HIER WORDT GETEST waar WERK DINSDAG 18 FEBRUAR11936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Interessante tentoonstelling te Amersfoort Prof. Waterinks laboratorium P.T.T. en Philips en tal vpn andere interessante stands Vanochtend is te Amersfoort in te genwoordigheid van vele autoriteiten de eerste Psychotechnische tentoonstelling geo-pend, welke in ons land gehouden wordt. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosen thal heeft daarbij de openingsrede uit- BiJ het voor-bezoek, dat de vertegenwoor digers der Ned. Pers aan de tentoonstelling brachten, zijn zij voorgelicht door de leiders van de instellingen welke de verschillende stands hebben ingericht. Onder deze des kundige leiding was het mogelijk om een juist inzicht te krijgen in de beteekenis, welke de psychotechniek in onzen tijd heelt voor het bedrijfsleven zoowel als voor de beroepskeuze. Daar zagen we allereerst den interessan ten stand, welke is ingericht door het Psychotechnisch laboratorium der P.T.T. De directrice van dit laboratorium, mej. Dr. R. A. Biegel, privaat docent aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, heeft er ons verteld van de proeven welke er genomen worden. De te onderzoeken personen wor den getest op concentratie en opmerkzaam heid. Er is een testapparaat voor schrijf ma- chinemanipulatics, teneinde na te gaan of de candidate aanleg heeft voor de noodige iraardigheid op de schrijfmachine. Een sch it terend apparaat is ook dat waar mee cha.uffeurs getest worden: de cabine van een auto waarin een volledig instrumen tarium als stuur, remmen, gaspedaal enz. enz. Er wordt voor den candidaat een film gedraaid, waarop tal van straatbeelden wis selen; b.v. een voetganger steekt plotseling voor den wagen over: een verkeersagent geeft een teeken enz. De candidaat moet dan daarop reageeren en op een strook wordt dan opgenomen op welke wijze hij reageert, zoodat na de proef precies is af te lezen hoe de proefpersoon .gereden1' heeft. Dit. werkt zoo suggestief op den proefpersoon, dat het eens gebeurd is, dat een candidaat uit zijn „wagen" welke we hier afbeelden stapte om te zien of hij passeeren kon langs een voertuig, dat hem op de film werd ver toond. Er is een speciale keuring voor telefonis ten. Philips' Laboratorium Allen heb ben we wel gehoord van de psycho-technische onderzoekingen welke de fa. Philips op haar aanstaand personeel laat verrichten. De stand van het Psychotech nisch Laboratorium dezer wereld-firma laat ziert hoe nuttig deze onderzoekingen zijn. Precies valt het verloop te volgen: vanaf het moment dat de candidaat in de wachtkamer plaats neemt tot het oogenblik waarop de grafiek uitwijst hoe het proefwerk geweest is. Allerlei proeven worden genomen, waar toe velerlei instrumenten zijn uitgedacht; proeven welke zoo eenvoudig schijnen, maar die in werkelijkheid toch zoozeer beslissend zijn, dat men bewonderend zich afvraagt wie toch wel op de ingenieuze gedachte kwam om deze vragen op te stellen. Interessant is ook, wat wc in dezen stand vinden opgeteekend omtrent de verschijn selen welke zich voordoen bij tweelingen, waarbij blijkt, dat bij tweelingen uit één kiemcel aanleg en \erstandelijke vermogpns para'lel loopcp Ook kwam vast te staan, dat uit één gezin de gezinsleden eenzelfden graad van ontwikkeling bereikten; dit is van beteekenis met betrekking tot de vraag wel ke rol het milieu speelt. De werkstukken welke jongens va.n zeven tien jaar op de PhUips-fabrieken als „mees terstuk" moeten afleveren, en waarvan fraaie voorbeelden tentoongesteld zijn, too- nen aan hoe perfect het onderwijs in de Philips-instellingen gegeven wordt. Een aar dige illustratie van het gecompliceerde van een radiotoestel, toont de vitrine, waarin alle onderdeelen zijn uitgestald van een Philips radio-toestel. Een auto heeft meer onderdeelen, ongetwijfeld, maar bij een ra dio-toestel zijn veel meer fijne manipulaties noodig, waarbij de vingers dus zeer geoefend moeten zijn. En om dat te bereiken, is het Philips' la boratorium, dat schitterend werk verricht. Het Veiligheidsmuseum te Amsterdam heeft een klein deel van zijn permanente reizende tentoonstelling geëxposeerd, om op deze wijze belangstelling te wekken voor een bezoek aan het Veiligheidsmuseum te Am sterdam zelf, opdat hierdoor het aantal ar beidsongevallen, dat jaarlijks nog zeer be duidend is, weer meer zal afnemen. Bij prol. Waterink Boven vinden wc een inzending van het laboratorium van prof. dr. J. Waterink van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. v'aterink heeft ons zelf de werking van ver schillende toestellen getoond. Er zijn toestel len om reactie-proeven mee te nemen, om de candidaten te testen op ruim te-waarne ming, op visueel vermogen enz. Zoo zijn er b.v. kleine constructies welke door de can didaten uitgeslagen moeten worden voorge steld op het papier. Een daarvan had geen naam; als men met deze constructie een proef wilde nemen dan zeide men: laten we de proef met de ruimte-voorstelling eens Toen Prinses Juliana echter het la boratorium bezocht en de constructies zag, zeide zij, op een ervan wijzende: „o Professor, wat is dat een aardig mui zentrapje". Het heeft er inderdaad veel van weg: een bewijs voor de opmer kingsgave van onze Prinses. Sedertdien heet dit altijd: het muizentrapje, een handige en makkelijk te onthouden Men kan bij Prof. Waterink bellen laten klinken, maar dat gaat niet zoo eenvou dig. Daarvoor moeten allerlei verrichtingen geschieden niet nikkelen buizen en staven door heel kleine gaatjes waarbij nog luik jes moeten worden open- en dichtgeschoven enz. enz. Er is een grnote kooi, waarin men van buiten af met behulp van twee glan zende staven een balletje langs hellingen en door gaatjes geleid moet worden tot het eindelijk naar buiten komt. En hierbij heeft men zoo prachtig de gelegenheid om de karaktereigenschappen te bestudeeren. Er zijn proeven om de vastheid van de hand te controleeren, om iemand op kleu renblindheid te testen. Er zijn kortom tien tallen manieren om iemand van a tot z te ontleden en te kunnen zeggen: voor dit deugt ge en voor iets anders deugt ge niet. Met de genoemde stands is de tentoon stelling nog lang niet compleet. We noe men nog den stand van het Genootschap Tjg Minister van Socials Zaken, Mr M. Slinqenbergbracht gisteren een bezoek aan de ICentrale werkplaatsen voor jeugdige werkloozen te Papendrecht en Slikkerveer.Van links naar rechtsMinister Slingenberg, burgemeester J. H. Crezée. en de hoofdleeraat Herwich, voor Reclame met goede affiches, van Joh. E. Post die allerlei vernuftige controleklok ken exposeert, o. a. een voor taxi's waar door men precies kan aflezen niet alleen hoveel maar ook hoe de chauffeur gereden heeft, d.w.z. goed en zuinig, of slecht en duur ten aanzien van benzine en olie. Er is een stand van het Psychotechnisch la boratorium van de gemeente-universiteit te Amsterdam, dat proeven nam met het rhythme in den arbeid op een sigaretten- fabriek. De bewegingen van de sigaretten- paksters werden gecontroleerd. Het bleek door een kleine wijziging aan te brengen, dat de capaciteit zeer toe nam. We zagen nog de inzending van het so- ciaal-paedagogisch instituut de Dr. Bos- stichting te Groningen. Voor wie befmgstclt in de bedrijfs-effi- ciency is hier zeer veel te leeren. Installatie burgemeester van Westervoort Tal van toespraken Onder belangstelling van de gansche be volking heeft de installatie plaats gehad van den nieuwen burgemeester van Wes- lervoort, de heer W. van Elk, vroeger se cretaris van de gemeente Voorhout, Aan den weg Arnhem—Westervoortt werd de nieuwe Burgemeester bij de grens der gemeente ontvangen door een feestcom missie. Tal van vereenigingen en corporatie» waaronder de plaatselijke af deeling van den B.V.L., de Burgerwacht, de rijvereeni- ging enz. hadden zich met dc vaandels lang3 den weg geschaard. Met de muziek voorop trok men naar het gemeentehuis, waar da schoolkinderen den nieuwen burgemeester een welkomstlied toezongen, waarna wet houder G. Bouwman den. heer Van Elk wel kom heette. Deze dankte voor de hartelijke ontvangst. In een speciale Raadsvergadering vond daarna de installatie plaats. De loco-burgemeester, wethouder G. van Zadelhof sprak allereerst het nieuwe ge meentehoofd toe en hing dezen vevolgens de ambtsketen om. nadat de secretaris het betreffende K. B. had voorgelezen. Na de beëediging sprak de heer Van Eik de gebruikelijke woorden van dank voor zijn benoeming. Spr. zal zich vooral tot taak rekenen te trachten de werkloosheid in Westervoort te doen verminderen. Gemeenschapszin en zelfwerkzaamheid zal hij bij de burgerij trachten te stimuleeren. Met de bede, dat Gods zegen op zijn ar beid moge rusten aanvaardde spr. zijn ambt. Een rij van sprekers richtte hierna woorden van welkom tot den nieuwen bur gemeester. NEDERLAND WAAKZAAM Het antirevolutionaire volksblad Het laatste nummer van „Nederland Waakzaam" bevat een inhoud, die uiterma te geschikt is om de oogen ie openen „voor het bedriegelijk streven en de looze beloften van Sovjet-dienaren, nationaal-socialisrne en sociaal-democratie", zooals de opwekking aan het hoofd van hpt blad luidt. De volgende artikelen komen er in voor: Winst; Het gekraakte plan; De Sovjet-hel: „heel Rusland één groote gevangenis"; Een onwaardig spel: „Voorlichting" door dc N. S.B.; Heldenkermis in de N.S.B.: Een twee tal „maatregelen" van de N.S.B.; Eeri fier;* sterk, volk": model voor Nederland; Scher pe aanklacht tegen het bolsjewisme: De hongersnooden in Rusland; Het woeden der Russische communisten tegen den gods dienst; De hoogste volksbelangen; Ook hier om de Christelijke volksbelangen (tegen crematie), „Het kleine troepje" dat zich laat gelden; De „nieuwe Russische mensch" en de machine; Walgelijke platen van ontmoe digde sociaal-democraten; voorts populaire verzen van Leo Lens en Dorentje. „Uit welke plaats mogen wij een aanvraag verwachten om „N. W." aan de huizen en op straat, te verkoopen?" Aldus een vraag van het Propaganda-bureau, die wij doorge ven. Het adres is Talmastraat 13, Amster dam-Zuid, telef. 90115. Caricaturen zijn ditmaal niet opgenomen. De S.D A.P. voor tien jaar De heer R. Stenhuis, thans redacteur van de „Tribune" herinnert in dat blad aan het congres der S.D.A.P. in 1925 belegd tot af scheid van Mr. Troelstra, op welk congres de voorzitter van het N.V.V. het volgende zei; „Onze politiek moet moet er een zijn van zelfstandige machtsvorming van de arbeidersklasse binnen ieder land, bereid heid tot samenwerking met het Russische communisme op de grondslag van een po litiek die beoogt de vrede te handhaven en een bondgenootschap tusschen 't Wes- tersche en Oostersche proletariaat tot stand te brengen om te zamen met dezen in internationaal verband het kapitalisme en de kapitalistische regeeringen met po- litiek-parlementaire en economische machtsmiddelen te onttronen." De voorzitter van het N.V.V., die in 1925 zoo sprak was.de heer Stenhuis zelf, bo vendien lid van de Tweede Kamer voor de Het Groene Kruis te Hillegersberg en Schiebroek bestond gisteren 25 jaar. Tijdens de receptie: de Burgemeester van Hillegersberg feliciteert den Voorz. Ds D. M. Blanhart S.D.A.P. na eerst lid van de Eerste Kamer te zijn geweest. Deze rede van den heer Stenhuis, waarin ronduit bereidheid tot samenwerking met 't Russische communisme werd beleden, werd door S.D.A.P. en N.V.V. als brochure uitge- Thans geeft men brochures van geheel te genovergestelde strekking uitl DE GENUA-EXPRESS De N. V. Stoomvaart-Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post, in aansluiting op het d.d. 21 Fe bruari a.s. vau Genua vertrekkend m-s. Chr. Huygens, Donderdagmorgen 20 Februari om 8.55 uur van den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 9.54 uur. -an Arnhem 10.47, van Nijmegen 11.10 uur. Ver trek van den aansluitenden trein naar Utrecht: Van Amsterdam C.S. 8.22 uur. Am sterdam W.P. 8.36 uur. De aansluitende trein RotterdamMaas vertrekt om 8 uur 32. Aankomst Genua Vrijdagmorgen a.s. te 7.31 uur. UIT OOST INDIE Steun aan de Batiknijverheid Besprekingen in den Volksraad BATAVIA, 17 Febr. (Aneta). De Volksraad behandelde de aanvullende begrooting voor Economische Zaken waarbij een bedrag van 813.000 is aangevraagd, in verband met steun-maatregelen aan de batik-nijverheid. De heer Kasimo vreest dat deze maatrege len te laat zullen komen. De heer Thamrin oppert een ander steun- systeem nl. directe steunverleening voor af gewerkte batik-producten, daar de voorge stelde maatregelen slechts neerkomen op steun van de Nederlandsche industrie. De heer Van Helsdingen zegt dankbaar te zijn voor de voorstellen en hoopt dat deze stap spoedig gevolgd zal worden door anderen, eveneens tot verleenen van steun aan de Indische nijverheid. De heer Van Baaien heeft ernstige be denkingen tegen dit systeem, dat, z.i., neer komt op een export-premie, welk systeem zich over andere industrieën zal uitbreiden. Ten slotte nam de volksraad de verschil lende voorgestelde aanvullende begrootin gen aan, o.a. de verhooging der uitgaven voor de marine ten behoeve van de marine luchtvaartdienst, de verbouwing van het groote marine-dok te Soerabaja en ten be hoeve van de moderniseering van den radio dienst der Gouvemements-marine. Invoer-ordonnantie manufacturen 1936 BATAVIA, 17 Febr. (Aneta). De volks raad behandelde in eersten termijn de ont- werp-invoerordonnantie manufacturen voor 1936. De heer Kartowisastro heeft ernstige be denking tegen de licentieering van goed- koopere stoffen met het oog op de economi sche draagkracht der bevolking. De heer De Hoog besprak de economische samenwerking tusschen Nederland en Indië hij zeide dat de I.E.V.-fractie ditmaal nog met de regeering zal meegaan, in afwach ting van de resultaten van de reis van den heer Hart naar Nederland. De heeren Sosrohadikoesoemo en Weyer steunden de regeerings-voorstellen. Dr. Ratu Langi vroeg „hoe kunnen wij maatregelen toejuichen, wetende dat zij op prijsverhooging zullen uitloopen?" De heer Loa Sek Hie meende dat landen met hoogcre levensstandaard van de prijs- verhoogende werking dezer maatregelen zullen profiteeren. Officieele Berichten V. eeremedaillc aan de Orde van Oranje Nassau aar neveld te IJ 1st. Idein aan J. Holman DRINKWATERVOORZIENING P. T. T. Aangewezen als directeur van het p.t.t.-kan- toor te Roosendaal, is de referedaris der p.t.t H Bakker, thans te Woerden. CONSULAIRE DIENST Jhr mr P J. Eekhout en de heer A. H. Has- selman züd aangewezen als candidaten voor di LEGER EN VLOOT De benoeming van de hierna te noemen res.- officieren van gezondh. is voor ten minste met vijf jaren verlengd: res.-off. v. gez. Ie ltl. dr A Bakker; die der 2e kl.J. Drukker. T S Goin- ga. H Hartman. K Rehorst, I Joppe. A M Sam- plonius. J v der Host. J v d Reflden, H Züsling W N v Straten. E E P J Peerboom. A H J Smeets, W v Bargeler. P du Buy. H J Guljé. T Smeding, dr M van Schouwen. A J v Ravens- waajj. dr C A Schoemaker. P A H E Gommers, dr W A H Weijers. D Gomperts, W F Noord- hoek Hegt, G C Geel, dr J H C Freijer. Aan de hieronder te noemen res.-off. van ge zondh. 2e kl. is eervol ontslag verleend. t.w. D v Bekkum, H A L'i'ttenbogaard, S P B Har tens, G Sissingh. A Colon. Aan den res.-le-luiL der mil. adm. J A M Hazebroek. van het 2e reg. veldart. is een eer vol ontslag verleend uit de mil. dienst. Benoemd en aangesteld btJ het res.-pers. dei landmacht, bij MakJ - --- 1 Amsterdamsche Aanneming Mij. laagste inschrijfster Gister is ten Stadhuize te Amster dam in het openbaar aanbesteed de bouw van een brug over de Kostver- lorenvaart voor de Kinkerstraat, welk werk in drie gedeelten is gesplitst. Van de 21 inschrijvingen was de hoogste die van Pare ra's Aannemers Bedrijf met voor a, b en c resp. een bedrag van 148.200.—, 151.000.— en 152.700.—. Laagste inschrijfster was de Amster damsche Aanneming Mij. N.V. met voor a, b en c een bedrag van respectievelijk 109.800.—, 108.S00.en 110.000.—, RIJKSWEG 64 ROFFELRIJMEN VREEMD De aanpassing in België Schijnt wel te willen slagen, En daarbij schijnt de arbeider Zich prachtig te gedragen, Zoo lees ik in de roode pers; Ze wrijft zich blij de handen Want nu staan wij hier in ons hemd En met de mond vol tanden. De Plan-Minister H. de Man Is immers zeer tevreden Dat door de arbeiders de pijn Zoo moedig wordt geleden „Le Peuple" (,,'t Valk" voor België) Komt tevens ons verhalen Hoe werkloozen en arbeiders De aanpassing betalen koopkracht van de arbeiders Is twaalf procent verminderd (Wat bij het schamel Belgisch loon Klaarblijkelijk niet hindert!), De koopkracht van de werkloozen Is thans een-vijfde lager (Wat zou het! 't Belgisch steunbedrag PFös toch al reeds zoo mager!). De kleine en de kleinste man Wordt dus het zwaarst getroffen. En snap ik nu de roode pers Dat noemen ze danboffen! Ik vraag mij af xoat nut het heeft De Belgen zoo te prijzen En tegelijk de aanpassing Voor Holland af te toijzen. Staan wij in Holland in ons hemd En met de mond vol tanden, Dan staat de Belg met leege mond En poedelnaakt te schande. (Nadruk verboden.) LEO LENS Op verzoek deel ik mede dat het bij de inzameling der postzegels voor het zieke meisje gaat om gebruikte binnen- of buitenlandsche, mits ongeschonden* L. L. gelegen duikers eri bijkomende werken, ten behoeve van een verlegging van den Rijks-, weg No. 64, 's-Hertogenhosch-Vught-Eind hoven. tusschen km 10.76.60 en km 12.691' van den bestaanden weg in de gemeente Boxtel, is gegund aan O. J. Bosker, Wie* ringen, voor 64840, met gebruik van Ne» derlandsche cement en grint. WONINGBOUW TE DEN BOSCH Te den Bosch is aanbesteed het boiï- wen van 6 middenstandswoningen, 1 win kelwoning en 2 winkelhuizen met woning, met elk nog een afzonderlijke bovenwoning aan de v. Noremborghstraat, Duhamelplein en Jan Schöfferlaan te 's-Hertogenbosch, Laagste inschrijver M. van Eek, Gameren, 44800. WEGEN IN GELDERLAND Te Arnhem zal op 10 Maart a.s. wor» den aanbesteed het uitvoeren van klinker bestratingen en -verstratingen op in do prov. Gelderland gelegen vakken van de wegen nos. 25, 26, 51, 53 en 54 van het Rijkswegenplan 1932 en van den zijtak weg no. 24 te Veenendaal, met bijkomende wer« ken. BOUW VAN KAZEMATTEN De Genie zal op Vrijdag 28 Febr. te Arn hem aanbesteden hel bouwen van twee kazematten van gewapend beton te Zut- phen. Raming ƒ30.000. Op Woensdag 26 Febr. zal de Genie te Nijmegen aanbesteden het bouwen vaa vier kazematten van gewapend beton c.a., waar van twee te Katwijk (Linden) en twee te Oeffelt. Raming ƒ50.250. RAADHHUIS TE ALFEN Te Alfen aan den Rijn is gister door deiï Gemeenteraad definitief besloten over te p.aan tot den bouw van een nieuw Raadhuis, De kosten zullen ongeveer f 140.000 bedragen. WEGEN IN BEESD Op Dinsdag 17 Maart zal dp Rijkswater staat te 's-Gravenhage aanbesteden het ver beteren van wegen in de gemeente Beesd in verband met den aanleg van weg no 26 van het Rijkswegenplan 1932. uitvoering van alle werken snel correct coulant Feuilleton „DE LIEFDE IS DE MEESTE" KAAS HET ENGELSCH U <21 Zonder een woord te zeggen, ging Gwendolen naar de schuur. Ze stond daar met de lantaarn in de hand. Ze was zóó Ontroerd, dat ze in het eerst niet zou hebben kunnen sprenen, pok al had zij dit durven doen. Daarboven in het dak, nog boven de hanebalken, lag die arme, arme Miles, die, 11a al wat hij had doorgemaakte nog altijd niet zeker was van zijn vrijheid. Fluisterend riep zij: „Miles! Miles! ITier ben ik!... Je kunt veilig te voorschijn Jcomen!" Er volgde eenig geritsel. Een donkere schaduw liet zich neer- glijden op den zolder, tot hij bij de ladder stond, die hij nu behendig afliepHet volgend oogenblik hield hij haar in de armen gesloten >en toen liet hij het hoofd tegen Gwendolens Schouder rusten, overstelt als hij zich voelde door aandoening pn uitputting. Met heesche stem sprak hij na enkele seconden: „Je hebt mij gered, liefste! Ik had nooit gedacht, dat ik levend uit die verschrikkelijke gevangenis zou zijn gekomen!" „Je bent nu veilig", verzekerde ze hem. „We zullen buitens lands gaan, tot Hugh je onschuld bewezen heeft. Hij zal den waren misdadiger vinden en dan keeren wij terug naar Enge land en zal je in eere hersteld worden." „Neen, dat moet hij niet doen. Ik wil buitenslands gsuan, tnaar ik hoef niet in mijn eer hersteld te worden. Ze moeten de zaak niet weer oprakelen. Als ik naar de koloniën kan ont snappen, is dat al wat ik verlang. Ik zal van naam veranderen en Miles Mostyn is dan dood voor de wereld." „Kom nu in huis, liefste! Je moet uitgeput zijn van honger en koude. Hugh en May zijn hier binnen in de eetkamer. De mannen zijn weg; je hoeft niet bang te zijn, dat ze, tenminste vanavond, nog hier naar het huis zullen terugkeeren." Samen traden ze over de binnenplaats op het huis toe en zóó overstelpend veel hadden ze elkaar te zeggen, dat ze in het geheel geen woord uitbrachten! Ze traden de kamer binnen. „Nu zullen wij nergens van praten, tot Miles ee. goed maal heeft gehad", zei Hugh opgewekt „Ga hier bij het vuur zitten, Mostyn, dan zal ik dat tafeltje voor je aanschuiven. Je zult daar wanner zitten dan aan de groote tafel bij ons. Ik weet wat het is: ik was zelf koud tot op het gebeente, na dien tocht over de heide." Zoo pratende, schoof Hugh het tafeltje bij het vuur voor den hongerigen gast en zeiven gingen ze met eten voort, of er niets gebeurd was. Daardoor had Miles gelegenheid, zich in allen deele weer eenigszins te herstellen. Allen schrokken plotseling op: er werd luide aan de voordeur gebeld. „Daar zijn de bewaarders terug", fluisterde Gwendolen en stond op, of ze den armen gevangene beschermen wilde. „Ga zitten", gebood Hugh. „May neem de dingen van het tafeltje af." Miles was ook opgevlogèn en stond er nog, niet wetend, waar hij heen zou vluchten. Aan iederen kant van den haard hing een groot schilderij. Hugh had die uit Londen meegebracht. Hij trad nu op het eene toe, trok het naar zich toe en deed dc deur open van een kast in den muur, die zich daar achter be^nd. Hij wenkte Miles, die in een ommezien in de kast vluchtte, waarna hij de deur sloot en het schilderij weer in z'n gewone positie hing. Dit alles was het werk van één oogenblik geweest, zoodat Miles al verdwenen was, eer Rodd zich met verschrikt gelaat in de deur vertoonde en yroeg; „Zal ik opendoen, sir?" „Ja, zeker", antwoordde Hugli koel. Even later kwam Rodd terug met de boodschap, dat de bewaarders er waren. Ze wachtten niet, tot ze aangekondigd werden, maar volgden hem regelrecht de eetkamer binnen. Ieder spoor van Miles' aanwezigheid aldaar was verwijderd en het gezelschap zat kalm bijeen. „Ik ben teruggekomen, sir", zei de oudste van de mannen, „omdat ik ingelicht werd, dat de ontsnapte gevangene dit huis was binnengegaan: dus dan moet hij er nóg zijn." Er was nu iets stoutere in het optreden van den man, dan bij zijn eerste bezoek, waaruit dus bleek, dat hij Carey wel degelijk verdacht, van meer af te weten van den gevangene. „In dat geval ben ik blij, dat u teruggekomen bent", zei I-Iugh kalm. „Wie heeft u die „inlichtingen" verstrekt?" „Dat is ónze zaak", antwoordde man. „Ik moet u nu ver zoeken mij niet verder te vragenWij weten nog méér dan alleen d at de gevangene in dit huis moet zijn. Wij weten ook waar hij zit!" Met deze woorden ging hij regelrecht naar het schilderij toe. Carey, hoe hij ook geschrokken was, verzette zich daar niet tegen; hij liep naar het venster en op het oogenblik, dat de bewaarder het schilderij van den muur rukte, wierp hij dit wijd-open. Er werd een kort geschuifel bij de opening van de kast gehoord en een donkere gedaante vloog door het venster in de duisternis. De bewaarder ging ze onmiddelijk achterna, en nog vanuit het venster loste hij een paar schoten in den tuin Toen sprong hij er zelf uit en rrp zijn kameraad toe, dien hij in den hall had laten staan, om hem te volgen. „Ja, toe, ga nu! Maak je maar niet ongerust over ons", drong May haar echtgenoot, toen hij een oogenblik aarzelfde of hij de jacht zou meemaken. „We zullen hem tóch nog redden, Gwen", zei hij, terwijl hij haar passeerde. Gwendolen was troosteloos-bedroefd; ze yoelde, dat er geen hoop meer was en dat ze door hun overijling Miles nog meet leed hadden berokkend. Waarom hadden ze hem toch maar niet wat langer veilig daar boven onder het dak gelaten? Wat beduidden nog honger ea koude tegenover wat hij nu tegemoet ing? En in haar wanhoop wierp ze de schuld op iedereen: op Hugh, die hem hier gebracht had, zoo dicht bij die verschrikkeijke gevangenis; op May, die Hugh had aangezet tot die hulp bij het ontvluchten. Er werden buiten in dien donkeren tuin stemmen en voet» stappen vernomen. May ging naar het venster en keek uit „Ben je daar, Hugh?" riep ze. „Wat is er gebeurd?" Hij trad naderbij „Er is iemand geraakt", zei hij. „Ze hebben hem nog niet cé- vonden. Ik denk, dat hij ergens tusschen het kreupelhout ligt. Ze hoorden hem kreunen. Ik veronderstel, dat het Mostyn is, ofschoon ik mij niet kan begrijpen, dat hij zou zijn gevlucht in een rechte lijn van het venster weg. Hij wist toch heel goed, dat die bewaarder zou schieten." „Denk je, dat het Miles is?" fluisterde zij. „Ik vrees van wel. Wie zou er andere op dit uur in den tuin ziïn?O, ze hebben hem gevonden. Ze zullen hem hier breu- gen. Je ziet er zeker geen kans toe, om Gwen uit den weg to krijgen?" „Neen, daar is geen denken aan!" Carey trad terug in de schaduw en even daarna ging er een groepje langs het venster, dat zich heel langzaam voortbewoog, daar het een zwaren last droeg. Carey en Rodd en de beide bewaarders droegen voorzichtig een machteloos lichaam binnen, door de keuken naar de kaïner waar zij den getroffene op de bank neerlegden. „Is dat de ontsnapte gevangene?" vroeg Carey, neerkijkend Ol) het doodsbieeke gelaat van den man. .(Wordt vervolgd]^

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5