STADSNIEUWS DE BEGROOTING IN DEN LEIDSCHEN RAAD DINSDAG 18 FEBRUAR11936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Het voorstel inzake de uitvoering van groote wer ken uit het werkfonds aanvaard De fractieleiders der groote partijen, de heeren v. Eek, Wilmer, Wil brink en Beekenkamp openen de debatten De heer Wilmer wijst op roode weerhaanneigingen Fraaie rede van den heer Beekenkamp De sa larisverlaging een belangrijk debatpunt Het groote jaarlijksche fcegrootingsfestijn heeft gistermiddag een aanvang genomen. Voordat echter de begrooting aan de orde kwam worden nog enkele andere voorstel len afgehandeld, in de eerste plaats een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de bestrating van het open terrein tusschen de Kaasmarkt en de Hooi gracht. De heer Goslinga (a.r.) had te gen dit voorstel bezvraar, omdat de gemeen te hier zonder meer een financieel voordeel laat verloren gaan. Het was beter deze grond te koop aan te bieden. Bovendien vond spr. de oplossing onaesthetisc-h. De hce ren Bergers (r.k.) en Manders (r.k) steunden het voorstel van B. en W., vvijl ook de hoer S c h 11 e r het kwam i edigen, zoodat wethouder Splinter .•.•cmakkelijke taak had. Spr. wees er op, «at alle rapporten der verschillende instan ties de meening vertolkten, dat 'het beter was deze grond bij de Kaasmarkt te trek ken. Met die rapporten konden B. en W. rich vereenigen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De heer Goslinga wensch le te worden geacht tegen te hebben ge- btemd. Werken uit het Werkfonds In de tweede plaats kwam eerst aan de orde het voorstel tot beschikbaarstelling van jjelden ten behoeve van de verschillende wer ken (verbetering Haagbrug, stamriool Witte ïJingel en Zoeterwoudsc'he Singel, stamriool Haarlemmerweg, bouw rioolzuiveringsin- riohting aan de Slaagh- of Stinksloot), ke uit het Werkfonds 1934 zullen worden l ekostigd. De heer W i 1 b r i n k(c.h.) had gaarne gezien, dat de geheele Witte Singel werd verbeterd en dat ook de vernieuwing van de Spoorhavenbrug in deze werken was ]>egrepen. Hoe staat het hiermee? Wethou der Splinter antwoordde dat deze beide werken op het programma staan en niet lang meer op zich zullen laten wachten. De heer Van Weizen (comm.) achtte de loonen, die bij deze Werkfonds-werken wor den betaald, te laag en zou tegen stemmen. De heer Goslinga (a.r.) wilde zich niet legen dit voorstel verzetten, hoewel do werk verruiming er door gering is. De heer Van Eek (s.d.) keerde zich tegen den commu nist. De s.d.a.p. kan zich, zij het slechts noode, bij de loonen neerleggen. Met de steen van den communist tegen werd het voorstel aangenomen. Het steekspel vangt aan! Daarna kwam de begrooting aan de orde cn tegelijkertijd: het voorstel tot herziening van de loonen en salarissen van het ge meente-personeel; een prae-advies op het voorstel van de raadsfractie der S.D.A.P. inzake uitvoering van een aantal werken in werkverruiming en een voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan A. M. W. Pitlo als opzichter in dienst bij den Gemeen telijken Reinigings- en Ontsmettingsdicnst. Tevens werden bij dit voorstel aan de orde gesteld de voorstellen der raadsleden, welker aantal inmiddels tot een kleine 40 is aan gegroeid. De algemcene beschouwingen werden ook ditmaal weer geopend door den heer Van Eek (s.d.), die aanving met het grond principe der S.D.A.P. uiteen te zetten. De s.d.a.p. veroordeelt het kapitalisme. Het kapitalisme, zooals het nu geworden is. wekt ook in andere dan socialistische krin gen verzet. Spr. wacht alleen verbetering van den toestand door middel van de demo oratie. Het feit, dat de s.d.a.p. ook in dezen Raad haar democratische beginselen wilde beleven, iheeft er toe geleid, dat zij bereid was met anderen samen te werken. Daar hebben ook de tijdsomstandigheden aan meegewerkt En die tijdsomstandigheden en die wil tot samenwerking hebben doen ge boren worden het Plan van den Arbeid, aarvoor ook bij tegenstanders waardeering wordt gevonden. De groote beteekenis van het plan is dat er mee gestreefd wordt naar oen begin van beterschap Het plan is be doeld voor het geheele volk. Spr. stelde het op prijs dat ook de rcolit sclie fracties in dezen Raad blijken van toe college van B. en W. heeft reeds eenige din gen tot stand gebracht Er zijn tegen de deelname van soo.-democraten aan het be stuur der gemeente verschillende bezwaren geopperd. De s.d.ap.. zou het gezag onder mijnen. Hoe komt men er bij? Het gezag moet eohter democratisch zijn. De Voorzitter: Het gezag moet hecle- maal naar uw zin zijn! De heer Tobé: De Zeven Provinciën. De heer Van Eek: Het is bespottelijk om naar het gebeurde daaromheen een par tij te beoordeelen. De heer S c h 11 e r: Wat hebben Jullie in 1974 gedaan? (Gelach.) De heer Van Eek wees er verder op, 'dat men de s.d.a.p. verweten heeft dat zij geen overleg heeft gepleegd met Nat. Herst. en communisten. Maar dat overleg was on mogelijk omdat beide partijen tegenstanders zijn der democratie. Spr. zeide voorts, dat de s.d.a.p. voorstandster van een sluitende begrooting is. De gemeente dient zooveel mogelijk haar zelfstandigheid te bewaren en een sluiten de begrooting is o.a. ook noodig om het werkverruimingsplan der s.d.a.p. kans van slagen te geven. Het wantrouwen in de fi- nancieele politiek der s.d.a.p. grondt zich hoofdzakelijk op haar verleden. Maar een partij in de oppositie handelt anders dan een partij, die niet in de oppositie is. Een oppositie zal, als zij iets wil bereiken, op allerlei terrein voorstellen moeten doen, voor stellen dikwijls met tegenstrijdige belangen Wanneer men echter deelneemt aan het be stuur eener gemeente kan er overleg plaat» vinden. De s.d. fractie is tegenstandster van loons verlaging in 't algemeen. Er zijn eohter bij zondere omstnndieheden mogelijk. Ten op zichte van do vn-reestelde loonsverlaging is de fractie niet eenstemmig. Een gedeelte wil er zich evc-ris de minderheid in het College van R W. hij neerleggen, een aader gedeehp blijft zich tegen de verlaging terzetten. Spr. sloot zich bij d.e laatste aan, De verlaging druischt in tegen het plan van den arbeid. Aan het georganiseerd over leg hechtte spr. m dit geval geen waarde. Dat de s.d.a.p. de grondslagen van het Christendom aantast, ontkende spr. ten stel ligste. Spr. waardeerde het dat B. en W. dacht schenken aan.de uitvoering van groo te werken. Maar dan zijn we er nog niet. Er moeten zooveel werken worden uitge voerd, dat op een bepaald oogenblik de koop kracht daardoor wordt opgewekt. Daarom heeft de s.d.a.p. het werkverruimingsplan ingediend. Een voorstel tot het instellen van een distributieraad heeft spr. niet willen doen, omdat B. en W. bereid waren hun gedach ten over deze zaak te laten gaan. Het voor stel van de rechterzijde inzake vestigings- eischen voor winkeliers beziet de zaak ech ter van de enge kant. Er zijn toch nog an dere menschen die bij deze zaak belang heb ben dan middenstanders. Spr. diende een amendement op het voorstel in om stellen een distributieraad die ook deze middenstandsbelangen zal bezien. Behalv de Kamer van Koophandel wil spr. echter ook de vak- en huisvrouwenorganisaties over deze zaak laten oordeelen. De uitbreiding der gemeente Leiden de richting Oegstgeest blijft urgent. Spr. ver dedigde voorts een motie, waarbij de Raad als zijn oordeel uitspreekt, dat het gemeen tebestuur zich niet moet mengen in de strijd voor of tegen het Nieuw-Malthusia- nisme en dat dc Nieuvv-Malthusiaansche Bond, wat het verhuren van gemeentezalen betreft, op gelijke voet zal behandeld wor den als andere vereenigingen. Het gemeen tebestuur heeft geen partij te kiezen in een strijd van ernstige mensehen voor of tegen het Nieuw-Malthusianisme. Spr. verdedigde ook weer zij noude be kende voorstel om als regel optochten met banieren en muziek op Zondag toe te staan. Snr. verdedigde ook weer zijn oude be- altijd een minderheid vormt in den Raad en heeft dus in zeker opzicht de bescheidenheid in acht te nemen. Deze bescheidenheid gaat echter niet zoo ver De heer Wilbrink: Dat dacht ik welt De heer Van Eek: Onze bescheidenheid gaat niet zoo ver, dat de s.d. wethouders niet hun s.d. beginselen zouden mogen dedigen als het pas geeft. De Voorzitter verzette zich daartegen In de vorige verga dering. Dat vond spr. verkeerd. Spr. verde digde daarna zijn voorstel om het aantal s.d. leden in de Commissie van Fabricage van 1 op 2 te brengen. Spr. vond daarna een schoone sluitrede om te wijzen op de heerlijkheden van het socialisme cn vooral in de ooren van de roomsch-katholieke raad1 leden liet hij een lokkend gefluit hooren er het dringend verzoek om arm in arm ver der te gaan. Samenwerking achtte spr. drln gend noodig. Dan kan in deze moeilijke tij den misschien nog Iets goed3 worden be reikt. De rJc. fractieleider aan bet woordl De heer Wilmer (r.k.) was de tweede spreker over de algemeene beschouwingen. Hij wenschte niet in te gaan op het plan van den arbeid, omdat het hier niet aan ie orde is. Wij hebben de parlementaire democratie zoo goed als wij kunnen zuiver te handhaven cn alleen die dingen in den Raad te behandelen die hier aan de ora» zijn. Vooral de s.d.a.p. heeft zich er nog al eens aan schuldig gemaakt dat zij ter propagee ring van eigen partij allerlei dingen behan delde die niet aan de orde waren. Spreker wees voorts op de verwording van de prak tiseering der oppositie-politiek, zooals de s.d.a.p. die te zien heeft gegeven, toen zij telkenmale voorstellen indiende, waarvan zij van te voren wist dat zij niet voor verwe zenlijking vatbaar waren. De s.d.a.p. denkt ook te veel, dat zij alléén de dingen goed weet. Meer waardeering voor anderen ware gewenscht. Een derde fout waaraan men zich nogal eens schuldig maakt is, vol gens spr., dat vaak dingen in het openbaar behandeld worden, die beter in klein comité of in besloten kring konden worden behan deld. Zoo behoort b.v. het voorstel van Braggaar de Does inzake do normen van Maatschappelijk Hulpbetoon eerst in de Commissie voor M. H. zelf behandeld te worden. Spr. verwacht dan ook dat de wet houder dit voorstel tot zoo lang zal afwij zen. Van den vertegenwoordiger van Nat Herstel in den Raad verwachtte spr., dat hij de insinuaties en verdachtmakingen in de verkiezingspamfletten geuit, zal intrek ken. Zuiveraars der politieke zede moeten niet met zulke giftige pijlen werken. De s.d.a.p. speelt weerhaan De samenstelling van het College van B. en W., zooals die geschied is, achtte spr. het best in het belang der gemeente. Van de verkiezing der s.d. weth., hoopte spr., dat deze niet op een debacle zal uitloopen, maar hij was er van overtuigd, dat die verkiezing onder de aanhangers der s.d.a.p. groote te leurstelling zou wekken. Wethouder Van Stralen legt ridh neer bij regeeringsvoor- schriften, de heer Van Eek verdedigt ver haal der omzetbelasting, de s.d. wethouders verdedigen salarisverlaging. Een jaar gele den zou dat niet mogelijk zijn geweest. Het werkverruimingsplan der s.d.a.p. heeft niet veel waarde. De r.k. fractie zal vóór de salarisverlaging stemmen, omdat zij anders nog erger dingen vreest. Als die vrees niet behoeft te bestaan zal de fractie haar houding nog nader bepalen. Het voor- stel-Schüller om een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid om te komen tot ordening in 't bouwbedrijf heeft spr.'s sym pathie, al wil bij er nog wel een nadere ver klaring van hooren. Spr. verklaarde zich te gen het voorstel-Van Eek inzake het toe staan van optochten op Zondag en tegen het voorstel-Carton inzake het openstellen van de zweminrichting op Zondag. Het voorstel- Van Eek inzake het verhuren van de Stads- I gehoorzaal aan de Nieuw-Malthusiaansche Bond bestrijdt spr. ernstig. De burgemeester kan wel degelijk beoordeelen of iets In strijd is met de Christelijke zedewei. Spr I waarschuwde tegen de motie-v. d. Voort om de Raad te laten beslissen over kw 'sties van aeyenbelrekki ogen yan gemeenlepersoneel-1 DE C.H. FRACTIE-LEIDER SPREEKT Aan werkverruiming, indien mogelijk, zal Loenen voor deze buitengewone uitgaven spr. gaarne medewerken. Laten B. en W. achtte spr verderfelijk voor de gemeente financiën. Spr. verwachtte meer heil van oeri intensieve bearbeiding van het bedrijfs leven in onze stad. Daarvoor dient het par ticulier initiatief in actie te komen. Is er geen mogelijkheid dat de leiders der groote fabrieken in overleg met de vakorganisaties De heer Wilbrink (c.h.) verheugde en den wethouder van Sociale Zaken onder zich over het feit, dat de begrooting sluitend de oogen zien wat er gedaan kan worden, is gemaakt. De wijze waarop de begrooting Vandaar spr. voorstel om daartoe een com- sluitend is gemaakt is intusschen allerminst i missie in te stellen. bevredigend, zóó zelfs, dat er eigenlijk moei- j Er is ook nood bij den middenstand. Ves- lijk van een sluitende begrooting kan wor- tigingseischen voor den winkelstand zijn den gesproken. Spr. sprak er zijn twijfel i zeer gewenscht. Daar is haast bij. Spr. heeft over uit of het college van B. en W. wel veel I met de heeren Wilmer en Wilbrink, om de succes zou bereiken bij het streven naar bezuiniging en versobering. Een directeur der bedrijven heeft na herhaalde aanschrij vingen een tijdelijke kracht voorgedragen voor ontslag uit een oogpunt van bezuini ging. De raad wil thans dit ontslag onge daan worden. Dergelijke dingen schaden de democratie en hoe kan men verwachten dat de hoofden der bedrijven en diensten mede werken aan bezuinigingen als dergelijke dingen voorvallen. Ze loopen de kans aan prestige in te boeten. Zoo loopt de boel on herroepelijk vast De vergadering werd daarna geschorst tot 's avonds 8 uur. avondvergadering In de avondvergadering zette do heer Wilbrink (c.h.) zijn reede voort en sprak alleereerst over de salarisverlaging. Er ligt iets bekoorlijks in de redeneering van den heer v. Eek om deze verlaging af te stem men en de regeering daarvoor de verant woordelijkheid te laten dragen. Men heeft zich echter af te vragen of het geaneenteper- soneel er af kan komen met een verlaging van 4 pCt. als men dat voorstel aanvaardt en of men rich een salarisverlaging van 5 pCt. zal zien opgelegd als het voorstel niet wordt aanvaard. Spr. was geneigd in deet het voorstel van B. en W. te steunen. De aanstelling van een aantal gemeente ambtenaren in vasten dienst achtte spr. zeer gewenscht. Speciaal betreft dat de ambte naren bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Tegenover den heer v Eök merkte spr. op dat men ook in een democratische maat schappij de sterke persoonlijkheden niet zal kunnen missen. Het kan spr. verheugen, dat. het plan van den arbeid althans dit nut heeft gehad, dat de s.d.a.p. zich cr door bereid heeft ver klaard tot samenwerking. De tegenwoordige gang van zaïken kan niemand bevredigen, maar het plan van den arbeid kan waar schijnlijk ook ten hoogste slechts een tijde lijke opleving geven. Oplossing kan alleen geven samenwerking op internationaal-eco- nomisch gebied. We kunnen alleen de mid delen aangrijpen om de gevolgen der eco nomische ellende te verzachten. Spr. verde digde het voorstel-Beekenkamp, dat hij de onderteekend heeft inzake vestigings- eischen voor middenstandszaken. Ook de ondersteunden van Maatech. Hulpbetoon moeten naar spr. meende, niet in de gele genheid worden gesteld het nooddruftige bestaan van anderen te ondermijnen. Spr. voelde niets voor de benoeming van aen tweede s.d.-lid in de commissie van fabri cage. De politiek moet in deze commissie geen hoogtij gaan vieren. Spr. bestreed de motie-v. Eek inzake het verhuren van zalen aan de Nieuw Malthusiaansche Bond De heer v. Eek: Moet men dan geen eer bied hebben voor de zedelijke overtuiging ran anderen. De heer Wilbrink: Voor de denkbeel den van de N.M. Bond heb ik geen eerbied en daarvoor behoeft de overheid ook geen eerbied te hebben. Het houden van optoch ten met muziek en banieren op Zondag vond spr. on gewenscht. Trouwens, waarom moet eigenlijk de straat beschikbaar worden ge steld voor een bepaalde politieke partij? Daar is geen enkel algemeen belang mee gediend. Tegenover den heer v. Eek merkte spr. op dat het socialisme wel degelijk de grond slagen van het Christendom heeft aange tast (denk aan de klassenstrijd-leer). Alleen het Christendom kan sociale gerechtigheid brengen Spr. had liet college Gods zegen toe op zijn werk. Rede van den heer Beekenkamp De heer Beekenkamp (a.r.) citeerde uit het boek van Huizinga „In de schadu- en van morgen" en wees er naar aanlei ding daarvan op dat tegenwoordig de per soonlijke verantwoordelijkheid op de achter- rond wordt geschoven. Men waant zich vei lig in de collectiviteit. De stad wordt eerst dan goed bestuurd, wanneer een ieder der raadsleden zijn verantwoordelijkheid ge voelt, welke culmineert in trouwe plichts betrachting. Spr. kwam terug op de opmerking in het sectie-verslag waarbij er teleurstelling over wordt uitgesproken dat, de burgemeester af- ezig was toen de voorbereiding der begroo ting een belangrijke phase doormaakte. Dat de burgemeester door die opmerking is ge griefd betreurde spr. Zij werd ingegeven door het ideaal dat aan de persoonlijke ver antwoordelijkheid moet worden gesteld en in de wetenschap dat de burgemeester een hooge opvatting heeft van zijn taak. Spr. constateerde met vreugde, dat de s.d. othouders in deze stad zich niet hebben gehouden aan het roode consigne om te temmen tegen elke salarisverlaging. Werd deze houding ingegeven door persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel? Er werd met de slok achter de deur geschermd. Maar spr. heeft die stok niet gezien en gelooft niet. bestaat. Het was ee.rlijker geweest wanneer men er rond voor uitgekomen was, dat men stond voor het dilemma: Geen salarisverlaging, belastingverhooging. De rede van den heer v. Eek stond onder de invloed van de plan-nareose. Spr. wilde op dat plan van den arbeid niet ingaan. Het is reeds genoeg besproken en bestreden. Het is bovendien hier niet aan de orde. Spr. heeft de indruk dat de heer v. Eók de verantwoordelijkheid legt op de groep. Hij heeft toegegeven op de wijze van een rischvrouw gemarchandeerd en overvraagd te hebben. Een dergelijke politiek is er niet een van persoonlijk gevoelde verantwoor delijkheid. Het voorstel-Schüller inzake het ontslag- Pitlo bestrijdt spr De Raad mag niet op de stoel van den directeur van een dienst gaan zitten. Het voorstel-Schüller inzake de orde ning in het Bouwbedrijf is ingegeven door het plan van den arbeid, naar spr. meende. Het draagt een socialistisch karakter. Op 't gebied der saneering en krotopruiming der binnenstad is reeds veel gedaan in onze tad en er moet nog meer worder. gedaan. De heer Schoneveld hoeft in deze richting voorstel ingediend. Spr. was het dus in dit opzicht met den heer Schüller eens. Wal de bouwschappen betreft moet gewacht wor. den op de landelijke bouwschappen, volgens het plan van den arbeid. De heer Schüller kan deze motie beter nog een poosje opber gen. Ordening wenschte spr, te zoeken in een samenwerking voor de hedrijfsgenooten. Deze dienen elkaar te vinden Ordening op leggen van bovenaf past in de nationaal-so- cialistische en socialistische staat. Over het Leidsche j van don arbeid wenschte spr. zich niet druk te maken. De heer y. Eek deed hier aan plan-demagogio. mogelijkheid daarvan te onderzoeken een motie ingediend. Ook al wenscht Je regee ring deze zaak aan zich te houden, dan is het onderzoekwerk, dat spr. zich voorstelt, nog niet weg. maar als voorbereidend werk van groote beteekenis. Aan het eind van zijn betoog wees spr. er op, dat het a.r beginsel wordt beheerscht door de souvereiniteit Gods. Daartoe heeft de anti-revolutionair in de eerste plaats dienende taak en stelt hij zich tegenover dengene die wenscht te heerschen. Morgen wenscht de s d.a_p. te heerschen op aard. Ook in het plan van den arbeid ligt dat idee van het heerschen. Daartegen verzet spr. zich en het verheugt hem dat er meerderheid in het college van B. en W. is die zich ook tegenover dat heerschersprin- tipe stelt. Spr besloot wederom met een ci taat van Huizinga waarin deze er op wijst dat het persoonlijk verantwoordelijkheids gevoel meewerkt aan de hewustwording van de taak van Opoffering die ieder in dc we reld heeft. Een eenling aan het woord De heer R o m ij n (lib.) viel den heer v. Eek aan op zijn uitlating van 's middags, waaruit was gebleken welk een onverant woordelijke politiek de sd.a.p. in de afge- loopen jaren heeft gevoerd. De s.d.a.p. zal thans een andere politiek gaan volgen. Groot vertrouwen heeft spr. daar echter niet in. Het perspectief dat de heer v. Eek ziet. blijft perspectief. Men heeft er op 't oogen blik nog niets aan. Het plan van den arbeid is al even zeer perspectief en bovendien hier niet aan de orde. De middelen om de be grooting sluitend tc maken die de wethouder van Financiën aangeeft achtte spr. zeer be denkelijk. Gaf hij nu maar eens enkele lij nen aan waarlangs hij constructieve finan- cieele politiek wenscht te volgen. Die lijnen ontbreken echter geheel. Het voorstel van mevr. Braggaarde Does tot normverhoo ging bij M. H. achtte spr.. ook voor den wet houder van Financiën, onaanvaardbaar. Spr. vprdedigde een voorstel om een bedrag van f 5000 beschikbaar te stellen voor werkloozen die arbeid wenschen te verrichten en voor wie arbeid kan worden gevonden die andere zou moeten blijven liggen. Vrijwillige arbe'd voor steun met een kleine toeslag alzool Spr. verklaarde zich eens met de motie van den heer v. Eek inzake de Nieuw-Malthu siaansche bond. Als men den bond wil be strijden moet men dat op andere wijze doen. Spr. mee-nde dat de motie inzake vestigincs- eischen voor nieuwe winkelzaken momen teel nog voorbarig is. Men dient ook in deze veel meer over te laten aan het particuliere initiatief De vrouw spreekt Mevr. Braggaar—de Doos (s.d.) wees op het ongewenscihtcn van den toe stand, dat bij den diepst van M.H. zooveel overuren worden gemaakt. Spr. wees er verder op, dat de vrouw in onze stad tot tweede rangs burger wordt verlaagd, daar zij uit allerlei behoorlijke ambten wordt ge weerd. Alleen om te schuren en te schrob ben wil men haar nog wel gebruiken. Spr. wees voorts op gevallen van h.i. on geoorloofde steunonthouding. In de Stedel. Werkinrichting verblijven menschen, die er niet hooren. De samenvoeging van de Gem. Geneeskundige Dienst en den dienst van M.H. 'heeft zooals Spr.'s p,g. Van Stralen reeds vreesde, tot ongcwenschte dingen aanleiding gegeven. De spreekster stokt Hier kon Mevr. Braggaardc Does we gens een plotseling optredende aandoening van haar stembanden niet verder spreken en gaf de Voorzitter het woord aan den heer Coster, die verdedigde het voorstel om den opzichter bij den Reinigingsdienst, den heer Pitlo, niet te ontslaan. Deze op zichter moest eenige maanden geleden aan gesteld worden en nu kan hij plotseling ge mist. Dat begreep Spr. niet. Mevr. Braggaard e Does' stemban den waren inmiddels met behulp van sui kerwater weer tot gehoorzaamheid gedwon gen, zoodat de Voorzitter haar opnieuw het woord verleende. Zij pleitte voor een groo- tere vertegenwoordiging der s.d.a.p. in de Commissie van M.H. en kwam er tegen op, dat transportarbeiders bij M.H. tweemaal moesten stempelen. Voorts verdedigde zij haar motie om de steunnormen bij M.H. te verhoogen. Tenslotte betoogde Spr., dat het streven der Nieuw Malthusiaansche Bond allerminst onzedelijk is. De heer Lambert (r.k.) besprak de voorgestelde loonsverlaging. Het sluitend maken van de begrooting door middel van salarisverlaging mag niet leiden tot een ge makkelijk verzuimen van andere middelen. Spr. constateerde, dat de aanpassingpolitiek niet de ge wensch te resultaten heeft ge bracht. De vraag blijft gewettigd, of op deze weg mag worden voortgegaan. In tegenstel ling met den heer Van Eek hecht Spr. ook in dit geval wel degelijk waarde aan Je bemoeiingen van Georganiseerd overleg. In Rotterdm kon aan dat overleg, door de suggestie der roode wethuders, dat men er maar niet aan de voorstellen moest tornen, geen waarde toegekend worden. De loonen der politie achtte Spr. te laag. Een verslech tering van de positie van het politie-perso neel is ongewenscht. Met den heer Eiker bout heeft hij een motie ingediend om deze verslechtering te voorkomen. De heer Eikerbout (a.r.) kwam er tegen op, dat de Commissie van Overleg over de voorstellen van B. en W. heeft moe ten oordeelen als onmondige kinderen, daar zij geheel niet op de hoogte was. Wat de salarisverlaging betreft, merkte Spr. op, dat het standpunt der s.d.a.p. eigenaardig is. Een gedeelte is vóór ei gedeelte tegen de verlaging. Hoe groot is het gedeelte dat zich bij de verlaging neerlegt? Spr. zou dat graag weten. De s.d.a.p. heeft nu de verantwoordelijkheid aanvaard en dient, naar Spr. meende, haar wethouders te steunen cn niet te speculeeren op de waarschijnlijkheid dat het voorstel toch wel wordt aangenomen. De niet-verdere dem ping van het Levendaal kan de s.d.a.p. iets hebben geleerd. Spr. verzette zich sterk tegen een verlaging van de loonen van het politie-personeel. De fluctuatie onder dit personeel is toch al groot genoeg. Spr. is niet tegen een salaris-verhooging voor den commissaris van politie in verband met het feit, dat de brandweer bij de politie is on dergebracht. Maar een vermindering van het lager personeel dat ook het brandweer- werk zal moeten verrichten, klopt daarmee niet De politiemannen werken 51 uur. E; is alle aanleiding om de loonen op het hui dige peil te handhaven. Spr. bepaalde daar na nog zijn houding ten opzichte van enkele voorstellen. Het voorstel v d. Voort inzake de nevenbetrekkingen wijst Spr. af al wenscht hij de cumulatie zooveel mogelijk tegen te gaan. Spr. voelde niets voor het oorstel-Romijn inzake vrijwillig werk voor steun. Dit leidt tot oneerlijke concurrentie. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag twee uur, waarin aller eerst de heer Van Weizen (comm.) aan het woord komt. RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG IS FEBRUARI Programma 3: 8 Brussel VI: 9.20 Keulen 9 35 I'eutschl-sender; 11.20 Kalundborg; pl.n 12 15 Brussel VI; 14.2q Kalundbors; 15.30 Keu- Weenen of diversen Programma 4- 8.05 Parijs R of dlv; 10.35 Droitwlch: 11.50 Londen Reg: 12.50 Droitwlch 14.20 Londen Reg: 17.35 Droitwlch: 18.20 Di versen. 18.50 Londen Reg: 19 Tulnpraatje dooi den heer J. Jonlcer, chef afd. Gem.-PI; 19.80 Lo.idon Reg; 20.20 Droitwlch; 21.50 Londen R; 22.20 Drolwlch WOENSDAG 19 FEBRUARI Progrumnra 3: 8 Brussel VI: 9 20 Keulen; 9.35 Deu'.schl-sender; 11.20 Kalundborg: pl.m 12.15 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.20 Kalund- borg; 15.20 Deutschl-sender; 15.60 Keulen; 19 05 Londen Reg: 21.30 Weenen of dlv. Program.Ti a 4. S.05 Parjjs R of dlv; 9.30 Gr.iju.-muz. GRD: 10.35 Londen 'Reg: 13.05 Droit wich: 14.20 Londen Reg: 15.10 Droitwlch: 18.20 Diversen: 18.50 Parijs Radio; 19.60 Droitwlch, 23 Londen Reg. APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171. telef. 502; D. J, van Driesum, Mare 110, telef. 406; en C. van Zijp, Wilhel- minapark S, Oegstgeest. toief. 274. Opzienbarende fossielvondsten in het Geiseldal Rede Prol. Dr. Weigeit nit Halle Maandagavond hield Prof. Dr. Joh. Weigeit uit Halle in het Geologisch Museum te Lei den een voordracht over de fossiele vond sten in het Geiseldal, getiteld: „Was bedeu- ten die Geiseltalforsohungen der Martin-Lu- ther-Universitat Halle-Wittenberg für die Naturwissenschaft". Twintig kilometer ten zuiden van de oude zoutstad Halle ligt in het dal een bruinkoolontginning, aldus spr. Dit voorkomen beslaat weliswaar geen groo te oppervlakte, doch heeft een dikte van meer dan 100 M. Deze zoo groote dikte is te verklaren, doordat in de diepte dikke zout lagen uitgeloogd zijn, zoodat een inzinking ontstond, waarin hij hoog water telkens weer koolvormende planten aangevoerd werden. Met behulp van geophysische me thoden is de ouderdom van deze bruinkool in Midden-Duitschland geschat op ongeveer 30.000.000 jaar. De wereldkaart zag er toen tertijd geheel anders uit dan thans. Alpen en Himalaya waren nog niet gevormd. De groote ketengebergten van onze aarde moes ten nog ontstaan. De warme Indische Oceaan reikte over Zuid-Beieren en Zwitser land tot in Frankrijk. Het vasteland van Amerika stond kort tevoren nog in verbin ding met Europa. Overal in deze bruinkolen heeft men over blijfselen van een warmte-zoekende. flora gevonden, nl. palmen, rubberboomen, note- muskaatboamen, etc. Ieder spoor van <Hor- lijk leven ontbrak echter. Hoe onwaarschijn lijk het ook leek, dat bij zoo'n rijke flora geen dieren aanwezig waren, men moest met deze leemte in onze kennis genoegen nemen. De oorzaak hiervan was de aanwe zigheid van humuszuren, die al het skelet materiaal opgelost hadden. In het Geiseltal echter hebben kalkbron- :n, die in de kolenvormende lagen uit mondden, de humuszuren geneutraliseerd. Hierdoor is het mogelijk geweest, dat in dc laatste 6 jaren door de geologen van de universiteit Halle overblijfselen vaa meer dan 6000 gewenelde dieren voor Óen dag gebracht zijn. Men heeft overblijfsel» n van halfapen, insecteneters, vleermuizen, roof dieren, tapirachtige hoefdieren, oerpairden, varkens, talrijke vogels, meer dan 50 kix>ko- dillen, vele hagedissen, slangen, ri\ier-, moeras- en land-schildpadden, kilcvorschen, salamanders, de voorouders van zalm, snoek en baars, land- en zoetwaterslakken gevon den. Hierbij komt nu nog de ongewoon fraaie conservatie van de weeke deelcn. Van veel dieren zijn de spieren, het kraakbeen, de huid, de bloedvaien, de kleur, do hoorn schubben, de veeren, de eierschalen en de maaginhoud bewaard gebleven. Zelfs het bladgroen behield zijn kleur. talrijke ke vers hebben nog prachtige groen-, blauw- en roodgoude kleuren. Men kan twee soorten vindplaatsen onder scheiden. In de eerste plaats de ingedroogde poelen met de bij vloed verdronken landdie ren en de op het land omgekomen water dieren. In de tweede plaats ronde inslor- tingstreahters die In de droge tijden de drinkplaatsen waren, waar de krokodillen en roofdieren hun buit bemachtigden. De vond sten hebben vele zoögraphische problemen opgelost en hebben aangetoond, dat de oor sprong van vele dieren in Europa gezocht moet worden, terwijl men vroeger meende, dat deze in andere continenten lag. V ooraziatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" Lezing van Prof. Dr J. Simons S. J. Op uitnoodiging van het Vooraziatlscn Gezelschap „Ex Oriente Lux" zal Prof. Dr. J. Simons S.J. uit Londen, oud-hoogleeraar afin het Pauselijk Bijbel Instituut te Rome en te Jeruzalem, op Donderdag 20 Februari des avonds te 8 uur in het Prentenkabinet alhier een voordracht houden over: Pale.»- tijnsche steden op Egyptische ternpelmuren Prof. Simons vertoefde langen tijd in Pa lestina en nam in opdracht van het Institu te Biblico Pontifico deel aan de opgravin gen te Teleilat Ghassoel. Eenige maanden geleden publiceerde hij een uitvoerig werk hierover, getiteld: „Opgravingen in Pales tina", waarin hij blijk geeft een uitstekend Bijbelkenner te zijn en hij den omvang en de beteekenis der Palestijnsche opgravingen op den voorgrond plaatst. Principieel onder scheidt hij hier twee „Bijbelsche Geschiede nissen", de een geschreven op de bladen van de gewijde boeken, de andere ongesohreven, maar toch leesbaar in de overal verspreid liggende ruïnes. Daardoor hebben de opgra vingen niet alleen effect gehad voor de Bij belstudie in het algemeen, maar ook belich ting gegeven aan bepaalde gedeelten of tek sten van den Bijbel Voor de lezing is een syllabus ter besohik- king gesteld, die door de „Ex Oriente Lux" in Rondschrijven no. 19 is uitgegeven cn voor belangstellenden verkrijgbaar is bij den secretaris, den heer A. A. Kampman Jr., Burg. Meineszlaan 59a, Rotterdam-W., die ook gaarne verdere inlichtingen over de pu blicaties en werkzaamheden van „Ex Orien te Lux" verstrekt. aanhouding Door de politie is aangehouden de 56- jarige P. de R. alhier die zich heeft schul dig gemaakt aan oplichting van drie gou den horlogos ten nadeele van den winke- B. alhier. Werkverschaffing voorheen en thans Voordracht mr. H. B. Wildt Als tweede van de serie lezingen over Maatschappelijke Zorg, uitgaande van du ambtenaren van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, hield mr. H. B. Wildt Mcj boom. hoofdcommies aan het Departement van Sociale Zaken en Rijksinspecteur voor de werkverschaffing in alg. dienst, een voordracht over: „Werkverschaffing voor heen en thans". In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer P. C. G. A. Wijkmans, direi - teur van de Gem. Dienst voor Sociale Za ken. op de achtereenvolgens uitgevoerd^ werkverschaffingsobjeeten te Leiden. Zo-» is nu weer een object in uitvoering to Wassenaar. Hier vinden gedurende negen maanden ongeveer honderd man werk. N.l nog eens met nadruk te hebben gewezen op de onwaarheid, dat er veel werkschuw heid zou zijn en dit te hebben weerlegd met te wijzen op de ongeveer vijf honderd vrijwillige aanmeldingen voor plaatsingen bij die werkverschaffing, gaf liij het woord aan den inleider. Terugwijzende op de iezing van ir. Ver- wey, ving spreker zijn lezing aan met to wijzen op het in zekeren zin steeds hebben bestaan van werkloosheid en een bepaalde bestrijdingsvorm. Voorheen was de bestrij ding steeds aan particulieren overgelaten en dan werd gewerkt met contra-prestatie. In dezen werd „onderdak" verstrekt voor het verrichten van werk. zooals erwten en koffielezen, touw- en wolpluizen en soort gelijk werk. Dit geschiedde dan in werk huizen. Amsterdam had reeds in 1654 een werkhuis, Harlingen in 1768. In latere jaren, aldus spreker werden de Land- t arbeid-kolonies gesticht, o.a. te Frederiks- oord door generaal Van den Bosch, welke H echter ook een reclasseerings-karaktcr P dragen. P Ten plattelande werd werkverschaffing door de Armbesturen meer beschouwd als Armenzorg. In de steden, en dit vooral tij dens den oorlog, werd veel gewerkt mei Comité's, later het Kon.'Nat. Steun-Comitó en de Nat. Bond voor Werkverschaffing. Deze laatste bracht orde in de materie, door hem werd in de huidige richting ge stuurd. In de jaren 19181928 is de werk loosheid niet omvangrijk. Bij de werkver schaffingen in die jaren waren tusschen de 2000 en 9000 man geplaatst en een rijks subsidie varieerend tusschen twee millioen F en zeven millioen gulden werd verstrekt. j" In 1919 werd de taak van het Kon. Nat. P' Steun-Comité overgenomen door het Dopar- 10 tement van Arbeid, nog later, in 1923, ging f1 zij over naar het Departement van Binnen- r la/ndsche Zaken, terwijl zij nu is onderge- f1 bracht bij het Departement van Socialü F Zaken. Groote werken uit dien tijd zijn in- r' poldering van de Biesbosch. waterschap r De Regge, normalisatie der Limburgschu beken, inpoldering Wieringermeer. Na 1930 komt de periode waarin de be- e moeiing der overheid tot uitdrukking komt. Deze bemoeiing vindt haar organisatie in een verzameling circulaires: spreker wijst hierbij op het verschil tusschen de circu- f laire der werkverschaffing, de stcunrege- P ling 1932 en de armenwet 1912. r De werkloosheid is nog steeds toene- r mend, het aantal personen, dat in den f1' steun der overheid betrokken is, is te ver- ei gelijken met het aantal inwoners van Rot- P' terdam en 's-Gravenhage te zamen. Aan het eind van 1935 waren 46S000 werkzoe- P? kenden ingeschreven, hiervan waren 205000 gesteund en 55000 geplaatst bij werkver- u schaffingen. Zoo werd aan het eind van, het vorige jaar uitgegeven 145 millioen L aan werkloozenz.org, 111 millioen aan ar- menzorg en 84 millioen aan uitkeeringen verband met invaliditeitswet, ouder domswet en dergelijke, totaal ongeveer 340 millioen, ongeveer evenveel als b.v. het P, totale Rijksbudget van voor den oorlog. Daarna wees spreker op het moreele ef fect van werkverschaffing, om eens en kor ten tijd verlost te worden van steun. Tot behoud van den prikkel om normaal werk le blijven zoeken, liggen de loonen in de werkverschaffing beneden het loon in het vrije bedrijf, maar boven de steun- uitkeeringen. Het loon bij de werken van het Werkfonds, dat tot doel heeft werk verruiming, ligt dan weer tusschen werk- verschaffingsloon en loon in het vrije be drijf. In de werkverschaffing wordt tot prikkel der arbeids-prestatie ook nog een vergoeding van 10 pet. gegeven, afhanke lijk van de verrichtingen. In het zorgen voor de jeugd met over heidssteun vinden we ook een vorm van werkverschaffing, hier wordt echter gec.i loon ter bestrijding van levensondorhoiul- kosten, maar een zakgeld gegeven. Hier vinden we cursussen, uitvoering van pi e sende werkverschaffingsobjeeten en kam pen. Ook wordt aandacht geschonken aan do werkloosheid der hoofdarbeiders. Hiervoor werkt, aldus spreker, de Stichting tot ver ruiming van werkgelegenheid voor Acad, gevormden (1933), die door middel van wetenschappelijke opdrachten eenigszims hulp tracht te verleenen. Bij de P.T.T. wordt extra werk gezocht voor technici. Bij het bureau voor de statistiek voor kan toorbedienden. Na de pauze werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot yragen stellen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6