SEVILLA .r DE SPAANSCHE PARLE MENTSVERKIEZINGEN ZWMfiDEMAKER DINSDAG 18 FEBRUARI 193S EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland SPANJE HEEFT GESPROKEN Zondag j.I. hebben in geheel Spanje de parlementsverkiezingen plaats gehad, na dat eerst een periode van opwindende stembuspropaganda de gemoederen in on rust en opwinding had gebracht. Het is o. a. voorgekomen, dat vrachtauto's, waar op verkiezingsleuzen waren aangebracht, door politieke tegenstanders met de revol ver in de vuist werden aangehouden, en dat het niet bij dreigen alleen bleef, doch dat de schietwapens moesten beslissen wieu op dat moment het recht op den weg zou toevallen. Voorbijgangers werden van deze disputen natuurlijk de eerste slachtoffer- doch ook aanslagen op bekende politieke figuren hebben tot de strijdmethoden ge hoord. Thans is dit pleit, voorloopig al thans, door de stembus-uitslag beslist. Het is op een afstand niet zoo eenvou dig, zich een beeld te vormen van het poli tieke leven in het voormalige rijk van Al fonso,- sinds dat den republikeinschen re- geeringsvorm aanvaardde. Men treft er minstens zestien politieke groepeeringen aan, wier onderlinge schakeeringen en nuances in den regel aan de belangstelling, doch evenzeer aan het begrip van een niet- Spanjaard ontsnappen. Het gaat er mee als met de partijschakeeringen in ons eigen lieve vaderland, die immers eveneens voor een groot deel imaginair zijn. De Cortes, 't vertegenwoordigend lichaam in Spanje, kon echter in hoofdzaak in een drietal combinaties worden verdeeld: rechts, centrum en links, wier machtsverhouding vóór de huidige verkiezing ongeveer 224— 114—101 was. Er was derhalve een meer derheid voor rechts, die echter te zwak was, mede dank zij de interne verhoudin gen, dan dat zij effectief aan hot bestuur van liet land richting zou kunnen verlce- nen. In deze drie hoofd groepeeringen kan men wederom drie partijen onderscheiden, die elk ïn hun groep de aanvoerende plaats bekleeden. Voor rechts is dit de partij der katholieke volksactie, waarvan de bekende politicus Gil Robles de leidende figuur is: jn het centrum treedt op den voorgrond de fractie der radicalen met haar aanvoerder Lerroux, terwijl op den linkervleugel de socialisten het meest prominent zijn, onder aanvoering van Largo Caballero en Al var es Delvayo. Van deze drie zuilen van het Spaansche politieke leven, katholieken, radicalen en socialisten, was de eerstgenoemde echter verreweg de sterkste; de getallenverhoudin- gen .waren in de ontbonden Cortes 114 7250, Verwacht mocht dus worden, mede gezien de geweldige propaganda, welke er onder de bevolking voor een rechts-katho- lieke- concentratie werd gevoerd, dat Gil Robles met een flinken aanwas uit de chaos zou te voorschijn troden. Niets is echter minder juist gebleken dan deze veronder stelling. Hoe de onderlinge verhoudingen nu tën slotte zijn geworden, valt momen teel neg niet. vast të stellen, gezien de roe righeid, welke er allerwegen in Spanje heerscht, en het ontbreken, ook tengevolge daarvan, van betrouwbare gegevens. Echter staat -wel reeds vast, dat links een zeer be duidende overwinning moet hebben be haald, zoo aanzienlijk zelfs, dat haar de volstrekte meerderheid van het aantal be schikbare Corteszctels is ten deel gevallen Een stembusstrijd, wij zeiden het reeds, laat zich in zuidelijke landen nauwlijks denken zonder een dosis heethoofdigheid en tumult. Momenteel „viert" het volk dan ook zijn overwinning op een wijze, die ze kere kringen met zorg vervult Alcalo Za- mora, de huidige president der republiek, moet reeds maatregelen hebben getroffen om zijn verwanten tegen het publiek te beschermen. In de voorsteden van Madrid is het intusschen al tot schietpartijen ge komen, mede tengevolge van betoogingen, op touw gezet met het doel, de invrijheid stelling der gevangenen te verkrijgen. Men moet daarbij natuurlijk niet denken aan de gewone misdadigers, al zullen er onder de betoogers ook wel obscure elementen mee- loopën, die erop uit zijn van de algemeene verwarring gebruik te maken om vrienden uit het cachot te verlossen, die daar zeer terecht vertoeven. Het gaat echter in de eerste plaats om de invrijheidstelling van republikeinen, die bij omwentelingspogin gen achter de tralies werden gedrukt, ten einde de veiligheid op straat te kunnen herstellen. Heel wat van deze revolverhelden zijn thans reeds weder los gelaten. In hun plaats heeft men zelfs hier en daar hun bewakers ingesloten, een trek van humor, die slechts zeer eenzijdig zal kunnen wor den genoten, temeer daar men als extra'tje sommige van deze gevangenissen bovendien nog in brand heeft gestoken! Als de rust weer eenigszins is terugge keerd, en dit soort privé liefhebberijen tot het verleden behoort, zal nog moeten blij ken, wat de uitspraak van de stembus nu inderdaad te beteekenen heeft. Zal er ein delijk eens een doelbewuste regeering op dagen te Madrid? De centralisatie der Britsche defensie Twee nieuwe instanties Het Britsche kabinet heeft het gehoele rapport van de ministerieele sub-commissie voor de nationale defensie bestudeerd, doen vooral de kwestie inzake de benoeming van een minister zonder portefeuille, die even tueel zal worden belast met de coördinatie van de ministeries van oorlog, marine en luchtyaart en' die tot taak zal hebben, de ministeries in het parlement te vertegen woordigen, werd door den raad aan een grondig onderzoek onderworpen. Volgens de mededeelingen, welke aan het slot van de bijeenkomst werden verstrekt, zou men geneigd zijn tot de instelling van twee Instanties. De eene instantie zou de drie diensten tot verdediging van het moe derland onder haar beheer krijgen, de an dere de diensten, belast met de verdedi ging van de dominions, de bezittingen en de verbindingen over zee. Men gelooft, dat de in het rapport van 'de sub commissie voorgestelde wijzigingen Biet tot stand zullen komen, yoordat feet Ilecft links de absolute meerderheid? HET GEPEUPEL DE BAAS! Het resultaat der Spaansche parlements verkiezingen is nog slechts bij benadering vast te stellen, daar uit verschillende dis tricten de uitslagen met vertraging in de provinciale hoofdsteden binnenkomen. In de eerste uren van den namiddag ver luidde het, dat de linkschen 270 zetels in Je nieuwe cortes zouden bezetten, d.i. dus «15 zetels meer dan de absolute meerderheid Maar bij het binnenkomen van de aanvul lende cijfers der verkiezingsuitslagen brok kelde die meerderheid toch allengs af en te gen 7 uur gisteravond telde men voor het volksfront nog 238 zetels, dat is één meer dan de absolute meerderheid De nog ontbrekende stemmen cijfers kun nen die meerderheid nog wel wijzigen, maar de \aststaanne resultaten zijn toch reeds van dien aard, dat, ook al behaalt links de absolute meerderheid niet. zijn succes toch overweldigend is, dat niemand, ook de volksfronters zelf niet. zulk een stembus triomf hadden verwacht De familie van den president van de re publiek is uit haar particuliere woningen vertrokken en heeft haar intrek genomen in het paleis van den president, teneinde molest te voorkomen. Geweldige opwinding De overwinning der linksche partijen heeft een kokende opwinding veroorzaak, tengevolge waarvan ernstige botsingen zijn ontstaan. Uit verscheidene doelen van hat land wordt gemeld, dat de gevangenen, na dat zij de officieuse verkiezingsuitslagen hadden vernomen, aan het muiten zijn ge slagen In Barcelona beheerschte de menigte een uur lang de straten en aanvankelijk sitond de politie volkomen machteloos. De manifesteerende massa eischte, dat de gemeenteraad, welke wegens de October- revolutie was afgezet, weder in functie zou treden. Bij het gemeentehuis gekomen, ver nam de menigte, dat haar wensch reeds vervuld was en dat de vroegere gemeente raad met burgemeester Suner aan het hoofd weer het bestuur in handen had genomen, en zulks op last van de regeering zelf Suner sprak de menigte van het balcon van het raadhuis toe en spoorde hen aan. zich te verspreiden. In Cartagena en Valencia is het eveneens tot muiterijen gekomen. De gevangenen van het tuchthuis van Cartagena doodden een bewaker en staken vervolgens de gevange nis in brand. Twee cipiers werden door de muiters, die meer dan 900 man sterk waren, als gijzelaars vastgehouden. De politie trok een cordon rond het brandende gebouw en de commissaris spoorde vier vroegere leden van de generaliteit, die in Cartagena nog een lichte straf moesten uitboeten aan. zich aan het hoofd der politie te stellen, tenein de te voorkomen, dat de gevangenen op de politie zouden schieten. De vier leden der generaliteit slaagden er inderdaad in, hun kameraden tot overgave over te halen, waarna de brand kon worden gebluscht In Valencia zijn 734 gevangenen aan het mui'en geslagen, die eveneens de gevange nis in brand staken. Het gelukte den mui ters de cipiers te overmeesteren en achter slot en grendel te zetten. Zij wisten voorts het wapenarsenaal der gevangenis buit te maken Toen de civiele garde ter plaatse ver scheen, kwam het tot een wilde schietpartij, waarbij drie cipiers en verscheiden gevan genen werden gewond. Tot dusverre is de muiterij nog niet onderdrukt. In Madrid werd van de gebouwen der vakvereenigingen de roode vlag geheschen Voor het ministerie van binnenlandsche zaken demonstreerde een geweldige men- schenmenigte, doch het is niet tot botsingen gekomen. In vele steden des lands hebben arbeiders het werk neergelegd. In Saragossa is o.a een algemeene staking uitgebroken, hetgeen den autoriteiten aanleiding was, den staat van beleg af te kondigen. Alle winkelzaken, ondernemingen en restaurants zijn daar gesloten, terwijl het vet keer bijna volledig is stilgelegd. Men vreest, dat de staking zich heden nog zal uitbreiden. Onder de bevol king heerscht ernstige bezorgdheid over hel verder verloop der dingen. Rood Madrid op straatl Nog steeds trekken optochten door de straten van Madrid, die de macht en ara- npstie eischen De ministeraad is in buitengewone zit ting bijeengekomen en 't is niet onmogelijk dat een linksche regeering wordt gevormd onder Azana. De demonstraties richtten zich vooral tegen de staatsgevangenis te Madrid, waar de politie gedwongen was in de lucht te schieten. Ook voor het ministerie -vah binnen landsche zaken verzamelden zich enkele duizenden demonstranten, die eischten, dat de gevangenen worden vrijgelaten en dat de regeering zal aftreden; het karakter van deze demonstraties blijkt uit den kreet „Heil Moskou", die overal door de stad weerklinkt. Tijdens de demonstratie voor het vrijlaten van de gevangenen gelastte de garde den betoogers in de nabijheid van de kerk Buen Suscesso halt te houden. Op hetzelfde oogenblik vielen verscheiden schoten en een verward gevecht volgde. Hierbij werden zes personen gewond. Twee hunner zijn aan de bekomen kwetsuren overleden. Valladares heeft Largo Caballero en Al varez Delvayo, de leiders van de socialisten ontvangen en hun aangeboden onmiddellijk de volkshuizen weer te heropenen. Teneinde te voorkomen, dat wórdt gespe culeerd in verband met den politieken toe stand, is de beurs gesloten. Op de Pasco del Prado heeft de politic een optocht van een 500-tal demonstranten uiteen geslagen. Het waren meest jeugd.ge volgelingen van de roode vaan. De politie heeft tenslotte de vlag in beslag genomen en verrichtte ver scheiden arrestaties. De regeering heeft aan den militairen gou verneur van Madrid instructies gegeven om de orde met kracht te handhaven. Tot handhaving van de orde rijden pant serwagens door de stad. Tot gouverneur-generaal van Catalonië ls dc- links-radicale Moles benoemd. De eerste daad van den nieuwen gouver neur was het onderteekenen van een decreet, waarbij de Catalaansche gemeenteraden, welke na de October-revolutie van 1934 wer den ontbonden, weder in functie worden hersteld. De machtsovergave Het volkshuis t-e Madrid heeft per radio een door de leiders van het Volksfront on derteekenden oproep tot de linksche kiezers gericht, waarin de arbeiders worden aange maand het werk te hervatten en kalm te blijven. Aldus zal de regeering Valladares alle wettelijke formaliteiten kunnen vervullen voor de overdracht der macht, den 16den Maart a.s., aan de door het volk gekozen leiders. Zooals bekend, moeten de tweede verkie zingen den lsten Maart plaats vinden en zullen de Cortes den 16den Maart bijeen komen. Indien bevestigd wordt, dat het Volksfront de absolute meerderheid heeft behaald, zal de regeering Valladares, wijl ze dan niet meer over de meerderheid in de cortes be schikt, moeten aftreden. De oorlog in Oost-Afrika DE ABESSIJNSCHE NEDER LAAG BIJ MAKALLE Badoglio heeft veel buit Het Italiaansche 12Sste legerbericht meldt: De overblijfselen van het leger van ras Moeloegeta trekken zich terug in de richting van Fenarea en Amba Alagi, voortdurend gebombardeerd door onze vliegtuigen, die in massa optreden. De vijand heeft zware verliezen geleden, zonder zelfs te trachten tot versprei ding over te gaan. De te Amba Aradam onmiddellijk ter hand genomen verza meling van den buit heeft een enorme hoeveelheid geweren, blanke wapenen, mitrailleuses en machinegeweren, oor logsmunitie van alle soorten, Kampeer- materiaal, lastdieren, levensmiddelen en zes door den vluchtenden vijand ach tergelaten kanonnen opgeleverd. In dc opslagplaatsen van Ras Moe loegeta, aldus meldt ten slotte Stefanl nog, op den Amba Aradam zijn talrijke kisten gevonden met mousseerende wijnen, likeuren, pyjama's, veldbedden van Engelsche makelij en speciale fijne levensmiddelen. Wat Addis Abeba bericht! De Ethiopische regeering spreekt de Ita liaansche overwinning ten Zuiden van Makalle niet tegen. Zij verklaart slechts, dat haar nog geen bijzonderheden gewerden omtrent de verliezen der Abessijnscne strijdkrachten, maar dat de in de Italiaan sche overwinningsberichtcn genoemde cij fers haar overdreven toeschijnen. Men is te Addis Abeba van oordeel, dat. het Italiaansche succes het gevolg is van een uitval der in Makalle gelegerde Itali aansche troepen, wier positie sinds lang door de Ethiopiërs bedreigd werd. In het Zuiden, aldus wordt verder uit Addis Abeba gemeld, heerscht nog steed: groote bedrijvigheid. Een gevecht bij Lon- kabinet nog vier a vijf bijeenkomsten heeft gehouden. De periode, waarin deze bijeen komsten zullen worden gehouden, zal even wel zooveel mogelijk worden bekort. Het geheel der verdedigingsproblemen zal aan het parlement worden uiteengezet in den vorm van een witboek, welks publi catie tegen het einde van deze maand wordt verwacht. Het totaal bedrag der uitgaven, welke het bewapeningsplan zal vragen, wordt op 250 millioen pond geschat. De iinancieele ramingen Voor de marine is een bedrag uitgetrok ken van 4.850.000 sterling; voor het leger een bedrag van 1.350.000 sterling en voor de luchtmacht de som van 1.611.000 sterling De supplementaire begrooting voor ma rine vindt haar oorzaak in de vermeerde ring der effectieven met 3.500 officieren en manschappen en in de uitgaven, voort vloeiende uit de speciale maatregelen, die in verband met het Italiaansch Abessijnsch conflict zijn genomen. De ramingen voor het leger en de luchtmacht zijn eveneens een gevolg van de uitgaven, die door de zelfde maatregelen noodig zijn geworden. Het goheele personeel van do vloot en de marine-luchtvaart bedraagt thans 97.892 of ficieren en manschappen. tullo, aan de samenvloeiing van de Ganale Doria en de Webbe Mana is, naar in Ethiopische kringen verzekerd wordt, ge ëindigd met een overwinning der Abessi- niërs, maar Zaterdag hebben de Italianen, na een verwoed gevecht, hun stellingen weer heroverd. Ras Desta's positie Officieel wordt ontkend, dat Ras Desta als gevangene naar Dessie is overgebracht. Volgens onlangs gepubliceerde communi- qué's bevindt Ras Desta zich nog steeds in de provincie Sidamo, waarschijnlijk nabij Al lata. Ras Desta rapporteert van het Zuide lijk front, dat de laatste dagen 4000 man inlandsche troepen uit Eritrea naar Kenya zijn uitgeweken. Het be treft hier troepen, die den laatsten tijd op transportschepen van Massoea wa ren gekomen. Op hun vlucht uit de Italiaansche linies zijn zij door vliegtui gen achtervolgd. Tevens wordt gerapporteerd, dat sinds het uitbreken der vijandelijk heden aan het Zuidelijk front 10.000 manschappen van de Italiaansche in landsche troepen zijn overgeloopen. Volgens een ander Abessijnsch bericht hebben de troepen van ras Nasiboe weder om met succes een aanval ondernomen op de Italiaansche voorposten en hun zuive ringsactie aan dc rivier Fafan voortgezet. De Italiaansche opmarsch Men erkent, dat de Ethiopische soldaten zich ten Zuiden en Zuid-Westen van Ma kalle op een te compacte wijze hebben ge concèntreerd, terwijl men niet ontkent, dat de Italianen Antalo, dat een dertigtal kilo meters ten Zuiden van Makalle ligt, heb ben bereikt, doch men weigert toe te ge ven, dat zij thans de streek van Tembien hfiheerschen. Men beweert, dat de opmarsch der Italianen nog geruimen tijd zal kun nen worden opgehouden, voordat zij Amba Alagi hebben bereikt, daar een bijzonder geaccidenteerd bergmassief hun den weg verspert. Eveneens wordt van Abessijnsche zijde ontkend, dat de Italianen er in gesli zijn, de legers van Ras Moeloegeta en van Bas Seyoern te scheiden. Uit niet-officleele bron verluidt overigens dat de actie is hervat aan het Zuidelijk front, waar troepen van Ras Nasiboe en van generaal Graziani contact met elkan der hebben gekregen. Europeanen gevangen genomen Italiaansche troepen hebben in een rots hol van de Amba Aradam twee blanken ge vangen genomen. Zij verklaren Polen te zijn, de een geneesheer, de ander journa list. Zij zullen gevankelijk naar Italië wor den gevoerd. China's strijd tegen de communisten Naar te Shanghai wordt medegedeeld, heb ben de Chineesche regeeringstroepen na hevige gevechten de stad Tientsjoean, gelo gen tusschen de provincies Setsjoean en Sikiang, op de communisten heroverd. Aan de zijde der regeeringstroepen zouden 200, en a~n die der roode troepen 1300 doo- den zijn gevallen. De regeeringstroepen maakten 800 krijgs gevangenen. COMMUNISME AGEERT IN PARAGUAY In Paraguay ls een communistische op stand uitgebroken, welke vooral in Asun cion een hevig karakter zou vertoonen. In de straten der stad zijn vinnige gevechten aan den gang. De regeering van Paraguay zou zich in een moeilijke positie betinden. NIEUWE BINNENWEG 260 TeL 37033 ZWAANSHALS 374 TeL 41378 ROTTERDAM WETENSCHAP De strijd tegen roest Ijzer beitsen met forforzuur Men weet dat roest de groote vijand van ijzer is waartegen voortdurend de strijd moet aangebonden worden en de middelen, waarmede deze strijd gevoerd wordt zijn niet goedkoop Beweerd wordt, dat van al het ijzer, dat over de geheele wereld verwerkt wordt on geveer een derde deel door roest zou wor den verteerd. Het is dus wel te begrijpen, dat vaak kostbare middelen aangewend worden om dit ijzerverlies door roest te voorkomen. Voorheen werd het ijzer glad ge schrapt, later paste men zwavel- of zoutzuur toe, doch schrappen gaf niet veel en zwavel en zoutzuur tastten het ijzer aan. Een van de tot heden meest gebruikte middelen is de zandstraal. Door zand met krachtop het ijzer te spuiten krijgt men een oppervlakte waar weinig sporen van ijzer- oxydatie meer op voorkomen, althans zoo meende en meent men. Door daarna het be handelde ijzer te verven tracht men het roestproces tegen te houden. Maar toch gaat het roesten onder de 'verflaag door. Het laatst ontdekte middel en veel beter werkend dan de zandstraal is het beitsen van het ijzer met fosforzuur. Dit fosforzuur vormt een laag ijzerfosfaat, dat geen nawer king op het ijzer uitoefent, zooals met zwa vel of zoutzuur het geval is, en niet oplos baar ls in water. Bovendien is het veel goedkooper dan „zandstralen" en dekt het de poriën in het ijzer geheel toe. Wanneer men na dit beitsen de verflaag aanbrengt is roestvorming uitgesloten. Langdurige proeven hebben dit bewezen. Over dit beitsen met fosforzuur is door de eenige zuiver Nederlandsche industrie die fosforzuur bereidt een interessante brochure uitgegeven, die gratis verkrijgbaar is bij de Ver. Chem. fabrieken Maliebaan 81 te Utrecht. Reeds meerdere copstructiewerkplaatsen In ons land moeten een installatie voor het beitsen van fosforzuur bezitten. Het procédé opent een nieuwe periode in de strijd tegen roest Een terreur-inbrekersbende gesnapt Gedurende geruimen tijd reeds hadden ver schillende dorpen der Friesche gemeente Op- sterland inbraken plaats of wel diefstallen, nadat de daders zich hadden laten insluiten in Lippenhirzen. Terwispel. Ureterp en Bakkeveen, maar ook in andere gemeenten als Marum en Leek. In totaal zijn. ongeveer dertig inbraken 0e- ECONOMIE EN FINANCIEN Nederlandsch Clearinginstituut Stand der clearingen per 15 Febr. 1936 1. Stortingen tn Nederland 25.530.700 22 395.600 waarvan bestemd voor: a. achterstall. vorderingen 3.523.900 3.083.700 b. rentedlenst Dawes- en ïoungleenlng en Stlll- hnlte; Rentetransfer 1.873.000 1.841-000 c. Vrije reken. Relchsbank 1.007.800 882.000 d. nieuwe onder de clea ring vall. vorderingen 19.126.000 17.088.900 clearing vall. vorderin gen) (lncl. saldo 1935 ad 35.655.500) 58.201.700 55.376.500 3 Uitbetalingen In Neder land op nieuwe vorde ringen (tn mindering komend van het bedrag onder ld) 18.458.900 15.715.700 Laatst uitbetaald nummer van storting: 178.083. 4. Speciale verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven rels- cheques (Inclusief saldo 1935 ad 367.S00) 676.200 632.200 (Jltbetal. in Nederland Overgebracht naar Bulge- ikenlng (1) Nog beschikbai 675.490 631.400 CLEARING MET ITALIË Clearlagrekenlng „A" (Nederland) 1. Stortingen in Nederland 390.000 333.000 2. Stortingen in Italië (in clusief saldo 1936 ad Lire 6.802 09) Lire 11.893.200 11.781.000 3. Uitbetal. in Nederland 315.200 234.890 Laatst uitbetaald nummec van storting: 1889. ompen- Clearlngrek. „B" (Overz. gebiedodeelen) L Stortingen op rekening van 't Clearinginstituut 52.000 47.700 8. Stortingen In Itallö (In clusief saldo 1935 ad L. 11.824.000) (Lire) 12.111.900 12.940.400 8. Uitbetalingen door het Clearinginstituut 47.400 36.100 Laatst uitbetaald nummer van storting: 73 4. Particuliere mpenaatie geheel verrekend Cleartngkoers Lire geldend tot en 22 Februari 1936: 11.72. Voorloopig cijfer DE KOPERMARKT Statistische positie van het product veel sterker geworden Consumptie neemt toe De laatste dagen ls op do beurs groote belangstelling aan den dag ge legd voor koperwaarden, in het bij zonder Anaconda's, <üe in overeen stemming met Wallstreet een vaste houding aan den dag legden. De gunstige ton diens voor de koperaan- deelen moeten voornamelijk worden teruggevoerd op do verbeterde positie van de kopermarkt. Naar gemeld, zijn de koperprijzen in de V. S. verhoogd tot 91/2 dollarcents en hieruit kan duidelijk worden afgeleid, dat de si- tinatie goed kan worden beoordeeld. Sedert het begin van de crisis zijn de vooruitzich ten nóg" niet zoo gunstig geweest, tenminste deze meenjng wordt in "kringen van kopen handelaren voorgestaan. De wereldvoorra den zijn aanzienlijk geslonken en bedroegen aan het einde van 1935 in ronde cijfers 250.000 ton minder dan aan het eind van 1933, toen zij ongeveer 700.000 ton groot wa den. Daartegenover is het verbruik aan- zienlijk gestegen. Terwijl de consumptie in 1933 1.081.000 ton bedroeg, was die in 1936 gestegen tot circa 1.600.000 ton of een ver meerdering van ruim 500.000 ton. De statis tische positie van het product koper op de wereldmarkt is dan ook ontegenzeggelijk veel sterker geworden. Daar komt nog bij, dat verschillende in- dustrieele ondernemingen en handelaren weer bezig zijn voorraden van verschillende heel- en halffabrikaten aan te leggen en diit houdt in. dat de vraag naar koper hoogst waarschijnlijk nog verder zal toenemen. Een tegenslag is echter, dat het opperste gerechtshof gister uitspraak heeft gedaan inzake de Tennessee Calley Anthority, waarbij het pleit ten gunste van de Regee ring werd beslist. Aan deze beslissing word daarom zooveel waarde toegekend, omdat de Amerikaansche Public Utility mijen, hangende deze kwestie aan hun bedrijven geen groote uitbreiding hebben kunnen ge ven. Nu de Regeering in laatste instantie heetf gewonnen, was men aanvankelijk zeer teleurgesteld. In Wallstreet vond eerst een flinke koersreactie plaats. Later trad een herstel in. Van nabij en ver De Handelsvereniging Onderling Be lang heeft, blijkens de winst- en verlies rekening, over het 30 Juni 1935 eindigende boekjaar een verlies geledien van 152.093. tegen ƒ94.722 "orig jaar. Volgens de cijfers over 1935 va,n dien Russischen buitenlandschen handel daalde de uitvoer vergeleken met 1934 met 12.2 van 418 tol 367 millioen roebel. De invoer nam toe en wel met 3.9 Hij bedroeg in 1935 241 millioen roebel tegen 232 millioen roebel over 1934. Het uitvoersaldo bedroeg dus over 1935 126 millioen roebel, tegen millioen over 1934. De vergadering van houders van certi ficaten van aan dee le n iin de Cultuur-Mij Medarie heeft de Twentsche Trust-Mij ge- voor do reorganisatie-voorstellen te stemmen. De opbrengst der Deli Spoorweg-Mij is in de afgeloopen maand, vergeleken met de overeenkomstige maand van 1935, belangrijk gestegen en bedroeg ƒ424.000 (v. j. ƒ352.000; Het Opperste Gerechtshof i7i de V. S., deed gister uitspraak in het zgn. Tennessee Valley Authority proces. Het heeft een be slissing ten gunste der regeering genomen. iJet Hof besliste, dat de verkoop der over tollige electrisehe energie door de regeering niet in strijd was met de grondwet. pleegd. Allerhande goederen werden daarbij ontvreemd. Het is fle gemeentepolitie van Opsterland in samenwerking met de Rijkspolitie thans ge lukt de daders aan te houden. Het zijn G. V. J. de G. en E. D. allen te Suameer in de Friesche gemeente Tietjerksteradeel. Na huiszoeking is een groot gedeelte van de ontvreemde goederen in beslag genomen. De aangehoudenen hebben bekend. De onder de bevolking van genoemde gemeenten ont stane onrust zal door deze arrestatie nu wel spoedig verdwijnen, PRIJS PER BEKER44 et DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN UITNEMEND GESLAAGD Prestaties der Nederlanders zeer goed te noemen Het algemeen klassement De Olympische Winterspellen te Garmisch-Partenkirohcn, <üe een tien tal dagen deelnemers uit alle deelen der wereld in vrcedzamen strijd tegenover elkaar brachten, zijln weer geëindigd. En als wij een terugblik werpen op dit grootsche sportfestijn, komen wij dadelijk tot de- conclusie, dat het in alle opzichten uitnemend geslaagd is. Naast gezonde, faire strijd is het hoofddoel toch die jeugd! uit alle landen in goede verstamidlhou- ding bijeen te brengen. Ongetwijfeld is dit doel bereikt. In de afgeloopen tien dagen zijn tall vaal verrichtingen der vorige Olympische Spelen in de schaduw geplaatst. Ctoze Holilandsoho vertegenwoordigers hebben weliswaar geen prijzen gewonnen, maar toch Lieten zij zich zonder uitzondering van hun beste zijde kennen, aldus 'oraze reputatie in de inter nationale sportwereld verstevigend. Wij kunnen over hun prestaties alleszins tevreden zijn; aangezien toch niiet vergeten mag worden, dat er allemaal takken van sport aan de orde wanen, die in ons land niet inheemsch zijn. Zelfs het schaatsen rijden kan immers slechts zeer sporadisch hier beoefend wordien. Dit in het oog hou dend, hebben onze iandgenooten hun kan sen zeer behoorlijk verdedigd en tot groote verheuging stemt ook dat de omdierMinge verstandhouding zoo uitnemend was. Ook de organisatie mag een woord van huidie niet onthouden worden. Wie zich voor kan stelten welk een ontzaglijke moeilijk heden soms het organiseeren van een wereld sporttournooi in een klein bergplaatsje met zioh mee brengt, zal dit zeer zeker beamen. Alles is zeer vlot verloopen en die onver mijdelijke haperingetjes werden keurig op gelost. Wij hebben echter één groot bezwaar te gen de Olympische Winterspelen en diat moet ons toch van 't hart. Tweemaal in deze tien dagen werd de Zondag ontheiligd, tot groote ontstemming van hen, die dezen dag nooit voor sportbeoefening zullen misbruiken. Dat is een groote fout geweest van het organisatie-comité. Men heeft rekening ge houden met tal van gevoelens (bijvoorbeeld politieke) maar aan hen, die bezwaar heb ban de Zondag te ontheiligen, heeft men niet gedacht. Hierdoor waren wij ook genoopt onvolle dig" te zijn in onze reportage. Reeds eerder hebben wij een woord van protest in deze richting laten hooren, en het zal, helaas, nog wel niet voor het laatst geweest zijn. Maar wij zullen volhouden. Algemeen klassement Bij de winterspellen behaalde Noorwegfcn 7 kampioenschappien. Duitschland 3, Zwe den 3, Finland, Engeland, Oostenrijk, Ame rika en Zwitserland elk 1. Het algemeen landenklassament vertoont een éclatante zege van Noorwegen. Het luidt als volgt: 1. Noorwegen 100 punten; 2. Duitschlamd 47,5 p.; 3. Zwedien 43.5 p.; 4. Finland 38 p.; 5. Amerika 32.5 p.; 6. Oostenrijk 26.5 p.; 7. Engeland 22 p.; 8. Zwitserland 20 p.; 9. Canada 9 p.; 10. en 11. Hongarije en Tsjecho Slowakije 7 p.; 12. België 5 p.; 13. en 14. Nederland en Frankrijk 4 p.; 15. en 16. Italië en Japan 3 p.; 17. Polen 2 p. Bij de opstelling van deze tabel is men uitgegaan van de volgende waardeer mg: voor de eerste plaats werden 7 puin ten toe gekend, voor een tweede vijf punten, voor een derde vier punten, voor een vierde drie punten, voor een vijfde twee punten en voor een zesde een punt. WANDELSPORT 25 K.M.-tocht R.W.V. Op Zaterdag 7 Maart De Ridderkerksche Wandelsport Vereen, organiseert op Zaterdag 7 Maart a.s. een marsch over 25 K.M., waaraan door iedereen deelgenomen kan worden. De start vindt plaats bij Café „St. Joris" om kwart voor drie. Inschrijvingen worden ingewacht door W. Nugteren, Ringdijk 285, Slikkerveer. GYMNASTIEK Uitvoeringen N.C.G.V.-vereenlgingen In de komende weken zullen verschillende vereenigingen, aangesloten bij het N.C.G.V., uitvoeringen geven. „Oran je Nassau" te Den Haag opent do rij en zal op 19 Febr. a.s. een uitvoering geven in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. „D.I.O." te Dordrecht volgt op Woensdag 5 Maart in „Kunstmin" „Kracht en Vlugheid" te Rotterdam heeft tegen 12 Maart het gebouw voor K. en W besproken, terwijl „D.O.K." te Ede op den- zelfden datum in gebouw „Reehorst" zal "'erken. „S.S.S." te Apeldoorn tenslotte heeft 11 en 12 Maart als data bepaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2