r&m KERK EN ZENDING DiNSDAG 18 FEBRUAR11936 DERDE BLAD PAG. 9 DE RIJKSMIDDELEN I N JANUARI De eerste maand van 1936 valt f 3,2 mil li oen tegen Belangrijke achterstand bij de raming Hoogere opbrengst van de directe belastingen In Januari brachten de zgn. „Ove rige Middelen" ƒ27.7 millioen op te- gien 31.2 millioen het vorig jaar, ter wijl 1/12 van de raming voor 1936 30.9 millioen bedraagt. De invoer rechten bleven 4 ton achter bij de ra<- mlnig en de omzetbelasting 1.2 mil- lioen. Een gunstig beeld vormen die kohierbelastingcn vergeleken met hot vorig jaar. Op 31 Januari 1936 was voor 33.1 millioen op het kohier ge bracht tegen 2(5.2 millioen op 31 Januari 1935. Voor de „Overige middelen" is het nieuwe jaar al bij zonder ongunstig ingezet. De af- j.eloopen maand gaf ƒ3.2 millioen te weinig suet de raming vergeleken en ten aanzien van dezelfde maand in het vorige jaar is er &elfs een achterstand van 3.5 millioen. Uok al kan men thans nog maar heel weinig zeggen van het verloop der Rijks middelen in het nieuwe jaar, toch maken -deze cijfers een onbehaaglijken indruk. Sleahts twee van de 17 middelen, nL het «■'aüsUekrecht en de gedistilleerdacciji hebben de opbrengst van verletten jaar over schreden. De andere middelen volharden hij de eens aangenomen crisishouding en tjeven slechts lagere cijfers te zien. De accijns op hier is met ƒ86.486 terug- geloopen tot ƒ525.323. De tabaksaccijns, die tot nu toe een behoorlijke staat van dienst aclier den rug heeft, liep terug van ƒ3.3 millioen tot 3.1 millioen, waarmee echter de raming nog met 2 ton werd overschreden. Van de overige accijnzen daalde de suiker van ƒ4.6 millioen tot 4.2 millioen, het ge slacht van ƒ464.069 rot ƒ399.084, en het zout van ƒ232.830 tot ƒ185.333. De wijnaccijns schommelde om het gebruikelijk niveau De dividend- en tantiémebelasüng geeft de grootste opbrengsten altijd omtrent Juin cu IA tig. te zien. Het belooft niet veel goeds, dat Januari met ruim 3 ton nog iets bene- idon de helft van de opbrengst van Januari 1935 bleef, terwijl de raiming zelfs 8 ton hon ger wasl Ook de invoerrechten leverden minder, zij daalden nl; van 6.8 millioen tot. 6.4 millioen. Bij de omzetbelasting heeft dte Minister iele maandelijksche raming herzien. Zij be draagt nu ƒ3.000.000. Het stalt teleur, dat !Jan. nog 1.2 ntiilioen benedlcn dit bedrag hl -ef. Het vorig jaar was de opbrengst ƒ4.1 millioen, zoodal we nog 3 ton zijn achter uit geboerd. Met die couponbelaating is het ook slecht gestold. Januari gaf slechts 4Yz ton tegen ivorig jaar 9 ton. De zegel-, registratie-, en successierechten liepen min of meer ernstig in opbrengst terug, rul. resp. van 1.8 millioen tot 1.6 inaWioen, van ƒ1.1 millioen tot ƒ866.000, on van ƒ3.6 milloen tot ƒ2.9 millioen. Alleen ■de zegelrechten overschreden de raming (imet slechts 1 ton). Dat de opbrengst van het loodsgeld zou 'dalen, was bekend. Het is in zekere mate 0 bevredigend, dat met 47.886 de raming onet GOOO kon worden overschreden. Da kohierbelastingen Heel wat gunstiger clan bij de zgn. .ove rige middelen" is het beeld bij de kohier belastingen. Er vallen natuurlijk nog geen definitieve conclusies te trekken, maar het trekt toch de aandacht, dat de inkomsten belasting 4.343.937 meer heeft opgebracht •kun in de rnaand Januari van het vorige jaar. Mogelijk werd cr meer spoed betracht irnet het uitreiken van de aanslagen, maar •noot onder aan de staat leert, dat ten behoeve van het belastingjaar 1935'36 6078 opoenten worden geheven tegen 20 over het belastingjaar 1934/35. Onder deze omsta/n- 'hgheden behoeft het dus eigenlijk geen verwondering te wekken, dat het totaal der inkomens daalt (zie ons blad van Zaterdag) en de* belastingop brengst s i ij g t. Met de vermogensbe lasting is het niet andere gesteld. Op 31 Januari 1935 was voor ƒ5.4 millioen op het kohier gebracht (v. j. 5.03 millioen). Deze stijging is een gevolg van do verhooging van het aantal opcenten van 55 tot 75. Ook de grondbelasting vertoont een stij- Rdmig vam beteekemis. Vorig jaar was er op 31 Januari niets op het kohier gebracht en thans ƒ2.05 millioen. Voor de dOode handls- ibelasting bedragen deze cijfers reap, ƒ19.438 'icn 198.64 i. In totaal was er klus op 31 Januari LI. Voor ƒ33.1 millioen op het kohier gebracht tegen J 26.2 millioen een jaar geleden. De Vooruitgang bedraagt dus bijna ƒ7 miTlliom Initussdhien is er weinig aanleiding oim over deze verbetering veitheugd te zijn. Im mers spruit zij niet voort uit natuurlijke oorzaken, maai- zij is slechts het gevolg van bet legprn van zwaarder belastingdruk op zekere Lagen der bevolking. De spoorlijn Deventer-Zwolle het personen- en goederen- vervoer wordt opgeheven Samenwerking met particulieren De Ned. Spoorwegen hebben, naar de Tel. meldt, thans definitief beslo ten het personenvervoer, zoowel als het goederenvervoer tusschen de sta tions van de lijn DeventerZwolle onderling op te heffen. De stations Diepenveen, Olst, Wyhe en Windcs- heim worden dus gesloten. Het ver voer zal worden overgedragen aan een particuliere bus-maatschappij te Zwolle, die reeds concessie heeft voor dit traject. Krachtens de overeenkomst, die thans met de spoorwegen is aangegaan, zal een deel van de opbrengst van liet vervoer aan de spoorwegen ten goede komen. Het betreft hier een principieelo beslis sing van de Ned. Spoorwegen op den weg naar coördinatie van het verkeer. Het ligt in de bedoeling meer overeenkomsten mot particuliere ondernemingen op daarvoor geschikte trajecten »e treffen. De gedachte: spoorweg voor het snelver keer op grootcn afstand, autobus voor 1< ual verkeer, ligt e> aan ten grondslag. HERST. EV. LUTH. KERK Aangenomen: Naar Den Helder, W. J. F. Meiners, prop. te Amsterdam. GEREF. GEM. De Gereformeerde badgasten, die de laatste Jaren des zomers eenigen tijd te Wijk aan Zee vertoefden, zullen ongetwijfeld met belang stelling vernemen, dat het bestuur van de Stichting: Ger. Badgasten-Kerk te W. a. Zee er niet alleen in geslaagd is een mooi terrein aan te koopen (nl. aan de Julianaweg, naast het zomerhuis van den Bond van Geref. Meis- je9-Vereengingen), maar ook dat de finantiën net mogelijk maakten tot den bouw van een kerkgebouwtje met 800 zitplaatsen over te gaan. Dezer dagen is aan den aannemer de Goede te Wijk aan Zee den bouw, naar het ont werp van J. H. v. d. Veen, Architect-B.N. A. te Amsterdam, opgedragen voor f 6.596. Zü die de arbeid van de Stichting willen steunen door giften of het nemen van enkele nog resteerende obligaties, gelieven zich te wenden tot den Penningmeester H. J. H e u 1 e, Keizersgracht 756, Amsterdam (postgiro: 230703.) LEGER DES HEILS De Week van Zelfverloochening zal dit jnars gehouden worden van 29 Febr. tot 14 Maart. Om misverstand te voorkomen, zij opgemerkt, dat ongeveer 1/3 ervan bestemd is voor het uitgebreide Zendingswerk van het Leger des Heils, zooals bv. het werk onder de melaatschen cn het huidige cr werk in Nederl.-Indië. Het Internationaal hoofdkwartier te Londen subsidieert het zendingswerk in Nederl.-Indië met een be drag, dat driemaal zoo groot is als het be drag. dat Nederland het vorige jaar uit de Zclfvcrloochenings-aanvrage voor het zen dingswerk beschikbaar kon stellen. DENK AAN JUSTUSI Men vraagt ons plaats voor het volgende: Do Justus-arbcid vindt overal instem ming. En toch is dit werk veel te weinig bekend Velen weten, dat Justus bestaat, maar als het erop aankomt, vergeten ze, van Justus gebruik to maken. Wat is Justus? liet is een organisatie, waaraan vrijwel alle grootere on vele kleinere Geref. Kerken deelnemen en die zich ten doel stelt, snel en betrouwbaar advies te geven inzake huisvesting en werkkring voor op zich zelf staande loden der Kerk. Dit geldt vooral voor de doopleden, maar ook anderen kun nen daarvan genieten. In de grootere Kerken ontvangt men de gevraagde inlichtingen van de Justus-com missie. In de kleinere Kerken ontvangt men in- formatiën van den Justus-correspondent. De Justus-commissie houdt zich ook bezig met het geven van adressen, waar jonge lieden hun vrije tijd en hun Zondagavonden kunnen besteden, en voorts met het ver strekken van alle mogelijke inlichtingen op gebied van opvoeding en onderwijs, van jeugdvereenigingen en organisaties, alsmede inzake kerkgebouwen, catechisatiën en der gelijke. Zeer verheugend is de belangstelling van de zijde der Kerken; het ontbreekt echter nog te veel aan de belangstelling dergenen, ln wier belang dit werk is opgezet Daarom, indien iemand naar elders ver huist, een werkkring op het oog heeft, waar over hij inlichtingen wonscht, of een kost huis zoekt, laat hij zich met vertrouwen wenden tot „Justus". Denk aan Justus! In uw eigen belang! Stemmen uit Rusland Voordrachten van G. Fast liet Rusland-comité Necoros meldt ons: Op verzoek van het Necorus-comité heeft de heer Fast, een oud-banneling uit Rus land. en thans werkzaam hij de zendings hond „Licht im Osten" te Wernigerode, van 20 Januari tot 7 Februari een tournée door Nederland gemaakt en op vele plaatsen voordrachten gehouden over de lijdensweg, waarop de Russische Christenen zich nog steeds bevinden. De groote belangstelling, welke deze voor drachten ten deel viel, leverde wel het bewijs, hoezeer on^ volk meeleeft met hen, die de verdrukking van Christus' kerk moe ten ondergaan. Deze voordrachten zijn streng gehouden binnen de begrenzing, welke onze Regeering voor het optreden van buitenlanders gesteld heeft. In de publicaties of ter vergadering was tevoren bekend gemaakt, dat de staat kundige en maatschappelijke vraagstukken betreffende Rusland niet zouden besproken worden en dat debat niet zou worden toe gestaan. De plaatselijke autoriteiten hebben, nadat hun vooraf de rede ter inzage was toegezonden, op alle plaatsen hun volle medewerking verleend, ook mede* door toezicht te houden op een ordelijk verloop der bijeenkomsten. Wel waren in enkele samenkomsten groepen com munisten onder het gehoor, doch hun aanwezigheid leidde in geen der verga deringen tot ordeverstoring. DOLEANTIE-HERDENKING In het verslag van de te Amsterdam ge houden vergaderingen is als oudste der vijf Geref. predikanten, die de Doleantie hebben meegemaakt en nog in leven zijn, genoemd de 84-jarige Ds W. F. A. Winckel. Maar de 87-jarige Ds W. Maan, die nog heel pre cies op cijfers en data let, kon dit niet op zich laten zitten en liet ons weten, dat hij, geboren op 11 Dec. 1848, de oudste is. Gaar ne herstellen wij de onjuistheid. DOLEANTIE-LECTUUR In onderscheiding van de herdenking der Afscheiding, wordt die van de Doleantie slechts door weinig geschriften vergezeld. Afgezien van het door ons reeds besproken hoekje van Dr Kaajan en het deze weck bij Kok Ie verschijnen standaardwerk, ontvingen wij drie geschriften. Als documentatie van de geschiedenis der Doleantie geeft „D o- leantie-stemmen" van Dr J. C Ru 11- m a n n de overdruk van een aantal acte- stukken, artikelen en verklaringen uit dien tijd. Deze bij J. H. Kok te Kampen uitge geven bundel bevat de pennevruchten van c!e hoofdfiguren uit de Doleantie-beweging: Dr Kuypcr, Jhr. de Savornin Lobman. Prof Rutgers, Prof. Woltjor, Dr W. v. d. Bergb Prof. Fabius, Ds Ploos .van Amstel, .Dr D i van Schelven en Ds J. C. Sikkel. Deze docu menten hebben dus ook betrekking op de centra der beweging door het geheele land; zij zijn door Dr. ltullmann voorzien van his torische toelichtingen. Voor de jonge kerkleden, ook voor catechi santen, is een uitnemend „kort begrip" het hoekje, door Ds. E. Mass el ink, Geref. predikant te Eibergen, samengesteld en uitgegeven door Drukker ij Heinen te Eibergen. Het geeft in 18 bladzijden druks de hoofdmomenten der Doleantie, ge ordend in 23 paragrafen en voorzien van toelichtingen in kleinere letter. Van gansch anderen aard is de brochure van den Amsterdanïschen Hervormden pre dikant Ds. H. Bakker, uitgegeven bij T. Veenman en Zonen te Wage- ningen, onder den titel: „Vijftig jaren Doleantie, vijftig jaren pijn". Ds. Bakkers bedoeling met deze brochure komt duidelijk uit in het volgende citaat: Laten zij die straks in Keizersgracht- kerk bidden en danken, zich hiervan over tuigd houden, dat wij in gedachten bij hen zijn. Hetgeen ons aan hen verbindt, is alt ij d nog sterker dan wat hen van ons scheidt Want liefde tot de klassieke belijdenis onzer Kerk, trouw aan het Woord'Gods gehoorzaamheid aan den wil van onzen Koning Jezus Christus, is er bij ons zoo goed als bij hen. Daarom schrijft Ds. Bakker, hoewel er kennende, dat „aan het wcjwezen der oude Kerk veel mankeert": Maar een schijnkerk is ze aller minst. Niemand durft het woord „val- sche Kerk" meer op de lippen nemen. Het wezen is er! Wij gelooven nog, evenals vijftig jaar geleden, dat ook in onze Kerk „de Zone Gods uit het gansche menschelijk geslacht Zich een gemeente ten eeuwigen leven uitverko ren, door Zijn Geest en Woord in eenig- heid des waren geloofs, van het begin der wereld tot aan het einde, vergadert, beschermt en onderhoudt". In het slotwoord troffen wij de term aan, welke allen, wien het in ernst om eenheid op den grondslag dor Ned. geloofsbelijdenis te doen is, als een heilig devies voor oogen moge staan: „het oecumenisch G c- eformeerde leven". VAN DEN ZENDINGSAKKER NED. GEREF. ZENDINGSVEREENIGING De Jaarvergadering der Ned. Geref. Zen- dingsvereeniging zal gehouden worden Maan dag 2 Maart, te middags 3 uur te Amster- Kerkstraat 109. Ds. J. J. MI EDEMA Ds. J. J. Miedema van Groningen, die na emeritaat te hebben verkregen met Mevrouw naar Indië is gegaan om hun vü'f kinderen te bezoeken, die op Java en Soemba in Zen- dingsdienst zijn, hoopt tegen het eind van Mei weer terug te zijn in Holland. Ds. E. DE JONG Ds. E. de Jong, predikant van de Holl. Ge ref. Kerk te Pemalang Siantar op Sumatra, komt met verlof naar Holland. MEJ. M. LOOYENGA Mej. M. Looyenga, hoofd van den huiehou- delijken dienst van het Petronella-Hospitaal, is reeds geruimen tyd lijdende. Volgens me disch advies is het noodig, dat zij met ziekte- erlof naar Holland gaat. Zij zal morgen met Ie Indrapoera naar Holland vertrekken. KERK EN STAAT IN ENGELAND Over het rapport der Commissie van Angli- caansche bisschoppen, rakende de verhouding tusschen Kerk en Staat in Engeland, heeft de Church Assembly (het parlement der Engel- eche Staatskerk) vrij hevige discussies gevoerd De Commissie had voorgesteld, de scheiding van Kerk en Staat te verwerpen, omdat zij de waarde blijft erkennen van de historisch ge groeide banden. Doch z\j beval hervorming aan, die een aanmerkelijken stap verder gaan in de richting van zelfregeering in zaken van leer stellingen en eerediensten. Haar voornaamste voorstel kwam hierop neer dat elke maatregel, waarvan overtuigend kan worden bewezen dat deze den wil van de kerk vertegenwoordigt en dien de beide aarts bisschoppen, de Lord Kanselier en de voorzit ter van het Lagerhuis bereid zijn aan te mer ken als byna uitsluitend betrekking hebbend op de interne geestelijke aangelegenheden der kerk, kracht van wet zal bezitten onder voor behoud van de koninklijke goedkeuring. Over dit voorstel bleken de vereenigingen dermate verdeeld, dat de leider der zittingen, de aartsbisschop van Canterbury Dr. Lang, erin moest berusten, dat de discussies uitge steld werden tot Juni a.s. Kerk en Staat in Duitschland Officieel wordt medegedeeld: De rykskerk- commissie, die het disciplinaire recht voor de kerkelijke waardigheidsbekleeders opnieuw en uniform geregeld heeft, heeft twee nieuwe ver ordeningen uitgevaardigd om de rechtsontwik keling in de Duitsche Evangelische kerk weer ln geordende banen te leiden. Door een „Verordening ter reorganisatie van het kerkelijke ambtenarenrecht" is het recht dc ambtenaren der kerkelijke bestuurs- overheden op essentieele punten In overeen stemming gebracht met de beginselen van het rij ksambtenarenrecht. De tweede verordening over de kerkelijke ge meente- en districtsorganen geeft den lands- kerken richtlijnen voor het herstel van de orde In de kerkgemeenten en kerkdtetricten. Het recht van het geestelijk ambt blijft ech ter onaangetast. Tegelijkertijd heeft de rijkskerkcommissie !n een circulaire aan de landskerken de voorstellen dezer kerken aangevraagd be treffende de algemeene kwestie der reor. ganisatie van de gemeentelichamen. Zij heeft daarbij tot uiting gebracht, dat de zooeven gevormde kamer van advies voor grondwe'raangelegenheden, de voorberei dende bewerking dezer problemen als haar eerste taak ter hand zal nemer ARISCHE OORKONDEN Wij lezen in Das Evangelische Deutschland, dat de Duitsche Evangelische predikanten in de paar laatste en te zamen ongr.veer 12U> millioen oorkonden over de arische afstamming van aanvragers opgesteld hebben. OPVOEDING EN ONDERWIJS Fedei-atiedag der N.C.S.V. Zondag werd op Woudschoten, het confe rentie oord der N.CS.V., de Federatiedag gevierd, zooals die door de Wereldfederatie van Christen-Sludcntenvereenigingcn ove de geheele wereld op die dag was uitgi schreven. Na opening van de conferentie door den voorzitter, den heer Swellengrebel, sprak dr II. Kraemer. uit Indië niet verlof hier te lande, over: „Wat ik in de Wereldfederatie zie". Rede dr H. Kraemer Spr. vatte zijn kijk op de wereldfederatie waarvan de Ned. Chr. Stud. Vereen, een af- deeling is, onder hot volgende samen: De Wereldfederatie is oen der vrucht baarste bewegingen in de moderne kerkge schiedenis. Ter illustratie diene, da» zij uit de Zending is voortgekomen cn zelf aen diepgaande invloed op de ontwikkeling der Zending heeft gehad. Zonder de Wereld federatie is de oecumenische beweging on denkbaar, want in haar midden zijn de lei ders daarvan gekweekt. Door haar is de persoon van dr Mott tot een in§pireerend voorbeeld voor duizenden over de geheele wereld geworden. De Wereldfederatie is een beweging, die in de beste zin des woords dienend is Zij liet zich steeds door twee beginselen leiden: Zij wilde in elk land, waar ze kwam, sti- muleerend en activeerend werken, cn ros pecteerde tegelijkertijd de nationale geest en de kerkelijke situatie van elk land, waar ze werkte. In haar hebben velen geleerd hat geheim van de combinatie van een rots vaste overtuiging en een echte, open ver draagzaamheid tegenover andere overtui gingen, en hebben velen loeren verslaan, dat de gebondenheid aan Christus alle an dore gebondenheid in het leven te boven gaat, hetgeen een waarachtige eenvoud van leven meebrengt. Rede Pasteur Maury Zondagmorgen werd do godsdienstoefe ning in de kapel van Woudschoten gehou den door ds E Jansen Schoonhoven, van Lichtenvoorde, 's Middags werd go sproken door Pasteur Pierre Maury, pre dikant te Passy, (Parijs), oud-secr. van do Wereldfederatie, over Evangelisatie in de Studentenwereld. Spr wees op het appél, dat op ons gedaan wordt, een roeping, welke zonder conditie en souverein geldt. Dit is de eenige reden om het Evangelie te verkondigen, al het andere is discutabel, God alleen indiscu- tabel. Dit appèl houdt bovendien geen reke ning met onze capaciteiten of omstandig heden: het wil alleen gehoorzaamd worden. Practrech lie teekent dat: er is geen enkel excuus om niet te evangeliseeren, ook niet of het succes heeft of niet. Die boodschap van het duizendmaal gepredikte, maar nog niet verstane Evangelie moet gebracht wor don. in de concrete situatie van de tijd zetf staande. Zondagavond nam eerst dr M. C. Sloto maker de Bruine, die naar Indië ver trekt, afscheid van de N C.S.V., die hij zes jaar als secretaris voor de Bijbelstudie ge diend heeft. Daarna sprak dr Kraemer over: Wat is Christen zijn?" GRONINGER SCHOOLMUSEUM Het „Groninger Schoolmuseum" hield Za terdag j.l een drukbezochte jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer D. J. Levennan, te Groningen, oud-inspecteur bij het Lager Onderwijs (thans nog fungeeren- de als insp. van het Chr. Volksonderwijs). Door den heer D. Vèrel, leeraar M.O. Ned. Taal. en Letterkunde aan de Kweekschol met de Bijbel, te Groningen, werd een be langwekkende lezing met lichtbeelden go- houden over „Kunst en Lagere School". Examens stellingen held van door perazijnzi tuur man. schalk, ing., ichrift „Meting van de sm van enkele groepen ulker Bevorderd tot doctor in do Wis Natuurkunde (mot lof) de heer W. Blee e r. gab. te Ouctahoorn. op proefschrift „1> imldrdelde hoogtewind boven De Bilt volgen »<Lsballon\vaarnomlngcn 19221931)". de heei i d o n. Gasl.: Theo- olfsc heer T. Rae- heer R. E. «sterdam. G t de heer H. Nteu' do heeren J. C. Lambour :x.. mej. A. E. Tichelaar en de il.: Indisch Reoht: doet ex., de Gesl. F. Bohlamder, K. Bool lings, Dordrecht; J. Faljé, Utrecht KUNST KON. BOND VAN CHR. ZANG- EN ORATORIUM- VEREENIGINGEN Gouden Jubileum-nummer van „De Lof stem" Van het orgaan van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriunivereenigingen „De Lof.stem" is een feestnummer ver schenen bij gelegenheid van het WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te HelsLngfors 771.0. Laairste stand te Valcntia 729.8, Stand vanmorgen halftwaalf 745.6. WEERVERWACHTING Krachtige, later afnemende Z.O. tot c. wind, betrokken met kans op regen, later opklarend, iets zachter. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge drukking in het N.O. nam toe en breidde zich vooral Z.-waarts uit. De depressie in het W. heeft zich wel eerst over Frankrijk uitgebreid en daardoor weer Z.O. winden veroorzaakt, maar daarna heeft zich een krachtige daling naar de Noordzee verplaatst,, zoodat nu vochtige en warmere winden de vorstkans voor de eerste dagen verdreven. In Scandinavië bleef het overal vriezen, in het Noorden iets minder streng, terwijl in Duitschland weer op vrij veel plaatsen vorst optrad. Op de Britsche eilanden valt veel regen hij krachtige tot stormachtige Z.O., in Ier land N. winden. Ook W. Frankrijk had veel regen. Verder in Frankrijk is de lucht be trokken of nevelig. In Biarritz steeg de tem- peatuur weer door föhn-invloed. Duitschland heeft nog zeer veel mist met strenge vorst in Memel, maar in het Zuiden temperaturen boven nul gr. tot 2300 Meter met föhn in de Alpen. Na krachtige Z. wind mot regen is hier te lande eenige opklaring te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen aan alle postal: Weest op uw hoedel THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 6.6 C. 19 FEBRUARI Zonsopgang 7.12 uur, zonsondergang 5.17 uur Maan op v.m. 5.15 uur, onder nam. 1.06 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 FEBRUARI Van 's avonds 5.47 uur tot 's morgens 6.40 uur dien bond. Bijdragen, met foto en hand- teekening, zijn daarin verschenen van de hand van Minister Slotemakcr de Bruine, den bondsvoorzitter J. Pieterson Moens cn verder van de heeren J. II. Hansen, op richter, ds. J. M. Jalink, oud-secretaris, J. It. Snoeck Henkemans, eerelid, dr. Johan Wagenaar, muzikaal adviseur, J. II. b. Spaanderman, examinator voor het koor leidersexamen, dr. W. ten Boom, voorzit tel van de C.O.V.-groep, K. Mulder, voor zitter van den Raad van Advies, L. Kee- mink, voorzitter van de alg. ver. van koor leiders van don bond, A. Kalvercfa, voor zitter van de afd. Friesland, II. J. van der Munnik, redactie-lid van „De Lofstem" en Ger. Lecointre, cind-redacteur van „De Lofstem". De heer Hansen herdenkt in zijn bijdra ge in het bijzonder de heeren L. Plette en mr. H. Graaf van Hogen dorp, leden mèt hem van het eerste bestuur, aan wie onder scheidenlijk de tekst en do toonzetting van het mooie Bondslied te danken zijn, dat nog altijd en overal, met geestdrift, als gold het een tweede Wilhelmus van Nas- saue, gezongen wordt. Hij herinnert er voorts aan, hoe een hal ve eeuw geleden nog in kunstlievende krin gen met zekere meewarigheid, zooal niet met minachting op een Christelijke zang- vereeniging werd neergezien. „Wanneer thans, in 't algemeen, niet meer gesproken kan worden van de minderwaardigheid van Christelijke zangkoren, mag dit m.i. voor een niet gering deel worden be schouwd als de vrucht van het volhar dend streven van onzen zangersbond". Het artikel besluit: „Moge onder Gods genadige en onmisbare leiding du eenheid des geloofs de vaste band blijven, waar door allen die in en voor den Bond arbei den. tot welk kerkgenootschap zij ook mogen bchooren, zich aan elkaar verbanden weten! Soli Deo Gloria!" Dit feestnummer bevat ook voorloopige mededeelmgen over de viering van het gouden jubileum op 13 en 14 April te Den Haag. VAN ONZE ADVERTEERDERS Gevelsteen uit Rembrandt-tijd inspireert moderne handelsorganisatie Toen het nieuwe fabrieksgebouw van do Koffie Hag Maatschappij in Amsterdam tusschen de Laurier, en Rozenstraat werd opgetrokken, vond men in een regenput een gevelsteen, die een „Lindt-Winckel" voor stelde. Achter de toonbank staat do winkelier, die een dame linten laat zien. Een tweede koop ster wacht om geholpen te worden, terwijl een derde de winkel binnentreedt, allen in de kleederdracht van omstreeks het midden der 17de eeuw. Door het verschil in blee ding heeft de vervaardiger willen demon- streeren dat iedereen in de „Lindt-Winckel" terecht kan: arm en rijk. Deze steen heeft groote invloed uitgeoe fend op een der modernste bedrijven uit de 20ste eeuw. In het jaar 1906 is de eerste coffeïnevrije koffie aan de markt gekomen cn deze voor hart- en zenuwpatiënten zoo belangrijke uit vinding heeft in de laatste 30 jaren een ze getocht over de geheele wereld gemaakt Er was gedurende ruim 25 jaren maar één coffeïnevrije koffie, n 1. HAG. Geïnspireerd door het beeld in de gevel steen kwam do Koffie Ilag Maatschappij tol de overtuiging dat zij haar productie ook in goedkoopere soorten ter beschikking moest stellen. Laboranten cn technici gingen aan den slag en (hans is er niet alleen een gegaran deerd coffeïnevrije koffie binnen ieders be reik. maar ook op het gebied der conser veering van het heerlijke koffie-aroma zijn geweldige vorderingen gemaakt. In het nieuwe bedrijfsgebouw staan de meest ge perfectionneerde machines, waarmede deze vindingen worden toegepast gazelle's rijwielen ..Leve de Gazelle, Dieren's kampioen" zoo cindigd het re. lame boekje, dat bij den'aan- yang van het seizoen 1936 ons door de Ga zelle Rijwielfabriek wordt toegezonden. Bij artistieke plaatjes wordt in geestige versjes verteld, hoe de koning der dieren voor het overbrengen van een boodschap, die haast heeft, de voorkeur leert geven aan de vlugge, onvermoeibare gazelle. Aan de teehnis he verzorging van dit hopkje is wederom gr->ote zorg besteed. On ze lozers kunnen het boek ie gratis bekomen hij dc firma G. .1'. vin 't II o f f, Acrt van WOENSDAG 19 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00 VPRO. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Mor genwijding. 12.001.45 Orvitropia. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Kamermuziek. 3.00 Voor de kinderen. 7.15 Kinderkoorconcert. 8.00 Berichten. 8.10 Accordeon-orkest. 8.45 VARA-Maandrevue. 9.15 Residentie orkest. 10.00 Berichten. 10.05 Toespraak. 10.15 Vervolg concert. HILVERSUM n NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. B. Alkema, Geref. Pred. te Soest. 11.00—12.00 en 12.15 Ensemble Van der Horst. 1.15 Gram.pl. 1.30 Orgelspel. 2.30 Friesch pro gramma. 3.153.35 Chr. Lectuur. 4.00 Chr. Liederenuurtje. 5.00 Kinderuur. 6.00 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV- orkest. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg con cert. 10.00 Berichten. 10.05 Causerie. 10.20 Vervolg concert. DROITWICH 1500 M. 12.50 Orgelspel. 12.35 BBC-Empire-orkest. 1.352.20 BBC Schotsch orkest. 3.35 Sted. orkest Bour nemouth. 5.05 Kwintet. 5.35 Zigeunermu- ziek. 6.50 Zang. 8.35 Causerie. 8.50 BBC- symphonie-orkest. 10.15 Vervolg concert, 11.00 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Nationaal orkest. 2.50 Orkestconcert. 5.50 Kamer muziek. 8.20 Zang. 9.05 Radio-tooneel. KEULEN 456 M. 11.20 Orkestconcert. 1.33 Schrammelmuziek. 3.50 en 5.20 Gevar. programma. 8.05 Omroeporkest. 9.50— 11.20 Omroeporkest en -kleinorkest. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 6.20 Fanfareconcert. 7.20 Zang. 8.50 Symphonieconcert. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Zigeuner- muziek. 6.20 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest en Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.05 Gev, programma. 9.50 Zang en luitmuziek, 10.2011.20 Trio-concert. BETROUWBAAR^ -P- werkl bij (baSeA verkoudheid steeds B^KST&sfirin GEMENGD NIEUWS GERAFFINEERDE DIEVEGGE Van het volledig vertrouwen, dat een In de Nicolaas Maesstraat te Amsterdam wonende pensionhoudster stelde in een Duitsche iw, welke reeds 14 dagen in dit pension kan-er had gehuurd, heeft laatstgenoem de op geraffineerde wijze misbruik gemaakt. De bewoners hadden in gezelschap van deze vrouw een bioscooptheater bezocht. Tegen het einde van de voorstelling deelde de Duitsche mede, dat zij zich even moest ver wijderen. Daar zij niet terugkeerde ging de familie naar huis, waar zij tot haar grooten schrik ontdekte, dat hier alles overhoop was genaaid en kasten en laden waren nage zocht. Vermist werden o.a. een gouden hor loge, een aantal buitenlandsche loten en eenig geld. Onmiddellijk is de politie van een en ander in kennis gesteld en deze tracht thans de Duitsche, die, na haar slag te heb ben geslagen, met de Noorderzon vertrokken is, op te sporen. VERDUISTERING VAN BELASTINGGELDEN Door de marechaussee is, als verdacht van verduistering, in arrest gesteld, W. v. D., brievenbesteller, tevens kantoorhouder van het hulppostkantoor te Veessen in de ge meente Heerde (Geld.) Verdachte zou van verschillende personen belastinggelden hebben ontvangen cn die niet hebben doorgezonden, zoodat tenslotte de belastingplichtigen een aanmaning van de Directe Belastingen ontvingen. In ver hand daarmede werd door den inspecteur van P.T.T. naar de handelingen van v. D< een onderzoek ingesteld. Het verduisterde bedrag zou eenige hon derden guldens bedragen. Verdachte is voor den officier van justitie te Zwolle geleid. dezer yallcnd yjüiiig-jarig bestaan Nesstraat 21, Rotterdam* Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid van do Redactie)] EEN KLOP OP DE DEUR Hoort gij mij wel? Het is een heel be scheiden klopje. Eerst durfde ik niet: er wa- zoovelen mij voorgegaan en achter mij stonden er nog meer te wachten. Allen om te kloppen op de Poort der Barmhartigheid. Ik durfde nietmaar naast mij hoorde ■en zacht gekreun en verder op zag ik blij gezicht, van een, die geholpen was. Een heelemaal achteraan stond de Groote Vergelder, die eerst kloppen zou als allen toegelaten waren. Niet om dan te vragen, maar om tot u te spreken Zijn machtig woord van dankbaarheid: „Voor zooveel gij dit één van deze Mijne minste broederen ge daan hebt, zoo hebt ge dat Mij gedaan". HU ried mij te kloppen. Welnu dan, uw oud linnen en katoen, dat gij hebt afgestaan om er zwachtels van te vervaardigen voor de melaatschen van Be- thesda in Suriname, is óp. In duizenden zwachtels is het verbruikt. Duizenden pijnen hebt gij ermede gestild en duizend dank baarheden gewekt in de harten der ongeluk- kigen. Nu is onze voorraad geheel uitgeput en ik kom u vragen: wilt gij voortgaan met helpen? Kijkt uw linnenkasten eens na; mis schien hebt ge wel iets, dat ge niet meer of wellicht ook nog wel, maar met een onte vreden gezicht gebruiken kunt. Wilt dat dan afstaan ten behoeve van het verbin den der wonden van de meer dan 140 me laatschen, die in Bethesda verpleegd wor den en hun blijdschap zal uw blijdschap worden. Wy zorgen er wel voor, dat het goed tot zwachtels verwerkt wordt en zyn be stemming bereikt. Uw zendingen zullen gaarne dankbaar ontvangen worden door mejuffrouw N. van Egmond. Trompstraat 18. 's-Gravenhage (tel. 390778) en door ondergeteekende. Mevr. JOS. TERLAAK—Staal, Brusselsehelaan 24, Scheveningen .(tel. 555470),

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9