. Zij las het hoofdstuk uit en ging hardop voor in gebed, waar in zij haar God dankte voor hetgeen haar nog geschonken was aan gezond heid en zij het dan niet overvloedig eten. En als men dan weet dat dit ge zin leeft van, schrik niet, twintig gul den in de drie weken, dan bewondert men zoo'n vrouw, en voelt men wat zoo'n vrouw lijdt, dat haar man niet met haar mede leeft. Ik heb wel tot 12 uur met dezen makker zitten praten, en het deed hem goed dat hij zich eens ge heel uit kon spreken, maar ik bemerkte toch wel dat hij met zich zelf in strijd was over z'n tegenwoordige houding en 't lezen van „Volk" en „Tribune" gaf hem toch ook niet de volle bevrediging. Ik merkte op dat het „Hinken op twee gedachten" nooit bevrediging kon bren gen. Of voor of tegen moest het besluit zijn. Een week later kwam hij vertellen, dat hij zich bij de Chr. Landarbeiders had aangesloten. Leer op cf°ze manier 't verkeerde van lezen van „Volk" en „Tribune" kennen. Colijns verklaring Naar aanleiding van de opnieuw in Eerste Kamer afgelegde verklaring dat het kabinet devaluatie afwijst, schrijft hei Nieuwsblad van het Zuiden: Wij waardeeren het in onzen minister president, dat hij, als hij de nadeelen van devaluatie groot er acht dan de voordee- len, er niet aan beginnen wil. Dat mag men niet van hem verwachten, maar wij vreezen, dat zijn betoog ook thans niet degenen, die anders denken, heeft kun nen overtuigen". Goed bedoeld Wij maakten caplie op Ket feit, dat in Nat. Herstel van „secte-schooltjes" ge sproken was en zeiden: „Secte-schooltjes! Er blijft toch maar al tijd wat hangen van de oud-liberaal-vrijzin- nige inslag". Daarop krijgen we thans dit antwoord: Laten we opmerken, dat de schrijver van het stukje in Nationaal Herstel niets heeft te maken met oud-liberale-vrijzin- nige inslag. Wij geven toe, dat het woord secte-school wel eens misbruikt is. Na tuurlijk is dat niet door ons bedoeld; wij hebben slechts willen wijzen op de splintering van bijzondere scholen, welke financieel niet toelaatbaar is, Accoord! In het gebouw „Bloemlust" te Sassenheim is gistermiddag de groote jaarUjksche Nar- cissententoomtelling officieel geopend door den minister van Landbouw en Visscherij, Mr Dr L. N. Deckers. De minister bewondert eenige inzendingen. LAND- EN TUINBOUW De bakkersmelk Door de Holl. Maatschappij van Land bouw is den Minister verzocht de bij ge ruchte verspreidde plannen omtrent de mogelijkheid, dat de bakkersmelk weer on der de consumptiemelkregeling zal vallen inderdaad uit te voeren. Gewezen wordt daarbij op het feit, dat dc-or de beschikbaarstelling van de in- dustriemelk voor de bakkers, de broodprijs nitl is gedaald. Tarwetelers wachten op uitkeering IN DE PROVINCIES GELDERLAND, DTRECFT EN OVERIJSSEL Onjuiste methode van keuring Het Tweede Kamerlid Ver voorn heeft schriftelijk aan deui Minister van Landbouw gevraagd, of hem bekend is dat in de pro vincies Gelderland, Utrecht en Overijssel aan de tarwetelers nog steeds niet is uitbetaahl het restant van het hun toekomende wegens geleverde tarweoogst 1934, terwijl in andere provincies die gelden reeds geruimen tijd geleden zijn uitbetaald. Gevraagd wordt of het juist is, dat de oorzaak van deze vertraging is gelegen m de minder vlptte afwerking van deze zaak dcor de Crisisbureaux te 's-Gravenhage. Verder vraagt de heer Vervoorn of den Minister bekend is, dat in de bovengenoem de provincies bij levering van tarwe deze Voldoen moet aan monsters welke genomen zijn van in Zeeland geleverde tarwe? Weet de Minister, dat tengevolge van 'de vergelijking met monsters van Zeeuwscho tarwe, de elders geteelde tarwe in een lagere klasse wordt geplaatst, ofschoon deze van uitstekende kwialiteit is en in vorige jaren ook in een hoogere klasse is geklassdfioeerd? Wil de Minister bevorderen, dat aan deze onjuiste methode van keuring een einde 'ordt gemaakt en bij keuring monsters ge- omen worden uit dezelfde provincie als ■aaryan de tarwe geleverd wordt en het restant van oogst 1934 in voormelde provin cies wordt uitbetaald?. De Narcissen-tentoonstelling Door minister Deckers geopend Gistermiddag heeft de minister van land bouw en visscherij, mr dr L. N. Deckers, de groote Narcissen-tentoonstelling geopend, welke te Sassenheim in gebouw „Bloemlust" gehouden wordt. De burgemeester, de heer Gouverneur, heette in een toespraak den minister en de andere genoodigden hartelijk welkom. Hij wees erop, dat on danks de geleden verliezen, de handelaren hun moed en energie niet hebben verloren, doch dat men met het doorzettingsvermo gen van de mannen van de K. *»"III, die met de spirit van minister Deckers van wal zijn gestoken, de zeeën blijft trotseeren. De wisselbeker werd ditmaal gewonnen door de N.V. Warnaar en Co te Sassenheim, terwijl de heer G. Zandbergen op een kunst voorwerp beslag wist te leggen. Na de uitreiking der prijzen voerde de minister het woord. Hij prees de werklieden en bloemisten en sprak de wensch uit, dat de prijzen weer als vroeger gelijk mochten worden aan de aantallen kilogrammen. De minister bewonderde onder voorlichting van wethouder Warnaar, eere-voorzitter van het teutoonstellings-comïté, de verschillende in zendingen. Bij de opening van de tentoon stelling waren verder aanwezig de burge meesters uit de bollenstreek, het hoofdbe- DONDERDAG 20 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.00 Kookpraatje. 9.05 En semble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Kniples. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Aeolian-orkest. 2.15 Causerie. 3.00 Kniples. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Radiotooneel. 5.30 Causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kwartetconcert. 7.30 En- gelsche les. 8.00 Berichten. 8.15 Concert gebouw-orkest 9.15 Causerie. 9.30 Om roeporkest. 11.00 Berichten. 11.10 Gr.pL HILVERSUM H 301 M. 8.00—9.15 KRO. 11.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Mor gendienst door Dr. P. Stegenga Azn., Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. 10.45 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten. 2.00 Handwerkles. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.15 Viool en piano. 6.00 Causerie, berichten gr.pl, 6.50 Bachs „Matthaus-Passion", m.ra.v, solisten, koren en het Berlijnsch PhQh. Orkest. 9.50 Berichten. 10.00 Orgelconcert. DROITWICH 1500 M. 12.10 Orkest. 1.2<t^ 2.20 Gram.pl. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 BBC-Welsch orkest. 6.20 Berichten! 6.50 Tenor-recital. 7.50 Lezing. 8.20 Gevar. programma. 9.20 Oude herinneringen, 10.20 Kerkdienst 10.40 BBC-Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 4.20 Gevar. concert, 8.20 Zang en piano. 9.05 Nat. Orkest. KEULEN 456 RL 1.35 Gevar. concert. 3.20 Vocaal en instrumentaal concert. 5.2Q Omroeporkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 6.35 Zigeunermuziek. 7.20 Dito. 7.35 Gram.pL 8.20 Omroepklein- orkest 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Zigeunermuziek. 7.35 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 „Int Februar", maandoverzicht. 8.20 Omroep orkest. 9.50 Viool en piano. stuur van de Vereen. Bloembollencultuur en van de Vereen, van Bloembollenhandelaren! alsmede verscheidene vooraanstaando per sonen uit het bollenvak. CENTRALE HENGSTENKEURING TE UTRECHT j Naar wij vernemen zijn voor de groote centrale premie hengstenkeuring te Utrecht op 21 Februari a.s. een dertigtal aange geven: n.l. voor de eerste rubriek (invoer- premies tot een gezamenlijk bedrag vaü 4140.-) tien a twaalf en voor rubriek 3 (4-jarige en oudere hengsten) ongeveer! twintig. De keurig op de veemarkt begint arm 10 uur en zal ongetwijfeld veel publiek trekken. KON. BOND VAN CHR. ZANG- EN ORATORIUM VEREEN. BESTAAT VIJFTIG JAAR! Vraaggesprek met den voorzitter "l 's Gravenhage, 19 Febr. *t Kan wèl verkeeren In 1904 haalde Jaap Spaanderman de schouders op toen in Gouda het verzoek tot hem gericht werd cm zich met de leiding van een Christel ij k zangkoor te belasten. Dat was toch immers boter aan de galg gesmeerd. En in 1936 sohrijft hij in het jubile umnummer van „De Lofstem" dat „de verheugenis" over het 50-jarig bestaan van den Bond „volkomen gerechtvaar digd is". Voorts besluit niemand minder dan Joh. Wagenaar zijn bijdrage in ge noemd orgaan met den wensch „dat de Bond op zijn wijd vertakt gebied nog lang, zéér lang zal blijven werken op dezelfde uitnemende wijze" „tot heil van de edele zangkunst hier te lande", i Dan ls er nogal wat veranderd! Het is deze opmerkiDg, die we tegen den beer Pieterson Moens meenen te moeten maken wanneer hij onze aandacht op een en ander gevestigd heeft. „Twintigmaal beter" F- r-M Zoudt ge ook in procenten kunnen uit drukken hoeveel de Chr. zangerswereld ge vorderd is sinds het einde van de vorige eeuw? In procentenJa daar vraagt ge me feooiets maar ik overdrijf niet wanneer ik beweer, dat er tegenwoordig twintigmaal beter gezongen wordt dan enkele decennia terug. Want in die dagen werden zang en muziek door Christelijk Nederland nog al tijd verworpen, als zijnde van-de-wereld. Een opvatting, waarmede o.a. ook de beken de componist Sweelinck heel wat te stellen heeft gehad. Hij mocht het kerkorgel slechts bespelen na afloop van de godsdienstoefe ning en intusschen bleven de kerkgangers Rvat door de paden rondschuifelen.... Deze merkwaardige opvatting is wel licht een van de redpnen geweest dat de Bond tot stand kwam? Zeer zeker. Hij was het gevolg van een totaal gemis aan belangstelling voor de zangkunst bij het christelijk publiek, alsook Van het feit, dat er eigenlijk weinig of geen goede Hollandsche muziek bestond. Eenige pioniers Op 19 Februari 1886 kwamen enkele be stuursleden van het Ilaagsche „Excelsior" bijeen in Diligentia onder presidium van den heer J. H. Hansen die na de oprich ting van den Bond secretaris werd en thans op Voorburg woont. De tegenwoordige wet houder J. B. Snoeck Herikemans woonde «lie vergadering eveneens bij. 7. Pieterson Mo cm. Voorzitter van "den Bond werd Mr. H Graaf van Hogendorp, die deze functie 37 jaar heeft waargenomen. De volgende voor zitter, de heer J. Pelser, was het slechts jaar en ik zwaai de laatste tien jaar de scepter. Gelijk wel haast iedere vereeniging heeft de Bond natuurlijk ooik zijn verschil lende ups en downs gehad? Toch niet. Mot onzen Bond is het steeds crescendo gegaan, wat ik u met cijfers zal aantoonen. Er was begonnen met 7 vereenigingen, n.l. „Excelsior" uit Den Haag, „De Lofstem" uit Amsterdam, „Halleluja" uit Rotterdam, „Halleluja" uit Arnhem. „Harpc Davids" uit Alkmaar, „Zingt den Heere" uit Broek op Langendijk en de „Chr. Oefenschool" uit Bresken s. Tien jaar later telde de Bond 169 vereenigingen en dat aantal klom ver volgens iedere tien jaar aldus: 241, 317, 323, 560. Vooral in het laatste de cennium was de sprong dus geweldig! Met elkaar vertegenwoordigen deze 560 vereenigingen 27.000 zangers cn zangeressen. Tevreden, maar niet voldaan Een leger dus om respect voor te heb ben, mijnheer Moens! En zijt ge nu vol daan? We zijn tevreden en bovenal danken we God voor wat Hij ons gegeven heeft, maar voldaan zijn we nog lang niet. Vergelijken we hetgeen door onze verecnl gingen in doorsnee gepresteerd wordt met wat elders ten gehoore wordt gebracht, dan behoeven wc waarlijk voor niemand meer oprij te gaan. Doch wat wij nog niet heb ben is een afgerond Chr. zangersleven. Wat ik bedoel heeft voornamelijk betrek king op de solisten. Wanneer een Chr. Oratoriumvereen. een werk van Bach of Handel brengen wil, dan is zoo'n vereeniging grootendeels aangewe zen op solisten, die qua techniek wel is waar aan hooge eischen beantwoorden, maar door hun levens- en wereldbeschouwing onmoge lijk den dieperen ondergrond van dergelijke composities precies kunnen aanvoelen. En dit nu brengt al is het geen vaste regel vaak een element in de vertolking dat er niet in thuis hoort. Dat hetgeen ik u hier zeg niet berust op fantasie of onwelwillendheid moge blijken uit wat een vooraanstaand, niet-christelijk criticus hier ter stede telkenjare weer op merkt na de uitvoering van de „Matthéus Passion" door het perfect geschooide, maar neutrale koor van „Toonkunst". Evenals over de uitvoering van ons „Ex celsior" is hij steeds vol lof over „Toon kunst", maar strijk en zet leest men in zijn recensie iets in den geest van: „En toch was het niet dat". 't Ligt eigenlijk geheel voor de hand. Want hoe kan iemand in volle overga ve zingen van Jezus' sterven, wanneer het geloof in dit gebeuren hem of haar ten eeuenmale ontbreekt? Gebrek aan goede solisten Waar nu bij de solo-partijen dit gemis soms zeer sterk aan het licht treedt dienen wij als Oir. Bond te zoeken en te speuren naar zangers en zangeressen met bijzondo ren aanleg. Ook de oudere moeten in deze hun volle medewerking verleenen. t Ia dwaasheid te meenen, dat wij de ga ven, door God aan onze kinderen ge schonken, op het terrein van de zang en de muziek n i e t tot ontwikkeling zouden mogen brengen. Waarbij nog komt, dat er voor goede christen solisten nog toekomst te over is. Een mijlpaal Kunt ge ons wellicht nog een of andere mijlpaal noemen in den Bond? Als zoodanig mag stellig de instelling van het diploma-koorleider worden be schouwd, nu acht jaar geleden. Hier toe werden de z.g.n. directeuren cursussen gevormd, daar wij begrepen, dat we het peil van onze vereenigingen alleen dan konden opvoeren, indien de dirigenten wat in hun mars hadden. En hebben ze wat in hun mars wan neer zij dat diploma verworven hebben? Wanneer ik u meedeel, dat in de exa mencommissie mannen zitten als Joh. Wa genaar, Sem Dresden, Frans Buys en Jaap Spaanderman, dan ben ik zeker wel duide lijk genoeg?! Zjj vergen zeer veel van de candidaten. zoodat gemiddeld slecht 50 procent slaagt. Tot dusver wisten 90 directeuren op dit di ploma beslag te leggen, waaronder ook ver schillende buiten onzen kring. Wel een be wijs van de waarde die er aan wordt toe gekend. Leentjebuur bij Duitschers 't Orgaan van den Bond dateert toch eerst uit later jaren? Inderdaid hebben we ons niet aan stonds de luxe van een eigen blad kunnen permittee ren. De eerste maanden deden we het geheel zonder en toen hebben we onge veer twee jaar leentjebuur gespeeld bij den Duitschen „Allgemeine Christliche Sanger- bund". Die gaf onder den titel „Sanger- Grusz" een orgaan van vier bladen uit, waarvan er één voor ons werd gereserveerd. Wij zijn echter nu juist begonnen aan den 49ste jaargang van „De Lofstem" en daaruit blijkt dus, dat we al erg gauw op eigen beenen hebben gestaan. Vanzelfsprekend is het sterk uitgebeid. Was het aanvankelijk slechts een band tus schen de diverse vereenigingen, langzamer hand kreeg het naast zijn organisatorisch ook een technisch karakter, waardoor de beteeken is in niet geringe mate is gestegen. Een eigen Bondsbnreaa De Bond houdt er ook al eenigen tijd een eigen bureau op na. Wat voor rol speelt dat bureau eigenlijk? Een onmisbare rol. In 1920 werd het geopend in het perceel Van Speykstraat 153. Daar hebben we een uitstekend gesorteerde muziek-bibliotheek, waar iedere vereenjging zijn voordeel mee kan doen. We bezitten thans al een 560 eigen composities voor gemengde koren en natuurlijk nog duizenden andere. Ten deele worden ze verkocht, voor een ander deel bij toerbeurt uitgeleend wanneer zulks verzocht wordt Overigens houdt het bureau zich nog met tal van technische aan gelegenheden bezig. Contact met het buitenland Heeft de Bond wel eens contact gezocht met het buitenland? Traden er wel eens zangvereenigingen aan de overzijde van on ze grenzen op? Al is het nog niet veel voorgekomen, gebeurd is het in ieder geval. Zoowel in Berlijn als in Brussel en Londen hebben on ze zangers hun stem doen hooren. Tammin- ga uit Goes trad met zijn koor in Zeeuwsche kleederdracht zelfs meerdere malen in Lon den op. De financiën vormden evenwel een beletsel om deze uitwisseling van cultureele goederen op groote schaal te doen plaats hebben, 't Streven is er niettemin nog voort durend en ook op dit gebied rusten we niet. Nadeelige invloeden Nog enkele algemeene vragen, mijnheer Moens. Zijt ge van oordeel, dat verschillen de takken van ontspanning als de sport, de radio e.d. een nadeeligen invloed op de ge stadige ontwikkeling van de wereld van den zang hebben uitgeoefend? Daarvan heb ik nooit iets kunnen be merken. Gelijk ik in het begin al zeide is de animo voor het zingen in Christelijk Ne derland onafgebroken toegenomen. Waar we wel onder te leiden hebben ls een veel geringer concertbezoek, een kwabl die algemeen is. In dit opzicht is de radio bepaald funest Vandaar dat de groote orato- riumvereenigingen de handen vol hebben om zich te handhaven. Waar moeten zij de zaalhuur, het orkest en de dure solisten van betalen die zulk een grootsche uitvoering vorderen. Voorts spreekt de crisis ook een hartig woordje mee, doordat tal van begunstigers zich laten schrappen en verschillende leden wegens werkloosheid hun contributie niet meer kunnen betalen. Gelukkig prijzen we ons daarom, dat de Bond altijd een voorzich tig financieel beheer heeft gevoerd en dus in geval van nood kan bijspringen. Maakt zang gelukkig? Misschien een wat naieve vraag, maar meent ge, dat zang den mensoh gelukkiger maakt? Zingen werkt in de eerste plaats ver edelend. In tijden van blijdschap kan de zang bovendien aan de ziel de zoo ge- wenschte ontspanning geven. En in dagen van benauwdheid geldt het woord van Lu ther: ,,'t Lied is een dubbel gebed". De martelaren gingen zingend de brand stapel op en het „psalmen zingen in den nacht" is spreekwoordelijlk geworden. Welk een uitwerking kan overigens in oogenblik- ken van ellende een simpel christelijk vers frrifrl nit air Irn firm, ia) la|frt milrinnuftrr Sfinfl Jlnarn rcljiiljtBff. n, l JW li. Crgun ft ti adgemeiuc ifjrlfttidjfi a n ger ftMB 1*S« 3nlL CSfgrürfbct: 31. Hnjaft 1870. SRipfidKtjaM: t 11.000. CttrinJja&r: I. C«pc. 1888-1. Sfftbt 18874 «887. Ecn unicum: de kop van het orgaan van den Dcutschcn Sangerbond in 1886 je hebben dat we als kind van vader of moeder leerden. Vandaar, dat wij zooveel aandacht ootó schenken aan de tekst van het lied. En wan neer het dan ingestudeerd wordt moeten de betrokkenen er alles op zetten om het te doorleven. Indien dat niet bereikt wordt blijft iedere ontroering uit; zoowel bij do genen die zingen als bij hen die luisteren. Is de keuze der muziek de juiste, wordt ze behoorlijik ingestudeerd en goed door leefd terwijl ze gezongen wordt, dan kén het niet anders, of ze moet de menschen naar boven trekken. Dat nu is ons hoogste doek Kerkelijke toenadering Een van de goede dingen van het christelijke zangersleven is zeker ook naar uw meening de bevordering van de eenheid op kerkelijk gebied? Ongetwijfeld; want in onzen Bond kljn practisch alle orthodox-protes- tantsche groepen vertegenwoordigd. Wij voelen er daarom niets voor dat aparte Hervormde, Gereformeerde enz. koortjes worden opgericht indien men vooruit kan nagaan, dat ze een kwij nend bestaan zullen lijden. Dit komt in kleinere plaatsjes herhaaldclijlk voor en dan kunnen wij niet krachtig genoeg adviseeren: Vereenigt u. In de groote steden, waar bepaalde toe standen gegroeid zijn, staat de zaak natuur lijk wat anders en kan men zich ook eerder het „getrennt marschiereu" veroorloven. Tusschen haakjes, waar wij ook tegen vech ten is het standsverschil. Van speciale ver eenigingen voor dienstmeisjes en van weer andere, bijv. gevormd door dames en hee- ren uit den burgerstand, moeten we niets hebben. Waar het nog hapert Hebt ge als schoolhoofd nog iets te zeg-, gen over de zang bij het onderwijs? Is daar alles al in kannen en kruiken? 't Lijkt er niet naar. Als 't goed was moest hot zangonderrichf uitsluitend aan vakonderwijzers worden toe vertrouwd Hoe kan een onderwijzer de kin deren leeren zingen, wanneer hij zelf da kunst niet verstaat. En dat komt nogal eens voor. Vandaar dat ik de methode toepas, een onderwijzer met aanleg zoo veel mogelijk In alle klassen te laten optreden. Maar 't blijft te betreuren, dat er geen middelen voorhan den zijn om vaikmenschen aan te stellen. Samen zingen samen trouwen Een poëtische yraag ten besluite. Hoe staat het mét Amor op de zangver- oeniging? Doet hij inderdaad zooveel van zich spreken als wel eens gefluisterd wordt? Dat er al héél wat huwelijken gesloten njn na een kennismaking op „de Zang" kan ik moeilijk tegenspreken En wat vaak zoo treffend is, is de aanhankelijkheid van zul ke echtparen aan hun oude vereeniging Wij kennen er hier, die al veertig jaar getrouwd zijn en tot op den dag van heden nog dap per meezingen. Wanpeer we 'dan ook dezo kant van de zaak nog even hebben laten belichten zijn we eindelijk bevredigd. En in gedachten verzonken dalen we langzaam de trappen af i O, schone Vergangenlïeit

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10